B RADIO-PROGRAMMA'S WÊÊ VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 13 ZATERDAG 31 AUGUSTUS. UIT DE OMGEVING OUD-ADE. Koninminnefeest. Na een onderbre king van eenige jaren, heeft Oud-Ade, de oude traditie getrouw, Woensdag wederom het Wilhelminafeest gevierd. Reeds vroeg in den morgen heerschte er in het anders zoo rustige dorpje een feestelijke drukte; van vele huizen wapperde de vaderland- sche driekleur en het feestterrein bood een fleurigen aanblik. Het feest werd geopend met een optocht der schoolkinderen, waarbij de kleinen, ge tooid met oranjelinten, sjerpen, en vlagge tjes en voorafgegaan door een muziekcorps, toonden, dat de stemming er bij hen reeds in zat. Na afloop van de rondgang werden de schoolkinderen getracteerd, dank zij de goede zorgen van het feestcomité. Om tien uur zou de ringrijderij op het feest terrein plaats vinden, doch te voren wer den de versierde rijtuigjes aan een keuring onderworpen, wat gezien het groote aantal deelnemers, voor het Bestuur geen gemak kelijke taak was. Bij meerderheid van stem men werd tenslotte de 1ste prijs toegekend aan S. v. d. Geest Jzn., de 2de aan J. v. d. Hulst Dzn., terwijl nog een 3de prijs werd toegevoegd, welike de heer J. y. d. Poel behaalde. Aan de ringrijderij werd door 44 paren deelgenomen, die een vinnige strijd voer den om de mooie prijzen, welke door het bestuur hiervoor waren aangekocht. Ten slotte bleken de prijzen te zijn gewonnen door de dames: M. v, d. Geest Pd., A. de Graaf en L. van Leeuwen en de heeren: Jac. Hoogeveen, Jac. v. d. Geest Gzn., en W. van Schie. Tijdens de ringrijderij werden op een an der gedeelte van 't feestterrein kinderspe len gehouden, als ringwerpen, koekhappen, kaarshappen, baldragen, zakloopen en stoe lendans. Voor al deze vermakelijkheden bestond veel belangstelling van de zijde van het publiek en menigmaal werden de toeschouwers op grappige tooneeltjes ver gast. Voor elk der 3 groepen, waarin de schoolkinderen bij deze spelen waren ver deeld werden drie prijzen beschikbaar ge steld, waarvoor de kleinen zich begrijpe lijker wijze tot het uiterste inspanden. De 24 prijswinnaars en -winnaressen waren: J. v. d. Poel, C. v. Leeuwen, A. Olijerhoek, B. Plasmeijer, L. v. d. Geest, C. v. d. Geest, C. van Leeuwen, C. v. d. Poel, Fr. Verhaar, J. v. d. Geest, J. van Wisse, J. Borst, Chr. van Schie, J. v. d. Poel, Chr. v. d. Geest, J. van Schie, A. Plasmeijer, C. v. d. Werf, W. Borst, G. v. d. Hulst, J. v. d. Fits, C. v. d. Poel, A. v. d. Hulst en M. Opdam. Na den middag werd om 2 uur aange vangen met de wedstrijden voor jongens en meisjes van 1317 jaar, voor de jon gens hardloopen met hindernissen en voor de meisjes hengelsport met hindernissen. Ook voor deze wedstrijden was veel animo zoodat de prijzen slechts met groote moeite werden behaald door C. v. d. Geest Wzn., P. v. d. Geest, J. v. d. Geest Pzn., en J. Heemskerk en door de jongedames: Th. v. d. Poel, C. v. d. Meer en Sien Verhaar. Eindelijk kregen om 5 uur ook oudere dames en heeren de kans om een prijs te winnen. Voor de dames was het: „Op zoek naar een man;" waarbij van de 60 deel neemsters de dames: Th. v. d. G?est, J. Op dam, C. Verhaar en J. van Haestregt blijk gaven deze kunst het best te verstaan. De heeren kregen „Landru te onthoofden" en hierbij bleken de beste beulen te zijn de heeren H. H. G. Vrijburg, J. v. d. Geest Jz. en Fr. v. d. Ploeg. De criminaliteit in ons goede vaderland moet wel op schrikbarende wijze toenemen, willen alle gegadigden naar het „beulsbaantje", het waren er 82 in ge tal, hier werk vinden. De meesten zullen zich echter nog heel wat moeten oefenen, eer zij de noodige geschiktheid voor dit „eerzame beroep" hebben verworven. Tenslotte werden om 8 uur des avonds door den voorzitter der feestcommissie, den heer J. v. d. Poel met een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt aan de geluk kige winnaars, terwijl er op en rondom het feestterrein een vroolijke stemming bleef heerschen tot het sluitingsuur. Zoo heeft Oud-Ade, onder begunstiging van onver wacht mooi zomerweer wederom zijn jaar lij ksch feest gevierd en de commissie mag met voldoening op dezen dag, die uiteraard veel voorbereidingswerkzaamheden heeft geëischt terugzien. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. (Vervolg). Vervolgens werden goedgekeurd voor stellen tot vaststelling van een kohier hon denbelasting en tot beschikking op belas tingreclames. Aan het bestuur der Chr. H. B. S. te Leiden werd over het jaar 1532 voor 18 1/12 leerlingen uit deze gemeente ƒ518.63 subsidie toegekend. Aan Th. van der Zalm werd een feductie op door hem verschuldigd weierecht toe gestaan wegens onttrekking van een per ceel weiland. Besloten werd gebruik te maken van de bij de winkelsluitingswet toegekende be voegdheid om 21 dagen aan te wijzen, waarop het sluitingsuur wordt gesteld op 10 uur. In overeenstemming met de Mid denstandsorganisaties werden aangewezen de dagen 7 en 25 October, 20, 21 en 22 November en 13, 16 en 17 December. Een voorstel van B. en W. inzake toe passing van de steunregeling werd aange- nomen. De heer van Leeuwen gaf .zijn groot mis noegen hierbij te kennen over het feit, dat op een adres van een organisatie, 28 Fe bruari ingediend, pas op 28 Augustus 1935 werd beschikt. Hij verzocht maatregelen hiertegen. De heer Kiewiet de Jonge meende, dat er geen reden was, om ziqh op dit op zich zelf staand geval aldus uit te laten. Een van de oorzaken der vertraging is de lang durige ziekte van den wethouder. Ten slotte brengt de voorzitter ter ta fel een brief van den heer Boender, waar in deze opmerkt, dat bij het onlangs voor gekomen ernstig ongeval op den hoek Kat- wijksche wegOostdorper weg, te laat hulp werd geboden. Hij vraagt of de oorzaak hiervan niet moet worden gezocht in het feit, dat er van gemeentewege geen ge schikt chauffeur-monteur ter beschikking is. In verband hiermede stelt hij voor de zen ambtenaar een auto ter beschikking te stellen. De voorzitter zegt, dat door omstandig heden buiten toedoen van de politie, men wat laat op de plaats des onheils was, al zijn de cijfers, die de heer Boender gaf, niet juist. Wat betreft de kwestie van een auto voor den gemeente-geneesheer meent hij persoonlijk, dat het niet gerechtvaardigd is jaarlijks 1500 uit te geven, omdat de gemeentegeneesheer door de politie thans vrij snel op de plaats van het ongeluk wordt gebracht. De heer Boender geeft het eerste toe, maar omtrent de aanschaffing van een auto zal hij ter gelegener tijd nog wel iets zeggen. De voorzitter neemt daarna, hoewel het al laat is geworden, het woord, om de scheidende raadsleden toe te spreken. Vier jaren lang heeft de scheidende raad zij het dan niet ongewijzigd, zijn arbeid in het be laag der gemeente gegeven. Het zijn niet de gemakkelijkste jaren geweest. Wij leef den in den tijd van de dalende conjunctuur steeds dieper depressie, waarvan de licht zijde is, dat Wassenaar minder te lijden had dan andere gemeenten. Ook hier moest men zich aanpassen. Aan den eenen kant moest men spaarzaam zijn, aan den ande- reij kant geld uitgeven, om de schoonheid der gemeente te blijven behouden. En hierin men, meent hij geslaagd. Spreker noemt den op welke arbeid werd verricht, of vervolgens alle leden en in het bijzonder de scheidende dank te zeggen voor hetgeen zij de een korter, de ander gedurende lan ger tijd hebben gedaan. Een uitzondering maakt spreker voor wethouder Boichel. Hij werd 4 jaren geleden lid van den Raad en als zakenman plotseling geroepen om wet houder te worden. Hij heeft dat gedaan met energie, volharding en karakter. Hij heeft zich op elk terrein der gemeentezorg be geven en veel tijd opgeofferd. Steeds was hij klaar. Hij heeft groote verdiensten voor de gemeente verworven. Spreker betreurt dit vertrek. Hij dankt hem voor zijn vriend schap en hoopt, dat het hem goed moge gaan. Hierna sprak het oudste lid, de heer von Wieier, een afscheidswoord, gevolgd door de heeren van Leeuwen, Kiewiet de Jonge, Verloop, Schalekamp, Boender en ten slot te wethouder Boichel. Zooals bekend keeren de heeren Boichel, von Weiier, Verloop, Schalekamp, van den Berg en van der Kroft niet in den Raad terug, omdat zij niet werden herkozen, ter wijl de heer van Leeuwen zich heeft te ruggetrokken. Gevestigd: E. Arntz, religieuse, uit Eibergen, Ridderlaan 1 A. Batterink, dienstbode, uit Zuidwolde, van den Ouder- meulenlaan 2 S. Blenk, dienstbode, uit Heemstede, Lange Kerkdam 14 C. P. Bos en gezin, uit Rotterdam, Persijnlaan 7 M. van Dijk en vrouw, stucadoor, van Katwijk, van Zuylen van Nijeveltstraat 184. P. N. van Eijk, en gezin, hoogleer aar in de Ned. letterkunde te Leiden, uit Londen, Duinvoetlaan 16 W. A. Faulk ner en gezin, ingenieur, uit 's Gravenhage, Groot Haesebroekscheweg 41 A. Fran ken en vrouw, uit Suez (Egypte), Amazo nelaan 11 G. M. Franken, uit Zeist, Amazonelaan 11 L. M. H. R. Frericks, en gezin, uit 's Gravenhage, v. Zuylen v. Nijeveltstraat 192 C. M. Fuchs, dienst bode, uit 's Gravenhage, Zijdeweg 50 S. J. Bölger, geb. Hommes, uit 's Graven hage, Schouwweg 72 W. F. L. Latour, gep. luit.kol. uit Palembang, Burchtplein la. F. Latour, uit Arnhem, Burchtplein la. C. Lennertz, dienstbode, uit 's Gra venhage, Buurtweg 90 E. Lischewski, dienstbode, uit 's Gravenhage, Buurtweg 155 E. Martini, ingenieur, uit 's Graven hage, Groot Haesebroekweg 41 Th. L. S. Meyer, dienstbode uit Maasniel, van Zuylen van Nijeveltstraat 78 W. Pol dervaart, dienstbode, uit Rotterdam, Per sijnlaan 7 R. Pucher, kapper, uit 's Gra venhage, Rijksstraatweg 757 G. C. Schaap en gezin, letterzetter, uit Katwijk, Papelaan 1 J. A. 3e Smit, uit 's Gra venhage, Buurtweg 93 W. Visser, dienst bode, uit Londen, Duinvoetlaan 16 D. van Vliet, vrachtrijder, uit Hazerswoude, van Zuylen van Nijeveltstraat 348 A. Westendorp en gezin, van Medan, Crocus- straat 49 P. Zwolsman, uit Leysin (Zwitserland), van Zuylen van Nijevelt straat 122. Vertrokken: I. Ewald en vr. naar den Haag A. Peter! (ova) naar den Haag C. P. M. Dolle naar den Haag M. Reichl, naar Scheveningen G. Stein- drerscher, naar den Haag A. E. Drond- zey, naar den Haag Th. P. de Graaf, naar Voorschoten M. van Loenen en ge zin naar Semarang M. Hold, naar We- hofen (Oostenrijk) W. de Jongh naar 's Gravenhage C. Vliem naar den Haag W. de Wit en vrouw naar Haarlem M. Muhr, naar den Haag E. E. Weste naar den Haag A. Brouwer en gezin naar Hillegersberg B. E. Michielse naar den Haag W. P. C. van Heuven naar Apeldoorn A. A. M. Feldbrugge, naar Den Haag J. H. Overbeek naar Amster dam L. Brodesser naar Dusseldorf J. Oosterveer naar den Haag R. A. J. Rotman naar Deventer C. J. M. Knij- nenburg naar 's Gravenhage J. Bakker Schut en gezin naar Deventer L. Mai- hofer, naar Deventer M. Leembruggen Hilversum, 301 M. 8.00 Morgenconcert en gramofoon. 10.00 Gramofoon. Ijj 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.30 Het K.R.O.-orkest. 1.00 „Die lustigen Weiber von Windsor" (Gramofoon). I.15 K.R.O.-orkest. 2.00 Carillon-concert van het Kon. Paleis te Amsterdam. 2.30 Gramofoon. 3.00 Kinderuurtje. 4.15 Gramofoon. 4.45 De K.R.O.-boys en gramofoon. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 7.15 Baron v. Wijnbergen over Ons Vorstenhuis. 7.35 Platen op verzoek (8 uur Berichten). 8.15 Declamatie Paul Huf. 8.30 Het K.R.O.-orkest. 9.15 Gramofoon. 9.30 Vroolijk programma door de K.R.O.- boys m. m. v. Paul Huf en de gramofoon. (11.30 Berichten). II.00 Gramofoon. Hilversum 1875 M. 8.00 Aubade o. d. Coolsingel te R'dam. 8.40 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.15 Concert. 12.00 Klokkenspel en uurslag v. d. Kath. Basiliek te Den Bosch. 12.01 Carillonconcert door T. v. Balkom m. m. v. 25 leden v. h. 's-Hertogenbosch Muziekcorps. 12.30 Jetty Cantor en haar ensemble. I.30 Toespraak. 2.00 Omroeporkest. (Om ca. 3.00 Hoe In- dië Koninginnedag viert). 4.00 Gram.pl. 4.30 Oranje in proza en poëzie. 5.00 NCRV-orkest. 7.15 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.15 Kovacs Lajos' orkest. 9.15 Flitsen v. d. Koninginnedag-Viering in ons land. 9.30 Omroeporkest. 10.30 Gram.pl. II.00 Berichten, waarna de AVRO-Deci- bels. Droitwich, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.50 BBC-Northern-orkest. I.20 Commodore Grand-orkest. 2.20 Het BBC-Northern-Ireland-orkest. 3.20 Orgelspel. 3.50 Het Squire Celeste Octet. 4.50 Mantovanis Tipica-orkest. 5.35 Ambrose en zijn Band. 7.20 Het orkest van de R.A.F. 8.20 BBC-Symphonie-orkest. 10.20 BBC-orkest. II.2012.20 Jack Hylton en zijn orkest. „R a d i o-P a r i s", 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 7.35 Uit Salzburg: „Fidelio" van Beet hoven. 10.50 Dansmuziek. Kalundborg 1261 M. 12.202.20 Concert uit Rest. „Wivex". 7.35 Eerste acte van Beethoven's „Fide lio" (Uit Salzburg). 8.45 Bonte Avond m. m. v. orkest en so listen. 11.20i2.35 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 12.20 Ge var. concert 4.20 Bont programma. 8.3012.20 Gevar. programma. Rome, 421 M. 9.00 I. „Madonna Imperia", opera van Alfano. H. „II Tabarro", opera van Puc cini. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest 1.50—2.20, 4.20, 5.20 en 6.35 Gram.pL 8.20 Omroeporkest m. m. v. zangsolist en Gram.pl. 10.3012.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkesi. I.50—2.20, 4.35 Gram.pl. 5.20 Orgelconcert. 6.20 Zang. 6.50 Salon-orkest. 8.20 Symphonieconcert 9.20 Radio-tooneel. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Populair concert. II.2012.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 Gevarieerd programma. 10.20 Berichten. 10.50 Zang en piano-recitaL 11.05 Weerbericht. 11.20 Vervolg gevar. programma. 12.201.15 Dansmuziek. Gemeentelijk Radiodistributiebedrfjf te Leiden. 3de Programma. 8.00 Keulen. 8.409.20 Deutsdhl.sender. 10.20 Keulen. 11.50 London Reg. 12.20 Keulen. 13.20 Brussel VL 13.30 Keulen. 14.20 Deutschl.sender. 15.20 Parijs Radio. 16.20 Keulen. 18.20 Brussel Fr. 18.35 Brussel VI. 19.35 Parijs Radio. Pl.m. 22.30 Brussel Fr. 23.20 Leipzig. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio. 10.35 Droitwich. 18.20 diversen. 18.50 Droitwich. 22.50 London Reg. (Wijzigingen voorbehouden). naar Dordrecht B. W. Schot naar Go- des berg (Did.) D. de Visser, naar de Bilt (Utrecht). Geboren: Gerda d. van P. Bijsterveld M. ter Haar Clara Johanna d. van J. A. T. BöltingJ. W. Schroder Joannes Cornelis z. van F. J. WiegmansA. de Jong Cornelis Johannes z. van C. J. OudshoffH. A. Meijer, Ondertrouwd: J. TerpstraG. El lens. Getrouwd: C. J. van WeerdenT. H. Visser D. van VlietJ. E. Middendorp W. J. BeukersJ. E. Geleerd J. M. L. LausbergG. A. M. van Mourik F. W. HauckM. Kuiper J. K. A. Draayer J. Ouwerkerk L. J. DudartM. G. Schellevis. Overleden: Johannes Hendricus Ma rie van Keulen 36 j. echtgen. van S. Ver burg. FEUILLETON. DE MAJESTEIT VAN HET RECHT Naar het Amerikaansch van MELROD DANNING. (Nadruk verboden). 36) Ze wachtte niet langer. „Lieve vader, ik schreef Jackson dien avond een briefje en vroeg hem een oogje op Lloyd te houden, om te voorkomen, dat hij in moeilijkheden zou geraken. Wat er precies gebeurd is, weet ik niet, maar toen de moeilijkheden kwamen, wist Jackson het niet dadelijk. Ziet u, Jackson liet Lloyd dat zakje in zijn jas zien, toen zij samen op weg waren naar de Monroe's. Lloyd wilde dolgraag het halssnoer hebben, voor een vrouw met wie hij zich in stilte verloofd had. Ze moet een slechte vrouw zijn, omdat ze hem, toen hij het halsnoer niet meebracht, den bons gaf; daardoor was er den laatsten tijd geen land met hem te bezeilen. O, vadertje bef, ik haal alles door elkaar!" En Virginia barstte in een gelukkigen lach uit. „Ga door, kindje", verzocht de rechter, en de graagte in zijn stem, de nieuwsgie rige hongerige blik in zijn oogen, spoorde haar aan verder te vertellen. „Nu, dan, Lloyd stal het paarlencollier. Eigenlijk moest ik dat vreeselijk vinden, maar al het andere is nu van zooveel meer belang. Toen hij merkte, dat de Mon roe's het snoer misten, dacht hij dat het nooit in Jackson's zak gevonden zou wor den, en daarom deed hij het daarin, maar het werd toch gevonden,, en ik denk, dat Jackson op de een of andere manier er achter kwam, of een vermoeden kreeg, dat Lloyd het gedaan had. En dat moet de reden geweest zijn, dat hij gezwegen en de schuld op zich genomen heeft. Denkt u eens aan! Denk eens, wat hij doorgemaakt heeft! En alleen, omdat ik hem gevraagd heb op Lloyd te letten. Wat dom was 't van hem, maar wat mooi ook!" En toen zaten ze daar samen, en bij stuk jes en beetjes kwam de rechter er achter wat Jackson gedaan had en ook wat voor rol Lloyd gespeeld had. Hoewel Virginia probeerde Lloyd's daden te verzachten voelde ze instinctief, dat Lloyd tot verant woording zou worden geroepen, maar het zou rechter Kent niet zijn, voor wien hij zich te verantwoorden zou hebben Na een poosje raakte Lloyd in hun ge dachten op den achtergrond. Eén ding moest dadelijk gedaan worden: Jackson moest gevonden worden! Ze hadden geen idee, waar hij zijn kon; de mogelijkheid bestond, dat hij zijn naar veranderd had. Misschien was hij naar het Noorden, of het Westen, of zelfs naar Euorpa gegaan, en deze gedachte gaf hen een zekere onrust, die ze voor elkaar trachtten te verbergen. Maar nietegenstaande, dat het feit bleef bestaan, dat Jackson onschuldig was. Rechter Kent besprak een kamer voor Virginia, zoodat ze in Evansville kon over nachten om den volgenden middag naar huis terug te gaan, want ze was wat on gerust over Lloyd en durfde hem niet lang alleen te laten. Ze hadden den avond sa men doorgebracht en maakten plannen hoe ze Jackson het beste vinden konden. Rech ter Kent schreef aan twee verschillende detective-bureau en Virgina deed alle mogelijke voorstellen. Den volgenden morgen vonden ze el kaar aan het ontbijt. Virginia zag er opge wekt uit; haar oogen schitterden en de rechter bekeek de wereld met zijn oude, levendige vriendelijkheid, 't Verdriet was van zijn gezicht weggevaagd. „Wat ga je vanmorgen doen, Virginia?" vroeg hij, na haar begroet te hebben. „Ik ga natuurlijk met u mee." „Maar ik moet naar de rechtbank." „Dan ga ik ook." Rechter Kent lachte. „Heusch? Dacht je dat we graag knappe meisjes in de recht zaal hebben, om ieder 't hoofd op hol te maken?" „Ik zal vandaag niemand's hoofd op hol brengen", antwoordde ze lachend. „Ik ben veel te gelukkig, om aan zoo iets te den ken!" Na het ontbijt gingen ze samen naar de rechtbank en de rechter beloofde Virginia het gebouw van binnen te laten zien en la ter na afloop van de werkzaamheden, de stad. Ze vormden, zooals ze daar liepen, een opvallend paar. Virginia had haar hand op zijn arm ge legd en haar gezicht, blozend van geluk, was glimlachend naar het zijne gewend als ze spraken. Zoo nu en dan werd de rechter staande gehouden door nieuwsgierige kennissen, maar de oude heer wilde Virginia alleen voor zich hebben en rekte de gesprekken niet langer dan strikt noodig was. ,,'t Is heusch buitengewoon, hoe popu lair ik in eens geworden ben", merkte hij lachend op. Weet je, dat ik dat nooit eer der gemerkt heb?" En Virginia bloosde en lachte tegen hem; ze voelde zich zoo gelukkig! Bij den zij-ingang stonden ze een oogen- blik stil, praatte nog wat en toen keerde Virgina zich met een laatsten groet om, en liep om het gebouw heen, naar de rechtzaal. Ze liep vroolijk, in zichzelf neu riënd voort, tot ze de trappen bereikte. Juist toen zij naar boven wilde gaan, voel de zij haar arm aanraken en zag, zich omkeerend, een kleine jongen in hotel- livrei, naast zich staan. „Bent u juffrouw Fairfax?" vroeg hij. „Ja" Dit telegram is in 't hotel gèkomen, juffrouw, juist, nadat u vertrokken was, en ze hebben me gestuurd, om u op te zoe ken." Virginia dankte hem glimlachend en de jongen ging weg. Ze liep de trap op, spe lend met de enveloppe, benieuwd wie haar getelegrafeerd had. Er was een vage on rust in haar hart en toen ze in de recht zaal was, scheurde ze de enveloppe open, en las den inhoud, onbewust van haar omgeving. „Lloyd hedenmorgen overleden hart verlamming". Dr. Murray. Virginia snakte naar adem, en stak haar hand uit. Er stond een stoel vlak bij, ze strompelde er heen, viel er op neer en drukte de handen tegen het gezicht. Lloyd dood! En heelemaal alleen! Ze zat dood stil, trachtend haar zelfbeheersching terug te krijgen. En rechter Kent? Hij liep langzaam naar zijn kamer en vandaar naar de rechtzaal. Hij wist dat er een belangrijke zaak be handeld zou worden, maar hij had zich als regel gesteld, zich niet van de details van een zaak op de hoogte te stellen voor deze behandeld werd en zoo wist hij ook dien dag geen bijzonderheden. Hij stond voor de tafel, keek een oogen- blik in de zaal en wendde toen zijn blik nieuwsgierig naar de beklaagdenbank. De oogen van de gevangene waren met een soort afschuw op hem gericht en toen de rechter ze ontmoette, kwam in zijn oogen dezelfde uitdrukking. Hij stond daar te staren te staren tot zijn lichaam haast verstijfd was. Toen keerde hij zich lang zaam af en liet zich in zijn zetel zakken. Zijn bewegingen waren ^ls die van een gebroken man. De oogen, die hem vanuit de beklaagdenbank hadden aangestaard, waren de oogen van zijn zoon. den zoon, die hij verloren had en meende terugge vonden te hebben. Langen tijd zat de rechter stil aan de tafel en keek met nietsziende oogen naar de papieren voor hem, tot het gegons dat door de rechtzaal hoorbaar werd bij de plotselinge verandering in zijn geheele manier van doen want aller oogen waren op hem gevestigd geweest, vanaf het oogenblik, dat hij binnenkwam, wegstierf, en de aanwezigen, die begrepen, dat zich hier een stil drama afspeelde, plotseling verstomden. Toen leunde de rechter voorover en nam met bevende hand het papier, dat voor hem lag, op. Langzaam verhief hij zich, verklaarde de zitting voor geopend, en las toen met vaste stem de aanklacht voor. De gewoonte van jaren zegevierde zelfs in deze omstandigheden .De wet was de wet en de rechter was slechts de dienaar. En zoo gaf de rechter 't sein, dat de zaak tegen zijn zoon beginnen moest. Virginia was bewegingloos op den stoel bij de deur blijven zitten, na het lezen van het telegram. Ze leunde voorover, met het gezicht in de handen en had zelfs niet opgekeken, toen de rechter binnentrad. Vaag had ze in haar onderbewustzijn de acte van beschuldiging hooren voorlezen en zich afgevraagd waarom er in de wereld toch zooveel ellende moest zijn., wie die arme jongen was en hoe hij zoo iets had kunnen doen. Na een poos trok de volsla gen stilte in de rechtzal haar aandacht en ze keek op. Ze rees half overeind. Het gezicht van den rechter! Het was vreeselijk om te zien! Wat was er gebeurd? En toen richtte Virginia haar blik naar de beklaagdenbank, waar ze Jackson zag staan. Ze zag de uitdrukking van diepe ellen de en wanhoop en dezelfde uitdrukking in rechter Kent's gezicht. 't Duurde even, voor 't tot haar door drong wat dit alles beteekende, toen zakte ze met een kreet van ontzetting in haar stoel terug. <Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13