DIN5UAG Z7 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 12 RIJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderd Dinsdag 3 Sept. a.s. des n.m. te 8 uur. nieuwe tijd. Agenda: 1. Installatie leden van den Raad; 2. Notulen; 3. Benoeming wethou ders; 4. Ingekomen stukken en mededee- lingen; 6. Voorstl B. en W. tot het opnieuw aangaan van een overeenkomst met de N. V. Gekro te Overschie; 7. Vaststelling ver ordening op de heffing en invordering van een hondenbelasting; 8. Voorloopige vast stelling gemeenterekening dienst 1934; 9. Reclame straatbelasting; 10. Comptabel be sluit. Wegverbetering. Het trottoir aan weerszijden van de dorpsstraat is thans geheel gereed gekomen en beteekent een buitengewone verbetering, vooral nu ook voor de vroegere slechte dorpsstraat een weg is gekomen met een modernwegdek. TER AAR. „Adolf Kolping". Het eerste elftal speel de gisteren tegen Nicolaas Boys I gelijk, nL 22. Daar het ging om een beker zal hoogstwaarschijnlijk deze match overge speeld worden. z ZOETERMEER. Vliegtuigen draaien rond het witte kruis. Onze gemeente mocht zich dit jaar ver heugen de belangstelling voor de rond vlucht over Nederland tot zich te trekken. Hieraan heeft medegewerkt onze plaatsge noot dr. J. W. Palte, die in de commissie voor de rondvlucht zetelde. Bij de „Nutricia-hoeve" in de Rokke- veen was in het open veld een groot kruis van wit linnen neergelegd. Allerlei mee ningen werden hierover verkondigd, doch het juist wist men niet. De bedoeling van dit kruis was om door de deelnemende vliegers te doen bepalen de juiste plaats van ligging op de kaart aan te teekenen. Het eerste vliegtuig, dat verscheen, was een „Douglas" bestuurd door piloot van Gent, dat met een sierlijke draai boven het kruis in de richting Waalhaven ver dween. Verschillende vliegtuigen zochten links of rechts om de plaats van het kruis, zonder het op te merken. Onze militaire vliegers misten geen van allen het kruis; met een mooie zwenking lieten zij zulks opmerken. Een hoeratje ging er op, toen het autogyro-vliegtuig aan den horizon verscheen en in rechte richting naar Waal haven stevende. Zwemwedstrijden. Op Zaterdagmid dag 7 September a.s. zullen de jaarlyk- sche zwemwedstrijden plaats hebben in de badinrichting van N. C. R. Z. alhier. De deelname is niet beperkt tot leden of hou ders van seizoenkaarten, doch alle inwo ners kunnen deelnemen. Zwemmende ring steken voor dames en touwtrekken voor heer en zijn twee nummers van het pro gramma. Dat de jeugd al'hier gaarne leert zwemmen, bewijst wel het feit, dat Zater dag 24 Augustus er nog een seizoenkaart werd verkocht. Zij en hij Zij aan zij Op de hei... 2^, Maar hij er niet bij i GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig 11 leden. Afwezig de heer J. H. Kuyken wegens ziekte en A. F. Kraan. Voorzitter burgemeester A. J. v. Gerre- vink. Secretaris R. Reitsma. De notulen worden goedgekeurd. De rekenng grondbedrijf 1934 wordt goedgekeurd. Eveneens de gemeentereke ning 1934 en rekening Burgerlijk Armbe stuur 1934. Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1936 a 12.000 wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot verleenen van subsidie groot 4.60 in het tekort der schoolrekening van het R. K. Lyceum voor meisjes te den Haag over 1932. Wordt goedgekeurd met de stemmen van de heeren Kruizinga en D. Simon Thomas tegen. „Buitenlust". Stemming over het voorstel-Paardekoo- per c.s. tot aanhouding van het voorstel van B. en W. inzake „Buitenlust". De heer Albr. Sprey, die op de vorige vergadering niet aanwezig was, waarbij het voorstel werd uitgesteld, meent dat nu dubbele reden aanwezig is uit te stel len, daar de oude Raad met een paar we ken weg is. De nieuwe Raad kan daar be ter over beslissen. De heer v. Breda is te gen uitstel. De heer Kortmann sluit zich aan bij den heer v. Breda en meent dat de oude raad beter kan beslissen dan de nieuwe raad. Voorts is deze kwestie reeds zoo lang loo- pende dat nu toch eens een beslissing ge nomen moet worden. De heer Kruizinga steunt de gedachten- gang van den heer Kortmann. De heer Paardekooper is voor afdoe ning van zaken, die urgent zijn, doch op zekere hoogte zou spreker toch ook kun nen meegaan, dat de nieuwe raad over het voorstel van „Buitenlust" beslist. Weth. van Egmond meent dat de oude raad toch wel capabel is te beslissen. De voorzitter is het eens met de heeren mr. Sprey en dr. Simon Thomas en dus voor uitstel. De heer Bakker is eveneens voor uitstel. Het voorstel-Sprey tot uitstel in stem ming gebracht wordt verworpen met 6 te gen 5 stemmen, die van de heeren Uiten- boogaard, Simon Thomas, mr. Sprey, Bak ker en Paardekooper voor. Het voorstel-Paardekooper wordt met 4 tegen 7 stemmen verworpen. Het voorstel inzake woningbouw komt hierna dus aan de orde. (De voorstellen publiceerden wij reeds eenigen tijd gele den). De voorzitter deelt mede in zijn mee ning nog te zijn versterkt. De financieele toestand der gemeente kan de uitgaven niet dragen. De heer Kruizinga verdedigt de bouw van arbeiderswoningen die zeer zeker noodig zijn en wijst er op dat de risico voor de gemeente niet groot is. De heer Paardekooper wijst er op, dat het uitstel meer gebaseerd was, omdat de Raad kopschuw was en ook plannen van particulieren in 't uitzicht werden gesteld, die niet kwamen. Spr. acht zich voorts niet verantwoord te stemmen voor een voorstel tot het bouwen van 36 woningen. In de toekomst zal wel degelijk blijken dat de gemeente groot risico's draagt. Oegstgeest heeft toch niet te zorgen voor tramconducteurs die gaarne dicht bij de remise wonen. Laat de trammaatschappij daar zelf voor zorgen. De heer Uitenboogaard motiveert zijn stem tegen het voorstel inzake de woning bouw. De heer v. Breda zegt dat de remise der trammaatschappij staat in Oegstgeest en dus die beambten wel degelijk recht heb ben op een woning. Spr. verdedigt voorts het voorstel. Dr. Simon Thomas wijst er op dat het bezwaar van den raad mede ook wel ligt in het aantal woningen. Is 't niet mogelijk een kleiner aantal te bouwen? De heer Kortmann wil er op wijzen dat de woningbouwvereniging slechts wil gaan voor zoover beslist noodig is. Spr. deelt de opvatting om tot bouw van min der woningen te geraken en zou daardoor overleg willen met „Buitenlust". De heer Bakker wil niet onderstreepen hetgeen de heer Kruizinga heeft gezegd, dat er geen risico is. Voorts moet in aan merking genomen worden dat de grond prijs te hoog is. Verder wat de eene noo dig vindt, acht een ander weer niet nood zakelijk. Of de lijst van gegadigden wel precies juist is betwijfelt spreker ook. Spr. kan niet stemmen voor dit voorstel, doch wil wel medewerken met den bouw van een geringer aantal. Weth. v. Egmond verdedigt het voorstel van de meerderheid van B. en W. nader. De heer Paardekooper doet het voorstel met „Buitenlust" in overleg te treden tot het bouwen van b.v. pl.m. 20 woningen. De heer Kortmann meent nog te moeten zeggen dat „Buitenlust" zelf aanwijst dat de grondprijzen nog niet zeker zijn in verband met mogelijke onteigeningen. De heer Kruizinga toont nogmaals aan de noodzakelijkheid van arbeiderswoning bouw. De heer den Ouden is voor het voorstel van de meerderheid van B. en W. De heer Paardekooper wil zijn voorstel nogmaals aanbevelen. De meerderheid van den Raad is wel overtuigd dat voor geen 36 woningen behoefte bestaat. Deze zaak eens te onderzoeken is toch wel in 't belang der gemeente. Het voorstel-Paardekooper wordt aan genomen met 7 tegen 4 stemmen. Voorstel van B. en W. tot indeeling der gemeente in vijfde klasse voor de heffing van de personeele belasting. Zij schrijven aan den Raad: Bij de herziening van de wet regelende de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten is artikel 5 der wet op de personeele belasting 1896 zoodanig gewij zigd, dat bij gemeenteverordening kan worden bepaald in welke van de negen klassen genoemd in artikel 13 par. 1 dier wet de gemeente wordt ingedeeld. Van deze bevoegdheid heeft uw raad in 1930 gebruik gemaakt en de gemeente van de zevende in de zesde klasse ingedeeld Nadien is uit uw midden meermalen de wenschelijkheid naar voren gebracht nog maals tot een lagere classificatie over te gaan. In de raadsvergadering van 26 Fe bruari 1935 zegden wij toe met voorstellen daaromtrent te zullen komen. Bij indeeling in de vijfde klasse wordt de belastingvrije som voor de grondsla gen huurwaarde en meubilair gebracht van 125.op 150.en de'aftrek voor de berkening van de belastbare huur waarde verhoogd van 120.tot 145. De belasting bedraagt voor de grondslag huurwaarde in hoofdsom 10 van de be lastbare huurwaarde, zoodat voor elk per ceel 2.50 minder wordt ontvangen. Het aantal perceelen bedraagt in de 6e klasse blijkens ter inspectie der belastingen ver zamelde gegevens 1695 verdeeld over de volgende huurwaarden: 125.00150.00 77 (deze vallen dan buiten de belasting); 150.00300.00, 448 woningen; 300.00400.00 373 woningen, 400.00—500.00, 165 woningen, 500.00— 600.00, 165 woningen, f 600.00—700.00, 194 woningen, 700.00800.00, 128 woningen, 800.00900.00, 57 woningen, 900.00 1000.00, 43 woningen, boven 1000.00, 45 woningen. De vermindering in hoofdsom bedraagt dus 1695 maal 2.50 is 4237.50. Vermin dering grondslag meubilair 77 woningen 155.50. Totaal 4393.—. Volgens de wet van 4 Maart 1935, S. 76 houdende voorzieningen ter zake van de gemeentelijke kosten van werkloosheids- zorg komt 80 pet. van dit bedrag ten goede aan het werkloosheidssubsidiefonds, zoo dat de gemeente derft 20 pet. is 878.60. Het verschil 4393.878.60 wordt door de ingezetenen der gemeente dus minder aan rijksbelasting betaald. Min dere opbrengst bij heffing van 149 op centen 6545.57 is totaal 6545.57 plus 878.60 is 7424.17. Bovendien wordt de kinderaftrek hoo- ger, hetgeen blijkt uit het volgende staatje: aftrek 6e klasse 5e klasse 14 bij een huur- bij een huur waarde van waarde van niet meer dan niet meer dain 250.— 300.— 12 meer dan f 250, meer dan 300 en niet meer en niet meer dan 375.dan 450. 10 375. en 500 450 en 600 8 ƒ500 en 625 600 en 750 6 ƒ625 en 750 750 en 900 4 ƒ750 en 875 900 en ƒ1050 2 875 en 1000 1050 en 1200 Wij meenen echter veilig te kunnen aan nemen, dat de mindere opbrengst als ge volg van de verhoogde kinderaftrek wordt gecompenseerd door de meerdere opbrengst als gevolg van de uitbreiding der gemeen te. Ons vroeger ingenomen standpunt met betrekking tot een eventueele herclassifi catie dat dit tot inkrimping van het ge meentelijk belastinggebied leidt en op een eenmaal genomen besluit vermoedelijk niet zal worden teruggekomen, hetgeen weer tot verhooging van het aantal opcenten kan leiden, blijft gehandhaafd. Hiertegen over staat, dat deze gemeente in verband met de geldende huren ten minste in de vijfde klasse behoort, waarom zij meenen te moeten voorstellen daartoe te besluiten. Het hiervoren genoemde bedrag van ruim 7000 kan niet worden gemist voor het sluitend maken van de begrooting 1936, die door ons bereids in ontwerp is opgemaakt. Ter dekking van dit bedrag stellen wij u voor in beginsel te besluiten tot heffing van een belasting op de hon den, waarvan de opbrengst bij een belas ting van 10 per hond wordt geraamd op 3500 en een matige straatbelasting. De ontwerpverordeningen tot heffing dezer belastingen zullen u alsnog worden aan geboden. Ten slotte teekenen zij hierbij nog aan, dat artikel 7 der hiervoor genoemde wet van 4 Maart 1935 S. 76 bepaalt, dat voor zoover voor de heffing van de personeel belasting naar de eerste en tweede grond slag de gemeente met ingang van het be lastingjaar 1936 in een klasse is gerang schikt, waarbij de opbrengst lager is dan volgens de klasse welke voor het belas tingjaar 1936 geldt, uit het werklooosheids- subsidiefonds voor éénmaal een bijzon dere uitkeering wordt gedaan. Deze uit- keering wordt door ons geraamd op pl.m. 3000 en komt vermoedelijk ten goede aan de dienst 1935. De heer Kruizinga heeft geen bezwaar tegen andere indeeling, doch is voor pro gressieve heffing van hondenbelasting. De heer de Oude is niet voor straatbe lasting, wel eventueel voor belasting op publieke vermakelijkheden. De heer Paardekooper zag de personeele belasting gaarne omlaag, echter zonder straatbelasting. De heer Kortmann heeft reeds meer ge wezen op verkeerde heffingen in verband met de crisistoestanden. Spreker zeide, dat zoo noodig e.a. moet gevonden wor den bij vermogensbelasting en inkom stenbelasting. Straatbelasting klinkt wel zwaar, doch is volgens spr. toch een heffing bij den bron. De voorzitter zeide, dat over de nieuwe belastingen toch nog nader moet worden beslist, waarna het voorstel o<m van de 6e klasse in de 5de over te gaan wordt aan genomen. Rondvraag. De heer Bakker klaagt terecht over het lang uitblijven van de rapporten van de M. A. B. E. G. De voorzitter wil de M. A. B. E. G. excu seer en daar het uitbreidingsplan pas is goedgekeurd. Aangedrongen zal worden op spoedige toezending der memorie van toelichting. De voorzitter zeide, dat dit vermoedelijk wel de laatste zitting is van den ouden Raad. Spreker dankte de heeren Breda en Kraan, die niet meer terugkee"ren, voor het geen zij in het belang der gemeente heb ben gedaan, waarna de heer Breda dankte voor de aangename samenwerking. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Door een stier aangevallen. Langs de Gouwe-kade werd gisteren de wielrijder v. L., toen deze een onder geleide loopende stier wilde passeeren, door het dier aange vallen. De wielrijder kwam te vallen, waar bij hij enkele verwondingen opliep, terwijl zyn rijwiel vrijwel werd vernield. KOUDEKERK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdag, 28 Augustus des namiddags ten acht ure ten Raadhuize. Onderwerpen ter behandeling: 1. Inge komen stukken. 2. Machtiging verhuur bo venwoning Raadhuis. 3. Voorloopige vast stelling rekening \yaterleidingbedrijf dienst 1934. 4. Alsvoren gemeente-rekening dienst 1934. 5. Goedkeuring rekeningen Burgerlijk Armbestuur en Tehuis voor Ouden van Da gen over 1934. 6. Wijziging Gemeente-be grooting dienst 1935. 7. Wijziging Gemeen te-rekening dienst 1933. 8. Voorstel tot ver laging van den grondslag biljarten der Per soneele belasting met ingang van 1 Januari 1936. 9. Wijziging Bouwverordening. 10. Wijziging verordening tot afwijking van bepalingen der Winkelsluitingswet. 11. Ze kerheidsstelling van den tijdelijken admi nistrateur van het Waterleidingbedrijf. 12. Vaststelling pensioensgrondslagen. In den Rijn gevallen. Bij het spelen op het jaagpad langs den Rijn, geraakte een kind van den Kruidenier P. S., wonende aan den Hoogen Rijndijk, tusschen een al daar liggende schuit in het water van den Rijn. Door het geschreeuw van de andere kin deren, werd Dorrepaal hierop opmerkzaam gemaakt, die het genoegen smaakte met behulp van den inmiddels toegeschoten brugwachter M. v. H. de kleine behouden op het droge te brengen. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag 29 Augustus des nam. 18.45 uur ten Gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Op nieuw voorloopige vaststelling Gemeente rekening 1933. 3. Voorloopige vaststelling Gemeente-rekening en rekening Waterlei dingbedrijf 1934. 4. Verzoek van Rijnlandsch Borgstellingsfonds tot het verleenen eener bijdrage in het kapitaal der Stichting, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot oninbaarverklaring van achterstal lig watergeld. 6. Behandeling reclames hondenbelasting. 7. Verzoek van A. M. Bal- jeu te Bilthoven om wijziging te brengen in het Uitbreidingsplan Vrouwenweg Vlietweg, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 8. Verzoek van Mr. A J. G. Maclaine Pont te Hilversum om wijzi ging te brengen in het Uitbreidingsplan aan den Hooge Rijndijk, met voorstel van Bur gemeester en Wethouders. 9. Rondvraag. ladtJurl Nu de secondanten toch volkomen pierdood zijn, kraait er geen haan meer naar ons vroeger heibeltje. .{Bouillabaisse) Waarom moest ik, idioot, die hond mijn paraplu laten dragen* „Ik moet drie pond aardappels hebben, maar van die heele grooteü!" „Wel, wel, je moeder neemt anders toch altijd kleine aardappels!" „Jawel, mam: vandaag moet ik ze schillen!" Drie maanden bent U nu al aan 't Ministe rie, en U hebt nog geen woord op papier gezet. We zijn hier veel ge wend, maar zóóiets wordt zelfs óns te bar. Jawel Referendaris... maar waarom heeft nie mand me in dien tijd een penhouder ge bracht. (Moustique). Woedende echtgenoot: Meneerrrrrr! U bent een verdienstelijke kerel! U verdient een klap links en een klap reebtsü* Dit eethuis ie zeker al zeer oud? Van 1573, mijn- En deze kip? Niet veel jonger, schat ik. (Welt am Soontag) „Dat geschreeuw van die jongen begint me vreeselijk op mijn zenuwen te werken". „Wind je maar niet zoo op, mannetje, jij hebt op die leeftijd ook nog geen opera's gezongen!"

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12