O»" De Paus over het Abessijnsch Conflict tvandelf autorijdt: ff} D-E IN DE PUP DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 „Een veroveringsoorlog zou onrechtvaardig en afschuwelijk zijn". Z. H. gelooft in een vreedzame oplossing ONGESTADIG. DE BILT SEINT: Meest matige tijdelijk wellicht krachtige Westelijke tot Zuidelijke, later weer rui mende wind, zwaar bewolkt met opkla ringen, nog regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 768.9 te Haparanda. Laagste barometerst.: 742.4 te Stornaway. In de algemeene drukverdeeling kwam weinig verandering; de depressie blijft in onze omgeving stationnair, een tweede kern vormt zich thans over Schotland. In en om het geheele depressiegebied blijft het slech te weer aanhouden. Bijna overal in ons waarnemingsgebied is de lucht zwaar be wolkt of betrokken, terwijl op tal van plaat sen regen valt. De in het afgeloopen etmaal afgetapte hoeveelheid neerslag is plaatse lijk zeer groot, Dalwhinnie (Schotland) had alleen hedennacht 25 mm, Malinhead (Ierland) 20 mm., Maastricht 19 mm., Biar ritz 19 m.m., Aberdeen 17 m.m., Lyon 15 m.m. en Kopenhagen 13 m.m. Over Frank rijk en Duitschland zijn de temperaturen lager geworden. In het Zuid-Westen wint de Azoren-hoogedruk terrein, in het hooge Noorden bleef de toestand vrijwel onver anderd. Er is ten onzent op aanhouden van het ongestadige weer te rekenen. LUCHTTEMPERATUUR. 16.6 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19 gr. C. Zweminrichting /.Poelmeer" 19 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS CA Van Donderdag 8.27 uur tot Vrij dagmorgen 5.36 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 30 Aug. voorm. 4.19 uur en nam. 4.34 uur. BINNENLAND DE AANSTAANDE WETHOUDERS VERKIEZING IN DE HOOFDSTAD. Geen overeenstemming bereikt. Hedenmorgen vergaderden wederom ten Stadhuize de Raadsfracties der S. D. A. P., R.-K. Staatspartij, Christelijk Historische Unie, Vrijheidsbond en Anti-Rev. Partij, zoomede de heeren Ketelaar (Vrijz. Dem.), Roobol (C. D. U.) en de heer de Hartcgh (Onafhankelijk) over de aangelegenheid van de oplossing der wiethoudersverkie- zing op 3 September as. Als resultaat dezer bespreking moest worden geconstateerd, dat niet tot een af spraak over de samenstelling van het col lege kon worden gekomen, wijl over den inhoud eener afspraak in verband met het daarbij aan de sociaal-democraten toe te kennen aantal zetels, geen eenstemmigheid viel te bereiken. Tegenover het standpunt der sociaal-de mocraten, die op toekenning van drie ze tels aanspraak maken, handhaafden de R.-K. hun reeds eerder uitgesproken mee ning, dat de samensteling van het college op den breedst mogelijken basis behoort te worden bevorderd. Bij dit standpunt slo ten zich, voor wat betreft de practische conclusie, aan de Chr.-Hist., Vrijheidsbond en de Anti-Rev. Partij, terwijl door de ove rige aanwezigen blijk werd gegeven, dat zij zich bij het standpunt der sociaal-de mocraten, hetzij voorwaardelijk, hetzij on voorwaardelijk konden aansluiten. Het conflict in de Wollenstoffenindustrie te Tilburg. Gistermiddag hebben bij de firma de Rooy van Wijk 62 arbeiders het werk niet hervat, zoodat ook deze fabriek grooten- deels stil ligt. De Vereeniging van Fabrikanten van Wollen Stoffen te Tilburg heeft ter ken nis van het personeel van de bij deze werkgeversvereeniging aangesloten bedrij ven gebracht, dat deze fabrieken op Don derdag 29 Aügustus zullen zijn gesloten, om opnieuw te worden aangezet op Dins- 3 September te 8 uur 's morgens. Aan de arbeiders, die tot en met Woens dag 28 Augustus hun arbeid in de fabrie ken hebben voortgezet, resp. den arbeid na een tijdelijke onderbreking gistermor gen hebben hervat, zal over Donderdag 29 Augustus 81/2 maal het minimum uur loon worden uitbetaald, voorzoover althans deze arbeiders op 3 Sept. as. op het aan gegeven uur den arbeid hervatten. Hierbij valt op te merken, dat Tilburg van Vrijdag tot en met Maandag kermis viert, gedurende welken tijd de fabrieken gewoonlijk gesloten zijn. De H. Vader heeft op 27 Aug. j.l. in zijn zomer-residentie te Castel Gandolfo twee duizend verpleegsters ontvangen uit acht en twintig verschillende landen, die hadden deelgenomen aan het internationale congres voor Katholieke ziekenverpleging dat dezer dagen te Rome gehouden is. v Het congres, dat geleid werd door mgr. Pizzardo, secretaris van de H. Congregatie voor Buitengewone Kerkelijke aangelegen heden, mgr. La Puma, secretaris van de H. Congregatie met de Zaken van het Klooster wezen belast en mevr. d'Airoles, de organi satrice van het congres, bijgestaan door den geestelijken adviseur, pater Garesché S.J. uit de Vereenigde Staten van Amerika, was Zondag j.l. met een plechtige Heilige Mis in de basiliek van Sint Pieter geopend. Na afloop daarvan begonnen de bespre kingen in de Aula della Benedizione van het Vaticaansche paleis, die door Zijne Heilig heid welwillend hiervoor beschikbaar was gesteld. Tijdens de audiëntie te Castel Gandolfo heeft Zijne Heiligheid zooals gebruikelijk ook een toespraak gehouden, waarin Hij terloops ook te spreken kwam over het Ita- liaansch-Abessynische geschil. De Heilige Vader zeide letterlijk het vol gende: „Men spreekt in het buitenland van een veroveringsoorlog, van een aanvalsoorlog, dit is evenwel een veronderstelling waar bij Wij onze gedachten zelfs niet willen la ten stilstaan. Een veroveringsoorlog zou waarlijk een onrechtvaardige en afschuwelijke oorlog zijn. In Italië zegt men, dat het hier om een rechtvaardigen oorlog zou gaan, wijl het Mr. M. J. H. H. Paulussen overleden. Hedenmorgen te half acht is na een kor te ongesteldheid in den leeftijd van 64 jaar te zijnen huize overleden mr. M. J. H. H. Paulussen, lid der Gedeputeerde Sta ten van Limburg en deken der Orde van Advocaten te Maastricht. Zomerpostzegels. De nieuwe Minister van Sociale Zaken, mr. J. Slingenberg, is toegetreden tot het Comité van Aanbeveling voor den verkoop der Zomerpostzegels. Op veelvuldig verzoek is ook in het post kantoor te Oegstgeest een postzegel tentje geplaatst, waarin vanaf Vrijdag as. 9.30 vun. Zomerpostzegels verkocht zullen worden. SPORT VOETBAL D. H. V. B.-ELFTALLEN DISTRICT LEIDEN. De elftal-commissie van het district heeft de navolgende elftallen opgesteld welke a. s. Zondag op het Foreholte-terrein te 2.30 uur een proefwedstrijd zullen spelen, waar uit het definitieve elftal, welke een ont moeting zal hebben tegen het vertegen woordigend elftal van het District Haar lem. Het A-elftal speelt in het shirt van het District, terwijl het B-elftal zorg moet dra gen voor witte shirts. Wij mogen wel ver wachten, dat alle spelers en reserven tij dig op het Foreholte-terrein aanwezig zul len zijn. A-elftal: Doel: C. Otten (Kolp. Boys). Achter: Stikvoort (R. W. D.), J. v. d. Berg Foreholte Midden: Kamphues (Leiden), Brakel (Leiden), aanv., E. v. d. Eshof (K.R.V.). Voor: C. v. d. Berg (S.J.C., P. v. d. Zwart (Teylingen) A. v. d. Elzen (Lisse), J. Oete- laar (Lisse), C. v. Maris (v. Nispen). Reserven: J. de Groot (Teylingen), C. Versluis (Adolf Kolp.), L. Zandvliet (Lis se). B-elftal: Doel: F. Simering (Foreholte). Achter: H. Kromhout (S.J.C.), In terne- den (V. V. S. B.) aanv. Midden: C. v. d. Zwaan (Adolf Kolp.), Jac. Groenewoud (S. J. C.), B. v. Werk- moven Foreholte) Voor: A. Meijer (K. R. V.), v Kcsteren (Teylingen), G. v. Leeuwen (S. M. C.), H Niersman (V. V. L.), B. Goddijn (Lei den). Reserven: B. Regeer (Leiden), J. Schel- tels (S. M. C.), L. Knijber (V. V. L.). gen dat beest een liedje t« leeren. Kent hü al wat? Nee; alleen nog maar de vloeken van de buren, die 't niet goed hebben kunnen dat lk me amuseer. (Lustige Blatter) een verdedigingsoorlog is, om de grenzen te beschermen tegen voortdurende en onop houdelijke gevaren, een oorlog, noodzake lijk geworden voor de expansie van een met den dag toenemende bevolking. Zulk een oorlog acht men juist daarmee gerecht vaardigd. Wij kunnen ons niet weerhouden te be denken, dat indien deze expansie-behoefte bestaat, eveneens de noodzakelijkheid be staat om de veiligheid der grenzen te ver zekeren. Wij wenschen, dat men er in slagen zal de moeilijkheden door alle andere midde len dan een oorlog te regelen. Wij geloo- ven, dat zulks niet onmogelijk is. Eén ding waarmede men rekening moet houden is, dat, indien de behoefte aan ex pansie een feit is, waaraan men aandacht dient te schenken, het recht van verdedi ging, beperkte maat en grenzen heeft, wel ke men in acht moet nemen, opdat men door de verdediging geen schuld op zich lade. In ieder geval bidden wij God, dat Hij de activiteit en ijver van scherpzinnige man nen, die de eischen van het ware geluk der volkeren en van de sociale rechtvaardig heid begrijpen, moge steunen". Bij de audiëntie waren, naar de „Osser- vatore Romano" meldt, talrijke delegaties van religieuse en leekenverpleegsters aan wezig uit Italië, Frankrijk, Duitschland, Engeland, Oostenrijk, België, Spanje, Grie kenland, Nederland, Hongarije, Ierland, Luxemburg, Monaco, Polen, Roemenië, Joe- go-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Algiers, Belgisch Congo, Egypte en Syrië, Peru, Columbia, Chili, Brazilië, Canada en de Vereenigde Staten van Amerika. DIESELMOTOR EN BENZINEMOTOR De strijd van de olie tegen de steenkool heeft jaren geduurd, en is met een over winning van de olie geëindigd. Terwijl het steenkoolverbruik langzaam, maar onop houdelijk, verminderdt, neemt het verbruik van olie en olieproducten voortdurend toe. De nieuwe schepen, die worden gebouwd, zijn bijna zonder uitzondering motorsche pen, de Dieseltreinen beginnen de stoom treinen te verdringen, bij de installaties voor centrale verwarming heeft stookolie reeds belangrijke voordeelen boven kool of cokes, behalve dan de prijs, die voor olie hooger is, en zoo kan men de geheele lijn langs gaan. De olie industrie heeft zich echter der mate ontwikkeld, dat er binnen deze in dustrie ook weer scherpe tegenstellingen beginnen op te komen, en wel de strijd tus- schen benzinemotor en dieselmotor. De technische verbetering van deze laatste soort motoren gaat steeds verder, zoodat tot nu toe alleen nog maar daar, waar zeer snelloopende motoren noodig zijn, de ben zinemotor niet door een dieselmotor ver vangen kan worden. Dit was tot voor kort bij de automobielen het geval, maar een verbetering van vrij jongen datum heeft het mogelijk gemaakt om ook hier den die selmotor in te voeren. In verschillende ste den worden reeds door dieselmotoren ge dreven autobussen geëxploiteerd. Een verdere overgang van benzinemo tor naar dieselmotor zou voor de petro leumindustrie verstrekkende gevolgen heb ben. Het is thans nog te vroeg om te kun nen voorspellen, of deze overgang werke lijk voortgang zal vinden. Aan de eene zijde heeft men nog niet voldoende erva ring omtrent den levensduur en het on derhoud van dieselmotoren voor auto's maar aan de andere kant hangt de ontwik keling ook grootendeels af van de belas- tingpolitiek der verschillende regeeringen. De geringere exploitatiekosten van een dieselmotor, in vergelijking met een ben zinemotor, worden op het oogenblik voor een belangrijkdeel veroorzaakt door het feit, dat in nagenoeg alle landen ter wereld de benzine zeer zwaar wordt belast. Het is bekend genoeg, dat in ons land b.v. van de 11 a 12 cent, die een liter benzine in den kleinhandel kosten, meer dan 7 cent voor rekening der invoerrechten en benzinebe- lasting komen. De zware olie, die voor die selmotoren wordt gebruikt, wordt niet door dergelijke belastingen getroffen en kan daardoor dus reeds zeer veel goedkooper zijn. Zou de verdringing van den benzine motor door den dieselmotor derhalve voortgang vinden, dan komt de vraag op, of de dieselolie in de toekomst zal blijven. Zulks is haast niet denkbaar, daar de re geeringen de belastingen op de benzine niet kunnen missen, gezien het feit, dat de ze in ons land juist verhoogd zal worden om den versnelden bruggenbouw te kun nen bekostigen. De petroleumindustrie zal echter door de verdringing van benzine door dieselolie voor groote problemen komen te staan. De ze dieselolie is n.l. een van de producten, die uit ruwe petroleum door destillatie worden bereid, wanneer de benzine daar uit is verdampt. Om dieselolie te maken, moet men dus ook tegelijkertijd benzine maken. Een tiental jaren geleden, toen de vraag naar benzine enorm toenam, was het daar om voordeelig oliebronnen te hebben, waaruit olie werd geproduceerd, die veel benzine bevatte. Zelfs was het niet moge lijk om aan alle vraag naar benzine te vol doen door afscheiding der benzine uit de ruwe olie, die werd geproduceerd. Men vond het „kraakprocédé" uit, waardoor het mogelijk was, zwaardere oliesoorten, zoo als b.v. dieselolie, te splitsen in lichtere soorten en zoodoende kunstmatig de pro ductie van benzine te vermeerderen. Reeds vele jaren lang is het thans, dat deze kraakinstallaties voor een groot deel overbodig zijn. Zelfs worden oliebronnen met een product, waaruit veel bezine ge destilleerd kan worden, lang niet meer als een zoo benijdenswaardig bezit beschouwd. Men slaat thans bronnen, waaruit een zwaardere olie komt, met minder benzine er in en een grooter percentage stook- en dieselolie, veel hooger aan. Maar toch zal steeds een zekere hoeveel heid benzine geproduceerd moeten worden, wanneer men oliebronnen exploiteert, om dat de ruwe olie, zooals die uit den grond komt, nu eenmaal die vluchtige bestand- d eel en bevat, en deze uit het product ver wijderd moeten worden, wil men stook- en dieselolie overhouden. Daarom zal het nooit mogelijk zijn den benzinemotor geheel te verdringen. Een verder voortgaande ver dringing van den benzinemotor door den dieselmotor zou echter een groote deel van het in de petroleumverwerking vast gelegde kapitaal waardeloos maken, en dus in de petroleumindustrie zelf zeer verstrek kende gevolgen hebben. Het centrale uitvoerbureau voor peulvruchten. Minister Gelissen heeft geantwoord op de vragen van den heer mr. G. A. Boon, welke vragen betrekking hadden op den peulvruchten oogst 1934 en de regeling ten aanzien van den export van peulvruchten. Het ministerieele antwoord is ongetwijfeld zeer interessant. De Minister somt enkele redenen op, waarom er van een zeer on gunstige situatie in de peulvruchtenwereld sprake is o.a. de exportmoeilijkheden, de zachte winter de groote onverkochte voorraad bij den aanvang van het oogst jaar 19341935 om dan te zeggen, dat de vijf belangrijkste vereenigingen op het gebied van den peulvruohtenhandel in sa menwerking met de officieele instanties overgegaan zijn tot het oprichten van een centraal uitvoerbureau. Ten einde het grootst mogelijke succes te kunnen verkrij gen. rul. om een maximum-uitvoer tegen de hoogst te bedingen prijzen tot stand te brengen, moest niet alleen de uitvoer wor den beperkt, maar ook het aantal deel nemers in het bureau. Toch is er zooveel mogelijk gewaakt voor onbillijkheid. Bij die beperking zeide de minster heeft in het algemeen de grootte van den export naar de verschillende landen in vorige ja ren als maatstaf gegolden, waardoor naar de meening van den minister van bevoor deeling van bepaalde groepen uit dien hoofde niet kan worden gesproken. Min. Gelissen erkent, dat de regeling voor de niet als export-agent aangestelde expor teurs tijdelijk verbreken van relaties be- teekent. De regeling maakt zulks echter onvermijdelijk. Bij de uitvoering is ge tracht de schade voor belanghebbenden te beperken door het verleenen van een te gemoetkoming naar verhouding van hun export-verleden, welke tegemoetkoming door tusschenkomst van het uitvoerbu reau, door de wèl als export-agent aange stelde exporteurs wordt bijeengebracht. Waarom moest men tot een centraal-bu- reau komen? Omdat wij, individualistisch gezinde Ne derlanders, geen maat weten te houden, wanneer ons belang ons „vermeend" be lang op het spel staat. Tal van boeren, om in het peulvruchtenkader te blijven, te len peulvruchten. Zij willen deze op een gegeven moment graag kwijt. Zij verkoo- pen ze aan exporteurs en ontvangen de tegenwaarde van den met den export te behalen prijs. De exporteur calculeert zijn kosten, zijn winst en zijn risico. Wanneer de oogst is afgeloopen, trach ten de exporteurs de partijen zoo goed mo gelijk te verkoopen. Men let niet op de anderen; de concurrentie viert hoogtij Maar men vergeet, dat de landen, welke tot de normale koopers behooren, natio nalistisch zijn ingesteld. Men wil niet heb ben, dat t binnenlandsche prijspeil ver knoeid werd met als onaangename gevol gen daarvan voor den eigen boerenstand, ter wille van-de concurrentiezucht van bui tenlanders. De Nederlandsche concurren tie doet ons land méér afbreuk dan men wellicht denkt. De neiging om de contin genten nog verder te verminderen of om door hooge tarieven den import zoo goed als onmogelijk te maken groeit en er is weinig toe noodig om in deze richting tot daden over te gaan. Wordt de afzet in dat land bemoeilijkt, welnu, dan gaat de drom van verkoopers zich op een andere grooten afnemer wer pen, zooals bijv. op Engeland. Maar men begrijpt, dat ook Engeland geleidelijk aan genoeg heeft van het onbeheerschte con- currentie-systeem. Ook daar viert 't natio nalisme hoogtij! Men wil geen exorbitante import tegen prijzen, die voor eigen boeren ruineus moeten worden genoemd. Dan groeit ook daar de eisch om het buitenland te verbieden, die methode in practijk te brengen. Langzamerhand wor den voor veel van onze producten de be langrijke landen gesloten. Wij kunnen im mers geen maat houden! Een centraal exportbureau kan hiertegen optreden. Dit bureau kan practisch te werk gaankan voeling houden met de auto riteiten in het land, waarheen men wil ex porteeren, opdat elkanders belangen zoo min mogelijk geschaad worden. Maar dan moeten er offers worden gebracht. Deze brengt men echter niet vrijwillig; men moet door een officieele instantie er toe ge dwongen worden. Gaat men hier te werk langs wegen der billijkheid zooals Min. Gelissen hierboven heeft uiteengezet dan moet men die offers beschouwen als een natuurlijke straf voor in het verleden gemaakte fouten. Daaraan ontkomt men niet. AGENDA LEIDEN. Donderdag, R.K. Slagerspatroonsvereeni- ging „St. Pelagius", Zomerzorg 8.30 uur. Vrijdag, R. K. Ver. van Handelsreizigers „St. Christoffel", afd. Leiden, Harmonie, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Aug. te* en met Zondag 1 Sept. a.s. waarge nomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523, en C. ^an Zijp, Wilhelminaparq 8, Oegstgeest telef. 274. fietst -$Ö 'TV' ofbyi usf U ruit lich steeds behaaglijk voelen met UIT DE OMGEVING LISSE. VADER EN DOCHTER DOOR AUTO AANGEREDEN. Het meisje gedood, de vader zwaar gewond. Gisteravond heeft op den Rijksweg onder deze gemeente een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij een 10-jarig kind op slag werd gedood. Omstreeks half tien gisteravond stapte de heer L. C. van der Vlugt met zijn vrouw en 10-jarig dochtertje uit de tram, halte Akervoorderlaan, zij wandelden aan den rechterzijde van den rijksweg naar zijn huis in den Poelpolder. Een achterop rijdende auto, komende uit de richting Leiden en gaande naar de richting Haarlem, reed eerst van der Vlugt aan en vervolgens zijn doch tertje. Van der Vlugt werd zwaar gewond en be kwam o.a. een beenbreuk aan zijn rechter been. Het dochtertje werd op slag gedood. De bestuurder van de aanrijdende auto reed door. Hij wordt in zijn eigen belang aangeraden zich bij de politie aan te mel den. De politie en geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De heer van der Vlugt werd naar een ziekenhuis in Leiden ver voerd. De politie stelt een uitgebreid on der zoek in. TER AAR. De nood in den tuinbouw. Aan het einde gekomen van de groote campagne hebben wij eenige officieele cijfers verza meld die een schril beeld geven van den noodtoestand in de tuindersbedrijijven. In 1934 bedroeg de omzet aan de veiling 408.105.01, dit jaar is zij gedaald op 309.432.85,, wat aangeeft een mindere omzet van f 98.672.16. Waren de inkomsten van vorig jaar verre van loonend dan heeft men niet te vragen hoe allertreurigst mo menteel de zaak staat. Van de aangevoerde producten bleven de volgende kwantums onverkoopbaar: 51290 kg. Peulen, 26990 kg. Doperwten, 744090 kg. Snijboonen, 409850 kg. Augurken, voorts groote partijen bloemkool, spinazie en sla. Dat men vereende krachten moet wor den gewerkt om de tuinders te steunen is een dringende eisch. Reeds kunnen wij constateeren, dat de L. T. B. volop in actie is. Voor veertien dagen geleden werd een groote kringvergadering gehouden en nu gisteravond was het de plaatselijke afdee- ling Ter Aar met z'n ruim 300 leden, welke een groote bijeenkomst hield in het R. K. Vereenigingsgebouw ter bespreking van den noodtoestand. Met klem werd aange drongen om een vervroegde en verhoogde steunuitkeering, gezinstoeslag, en ten slotte werd besloten vanuit de aanwezige tuinders een request te zenden aan H. M. de Ko ningin. STOMPWIJK. Bliksem ingeslagen. Hedenmorgen is de bliksem geslagen op het electrisch net nabij de Hooge brug. Bij de heeren Van Kampen en Van den Akker werden de Jampen vernield en bij den heer Disseldorp is het radio-toestel onklaar geraakt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2