DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 26e Jaargang MAANDAG 26 AUGUSTUS 1935 N°- 8200 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Over de „consequente deflatie" Van regeeringswege wordt op verschei dene wijze gepoogd, de vaste lasten omlaag te drukken deflatie zonder het open baar crediet in gevaar te brengen. Maar op niet voldoend radicale en consequente wijze, meen en velen. Door velen wordt aanbevolen de me thode van den gewezen Duitschen Rijks kanselier dr. Bruning, die, toen hij ver drongen werd, klaar stond met de toepas sing van een complex maatregelen, welke gelijktijdig en gelijkelijk alle prijzen, ren ten, loonen, huren enz. zouden hebben ver laagd. De voorzitter der Tweede Kamerfractie van de R. K. Staatspartij, prof. mr. Aal- berse, heeft aan het „vorige" kabinet Co- lijn den eisch gesteld: Consequente deflatie. Nu er zoo veel en door zoo velen over deflatie en consequente deflatie wordt ge sproken, schijnt 't ons nuttig, hier af te drukken een gedeelte uit een artikel van K. (het Tweede Kamerlid C. J. Kuiper) uit de dezer dagen verschenen Augustus aflevering van „Lering en Leiding": „Nu over het algemeen de met hypothe ken of leeningen bezwaarde goederen lang niet meer het rendement van een vijftal jaren geleden opbrengen en daardoor fei telijk evenredig in waarde zijn gedaald, is het voor de noodzakelijke ontlasting van ons economisch leven en tot verlaging van productiekosten niet meer voldoende al leen de rente te verlagen, maar zal het te vens onvermijdelijk zijn ook de hoofdsom men zelf te verlagen en deze aldus in over eenstemming te brengen met de gedaalde waarde der goederen, als huizen, fabrie ken met installaties, vervoermiddelen enz., waarop ze zijn belegd. Deze waarde is dik wijls tot beneden het hypotheekbedrag ge daald en daardoor blijven de kosten der productie onnatuurlijk hoog, met alle ge volgen van verlamming van energie en ondernemingslust, werkloosheid enz. Feitelijk zijn die hooge bedragen van hypotheken en leeningen toch reeds fic tief, en ze komen er ook niet meer uit, maar, ze desniettemin te handhaven, legt op de schuldenaars een onmogelijke last, die het algemeen welzijn alméér gaat be dreigen. Op den duur zal men de verliezen uiter aard toch overal moeten nemen, en men kan het dus ook laten uitzieken. Dan volgt men echter een langen lijdensweg, die door een onafgebroken reeks executies tot het zelfde resultaat voert, doch intusschen veel meer schade aan ons economische leven toebrengt en de werkloosheid onnoodig vergroot. Daarom verdient operatief ingrijpen de voorkeur en zou men eigenlijk moeten ko men tot een wettelijken maatregel, die alle rente-dragende schulden tegelijk met een bepaald percentage verlaagt. De consequenties daarvan zouden hier en daar pijnlijk kunnen treffen, want onder de belegde gelden behooren ook spaar duitjes van kleine, oude lieden, en ook verzekeringsmaatschappijen zouden htm uitkeeringen aan pensioenen en dergelijke niet kunnen handhaven, maar daar loopt het toch ook langs de lange lijdensweg der executies op uit. Overigens is er een kapitale moeilijk heid, die verlaging der hoofdsommen voors hands slechts gedeeltelijk mogelijk maakt. Bij deze verlaging zouden namelijk de publieke schulden een zeer beduidend deel van het operatiegebied uitmaken, want de leeningen van Rijk, provinciën en gemeen ten, beloopen met elkaar een bedrag dat de 4 milliard gulden te boven gaat. Dit is on geveer 40 percent van ons geheele belast bare vermogen. Dit bedrag kan natuurlijk niet buiten deze verlaging blijven; niet alleen omdat de maatregel dan niet de noodige verlich ting zou brengen, maar ook omdat dan de vaste lasten m de vorm van belastingen en allerlei andere heffingen van overheids wege, onveranderd zouden moeten blij ven. En dan zou het minder zijn dan ons economisch leven eischt. De groote moeilijkheid is nu echter deze, dat onze Grondwet in artikel 177 uitdruk kelijk bepaalt, dat „de verbintenis sen van de Staat jegens zp schuldeischers worden gewaar- borg d". De Grondwet verbiedt dus, al thans naar de meening der staatsrecht-ge- Pastoorsbenoem'ng te Hoogmade PASTOOR C. J. A. BORSBOOM. Pastoor Borsboom van Hoogmade gaat rusten. Cornelis Johannes Antonius Borsboom werd op 30 Juni 1862 geboren te Den Haag. Priester gewijd op 15 Aug. 1886, was hij laatstelijk als kapelaan werkzaam te Lei den aan de St. Petruskerk. Op 15 Juli 1904 werd hij pastoor te 't Kalf gem. Zaan dam; vanaf 29 Sept. 1916 tot heden was hij pastoor te Hoogmade. In pastoor Borsboom verliest Hoogmade een „goede Herder" in de volste zin des woords. Bijna 50 jaren lang heeft hij geen moeite gespaard, geen bezwaren geteld waar het gold de eeuwige belangen der zielen, aan zijn zorgen toevertrouwd. Alle aardsche zaken golden bij hem letterlijk voor „stof" in vergelijking met de eeuwi ge belangen der onsterfelijke zielen. Zon der aanzien des persoons stond hij onwrik baar in de bres voor geloof en zeden in zijn parochie. Voor de armen was hij, die zelf geen rijkdom kende, de leniger van alle nood en zij zullen dan ook nog vele jaren in stille weemoed aan hun weldoenden pastoor terugdenken. Zijn onbeperkt vertrouwen op de God delijke Voorzienigheid bleek bij tal van moeilijkheden, waarbij wij vooral terug denken aan het invallen der kerk in 1930, toen hij zich eenige jaren met een houten noodkerk behelpen moest. De jeugd had in pastoor Borsboom een vaderlijke vriend en een zorgzaam leider, die geen gelegenheid onbenut en geen middel onbeproefd liet, om hen reeds vroeg op het goede pad te leiden en te houden. Als geestelijk Adviseur van verschillen de vereenigingen was hij ook steeds op de 'eerste plaats geestelijk adviseur en wees den leden steeds op het gevaar, bij het streven naar venbetering der tijdelijke belangen de eeuwige belangen uit 't oog te verliezen. Pastoor Borsboom gaat z'n laatste levens jaren rusten in 't St. Bavogesticht te Heem stede. In z'n afscheidswoorden op l.L Zondag heeft hij tot het einde toe de lijn van zijn priesterlijke loopbaan volgend zijn parochianen geen „vaarwel", maar een „tot ziens" toegeroepen, hen verzekerende, dat wanneer, de parochianen de weg volgen die hij htm steeds gewezen heeft, zij el kaar hiernamaals zullen wederzien. We zijn er van verzekerd, dat pastoor Borsboom nog zeer lang in de harten zijner parochianen zal blijven voortleven en we hopen, dat velen hem nog vele malen zul len gedenken en niet enkel in gebe den! We wenschen pastoor Borsboom nog me nig jaar van rust en hiernamaals een over- rijk loon voor zijn onvermoeide geestelijke arbeid gedurende bijna een halve eeuw. PASTOOR J. P. LIPS. Als opvolger van Pastoor Borsboom heeft Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te Hoogmade den wel- eerw. heer J. F. Lips, thans kapelaan te Rotterdam (H. Willibrordus). De nieuwe pastoor van Hoogmade is ge boren in 1890 en dus 45 jaar oud. Zijneerw. werd priester gewijd in 1915, en was o.a. kapelaan te Schoten, Leidschen- dam, Sassenheim, Alphen aan den Rijn (1919), Alkmaar (1928) en sedert 1930 te Rotterdam. leerden, de hoofdsommen der staatsleenin- gen te verlagen, zoolang deze bepaling niet is gewijzigd. Deze wijziging is echter niet op korten termijn te verwachten, en provinciale- en gemeenteleeningen te verlagen zoolang die van de Staat onaantastbaar zijn, zou het gemeentelijk crediet moeilijk kunnen ver dragen. Deze conclusie geldt ook het par ticuliere crediét, wanneer de hoofdsommen van particuliere hypotheken en leeningen bij wettelijken maatregel zouden worden verlaagd, en die van de publieke leeningen niet. Verlaging der hoofdsommen stuit dus metterdaad op niet geringe moeilijkheden, waarvan niettemin te zeggen is, dat ze, ge zien de eischen van ons economisch leven, in den kortst mogelijken tijd dienen te worden overwonnen. Het probleem der vaste lasten is hier mede niet uitgeput, maar het was slechts de bedoeling eenig inzicht te geven in het geen er zooal aan vastzit. Niet om de op lossing zwaarder voor te stellen, dan met de werkelijkheid overeenstemt, maar om er toe bij te dragen dat al te lichtvaardige oordeelvellingen worden voorkomen. Tot zoover K. Deze uiteenzetting van het vraagstuk der consequente deflatie is duidelijk en klaar. Maar.... niet volledig. Wij missen er in een concrete aandui ding van wat „op korten termijn" alsnog kan en moet worden verwacht van de re geering inzake maatregelen, die de deflatie radicaler en consequenter doorvoeren, dan tot nu toe is geschied. Een concrete aanduiding. Dan zouden we.tegelijkertijd weten, wat pre cies de Tweede KaKmerfractie der R. K. Staatspartij wilde van het „vorige" kabi- net-Colijn en wat zij zal verlangen en eischen van het huidige kabinet-Colijn. Het Abessijnsch conflict Interview van Ward Price met Mussolini. LONDEN, 26 Augustus. Zooals reeds in het kort gemeld, heeft Mussolini tegen over den bekenden bijzonderen correspon dent van de „Daily Mail", Ward Price zijn meening gezegd over de kwestie van de sancties. .Daarenboven vermeldt Ward Price in zijn blad nog een aantal uitlatin gen van Mussolini, die hij ten deele mon deling, ten deele zelfs schriftelijk van den Duce heeft ontvangen. In dit verband zij ook de verklaring over de kwestie der sancties nog eens her haald. Mussolini zeide: Wanneer te Genève mocht worden besloten tot sancties tegen over Italië, dan zal Italië direct uit den Volkenbond treden. Ondubbelzinnig moet worden begrepen, dat iedere staat, die sancties tegenover Italië toepast, de ge wapende vijandschap van Italië zal ont moeten. Naar de correspondent hieromtrent op merkt, maakt Mussolini daarbij verschil tusschen moreele, economische en- militaire sancties. Een moreele sanctie, b.v. in den vorm van een votum van afkeuring te Genève zou beantwoord worden met het uittre den uit den Volkenbond. Een blokkade van Italiaansche havens of de sluiting van het Suez-kanaal zou, volgens de' woorden van Mussolini, met alle strijdkrachten van Italië te land,, te water en in de lucht worden weerstaan. Een sluiting van het Suez-kanaal zou hij beschouwen als een schending van het Verdrag van Versailles omdat het statuut van het kanaal in dit verdrag is opgeno men. De correspondent merkt hieromtrent op, dat sancties zouden moeten worden geno men met eenparigheid van stemmen, d.w.z. met de goedkeuring van Frankrijk. Daar om heeft Ward Price Mussolini gevraagd, of deze alle geschilkwesties met Frankrijk (Tunis e.d.) heeft geregeld in ruil voor een belofte van de Fransche regeering, Ita lië de vrije hand te laten in Oost-Afrika. Hierop heeft Mussolini schriftelijk geant woord: „Het is waar, dat bij de overeen komsten van 7 Januari alle meen ingsver- schillen tusschen ons en Frankrijk zijn ge regeld". Mussolini verklaarde voorts: Mocht de Volkenbond zoo onbezonnen zijn een ko loniale veldtocht uit te breiden tot een al- gemeenen Europeeschen oorlog, welke de deur ver zou openen voor iedere onbevre digde eerzucht in Europa of zelfs in de ge heele wereld en die dezen keer niet mil- lioenen, doch tientallen millioenen men- schenlevens zou kosten, dan zou de Vol kenbond daar de schuld van dragen. Met betrekking tot de houding van Ita lië tegenover de zitting van den Volken bondsraad op 4 September zeide Mussolini: Ik zal een delegatie naar deze Raadszit ting zenden om voor de wereld het stand punt van Italië duidelijk uiteen te zetten. Onze zaak zal worden ondersteund door documenten en fotographieën. Ik zal zelfs een kist met boeken sturen, met inbegrip van een boek van Lady Simon, waarin de barbaarsche gewoonten der slavenhouden- de Abbessijnen wonden vermeld. (Musso lini bedoelt hier het boek, dat Lady Si mon heeft geschreven over de slavernij). Wanneer de Volkenbondsraad dit bewijs materiaal zal hebben bestudeerd zal ik den Volkenbond vragen of hij van zins in Ita lië op voet van gelijkheid met Abessynië te behandelen, indien hij dit kan. De Europeesche naties moeten het voor beeld der Ver. Staten volgen en Italië in vrede laten, opdat het zijn zending kan vervullen. De pacifisten zijn de ergste vijanden van den vrede omdat zij, aldus Mussolini, een strijd, welke het beperkte karakter van een koloniale expeditie heeft, welke tot doel heeft orde in een land te scheppen, waar nimmer orde heeft geheerscht, over de geheele wereld te verbreiden. Italië zal niets doen om tweedracht in Europa te veroorzaken, doch ook anderen moeten ditzelfde gevoel voor verantwoor delijkheid betoonen. Voor iemand over sancties spreekt, moet hij zich de eventueele gevolgen daarvan goed voor oogen houden. Italië heeft van Locamo af tot Stresa toe teveel bewijzen geleverd voor zijn wensch naar samen werking tot verzekering van den vrede in Europa, dan dat het land ervan beschul digd zou kunnen worden het lont in het kruitvat te willen steken. Mussolini hoopt, dat zijn woorden allen verstandigen En- gelschen den toestand duidelijk zal ma ken. Hij wenscht hen eraan te herinne ren, dat Italië steeds aan de zijde van het Britsche Rijk heeft gestaan en wel niet alleen in den wereldoorlog, doch ook in ander tijden, toen re rest van de wereld zich tegenover Groot-Brittannië had ge steld. Op de vraag van den correspondent of de mogelijkheid van een wijziging van zijn houding bestaat, antwoordde Mussolini: Geen mogelijkheid, tenzij Abessinië toe geeft. Mussolini zeide voorts: De taak van de kolonisatie en civiliseering van Abessynië zal het Italiaansche volk gedurende min stens 50 jaren bezig houden. Zoodra men ons toestaat ons te wijden aan deze ont zaggelijke onderneming, zullen wij kame raden en niet-tegenstanders zijn van het Britsche Rijk, verbonden door weder zij dsch respect voor de wederzij dsche be langen. Mussolini stond op het standpunt, dat de Britsche regeering de bijzondere rechten van Italië in Abessynië reeds heeft erkend door verdragen, en dat pas halt moet worden geroepen, wanneer Italië op een of andere wijze de Britsche belangen bedreigt. Over de vroegere politiek van Italië in Oost-Afrika zeide Mussolini: Dertien jaar lang heeft Italië zich tegenover Abessynië voortdurend vriendschappelijk betoond. Wij hebben den Abessijnen na de onder- teekening van het Verdrag van 1928 zelfs een groote hoeveelheid moderne wapens geschonken. Eenige dezer wapenen, die thans tegen onze soldaten in Afrika zullen worden gebruikt, zullen uit Italië afkom stig zijn. Het betreft Mauser-geweren, machine-geweren en één millioen patro nen, die ik Abessynië als geschenk heb gezonden. Zou ik dat alles hebben ge daan, wanneer ik vijandige bedoelingen te genover Abessynië zou hebben gehad? Vervolgens spreekt Mussolini over de bekende motieven van zijn politiek: de overbevolking van Italië, de onvruchtbaar heid van Lybië en de voortreffelijkheden van Abessynië. Hij zeide: De ontsluiting der rijkdommen van Abessynië zal Italië en de geheele wereld ten goede komen. De tijd is misschien gekomen, de kwestie der koloniën met alle aangelegenheden, welke er verband mede houden, ter sprake te brengen. Dit zou allen beschaafden staten tot VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Mussolini's zonen en schoonzoon naar Oost-Afrika vertrokken, (4de blad). De Belgische plannen ter bestrijding dec werkloosheid. (4de blad). Demonstratie van de „Vliegende Yloo" in Engeland. (Luchtv., 4de blad). BINNENLAND. In de Gouwe te Waddinxveen werd een motorjacht overvaren en in den grond ge boord. Een der opvarenden verdronk. (Gem. Ber. 3de blad). Het afgeloopen weekeind eischte ver schillende dooden en gewonden op den weg. (Gem. Ber. 3de blad en 1ste blad). De Ossche arrestaties houden aan en zullen nieuwe arrestaties veroorzaken. (Gem. Ber. 3de blad en 1ste blad.) OMGEVING. De Zeerw. C. A. J. Borsboom heeft ont slag genomen als Pastoor te Hoogmade; in zijn plaats is benoemd de Zeereerw. heer J. F. Lips. (Omgeving, le blad). SPORT EH WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK: Nationale R.K. Atletiek wedstrijden te Warmond. Nieuw Ned. record 4 X 1500 M. te A'dam gevestigd. (2de blad.) VOETBAL: De jaarvergadering van den D.H.V.B. De wedstrijden om den Zilve ren Bal en den AJl.OX.-Beker. (2de bl.) voordeel strekken en in het bijzonder die beroofd zijn van hun aandeel aan de schatten der wereld. Zoodra Abessynië evenwel voor de Italiaansche kolonisatie zal zijn geopend, zullen de koloniale as piraties van Abessynië vervuld zijn. De financieele positie van Italië. De financieele toestand van Italië geeft Mussolini, naar hijv erklaarde, geen aan leiding tot ongerustheid. Het Italiaansche volk heeft een zoodanig bewijs gegeven van zelf-opoffering, dat zijn vastberaden wil voor alle eventueele noodige verdere financieele offers buiten kijf is. De kwestie of Italië door zijn Abessijnsche veldtocht niet zal worden gedwongen de rol op te geven, welke het land tot nu toe in midden-Europa heeft gespeeld, beant woordde Mussolini met te refereeren aan de 500000 man, die thans bij Bolzano ma noeuvres houden. Mussolini zeide nog: We kunnen thans niet meer terug. De 200.000 Italiaansche geweren in Oost-Afrika zou den vanzelf afgaan. Ward Price zegt, dat Mussolini den dringenden persoonlijken wensch heeft uitgesproken, dat dit inter view in de „Daily Mail" zal worden gepu bliceerd als een gezaghebbende uiteenzet ting van zijn meening. DE ZUIVERINGSACTIE TE OSS. Een nieuwe arrestatie. De gemeentepolitie te Oss heeft in den afgeloopen nacht gearresteerd den arbeider J. Timmermans uit Oss, als verdacht van medeplichtigheid aan diverse inbraken en diefstallen. Bij zijn verhoor heeft de man een volledige bekentenis afgelegd. Hij verklaarde o.m. behalve zich te héb ben schuldig gemaakt aan het ontvreemden van een groot aantal rijwielonderdeelen, ook voor eenige jaren een oude vrouw van haar geld te hebben beroofd. T. zal ter beschikking van den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch worden gesteld. Een bekentenis. Ten overstaan van de gemeentepolitie heeft de eenige maanden geleden gearres teerd van Orsouw, bijgenaamd de Kope ren, een volledige bekentenis afgelegd, waarbij verschillende nieuwe misdrijven aan het licht zijn gekomen. Daar in verband met deze bekentenis nog meer arrestaties zullen worden ver richt, kunnen thans omtrent deze verschil lende misdrijven nog geen nadere inlich tingen worden gegeven. Men verwacht vandaag dan ook nog meer arrestaties.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1