WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 TOENEMENDE BEWOLKING. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijke wind, toenemende bewolking, droog, behoudens toenemende kans op regen of onweer, warm, later koeler. Hoogste barometerst.: 770.9 te Vardö. Laagste barometerst.: 746.3 te Isafjord. DE VUURBOL VAN 6 AUGUSTUS. Aan al hetgeen over den vuurbol van 6 Augustus, die zoowel op tal van plaatsen in ons land als op verscheidene plaatsen in Frankrijk en Zwitserland is gezien, ge- publimeerd is, kan nog iets worden toege voegd, dat uit de beste en nauwkeurigste berichten bij benadering kan worden opge maakt. Uit de meest betrouwbare opgaven om trent de hoogte boven den horizon, de he melstreken, waarin de vuurbol verscheen en uitdoofde, en omtrent den duur van het verschijnsel, kan namelijk een schatting worden afgeleid van den afstand, waarop de vuurbol voorbij trok en van zijn snel heid, waarmede hij door den dampkring vloog. De afstand moet ten minste vijfhon derd kilometer hebben bedragen, de hoog te boven den grond ten minste 80 K.M. De snelheid en voortbeweging moet tusschen 40 en 50 K.M. per seconde zijn geweest. Al deze getallen komen goed overeen met hetgeen van vroeger waargenomen meteo ren met zekerheid is kunnen worden vast gesteld Er kan dus geen sprake van zijn geweest, dat de vuurbol dicht bij is neer gevallen, een indruk, die men dikwijls van daglichtmeteoren krijgt, die bijzonder lichtsterk zijn. RECHTZAKEN DE DOODSLAG TE ZOETERWOUDE. Behandeling voor het Haagsch Gerechtshof. Voor het Haagsch Gerechtshof hebben heden in hooger beroep terecht gestaan de 57-jarige los-werkman Arie van K. en diens 26-jarige zoon F. W. van K., fabrieks arbeider te Zoeterwoude, thans bei den ged., die op 25 April j.l. door de Haagsche rechtbank zijn veroordeeld, de vader wegens zware mishandeling tot twee jaar; de zoon wegens doodslag tot vijf jaar ge van genisstraf Deze verdachten hebben volgens de oor spronkelijke dagvaarding in den avond van 27 Januari 1935 te Zoeterwoude tezamen en in vereeniging, althans ieder voor zich, Johannes van Polanen, opzettelijk ge wel dadig geslagen, gestoken en gesneden, ten gevolge waarvan deze P. kort daarop is overleden. De officier van justitie, die tegen beide verdachten een hoogere straf had geëischt, was evenals de beide verdachten in hooger beroep gekomen. Dezen werden evenals in eerste instantie bijgestaan door mr. G. H. E. Nord Thomson te Leiden en mr. G. L. J. Mens Tiers Smeding. De advocaat-generaal mr. J. A. de Vis ser had 9 getuigen gedagvaard, terwijl van de zijde van de verdediging dr. J. P. Hulst uit Leiden als deskundige a déchar ge werd gehoord. Allereerst werden gehoord de beide veldwachters uit Zoeterwoude, die op de hun door den president, mr. dr. A. J. War ren gestelde vragen eenige inlichtingen gaven, omtrent den persoon van den ver- slagene van P., dien zij schetsten als een bijzonder lastig en moeilijk persoon, te gen wien door de familie van K. meerma len de hulp der politie moest worden in geroepen. Van P., die reeds eenige jaren met een thans 20-jarigen dochter van v. K. tegen diens zin omging, kwam dikwijls bij deze familie en zette dan de boel op stel ten. De inlichtingen, die de beide getuigen omtrent de verdachten gaven, luidden goed Het hierboven genoemde meisje ver klaarde ojn. dat v. P. wel een glaasje bier dronk en dan soms erg lastig was. Getui ge wilde hem evenwel om deze reden niet laten loopen en gedurende eenigen tijd heeft zij bij v. P. te Leiden ingewoond. Naar zij zeide was zij wel van plan de verloving te verbreken en kwam zij na eenigen tijd weer thuis. Van P. betaalde gedurende eenige weken kostgeld voor zijn meisje aan haar ouders. De advocaat-generaal mr. de Visser zei- de het zonderling te vinden, dat dit gebeur de, doch naar de jongste .verdachte op merkte, stond van P. er op, dat zijn zuster de dienst bij haar patrones verliet, waar door zij geen kostgeld meer kon betalen. Voorts gaf het meisje, dat zoo goed als onverstaanbaar sprak, een relaas van het gebeurde in de gang van de ouderlijke woning op den bewusten avond. Zij had toen horen schreeuwen en haar verloofde die op den grond lag riep: „Freek, schei uit". Getuige beantwoordde voorts verschil lende vragen haar door de verdedigers ge steld. De verloving is eenige malen verbro ken, doch van P. had gedreigd haar te zul len mismaken indien zij de verkeering niet opnieuw aanknoopte. Mr. Nord Thompson: Hield u nog van hem? Kon u niet van hem loskomen? Getuige: Neen! Verder bleek, dat het goed van het meis je, dat reeds ongeveer vier weken weer thuis was, nog bij van P. te Leiden was. Getuige probeerde telkens, dit goed terug te bekomen. Bij een verdere ondervraging van het meisje bleek dat zij de laatste dagen vóór het gebeurde niet in de ouderlijke woning had geslapen. Toen van P. dien avond aan huis kwam stond hij aanvankelijk met getuige aan de deur te praten. Van P. wilde even wel beslist naar binnen en zeide o.m., „an ders zouden ze nog denken, dat ik bang voor ze was". De advocaat-generaal, wees getuige op de zonderlinge omstandigheid, dat zij, be werende dat zij eigenlijk niets meer van den jongen wilde weten, toch telkens met hem meeging. Zelfs op den avond van het gebeurde was zij naar zij zelf toegaf nog van plan met hem mee te gaan. De heer Van Tol, expediteur te Zoeter woude, die zoowel de verdachten als de verslagene kende, deelde mede, dat eerst- genoemden ter plaatse gunstig bekend ston den. De werkbaas Ossevoort uit Zoeterwoude, een buurman van de verdachten, heeft dien avond het meisje van KI. hooren roepen: „Ze willen hem 'doodsteken". Het meisje kwam aan het raam tikken en riep om hulp. Daar er meermalen scènes voorvielen, ge loofde getuige daarvan niets. Tegen 10 uur kwam de moeder het meis je, dat bij getuige gebleven was, halen. Toen werd getuige eerst gewaar wat er eigenlijk gebeurd was. De jongste verdach te, die eveneens naar zijn zusje kwam kij ken, merkte op: „Zie zoo, daar zullen we voorloopig geen last meer van hebben". Even later zag getuige, dat de ziekenauto bij Van K. voorkwam om Van P. weg te halen. Van het drama zelf wist getuige niets. Mr. Nord Thomson merkte naar aanlei ding van deze verklaring op. dat het meis je ontkent, ooit geroepen te hebben: „ze willen hem doodsteken". De los werkman Busscher uit Zoeterwou de, was dien dag ten huize van de verdach ten. Het gesprek liep over de verbreking van de verloving van de dochter met v. P., doch eerst zou het goed weer terug moeten zijn. Het meisje zou daarom diem nacht nog bij van P. blijven, om te trachten de kleeren te bemachtigen. Getuige deed een verhaal van het bezoek dat Van P. aan zijn meisje bracht. Dezen heeft hij hooren zeggen: „als ze in de stad (Leiden) komen, gaan ze er aan". Er is toen een twistgesprek gevoerd, waarop de oud ste verdachte zich naar den gang begaf. Hij was toen volkomen kalm. Getuige bleef in de kamer. Even later waren de beide mannen handgemeen geraakt. Getuige hreft niets van een mes gezien. Wel heeft hij den oudsten verdachte tegen Van P. hooren zeggen: „Kom je nu hier eiken Zon dagavond de boel op stelten zetten?" Dat Van P. zou hebben geroepen: „schei nou uit", is getuige niet bekend. De adv.-generaal maakte getuige op merkzaam, dat het eigenaardig is, dat zijn kleeren vol met bloed zaten. Getuige gaf hiervan een verklaring, n.l., dat hij dicht bij de tafel heeft gestaan, waarop Van P. was gelegd. Het meisje Van KI., deswege opnieuw ondervraagd, zeide, dat getuige B. wèl bij de vechtpartij in de gang tegenwoordig is geweest. Mr. Nord-Thompson merkte op, dat vol gens de verklaringen van het meisje er veel meer menschen in de gang stonden, dan deze kan bevatten. Get. Velseboer uit Zoeterwoude kwam dien avond per fiets over den Hoogen Rijn dijk, toen hij ter hoogte van het huis van de verdachten stemmen hoorde. In de post van de deur stond van P., die tegen iemand binnenshuis zeide: „jou kom ik nog wel eens tegen". Daarop kwam de oudste verdachte naar buiten die riep: „Nou er uit, en niet meer er in." Getuige zag toen van P. zich in de rich ting Leiden verwijderen. Hierop werden gehoord de beide broers van den verslagene. De houtbewerker P. van Polanen verklaarde, dat na het ge beurde het meisje van K. zich tegen hem heeft uitgelaten: Dat haar vader en haar broer haar verloofde als een beest hebben afgemaakt. Ook had zij gezegd, niet te kunnen begrijpen, dat get. B. niet in de kast zat, want die had evengoed medege- holpen. Zij zou voorts hebben toegegeven, dat Freek (de jongste verdachte) was begonnen te schelden teneinde van P. naar binnen te lokken. Get. G. van Polanen, metaalbewerker uit Leiden bevestigde de verklaringen van zijn broer. De advocaat-generaal stelde hierop aan den eersten getuige, den veldwachter van Vliet, de vraag om welke reden de jongste verdachte eenige malen van het gemeente huis te Zoeterwoude is verwijdend. Getui ge zeide, dat dit het gevolg was geweest van ongeregeldheden bij de uitkeeringen waarbij F. van K. zich door anderen liet opwarmen. In het gezin van K. was er altijd iets aan de hand, doch politioneel waren er geen klachten. Ten slotte werd gehoord dr J. P. L. Hulst die met prof. Lignac de de lijkschouwing heeft verricht. Getuige heeft vier verwon dingen geconstateerd, alsmede een schedel fractuur, veroorzaakt door het slaan met een hard voorwerp (ijzeren buis). Het slachtoffer is daardoor niet bewusteloos geworden, want hij liep nog een meter of zes. Deskundige acht dus hier geen zwaar lichamelijk letsel aanwezig. Mr. de Visser: U noemt dus een schedel breuk geen zwaar lichamelijk letsel. Dat is wat nieuws. Dr. Hulst: Deze schedelbreuk niet. Ge tuige voegde hieraan eenige opmerkingen toe, n.l. dat er geen verbloeding was ont staan. Deze schedelbreuk bepaald zich tot een barstje. Mr. de Visser: Uw collega prof. Lignaa, die te zamen met U het rapport opmaakte is het daarover met U niet eens. Dr. Hulst: Dat kan wel. Verder deelde desk. mede dat hij een aantal steekwonden heeft geconstateerd. Bij het openen van de buikholte heeft desk. een alcohol of bier lucht waargenomen. Langdurig werd ge discussieerd over de vraag wanneer er wèl en wanneer er geen sprake is van zwaar lichamelijk letsel. Hierop had het verhoor van de verdach ten plaats. De vader zeide, dat de gasbuis klaar stond om Van P. te ontvangen, in dien deze zou weerkomen. Nadat hij eenige klappen had gegeven wist hij niet wat er verder gebeurd is. De jongste verdachte verklaarde geen oogenblik de bedoeling te hebben gehad om v. P. te dooden. Hij had opzettelijk in diens wang gestoken. Hij stak in het wilde weg. De president merkte op, dat het slacht offer niet minder dan tien steken ontving waarvan vijf in den rug. Er is bovendien een verklaring afgelegd, dat verdachte drie weken te voren het mes speciaal heeft ge kocht. Voorts heeft deze verdachte zich uitgelaten, dat hij er wel een jaar of wat voor over had om v. P. uit den weg te ruimen. Verdachte zeide, dat het wèl mogelijk is, dat hij ooit zoo iets heeft gezegd. Hij gaf toe persoonlijk niet door Van P. te zijn aangevallen. Hij kwam om zijn vader, die aangevallen was, te ontzetten. De procureur-generaal eischte bevesti ging van het vonnis der rechtbank. Requisitoir. Mr. J. A. de Visser requisitoir nemend, zeide, dat het zeer moeilijk is om zich een juist beeld van de voorgeschiedenis van dit drama te vormen. Vast staat, dat tot op het moment van de gebeurtenissen het meisje woonde ten huize van v. P. en dat er nog geen sprake was van afbreken van de verloving. Spr. heeft niet kunnen inzien dat v. P. agressief is opgetreden tegen de familie v. K. Stond deze v. P. zoodanig be kend, dat er tegen hem maatregelen dien den genomen te worden? Spr. leidt uit het voortbestaan van de verloving af, dat dit niet het geval is. Van dreigende uitlatin gen door v. P. staat niets vast. Wel heeft de jongste vend, zich uitgelaten, dat hij het slachtoffer een kopje kleiner zou maken. Van P. was bij de v. K.'s een welkome AGENDA LEIDEN. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting in het gebouw der St. Vincentius-Vereeniging, Hoog- landsche Kerkgracht 32, 8—9 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 19 tot en met Zondag 25 Aug. a.s. waargenomen door de apótheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502, D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. gast, zoolang hij over de brug kwam. Het spreekt vanzelf, dat hij het meisje, dat reeds bij hem inwoonde, gaarne terug wilde hebben. De advocaat-generaal betoogde voorts, dat v. P. wel robuust, doch ongewapend was, zoodat er van noodweer van den kant van verdachten geen sprake is. De wijze, waarop v. P. èn met de gaspijp èn met het mes is afgeslacht, is inderdaad beestachtig. Vaststaat dat, toen het slachtoffer in de gang was de deur gesloten was zoodat hij niet naar buiten kon. Er zijn verschillende omstandigheden, die er op wijzen, dat men v. P. naar het leven stond. Evenwel is geen moord ten laste gelegd. Spr. meende, dat het vonnis t.a.z. van den tweeden verdachte juist is gewezen. Hier is inderdaad van doodslag sprake, te meer waar deze verd. zich te voren tegen over de politie heeft uitgelaten, dat hij v. P. zou dooden. Moeilijker achtte spr. de kwalificatie in de zaak van den vader, nu dr. Hulst is komen verklaren, dat er van zwaar lichamelijk letsel niet behoeft te worden gesproken. Spr. is het echter daar mee niet eens. Bovendien moet de rechter, niet de deskundige uitmaken, of er van zwaar lichamelijk letsel sprake is. Spr. kan hiermede, gezien het rapport van dr. Lignac en dr. Hulst, niets anders zien dan zwaar lichamelijk letsel volgens art. 302 wetb. v. Strafrecht. Het is spr. opgevallen, dat de dood van het slachtoffer al heel weinig in druk heeft gemaakt op de verdachten. Zij hebben het leven vernietigd van een jon gen man, die voortdurend werk had en wiens geld voortdurend werd geïncasseerd ten behoeve van de dochter. Het staat nog niet vast, dat ook de vader mede aanspra- kelijk is voor de daden van zijn zoon. Ten slotte zeide spr., dat de rechtbank met alle omstandigheden, die ten gunste van de ver dachten luiden, heeft rekening gehouden en dat het vonnis als juist moet worden beschouwd. Spr. concludeert tot bevestiging van het vonnis van de rechtbank. DE MUITERIJ OP DE „DE ZEVEN PROVINCIëN". Luitenant ter Zee van Boven teekent appèl aam Luitenant ter Zee H. L. van Boven heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis dat door den Zeekrijgsraad Willemsoord tegen hem uitgesproken is (drie maanden gevan genisstraf en ontslag uit den zeedienst). Hij zal nu in hooger instantie in appèl ko men bij het Hoog Militair Gerechtshof. Omtrent de reden van zijn appèl deelde de heer van Boven ons mede, dat zijn rechtsgevoel niet is bevredigd, waar het den uitleg van art. 143 van het Wetboek van Militair Strafrecht betreft, gezien het feit, dat geheel conform dezen uitleg zoo wel de militaire commandant van Atjeh als de commandant der zeemacht in Neder- landsch Indië gestraft behoorden te worden. Daar deze autoriteiten geheel vrij uit zijn gegaan en ik aldus de heer Van Boven hoewel veel jonger in jaren dezelfde i verantwoordelijkheid had als deze autori teiten, aangezien ik bij afwezigheid van or ders geheel naar eigen inzicht moest han delen, kan het niet de bedoeling van den wetgever zijn, dat ten aanzien van mij een andere maatstaf wordt toegepast. De Zeekrijgsraad verklaarde in zijn von nis, dat „beklaagde zijn plicht, voortvloeien de uit art. 143 van het Wetboek van Mili tair Strafrecht heeft verzaakt en de motie ven die hem tot die verzaking geleid heb ben, hoezeer ook naar eigen inzicht juist, door den Zeekrijgsraad als ondeugdelijk verworpen worden". LUCHTVAART NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT. De sportvliegtuigen, waarmede de Ne- derlandsche en buitenlandsche deelnemers aan de Rondvlucht op 23 en 24 Augustus a.s. zullen deelnemen, toonen groote ver scheidenheid in type. Behalve de Neder- landsche Koolhovens en Panders zal men o.a. te zien krijgen Puss Moth, Leopard Moth, Airspeed Courier, Percival Gull, Fairchild 24, Waco, Focke Wulff, Caudron Simoun, voorts verschillende typen leger en marinevliegtuigen en een Douglas en Fokker F XII van de K.L.M. De meeste bekende Nederlandsche sport vliegers en instructeurs van de N.L.S. doen aan de rondvlucht mede. Ook onder de talrijke buitenlandsche gasten bevinden zich vele als sportvliegers en -vliegsters en in het internationale luchtvaarttoerisme bekende figuren. Wij noemen o.a. Mej. Suzie Lippens (België) en de heeren Air Vice-Marshall A. E. Borton (Engeland) met als passagiere Prinses M. Windisch Graetz, P. Schellekens (België) Vice-Pre sident van de federatie der Belgische Aeroclubs, Comte Christian du Jonchay (Frankrijk), Andor von Hertelendy (Hon garije), M. F. Fürst Kinsky (Oostenrijk), B. de Skorzewski (Polen), Carl Schwabe (Duitschland), de bekende Afrikavlieger. Het geheel belooft een bijzonder inte ressant schouwspel op te leveren. Het gebied van hoogen luchtdruk over het continent bleef onveranderd, behoudens eenige afname in het Zuiden. Het maximum over het Noorden naim toe, terwijl in ge heel Zweden de barometers nog stijgende zijn. De minima van het depressiegebied in het Noordwesten verdwijnen in Noordelijke richtingen naar de Poolzee. Uit de secundaire daalgebieden ontwik kelt zich een langgerekte V-vormige de pressie over de Golf van Biscaje, die bij het passeeren van Ierland aldaar veel regen gaf. Langs de noordzijle van deze secun daire bewegen zich warme en dro^e lucht- massa's van het continent naar de kust landen. In Ierland trad na de regen af koeling in. Het is te verwachten, dat de secundaire depressie in het binnenland van Europa zal indringen en hier en daar het mooie zomerweer eenigermate zal verstoren. LUCHTTEMPERATUUR. 25.8 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 21 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 21 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Woensdagnamiddag 8.45 uur tot Donderdagmorgen 5.22 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Donderdag 22 Aug. voorm. 9.22 en nam. 10.04 uur. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Groningen (H. Joseph) den zeereerw. heer J. H. Koel man en tot pastoor te Apeldoorn (H.H. Fab. en Seb.) den zeereerw. heer A. S. Ujjt- tewaal; tot kapelaan te Arnhem (H. Wal- burgis) den weleerw. heer dr. A. W. Hoe gen; tot kapelaan te Eist (O.B.) den wel- eerw. heer J. B. Lohuis; tot kapelaan te Losser den weleerw. heer P. J. Röling; tot kapelaan te Munsterscheveld den weleerw. heer F. A. Kolkman (neom.); tot kapelaan te Zwolle den weleerw. heer G. B. van Dijk; tot kapelaan te Oldenzaal (H. An- tonius) den weleerw. heer F. L. Koning; tot kapelaan te Montfoort den weleerw. heer H. B. Rouwhorst (neom.); tot kape laan te Groningen (H. Hart van Jesus) den weleerw. heer J. M. Ch. Kwanten; tot assistent te Denekamp den weleerw. heer J. G. Bolscher; tot kapelaan te Mijdrecht den weleerw. heer B. H. Bongers (neom.); tot kapelaan te Utrecht (S. Salvator) den wel eerw. heer F. Th. te Braake: tot kapelaan te Ulft (H. Antonius) den weleerw. heer P. J. Ch. Krijnen (neom.); tot kapelaan te Apeldoorn (O. L. Vr. ten Hemelopn.) den weleerw. heer R. Beckers; tot kapelaan te Doetinchem den weleerw. heer J. J. An- driessen; tot kapelaan te Veenhuizen den weleerw. heer P. N. van den Brink (neom.); tot kapelaan te Laren (N.-H.) den weleerw. heer N. G. Jansen; tot kapelaan te Lonne- ker der weleerw. heer W. L. H. Kuiper (noem.); tot kapelaan te Breukelen den weleerw. heer J. H. Leferink; tot kapelaan te Arnhem (H. Joseph) den weleerw. heer J. N. van den Brink; tot kapelaan te Bun- nik den weleerw. heer P. J. A. M. de Bruyn (neom.); tót kapelaan te 's-Heerenberg den weleerw. heer B. K. M. Kloppenborg; tot kapelaan te Zandberg den weleerw. heer W. G. Nieuweboer (neom.); tot kapelaan te Terborg den weleerw. heer H. G. J. Bless; tot kapelaan te Herwen en Aerdt den wel eerw. heer J. A. van den Anker (neom.); tot kapelaan te Aalten den weleerw. heer J. A. J. L. Snoeren (neom.); tot kapelaan te Nieuw-Dordrecht (Klazinaveen) den weleerw. heer D. Smit (neom.) en tot as sistent te Rijssen den weleerw. heer H. A. Demmers (neom.); en heeft den weleerw. heer H. J. Meekes opdracht gegeven zijn theologische studiën voort te zetten aan de Universiteit te Nijmegen. HET MOOIE WEER DER LAATSTE DAGEN. Met een zekere hardnekkigheid brengt de zomer ons telkens na een kort duren- den achteruitgang het mooiste zomerweer dat men wenschen kan. Dit is ook weer het geval geweest na de wolkbreukachtige regen en het onweer van 1.1. Zondag, dat over een deel van Zuid-Holland heeft ge woed. De dag daarvoor bracht zeer rustig weer. en reeds enkele uren na het onweer was de lucht volkomen ongeklaand en het weer windstil en buitengewoon mooi. Ook den volgenden dag was het prachtig weer. Maar over het algemeen is het niet bijzon der warm en op sommige dagen eer te koel. Nu is het merkwaardig van dezen zomer, dat na een koude Meimaand Juni en Juli een overschot aan warmte brachten, zij het dan niet groot, en veel zonneschijn, doch weinig regen. Enkele bijzondere omstan digheden wezen er op dat verwacht zou kunnen worden, dat ook Augustus iets warmer dan normaal zou worden. Tot nu toe heeft Augustus deze verwachtingen juist even vervuld. Daar is nu nog bij gekomen, dat sedert eenigen tijd over een groot gedeelte van Europa een groote droogte is ingetreden, die zooveel te merk waardiger is omdat reeds 1933 en 1934 een tekort aan neerslag hadden gegeven. Zooals men weet was ook de droogte in Amerika verleden jaar buitengewoon. Het schijnt dus wel of de periode van te wei nig neerslag over een tijdperk loopt van meer dan enkele jaren zoodat wij wellicht nog gedurende eenigen tijd minder regen dan normaal kunnen verwachten, hetgeen natuurlijk niet insluit, dat het nu en dan niet eens flink zal regenen, zooals gisteren in onze provincie b.v. In de laatste dagen heeft zich boven Europa weer een gebied van hoogen druk ontwikkeld, dat zich vanuit het over de Zuidelijke helft liggende deel over de Noordzee naar Skandinavië uitbreidde. Dit geeft alle hoop, dat het zich in dezen tijd van het jaar en iets later, juist den tijd, die er het gunstigst voor is, over Cen- traal-Europa zal handhaven, hetwelk de beteekenis zou hebben van nog een tijd perk van mooi zomerweer. Het is dus zeer belangrijk de verdere ontwikkeling van den algemeenen weerstoestand in ons we relddeel nauwlettend te volgen. WILT U IETS WETEN? Vraag: Gaat er vanuit Amsterdam een boot naar Marken, vandaar naar Volendam en dan terug door de binnenwateren naar Amsterdam? (De bedoeling is een rond vaart, waarbij genoemde plaatsen worden aangedaan met gelegenheid voor bezichti ging dier plaatsen). Zoo ja, hoe laat ver trekt en arriveertdie boot te Amsterdam? Welke plaats en steiger? Wat bedragen de kosten? Indien bedoelde pleizierboot vaart, vaart hij dan dagelijks, zoo neen, op welke dagen? Antwoord: Des morgens te 9 uur ver trekt een dergelijke boot vanaf den stei ger achter het Centraal Station te A'dam. Deze is omstreeks 5 a 6 uur terug. De kos ten bedragen 1.50 of 2.00 per persoon. Verder kunt u de heele reis vanaf Lei den per N.Z.H.T.M. maken a 1.25. V raag: Welke is de weg van Warmond naar Brussel via Dinteloord? Hoeveel K.M.? Heb i'k voor België nog een fietskaart noo- digi? Antwoord: Warmond, Oegstgeest, Wassenaar, Den Haag, Rijswijk, Rotterdam, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willem stad, Moerdijk, Zevenbergen, Standaard- buiten, Dinteloord. Afstand 90 K.M. Dinteloord. Steenbergen, Halsteren, Ber gen op Zoom, Putten, Merxem, Antwerpen, Mechelen, Muyson, Vilvoorde, Brussel. Af stand 97 K.M. Voor België heeft U tot 15 November geen rijwielkaart noodig. Vraag: Bestaat hier ter stede gelegen heid om een cursus te volgen ter opleiding in het banketbakkersvak. Zoo ja, waar moet ik mij daarvoor vervoegen en wat zijn de kosten daarvan, en wanneer begint die? Antwoord: Een cursus ter algeheele opleiding in. het banketbakkersvak bestaat in Leiden niet. Wel worden bij voldoende deelname des winters cursussen gegeven in marcepeinwerk, garneeren en suikertrek- ken. Wend U daarvoor eens tot den R. K. Volksbond. Adressen van particuliere leeraren, die er ook zijn, kunnen wij in deze rubriek niet geven.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2