Geparfumeerde zomergenoegens DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 vandaag werden nog drie andere aange klaagden verhoord. De ietwat sensationeel klinkende beschuldiging van volksverraad heeft slechts tot inhoud, dat één der paters tegenover de rijksbank een vordering van 40.000 mark op een Zuid-Amerikaansch klooster verzwegen heeft. Het bleek nu, dat het hier om een vordering gaat, die door gezegd klooster niet erkend wordt, terwijl van Duitsche zijde aan het innen ervan ook geen waarde gehecht schijnt te worden. Daar deze vordering dus slechts formeel is, heeft men de aangifte veronachtzaamd. Even later kwam ook een kwestie aan de orde, waarbij Z. H. de Paus en de nuntius betrokken zouden zijn. 1931 heeft Rome aan de verschillende Duitsche kloosters verzocht een fonds te vormen en ter be schikking van de nuntiatuur te stellen, welk fonds gevoed wordt met een bedrag van 4 lire, of negentig penningen, voor elke H. Mis, welke besteld wordt, dooh niet ge lezen kan worden. In vier jaar tijd heeft de beschuldigde congregatie aldus 350.000 mark aan de nuntiatuur overgemaakt. De rechtbank stelde zich eerst op het standpunt, dat zulks niet toelaatbaar is en dat de nuntius van deviezenrechtelijk standpunt als buitenlander moet gelden. De rechtbank vergiste zich hier echter en de betalingen waren dus geoorloofd. Maar wat had de nuntius nu met dit geld gedaan? Het overgroote deel bleef in Duitscbland en werd onder behoeftige kloosters, enz. verdeeld. Voor het overige gedeelte had hij eenerzijds van het opper- deviezenbureau voor enkele overmakingen naar Rome een loopende volmacht verkre gen, anderzijds, bijvoorbeeld voor het zen den van geld naar Duitsche missies, werd van geval tot geval permissie gevraagd en dan ook verkregen. De secretaris van de nuntiatuur had aan den rechter laten weten, dat hij op een te lefonisch verzoek dadelijk voor de recht bank zou verschijnen, om deze uiteenzet tingen onder eede te bekrachtigen. De verhooren zullen nog twee dagen duren. Zij werden heden o. a. bijgewoond door professor Vrij van de hoogeschool te Groningen. DE AUGSBURGER POST VERDWIJNT. De Augsburger Postzeitung, een der oudste Katholieke dagbladen van Duitsch- land, verscheen den laatsten tijd nog slechts als weekblad. De „Germania" weet thans mede te deelen dat ook dit week blad, waarvan slechts drie nummers zijn verschenen, is opgeheven, waarmee ook deze spreekbuis van het Katholicisme in Duitschland met stomheid is FRANKRIJK. FRANKRIJKS FORTENLINIE GEREED. Van officieele militaire zijde is Zondag bekend gemaakt, dat de Maginot-linie, be staande uit driehonderd onderaardsche forten langs de Rijnland-grens, thans ge reed is. Naar verluidt zouden deze ver sterkingen in 48 uur tijds door 1.000.000 manschappen kunnen worden bezet. BALBO TE PARIJS. Maarschalk Balbo is te Parijs in een drie-motorig vliegtuig aangekomen. Hij zal een onderzoek instellen naar den vliegdienst Rome^-Parijs. AMERIKA. DE PROHIBITIE IN TEXAS VERDWIJNT. Blijkens den .uitslag der verkiezingen heeft Texas besloten de prohibitie af te schaffen, na zestien jaar volkomen droog te hebben gelegen. De cijfers wezen uit, dat de prohibitie met een meerderheid van 55.000 stemmen was verworpen. Bisschop James Cannon van de Metho distisch Episcopale Kerk heeft echter gis teren voorspeld, dat de Vereenigde Sta ten binnen tien jaar tot het drankverbod zullen terugkeeren. Rijen, rijen, rijen -op een boerenmestkar BUITENLANDSCHE BERICHTEN ACHT LIJKEN GEVONDEN. Slachtoffers van de instorting te Berlijn. Op de plaats van de instorting in de Her mann Göringstrasse te Berlijn zijn van de 19 vermisten tot dusver acht lijken gevon den. Volgens de geneesheeren zijn allen ter stond dood geweest. Wanneer iemand aan alle geneugten des levens heeft genipt, doch geen bevrediging heeft gevonden „geen oog wordt verza digd van te zien, geen oor verzadigd van te hooren" laat hij het dan eens probee ren met het karren van mest. Wij kunnen hem uit persoonlijke ervaring de verzeke ring geven van een volledige satisfactie der zinnen, in t bizonder van de reuk. Het is een apart genoegen, ongetwijfeld!, en misschien, dat alleen fijnproevers en liefhebbers van Camembert- of Gorgonzola- kaas deze landelijke delicatesse op haar juiste waarde weten te schatten. Onze arcadische wederwaardigheden wa ren met hooien, melken en kaas-maken niet ten einde. De kennismaking met het boeren bedrijf had zulk een aangenaam verloop gehad, dat onmiddellijk besloten werd een vervolg-cursus te openen. De eerste les van dezen landbouw-cursus bestond in het kar ren van mest,* en, na een niet te onder schatten studie, kunnen wij thans de vol doening smaken in deze tak van bedrijf expert te zijn. Het zal verwondering wekken, dat het resultaat van deze eerste les een telegram was aan den Minister van Landbouw en Visscherij. Een telegram van den volgen den inhoud: „Verzoeke eerbiedig voor te schrijven, boerenmestkarren van danzen kussens worden voorzien". Nu Minister Deckers, „der Keerlen God", aan het bewind is gekomen, twijfelen wij er niet aan, of aan dit telegram zal meer aandacht worden besteed dan aan de hon derden andere telegrammen, die door di verse Boerenbonden over diverse onder werpen naar het Binnenhof zijn gezonden. Alleen de P.T.T. heeft daar wèl bij geva ren; de overschotten van dit staatsbedrijf zijn bijna uitsluitend te danken aan veront waardigde boeren. Uit ons vlijm-scherpe telegram heet uit de pen gedroppeld na een middag van kar-pret onder Hoogmade blijkt hoe nuttig het is, dat een journalist nu en dan zijn carrière onderbreekt, zijn pen aan de wilgen langs de Achterkade hangt, en het boerenbedrijf mee komt maken. Want als „De Leidsche Courant" deze zomer-zotte reportage niet op touw had gezet, zou het nooit tot de burger-buitenwereld zijn door gedrongen, welk een marteling er bij het mest-karren op onschuldige wezens wordt bedreven. DE GOUDEN KOETS EN DE MESTKAR. Ik heb mij nooit verdiept een mensch mag zich ook niet in ailles verdiepen in de gevoelens, welke de Koningin bestor men, wanneer zij in de gouden koets uit rijdt ter opening van het parlement. Een vergelijking te maken tussohen deze rijtoer en een ritje op een driewielde kar grenst evenwel aan majesteitschennis. Het ver schil zit 'm niet alleen hierin, dat de gou den koets in gezonde omstandigheden vier, en een driewielde kar zooals zelfs de minst snuggere onder onze lezers vermag te begrijpen drie wielen telt. Het ver schil schuilt meer in allerlei bijkomstighe den. Het is zoowel op z'n Haagsch als op z'n Hómaasch: rijen, rijen, rijen in een wa gentje, maar terwijl het rijden in het eerste vervoermiddel beschouwd mag worden als 't toppunt van aardsche glorie, is het be stijgen van een boeren-mestkar werkelijk van iedere luister en majesteit gespeend. De eenige overeenkomst tusschen beide manieren van voortbewegen is, dat men bij zijn eerste rondrit door het graauw wordt toegejuicht! „Tjonge, meneer, wat trok je een zeld zame postzegel", zei Dirk, de 16-jarige co- mediant uit een vroeger drama. Het was, omdat het Dirk was, maar van geen ander zou ik op dat moment een der gelijke opmerking hebben verdragen. Ik had een lading Camembert in het land af geleverd en kwam met leegen kar en „han gende teugel" uit de weide terugrijden. Wat een mensch daarbij aan lijf en leden ondervindt, tart iedere beschrijving en is niet met droge oogen te vertellen. Ik kan me indenken, zulk een vreemde postzegel getrokken te hebben, dat een philatelist erop gesteld zou zijn m'n aanschijn in zijn album te plakken naast een penny zegel van Mauritius en een misdruk van Willem III. Maar men mag toch geen zoetsappige glimlach verwachten van iemand, die ge radbraakt wordt. Zoo iets lees je wel eens in een heiligenleven, maar van een heili- gen-leven is bier geen sprake! Voorloopig tenminste niet. DE VERMOMDE ENGELBEWAARDER. De onstuimige vaart, waarmede onze staatsie-karos door het weiland daverde, was te danken aan eenige welgemikte kluitjes grond op het achterwerk van het paard. Tot nog toe verkeerde ik in de mee ning, dat de schrik op iemands gezicht te lezen staat, maar een paard verstaat de ongewone kunst te schrikken met zijn ach terwerk. Het massale paarden-achterwerk schrik te en vóórt ging het in razend tempo, bot send en hotsend als een cocktail-mixer en slingerend als een sohip op een dronken oceaan. Het scheelde maar een haar, of ik was overboord geslagen en de krant zou een van zijn beste redacteuren verloren hebben. Maar mijn bewaarengel, in de ver momming van den baas, verhoorde het ge bed van lederen morgen, sloeg zijn arm over het mestkar-zieke lichaam en redde zoo ons veege lijf: Dem Vater grauset's, er redtet geschwind Er halt in Armen das aohzende Kind. Het „kind" was echter niet dood, zooals vele oprechte vrienden gehoopt hadden en zooals Goethe's „Erlkönig" droevig ein digt. Het „kind" was het tegendeel van dood; het had de wilde jacht geproefd en bij volgende ritten was wild nog niet wild genoeg. Met het treurig gevolg, dat den anderen morgen des kinds zitvlak zeer pijnlijk was aangedaan, alsof iemand den ganschen nacht bezig was geweest er hout jes op te hakken. Van de Hunnen en Tar taren wordt verhaald, dat zij de biefstuk „gaar" reden onder hun zadel; schrijver de zes kan er trotsch op gaan, dat zijn bief stuk gaar gereden is op een mestkar. Er bestaat een schril contrast, tusschen het rijden op een leege en op een volle driewielde wagen. Beide methodes hebben hun voor- en hun nadeelen, hun vreugden en droefheden. Voelt een mensch zich bij het bolderen op een leege wagen alsof al leen zijn skelet nog op de bok zit en al zijn beenderen de Rumba dansen, by de plechtstatige gang van een vollen mest wagen worden herinneringen gewekt aan het Schrikbewind en voel je je als een beul, die Fransche aristocraten naar de guillotine sleept. Ondertusschen: kijk niet om naar die oude Fransche adel, want dan schrik je je gewoonweg dóód, en de geur, die de droe ve lading verspreidt is al evenmin aristo cratisch. Brrrr! Als een onheilspellende donderwolk kijkt de „toemaak" (een meng sel van bagger en mest) over den rand van de beulskar heen, die met Nieuw-Testamen- tisohe vrijgevigheid gevuld in tot 'n „wel- gesohudde en overloopende maat". Weldra komt een klonter toemaak langs je rug om laag rollen, gevolgd door een ware aard verschuiving. Het zou minder kiesch zijn hier in bi- zonderheden te treden. Genoeg zij 't te vermelden, dat een knap burger-pakkie op buitensporige pretjes als mestrijden niet is ingericht. GEDAANTEVERWISSELING. „Die rock is u niet nut", declameerde de baas, even vloeiend Oud-Nederlandsch sprekend als Simeon in de „Joseph in Doodsangst". En weg ging hét kleurige ge waad van P. en C., om vervangen te wor den door een blauw boeren-jasje. Het stond keurig, dat moet gezegd. „Harde chic" om in de taal van Reynaert's Lustrum spel te blijven! Deed denken aan de lieve sportdracht van een „Njord"-roeier. In boeren-sportcostuum zijn wij de zonni ge zomermiddagen doorgereden. Het waren uitsluitend zonnige, zoele, zachte zomer middagen, want als de lucht betrekt of de regen neervalt, wordt de openlucht-voor stelling van „Le Bourgeois-Paysan" afge last en worden de entreegelden teruggege ven. Een zomer-genoagen was 't, anders dan anders, en met een piquant luchtje. Maar toch een echt en onvervalscht genoegen. Wij hebben nog nooit zoo volop en uit bundig genoten van de natuur, dan door te arbeiden in de natuur. De middagen vlo gen om te midden van de ongerepte, sap pige schoonheid van Hollands weiden een schoonheid, in ernst gesproken, die door buitenlandsche panorama's misschien wordt geëvenaard, echter zeker niet wordt overtroffen. Er is maar één Holland op de wereld, ons eigen Holland: de groene, ma- telooze weide-zee, overkoepeld door den blauwen, eindeloozen hemel. Het doet een mensch deugd in Hollands wei te kunnen arbeiden, al is 't dan ook maar mestkarren. Steeds te vroeg kwam het einde als de koeien op de saxophoon hun „Lullabye of Broadway bliezen, ten teeken dat melkens- tijd was aangebroken. BUITENLAND Het Abessijnsch conflict MUSSOLINI HOUDT KABINETSRAAD TE BOLZANO. Belangrijke besluiten verwacht. Mussolini, die gistermiddag om twaalf uur te Bolzano is aangekomen om de ma- oeuvres te leiden, heeft aldaar voor Woens dag een buitengewone zitting van het Ita- liaansche kabinet bijeengeroepen. Naar ver luidt zal bij de gelegenheid een economisch besluit van groote draagwijdte worden ge nomen. Het bericht, dat de duce zou komen, had zich reeds in de ochtenduren in de stad verspreid en onmiddellijk werden voorbe reidingen getroffen voor versiering. De hui zen, lantaarns en boom en werden met groen-wit-roode vlaggen getooid, portret ten van den koning en van Mussolini op tal van muren en huizen aangebracht. Vele kleurige plakkaten dragen leuzen, die be trekking hebben op de strategische en poli tieke beteekenis der manoeuvres en op het Italiaansch-Abessinisch conflict: „Aan den Brenner staat gansch Italië met al zijn levenden en al zijn dooderi', of „In Afrika is plaats en ruimte voor allen", of „Wij hebben oude rekeningen te vereffenen". Andere plakkaten verheerlijken den koning, den duce, het leger enz. Mussolini reed, staande in een auto, van het station naar Piazza Vittorio Emanuele, waar hij door een groote menschenmenigte werd verwelkomd. Te zijner begroeting wa ren de hoogste autoriteiten en de partij organisaties van Bozen en omgeving aan wezig. ITALIë VOOR DEN VOLKENBONDS RAAD. Een uitvoerig memorandum zal worden overgelegd. Bevestigd wordt, dat Italië definitief heeft bes-loten om den Volkenbondsraad een uit voerig memorandum voor te leggen. Het ligt in Mussolini's bedoeling, met behulp van tal van documenten en foto's te bewij zen, dat Atoessinië zijn internationale ver plichtingen heeft geschonden en dat het derhalve niet langer terecht als een lid van den Volkenbond mag worden beschouwd. Speciaal zullen de beschuldigingen- zich richten tegen de slavernij in Abessinië. Aan de hand van dit materiaal zal Italië er op wijzen, dat het onmogelijk is, Italië en Abessinië in volkengerechtelijk opzicht op hetzelfde pllan te plaatsen. Door deze „acte van beschuldiging" be oogt Rome tevens zijn eigen militaire maat regelen te rechtvaardigen. Met de opstel ling van het zeer lijvige document is men nog ijverig bezig. ABESSlNIë BIDT EN VAST. In de hoop den vrede te kunnen hand haven zijn de keizer en keizerin van Abes- sy-nië een maand van bidden en vesten be gonnen. Hun voorbeeld wordt door de ge- heele natie gevolgd. Na afloop van deze nationale vasten zal de keizer zijn yastperiode nog vier dagen voortzetten. In de kerken van het geheele land worden voortdurend diensten gehou den, waarin gebeden wordt voor het be waren van den vrede. ENGELSCHE VOORZORGSMAAT REGELEN. Intusschen blijft Engeland voorzorgs maatregelen treffen in de Middellandsche Zee. Thans hebben ook het vliegtuigmoe derschip „Glorious" en de torpedojagers „Woolwich" en „Searcher" opdracht gekre gen, van Gibraltar uit zoo spoedig mogelijk naar Malta op te stoomen. Verder treffen de Imperial Airways voor bereidingen voor het vliegen langs een an dere route, voor het geval het tot een oorlog tusschen Abessinië en Italië mocht komen. Tot dusverre werden passagiers van de Im perial Airways met den trein van Parijs naar Brindisi vervoerd en daarna per vlieg - boot verder gebracht. De beoogde route verandering zal hierin bestaan, dat men via Marseille, Corsica, Malta, Korfoe, Athene en zoo naar Alexandrië zal vliegen. BRITSCHE ONDERDANEN IN ERITREA IN ARREST. Uit Massanaua wordt gemeld: Vijftien Indiërs, allen Britsche onderda nen, zijn heden te Massaua in Eritrea door de Italiaansche autoriteiten gearresteerd. Naar verluidt is de reden voor deze arres taties, dat de betrokkenen een telegram naar Aden hadden gezonden, waarin zij hun zakenrelaties adviseerden, geen goede ren meer naar Massaua te zenden. COMMUNIQUE DER VERZOENINGS COMMISSIE. De Italiaansch-Ethiopische verzoenings commissie heeft heden te Bern haar laat ste zitting gehouden, waarna het volgende communiqué werd uitgegeven: De Italiaansch-Ethiopische verzoenings commissie heeft de vertegenwoordigers van Italië en Ethiopië gehoord in hun uiteen zetting en conclusie en heeft na ondervra ging der getuigen besloten, de zitting af te breken en de kwestie ter verdere studie naar de leden van de commissie te verwij zen". Vermoedelijk zal de commissie nog en kele souvereLniteits'kwesties moeten oplos sen, zonder evenwel in te gaan op de vraag, aan wien de gebieden toebehooren. Op het oogenblik is het nog niet waar schijnlijk, dat de Italianen en Ethiopiërs in de commissie tot overeenstemming zullen komen. Het zal noodzakelijk zijn, dat spoedig de vijfde scheidsrechter, Politis, wordt geroe pen. De leden van de commissie verlieten reeds Bern, om naar Parijs terug te keeren, waar de arbeid zal worden voortgezet. Men hoopt de komende week en in ieder geval vóór de bijeenkomst van den volken- bondsraad op 4 September een conclusie te kunnen publiceeren. VAN HET VATICAAN. PAUSELIJKE GROET DOOR DEN AETHER. Tot Euch. Congres in Amerika. Naar uit Cleveland wordt medegedeeld, zal de H. Vader uit Castel Gandolfo over Radio Vaticana het woord richten tot de deelnemers aan het Eucharistisch Congres, dat aldaar van 2026 September gehouden wordt. Verschillende kardinalen zullen eveneens via het Vaticaansche Radio-station een woord tot de deelnemers richten. De H. Vader zal Zijn zegen schenken aan allen, die de slotplechtigheid op 26 September bijwonen. DUITSCHLAND. NIEUW DEVIEZEN-PROCES. Twaalf Redemptoristen aangeklaagd. Voor de Berlijnsche rechtbank is gisteren een proces begonnen tegen twaalf leden van de orde der Redemptoristen, aan wie overtreding der deviezen-bepalingen res pectievelijk volksverraad ten laste wordt gelegd. Het proces zal verscheiden dagen in beslag nemen. De volgende paters hebben zich te ver antwoorden: de 49-jarige Wilhelm Brink- mann uit Bochum, de 55-jarige Wilhelm Platte, eveneens uit Bochum, de 66-jarige Anton Walz uit Aken, de 53-jarige Wilhelm Mandel uit Bonn a/d Rijn, de 55-jarige Bernhard Brinkmann uit Vaals (Neder land), de 40-jarige Karl Feldmann uit Trier, de 50-jarige Johannes Kpgel uit Hei- ligenstadt, de 51-jarige Johann Peter Kox, eveneens uit Heiligenstadt. de 32-jarig Jo sef Ohram uit Aken (deze vertoeft op het oogenblik in het buitenland), de 50-jarige Josef K. Cremer uit Uuxemburg, de 45-ja- rige Josef Kreutz uit Bonn a/d Rijn (ver toeft eveneens in het buitenland), en de 51- jarige Nikolaus Zoller uit Bonn a/d Rijn. Allen zouden zich talrijke malen aan overtreding der deviezen-verordening heb ben schuldig gemaakt. Aan Wilhelm Brink mann wordt bovendien nog ten laste ge legd, dat hij zich aan vervalsching van do cumenten heeft bezondigd. Voorts hebben Bernhard Brinkmann, Johannes Kugel en Josef Cremer zich behalve voorontduiking der deviezen-bepalingen te verantwoorden wegens het afleggen van valsche verklarin gen. De beschuldigde Feldman zou zich hebben schuldig gemaakt aan het begunsti gen van bepaalde personen terwijl Walz van volksverraad wordt beschuldigd. Volgens verklaringen van de betrokken douane-autoriteiten, hebben de beschuldig den met uitzondering van Zoller de devie zen-transacties volgens een gemeenschap pelijk plan uitgevoerd onder leiding van Cremer en Kreuz. In de acte van beschuldiging wordt vast gesteld, dat het beschuldigden er om te doen was, hun orde ten koste van den staat en door middel van hun relaties met kloos ters in het buitenland te verrijken. Het be treft hier volgens de acte van beschuldiging een bedrag van 400.000 rijksmark. Naar de Berlijnsche correspondent van .de „Msb." meldt, heeft pater Brinkmann bekend, dat hij een schenkings-oorkonde heeft vervalscht. Dit geval zit aldus in el kaar: Een pakket naar binnen gesmokkelde buitenlandsche effecten moest tegenover de autoriteiten een toelaatbare bron van herkomst krijgen. Daarom stelde de aan geklaagde een valsche oorkonde van schen king op en teekende dit gefingeerde docu ment met den naam van een confrater, die naar Zuid-Amerika verhuisd was en van wiens getuigenis men' eventueel niets had te vreezen. In het voorbijgaan zij gezegd, dat deze daad, behalve om andere motie ven, ook uit het oogpunt van kloosterlijken tucht zoo scherp mogelijk veroordeeld moet worden. Toen de deviezenbepalingen zich namelijk begonnen te vermenigvuldigen, kwamen alle administrateurs van alle kloosters van de congregatie in West- Duitschland te Bochum bij elkaar, om te beraden, wat hun te doen stond. Protoco lair staat vast, dat op deze conferentie het besluit getroffen werd, zich zoo strikt mo gelijk aan de deviezenwetten te houden en zich tot het zetten van geen enkelen onge- oorloofden stap te laten verleiden. Naar wij vernemen, werd dit inzicht volkomen door de hoogste instanties van de congre gatie gedeeld. Nog kort vóór de bom barst te, had de algemeene overste te Rome aan de Duitsche kloosters een rondschrijven gericht, waarin tot loyaliteit tegenover de regeering en tot stipte gehoorzaamheid aan de wetten aangespoord werd. Inmiddels weet men echter hoe het gaat, de orde kan doen, wat zij wil, de misdra gingen van één lid zijn voldoende, om haar tot het einde der tijden te compromitteeren. Gaat het opzweepen van de hartstochten tegen de katholieken onder actieve en pas sieve medeplichtigheid van de regeering echter in het tempo voort, dat in de laatste dagen vastgesteld kan worden, dan moet het onherroepelijk tot een uitbarsting ko men, hetzij in den- magonnieken vorm van officieele kloosterverjaging, hetzij in den meer communistisch-Mexicaanschen vorm van kloosterplundering. In den loop van de verhandelingen van BISSCHOP VAN ANGOULèME VERONGELUKT. De bisschop van Angoulème Mgr. Még- nin is bij zijn terugkeer van een dienstreis, dicht bij het dorp Ruffec het slachtoffer ge worden van een auto-ongeluk. Mgr. Még- nin werd ernstig aan het gelaat gewond terwijl zijn rectherarm werd verbrijzeld. Dr. Bonnaud verleende de eerste genees kundige hulp en per ziekenauto werd de Kerkvorst naar Angoulème vervoerd. NOODWEER BOVEN N.-ITALIë. Verscheidene dooden en gewonden en aanzienlijke schade. Boven Genua heeft zich Zondagavond een buitengewoon hevig onweer ontlast, het welk op verscheiden plaatsen in de stad ernstige schade aanrichtte en aan vijf per- j sonen het leven heeft gekost. Dertig per sonen kregen verwondingen. Het noodweer zette de geheele stad in het duister. Vooral in de haven werd door den met onweer gepaard gaanden storm duchtig huisgehouden. Tal van schepen welke voor anker lagen kregen schade, ter wijl kranen en spoorwagons werden om vergeworpen. In de binnenstad werd vele straten door den neerstroom end en regen blank gezet. Ook hier werden daken afge rukt en telefoonpalen uit den grond gerukt. Nader wordt gemeld: Het zware noodweer, dat Noord-Italië Zondagnacht heeft geteisterd, heeft ver scheidene slachtoffers geëischt. Te Genua werden drie mannen, die in een havengebouwtje schuilden, met huis en al opgenomen en gedood. Op een stoom schip en aan de havenkade zijn eveneens twee personen gedood. Voorts werden in de nabijheid van To ronto twee personen gedood, terwijl bij Va- rezze twee jagers door den bliksem wer den getroffen. ONTAARDE OUDERS. Gewaarschuwd door buren, heeft de po litie te Cherbourg een inval gedaan in een woning van het echtpaar Collas, waar men in een hok zonder licht en zonder ventila tie vier kinderen vond in een toestand van onmenschelijke verwaarloozing. De oudste was 5 jaar en de jongste 11 maanden. Zij lagen alle vier naakt op lompen en moesten terstond naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Het bleek, dat de kin deren ondervoed waren en nooit het hok verlieten, waarin zij den geheelen dag op gesloten waren. De vader is een alcoholist, terwijl de moe der zich niet om de kinderen bekommerde en den geheelen dag uithuizig was.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7