STADS NIEUWS 26e Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het eerste vliegongeluk in Nederland. WAT DE RAAD DEED IN VIER JAREN. DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 No. 8201 S)e Êdd^cHeSou^iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekS 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V De eenheid in de katholieke jeugd-beweging Te Brussel is Zondag met groote plech tigheid een bijeenkomst gehouden van de Katholieke Arbeiders Jeugd de K.A.J. of de „Kajotters". Deze K.A.J. omvattende de Katholieke Arbeidersjeugd van 14 tot 25 jaar telt 85.000 leden. De grootsohe bijeenkomst werd bijge woond door Kardinaal "van Roey van Meohelen, door de Kardinalen van Parijs en van Lissabon, door den Nuntius te Brus sel, door een twintigtal bisschoppen, zoo mede door honderd abten en prelaten en duizenden priesters en verder door vele afgevaardigden en belangstellenden uit an dere landen, ook door talrijke jeugdleiders uit Nederland (o.w. ook rector Beune uit Leiden). In de openlucht is een indrukwekkende pontificale H. Mis opgedragen; een schit terend jeugdspel werd opgevoerd. Kardi naal van Roey heeft een groote rede ge houden, waarvan de Brusselsche correspon dent van de „Msb." een uittreksel geeft. Wij ontleenen daaraan hier gaarne de vol gende passage: De wereld wordt nu, zooals het zelden in den loop der geschiedenis gebeurd is, over geleverd aan de macht van het kwaad; de zedelijke en de maatschappelijke orde wordt geschokt tot in haar grondvesten. Gansche volken liggen in den klem van ontbindende en verdorven krachten; de eerediens't van het stoffelijke heeft de bo venhand. Wij beleven een ware herople ving van het oude heidendom in de gedach ten, in de zeden, in de opvatting en in de praktijk van het individueel, familie- en maatschappelijk leven; het Russisch bols jewisme en het Duitsch Nazisme zijn niet anders, en in de landen ook in het onze, streven sommige groepen, sommige par tijen er op de eerste plaats naar, de volks massa's volledig te ontkerstenen en heel den geestelijken rijkdom van het menschdom met geweld te vernietigen. De zedelijke crisis, die hierdoor in de zielen ontstaat en verder door dezen, in de samenleving, is heel wat ernstiger en gevaarlijker dan de economische crisis, die iedereen met ont zetting nagaat: want deze, wij mogen het verhopen, zal voorbijgaan; de zedelijke crisis daarentegen ondermijnt de diepste grondvesten waarop heel onze beschaving rust, en, zoo ze niet bezworen wordt, zal zij. in den algemeenen ondergang èn den godsdienst dien men vernietigen wil èn al de kostbare goederen der menschelijke cul tuur meesleepen. Het dringt zich met alle klaarblijkelijk heid op dat een dam moet worden opge worpen tegen deze afschuwelijke en ver derfelijke crisis. De Paus doet een oproep op alle goedgeaarde lieden, vooral de jon geren roept hij op tot dezen noodzakelijken kruistocht. Met geestdrift antwoorden de Kajotters. Indien gij de trekken die U kenmerken bewaart, indien gij in U de hoofdhoedanig- heden ontwikkelt, die voor de Kajotters- be weging reeds zulke schoone uitslagen hebben bereikt en die de triomf van dezen dag hebben bewerkt: een stevig geloof, een onweerstaanbare liefde, een nooit weife lende geestdrift, een ongerepte reinheid van zeden, zielesterkte gepaard met ootmoedig heid, indien gij voortgaat met U zoo te on derscheiden, dan zult gij „ware zaaiers zijn van licht, medehelpers van den H. Geest, soldaten in dienst der Kerk". Aldus Kardinaal van Roey. De eisch van dezen tijd is een in een heid sterke, diep-godsdienstige, doelbe wust naar buiten optredende Katholieke Jeugdorganisatie. Wij, Katholieke Nederlanders, en in het bijzonder wij, diocesanen van het Haar- lemsche Bisdom, moeten dankbaar zijn, dat wij in deze kunnen volgen de leiding van het Kerkelijke Gezag. Zoowel voor onze mannelijke als voor onze vrouwelijke jeugd. Wij kunnen die leiding volgen; wij moeten ze volgen! Heden, Dinsdag 27 Augustus, is het vijf- en-twintig jaar geleden, dat de vliegenier Clement van Maasdijk als eerste Neder- landsche slachtoffer der aviatiek viel. Het ongeluk gebeurde 27 Augustus 1910 op Warns born nabij Arnhem om ruim zes uur in den namiddag. Van Maasdijk, die den volgenden dag te Arnhem een demon stratie zou geven, was dien Zaterdagmiddag met zijn Sommer-tweedekker met Gnóme rotatiemotoren opgestegen voor het maken van een proefvlucht. Op vijftig meter hoog te gleed het vliegtuig bij het maken van een korte bocht af, waarschijnlijk ten ge volge van onvoldoende vliegsnelheid en stortte neer. De piloot werd op slag ge dood. Clement van Maasdijk, die in Augustus 1885 te Den Haag werd geboren, was toen eerst 25 jaar oud. Hij leerde vliegen op de Blériot Vliegschool in Frankrijk en gaf ge slaagde demonstraties te Heerenveen, als ook boven de residentie. Over de vliegdemonstraties van v. Maas dijk schreef het Geïllustreerd Zondagsblad van de Leidsche Courant van 6 Augustus 1910, dus weinige dagen vóór het ongeluk plaats had, het volgende, onder het op schrift: „De eerste vliegproeven in Neder land". „Ja de allereerste zijn het eigenlijk niet. Die zijn indertijd vertoond te 's-Graven- hage, door den later zoo ongelukkig aan zijn einde gekomen Franschen ludhtvlieger Le- febre. Doch slechts een zeer beperkt aantal be langstellenden heeft toen van die vluchten kunnen profiteeren; ze hebben te kort ge duurd om ons volk er warcn voor te ma ken, en de omstandigheden werkten toen ook niet mede. Nu is dat anders; men is in 25 JAAR GELEDEN VIEL VAN MAASDIJK. ons vaderland wakker geworden en de luchtvliegsport begint waarlijk ineens ko lossale verhoudingen aan te nemen. Als wij, Hollanders, wat aanpakken, dan doen wij het goed! Vooreerst heeft de firma Verwey en Lugard twee volkomen aan alle eischen beantwoordende vliegterreinen doen inrich ten, een bij Soeserberg en een bij Ede op de Veluwe. Daar is een der ingenieurs van de fir ma, de heer Hilgers, al verleden week een kort oogenblik met een Blériot-eendekker opgestegen en heeft bewezen dat hij „het kon", voor 't overige wachten de vlieg proeven daar totdat de terreinen geheel ge reed zijn. Te Heerenveen en daarvan gaf het nummer een reeks fraaie kiekjes is de Haagsche aviateur van Maasdijk al ette lijke malen met een tweedekker van het stelsel Sommer opgestegen, en heeft hij bewezen, in staat te zijn de lucht te be- heerschen. Daarenboven wordt voor eenige opstij gingen nabij Groningen onderhandeld met den Belg Olieslagers, die bij de jongste vliegproeven in België getoond heeft, een van de stoutste en meest succesvolle avia- teurs te zijn. Uit dit ales blijkt wel, dat de vliegsport in Nederland op den goeden weg is, en de kranige opstijgingen van den heer van Maasdijk vooral, die tienduizenden in enthousiasme hebben gebracht, hebben be wezen, dat de Hollandsche ingenieurs en sportlui zelf, ook wat durf en onderne mingsgeest betreft, voor de buitenlanders toch niet onderdoen, als ze eenmaal begin nen!" DE VLIEGER MAASDIJK MET ZIJN TOESTEL, WAARMEDE HIJ IN 1910 NEERSTORTTE. De burgemeester geeft een overzicht van de afgeloopen zittingsperiode. Na afloop van de Raadszitting van giste renmiddag de laatste zitting van den te- genwoordigen Raad, daar de nieuwe op den eersten Dinsdag van September bijeen komt sprak de voorzitter, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, de volgende rede uit: Het placht de gewoonte te zijn bij het uitspreken van een gelukwensch ter gele genheid van de jaarwisseling aan den Raad nog eens een samenvatting te geven van hetgeen in de afgeloopen zittingsperio de aan belangrijke raadsbesluiten tot stand gekomen was. Geleidelijk heb ik met deze, trouwens ook niet door mijn voorgangers steeds gevolgde „mos" gebroken, omdat het mij interessanter en treffender leek, dit te doen aan het einde van het tijdperk, waarvoor de burgerij u tot het besturen der stad afvaardigde. Het kan niet alleen voor de raadsleden zeiven maar ook voor dat deel der burgerij, dat voor het weder varen van de stad belangstelling heeft, wel eens aardig en nuttig zijn te hooren wat nu die Raad in die 4 jaren gedaan heeft. In zooverre is het oogenblik om dit thans te doen niet goed gekozen en zqu het aan den vooravond van de verkiezingen voor den gemeenteraad nog meer van pas zijn geweest. Een nadeel is maar eigenlijk is het verheugend dat de lijst van uwe be langrijke besluiten nu zoo lang is, dat ik mij helaas tot een .wat droge opsomming moet beperken, maar ik vertrouw, dat gij er toch niet onverschillig voor zult zijn, eens bijeen te zien de groep van voor Lei den m.i. zeer belangrijke maatregelen, die gij hielpt in het leven roepen. De sporen van de crisis. Uwe 70 zittingen, waarvan 43 tot avond zittingen werden voortgezet, vallen geheel in den crisistijd en uw werk draagt daar van in toenemende mate de sporen. Wie het beoordeelt zal er mede rekening moe ten houden, dat er daardoor steeds ster kere belemmeringen ontstaan zijn tegen een streven om de stad, hare instellingen en het leven voor de burgers mooier, be ter, gemakkelijker te maken. Opbouw heeft in toenemende mate plaats moeten maken voor stilstand of zelfs teruggang. En dit is gepaard gegaan met een zeer merkbare beperking van de bewegingsvrij heid van den Raad. Eenerzijds toch wordt dit veroorzaakte dor de gezonde beginse len, die de Raad op financieel gebied aan hing en die een sluitende begrooting als primairen eisch vooropstelden, anderzijds heeft de regeering zoodanige maatregelen genomen, dat uwe vrijheid van beslissing in aanzienlijke mate aan banden gelegd ies. Ik zal niet treden in een beschouwing of de regeering tot deze houding gebracht is door wanbeheer dan wel uit vrees voor wanbeheer door gemeentebesturen, maar ik wil wel constajeeren, dat hier althans blijk gegeven is van bereidheid de gezon de financieele beginselen te blijven aan hangen. Doch nu ter zake. De bevolking nam toe van 70.839 tot 72.776. Het aantal woningen van 17253 tot 19195, terwijl er 262 verdwenen of van be stemming veranderden. De schuldenlast der gemeente bedroeg op 1 Januari 1931 16.565.300. Zij vermeer derde met 5.145.000 en verminderde met 2.833.000, dus een netto vermeerdering van 2.312.000 grootendeels echter voor productieve doeleinden; over een bedrag van 5.000.000 werd de rente verlaagd. De belangrijkste regelingen. Tot de belangrijkste tot stand, gekomen regelingen reken ik: de wijziging der verordening op den aanleg van straten in verband met het bouwrijp maken van grond, invoering van de z.g. algemeene bijdrage; de verordening regelende den rechtstoe stand van het gemeentepersoneel, de algemeene salarisverordening van dat personeel; de verordening op de winkelsluiting; de Verkeers ver ordening; de reorganisatie van Maatschappelijk Hulpbetoon; de samenvoeging van Brandweer en Po litie. Zeer talrijke waren Uwe bemoeiingen met maatregelen om de gevolgen der crisis te verzachten, als het verleenen van bij dragen van het Crisis Comité, de B-steun, schoolkindervoeding en kleeding, werkver schaffingen en extra uitkeeringen. Sedert 1 Mei 1931 nam de werkloosheid ook in deze gemeente in steeds sterkere mate toe. Bedroeg het aantal werkloozen hier op 1 September 1931 1012, thans is dit cijfer per 15 Augustus j.l. 3775. Vele maat regelen werden getroffen om de werkloos heid te verminderen en het lot der werk loozen te verzachten. Omvormings- en op leidingscursussen kwamen tot stand, werk- verschaffings- en werkverruimingsplan nen werden uitgevoerd, er werd zorg ge dragen voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen, een afd. B van het Nat. Crisis-Comité voor extra-uitkeering aan werkloozen werd hier ter stede opgericht, verstrekking van brandstoffen, vleesch in blik en kaas had plaats. Tevens werd de be staande steunregeling in overeenstemming gebracht met de Rijksvoorschriften en meerdere besluiten werden genomen om de scherpe kanten en onbillijkheden weg te nemen. Kortom de gemeenteraad heeft in het afgeloopen 4-jarig tijdperk zooveel mogelijk gedaan om de werkloosheid te doen verminderen en de gevolgen van die werkloosheid' te bestrijden.' Groote kosten voor de gemeente. Het spreekt vanzelf dat al deze uit de werkloosheid voortvloeiende maatregelen groote kosten voor de gemeente met zich brachten, zelfs in die mate dat de finan ciën der gemeente daardoor ernstig in het gedrang kwamen. Werd in 1931 voor werkloozensteun een subsidie aan Maatschapelijk Hulpbetoon het reeds belangrijke bedrag van 450.000 uitgegeven, deze kosten stegen voortdurend, zelfs zoo, dat voor 1935 moet worden ge rekend op 1.850000.Bezuiniging en versobering was dringend noodig, om het evenwicht der financiën zooveel mogelijk te bewaren en ook op belastinggebied kon den maatregelen niet uitblijven. Reeds voor het begrootingsjaar 1933 moest de ge meente worden geplaatst in de 4e klasse der personeele belasting en in de 2e klasse der gemeentefondsbelasting en moest het aantal opcenten op laatstgenoemde belas ting worden verhoogd tot 80. Gelukkig be hoefde daarna, ondanks de stijging van de uitgaven voor werkloozensteun en armen- j zorg, de belasting niet verder te worden verzwaard; verdere bezuiniging en verso bering maakte dit mogelijk. De financieele toekomst is zeer donker, waarbij intusschen valt te bedenken dat de toestand nog aan zienlijk slechter zou zijn, indien inmiddels niet was .tot stand gekomen het rijkswerk- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NEUWS BUITENLAND. Mussolini houdt morgen een kabinets raad te Bolzano, waarop belangrijke beslui ten worden verwacht. (2de blad). Nieuw groot deviezenproces te Berlijn. (2de blad). f' BINNENLAND. De eerste automatisch interlocale ver binding. (2de blad). Ledige personentrein bij Amsterdam tegen goederentrein gebotst. (Gem. Ber. 3de blad). Oplichtingsaffaire te Den Bosch. (Gem. Ber. 3de blad). Licht in de moordzaak te Wildervank? (lste blad). Nieuwe arrestatie te Oss. (lste blad). Drie gewonden bij relletjes in den Jor- daan te Amsterdam. (Gem. Ber. 3de blad). loosheidssuibsidiefonds. Daardoor werd de druk. der werkloosheidsuitgaven op de ge meente genivelleerd, en werd dientenge volge het in de laatste jaren weer toegeno men verschil in belastingdruk getemperd. De verfraaiing der stad. In de afgeloopen vier jaren werd gesta dig doorgewerkt aan de verbetering en verfraaiing van de stad; verschillende we gen werden verbreed en herstraat of ge- asphalteerd, de stoepen van verschillende straten vervangen door trottoirs; genoemd worden hier: Heerensingel, Zijlsingel, Hooge Monschweg, Lage Morschweg, Zoeterwoud- scheweg, Haarlemmerweg, Zoeterwoudsche singel. Mariënpoelstraat, Hooge Rijndijk, Jan van Goyenkade, Potgieterlaan, Bree- straat, Haagweg, .Middelstegracht, Een groote verbetering bracht voorts de open stelling van de Rijnzichtbrug. Gearbeid wordt aan de verbetering van de Utrecht- sche brug en Nieuwe Spoorhavenbrug in den Morschsingel. Ook de verlichting van verschillende stra ten werd verbeterd, de spoorwegovergang- Morschweg verbreed; de demping van het Levendaal is in vollen gang; ook nieuwe wegen werden aangelegd, zooals Houtlaan, doortrekking van de P J. Blokstraat. de Laat de Kanterstraat, de Thorbeckestraat, Oegstgeesterlaan en Mariënpoelstraat. Voorts werden in de buitenwijken vele gronden bouwrijp gemaakt; schier aan alle zijden van de strad breidde deze zich uit, vooral in den Rodenburgerpolder en in het Morschwegkrwartier kwamen nieuwe wij ken tot stand. Hierdoor ontstond een groote verruiming van de woongelegenheid, het geen huurverlaging tengevolge had. Ook op ander gebied kwam van gemeen tewege veel tot stand: diverse bolwerken werden afgegraven, de Lakenhal verbouwd, verschillende speeltuinvereenigingen kon den hunne speelterreinen openstellen, aan den Stationsweg kwam een politieposthuis, het veemarktterrein wordt verplaatst en uitgebreid, de toegangsweg naar het kaas marktterrein (Koppenhinksteeg) werd ver beterd. De Leidsche Hout, die op 1 Juli 1931 voor het publiek werd opengesteld, heeft zich ■thans reeds ontwikkeld tot een kostelijk natuurpark, waarvan de waarde voor de bevolking niet hoog genoeg kan worden geschat. In 1934 is het nieuwe uitbreidingsplan na een moeilijke en moeizame voorbereiding tot standgekomen; dank zij dit uitbreidings plan heeft de enorme uitbreiding van de stad zich op zeer regelmatige wijze vol trokken, terwijl voor de verre toekomst een planmatige uitbreiding van de gemeente is gewaarborgd. Het nieuwe Stadhuis. Betreffende een voor de geheele gemeen te belangrijke aangelegenheid: den bouw van een nieuw stadhuis, behoeft niet veel in herinnering te worden gebracht. Het Stadhuisterrein is zooals bekend nu vrijwel geheel ontruimd, zoodat het oogenblik nabij is, waarop Blaauw's schep ping zal kunnen gaan verrijzen. De Gem. Reinigingsdienst. In herinnering breng ik voorts de Reor ganisatie van den Gem. Reinigingsdienst, die thans tot aller tevredenheid werkt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1