GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 Het PARKEEREN VAN AUT O'S EN HET STALLEN VAN RIJWIELEN DE BEWAARSCHOOL IN HET MIDDEN DER PELANGSTELLING. DE PACIFICATIE SPOOKT NOG ROND SALARIS-VERLAGING VOOR DE BEWAARSCHOOL- ONDERWIJZERESSEN SPORTSTICH TING UITGESTELD AFSCHEIDSTOESPRAKEN. Parkeeren en fietsen stallen. 12o. Voorstel: a. tot wijziging van de verordening, re gelende de heffing van een plaatselijke be lasting voor het gebruik van voor den openbaren dienst bestemde gemeentewer ken en -bezittingen te Leiden en voor diensten door de gemeente bewezen, als mede van gelden, bedoeld in het derde lid van artikel 238 van de Gemeentewet; b. tot intrekking van de verordening van 15 April 1935, houdende wijziging van de verordening, regelende de heffing van een belasting onder den naam van „Markt- geld" in de gemeente .Leiden. De heer Wilbrink (C.H.) sluit zich, wat betreft het rijwieltarief, bij den heer Groeneveld aan. Het tarief voor vracht auto's acht spr. billijk; zij nemen meer plaats in dan personenauto's. Wethouder Gosling a (A.R.) vindt 10 cent per rijwiel te hoog. Het amendement- Groeneveld bestrijdt spr. eveneens; den Haag heeft dezelfde tarieven. Niet hooge tarieven bevorderen het gebruik van het parkeerterrein. Overigens sluit spr. zich bij den heer Wilbrink aan. Men denke aan de tarieven op de Veemarkt, die in overeen stemming moeten zijn. Een behoorlijk par keerterrein is in het belang van het ver keer en den handel. De heer Coster (R.K.) verdedigt nog eens het tarief van 10 cent per rijwiel. Na eenige ré- en dupliek wordt het voor- stel-T o b verworpen met 27 tegen 5 stemmen. Voor de heer en v. Tol, Wilmer, Lombert, Tobé en Coster. Het voorstel-Groeneveld wordt ver worpen met 22 tegen 10 stemmen. Voor de S. D. A. P. en de heer van Tol. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. st. aangenomen. „'s Zomers Buiten". 13o. Voorstel inzake het opschorten van de normale en extra-aflossingen van het aan de Vereeniging ,,'s Zomers Buiten" verstrekte voorschot voor den bouw van een dubbele vacantiewoning te Katwijk. De heer K o o is t r a (S. D. A. P.) wijst erop, dat de hypotheek op de vier wonin gen van deze vereeniging is opgezegd. Een andere hypotheek moet worden gezocht, maar een andere hypotheekhouder zal ze kerheid verlangen omtrent de exploitatie. Spr. verzoekt B. en W. dit punt van de agenda af te voeren en nog eens overleg te plegen met het vereenigingsbestuur; om te komen tot een betere overeenkomst. Wethouder Goslinga (A.R.). ant woordt, dat de gemeente zeer soepel is op getreden en thans niet verder kan gaan. Wanneer de vereeniging aan de voorgestel de voorwaarden niet kan voldoen, dan is geen exploitatie meer mogelijk. Spr. ziet geen heil in opschorting van deze kwestie. De heer Kooistra (S. D. A. P.) be grijpt niet, waarom de wethouder van geen uitstel wil weten. Men kan toch allicht eens overleg plegen, nu een nieuw feit zich heeft voorgedaan, n.l. het overlijden van den eersten hypotheekhouder. Spr. doet een voorstel tot afvoering van dit punt van de agenda, teneinde nieuw overleg te plegen. Wethouder Goslinga (A.R.) ziet geen heil in nieuwe besprekingen. De heer Schoneveld (A.R.) gelooft, dat het voorstel-Kooistra de vereeniging geen dienst bewijst. Het voorstel van B. en W. is het gevolg van langdurig overleg. De vereeniging zal wel bij de gemeente aan komen, wanneer zij geen hypotheek kan krijgen. De heer Kooistra (S. D. A. P.) zegt, dat de vereeniging zelf sprekers tusschen- komst heeft verzocht. Het voorstel-K o o i s t r a wordt verwor pen met 21 tegen 11 stemmen. Voor: de S. D. A. P. (behalve de heer Schüiler) en de heeren Vos en v. Weizen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. st. aangenomen. 14o. Voorstel tot aankoop van het per ceel Plantage No. 9, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie O. No. 1262, in verband met de demping van het Levendaal c.a. en tot vaststelling van den desbetreffenden be- grootingsstaat, tevens praeadvies op het voorstel van den heer Schüiler terzake. Goedgekeurd. 15o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening betreffende de levering van elec- triciteit door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Goedgekeurd. 16o. Voorstel inzake: a. verhuring van gedeelten van het v.m. schoolgebouw, gelegen aan de Hee renstraat, aan de Vereeniging voor Chris telijke Fröbelscholen en aan de Vereeni ging tot opleiding van Bewaarschoolhou- deressen, beide te Leiden; b. beschikbaarstelling van gelden voor verbouwing van dat schoolgebouw in ver band met de verhuringen, bedoeld sub a; c. het aangaan van een overeenkomst rr.et de Woningbouwvereeniging „Ons Doel" ter zake van het vestigen van een servituut van overpad van de Leliestraat naar voormeld schoolgebouw. Een bewaarschoolkwestie. De heer Schone veld (A.R.) heeft bezwaar tegen de wijze, waarop gelden be schikbaar worden gesteld voor de verbou wing van dit oude gebouw, dat het verkeer in den weg staat. Over een jaar moet het gebouw toch gedeeltelijk worden afgebro ken. Bovendien is de huur z. i. niet in overeenstemming met het bedrag voor de verbouwing. De heer Groeneveld (S. D. A. P.) merkt op, dat er, ondanks de pacificatie op bewaarschool-onderwijsgebied, elf bijzon dere bewaarscholen zijn en slechts drie openbare. Van het z.g. stopwetje hebben alleen de bijzondere bewaarscholen geprofi teerd. Spreker ziet dus in wezen geen ge lijkstelling. Thans komen er weer een paar bijzondere bewaarscholen bij, terwijl er geen uitzicht is op uitbouw van het open bare bewaarschoolonderwijs. Spr. zal zich tegen het voorstel niet verzetten, hoewel hij teleurgesteld is door den gang van zaken. De heer Wilmer (R.K.) merkt op, dat dit punt met de heele pacificatie noch met het stopwetje iets te maken heeft. Het be treft hier slechts het verhuren van een ge bouw, waar niets tegen is, tenzij het ge bouw bestemd zou worden voor doeleinden in strijd met wet of algemeen belang. Wat hier niet het geval is. Indien de huur niet te laag is, zoodat men ook daar geen verkap te subsidie in kan zien, is niets tegen dit voorstel. Spr. betwijfelt echter, of de huur niet te laag is. De heer v. Es (A.R.) meent, dat deze kwestie wel iets te maken heeft met het z.g. stopwetje. Er wordt geen subsidie ver leend, maar de gemeente moet onkosten maken voor verbouwing, welke z. i. niet in verhouding zijn met de gevraagde huur. Dit is een verkapte subsidie. De gemeenteraad zal de oprichting van nieuwe bijzondere be waarscholen niet kunnen tegengaan mits geen subsidie wordt gevraagd, maar hier wordt verkapt gesteund. De heer Bergers (R.K.) wil den gevel van het gebouw achteruit laten zetten, om dat er thans een goede gelegenheid is, om de straat te verbreeden. Wethouder Tepe (R.K.) zou het voor stel niet gedaan hebben, als hij er een ver kapte subsidie in had gezien. Spr. laat de bestrijding daarvan over aan den wethouder van fabricage, evenals van het denkbeeld van terugzetting der rooilijn. Z.i. weegt het belang van can het bewaarschool-onder wijs zwaarder dan het verkeers- belang van het bewaarschool-onder sturen dient te worden toegejuicht. Spr. begrijpt de oppositie van den heer v. Es niet. Er is nog eerder een tekort dan een teveel aan bewaarschool-onderwijs en dat er niet meer openbare bewaarscholen zijn, is uitsluitend te danken aan de tijdsom standigheden. Thans komt er een uitbrei ding zonder bezwaar van de schatkist, en dat moet worden toegejuicht. Eén van bei de aanvragen is niet van confessioneele zijde; is dat geen bevrediging voor de voor standers van openbaar onderwijs? Wanneer het stop wet je kan worden opgeheven, is spr.'s gedachte, dat dit gebouw bestemd zal moeten worden voor openbare bewaar school. Vandaar dat wij thans de verbou wing niet moeten overlaten aan de school besturen. Wethouder Splinter (C.H.) ziet de urgentie van een plaatselijke verbreeding van de Heerenstraat niet in. Binnenkort behoeft dus niet tot afbreking van het ver bouwde schoolgebouw te worden overge gaan. Wat betreft de verkapte subsidie, zegt spr., dat dit berust op een misverstand. Het kan zijn, dat wij het gebouw over vijf jaar of later zelf noodig hebben en met het oog daarop is de huurprijs niet hoog, maar wel billijk. De heer Schoneveld (A.R.). Ver breeding van de Heerenstraat is wel niet urgent, maar toch wel gewenscht. Thans is er de gelegenheid om die verbetering tot stand te brengen zonder veel kosten. Spr. dient een motie in, om B. en W. uit te noodigen, den voorgevel tot de rooilijn terug te brengen, alvorens tot verbouwing over te gaan. De heer Groeneveld (S. D. A. P.) verdedigt zijn meening, dat deze kwesties wel degelijk iets uitstaande heeft met de pacificatie. Het gebouw was bestemd voor openbare school en nu komen er twee bij zondere scholen in. Waarom juicht de wet houder dat toe? Wethouder Tepe (R.K.). U stemt toch ook niet tegen. De heer Groeneveld (S. D. A. P.) Maar ik hef geen juichtonen aan. Bovendien is ook een neutrale school een bijzondere school. Dit gebouw is voor het openbaar onderwijs verloren. Spr. ziet ook gevaren wat betreft de salarieering van het onder wijzend personeel enz. enz. De heer v. Es (A.R.) zet een misvatting recht. Ook hij juicht de toeneming van het bijzonder onderwijs toe; doch hij meent, dat men de zaken zuiver moet houden. De heer Wilmer (R.K.) merkt op, dat jalouzie een slechte raadgeefster is. De heer Groeneveld wordt dan onlogisch. Wat verschil maakt het nu, of de schoolbestu ren een particulier huis huren of een ge meentegebouw? Maar als het voorstel tegen de pacificatie-gedachte ingaat, waarom stemt de heer Groeneveld dan voor. Z. i. heeft de wethouder niet aangetoond, dat de huur niet te laag is, doch om die reden zal spr. zijn stem aan het voorstel niet ont houden. Ook op verkeersredenen wil spr. het voorstel niet laten stranden. De heer v. Wel zen (C.H.) steunt den heer Groenveld wat betreft den geest van de pacificatie. Toch legt de heer Groene veld zich bij het voorstel neer. Dat is on logisch. De pacificatie moet worden opge heven. De heer Wilbrink (C.H.) zal niet stem men voor het voorstel-Schoneveld, omdat verbreeding niet urgent is. Spr. zal vóór het voorstel van B. en W. stemmen, of schoon hij overtuigd is, dat er een verkapte subsidie in zit. Dat is z. i. ook de reden, waarom de S. D. A. P. niet tegen het voor stel zal stemmen. Aan de neutrale school gunt men het voordeeltje wel. De heer Vos (V.D.) steunt het voorstel, omdat het in het belang is van het bewaar schoolonderwijs in 't algemeen. De heer Groeneveld (S. D. A. P.) be strijdt den heer v. Weizen. De pacificatie was goed, maar alles is de schuld van het stopwetje. Het voorstel Schoneveld wordt ver worpen met 29 tegen 3 stemmen. Voor: de heeren Schoneveld, v. Es en Bergers. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. st. aangenomen. (De heer v. Weizen wil geacht worden te hebben tegenge stemd). Voorstel tot het aangaan van een nieu we overeenkomst met de gemeente Nieuw koop inzake afvoer van vuilnis. Goedgekeurd. Voorstel: a. tot wijziging van de begrooting, dienst 1935, door vaststelling van den overge- legden begrootingsstaat, model D; b. tot goedkeuring van de overgelegde suppletoire begrooting, dienst 1935, van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Goedgekeurd. 17o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, regelende de voorwaarden, waar onder ten behoeve van bijzondere bewaar scholen subsidie uit de gemeentekas wordt verleend. Goedgekeurd. Salarieering bewaarschool onderwijzeressen. 18o. Voortzetting van de behandeling van het voorstel tot wijziging van de ver ordening, regelende het openbaar bewaar schoolonderwijs in de gemeente Leiden (sa larissen onderwijzend personeel). Wethouder Tepe (R.K.) heeft een vo rige maal uitstel van behandeling verzocht, wegens de gemaakte opmerkingen. O.a. heeft de heer Vos het voorstel onrechtvaar dig genoemd, maar dat zal hij moeilijk kunnen volhouden. Onrechtvaardig is een salaris alleen, wanneer het niet in overeen stemming is met den gepresteerden arbeid of geen menschwaardig bestaan zou ople veren. Men kan in appreciatie verschillen, maar onrechtvaardig is het voorgestelde salaris niet in verband met de arbeidspres tatie; evenmin in verband met het mensch- waardige bestaan. De bezuiniging is niet prettig, maar geeft geen recht tot het bezi gen van den term onrechtvaardig. Wil de bezuiniging effect sorteeren, dan is het ook niet mogelijk om een andere progressie in te voeren. Spr. gaat verder in op de in de vorige vergadering gemaakte opmerkingen van diverse raadsleden. Willen we berei ken, dat de begrooting voor het bewaar schoolonderwijs het volgend jaar niet hoo- ger is dan van dit jaar, dan is de voorge stelde bezuiniging absoluut noodzakelijk. Alle bewaarschool-onderwijzeressen zien trouwens de noodzakelijkheid van de bezui niging in, terwijl de voorgestelde salariee ring overeenkomt met die in gelijksoortige gemeenten, hetgeen spr. uitvoerig aantoont. De vergadering wordt daarna geschorst tot 8.15 uur. AVONDZITTING. In de avondzitting kreeg het eerst het woord de heer Vos (V.D.), die den raad opmerkzaam meende te moeten maken op het verschil in verhouding tusschen het aantal bijzondere en openbare bewaar scholen en het aantal daarop geplaatste leerlingen. Vervolgens handhaaft hij zijn meening, dat de voorgestelde salarisrege ling onrechtvaardig is. Z.i. gaan vergelij kingen met andere steden en dus ander levenspeil niet op. De schatting van de arbeidsprestatie is z.i. niet teruggeloopen, integendeel. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) meent, dat 40.per kind genoeg is, ge zien het ingekomen stuk. Bezuinig 3. per kind en de bezuiniging is er ook, zon der salarisverlaging. De wethouder slaat de werkzaamheden van deze onderwijze ressen niet hoog aan, maar hij eischt toch maar het bezit der B.-acte voor de bijzon dere bewaarschool-onderwijzeressen. Spr. blijft er bij, dat deze groepsgewijze sala risverlaging onrecht is; in 't bijzonder de omgekeerde progressie. De heer Wilmer (R.K.) gaat niet met genoegen met deze salarisregeling mee, doch hij doet het om erger te voorkomen. In geen geval zal hij toestemmen in een salarisverlaging met terugwerkende kracht De heer Bosman (V.B.) vindt het jammer, dat bezuiniging op de salarissen noodig is, maar de schuld ligt bij dat schoolbestuur, dat niet mee wilde gaan met een vaststelling van de subsidie op 40.per kind. Is het niet mogelijk, dat alsnog getracht .wordt om die verlaging tot 40.te bereiken. De schoolbesturen hebben het dan in de hand om salarisver laging of subsidieverlaging te krijgen. De heer Schoneveld (A.R.) gelooft niet, dat de begrooting voor het volgend jaar gelijk gehouden kan worden met dit jaar, tenzij men het heele systeem her ziet. Spr. stelt daarom voor dit punt aan te houden tot aan de begrooting. De heer Wilbrink (C.H.) vraagt, wie het schoolbestuur is, dat „sabotage" pleegt. Kan daarop geen druk worden uit geoefend? Wethouder Tepe (R.K.) houdt den heer Groeneveld voor, dat zelfs de basis van 40.per kind hoogstwaarschijnlijk niet gehandhaafd zou kunnen worderi. Het schoolbestuur dat met 40.geen genoe gen nam, was niet onwillig, maar werkte met te dure krachten. Salarisverlaging had toch vandaag of morgen moeten komen en wij zullen verstandig doen om de be grooting van 1936 niet hooger te maken dan van 1935. De methode, door den heer Bosman aan de hand gedaan, acht spr. on bruikbaar, omdat het schoolbestuur niet uit onwil weigert, maar omdat het geen keuze heeft. Spr. zal geen bezwaar maken tegen het al of niet toepassen van terug werkende kracht. De heer Wilmer (R.K.) dient een voorstel in, om de salarisverlaging te doen ingaan op 1 September, inplaats van op 1 Augustus De heer Groeneveld (S.D.A.P.) meent, dat de wethouder te vroeg bezui nigen wil. Wij zijn nog niet aan de be grooting 1936 toe. Het voorstel-Schoneveld wordt ver worpen met 17 tegen 14 stemmen. Voor: de S.D.A.P. en de heeren Vos, Schoneveld, v. Weizen, Manders en Eiker bout. De heer Vos (V.B.) vraagt stemming over art. 1 dat wordt aangenomen met 17 tegen 14 stemmen. Tegen: de S.D.A.P. en de heeren Scho neveld, Vos, v. Weizen, Manders en Ei kerbout. Het voorstel-W i 1 m e r wordt aangeno men met 248 stemmen. Tegen de heeren: de 4 wethouders en de heeren v. Es, Beekenkamp, Wilbrink en Bosman. Het aldus geamendeerde voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. st. aangeno men. Sportstichting uitgesteld. 19o. Voorstel: a. tot oprichting van een stichting voor de organisatie van de gemeentelijke be moeiingen ter zake van de beoefening van sport en spel; b. tot vaststelling van de statuten van die stichting; c. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat; d. tot vaststelling van de regelen met betrekking tot de belegging bij den Ge meente-Ontvanger van de overtollige kas gelden van de stichting. Bij dit punt dient de heer Schüiler (S.D.A.P.) een voorstel tot uitstel in. Hij trekt de deskundigheid van de commissie van drie in twijfel en meent, dat deze zaak nog niet rijp is voor een raadsbespreking. Het voorstel dient z.i. te worden tïrugge- stuurd naar de commissie v. fabricage, voor een serieus nader onderzoek. De heer Beekenkamp (A.R.) sluit zich daarbij aan. Terugverwijzing naar de commissie van fabricage en financiën acht spr. noodzakelijk voor een rustige behandeling in den raad. De heer Wilbrink (C.H.), heeft vele bezwaren tegen het voorstel, maar vindt het beter, dat de raad zich eerst in prin cipe uitspreekt. De heer Wilmer (R.K.) wijst erop, dat de heer Schüiler geen enkel argument voor terugwijzing heeft aangevoerd. Spr. sluit zich bij het denkbeeld van den heer Wilbrink aan. Wethouder R o m ij n (V.B.) zou het persoonlijk betreuren, als zonder meer tot uitstel zou worden besloten. Er zijn ern stige bedenkingen gerezen in de Comm. v. fabricage zoowel van staatsrechtelijken aard als van den kant van algemeen be leid. Deze commissie heeft waarschijnlijk gedacht, dat B. en W. zich opnieuw met haar in verbinding hadden gesteld, doch het college heeft de bezwaren van de commissie erkend. Aan den anderen kant zijn groote nadeelen aan uitstel verbon den, met name voor de sport. De heer Schüiler (S.D.A.P.) merkt op, dat, hoewel volgens den wethouder de bezwaren der commissie van fabr. zijn er kend, de comm. toch ernstige bezwaren heeft ook tegen dit gewijzigde voorstel van B. en W. speciaal wat de medezeggen schap van B. en W. en den raad betreft. De comm. v. financiën is hierover niet ge hoord. De zaak is dus nog niet rijp voor behandeling. Als de raad de kwestie thans behandelt, komen we vanavond toch niet klaar. Het voorstel-S c h 11 e r wordt aange nomen met 20 tegen 13 stemmen. Tegen de 4 wethouders en de heeren Lekkerkerker, v. Rosmalen, v. Eecken, Wilbrink, Bosman, Lombert, v. d. Reijden, Coster en Wilmer. Het parkeerterrein aan de Steenstraat Thans komt aan de orde de uitgestelde wijze van behandeling van een adres van bewoners van -de Steenstraat, verzoeken de om vergoeding van schade, toegebracht door'den aanleg van het parkeerterrein. B. en W. stellen voor dit adres in hun handen te stellen ter afdoening. De haar Coster (R.K.) dringt, aan op meer spoed bij de werkzaamheden aldaar. Wethouder Splinter (C.H.) ant woordt, dat het parkeerterrein vóór 3 Oc tober a.s. gereed zal zijn. RONDVRAAG. De heer Bergers (RK.) vraagt de plaatsing van boomen voor schaduw op de vette koeien-markt. De heer Wilbrink (C.H.) verlangt, dat er meer rekening wordt gehouden met de belangen van het publiek bij het op breken van straten. Het straatje langs de Plantage heeft den geheelen Zondag open gelegen. De v o o r z. antwoordt, dat dit z'n oor zaak vond in het feit, dat de werkzaam heden daar slechts 's nachts konden ge schieden en wel liefst Zaterdag 's nachts. De heer Coster (R.K.), daarbij ge steund door den heer Groeneveld (S.D.A.P.) vraagt een trottoir op den Bin nenvestgracht. Wethouder Goslinga (A.R.) ant woordt, dat de ontwikkeling van den toe stand moet worden afgewacht. De heer Lombert (R.K.) informeert naar de meening van B. en W. inzake het reeds lang uitgebracht rapport-Kooistra wat betreft de woninghuren. De heer Kooistra heeft er zelf niet meer naar ge ïnformeerd. Wethouder Splinter (C.H.) ant woordt, dat de Directeur van Bouw- en Woningtoezicht het rapport in handen heeft. Veel effect zal er wel niet van uit gaan- De heer Schoneveld (A.R.) infor meert, hoe het staat met de toepassing van art. 6 van de rechtspositie in het Amb tenarenreglement. Wethouder Tepe (R. K.) antwoordt, dat er op 31 Aug. vrij wordt gegeven van 1 tot 10 uur, en op 3 October van 8 tot 12 uur n.m. De heer Schüiler (S.D.A.P.) wyst op de last in het Kooipark tengevolge van de opslagplaats voor steenkool. Wethouder Splinter (C.H.) zegt, dat deze zaak de aandacht heeft. AFSCHEIDSTOESPRAKEN. Aan het einde van de zitting, welke de laatste is van den „ouden" raad, werpt de voorzitter een terugblik op de afge- loopen zittingsperiode, welke toespraak de lezer elders in dit nummer in extenso kan aantreffen. De heer Wilmer (R.K.) beantwoordt als langst zittend raadslid de woorden van den burgemeester. Deze is onvolledig ge weest, toen hij den raad uitnoodigde een gedeelte van de dankbaarheid voor het vele gedane werk te willen overdragen op de wethouders en de ambtenaren. Een groot deel van die dankbaarheid moet ook op den burgemeester worden overgedra gen die zulk een levendig aandeel in de werkzaamheden van het college van B. en W. heeft gehad en bij de discussies in den Raad de leiding heeft gevoerd (ap plaus). De heer v. Tol (R.K.) neemt afscheid van den raad met den wensch, dat Gods zegen op de besluiten van den nieuwen raad moge rusten. Ook de heer Eikerbout (A.R.) neemt afscheid en wel zeer ongaarne, mede omdat zijn heengaan veroorzaakt wordt doordat de A. R. fractie één zetel in den raad heeft verloren, hetgeen hij wijt aan de ongelukkige versnippering van een deel der Christelijke bevolking. On gaarne gaat spr. heen nu er een tijdperk van welvaart en herstel zelfs van „na tionaal herstel"! gaat aanbreken. Al betwijfelt spr. of dat zoo voorspoedig gaan zal, toch zou hij deze periode gaarne in den raad hebben willen meemaken. Spr. eindigt met den wensch uit te spre ken, dat het allen wel moge gaan en dat allen Gods zegen op hun arbeid zullen mogen ondervinden, terwijl hij dank brengt aan den voorzitter, aan den secre taris, de ambtenaren en de leden van den raad voor de vriendelijke medewerking en onderlinge waardeering. De heer Bosman (V.B.) dankt de voorz. mede namens zijn fractiegenoot, den heer v. -Eecke. Hun vertrek is niet vrijwillig. Spr. dankt voor de samenwer king in den raad, waar hij weliswaar niet altijd vrienden, maar toch ook geen vijan den heeft aangetroffen. De heer Kooistra (S.D.A.P.) is de eenige, die verklaart, dat hij met vreugde heen gaat, omdat hij zijn plaats meent te moeten afstaan aan jongere krachten. Hij dankt speciaal den voorz. voor diens steeds onpartijdige leiding. De heer Koole (S.D.A.P.) sluit zich bij de dankwoorden van de vorige spre kers aan. Hij had nog gaarne een reorga nisatie van den schoolartsendienst willen bepleiten, doch hoopt, dat zijn opvolger dat zal mogen volbrengen. Ten slotte zeide de heer Lekkerker ker (C.H.) dat hij in den korten tijd, dat hij zitting heeft gehad, het werk van den raad heeft leeren waardeeren. Hij wensch den raad toe, nog veel goeds tot stand te mogen brengen in het belang van de ge meente Leiden. Vervolgens ging de raad in geheime zitting. WED. OOST-INDIE AUTO EN RAVIJN GESTORT. Een doode en vier gewonden. Aneta seint uit Magelang: Een auto, waarin gezeten waren de hee ren G. E. Raket, onderwijzer te Poerwoker- to, mr, Kartodirdjo, voorzitter van den Landraad te Poerwokerto, benevens diens echtgenoote en zoon, alsmede de heer Ta- mineau, is ten gevolge van den regen op de helling van de Margojoso, tusschen Poer wokerto en Kedoe, geslipt en in een ravijn gestort. De heer Raket werd op slag ge dood, mevrouw Kartodirdjo levensgevaar lijk gewond. De drie overigen kregen min der ernstige blessuren. Alle gewonden zijn in het ziekenhuis op genomen. Men was op weg naar den Boro- boedoer. JACHTONGELUK TE KENDAL IN INDIë. De heer G. Piekhaar doodelijk getroffen. Aneta seint uit Kendal: Bij de jacht is Zondagmiddag de heer G. Piekhaar, uit Salatiga, door een jachtge- noot doodelijk getroffen door een sohot met een geweer. Deerlijk gewond aan hoofd en borst werd de heer Piekhaar in hopeloozen toestand naar de Centrale Burgerlijke Zie- keninrichting te Semarang vervoerd, waar hij gistermiddag is overleden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ SOERABAJA. Een doode en twee licht gewonden. Aneta seint uit Soerabaja: Oip een paar kilometer van Trawas is Zondagmiddag een auto-ongeluk gebeurd, waarbij mevrouw Van Zeyl werd gedood. De bestuurder, mr. Gerbens, buitengewoon subst.-officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Soerabaja, werd ongevaarlijk ge wond. Mevrouw Gerbens bekwam slechts eenige schrammen en ontvellingen. De oorzaak van het ongeluk wordt ge weten aan te snel rijden. De toestand van den weg ter plaatse liet zulks niet toe.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6