26e Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Drie-mogendheden-conferentie vastgeloopen MAANDAG 19 AUGUSTUS 1935 No. 8194 Sb, £cid&^6oti/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 f GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het -dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Overeenstemming kon niet verkregen worden De conferentie verdaagd. THANS WEER DIPLOMATIEKE BESPREKINGEN. De drie-mogendheden-conferentie te Pa rijs, welke beoogde een vreedzame oplos sing te bereiken in het Italiaansch-Abes- synische geschil, kan als vastgeloopen wor den beschouwd. Ook de besprekingen, wel ke Laval, Eden en Aloisi Zondag hebben gevoerd, konden niet tot overeenstemming leiden. Zondagavond werd dan ook een commu niqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd: )rLaval, Eden en Aloisi hebben geen basis van discussie kunnen vinden, welke een oplossing van het conflict mogelijk zou ma ken. De moeilijkheden, waarop men is ge stuit bij het onderzoek der voorstellen, wel ke tijdens de besprekingen zijn gedaan, ma ken een verdaging der conferentie wensche- lijk; de onderhandelingen zullen thans langs diplomatieken weg worden voortge zet". Om drie uur werd aan den Quai d'Orsay een bijeenkomst gehouden, die bedoeld was als plenaire zitting der drie-mogend- heden-conferentie. De Fransche en Britsche delegaties waren voltallig verschenen, maar van Italiaansche zijde kwam alleen baron Aloisie, een feit, dat bij de delegaties groo- te bevreemding wekte. Van een plenaire zitting kon niets komen en er werd slechts een conferentie gehouden tusschen Laval, Eden en Aloisi, welke tot over vijf duurde, maar geen resultaat opleverde. Blijkbaar had Aloisi geen nieuwe voor stellen uit Rome ontvangen, zoodat voort zetting der besprekingen op de huidige ba sis geen zin had. Volgens den diplomatie ken medewerker van de „Daily Telegraph" heeft Mussolini bovendien elke basis ver worpen, welke voor de regeling van het Italiaansch-Abessynisch conflict was voor gesteld. Mussolini is onvermurwbaar. Mussolini eischt, aldus deze Britsche journalist, dat het geheele laagland van Abessynië aan Italië wordt afgestaan en dat hij de onbeperkte controle krijgt over het militaire, politieke en economische le ven van de rest van Abessynië, dat dan moet worden teruggebracht tot den be- perkteren omvang, dien het had in de da gen van keizer Menelik. Mussolini wil geen enkel plan in over weging nemen, dat niet voorziet in een mi litaire bezetting van Abessynië door Italië en hij wil geen andere regeling, dan een J zoodanige, die hij Abessynië na een geslaag de militaire operatie zou kunnen opleggen. Deze eischen zou Aloisi gisteren ter kennis hebben gebracht aan Eden en Laval en aangezien .Frankrijk noch Engeland zulk een regeling kunnen steunen, die trouwens ook voor Abessynië onaanvaardbaar wordt geacht, was de conferentie vastgeloopen. Er zullen nu diplomatieke onderhande lingen worden gevoerd, in de hoop», dat men toch nog vóór 4 September, wanneer de Volkenbondsraad bijeenkomt in een spe ciale zitting ter bespreking van het conflict, tot een accoord zal kunnen komen. De Britsche delegatie vertrekt heden, Maandag, naar Londen, waar vóór 4 Sep tember een speciale zitting van het kabinet zal worden gehouden ter bespreking van den toestand. Volgens sommige Engelsche bladen zou er zelfs sprake kunnen zijn van een vervroegde bijeenroeping van het La gerhuis, omdat verscheiden parlementsle den gekend wenschen te worden in de be sluiten, welke de Britsche regeering thans zal moeten nemen. BRITSCH-FRANSCHE VOORSTELLEN. Volgens de „Daily Telegraph" aldus lezen wij in de „Tel." hadden Engeland en Frankrijk tegenover Italië te kennen gegeven, dat het mogelijk zou zijn Abes synië op de volgende basis te beheeren en te ontwikkelen: Ten eerste door middel van een stelsel van collectieven bijstand door buitenlandsche adviseurs, handelend ten behoeve van den Volkenbond en te Addis Abeba woonachtig; adviseurs, die ter be schikking zouden worden gesteld door Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië, d.w.z. de landen, die koloniën bezitten, welke aan Abessynië grenzen. Een tweede mogelijk heid is de wijziging en uitbreiding van het verdrag van 1906, dat tusschen Engeland, Frankrijk en Italië is gesloten, met toetre ding van Abessynië als vierde mogendheid. Deze voorstellen werden gedaan omdat Engeland kort geleden van den keizer van Abessynië de mededeeling had ontvangen, dat hij buitenlandschen bijstand zou begroe ten bij de ten uitvoerlegging van plannen ter bevordering van de civiliseering van het land. Engeland en Frankrijk waren van oor deel, dat het mogelijk zou zijn te Addis- Abeba een régime in het leven te roepen, dat: le. de noodzakelijke hervormingen zou kunnen ter hand nemen voor een algemee- ne administratie en een verbetering van onderwijs en px>litiedienst; 2e. een grensbescherming in het leven zou roepen, waarschijnlijk bestaande uit de iniboorlingentroep>en met buitenlandsche officieren, ter voorkoming van grensinci denten; 3e. voor buitenlanders vergunning zou verkrijgen om in Abessynië te werken zon der verlies van nationaliteit en bij te dra gen tot de ontwikkeling van de natuurlijke hulpbronnen van het land; 4e. plannen uit te werken voor groote openbare werken, zooals aanleg van wegen en spoorwegen; 5e. plannen zou maken voor internatio nale leeningen voor de ten uitvoerlegging van deze voorstellen; 6e, bijstand zou verleenen ter afschaffing van de slavernij. Er was goede reden om aan te nemen, dat een dergelijke basis de goedkeuring zou vinden van den keizer van Abessynië. Aan gezien verder bekend was, dat de keizer bereid was om belangrijke territoriale con cessies aan Italië te doen ten behoeve van kolonisatie, meende men, dat ook op dit punt aan de Italiaansche eischen zou kun nen worden tegemoetgekomen. DE DUCE ALS CAESAR. Mussolini, die jarenlang met zijn zwart- hemden gevochten heeft tot hij in 1922 de macht in handen nam, wil thans met een goed uitgerust, gemoderniseerd en vergroot leger vechten voor wereldmacht, aldus de correspondent van Reuter te Rome. Het eerste tooneel van dit tweede bedrijf van de ontwikkeling van het fascisme, sp>eelt zich af op de zonverschroeide vlak- tne van Italiaansch Somaliland en de bergen van Eritrea. Men verwacht, dat Mussolini zich voor een kort bezoek per vliegtuig daarheen zal begeven, nadat de grootscheepsche legerma- noeuvres in Italië eind Augustus beëindigd zullen zijn. Indien tegen dien tijd nog geen compromis is bereikt, zal Mussolini, gelijk de caesar en van het oude Romeinsche kei zerrijk, bezielende toespraken houden tot zijn troepen, voordat deze ten strijde trek ken, en zal hij zijn generaals bij zich ont bieden om nog eens voor het laatst het plan de campagne te bespreken. ABESSYNIë BIDT OM VREDE. Op den Zondag, dat de Parijsche confe rentie, die een vreedzame regeling van het ItaliaanschAbessynisch conflict beoogde, vastliep, hield Mussolini te Benevento een rede, waarin hij de troepen aanspoorde, tot volhouden ter verkrijging van een „fascis tisch imperium", en werd te Addis Abeba een biddag gehouden voor het behoud van den vrede. De bid-dag was voorgeschreven door den keizer en viel samen met de bidstonden, welke in de Vereenigde Staten werden ge houden voor het behoud van den vrede. De negus woonde den dienst 'bij in de kathedraal van St. George, waar een enor me menigte was bijeengekomen, onder wie zich tal van Abessynische hoogwaaxdig- heidsbekleeders en leden van het corps di plomatique bevonden. De belangstelling was zoo groot, dat vele menschen niet tot de kerk konden worden toegelaten; in den stroomenden regen bleven zij buiten bid den. De keizer met zijn gevolg zette zich bij een Christusbeeld, waaromheen zich een aantal geestelijken in met goud bestikte gewaden had geschaard. Na de godsdienst oefening vormden de priesters, (die in het wit waren gekleed met zwarten mantel en witten, of zoo zij in Jeruzalem waren ge weest, rooden tulband), een processie, aan het hoofd waarvan de keizer schreed, onder de beschuttting van een roode parapluie. De menigte, die buiten had gewacht, sloot zich eerbiedig bij deze processie aan, die statig door de voornaamste straten der hoofdstad trok. Zij trok groote belangstel ling, vooral ook bij de Europeanen, van wie er velen onverholen uiting gaven aan him sympathie voor Abessynië. ECONOMISCH A. B. C. Gouddekking. Wij hebben in ons vorig stukje over het disconto terloops er gewag van gemaakit, dat disconto-verhooging naast andere voor- deelen ook nog de tendenz had om goud aan te trekken. Voor een circulatiebank (een bank, die het recht heeft om bankbiljetten uit te geven), zooals bijv. de Nederlandsche Bank er één is, is een goudvoorraad van groote •beteekenis en wanneer eenmaal in de week de staat van de Ned. Bank verschijnt, wordt er dan ook groote aandacht aan geschonken, of de goudvoorraad van de Bank vermeer derd of geslonken is. Het goud dient n.l. op de eerste plaats tot dekking van de bankbiljetten-circula tie. Een bankbiljet is nJ. niets meer dan een vodje papier, met een min of meer ge slaagde teekening er op, en niemand zou er een cent voor geven als de Ned. Bank niet verzekerde, dat het ten allen tijde in wisselbaar was tegen gangbare munt. Die gangbare munt is in het binnenland zilver geld en voor het buitenland goud. De Bank moet dus een voorraad van dat begeerde metaal in haar kelders aanwezig hebben, om eventueel aan h^ar verplichtingen te kunnen voldoen. Een Kon. Besluit schrijft /zelfs voor, hoeveel metaal aanwezig moet zijn, nJ. 40% van het gezamenlijk in om loop zijnde bedrag van bankpapier en an der papier, waarop de Bank verplichtin gen heeft aangegaan. Dat is het minimum; in werkelijkheid heeft de Ned. Bank veel meer goud en zilver in voorraad n.l. meer dan 70%, zoodat niet minder dan 30% van de geheele circulatie beschikbaar is, om aangewend te worden, wanneer dat noodig mocht zijn. Dat overschot boven het ver- eischrte minimum noemt men het beschik baar metaalsaldo en hoe grooter dat is, des .te grooter is ook de credietwaard'igheid van de Bank. Behalve haar metaalvoorraad heeft de Ned. Bank nog een dek'kifig, welke niet uit •metaal bestaat. Dat zijn n.l. haar vorderin gen op anderen, in den vorm van verdis conteerde wissels en promessen, schuld brieven en rentebewijzen, benevens de vor deringen uit geld'leeningen. Ofschoon al deze zaken ongetwijfeld dienen tot dekking van de schulden der Ned. Bank, is men toch gewoon om deze buiten beschouwing te laten, wanneer men spreekt van gedekte circulatie. Dan verstaat men daaronder uitsluitend de metaaldekking: dus op de eerste plaats goud en op de tweede plaats zilver. Dat het voorgeschreven minimum metaal niet meer is dan 40%, vindt z*n oorzaak in de ervaring, dat in nonmale tijden zelden meer dan 20% tegelijk wordt opgevraagd, zoodat het niet noodig is om een grootere dekking voor te schrijven. Want men moet bedenken, dat het ongewenscht is om meer •metaal renteloos vast te leggen, dan met het oog op het vertrouwen van het publiek ■beslist noodzakelijk is. BINNENLAND DE KONINGIN IN SCHOTLAND. Athletiek-demonstratie in Grieff. H.M. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana bezochten in gezelschap van den Hertog en Hertogin van Atholl de eerste zomer athletiekdemonstratie in Grieff. Naar schatting waren een achtduizend bezoekers aanwezig in het Market Park. H. M. volgde met zeer veel belangstel ling de sportprestaties en de Schotsche de monstraties van kracht en behendigheid, als hamer-werpen, steen dragen en paal werpen, schenen vooral indruk op haar te maken. Met groote belangstelling volgde H. M. eveneens de dansen der Schotsche Hooglan ders. Des middags werd een militaire demon stratie gegeven door zestien onderofficie ren en manschappen der Schotsche Greys. Men meldt ons uit St. Fillans d.d. 16 Augustus: Gisteren de eerste regendag, hetgeen echter Hare Majesteit en de Prinses met Haar gevolg niet verhinderde uit te gaan voor een wandeling. Beide dagen te voren werd per auto naar de bekende Sma Glewn gereden, de schilderachtig gelegen kloof, die den toegang vormt tot de „Highlands". Bij Newton Bridge en Saddle the Mare Stone waren beide dagen ponies beschik baar, die het gezelschap volgden naar bo ven, alwaar men een schitterend uitzicht had op dit schoone gedeelte van het Schot sche Hoogland. Hare Majesteit heeft hier beide dagen schetsen gemaakt. Dinsdag avond bracht een Highlander band een se renade, hedenmiddag zullen Hare Majes teit en de Prinses vermoedelijk de „High- land Games" in Crieff bijwonen, welke na diie van Broëmar (eind September) de meest vermaarde van Schotland zijn. Hierbij zal ook een demonstratie zijn van de Scots Greys, daarvoor uit Edinburg overgekomen. DE HEER ED. GERZON OVERLEDEN. Naar wij vernemen is hedenochtend in zijn woning te Amsterdam op 72-jarigen leeftijd overleden de heer Ed. Gerzon, di recteur der N.V. Gerzon's Modemagazijnen. De heer Eduard Gerzon werd op 29 Sep tember 1862 in Groningen geboren. Op 18- jarigen leeftijd ging hij na zijn schoolop leiding werken in een fabriek van wollen goederen in Thüringen. Na eenigen tijd te hebben gewerkt als handelsreiziger in Ne derland en België opende hij aan den Ndeuwendijk 163 te Amsterdam een klei nen winkel, welken hij voortdurend kon uitbreiden. In 1889 stichtte hij tezamen met zijn overleden broeder Leon Gerzon de mo demagazijnen van Gebrs. Gerzon. Deze zaak kreeg later filialen te Rotterdam, 's-Gravenhage, Haarlem, Hilversum en Nij megen. In 1913 werd het bedrijf met een eigen fabriek uitgebreid. In 1902 werd de heer Ed. Gerzon geko zen als lid van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, van welke Kamer hij later voorzitter van Commissie voor de Financiën en het Handelsregister was. Ook was hij geruimen tijd onder-voorzitter* van de af- deeling Grootbedrijf van deze Kamer. De overledene had verder zitting in verschei dene commissies, o.a. van het Nederlandsch Instituut van Efficiency, Centraal Beheer, de Levensverzekering Maatschappij „De Nederlanden", de rijwielfabriek „Simplex" enz. Tevens was hij lid van de Commissie van Advies inzake het spoorwegverkeer. Hoewel de heer Gerzon reeds geruimen tijd lijdende was, is zijn heengaan toch on verwacht gekomen. Gedurende den laat- sten tijd was zijn gezondheidstoestand iets beter en eenige dagen geleden was hij nog op zijn kantoor in de stad. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR WAARDEVAST GELD Urgentieprogramma Het bestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Waardevast Geld heeft in het Juni/Juli-nummer van het Tijdschrift der Vereeniging een urgentie-programma gepubliceerd, waaraan een beknopte doch samenvattende beschouwing van de in aanmerking komende verschijnselen voor afgaat. De rechtvaardiging van correctieve de valuatie wordt gevonden in de waarde stijging van het geld, die in het oeconomi- sche leven spanningen veroorzaakt, welke langs monetair en weg kunnen en ook be- hooren te worden opgeheven. Rekening houdende met de huidige om standigheden, meent het bestuur te moeten adviseeren tot devaluatie op de oude pa riteit ten opzichte van het pond-sterling. De daarbij te volgen monetaire politiek worde echter beperkt tot een de facto aansluiting bij het pond, en wel met be hulp van een te vormen valuta-stabilisa tie-fonds, dat regelmatig op de wissel markt opereert. Een de jure aansluiting bij het pond- sterling is ongewenscht zoodang wij nog in afwachting zijn van een algemeene in ternationale stabiliteit; wij kunnen boven dien niet de beslissing over de uiteinde lijke waarde van den gulden overlaten aan de monetaire politiek der Engelsche regeering, zonder te kort te doen aan onze souvereiniteit. De geleverde beschouwingen vormen, naar het bestuur meent, de rechtvaardi ging van een dadelijk ingaande correctie ve devaluatie, die, geboden door redelijk heid en rechtvaardigheid, het meest doel treffend saneeringsmiddel en eerste voor waarde voor het begin van herstel onzer volkswelvaart is. LOONBIJSLAG VOOR LANDBOUWERS Geldt vanaf 1 September ook voor Zeeland De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen in Zeeland me degedeeld, dat van 1 September a.s. af voorloopig tot einde December van dit jaar de loonbijslag voor de landbouwers, zooals die ook in andere gewesten van kracht is ook in die provincie zal gelden. De inspecteur voor de werkverschaffing in Zeeland, tijdelijk adres: departement van Economische Zaken, Bezuidenhout 30, 's Gravenhage, heeft gelijktijdig aan de gemeentebesturen een opgave verstrekt inzake de minimum-loonbedragen, welke voor rekening van de landbouwers blijven, die tot de loonbijslag-regeling wenschen toe te treden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De drie-mogendheden-conferentie te Parijs .vastgeloopen. .De .Duce wil niets prijs geven van zijn eischen (le blad). De zestiende Yzerbedevaart is gisteren gehouden (4e blad). Rede van dr. Schacht (4e blad). De opstand in Albanië onderdrukt (4e blad). BINNENLAND. Zaterdag en Zondag maakte de onbe waakte overweg vijf slachtoffers. (Gem. Ber. 3de blad en 1ste blad). Auto-ongelnkken in binnen- en buiten land. (Gem. Ber. 3de blad). Nieuwe bekentenissen te Oss. (Gem. Ber. 3de blad). Moordaanslag op een zigeuner. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK: De R.K. Ned. Athletiek- kampioenschappen. De Ned. dameskam pioenschappen te Groningen en de steden- ontmoeting R'dam, Den Haag, Leiden te Rijswijk. (2de blad). ROEIEN: Slechte resultaten der Neder landers in de Eur. roeikarnpioenschappen. (2de blad). ZWEMMEN: De wedstrijden der L.Z.C. Nieuw record 400 M. vrije slag te Utrechlt gevestigd. (2de blad). WIELRENNEN: Mancini en Aerts wereld kampioen. (2de blad). WERKLOOSHEID IN DE SIGAREN- INDUSTRIE NEEMT TOE Jaarvergadering van den Kath. Bond Onder voorzitterschap van den heer J. B. Gemen is te Nijmegen de algemeene vergadering gehouden van den R.K. Ta- baksbewerkersbond. In zijn openingsrede deelde de voorzitter mede, dat de werk loosheid in de sigarenindustrie toeneemt. Telde de bond in 1933 totaal 4613 werk- looze leden, in 1934, toen het ledenaantal aanzienlijk was teruggeloopen, telde de bond toch nog 3686 werklooze tabaksbe werkers. De werkloosheid neemt vooral toe in de kleinere bedrijven, ook als ge volg van het toenemenden aantal machi nes, dat in bedrijf gesteld wordt. Bij de groote fabrieken is nagenoeg geen terug gang van de gelegenheid te constateeren. In 1933 werd uit de werkloosheidskas uit gekeerd ƒ334.012.34, in 1934 248.677.43. Verder wees spr. er op, dat de steunmaat regelen van de regeering veel te lang op z?eh heeft laten wachten. In het vervolg van zijn rede herinnerde de voorzitter aan zijn pogingen, om tot een arbitrage te komen van de loonen; met de werkgevers is nog geen overeenstemming bereikt, al leen met den Christelijken Bond werd een overeenkomst aangegaan. Nadat de jaarverslagen waren goedge keurd, werden in het hoofdbestuur herko zen de heeren W. van Hout, Valkens- waard, H. Kerssemakers, Eindhoven, B. v. Mierlo, Kampen, M. Trum, 's Hertogen bosch en C. Verbeek, Eindhoven, terwijl in de vacture J. van Lankeren te Rotter dam werd gekozen de heer G. van Gennip, Eindhoven. De heer J. B. Genen werd tot algemeen voorzitter gekozen. Na afhande ling van een aantal punten van onderge schikt belang, ging het congres in lang durige besloten zitting ter bespreking van het schrijven van de beide werkgevers organisaties inzake het treffen van een loonregaling overeenkomstig de arbitrale uitspraak. Na langdurige discussie werd besloten, dat de bond volledige vrijheid van han delen zou houden en zich niet zou inla ten met de uitwerking van de gevraagde loontabel.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1