RADIO-PROGRAMMA'S MAANDAG 19 AUGUSTUS 1935 DE LEJDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. i Belgische prinsjes weer thuis. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 ▼erleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavestr. 30 4828 dagmiddag om vier uur aan het Zuidsta tion van Brussel binnengereden. Blond, de zonnige haren, met bruin gebrand de frissche gezichtjes en groen hun manteltjes. Op de juichkreten van de tientallen op dringende reizigers, die zich op het zes tiende perron bevonden, kreten van „Vive les Princes", antwoordden de kinderen, deels frank deels bedeesd met het wuiven van hun handjes. En toen stonden zij met een temidden van het vriendelijke ge drang. Het aantal belangstellenden groeide steeds aan. De stationschef nam spoedig de leiding en maakte een opening vrij. Enkele stationsbedienden, geholpen door agen ten, vormden in een oogwenk een haag en daar stappen zij, de blonde, bruine prins jes, elk aan een hand van de gouvernante; het prinsesje geeft bovendien de hand aan den hofdokter. De andere hofdignitarissen volgen met achter zich de opdringende be langstellenden. Het moet een goede vrouw zijn geweest, die slechts de ingeving van haar hart volg de om onprotooolair tot het kleine prinsje Boudewijn het woord te richten. Wat zij tot het prinsje heeft gezegd, kon ik in het algemeen opdringen niet verstaan, maar ik hoorde het prinsje fier antwoorden, in het zuiverste Nederlandsch: „Ik praat Hol- landsch!" Reeds ging het druk omringde gezel schap verder. De Hollandsche dame liet zich overrompelen en in de achterhoede hoorde ik haar nog blijde stamelen: „Heer lijk, wat een schatten". Buiten het station stonden de hof-auto's en er omheen een driedubbele kring van nieuwe belangstellenden, die de beide ko ningskinderen bejubelden. Nog één oogen- blik en het vriendelijk onthaal zou voorbij zijn. Den fotografen wordt nog even toege staan een kiek van de vorstenkinderen te maken. De gouvernante poogt tevergeefs ernstig te kijken en haar glimlach te over winnen. Zien ze er niet stralend uit? Burgemeester v. d. Mortel en majoor v. d. Heuvel hadden het inmiddels over de kinderen. „Zien ze er niet stralend uit?" riep triomfantelijk de burgemeester van Noord wijk en majoor v. d. Heuvel beaamt het, terwijl hij dankwoorden spreekt na mens de Belgische vorsten. Toen stapten de kinderen in den hof- auto met de gouvernante en den paleis commandant en weg reed de wagen, ter wijl de prinsjes nog hartelijk de Holland sche gasten met hun hand toewuifden. De aanwezigheid van den hofdokter was slechts pro-forma geweest. Generaal Blan- pain en burgemeester v. d. Mortel namen nog afscheid en een tweede hofauto reed voor, waarin de koffers en het kinderspeel goed werden geladen, bovenop het een voudige, reeds verkleurende roode strand- autotje van prins Boudewijn en de kinder fiets van het prinsesje Josephine Charlotte. Twee prinsjes hebben een heerlijke vacantiereis doch ook een studiereis ge maakt. Prins Boudewijn's triomfantelijke uitroep was eigenlijk het beste dankwoord: „Ik praat Hollandsch!" GEMENGDE BERICHTEN DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. HET ONGELUK BIJ ARKEL. De auto door den trein meegesleurd en totaal vernield. Omtrent het ongeval op den onbewaak- ten overweg bij Arkel vernemen wij nader, dat dit ongeval geschiedde met den D-trein 107 uit de richting Gorinchem. Een ooggetuige verhaalt hoe na een slag de trein, die daar ter plaatse een snelheid van 90 K.M. had, tot stilstand kwam, na dat de machinist zand op de rails had la ten loopen. Vreeselijk was de aanblik. De auto was totaal vernield en men ging op onderzoek uit, of er zich nog personen in den wagen hadden bevonden. Na eenigen tijd ontdekte men de lichamen van twee personen in de langs den weg stroomende Wetering. De slachtoffers waren door de ruit van de cabine in de sloot geslingerd. De 14-jarige G. Gons, wonende te Arkel, bleek reeds overleden, terwijl de chauffeur, de heer A. Kooi, eveneens wonende te Arkel, zwaar gewond was. De slachtoffers werden, nadat genees kundige hulp was verleend, met denzelf den trein, die ongeveer 42 minuten vertra ging had, naar Gorinchem vervoerd. Daar werd de heer Kooi, evenals het stoffelijk overschot van G. Gons, naar het zieken huis overgebracht. Op het terrein van het ongeval waren aanwezig de burgemeester van Gorinchem, de heer Kooistra, de inspecteur van poli tie, de heer Velthuysen en verschillende doktoren. Ook het tweede slachtoffer overleden. Ook het tweede slachtoffer, de chauf feur A. Kooi uit Arkel, is aan de bekomen verwondingen overleden. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. FIETSENDE VROUW DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag om kwart vóór vier is op den onbewaakten spoorwegovergang aan den Enkweg te Wengelo (gem. Wijhe) een ernstig ongeval gebeurd, dat aan mej. J. BerendsIttersum uit Wengelo het leven heeft gekost. Zij wilde zich op dat tijdstip per fiets naar haar familie begeven, die in dezelfde gemeente aan den overkant van den IJsel woont. Haar man en de andere gezinsleden waren daar reeds, zoodat zij het laatst de woning verliet. Niet ver van haar huis moest zij een onbewaakten overweg over steken en daarbij heeft zij blijkbaar geen acht geslagen op den sneltrein Deventer Zwolle, die in volle vaart naderde. De ongelukkige werd door den trein ge grepen en een twintigtal meters meege sleurd, waarna zij in een sloot terecht kwam. Zij was op slag dood, hetgeen ge constateerd werd door een militairen dok ter, die met den trein reisde. Het lijk werd naar de woning van een buurman gebracht, daar in de boerderij van Berends niemand thuis was. Het uitzicht ter plaatse was zeer goed. MAN DOOR TREIN GEDOOD. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is de 40-jarige A. Nieuwenhuis, wonende te Zuuk, gemeente Epe, op een onbewaakten overweg aldaar door een trein, komende van Apeldoorn, gegrepen en op slag ge dood. DINSDAG 20 AUGUSTUS Hilversum, 301 M. KRO-Uitzending 3.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orkestconcert. I.30 Gram.pl. 2.00 Voor de vrouw. 3.004.00 Gram.pl. 4.00 H.I.R.O. 5.10 Schlagermuziek en Gram.pl. 7.15 Lezing. Gram.pl. 8.00 Berichten. Gram.pl. 8.15 Koorconcert. 8.30 Orkestconcert. 9.00 Causerie. 9.15 Koorzang. 9.30 Orkestconcert. 10.15 Gram.pl. 10.30 Berichten. 10.3512.00 Gram.pl. Hilversum 1875 M. AVRO -Uitzending 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble Carel Alberts. 10.00 Morgenwijding en Gram.pl. 10.30 Vervolg ensemlebconcert. II.00 Declamatie. 11.30 Orgel en viool. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. I.15 De Octophonikers. 2.15 Omroeporkest. In de pauze: Decla matie. 4.15 Radio-kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Lyra-Trio. 6.15 AVRO-Decibels. 6.30 RVU. Causerie. 7.00 Vervolg AVRO-Decibels. 7.30 Kamermuziek door het Nederland- sche Trio. 8.00 Berichten. 8.05 Omroeporkest. 9.00 Gram.pl. 9.30 Uit het Kurhaus, Scheveningen: De Boswel! Sisters m.m.v. de Rambiers. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. II.00 Berichten, waarna Gramofoonmu- ziek. Droitwich, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Orgelspel. 12.20 BBC-Northern-orkest. I.20 New Victoria-Cinema-orkest. 3.05 Fr. Biffo's kwintet. 4.35 Bronkhurst Trio. 5.35 Alfredo Campoli's orkest. 6.55 Het Casani Club orkest. 7.50 Sopraan en bariton. 8.20 BBC-Symphonie-orkest. 10.20 „In the shadow of the Taj", spel 10.40 L. Bridgewater's kwintet. II.3512.20 Dansmuziek. ,3 a d i o-P a r i s", 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 9.30 Concert uit Salzburg. 1.0512.35 Dansmuziek. Kalundborg 1261 M. 12.202.20 Strijkensemble. 3.20 Omroeporkest. 8.20 „King Lear", sjel van Shakespeare. 10.35 Omroeporkest. Keulen, 456 M. 6.50 Orkestconcert. 11.20 Schrammelmuziek. 12.20 Orkestconcert. 2.35 Folkl. programma. 4.20 Piano-recital. 5.20 Orkestconcert. 8.30 Omroepkwintet, trio en solisten. 9.35 Literair-muzikaaal programma. Rome, 421 M. 9.00 Orkestconcert. 10.20 Kamermuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20—2.20, 5.20, 6.35 ei 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert en Radio-tooneel. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.202.20 Het Constantin-orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gram.pl. 6.50 Zang. 7.20 Gram.pl. 8.20 Het Kedroff-kwartet. 9.20 Voordracht. 10.10 Gram.pl. 10.3011.20 Slavische muziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 „Der Sommer", gedichten met mu ziek. 9.20 „Der betrogene Kadi", opera van Gluck. 10.20 Berichten. 10.50 Viola-recital. 11.05 Scheepsweerbericht. 11.2012.20 Het Fehse-kwartet. Gemeentelijke Radio-Distributie te Leiden 3eProgramma. 8.00 Keulen. 8.409.20 DeutschLs. 10.20 Keulen. 12.20 Brussel. Vil 14.20 Deutschl.s. 15.20 London Reg. Pl.m. 16.20 DeutschLs. 17.20 Brussel, VI. 19.20 Brussel, Fr. 19.50. Diversen. 20.20 Keulen. 21.30 Weenen. 22.50 Leipzig. 4de Programma. 8.05 Parijs Radio. 10.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.45 Droitwich. 22.05 Beromunster. 22.40 London Reg. Tuinpraatje uitgesteld tot 3 Septem ber a.s. VRACHTAUTO SLIPT OP TRAMRAILS. Eén doode, twee zwaar gewonden. Zaterdagmorgen is op de Zandschestraat te Huissen een ledige vrachtauto, komende van Gendt (Over Betuwe) op de tramrails geslipt. Door het slippen van den wagen schoten de kettingen, waarmede de klep vastzat, los. Hierdoor en mede door den schok, welken de vrachtauto kreeg, vielen vier knechts van een fruitkooper uit Gent, die op weg waren om fruit te laden, op den grond. Een der knechts moest met een ernstige schedelbreuk naar de Cremerstich- ting te Huissen worden overgebracht, waar hij is overleden. Een andere knecht be kwam eveneens een schedelbreuk. Hij werd by boer Tonk binnengedragen, vanwaar hij, nadat hulp was geboden, naar zijn wo ning in Gent is overgebracht. De beide an dere personen bekwamen minder ernstige verwondingen. Nadat door een dokter hulp was verleend, zijn zij naar Gent vervoerd. De chauffeur bekwam geen letsel. VROUW DOOR TRAM DOODGEREDEN. Zaterdagmiddag te kwart over een is een ongeveer 60-jarige vrouw, doordat zij on voorzichtig overstak, op het Van Limburg Stirumplein te A'dam door een motorwa gen van lijn 14 gegrepen. De bestuurder zag het gevaar, belde hevig en remde zoo sterk mogelijk, doch de vrouw lette blijk baar op iets anders en liep door. Een on geluk was niet meer te voorkomen. De tram moest worden opgevijzeld. De vrouw was zeer ernstig gewond en is tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleden. Bruingebrand en Neder landsch sprekend. Zaterdagmiddag ongeveer een uur zijn, zooals reeds gemeld, de Belgische Konings kinderen, per auto van burgemeester Van de Mortel en vergezeld van Sabine en Jan Hein van de Mortel, uit Noordwijk vertrok ken naar Den Haag, vanwaar zij met den trein van 7 u. 47 naar België zijn terugge keerd, vergezeld van burgemeester Van de Mortel. Voor het vertrek der Koningskinderen uit Noordwijk was van de zijde van het publiek vrij veel belangstelling. De Belgi sche Prins en Prinses werden hartelijk ge groet. Zaterdagmorgen is het detachement rijks- veldwacht, dat tijdens het verblijf van Prins Boudewijn en Prinses Josephine Carhlotte was belast met de bewaking, af- gepresenteerd, waarbij burgemeester Van de Mortel de rijksveldwachters voor hun hulp heeft bedankt en ter herinnering foto's van het verblijf der Belgische koningskin deren te Noordwijk heeft aangeboden. Zaterdagmorgen te pirn. 10 uur werd door den heer Stumpel Jr. (zoon van nota ris Stumpel) en den heer Jan van Kan ten huize van burgemeester v. d. Mortel na mens den heer Jansen, scheepsbouwkundi ge te Druten, Prins Boudewijn een prach tig miniatuur zeiljacht aangeboden als aandenken aan Noordwijk. Het jacht, dat vervaardigd is op de scheepswerf te Druten, is een prachtwerk uit eikenhout vervardigd, met volle zeilen opgetuigd en wit geschilderd. Op de boeg is met koperen plaatjes opgelegd 't woord Zuiderbad en op den achterspiegel het woord Prins Boudewijn. Het geschenk werd dankbaar aanvaard. Omtrent het vertrek uit Den Haag schreef een correspondent van „De Tele graaf": Even voordat de internationale trein on der de overkapping binnenreed, begaf het gezelschap zich naar de andere zijde van het perron, waar de eerste wagen van de pullman zou stilhouden. Voorop de twee meisjes, prinses Josephine Charlotte en Sabine van de Mortel, in druk gesprek nog, met den burgemeester, dan Jan Hein van de Mortel met de kinderjuffrouw der Noordwijksche burgemeestersfamilie en achteraan de kleine prins Boudewijn aan de hand van zijn Hollandsche gouvernante. De trein rolde voor, de koningskinde ren omhelsden hun Hollandsche speelka meraadjes, met wie zij zoo'n heerlijke va- cantie aan zee hebben doorgebracht, hand drukken werden gewiseld en dan stapte het kleine gezelschap in, het Belgische prinsesje en prinsje met hun kinderjuf frouw en burgemeester Van de Mortel, die zijn jeugdige gasten tot Brussel zou verge zellen. Op het perron klonk een hartelijk hoera en toen de trein zich na het korte opont houd weer in beweging zette, wuifden de twee kleine reizigers enthousiast tegen de acHterbl ij venden Dat was het laatste wat Den Haag zag, twee kinderen vroolijk en opgewekt, dat ze op reis gingen, wuivend met breeden armzwaai achter het venster van den pull manwagen, waarvan de voorste helft ge reserveerd was. Twee eenvoudige vroo- liike kinderen, die na een heerlijke yacan- tie, toch ook weer erg blij zijn, naar huis te gaan. Aankomst te Brussel. Blond, bruin en groen, schreef de „Te legraaf" zijn de Belgische prinsjes Zater- FEUILLETON. DE MAJESTEIT VAN HET RECHT Naar het Amerikaansch van MELROD DANNING. (Nadruk verboden). 26) Na een poos vertelde hij het haar, met doffe stem, die zelfs niet trilde, maar ge heel toonloos en zonder uitdrukking was. Hij deelde haar mede, hoe hij geroepen was en wat voor geschiedenis kolonel Monroe hem verteld had; hoe Jackson geweigerd had, uit te leggen, hoe het halssnoer in zijn zak was gekomen en ook niet zeggen wilde of hij wiist, dat het snoer in zijn zak was. Verder hoe de rechter hem had weg gestuurd, opdat hij er vanzelf toe komen zou naar zijn vader terug te keeren en al les te bekennen. Toen hij uitgesproken had, bleven ze zwijgend zitten, 't meisje steeds niet begrijpend en niet overtuigd en de man in gedachten weer bij zijn zoon, zoekend en speurend naar een oplossing van het mysterie. Op 't laatst wendde hij zich tot Virginia en legde zijn hand op de hare. „Kindjelief, me moeten dit samen door maken. Er is geen uitweg, maar, wil je me af en toe eens komen opzoeken? En mag ik eens bij jou komen? Wees er van overtuigd, dat je mij niet verloren hebt en laat mij voelen, datik jou niet kwijt ben. Mijn zoon, mijn zoon ben ik kwijt, maar jij wilt toch nog wel mijn dochter zijn, is 't niet?" Met oogen, door tranen verblind, had Virginia haar belofte gegeven. Toen ze wegging, keerde ze zich bij de deur om en zag hem in elkaar gedoken zitten, in de zelfde houding, als waarin ze hem gevon den had. Hierna ging ze vaak naar den rechter, als hij aan 't gerechtshof geen plichten te vervullen had, zoodat zij elkaar in de vol gende weken veel nader kwamen. Dan wandelden ze op en neer in den tuin van den rechter, vaak hand in hand, of hij met zijn hand op haar schouder en praat ten dan over onbelangrijke dingen. Ze noemden Jackson niet meer, want geen van beiden kon over hem spreken, tenzij 't ergens goed voor mocht zijn, maar bun onuitgesproken verdriet bond hen teza men. Virginia vertelde de rechter van Lloyd en vroeg haar te raden, maar 't was niet eenvoudig er iets aan te doen. Ze ver zocht den rechter Lloyd op te zoeken en zijn invloed op hem te doen gelden, maar toen rechter Kent er heen ging en Vir ginia zich naar Lloyd's kamer begaf om hem te zeggen, dat de rechter hem wilde spreken, werd Lloyd opeens zoo razend en zoo doodsbang, dat ze die twee niet bij el kaar had durven brengen. Rechter Kent stemde er eindelijk in toe zijn macht als Lloyd's voogd te doen gel den en zijn toelage in te houden, maar zelfs dit maakte geen verschil. Na de eer ste paar dagen, had Lloyd wel niet zoo zwaar gedronken, maar toch was hij zel den nuchter en 't inhouden van zijn toela ge had hem zóó nijdig op Virginia gemaakt, dat hij heelemaal geen woord meer tegen haar zei en ook zijn gewoonten niet ver anderde. Waar hij het geld vandaan kreeg, kon ze niet begrijpen. Zij miste verschei dene van haar eigendommen, zelfs een paar byouterieën uit zijn kamer en uit die van haar, maar dat durfde zij den rechter niet vertellen, *t zou hem toch niet gelukt zijn Lloyd tegen te houden. In de weken, die volgden had er een eigenaardige verandering in den rechter plaats gegrepen. Tot diien dag had hij be kend gestaan als één van de kundigste en billijkste rechters in Virginia en hij stond ook bekend om 't feit, dat hij, waar 't ver- eenigbaar was met recht en billijkheid, mededoogen had, maar nu liet hij de over treders, die voor hem gebracht werden, hun noodlot koelbloedig ondergaan, de rech ter was nu zoo stug, als de wet het maar toestond. Maar Virginia wist beter. Toen hij von nis geveld had over een neger en deze schuimend van woede in zijn cel terug was gevoerd, had de rechter een poos zwijgend thuis gezeten, was opgestaan, had zijn hoed genomen en was weer naar de stad gegaain. 's Nachts vonden de wanhopige fa milieleden van den schuldige een mand vol eetwaar, of een enveloppe met geld op de stoep of over den drempel geschoven en wie de gever was, kwamen ze nooit te we ten. Maar Virginia wist het en ze hielp den rechter met dit werk blij dat zijn hart niet dood was, blij iets te hebben, waf haar ge dachten afleidde. Eens, toen ze den rechter kwam bezoe ken, trof ze hem heen en weer loopend in zijn studeerkamer, met een open brief in de hand. Ze begreep aan de uitdrukking van zijn gezicht, dat hij een belangrijke be slissing moest nemen en ze ging voor het raam zitten wachten tot het oogenblik ge komen was, dat hij den brief neerleggen en tegen haar spreken zou. Terwijl ze daar zat, vroeg ae zich bezorgd af hoe lang de gezondheid van den rechter 't bij zijn tegenwoordige levenswijze zou uithouden, want Jonathan had haar, met tranen in de oogen verteld, dat de oude man haast niets at en ze wist, dat de rech ter altijd door het huis dwaalde, terwijl de eenzaamheid hem steeds meer begon te drukken. Toen hij zich eindelijk tot haar wendde en haar den brief gaf, las ze hem en keek hem toen belangstellend aan. De brief was van een anderen rechter en deze behelsde 't verzoek of rechter Kent voor eenige maanden zijn werkzaamheden aan de recht bank in 't naastbije Evansville wilde over nemen. „Natuurlijk moet u gaan. ,Ik.... ik zal u missen vader, maar een verandering zal u, dunkt mij goed doen, u gaat toch?" De rechter wilde liever niet gaan. Hij wilde haar liever niet alleen laten, maar hij moest toegeven, dat hij niet erg goed in orde was. 't Huis was somber wat een zaam ook misschien en op 't laatst kreeg Virginia haar zin en de rechter schreef, dat hij het werk zou overnemen en graag zijn vriend wilde helpen, een overweging die van veel invloed was geweest, hoewel hij dit niet toegaf. 't Meisje ging weg, zich wel wat een zaam voelend, maar gerust door de over tuiging, dat de verandering goed voor zijn gezondheid, mogelijk zelfs zijn behoud zou zijn, want de rechter was niet jong meer en deze slag was een zware geweest. En vreemd genoeg ontving Lloyd juist dien avond Jackson's brief. Virginia nam den brief in ontvangst en met verdubbelde smart herkende zij het handschrift. Een brief van Jackson, niet aan haar! Maar ze bracht den brief in zijn kamer en liet hem daar liggen. Den volgenden dag nadat rechter Kent naar Evansville ver trokken was en haar alleen had gelaten, ging ze naar Lloyd'skamer, nam den brief en overhandigde hem dien terwijl hij in bed lag. „Lloyd, deze is gistetavond voor je ge komen. Hij is van Jacksom Maak hem als jeblieft open en vertel me, wat er in staat." Bij het hooren van deze woorden zat Lloyd plotseling met een doodsbleek ge zicht rechtop in bed en griste haar den brief uit de hand. „Blijf er af", schreeuwde hij, „ik bedoel ga weg Gine en laat me alleen, wil je?" Virginia ging en liet hem tien minuten alleen, wat lang genoeg voor hem was, om den brief te lezen, maar langer kon zij 't niet uithouden. Toen ze weer naar binnen ging, vond ze Lloyd nog in bed, trillend en met een ver trokken gezicht, maar van den brief geen spoor! „Lloyd, wat heeft hij geschreven? Waar is de brief? Toe, mag ik hem alsjeblieft le zen?" Lloyd staarde haar een oogenblik als ver suft aan. 't Viel hem tegenwoordig soms moeilijk zijn gedachten te concentreeren. Toen snauwde hij haar plotseling toe: „Hij zei niets, hijh\j wou wat geld leenen." „O, Lloyd, toe waar is de brief? Laat hem mij toch lezen. Waar is hij? Maakt hij 't goed?" „Je kunt dien brief niet lezen." „O. waarom niet Lloyd?" „Omdat ik hem verbrand heb!" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9