VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WARMER. DE BILT SEINT: Matige, aanvankelijk tijdelijk toenemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, nog kans op enkele re genbuitjes, iets wanner. Hoogste barometerst.: 768.6 te Haparanda. Laagste barometerst.: 749.4 te Blacksod. Het depressiesysteem bleef vrijwel sta- tionnair, slechts de kernen verplaatsten zich een ligt over Noord-Schotland, een ander over Noord-Ierland, terwijl zich een derde ten Zuid-Westen van Ierland schijnt te vor men. In het Zuid-Oosten steeg de barometer snel, zoodat zich over Zuid-Frankrijk, Zwit serland en Zuid-Duitschland een rug van hoogen druk vormde. In het Noorden bleef de hoogedruk nog onveranderd. Rond de depressie bleef het weer nog slecht. Over het Kanaal en de Zuidelijke Noordzee neemt de windsnelheid toe. Groote hoeveel heden neerslag werden afgetapt; Skagen had 36, Blacksod 19, Karlstadt 18 en Ma- lmhead 17 mm. Over Duitschland, Zwit serland en Zuid-Frankrijk is het weer ver beterd. Voor onze omgeving blijft de toe stand nog ongestadig, wel is een kleine temperatuurstijging te wachten, doch de kans op regenbuien houdt nog aan. LUCHTTEMPERATUUR. 17.4 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 18 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Vrijdagnamiddag 8.25 uur tot Zaterdagmorgen 5.37 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Zaterdag 31 Aug. voorm. 4.49 uur en nam. 5.uur. Koninklijke onderscheidingen Bij Koninklijk besluit: zijn benoemd: tot grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau: J. C. Pabst, gezant te Tokyo; tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: jhr. mr. H. M. van Haersma de With, ge zant te Washington; ir. D. de Iongh W.zn., lid van de Plebis ciet-Commissie voor het Saargebied; tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: mr. A. Brants, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage; mr. J. JE. van Rhede van der Kloot, pre sident van de arrondissementsrechtbank te 's Gravenhage; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: J. L. Jansen, pater Redemptorist te Wit- tem; F. A. J. A. Goyaerts, kanunnik, regent van het Klein-Seminarie te St. Michels Gestel; Mgr. P. R. A. Sweere, kanunnik, regent van het Klein-Seminarie „Ipelaar" te Gin- neken; J. P. L. Hulst, arts, gerechtelijk deskundi ge, te Leiden; tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Com missaris der Koningin in de provincie Zee land te Middelburg; tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: mr. M. P. L. Steenberghe, oud-Minister van Economische Zaken, te Goirle; C. A. Lingbeek lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage; mr. J. D. Verbroek, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, te 's Gravenhage; mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder der gemeente Amsterdam; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: J. H. A. Vooren, commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, aangewezen als directeur van het post- en telegraafkan toor te Sassenheim; tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: dr. J. J. Blanksma, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. J. Kors, O.P., hoogleeraar aan de Roomsch-Katholieke universiteit te Nijme gen; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: pater J. J. Rombouts, rector van het Roomsch-Katholiek gymnasium St. Bernar- dinus te Heerlen; H. J. Kockx, bouwkundig inspecteur van het lager onderwijs, te Wassenaar; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: Jo Vincent (mevr. BosVincent), con certzangeres, te O verveen; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: G. A. H. Kluijtmans, inspecteur der in voerrechten en accijnzen te Leiden; H. C. C. van Rijsbergen, te Wasse naar, Rijkshoofdingenieur bij het toezicht op de spoorwegen; A. de Koster, directeur der N. V. Meel fabriek „De Sleutels" v/h de Koster Co., te Le id en; tot ridder in de Orde van Oranje-Nas sau: N. van Ommen, te Leiden, directeur van het Assurantiewezen van den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem; C. van Vliet, te Zoeterwoude, voor zitter van de Coöperatieve Groenten- Fruit- en Bloemenveilingsvereen. „Leiden en Omstreken" GA.; ir. J. H. H. Bemelmans, algemeen gees telijk adviseur en directeur van den Lim- burgschen Land- en Tuinbouwbond, te Roermond; H. W. E. Struve, te Boskoop; H. van Vollenhoven, wonende te Was senaar, oud-inspecteur van den Nauti- schen Dienst bij den Rotterdamschen Lloyd, te Rotterdam; pater H. J. H. W. Sassen, te Zwolle; A. Vollaerts, lid van het hoofdbestuur van den Nederlandschen R. K. Bouwvak- arbeidersbond, te Utrecht; Is toegekend de medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver, bij bevordering, aan: A. Vonk, koster van de Nederlandsche Hervormde Kerk te Zoeterwoude; in zilver aan: P. P. de Koning, amanuensis bij het Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden; in brons aan: L. A. J. den Holder, tuinknecht bij den Hortus Botanicus der Rijksuniversiteit te Leiden; in zilver aan: P. F. Möhring, adjunct-commies der di recte belastingen, enz. ten kantore Woer den; A. C. de Haas, gewezen adjunct-com mies der registratie en domeinen, met den persoonlijken titel van commies ten kan tore van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Leiden; in goud aan: F. A. Rusch, boschwachter eerste klasse in de bosch wachter ij „Noord wijk", te N o o r d w ij k; in zilver aan: D. Brandsen, waaghouder, te Woer den; in brons aan: K. Meijer, bloembollenarbeider bij de firma Groeneveld en Lindhout, teNoord- w ij k; J. D. Midderham, wonende te Leiden, arbeider bij de N.V. Zilverfabriek „Voor schoten", te Voorschoten; H. J. van Klaveren, arbeider bij de N.V. Zilverfabriek „Voorschoten", te Voor schoten; M. P. van der Reep, wonende te Hil- 1 e g o m, bloemist-arbeider bij den heer W. F. van Waveren, te Bennebroek; H. Woltemath, bloemist-arbeider bij de N.V. Bloembollenbedrijf tot voortzetting der firma Joh. van Til Jzn„ t.e H ille go m; W. Geerlof, fabrieksarbeider bij de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Steen- en andere fabrieken voorheen J. E. M. van Beers, te Koudekerk; A. Schellingerhout, fabrieksarbeider bij de firma Gebrs. Oppelaar, te Koude kerk; Bij Koninklijk besluit is verleend de titulaire rang van luitenant-generaal aan den gepensionneerden generaal-majoor der artillerie E. A. D. E. Carp en A. K. L. Verschoor, alsmede aan den adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Ko ningin, den opperceremoniemeester en grootmeester van Hr. Ms. Huis J. H. F. graaf du Monceau, gepensionneerd luite nant-kolonel der infanterie, aan wien se dert de titulaire rang van generaal-ma joor is verleend. WERKLOOZEN-BEDEVAART NAAR ST. JEROEN. Gisteren heeft de aangekondigde bede vaart der R. K. Werkloozen naar Noord- wijk plaats gehad, met twee extra trams werd naar Noordwijk vertrokken. Daar aangekomen stapten allen uit en trok men in rijen van vier naar de kerk. Een groote kaars werd door de bedevaartgangers me degedragen. In de kerk deelde prof. Cleophas mede, dat Z. D. H. Mgr. Aengenent was bediend. Voor zijn herstel werd een tientje van de rozenkrans gebeden. Gevraagd werd voorts dezen dag veel voor Mgr. te willen bidden. Prof. Cleophas droeg hierna de H. Mis op, waaronder alle werkloozen ter H. Tafel naderden. Nadat na de H. Mis eenige liederen waren gezongen, begaven allen zich naar het Ju venaatsgebouw om te ontbijten. Te half twaalf zou volgens het program ma de tocht naar het Martelveld plaats hebben, doch wegens het slechte weer was men genoodzaakt in de kerk te blijven. Hier hield prof. Cleophas een treffende pre- dicatie, waar St. Jeroen als martelaar voor zijn geloof den werkloozen tot voorbeeld werd gesteld. Hierna had de reliquie-vereering plaats. Te half drie verzamelde men zich weer in het Juvenaatsgebouw voor de thee. De voorz. van de afd. Leiden van den R. K. Volksbond, de heer J. H. Nijhuis, vond hier gelegenheid prof. Cleophas dank te brengen voor zijn treffende predicatie, den werkloozen voor hun medeleven en den con cierge voor het verzorgen der tafel. Voor de werkloozen sprak de heer God- dij n een woord van dank voor den schoo- nen dag, hun bezorgd. Te 3 uur ging men weer naar de kerk, waar het Lof werd gehouden. De processie kon wegens het onbetrouwbare weer niet in den tuin gehouden worden en vond daar om in de kerk plaats. De werkloozen liepen allen in deze processie mede, terwijl zij ook zorgden voor het dragen van baldakijn, vaandel en kaarsen. Voorop gingen werk loozen in toog en superplis met het kruis. Na afloop der processie werd afscheid genomen in het Juvenaatsgebouw. Nadat allen een sigaar hadden opgestoken, ging men voldaan om 5 uur weer per extra- trams huiswaarts. Het comité en prof. Cleophas waren zeer voldaan over de stichting der bedevaart gangers. DEMONSTRATIE NIEUWE GAS-WASCH- AUTOMAAT. „Systeem Janssen". Gisteravond werd in de zaal Hoogl. Kerkgracht 40 (voorheen van den Verhuur- dersbond) een demonstratie gegeven met een door de firma Janssen, Langegracht 113 alhier, uitgevonden en geconstrueerde Gas-wasch-automaat. Nog steeds is de wasch voor een massa vrouwen een weke lijks terugkeerende zware arbeid en zorg, te meer daar het aantal vrouwen die zich de luxe van een dure electrische wasch- machine kunnen veroorloven, nog uiterst klein is. Welnu, de firma Janssen brengt thans uitkomst. Na maandenlange proefnemin gen is het deze firma gelukt een wasch- automaat te construeeren, waardoor het mogelijk is, dat de vuile huishoudwasch zonder handenarbeid schoon gewasschen wordt met een minimum aan kosten. De ketel is gemaakt voor gas. De bui tenwand is vervaardigd van gegalvani seerd ijzer, terwijl binnen-in een vertikaal verbrandingskanaal is geplaatst van ver tind rood-koper, met daaromheen een ge perforeerde mantel. Onder den ketel, die stevig op 3 pooten staat, is een brander Öp de demonstratie werd een vuile wasch, die vooraf in een soda-oplossing had gestaan, in de ketel gedaan, waarin vooraf een vet zeepsop was gedaan. De brander werd aangestoken. Direct nadat dit was geschied zag men het zich in den ketel bevindende zeepsop in beweging ko men. Het werd door de geperforeerde man tel door de ketel gestuwd, dwars door het goed heen, waardoor een regelmatige wa tercirculatie ontstond. Na 2 1/4 uur werd het gas afgesloten en het goed uit den ke tel gehaald, flink doorgespoeld en in de chloor gezet. Het resultaat was werkelijk verbluffend. Het goed was helder wit, geheel gereed om door den wringer gehaald en opge hangen te worden. Terecht wees de firma Janssen er op, dat het goed tijdens het wasch-proces stil in den ketel blijft lig gen en derhalve absoluut geen slijtage heeft, terwijl de twee grootste factoren zijn: het geringe gasverbruik en de lage aanschaffingsprijs. Voor de geheele wasch gebruikt deze automaat slechts 900 liter gas, dus nog geen 1 kubieke meter, ter wijl de prijs buitengewoon laag is, n.l. ƒ22.50. Wij twijfelen na deze demonstratie er niet aan, of deze wasch-automaat zal de weg naar het publiek wel weten te vin den. De heer Janssen deelde ons mede, dat in enkele plaatsen de verkoop reeds vlot loopt en het nu reeds mogelijk is speciaal voor het vervaardigen der ketels een vast aantal menschen aan het werk te houden, zoodat naast de practische waarde van den ketel, het voor Leiden ook een werkver schaffingsobject beteekent. In het bijzon der voor dezen factor wenschen wij de fir ma Janssen van harte veel succes. De belangstelling voor de demonstralie was gisteravond zóó groot, dat ruim 100 pen-sonen wegens plaatsgebrek teleurge steld moesten worden. Plannen worden be raamd voor een herhaling der demonstra tie. Als attractie werd bij verloting onder de aanwezigen gratis een wasch-automaat door de gezamenlijke gasinstallateurs ter beschikking gesteld. Deze werd gewonnen door mevr. Uljee, Kolfmakerssteeg 5a. De verkoop van den wasch-automaat zal geschieden door de erkende gasinstalla teurs, door wie ook de demonstratie in samenwerking met de firma Janssen was georganiseerd. DE POST OP 31 AUGUSTUS Het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier zal morgen, in verband met den verjaardag van H.M. de Koningin, voor den postdienst om 13 uur worden geslo ten. Busrechthouders zullen na 13 uur hun correspondentie tot het voor andere Za terdagen geldende sluitingsuur in ont vangst kunnen nemen langs den ingang door de poort aan de Boommarkt Op 31 Augustus vindt, ook vóór 13 uur, geen behandeling plaats van postwissels (met uitzondering van telegrafische) post- bewijzen, quitanties, belastingbetalingen en giro-aangelegenheden (met uitzondering van spoedbehandelingen). Er zullen twee briefpostbestellingen wor den uitgevoerd, aanvangende te 7 uur en te 18 uur en één pakketpostbestelling, aan vangende te 8 u. 45. AFSCHEID BIJ DE POLITIE. Van de heeren L. Duval en J. van Hattum. Morgen zal de heer J. van Hattum, ad ministratief ambtenaar bij de politie alhier, den gemeentedienst met pensioen verlaten. Aan het einde der volgende maand zal de heer L. Duval, inspecteur van politie 1ste klasse, officieel afscheid nemen van den politiedienst. GEEN ZIEKTE VAN WEIL IN DE KAGERMEREN. Na observatie is gebleken dat de patiënt die in de Kagermeer had gezwommen niet lijdende is aan Weil's ziekte. Tot dusverre is dus aan de Kagermeer geen geval vastgesteld. Adres aan den Raad. Aan den gemeenteraad is volgende adres verzonden: Ondergeteekende J. Lepelaar, voorzitter comité tot verbetering van de Reitzstraat, domicilie kiezend ten huize van J. Lepe laar, Reitzstraat 9, verzoekt aan den Raad, te besluiten: over te gaan tot bestrating en rioleering van de Reitzstraat. In de toelichting wordt gezegd: Zooals de straat nu is, en zoo is zij al jaren, is het een onhoudbare toestand, zoo wel voor de bewoners als voor personen, die in deze straat moeten zijn voor werk zaamheden; niet alleen dat zij altijd open gebroken ligt en in een woord een puin hoop is, maar bij het minste slechte weer is het geen straat meer, maar een sloot en moeten de menschen door het water stap pen om aan en in huis te komen. Ook wat de gezondheid betreft doordat deze straat nooit voldoende gereinigd kan worden en na slecht weer al de bagger, daardoor veroorzaakt, blijft liggen is het vanuit hygiënisch oogpunt gezien al ge- wenscht, dat daar verandering in komt. De werkloosheid Bij den gemeentelijken dienst voor So ciale Zaken, afd. arbeidsbemiddeling, wa ren gisteren ingeschreven: bouwvakarbei ders 884; fabrieksarbeiders 187; kantoor personeel .193; hotel-café-personeel 47; houtbewerkers 112; kleermakers 77; kap pers 4; schoenmakers 5; land- en tuinar- beiders 81; metaalbewerkers 624; sigaren makers 10; technici, opzichters 34; textiel arbeiders 336; transportarbeiders 755; ty pografen 67; voedingsmiddelenarb. 183; vrouwen 276. Alg. totaal 3875, 30 Aug. 1934 3383; 31 Aug. 1933 2563. Ben. 139 ged. werkloozen en 109 werkverschaffing. Geen Parade. In veri^and met het overlijden van de Belgische Koningin Astrid is de parada, welke morgenochtend ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wil- helmina op het Schuttersveld zou worden gehouden, op last van Z. Exc. den Minister van Defensie afgelast. Bijz. Vrijw. Landstorm. De schietoefeningen te Katwijk, die mor genmiddag zouden worden gehouden, zul len niet doorgaan wegen den verjaardag van H. M. de Koningin. Kerkconcert Jo Vincent en Anth. v. d. Horst Der traditie getrouw zullen Jo Vincent en Anthon van der Horst op Vrijdag 13 September a.s. een Kerkconcert geven in de Pieterskerk te Leiden. De regeling werd opgedragen aan Be spreekbureau J. M. Eggers, Botermarkt 14. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. BADHUIS VAN DER WERFSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat het gemeenteilijk Badhuis in de van der Werf- straat op Zaterdag 31 Augustus as slechts geopend zal zijn tot des namiddags 6 uur. Leiden, 30 Aug. 1935. 4845 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA Vrijdag, R. K. Ver. van Handelsreizigers „St. Christoffel", afd. Leiden, Harmonie, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Aug. tot en met Zondag 1 Sept. a.s. waarge nomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523, en C. van Zijp, Wilhelminaparq 8, Oegstgeest telef. 274. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 265. P. Th. Verhoef, Leiden, Haarlemmerstraat 13. Rund-, kalfs- en varkensslagerij; fijne vleeschwa ren. Bijv. uitgeoef. bedr.: grossier in rund-, varkensvleesch, spek en vleesch waxen. 6209. M. Vreeland, Ledden, Janvossen- steeg 53. Grossier in galanterieën. Het fi liaal te Alikmaar is overgegaan aan J. Bot- terman. 3211. Fa. G. van Brussel. Leiden, Haar lemmerstraat 222. Boek- en handelsdruk kerij. Overl. E.: H. P. J.( van Brussel, dd. 24 Aug. 1935. 844. Leidsche Agentuur en Commissie handel, Leiden, Nieuwstraat 31. Grossier- derij in meel, granen, koloniale waren, enz. Uittr. Comm.: W. Z. van der Mey, Leiden, dd. 21 Aug. 1935. 5997. Firma P. van Ankeren, Nieuwveen, Kerkstraat 126. Manufacturen en sigaren. Uittr. E.: P. van Ankeren, Nieuwveen, dd. 1 April 1935. Wijz. handelsn. in: S. H. Brust. 5240. Firma A. Vianen Zoo<n, Nieuw koop, 15 B. Bierbottelarij en limonadefa- briek. N. Venn.: J. A. Vianen, Nieuwkoop. Nieuwe inschrijvingen: 6648. Jachthaven „Allemansgeest", Voorschoten, Hofweg 33. Venn.: J. van der Lubbe, Voor schoten en B. Klaassen, Voorschoten. 6649. Verhoef's Handelsonderneming. Oegstgeest, Louise de Colignylaan 6. Impor teur van wollen garens. E.: A. A. Verhoef, 6650. Handelsvereeniging Vox Humana. N.V. Leidscheweg 230b., Voorschoten. Ex- ploiteeren van klankstudio's, geluidinstal laties enz. Dir.: J. C. W. Thooden, Voor schoten. Comm.: A. C. Thoolen van Hoo- genhuyze, Voorschoten. Maatsch. kap.: 30.000.waarvan geplaatst en gestort: 6.000.Ned. Staatscourant: Donderdag 8 Nov. 1934, Bijvoegsel Nr. 2180; Ned. Staatscourant: Woensdag 13 Maart 1935, Bijvoegsel Nr. 573. Bij Kon. besluit van 5 Augustus is aan den reserve-majoor J. Moorman van het 4de regiment infanterie, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van commandeur der Ilde klasse in de Orde van de Witte Roos van Finland. Door de politie alhier is aangehouden, verdacht van 'n inbraak in een bestelkan- toor, waarbij 320 sigaren werden ont vreemd, de 19-jarige muzikant J. v. Sch. den B. Zaterdag 31 Augustus a.s. zullen, 's avonds 8 uur precies, de volgende concerten gege ven worden: Door het Leidsch Politie Muziekgezel schap, directeur de heer M. Bolderdijk, in het Plantsoen (Musis Sacrum). Programma. 1. Wilhelmus. 2. Prinses Juliana Marsch N. A. Bouwman. 3. Ouverture Joyeuse Keler Bela. 4. Doux Mysteres, wals A. Korn. 5. Contes et Legendes, fantasie Govaert. 6. LJzer en Staal, marsch D. B. Muller. 7. Flots Danube, wals Ivanovice. 8. La Veuve Joyeuse Frans Lehar. 9. Marsch Populair Joh. Wierts. 10. Wien Neerlandsch Bloed. Afgewisseld door populaire marschen. Door de Harmonie Kapel „T D", di recteur de heer J. Noord anus, op de Bees tenmarkt. Programma. 1. Wilhelmus. 2. Blu Devils, marsch C. Williams. 3. Lustspiel ouverture Keler Bela. 4. Espana, wals E. Waldteufel. 5. Potpourri van populaire marschen Adr. J. Maas. 6. Indian Intermezzo J. Lindsay. 7. Ouverture König Meydas R. Eileniberg. 8. Fantaisie Les Cloches de Corneville R. Plagette. 9. Harvardiana, marsch R. G. Williams. 10. Wien Neerlandsch Bloed. Afgewisseld door populaire marschen. Het publiek wordt beleefd verzocht ge durende het concert niet te loopen. In het Plantsoen zijn stoelen te huur tegen den geringen prijs van vijf cent.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2