WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS 26e Jaargang No. 8196 Ste £cld4ehe(5oii/ta/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij rooraitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekS 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De toestand van Mgr. Aengenent. Omtrent den gezondheidstoestand van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, die sinds de vorige week verblijf houdt in de Maria-stichting te Haarlem, vernemen wij, dat de rustkuur een goeden invloed heeft gehad op den al- gemeenen toestand van den hoogwaardige patiënt. Hoewel er vooralsnog geen reden tot ongerustheid aanwezig is, is mgr. door de ongesteldheid meer verzwakt dan aan vankelijk werd verondersteld. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. BINNENLAND KATHOLICISME EN SPORT. Pater van Gestel SJ. op het Kath. Paedagogisch Congres. Op de R. K. Paedagogische Week in „Krasnapolsky" te Amsterdam hield Pater P. van Gestel S.J., prefect "van het St. Ca- nisius College te Nijmegen, Dinsdagavond een inleiding over „Katholicisme en Sport". In zijn betoog wilde spr. niet zoozeer de neutrale sport bestrijden of propaganda ma ken voor een bepaalde R. K. organisatie, maar de sport zien in een positief gerichte levensbeschouwing. Ware sport kweekt zelfbeheersching, ver edelt tot natuurlijken zielenadel. Sport in dienst der geestelijke training sterkt het individu in den strijd tegen het eigen-ik in 'het verdere leven. Daarom dulden wij niet alleen de sport, maar wil'len haar be oefend zien als een oefenveld van zelfbe heersching en ware levensschoonheid. Mo reel en intellectueel groeit de sportbeoefe nende jongen. Met tal van voorbeelden uit de practische sportbeoefening illustreerde spr. dit. Vooral voor de rijpende jeugd is de sport van groote beteeken is om nieuwe idealen en strevingen te wekken en te voe den, sluimeren de capaciteiten van verstand en wil te doen ontwaken en ontwikkelen. Als de levensenergie en alle sympathieke natuurlijke eigenschappen, die de ware sport kan wekken en voeden, geleidelijk doortrokken worden van het bovennatuur lijk genadeleven, dan pas staat de sport in dienst van onze R. K Paedagogie en onze R. K. Kerk. Voor den echten Katholieken jongen krijgt de geheele sportterminolog-ie associaties van leven en eeuwigheid. De uitwassen der sport zijn niet een ■blind uitvloeisel der sport zelf, maar in de (beoefenaars der sport is iets verkeerds ge wassen. Een harmonische levensbeschou wing alleen kan .de goede zelfbeheersching voeden. Men vernietige de sport niet, maar zuivere haar. Organisatie is daarbij niet het eenig verlossende woord. Het eigenlijke verschil tusschen een Roomschen en een neutralen sportman ligt dieper. Met een diepere ethische en godsdienstige opvatting van de positieve waarde der sport, als fac tor van persoonlijkheidsvorming, moge meer rekening worden gehouden. In dit ge mis, zoo schijnt het, ligt de kern van het sportprobleem voor leiders en beoefenaars. Niet de waarde van het lichaam, maar de waarde van de ziel geeft de grenzen aan, waarbinnen de sport moet worden gehou den. In dit verband keerde spr. zich tegen het competitiestelsel en beval een nauwen band aan tusschen godsdienstige en sport- vereenigingen. ILK. KLEERMAKERSPATROONS. Jaarvergadering Me Nijmegen. Maandag werd te Nijmegen de jaerver- gadering gehouden van den Ned. R.K. Bond van Kleermakerspatroons. De derde jaarvergadering werd geopend door den bondsvoorzitter, den heer Th. L. Burgemeester, die zijn vreugde uitsprak over den vooruitgang van den Bond. Als men evenwel in aanmerking neemt, dat er in Nederland 4000 R.K. Kleermakers zijn, dan mag men zeggen, dat er nog geen volledige reden tot dankbaarheid is. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. Kuypers, bleek, dat in 1934 1935 vijf nieuwe afdeelingen toetraden, dat het ledental steeg met 60 pet. Vooral 't Zui den toonde groote belangstelling. Bij de bestuursverkiezing werden secre taris en vice-voorzitter herkozen. De heer M. Jansen trad uit het bestuur, terwijl daarin gekozen werd de heer J. M. Voss uit Helden (L.). Verschillende punten van huishoudelijken aard en vaktechnische be langen werden behandeld en goedgekeurd. WETHOUDERSVERKIEZING TE ZAANDAM. De katholieke wethouder zal niet herkozen worden. In de Maandagavond gehouden hij een komst van „burgerlijke" raadsleden te Zaandam, is besloten, mee te gaan met het denkbeeld der S.D.A.P. om het nieuwe col- leeg van B. en W. te doen bestaan uit 2 S.D.A.P.-ers en 2 „burgerlijken". In verband hiermede is verder overeen gekomen, dat van den kant der burgerlijke leden één A.R. en een lid van de V.D. frac tie zitting zullen nemen. Hierdoor is uit gemaakt, dat de R.K. wethouder Kamphuijs niet zal worden herkozen. HET LOONGESCHIL IN DE SIGARENINDUSTRIE. Uitwerking der beslissing aan de arbiters overgelaten. Ingevolge de opdracht door de arbitrage commissie ter beslechting van het loonge- schil in de sigarenindustrie, gegeven aan de daarbij betrokken partijen, kwamen Dins dag de vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers uit deze industrie te Utrecht in conferentie bijeen. Aangezien de drie werkliedenorganisa ties, die niet de acte van compromis mede hebben onderteekend, geweigerd hadden aan de conferentie deel te nemen, waren van arbeiderszijde alleen de vertegenwoor digers van den Christelijken Sigarenma- kersbond aanwezig. Daar in de conferentie verschil van mee ning rees over de taak, die door arbiters aan partijen was opgelegd, besloten de ver tegenwoordigers van werkgevers en werk nemers uitwerking van de door hen gege ven principieele beslissing aan arbiters zelf over te laten. DE POLITIE IN KLEINE GEMEENTEN. Doelmatige organisatie door het Rijk ter hand genomen. Ingevolg het in Staatsblad No. 497 opge nomen besluit van 6 Augustus 1935 houden de bepalingen omtrent de Rijkspolitiezorg en de Rijkspolitie kan, naar regelen bij algemeenen maatregel van bestuur te stel len, door de Kroon worden bepaald, dat in een gemeente beneden 5000 zielen, indien de raad een daartoe strekkend verzoek tot de Kroon zal hebben gericht, tegen een bij drage van die gemeente in de kosten, in den politiedienst door rijkspolitie worden voorzien, evenals anders de gemeentelijke politie onder de bevelen van den burge meester. Het K. B. bepaalt, dat de Rijkspolitie zorg alle politiezorg hier te lande omvat, voorzoover zij niet by of krachtens de Ge meentewet bij uitsluiting tot gemeentelijke politiezorg is gemaakt. Vanwege de Kroon is de minister van Justitie belast met de taak te bevorderen, dat in alle deelen des lands behoorlijk in de rijkspolitiezorg wordt voorzien en dat daarbij de samenwerking tusschen rijks- en plaatselijke politie deug delijk is. Het rijk blijft verdeeld in vijf ressorten, elk onder den procureur-generaal bij het desbetreffend gerechtshof als fungeerend directeur van politie. Indien de minister van Justitie zulks wenschelijk acht, kan hy opdracht geven, dat uit het personeel eener plaatselijke po litie aangewezen ambtenaren zich belas ten met de opleiding in den opsporings dienst van ambtenaren van rijkspolitie, die, zoo noodig, mede ter practische oefening, in de gemeente kunnen worden gedeta cheerd. KOOPPRIJS DER GELRIA. Vijftigduizend Engelse he ponden. Naar wij vernemen, bedraagt de koop prijs van het naar Italië verkochte mail schip Gelria, dat deel heeft uitgemaakt van de vloot van den Koninklijken Holland- schen Lloyd, 50.000 Engelsche ponden, met levering in Triëst. Het schip, dat reeds ge- ruimen tijd uit de vaart was genomen, wordt thans gereed gemaakt voor zijn nieu we bestemming. Morgen vindt een inspec tie plaats door Italiaansche deskundigen. De Gelria zal waarschijnlijk in den loop van de volgende week met een Nederland- sche equipage naar Triëst vertrekken. PRIJS VAN TAXE-MELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringseon- tract, is voor de volgende week bepaald op 4% cent per liter, eventueel verhocgd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2% cent per liter. DE BEGROOTING VAN GRONINGEN. Tekort van 7 a 8 ton. In de vorige raadsvergadering te Gro ningen heeft de wethouder van financiën bij het debat over een aanvraag om gelden voor de stichting van een bijzondere school meegedeeld, dat de gemeente het geld on mogelijk kan missen en dat hij in de vol gende vergadering een uiteenzetting zou geven van den minder gunstigen toestand der gemeentefinanciën. De Groningers heb ben echter fiiet zoolang behoeven te wach ten. B. en W. hebben hen thans reeds op de hoogte gebracht van het vermoedelijke tekort, dat de begrooting voor 1936 zal op leveren. Zij deelen n.l. mede, dat er vol gens globale becijfering een nadeelig ver schil tusschen inkomsten en uitgaven zal zyn van 700.000 a 800.000. Zij hadden het vorige jaar bij de behan deling van de begrooting 1935 beloofd te zullen nagaan of het mogelijk zou zijn de personeele belasting voor koffiehuis-, res taurant- en caféhouders in 1936 te verlagen door him perceelen gelijk te stellen met perceelen, die meubilair worden verhuurd. Dit zal echter een derving van inkomsten beteekénen van 30.000. De bovenbedoelde voorloopige becijfering der begrooting geeft B. en W. geen vrijheid met een voor stel in dien zin te komen. TUBERCULOSE BESTRIJDING VOOR VEE. Slieeds meer tuberculose-vrije bedrijven in Friesland. In het pas verschenen verslag van den Gezondheidsdienst voor vee in Friesland over het afgeloopen jaar, lezen we het vol gende: „Indien we ongevraagd de Veehouderij- centrale van advies mogen dienen, zou dit hierin bestaan, dat we doorgaan met de opruiming van de reageerders zeer wen schelijk te achten en dan wel in dien zin, dat vereenigingen met reactie-percentage lager dan een nader vast te stellen maxi mum, het voorrecht krijgen alle reageer ders van hun leden op te ruimen op voor waarde, dat de geheele vereeniging, in ons geval de fabriek, geen reageerders meer heeft. Dit zou een buitengewoon belang rijke stap zijn, zoowel uit een oogpunt van volksgezondheid als wel voor tuberculose- vrijen opfok. Op de lijst van tuberculose-vrije bedrij ven van 13 April en 25 Mei komen in totaal ruim 4300 vrije bedrijven voor. Er zijn dus in de laatste maanden nog vele bedrijven vrij gemaakt door opruiming van de laatste reageerders. Thans zijn dus meer dan 60 pet. van de onderzochte bedrijven vrij. De vorderingen zyn de laatste jaren wel bui tengewoon geweest. Door van overheidswege door te gaan op deze wijze zal de saneering van onzen vee stapel met betrekking tot tuberculose in korte jaren een feit zijn". NIEUWE WEG DOOR MAAS EN WAAL. Tot voor kort was de verbinding van Nij megen naar het Westen van ons land bui tengewoon slecht, hetgeen, voorzoover de Betuwe betreft, nog het geval is. Tot ver leden jaar was de toestand in het Land van Maas en Waal nog slechter dan in de Be tuwe. Daar was men uitsluitend zeker op het traject NijmegenDruten op den bin nenweg aangewezen, die zoo smal was, dat twee auto's elkaar niet konden passeeren. Men is begonnen dezen weg, wat de rechte trajecten betreft, in werkverschaf fing te verbreeden en van een beter dek te voorzien. Een nieuwe weg is tot stand gekomen, vrijwel kaarsrecht en zoo breed, dat vier voertuigen naast elkaar kunnen rijden. Ter weerszijden zijn betegelde rij wielpaden Aangebracht en het wegdek is op voortreffelijke wijze aangelegd. Het is, in vergelijking met den vroegeren toe stand, een radicale verbetering. Deze weg is van groote beteekenis, daar deze via Wam el en Dreumel aansluit op den weg naar den Bommelerwaard en naar Zuid-Holland. De weg, waaraan bij Beu- ningen de laatste hand wordt gelegd, wordt feestelijk in gebruik genomen op 19 Sep tember. De opening geschiedt door den commissaris der Koningin in Gelderland, mr. S. Baron van Heemstra. WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEID BIJ AUTO-ONGELUKKEN. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp houden de regelen nopens het verkeer op de wegen zegt de minister van Waterstaat, dat een wetsontwerp tot invoering van de verplich ting van .automobilisten tot verzekering te gen de gevolgen van wettelijke aanspra kelijkheid in samenwerking met het De partement van Justitie wordt voorbereid. De Minister, overtuigd van het nut van de Een afscheid. 200 Ge zult nu zoetjesaan allen wel weten, goede Vrienden, dat ik een werkkring ge kregen heb aan de Mill Hill-Stichting, huize „Vrijland", op 7 K.M. afstand van het station Arnhem. Daar worden onze Broe der-missionarissen opgeleid en verblijven onze oude en zwakke Missionarissen. „Dus tevens rustoord", zult ge zeggen. „Father Lefeber gaat rusten". Hoort u mij lachen? Father Lefeber rusten!! Daarvoor zijn mijn beenen nog niet krom en stijf genoeg En in Mill Hill verwachten ze heel iets anders van mij. Als men mij vraagt of men my moet fe- liciteeren, dan antwoord ik: Wenseht mij maar Gods beste zegen, 't Is nu juist geen lolletje om na tien jaar dit Missiehuis en honderden goede vrienden, Geestelijken en Leefeen, te moeten verlaten en elders nieuwe „relaties" te moeten zoeken. Maar wij zijn op dergelijke veranderin gen voorbereid en weten dat wij nu een maal nergens vast zitten. Dus gaan we maar met goeden moed aan den gang. Dit zal dus een afscheidsbriefje zijn. En wat moet het vooral zijn? Waarvan zou ik u vooral willen overtuigen? Dit briefje moet een uiting zijn van erkentelijkheid. Ik zou u willen overtuigen van mijn diep zeer diep gevoelde dankbaarheid, dank baarheid voor Gods zeer bijzondere zegen en genade, dankbaarheid voor uw voortdu rende steun en gebed, dankbaarheid ook vooral voor de gulle gastvrijheid van de kranten, die nu tien jaar mijn spreekbuis geweest zijn en onder Gods leiding het voornaamste middel voor de opbouw en instandhouding van dit Missiehuis. Hoe dieper en oprechter een gevoelen, hoe moeilijker er op bevredigende wijze uiting aan te geven. Als u eens wist hoeveel goedheid, hoe veel hartelijkheid, hoeveel stichting ook, i'k ondervonden heb in pastorie en gezin! Wat zijn er toch nog vele schoone zielen! Men spreekt van slechte wereld, maar God, Die Sodoma en Gomorrha op het ge bed van Abraham zou gered hébben, als er slechts tien brave menschen gewoond hadden, God, Wiens barmhartige arm niet verkort is sindsdien, zal de wereld sparen om die schoone zielen, die brave harten, welke kloppen zoowel onder blauwe kiel en winkel- of kantoorjas als onder de pries- tertoog. Vrienden, Geestelijken en leeken, God zegene u, God zegene u overvloedig. Het St. Bonifacius-Missiehuis staat er als een monument van uw edelmoedigheid en diepe godsdienstzin. Over twee jaar zullen de eerste Hoornsche studenten de H. Pries- invoering van een zoodanige verplichting, zal daarbij den grootst mogelijken spoed betrachten. REDUCTIE JAARBEURSBEZOEKERS. Door de Nederlandsche Spoorwegen is bepaald, dat aan bezoekers van de eerst komende te houden Nederlandsche Jaar beurs van 3 tot en met 12 September, een reductie zal worden verleend van 60 pet. op het terugreösbiljet. Goedkoope trein. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een extra tentoon- stellingstrein naar Brussel op Woensdag 28 Augustus. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een goedkoope trein naar Arnhem en Nijmegen op 28 Augustus en 4 September. BUITENLAND. Het Abessynsch conflict. (2de blad). De brand in de Berlijnsche radio-ten toonstelling heeft twee dooden geëischt. (Buitenl. Ber. 2de blad). Het aantal dooden bij de instorting van de Berlijnsche ondergrondsche nog niet vastgesteld. (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. Nieuwe arrestaties van Ossenaren. (Gem. Ber., 2de*blad). Groote boerderijbrand te Veenendaal. (Gem. Ber. 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Drielanden-athletiek-tournooi te Brussel. tNieuw Ned. record van Petit (2de blad). terwijding ontvangen, als eersten van een lange, lange reeks (God geve het), de ko ninklijke vruchten van een Missiehuis waarvan 10 jaar geleden zelfs de plaats nog niet bepaald was, en dat er nu staat, sterk genoeg gebouwd, onder degelijke architec tuur, om de eeuwen te trotseeren, een stich ting, welke bestemd schijnt om te blijven werken tot in lengte van dagen, als gij haar uw belangstelling, uw daadwerkelijke belangstelling blijft betoonen. Hoe gaarne zou ik van allen mondeling afscheid nemen, maar gij begrijpt dat dat niet gaat. Daarvoor is het Bisdom Haarlem te royaal geweest in zijn vriendschap. Vergeet mij niet in uw gebed. Ik zal mijn trouwe helpers niet vergeten. God zegene U! God zegene U overvloedig! Father Lefeber St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Wie de ziel van anderen helpt redden, redt zijn eigen ziel. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN OVER DE „AANTREKKELIJKHEID" VAN DE DICTATUUR. De dictatuur lijkt soms aantrekkelijk, schrijft het Alg. Handelsblad. Er ko men oogenblikken in iedere samenleving waarop het algemeen belang last krijgt van de traagheid der wetten, die belemmerend kunnen werken wanneer snelle en ingrij pende actie, over de beperkingen van rech ten en gewaarborgde vrijheden heen, doel treffender zou kunnen zijn. In zulke om standigheden wordt menigmaal de verzuch ting geslaakt: als wij nu maar een sterken man hadden, die, zonder zich aan iets of iemand te storen, den boel kon opruimen! De dictator besluit, beveelt, doet, zonder den omweg te bewandelen, dien anderen moeten betreden, wier vrijheid van hande len is beperkt door den wettel ij ken plicht, om de vrijheden en rechten van anderen te ontzien. De dictatoriale figuur steekt in zulke ge vallen allicht gunstig af bij de tragere werkmethode van een systeem, dat aan de rechten en medezeggenschap van anderen is gebonden. D.w.z. zoolang de dictator doet wat past in de opvattingen van de groote massa van zijn gehoorzame volge lingen. Maar nu komt het oogenblik dat de dictator zich werpt in een avontuur dat niet meer strookt met de opvattingen of belangen van breede groepen. Hoe kunnen zij zioh nu doen gelden? Hun rechten en vrijheden hebben zij voorgoed geofferd aan de snellere werkmethode van de dictatuur op een oogenblik dat zij daarmede instem den. Hun recht en vrijheid van critiek, van controle hebben zij opgegeven. En daar mede ook hun recht om den dictator dui delijk te maken, dat hij op den verkeer den weg is, en terug moet treden of ver dwijnen. Hier toont zich de keerzijde van de aanvankelijk zoo doeltreffende kracht figuur, dtie zoo vitaal en forsch afstak bij bet tragere proces dat zijn weg moet zoe ken tusschen rechten en vrijheden. Wij moeten daaraan denken nu in Ita lië een dictator zijn volk in een oorlog gaat storten. Een oorlog om den oorlog zelf, want wat de voornaamste materieele doel stellingen aangaat, zijn aan den Duce ook zonder oorlog reeds vér-strekkende conces sies geboden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1