DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN WAT DEED COLIJN? Om goudafvloeiing: tegen te gaan In „de Tijd" is verschenen een artikel over de goudafgiften van de Ned. Bank naar aanleiding van politieke manipulaties. Waar vooral de R.K. Staatspartij en mr. Aalberse in de liberale pers ernstige be schuldigingen naar het hoofd geslingerd kregen en dit artikel eenige interessante onthullingen doet, laten wij de voornaam ste gedeelten ervan hier volgen. „Tot de vele onvriendelijkheden, die de R.K. Staatspartij in dezen gezegenden „va- cantietijd" van links en rechts te verduren krijgt, behoort ook de voorstelling van zaken als zou deze partij een bijzonder gevaar beteekenen voor den goudvoorraad van de Ned. Bank. Telkens wanneer die partij iets doet, zijn de hoogste disconto- cijfers van mr. Trip en het uiterste beleid van dr. Colijn maar ternauwernood vol doende, om het nationale goud en den daar op steunenden gulden te redden. Men zag het bij het aftreden van minister Steenber- ghe, men zag het bij de kabinetsformatie van prof. Aalberse. Toen deze mislukt was, kon dr. Colijn met opgelucht hart aan een Fransch journalist verklaren, dat dank zij de snelle wijze van oplossing der politieke crisis Nederland bewaard is gebleven voor een geforceerde devaluatie van den gulden, die, in geval van 'n lang durig tijdperk van politieke onzekerheid, het economisch leven had kunnen ont wrichten. De Telegraaf, die zich uiteraard iets meer kan veroorloven, heeft deze voorstel ling van zaken terstond gepopulariseerd en schreef twee dagen later in een hoofd artikel: „De handelwijze van minister Steenber- ghe heeft, evenals de jongste verklaring van mr. Aalberse, aan de Nederlandsche Bank velé millioenen gouds gekost". Wie de te teedere zorg kent, waarmede officeele en niet-officieele instanties den goudvoorraad als het Palladium Van Hol lands eer en welvaren omringen, kan zich een idee vormen van de zwaarte der be schuldiging, die hier geuit wordt". „De Tijd" vervolgt dan: „Er rijzen evenwel rondom deze historie nog andere vragen. Wanneer de demission- naire regeering-Colijn werkelijk den gul den bedreigd en de goud-afvloeiing een ge vaar voor het land achtte, waarom heeft zij, die terstond na haar ontslag-aanvrage in een communiqué heeft verklaard, dat zij op de bres bleef staan voor den gulden, geen enkelen bij zonderen maatregel geno men behalve disconto-verhooging om die goud-afvloeiing te voorkomen?" De schrijver van het artikel M. L. geeft dan tenslotte op deze vraag het volgende antwoord, dat in regeeringskringen over weging verdient: Niet geheel duidelijk is ook de houding van den President van de Nederlandsche Bank. Mr. Trip, een onverschrokken en ge wetensvol strijder voor de goudpariteit, was hier de juiste man op de juiste plaats, Wij hebben goeden grond om aan te ne men, dat hij den minister-president voor stellen zou gedaan hebben, om de goud afvloeiing te voorkomen. Te meer, daar wij uit zeer goede bron vernamen, dat hij dien Woensdag aan de hoofddirecties der groote banken en aan enkele groote arbi tragehuizen verzocht had, om althans tot 11 uur 's morgens géén guldenwissels op de beurs aan te bieden. De vraag ligt voor de hand: waartoe deze limiet gesteld: tot 11 uur 's morgens? De directeur moet dan wel rekening gehouden hebben met de mogelijkheid, dat vóórdien andere maat regelen zouden kimnen worden genomen. Om de niet gewenschte goud-afvloeiing te voorkomen, zouden tijdelijk een of meer van de volgende maatregelen te treffen zijn geweest: I. stopzetten van den wisselhandel; IT. verbod van uitvoer van kapitaal; III. sluiting der effectenbeurzen. Waren deze voorzorgen genomen, dan had er niets kunnen gebeuren. Een kabi netsformateur zou in rust zijn besprekin gen hebben kunnen voeren en later, wan neer een nieuw kabinet gevormd was, had den de maatregelen opgeheven kunnen worden en de internationale arbitrage was weer haar gewonen gang gedaan. Zou men terugschrikken voor een embargo op het goud wat tenslotte opschorting van den gouden standaard beteekent dan had men toch tenminste de beurzen kunnen sluiten, een maatregel die hier te lande al eens eerder genomen is, n.l. op 21 Sep tember 1931, toen Engeland den gouden standaard verliet. Het stellen van een tijdslimiet aan de groote banken duidt, er op, dat mr. Trip iets in dezen zin heeft overwogen. Dat is trouwens niet meer dan logisch. Iedere di recteur 'van ezn N.V., diehet vertrouwen in zijn onderneming ziet wegsmelten, neemt maatregelen om de situatie in de hand te kunnen houden. Zonder twijfel zal mr. Trip, indien hij dan een bijzondere beveiliging noodig achtte, zich hieromtrent verstaan hebben met dr. Colijn. Het verwonderlijke is nu, dat er noch vóór noch na 11 uur ook maar iets gebeurde, om de goudafvloeiing tegen te gaan. Zeker, het disconto is tweemaal verhoogd, doch reeds eerder is op deze plaats uiteengezet, dat van deze maatrege len niet te veel verwacht mag worden. Opheldering in deze kwestie is ge- wenscht. Zijn er op Woensdagmorgen 24 Juli bijzondere maatregelen overwogen? Zoo ja, zijn deze dan afgestuit op de wei- geering van den minister-president? En zoo ja, welke motieven waren dan daarvoor aanwezig? Voor degenen die thans naar hun hoofd geslingerd krijgen, dat hun op treden vele millioenen gouds gekost heeft, is het toch van belang te weten, of ook niet anderen, althans door verzuim, daar toe hebben medegewerkt. Opheldering is noodig niet alleen, om een juisten kijk te krijgen op het verleden, doch ook met het oog op toekomstige mogelijke gebeurte nissen. Wat in Mei gebeurd is, wat in Juli gebeurd is, kan zich herhalen in Septem ber". BINNENLAND ONTWERP „VASTE LASTEN**. Voorloopig verslag tegen half September te wachten. Naar het „Alg. Hbld." ter oore komt zal het Voorloopig Verslag over het ontwerp vaste Lasten" vermoedelijk ongeveer een week vóór den aanvang van het nieuwe parlementaire zittingsjaar verschijnen. GARANTIEBESLUITEN VAN AMSTERDAM BLIJVEN VERNIETIGD. Kroon acht huur der te bouwen woningen te hoog. Bij K. B. is ongegrond verklaard het be roep van den raad der gemeente Amster- <iam, tegen de beslissing van Ged. Staten van Noord-Holland, van 22 Augustus 1934, waarbij goedkeuring is onthouden aan zoo genaamde garantiebesluiten van dien raad. Het betreft hier het besluit van den raad van Amsterdam van 8 December 1933 tot het garandeeren van geldleen ingen aan de woningbouwverenigingen De Dageraad, Rochdale, de Coöp. Algem. Joodsche wo- ningbouwvereen. en de woningbouwvereen. Amsterdam-ZuidOnderscheidenlijk groot ƒ220.000.—, ƒ195.000.—, ƒ845.000.— en 652.136.—. Het besluit van de Kroon berust om. op de overweging, dat besluiten als deze in de tegenwoordige financieele omstandigheden slechts dan voor goedkeuring in aanmer king behooren te komen, wanneer eener- zijds het type van de met overheidssteun te bouwen woningen in verband met de daarvoor te vragen huurprijzen voor de in dezen tijd noodzakelijke aanpassing aan een lager levensniveau bevorderlijk is en anderzijds de garantie door de gemeente voor deze niet met een al te groot risico gepaard gaat. In het onderhavige geval werden de hu ren der woningen te hoog en de garanties te riskant geacht. WORDT BENZINE DUURDER? Nu de tolheffing zal vervallen. Reeds vroeger hebben we gemeld, dat de tolheffing op de bruggen over de groote rivieren geen voortgang zou hebben, hoe wel de definitieve beslissing daaromtrent nog niet is genomen. Nu vernemen we in aansluiting op dit bericht, dat de regeering voor de financie ring van den versnelden bruggenbouw (waarvoor de tolheffing zou dienen) het plan heeft, den prijs der benzine met een halven cent per liter te verhoogen. Het kan uiteraard een tijdelijke verhooging zijn, om dat een bedrag noodig is van 20 millioen; althans dit bedrag werd berekend in het desbetreffende wetsontwerp. Het gewijzigde financieringsplan heeft, naar we verder vernemen, de departemen ten van Waterstaat en van Financiën reeds verlaten en is op het oogemblik bij den Raad van State. DE TUINBOUWEXPORT. In Juli een laagterecord bereikt. Het zijn weinig prettige cijfers, welke de tuinbouwexport over de maand Juli te zien geeft; de exportwaarde liep met 23 pet. terug vergeleken bij dezelfde maand in het vorig jaar, en daalde van 5.862.000 tot ƒ4.471.000. Deze daling, zoowel in gewicht als in waarde, van onzen totalen export in Juli, wordt uitsluitend veroorzaakt door de groo te vermindering van onzen export naar Duitschland. Met genoemd bedrag is thans in Juli een laagterecord bereikt. Sinds 1929, toen in Juli nog voor 14.982.000 werd geëxporteerd, is steeds in dalende lijn gegaan, hoewel het vorig jaar i Juli een kleine stijging was. De export naar Engeland was in Juli be ter dan in het vorig jaar, en vermeerderde van 1.591.000 tot ƒ2.039.000 in dit jaar. Naar Duitschland is vooral de tomaten- export teruggeloopen, n.l. van 16 millioen kilo in Juli 1934 tot slechts 9 millioen kilo in dit jaar. De totale exportwaarde naar Duitschland is teruggeloopen van 759.000 in Juli van het vorig jaar tot 410.000 in dit jaar. Van vrijwel alle producten is de export naar dat land verminderd. Zoo b.v. die van aardappelen, welke van 1153, wagons terug liep tot 427 wagons. Hoewel de aardappelen in Duitschland schaarsch warén, zijn de betalingsmoeilijk heden .toch oorzaak geweest, dat minder ge ëxporteerd werd. De export naar België is dit jaar in Juli een weinig toegenomen. DE CRISIS EN HET BOOMKWEEKERS- BEDRIJF. Nederlandsche sierteeltcentrale stelt hon derdduizenden boomen en planten in het komende seizoen gratis ter beschikking. In het afgeloopen jaar heeft de Neder landsche sierteeltcentrale ten behoeve van verschillende geme'enten en instellingen een groot aantal planten en boomen be schikbaar gesteld voor beplanting van we gen, plantsoenen enz. Blijkens een mede- deeling in het Weekblad voor gemeentebe langen heeft de sierteeltcentrale thans aan de Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten medegedeeld, dat het in het voornemen ligt om zulks in het komende seizoen we derom te doen. De regeering heeft n.l. aan de centrale gelden beschikbaar gesteld om bij wijze van steunmaatregel, van de kwee- kerijen eerste kwaliteit boomen, heesters, eniz. op te koopen. Hierdoor heeft de cen trale de beschikking over honderdduizen den boomen en planten van alle mogelijke typen en soorten, die een nuttige bestem ming moeten krijgen, teneinde een onge- wenschte vernietiging te voorkomen. Voor de beschikbaarstelling van deze 'boomen en planten komen in aanmerking: provinciale terreinen, waterschappen, ge meenten, waarin vestingwallen, wegen, ont spanningsterreinen en dergelijke gelegen zijn, en die met het oog op de kosten onbe- plant zijn gebleven of zullen blijven, doch waarvan de beplanting door de bevolking ten zeerste op prijs zou worden gesteld; verder stichtingen van openbaar nut, die eveneens een normale beplanting niet kun nen bekostigen. De centrale vestigt er ver der in het bijzonder de aandacht op, dat als beplantingsobject alleen in aanmerking zullen mogen komen die beplantingen, welke zonder de faciliteiten, wel'ke de cen trale ten opzichte van het materiaal ver leent, niet tot stand zouden komen, en ver der, dat deze faciliteiten niet in eenig op zicht den vrijen handel concurrentie zullen mogen aandoen. De beschikbaarstelling moet dus betreffen de uitvóering van bij zonder werk, dat geen verband houdt met de gewone instandhouding van bestaande objecten. De sierteeltcentrale zou over het komen de seizoen binnenkort een overzicht willen gaan samenstellen van die terreinen en we gen in ons land, waarop beplantingen met bovenbedoelde planten en boomen mogelijk zouden zijn. In verband hiermede zullen de gemeenten, publiekrechtelijke organisa ties, als ook vereenigingen, stichtingen, enz. die voor de verstrekking van planten en ■boomen in aanmerking wenschen te komen, zich zoo spoedig mogelijk in verbinding moeten stellen met het bureau der Neder landsche sierteeltcentrale te 's-Gravenhage. HET VERSTREKKEN VAN GELD ONDER HYPOTHECAIR VERBAND. Besprekingen van Minister Slingenberg tot verbetering van den toestand. In verband met de stagnatie, die er heerscht inzake het verstrekken van geld onder hypothecair verband, heeft de Mi nister van Sociale Zaken, mr. Slingenberg, namens de Regeering Vrijdag 16 dezer een bespreking gehouden met vertegenwoordi gers van de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken, van den Nederl. Spaarbankbond, van den Beleggingsraad en van de Vereeniging ter bevordering van het Levensverzekeringswezen. De Minister streeft er naar, in den be- staanden toestand in gemeenschappelijk overleg verbetering te brengen. Tijdens de besprekingen, die een bevre digend verloop hadden, werd in het bij zonder naar voren gebracht dat de onze kerheid, die er heerschte omtrent het lot van den gulden, zoomede het wetsontwerp inzake de vaste lasten, de credietmoeilijk- heden hadden gestimuleerd. De aan de besprekingen deelnemende in stellingen zullen der Regeering, hetzij in dividueel, hetzij gemeenschappelijk, nader schriftelijk van advies dienen. NED. SIERTEELTCENTRALE. De minister van Economische Zaken heeft benoemd tot lid van het bestuur van de Stichting Nederlandsche Sierteeltcentra le H. van Zonneveld te Sassenheim, GEMEENTELIJK SLACHTHUIS TE HENGELO. Op 11 September zal de bouw van het gemeentelijk slachthuis te Hengelo worden aanbesteed. Dit-werk wordt met geld van het „Werkfonds" gefinancierd, een bedrag van 360.000 wordt voor het grootste deel bestemd voor arbeidsloon. HILVERSUM KRIJGT EEN NIEUWE TUNNEL. LUCHTVAART Het breken van het Neder landsche duurrecord. DE LEIDSCHE ZWEEFVLIEGER VERTELT. De heer de Lange over zijn ervaringen en zijn plannen. De Nederlandsche zweefvlieger L. A. de Lange uit Leiden, die in opdracht van de Rijksluchtvaartdienst een studie maakte van het zweefvliegen, dat in Duitschland op groote schaal wordt beoefend, is van zijn reis teruggekeeixi. Op het bureau van de Rijksluchtvaart dienst te Den Haag, vond de „Vooruit" den heer De Lange bereid het een en ander van zijn ervaringen mede te doelen. „Mijn opdracht aldus de heer De Lan ge was tweeledig. Behalve het onderne men van een poging om het„C"-brevet van de Internationale Luchtvaart Federatie (de F.A.I.) te behalen, 'had ik uit te zien naar een zweeftoestel, geschikt voor het zweven i boven de Nederlandsche duinen. Het bre vet heb ik gehaald en het toestel is gevon-. den. Zooals u reeds weet, heb ik bij het behalen van het „C"-brevet het Neder landsche duurrecord voor zweefvliegen op mijn naam gebracht". De heer De Lange is een enthousiast zweefvlieger, aldus het blad, die als jongen van 20 jaar reeds in 1929 in Den Haag een zweefvliegclub oprichtte, „die „De Vlie gende Hollander" heette. Uit deze club ont stond de Alg. Ned. Zweef vereeniging, die in 1931 haar kamp te Egmond aan Zee in richtte. Van deze vereeniging is de heer De Lange nog altijd voorzitter. Na als reserve-officier zijn dienstplicht te hebben vervuld bij de Luchtvaai"t-afdee- ling te Soesterberg, is de heer De Lange thans tijdelijk ambtenaar bij de Rijkslucht vaartdienst. Voor het „C"-brevet moet men vijf vluchten van minstens twee minuten, met een gezamenlijke duur van een half uur, maken boven de- plaats van waar men startte. De houders van het „C"-brevet zijn gerechtigd het blauwe insigne met de drie witte meeuwen in vlucht te dragen. Een zilveren rand om dit insigne is een bijzondere onderscheiding, die men ver krijgt na het verrichten van drie prestaties, t.w. een vlucht van vijf uur, terugkeerende op de startplaats, het zweven over een af stand van 50 K.M. in één rechte lijn en het stijgen tot een hoogte van 1000 meter bo ven het punt van vertrek. Met mijn vijfde vlucht voor het „C"-bre- vet heb ik tegelijk voldaan aan de eerste prestatie, vereischt voor het verkrijgen van de zilveren band. En daarmede brak u het Nederland sche duurrecord? - Inderdaad! Maar het gebeurde alles héél onverwachts. Ik ging zoo vertelt de heer De Lange verder voor het be halen van het „C"-brevet naar Grunau in het Reuzengebergte, waar ik werd opge nomen in een school van 16 menschen met B-brevet. Mijn B-brevet had ik al eerder in Noordwijkerhout gehaald. De eerste da gen deden wij niet veel meer dan spron getjes maken, doch na vijf dagen mochten wij starten van een 120 M. hooge berghel- ling. Naar onze prestaties werden wij toen in een bepaalde volgorde op een lijst ge plaatst en ik had het geluk bovenaan te ko men. Dat gaf allerhand voordeel, al was het alleen maar, dat men op dagen met weinig wind het eerst aan de beurt komt. Dagenlang bleef alle wind echter uit; pas na drie weken kwam er een gunstige wes tenwind, die starten mogelijk maakte. Met een Grunau-baby-toestel, gestart met de gumikabel, die door tweemaal vier men schen werd uitgeloopen, maakte ik drie vluchten, waarbij ik profiteerde van de helling winden. Die derde vlucht zal ik niet gauw verge ten. Nauwelijks was ik gestart, of de wind ging liggen. Op geringe hoogte zweefde ik boven de boomtoppen en op dat oogenblik dacht ik aan de verhalen van zweefvlie gers, die hier hun toestellen verspeelden. Op goed geluk gleed ik naar een dal, dat door de Grunau'sche zweefvliegers „De Hel" wordt genoemd. Bij een vorige vlucht had ik daar opwind gevonden, maar dit maal was het mis. Ik zakte tusschen de bergwanden en zag heneden mij een chaos van rotspunten en allerhand grillig ge vormde boomen. Al cirkelend probeerde ik hooger te komen en na vijf minuten had ik zooveel gewonnen, dat ik langs eenige boomtoppen zwevend, nog juist uit het ge vaarlijke dal kon wegkomen. De volgende dag was er weer geen wind, maar de daaropvolgende dag, dat was de 10de Augustus, waren de omstandigheden geschikt voor het maken van de vierde en vijfde vlucht. Geheel onverwacht vroeg de instructeur mij of ik er niets voor voel de met een vlucht van vijf uur te vol doen aan de eerste eisch ter verkrijging van de zilveren band. Het kwam heel on verwacht, maar ik voelde er onmiddellijk alles voor. De vierde vlucht maakte ik gauw af en kleedde mij toen wat dikker aan voor een langer verblijf in en om de wolken. Van vier of vijf kameraden leen de ik de noodige kleedingstukken, want ik had nergens opgerekend. Voor een vlieg- kap voelde ik weinig, het is veel pleizie- riger, wanneer de wind door je haren kan spelen. Wel leende ik een bril, omdat het tranen der oogen op den duur te ver moeiend wordt. Om tien minuten voor half elf had de start plaats. De officials namen de tijd op en nage wuifd door starters en andere collega's ging ik met een fiksche opwind de wolken tegemoet. Pfofiteerend van thermische op winden en Van de stijgwind onder de wol ken won ik al spoedig 400 meter. Telkens- 1 wanneer de variometer uitsloeg, vloog ik niet verder, maar spiraalde ik in korte scherpe bochten naar hooger regionen, net zoolang tot de opwind zijn nuttig effect verloren had. Van tijd tot tijd keerde ik terug naar een punt boven de startplaats. De heerschende wind had een sterkte van 10 tot 12 meter per seconde. Dat veroor zaakte veel onrust, maar dat gaf tegelijk wat afwisseling. Na drie uur zweven dacht ik er ernstig over mijn pogingen verder op te geven. Van het lange zitten was ik stijf gewor den en deze zitpijn was te heviger omdat ik verzuimd had een kussen mee te nemen. Maar juist op het critieke moment kwa men drie Bulgaarsche collega's naar bo ven om mij gezelschap te houden. Dat was alleraardigst. In de serene stil te, eenige honderden meters boven de aar de, onderhielden wij ons in de Fransche taal, waarbij de Bulgaren zich veel moei te gaven mij met allei*hande grapjes te amuseeren. Dat doodde den tijd en deed mij ten slotte slagen. Toen ik op een gegeven oogenblik weer boven de startplaats verscheen, zag ik een aantal vrienden, die zóó op het grasveld waren gaan liggen, dat zij een zich tegen het groen afteekenende 5 vormden. Dat was voor mij een teeken, dat de vijf uren verstreken waren en mijn taak volbracht was. Een min of meer acrobatische landing volgde. Loodrecht, met de neus naar vo ren, zeilde mijn toestel naar beneden, om pas vlak bij den grond zijn horizontale stand te hernemen. Na deze landing had ik drie vliegen in één klap geslagen: ik had mijn „C"-brevet, legde de grondslag voor de zilveren band en sloeg het Nederland-, sche duurrecord. En is het Grunau-baby-toestel nu uit verkoren voor de Hollandsche duinvluch- ten? Neen, voor de Hollandsche duinen heb ik een veel geschikter toestel gevonden in de meest Oostelijke hoek van Duitschland te Rossitten aan het Koersche Haff. Het zweeftoestel, dat daar uit langjarige erva ring en ondervinding is gegroeid, mag be schouwd worden als de uitvinding voor Nederland. Van welke fabriek komt het? Van geen enkele! Het is een studie product van de Ortsgruppe Rossitten en de teekeningen zijn eigendom van het Deut sche Luftfahrt Verband, welke organisatie de fabricatie binnenkort zal aanbesteden. Er is alle kans op, dat wij zulk een zweef- j toestel, dat „Ass" gedoopt werd, hier in Holland zullen krijgen om mee te experi menteeren. Het toestel is geweldig wend baar en reageert op de geringste opwind. Daarbij heeft het een schitterend flauwe glijhoek en het zweeft reeds bij een wind van 6 m. per sec. Een van de meisjes uit de Ortsgruppe heeft met zoo'n „Ass" het damesduurrecord op 13 gebracht! Een der zweefvliegers uit Rossitten is zelfs 36 uur met zoo'n toestel in de lucht gebleven. Wanneer men dan nog weet, dat de dui nen van Rossitten veel minder mooi zijn dan de Hollandsche. zult u kunnen begrij pen, hoe zeer ik er naar verlang aan de Nederlandsche kust met een „Ass" te expe rimenteeren. Hebt u voor de naaste toekomst nog plannen? De heer De Lange lacht eens; hij zit vol met plannen en zijn verwachtingen voor de Nederlandsche zweefvliegerij zijn hoogge spannen. Plannen heb ik inderdaad, want er zijn hier in Holland tal van mogelijkhe den voor popuaire zweefvliegerij. Maar het zou niet goed zijn, daar nu al op voor uit te loopen. Wanneer u toch iets weten wil: de 50 K.M., die ik ter verkrijging van de zilveren band om mijn meeuwen-insig ne moet afleggen, zal ik hier aan de kust vliegen. Daarbij denk ik aan een zweef vlucht van Hoek van Holland naar Den Helder, welke prestatie tegelijk een mooie propaganda voor de zweefvliegerij zal zijn. En zal deze tocht nog' dit jaar plaats hebben? Daarvan is nog niets vastgesteld, maar wanneer het doorgaat, zal één van mijn idealen verwezenlijkt zijn! WED. OQST-INDIE DOODSTRAF IN INDIE UITGESPROKEN Tegen moordenaar van gezaghebber Van Dorsten. Aneta seint uit Amboina. Gistermorgen ving voor den Landraad de behandeling aan van de zaak tegen Martosindjojo, den moordenaar van den gezaghebber van Dor sten en diens oppasser Ruhupessi. De landraad stond onder voorzitterschap van mr. dr. Damen. Er werden twaalf ge tuigen gehoord, onder wie een bestuui's- assistent, twee regenten, een schrijver, vijf agenten van de veldpolitie en de betrok ken commandant van de veldpolitie, bene vens een arts. Van de zijde van het publiek was zeer groote belangstelling. De beklaagde werd veroordeeld tot de doodstraf. DE WIERINGERMEER VIJF JAAR. DROOG. Feestelijke herdenking. Op 21 Aug. 1930 viel de Wieringermeer droog! Gisteren werd dit feit op feestelij ke wijze in den polder gevierd. Des morgens was reeds een blijde stem ming in den polder merkbaar. De gooche laar Mr. Palmer gaf voor 4000 schoolkin deren uit de geheele Wieringermeer een demonstratie van zijn toeren, waarna de kinderen zich met spelen vermaakten. Des middags vond de officieele herden king plaats door den minister van Water staat, Z.Exc. Jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude. Een demonstratie en eenige behendig- heidstoeren met rupstrekkers volgden hier op, waarvoor de bevolking groote belang stelling betoonde. Daarna gaven eenige rui ters nog een demonstratie. Des avonds zong het gezelschap van Riemswijk hoerenlied jes. Kosten beloopen 422.000. Reeds jaren zijn plannen hangende voor den bouw van een tunnel onder de spoor lijn AmsterdamAmersfoort, die de ge meente in twee deelen scheidt, en voorts voor den aanleg van een rioolwater naar het IJssekneer. Het eerste van deze plan nen zal nu, juist een kwart eeuw nadat het eerste project voor den bouw van een tun nel in den raad in bespreking werd geno men, worden verwezenlijkt. B. en W. dienen thans n.l. bij den raad een voorstel in om met een Rijksvoorschot tot den bouw van een tunnel onder den spoorlijn over te gaan. De kosten hiervan worden geraamd op 422.000. De Neder landsche Spoorwegen hebben zich bereid verklaard 20.000 bij te dragen. Uit het Werkfonds wordt aan de gemeente een voorschot verstrekt van ten hoogste 402.000, dus het resteerende bedrag.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7