DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. lb GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP KERKNIEUWS PROF. V. GIN.NE KEN SJ. De viering van zijn zilveren priesterfeest. Dinsdag herdacht de bekende hoogleeraar en taalgeleerde prof. dr. Jac. van Ginneken S.J. zijn zilveren priesterfeest. In de kapel der Zusters Franciscanessen te Nijmegen droeg hij des morgens een H. Mis van dank zegging op. In den namiddag was er receptie in de patorie der Paters Jezuïeten aan het Keizer Karelplein. De jubileerende professor mocht uit het .geheele land blijken van waardeering ont vangen in den vorm van telegrammen, bloe men en persoonlijke felicitaties. Op de re ceptie waren o.m. aanwezig de Academi sche Senaat van de R. K. Universiteit te Nijmegen, tal van professoren, vertegen woordigers van het Gemeentebestuur van Nijmegen, eervy. heeren geestelijken van ver schillende orden, de Senaat van het Nij- meegsche Studentencorps en talrijke auto riteiten. KAPITTELVERGADERING IN UTRECHT. In de Kathedrale kerk te Utrecht werd gistermorgen de Kapittelhoogmis gecele breerd voor de zielerust van den pas over leden kanunnik, den hoogeerw. heer C. Hartman, past oor-deken der parochie 't Zand te Amersfoort. De president van het Aartsbisschoppelijk Seminaris te Apeldoorn, de hoogeerw. heer H. J. Koopmans, droeg de H. Mis van Re quiem op en werd geassisteerd door den zeereerw. pater J. Verkley en den zeereerw. heer dr. A. C. Ramselaar. als diaken en sub diaken. Daarna volgde de vergadering van het Metropo li taan Kapittel. In deze vergade ring heeft Mgr. dr. J. de Jong zijn offi- ciëelen benoemingsbrief tot coadjutor van Z. H. Exc. den Aartsbischop aan het Ka pittel getoond. De nieuwbenoemde coadjutor zal Zater dag as. in retraite gaan tot 11 September, den dag vóór de bisschopswijding. Momen teel vertoeft Mgr. te Nes op Ameland., zijn geboorteplaats. LAND- EN TUINBOUW EEN TWEE-DAAGSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Ter gelegenheid van het Zesde Internatio naal Botanisch Congres, dat binnenkort te Amsterdam zal worden gehouden en waar aan het steunen van de melk zonder eenige naam uit de geheele wereld, houdt de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in de groote Lichthal van het Koloniaal Instituut op Dinsdag 3 en Woens dag 4 September a.s. een bloemenkeuring. Door de samenwerking met de Nederland- sche Dahlia-vereeniging zullen onder meer de mooiste en nieuwste Dahlia's worden ge- exposeerd. Het Congresbestuur stelde gou den, verguld-zilveren en zilveren medail les beschikbaar. Ook op ander gebied zal veel interessants te zien zijn. Onder meer zal worden inge zonden een collectie kegeldragende takken van „De Schovenhorst" te Putten op de Ve- hiwe. De bloemententoonstelling zal Dins dagmiddag na 1 uur geopend zijn. HOE STAAT HET NU MET DE MELK STEUN BE PERKING? De eerste September nadert; regeling onuitvoerbaar? Het „Handelsblad" schrijft: Zooals men weet, heeft de regeer in g te elfder ure een einde gemaakt aan bet af slachten van vee zonder teeltbeperking en aan het steunen va nde melk zonder eenige begrenzing. Pas in het begin van dit jaar is bepaald, dat in de twaalf maanden 1 Juli 19341. Juli 1935 slechts steun zal worden verleend aan een hoeveelheid melk, gelijk aan 80% der productie van het vorige jaar (overeenkomende dus, gezien de produc tiestijging in 1935, met nog geen 80% van het loopende jaar). De beperking is dus reeds drie maanden geleden ingegaan, doch tot dusver zijn de Landbouwcrisisorganisaties, die er mee be last zijn, er nog steeds n i e t in geslaagd, om met hare berekeningen gereed te komen. Onlangs is medegedeeld, dat op 1 Septem ber aan de veehouders zou worden mede gedeeld, hoeveel melk per bedrijf voor steun in aanmerking zal komen, doch naar wij vernemen, is het niet mogelijk gebleken, om deze belofte na te komen. De berekenipgs- imodius is zóó ingewikkeld, dat men er nog niet uit is kunnen komen; eveneens is het .practisch onmogeiijk voor de boeren zélf, om de voor steun in aanmerking komende imelkhoeveeiheid te berekenen, omdat met vele factoren m verschillende mate moet worden rekening gehouden. Volgens som mige insiders zou zijn gebleken, dat de rege ling practisch onuitvoerbaar is. Wat hier ook van zij, zeker meenen wij te weten, dat de berekeningen niet alleen op 1 Sep tember nog niet klaar zullen zijn, maar dat dit nog wel eenige maanden op zich zal laten wachten, zoodat het wel op zijn vroegst November zal worden, vóór de boeren zullen weten, waaraan zij zich heb ben te houden. Zij zullen echter zeer ver standig doen, alvast uit eigen beweging te ■gaan beperken! t IN UW DAGBLAD., LEEST DE ADVERTENTIES SPORT VOETBAL SCHEIDSR. ELFTAL (DISTRICT LEIDEN) Zondag a.s. 1 September speelt boven genoemd elftal een medaillewedstrijd op het St. Bavo-Sportterrein te Noordwijker- hout tegen het Westlandsche Scheidsrech- terselftal. Aanvang half drie. Alle scheidsrechters uit het District Lei den ook niet-spelers worden uitgenoodigd aanwezig te zijn. Ook verwacht de commissie groote be langstelling van de zijde van het publiek, aangezien deze wedstrijd gespeeld wordt ten bate voor de Missie. Steunt allen dit goede doel. R. K. VOETBALVEREEN. „LISSE". Internationale wedstrijd. As. Zondag zal een R. K. Belgisch elftal nl. RAPID uit Antwerpen de gast zijn van de R. K. Voetbalvereeniging „Lisse". Dit bijzonder feit is te danken aan den Voorz., den heer J. C. de Haan, die tijdens zijn ver blijf te Brussel dezen wedstrijd heeft weten te organiseeren. Uit een en ander blijkt, dat het een zeer sterk elftal is, hetwelk de tweede plaats bezet in de Eere-Afdeeling. Voorts komen er drie spelers in uit, welke al jaren het R. K. Belgisch Elftal verte genwoordigen. Zaterdag-avond zullen zij arriveeren en him intrek nemen bij Be stuursleden en leden der Voetbalver. Zon dagmorgen zal als gebruikelijk een rijtoer plaats vinden, terwijl des middags om 2.30 ure de wedstrijd zal plaats vinden op het bij uitstek zeer gunstige terrein aan de Spekkelaan. Wij vertrouwen, dat het eerste elftal in zeer goeden vorm zal spelen en niet zoo „slow" als Zondag LI. Laat deze wedstrijd, welke naar wij hopen, door velen zal worden bijgewoond een goede reclame zijn voor de as. Competitie. Alleen door goed spel kunt gij leden en donateurs wer ven. DE ROOMSCHE SPORTBEWEGING TE HILLEGOM. Men schrijft ons uit Hillegom: Nog slechts enkele weken en de voetbal competitie zal weer een aanvang nemen. Voor de katholieke sport te Hillegom heeft dit heel wat te beteekenen. Immers op het gebied van katholieke sport is er in onze plaats nog heel veel te doen om krachtig stelling te kunnen blijven nemen tegenover de neutrale sportbeweging. De leden van de voetbalvereeniging „Con cordia" hebben zich de laatste maanden aan een flinke training onderworpen om daardoor in staat te kunnen zijn in het as. voetbal-seizoen met een goed spel te ko men. Onze jongens toonen voor de volle honderd procent aan het verlangen van onze Katholieke Overheid te voldoen door de kathplieke sport zoo goed en snel mo gelijk te ontwikkelen. Natuurlijk hebben ze ook het recht om aan him medegeloofs- genooten voor de komende competitie de medewerking te vragen en deze medewer king kan worden bestaan in 't bezoeken van de wedstrijden, welke op het Concor- dia-terrein worden gespeeld. Teneinde bij de komende competitie ook een districts-elftal te kunnen samenstellen, om bij eventueele gelegenheden voor het district uit te komen, zal a.s. Zondagmiddag om half drie een wedstrijd worden ge speeld door twee proef-elftallen. Dit zal zeker een mooie en belangrijke wedstrijd worden en reeds nu raden wij onzen Room- schen supporters dringend aan degen wed strijd te gaan bijwonen, opdat gij u daar door mede op de hoogte kunt stellen van wat onze Roomsche sport reeds vermag. Gaan we daarom Zondagmiddag allen naar het „Concordia^-terrein aan de Burgemees ter Pontstraat. Voetbalvereen- C. G. W. Vrijdagavond half 7 speelt op het Stoeke- terrein C. G. W. I tegen de Electr. Monteurs der Constructiefabrieken alhier een me daille wedstrijd. POSTDUIVEN „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Noyon (Fr.) afstand hemelsbreed tot het hok van den eersten prijswinnaar te Stompwjjk 298 km. 870 meter. In concours stonden 84 duiven, losgela ten om 7 uur voorm. bereikte de eerste vo gel het hok om 11413 sec., deze vloog dus met een gemiddelde snelheid van 1063.4 meter per minuut, de 17e duif werd gecon stateerd om 121127 (Voorschoten). De prijzen werden als volgt behaald: 1. L. C. Janson, Stompwijk; 2 en 9 A. W. Querreveld, Voorschoten; 3, 14 en 17 G. J. Zwaan; 4, 11, 12 en 13 H. v. d. Meer; 5, 6, en 15 J. Verhoeven, Voorschoten; 7, 8 en 10 H. H. J. van Klaveren, Voorschoten; 16 Gébr. Köhne, Veur. WIELRENNEN „NIEUW SWIFT."* Hedenavond organiseert bovengenoemde vereeniging eenige trainingswedstrijden op de grasbaan van het Sportmanterrein aan de Groenoordstraat. Ook de verschillende voor a.s. Zaterdag gecontracteerde renners zijn in de gelegenheid gesteld op de baan te trainen, vanaf 6 uur namiddag. Met de meeste renners, die a.s. Zaterdag om vier uur zullen uitkomen, worden te vens reeds onderhandelingen gevoerd voor een grasbaan wedstrijd op Zondag 15 Sept. Voor de A-, overgang- B en C klasse worden Zaterdag eveneens wedstrijden ver reden, waarvoor de leden om vier uur op het terrein aanwezig moeten zijn. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE HILVERSUM. Cor Wals wint de „Kleine Tour de France". Op de Gooische Wielerbaan te Hilversum vond gisteravond onder goede belangstel ling internationale wedstrijden voor ama teurs. professionals en onafhankelijken plaats. Alvorens tot de wedstrijden over te gaan, werden de winnaars van de Tour de France, nl. de renners R. Maes, Vervaecke en S. Maes gehuldigd en reden zij met de gebruikelijke bloemen een eererondje. Tijdens den omniumwedstrijd Holland Brabant voor amateurs kwamen Ooms en Peperkamp te vallen, zoodat zij van verdere deelname af moesten zien. Zij werden ver vangen resp. door Van Gelder en v. d. Voort Het hoofdnummer werd gevormd door de Kleine „Tour de France". In dezen wed strijd werden evenveel klassementen ver reden als er etappen in de Tour de France waren. De z.g. lichte étappen gingen over 4 ronden, de zwaarderen over 67 ronden. Deze wedstrijd die zeer aantrekkelijk was, werd gewonnen door Cor Wals die de 48 km. aflegde in 1 uur 5 min. 58 sec. De resultaten waren als volgt: Omniumwedstrijd HollandBrabant be staande uit sprintwedstrijd over 2 ronden, wedstrijd over 5 km. en tandemwedstrijd over 2 km.: 1. Holland 10 punten, 2. Bra bant 5 punten. Omniumlandenwedstrijd HollandBel gië, bestaande uit sprintwedstrijd over 4 ronden, ploegenachtervolging: 1. Holland met de renners Pijnenburg, Pellenaars en Valentijn 8 punten; 2. België met de ren ners R. Maes, Vervaecke en S. Maes 4 pnt. Voorgiftwedstrijd voor profs, en onafhan kelijken over 2 km.: 1. Wals 2 min. 36.2 sec.; 2. Veger; 3. v. d. Horst. Afval wedstrijd voor amateurs: 1. J. van Gelder; 2. D. van Laar; 3. Poppes; 4. N. Keiler. 4 Achtervolging over 12 ronden om de Brassaard van de Gooische Wielerbaan B. v. <L Voort( (houder) loop in 4 min. 7.6 sec. 45 meter in op J. van Dort, (uitdager). Kleine tour de France: 1. Cor Wals 1 uur 5 min. 58 sec. (118 punten), 2. Jan Pijnen burg 73 punten, 3. v. d. Horst 35 punten, 4. Valentijn 21 punten. Op 1 ronde: 5. S. Maes 59 punten, 6. C. Pellenaars 55 punten, 7. Braspenning 40 punten, 8. S. Veger 36 punten, 9. R. Maes 10 punten, 10. Vervaecke 5 punten. Op 2 ronden: 11. Snoeiers 5 punten. Op 4 ronden: 12. Van Heeren 14 punten. ZWEMMEN DE ENGELSCHE TOURNEE VAN HET Y. Mooie resultaten te Dover Court. Op haar tournee door Engeland kwam de Zwemvereeniging Het Y uit Amster dam gisteravond te Dover Court uit. De Amsterdammers waren over alle linies de sterksten. De wedstrijdeen die georganiseerd werden door de Harwich Swimming Club werden door 100 toeschouwers bijgewoond, waaronder de vrouwelijke burgemeester van Dover Court, Mrs. Hill. Alvorens de wedstrijden een aanvang namen, werden de Nederlandsche zwem mers voorgesteld en werden de volksliede ren gespeeld. Daar de Engelsche kampioene Joyce Whiatt wegens ziekte verhinderd was uit te komen, kon het nummer 220 yards vrije slag voor dames geen doorgang vinden. Op verzoek gaf toen Tine Wagner van het Y een demonstratie van de verschillende zwemslagen, die zeer in den smaak van het publiek viel. De polowedstrijd tusschen een combina tie van de Plaiston United Swimming Club en E astham uit Londen en Het Y werd door rirmmsrs met niet minder dan 123 gewonnen. Het Y speelde m haar ge wone opstelling. De doelpunten werden gemaakt door Van Oostrom Soede (3 x), Jac. Kohier (4 x) en Van Bommel (5 x). De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: 100 yards vrije slag heeren: 1. H. Mayer Het Y 57.6 sec.; 2. Dijkema, Het Y 59 sec.; 3. L. G. Sparling, Dover Court. 220 yaTds vrije slag heeren: 1. W. Geer- ling, Het Y 2 min. 31.2 sec.; 2. A. Cowdell, Dover Court 2 min. 38 sec. 440 yards vrije slag heeren: 1. W. Geer- lmg, Het Y 5 min. 28.6 sec.; 2. J. P. Met man, Het Y 5 min. 29.8 sec.; 3. R. Mitchell, Londen 5 min. 35 sec. 5 x 50 yards estafette vrije slag heeren: 1. Het Y met de zwemmers van Oostrom Soede, v. d. Bosch, Van Es, Mayer en Dij kema in 2 min. 12.4 sec.; 2. Plaiston United Swimming Club, Londen. Waterpolo: Het YCombinatie Plaiston United Swimming Club en E astham uit Londen: 123. Voorzitter: burgemeester Brug. Alle leden zijn aanwezig. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen worden vastgesteld. De voorz. deelt mede, in verband met een in de vorige vergadering gemaakte opmerking van den heer Klaver, dat de verleende subsidie aan het Wit-Gele Kruis in verhouding van heit ledental hoo- ger was, dan die, welke aan het Groene Kruis werd verleend. Vervolgens worden de ingekomen stuk ken behandeld, waarna in bespreking wordt gebracht het vervoer van het van gemeentewege opgehaalde asch- en huis vuil. B. en W. stellen voor voorloopig bij wijze van proef, het vuil te vervoeren naar de gemeente Nieuwkoop, waarvan de kosten 2.50 per ton bedragen. De raad gaat hiermede accoord. Met alg. stemmen wordt besloten de herbestrating van eenige straten gelegen in het grondbedrijf te gunnen aan den heer H. D. van Osnabrugge, de laagste in schrijver voor dit werk, voor de som van 649.— Besloten wordt in de Alg. Politieveror dening de wijzigingen aan te brengen, vol gens schrijven van Ged. Staten, terwijl de leges-verordening zal worden herzien. Hierna wordt de rekening van het Bur gerlijk armbestuur goedgekeurd en de re kening van het grondbedrijf over 1934 vastgesteld. Naar aanleiding van eenige opmerkingen gemaakt door de commissie tot nazien der gemeente-rekening 1934 verstrekt de voorz. de gevraagde inlich tingen. De heer de Haas maakt een op merking over het voldoen der rekeningen van de gemeente. Verschillende personen klagen er over, dat het soms lang duurt, vóór dat betaald wordt. De voorzitter ant woordt, dat dit wel eens voor komt. Het betreft wellicht betalingen van posten, wel ke nog niet door Ged. Staten waren goed gekeurd. De rekening 1934 wordt vervol gens vastgesteld. Verder wordt besloten aan de Chr. Oranjevereeniging een subsidie voor de te houden kinderfeesten toe te staan zijnde 0.40 per kind. Voorts wordt een wijzi ging in de begrooting 1935 aangebracht. De voorzitter zegt, dat deze wijziging noo- dig is in verband met verschillende uitga ven voor het vernieuwde raadhuis. De totale kosten van het nieuwe raad huis hebben bedragen ƒ28.800. Bij de rondvraag vraagt de heer De Haas de vergaderingen weder des avonds te houden. De heer Groenendijk wijst op den achterstand bij de invordering van kosten voor waterleiding. De voorz. zegt toe, zooveel mogelijk heit verschuldigde te laten invorderen. De heer Klaver vestigt nogmaals de aandacht op het zwemmen in de Dwarswatering. Aan het einde van deze vergadering houdt de voorzitter een toespraak, waar in hij bespreekt hetgeen in de afgeloopen periode door den Raad werd behandeld. Belangrijke besluiten werden genomen: stichting van het gemeentelijk grondbe drijf, Burgerlijk Armbestuur, vaststelling van het uitbreidingsplan en de verbou wing van het Raadhuis. De raad heeft in dezen tijd democratisch gevoeld, zonder dit woord gedurig op de lippen te hebben. Bij het uitelkaar gaan moet geconstateerd worden, dat het vier moeilijke jaren zijn geweest, die wij met Gods hulp nog gelukkig zijn doorgekomen. AUTOMOBILISME DE HONGAARSCHE REIS DER K. N. A. C. Men schrijft ons d.d. 25 Augustus uit Lillafured: Hedenmorgen vroeg startten de deelne mers aan de Hongaarsche Clubreis der K. N. A. C. uit Boedapest om hun tocht door Hongarije te maken. Het eerste doel was Mezökövesd, een dorp op 122 km. ten Oos ten van de hoofdstad gelegen en beroemd om zijn schoone kleederdrachten. De K. N. A. C.-leden hadden het geluk op een Zondag in deze curieuze plaats aan te komen en werden zoodoende in de gele genheid gesteld de dorpelingen in hun Zon dagsvreugd aan te treffen. Tijdens 'de lunch kon zij getuige zijn van de echte Czardas, waarbij de dansers bege leid werden door een voortreffelijk zigeu nerstrijkje. Geen der deelnemers heeft de gelegenheid voorbij laten gaan om zelf den Czardas te beoefenen. Na de lunch werd de tocht voortgezet naar het lustoord Lilla- fuered, prachtig gelegen aan een liefelijk klein meertje en omringd door met bosch begroeide rotsen, waar het vorstelijke hotel daar ter plaatse hen wachtte. HET ZEEMONSTER De komenden tijd zal waarschijnlijk nog moeilijker zijn. Spr. herinnert aan het overlijden in 1932 van wethouder <±r. de Bruyne. In zijn plaats kwam de heer Roest. Deze heeft de plaats niet geam bieerd. Nu treedt hij vrijwillig terug. Spr. spreekt de hoop uit, dat de heer Roest aan gename herineringen mag behouden aan hetgeen hij hier heeft meegemaakt. Hier na richt spr. het woord tot den heer D« Graaf, die 16 jaar in den raad zitting heeasi genomen en in verband met zijn leeft besloot heen te gaan. Spr. brengt hem dank voor wat hij aan de gemeente heeft gedaan. Tot slot spreekt de voorzitter weth. van Leeuwen toe. Spr. zegt steeds een groote steun aan den heer van Leeuwen te hebben gehad, ten zeerste betreurt spr. zijn heengaan, doch het ligt niet aan hem, de oorzaken van dit heengaan op te spo ren. Spr. wenscht de scheidende leden ten slotte Gods onmistoaren zegen toe. De heer van Leeuwen antwoordt op de rede van den voorzitter en zegt, dat er een spreekwoord is: „scheiden doet lijden". Hij wil niet ingaan op de voor hem persoon lijk onaangename kant van dit scheiden, doch veeleer in dankbaarheid gedenken, datgene wat de raad onder leiding van den voorzitter tot stand heeft gebracht. Voor de toekomst denk spr. aan de zin spreuk: „Ik zal handhaven" en wijst op de rechten en vrijheden der burgerij maar daarnaast op orde en gezag en vertrouwt, dat het ook in den komenden tijd onder leiding van dezen voorzitter goed zal gaan. Spr. wenscht den voorzitter Gods zegen op zijn arbeid. De heeren De Graaf en Roest spraken hierna nog, eveneens de wensch uitende, dat de burgemeester nog vele jaren in onze gemeente de leiding zal mogen heb ben. Hierna sluiting. Wetenschappelijke Berichten BELANGRIJKE OUDHEIDKUNDIGE VONDST TE VENLO. Oven nit het Romeinsche tijdperk. Onder leiding van dr. Bursch van het Rijksmuseum te Leiden zijn opgravingen verricht bij het R.K. Kerkhof te Venlo. Gistermiddag werd langs een ouden loop van de Wilderbeek, nadat een vijftal sleu ven met een gezamenlijke lengte van onge veer 80 meter in het terrein was gegraven, een Romeinsche oven ontdekt. De constructie van dezen oven is bijzon der merkwaardig en de vorm is zeer zeld zaam, zooals men althans binnen onze landsgrenzen niet heeft aangetroffen. De oven heeft een ronde vorm van on geveer twee meter doorsnede en is opge bouwd uit gelaagd materiaal zonder kalk. Op den bodem in het midden bevindt zich een breed rook- en vuurkanaal en aan weerszijden zijn vier zij kanaaltjes van 20 c.M. Het stelsel van deze kanalen was waar schijnlijk los overwelfd met stukken pan, zoodat de vlammen tusschen de openin gen door het binnenste van den oven op een gelijkmatige temperatuur van 700 a 300 graden konden brengen. De oven is samengesteld uit materiaal van verschillende hardheid, waarschijnlijk omdat de toenmalige techniek nog niet zoo ver was, dat men zeer hooge temperaturen langeren tijd gelijkmatig kon handhaven. De constructie van deze ovens schijnt de grondslag te zijn, waarop nog de huidige industrie, die in deze streek beoefend wordt is gebaseerd. Dit is de eerste belangrijke vondst uit den Romeinschen tijd, op Venlosch gebied gevonden. misschien zit ze nóg,zoo. Waarom verlos je haar dan niet? Eerst nog wat vrijheid genieten. (Canard)» VAN NAGASAKI. 189. Nu volgde voor Drein een lange, vermoeiende tocht. Dwars door uitgestrekte woestijnen en onder een onbarm hartige zon trokken ze voort in Noordelijke richting en kwamen zoo in Siam. Men had hen den raad gegeven dat ze op deze route de richting van de luchtlijn der K. L. M. maar moesten volgen. 190. Na een lange vermoeiende reis kwamen de vrienden eindelijk in Siam aan. Drein Drentel was erg moe en zei dat hij hier zou blijven. Eiken dag stond hij in de lucht te kijken of er geen vliegmachine kwam met nieuws uit Hol land. Piet Prikkel ging intusschen op zoek naar een kapi tein die het zeemonster mee zou willen nemen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10