MAANDAG 19 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 11 BUITENLAND BELGIE. 16e IJZERBEDEVAART Begunstigd door een betrekkelijk goed weder waren de Vlamingen met duizenden uit alle gewesten van het Vlaamsche land Zondagmorgen naar het IJzerkruis toege stroomd. Een eeredienst werd als naar ge woonte gehouden, ditmaal opgedragen door een oud-leerling van Cyriel Verschaeve. Na de H. Mis richtte de heer Juliaan Plat- teau enkele mededeelingen tot de aanwe zigen, waarna Pater Callewaert een ge bed voor den wereldvrede voorbad. Onder leiding van Sjef van Hoof werd het „Lied der Vlamingen" van Peter Benoit door de aanwezigen gezongen onder begeleiding van bazuinen- en trompetgeschal. De heer G. Martens hield vervolgens een toespraak namens het verbond der Vlaamsche oud- strijders. Terwijl door de menigte „Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief" gezongen werd, had de bloemenhulde tusschen twee rijen veelkleurige vaandels, nationale en internationale, plaats. De bloemenkransen stapelden zich op, op de trappen tot aan den voet van het gedenkteeken. Na de bloemenhulde richtte de heer Juliaan Plat- teau zich tot alle oud-strijders van alle natiën in een oproep voor wereldvrede. Na hem kwam prof. Frans Daels aan het woord die zich tot de Vlaamsche gesneu velden wendde en er aan herinnerde, dat zij vielen voor het recht van het Vlaam sche volk en voord en verzoening aller na ties. Na deze toespraak had de onthulling der gedenkplaten plaats. Men ving aan met die van Cyriel Verschaeve, toen het koor „Kunst en Vermaak" uit Borgerhout de koorzang „Gedachtenis" op tekst van Cy riel Verschaeve en op muziek van Sjef van Hoof uitvoerde. Hierna werd het beeld van dr. v. d. Perre onthuld, terwijl hetzelfde koor uitvoerde „Hij vleide geen Grooten der Wereld", uit de van Rijswijck cantate van Peter Benoit. Tenslotte werd de beel tenis van dr. de Gruyter onthuld onder de uitvoering van een oud lied met den titel: „Kunst is kracht". Namens het comité werd door den heer Platteau een woord van dank gericht tot al de aanwezigen. De 17de Ijzerbedevaart zal plaats hebben op Zondag 24 Augustus van het volgende jaar. Bij de plechtigheid werd ook een- rede uitgesproken door Alphons Laudy, hoofd redacteur van de „Tijd", die den broeder- groet van zijn land overbracht. meten, ongehoord hoog en zij moeten nu eenmaal gefundeerd worden op den arbeid en de spaargelden van het volk. Telkens en telkens weer moeten wij het Duitsche volk zeggen, dat wij niet in lui lekkerland leven. De grootte der bedra gen, die voor de werkverschaffing worden uitgegeven, zou bij deze of gene instantie wel eens tot de opvatting kunnen leiden, dat het op een paar millioen meer of min der niet aankomt. In een tijd echter, die het ons onmogelijk maakt tot loonsver- hooging over te gaan, is elke onnoodig uit gegeven pfenning een bemoeilijking van den totalen toestand en men kan niet vaak genoeg een beroep doen op het verantwoor delijkheidsgevoel van alle geld-uitgevende instanties. Wanneer wij tot dusver bij het finan cieren der werkverschaffing den weg via de credieten op korten termijn hebben ge kozen, dan is het geen lichtzinnig finan cieel beleid, maar een weloverwogen over gangsmaatregel, tot den dag waarop vol doende spaargelden zijn opgehoopt voor een consolidatie op langen termijn. Het is de spaarkracht van het Duitsche volk, waaraan in laatste instantie deze consolideering moet worden toevertrouwd. Spaarkracht zal zich echter alleen toonen, wanneer spaarwil aanwezig is. Daarom is het propageeren van devaluatieplannen zoo gevaarlijk. „Wie mijn uiteenzettingen heeft ge volgd aldus Schacht zal inzien, dat de financieele uitvoering van de groote ta ken van Hitier staat en valt met het ver trouwen in de veiligheid en bestendigheid van de schuldbrieven van het rijk en zijn bedrijven. Het zou zelfmoord zijn, wanneer de rijksregeering de belangen der spaar ders zou schenden. N. S. D. A. P. EN VRIJMETSELARIJ Alle nog niet ontbonden loges thans ook opgeheven. De rijks- en Pruisische minister van bin- nenlandsche Zaken, dr. Frick, heeft aan de landsregeeringen, alsmede aan den rijks commissaris voor de regeering van het Saargebied oprdacht gegeven alle vrijmet selaarsloges, die zich zelf nog niet vrijwil lig hebben ontbonden, op grond van de verordening van den rijkspresident ter be scherming van volk en staat van 28 Fe bruari 1933 op te heffen. Verder heeft hij den landsregeeringen opgedragen op grond van de wet tot con fiscaties van volks- en staatsvijandige ver mogens van 14 Juli 1933, het vermogen van deze vrijmetselaarsloges, dat voor staats- en volksvijandige doeleinden was bestemd, in beslag te nemen. commando van Ljoesjna, dat van dezen op- marsch tijdig op de hoogte was gesteld, heeft de opstandelingen tegenhouden en ze op de vlucht geslagen. Troepen hebben het oproer direct zonder bloedvergieten kunnen onderdrukken. Het eenige slachtoffer van deze muiterij was generaal Ghillardi, die, zonder iets van de onlusten te Fieri te weten, zich naar Po- jani begeven had en door de opstandelingen werd gedood. In geheel Albanië heerscht thans weer volmaakte rust. De meeste opstandelingen zijn gearresteerd. De overigen worden door de bevoegde autoriteiten vervolgd en hun arrestatie kan ieder oogenblik worden verwacht. De berichten over een aanslag op den koning zijn geheel onwaar en van allen grond ontbloot. AMERIKA. AMERIKA HULDIGT DE DOODE VLIEGERS. Post en Rogers in den Senaat herdacht. De Amerikaansche senaat is Vrijdag, on middellijk na het bekend worden van den dood- van Wiley Post en Will Rogers, in speciale rouwzitting bijeengekomen. Het was een indrukwekkend en ontroe rend oogenblik, toen senator Robinson, de leider van de democraten, zich van zijn ze tel verhief, om hulde te brengen aan de na gedachtenis van Post en Rogers, die hij de waarschijnlijk meest bekende en zeker meest geliefde burgers der Vereenigde Staten noemde. Door een speling van het lot had de se naat in zijn gewone zitting juist een wets ontwerp aangenomen en naar het huis van afgevaardigden gezonden, waarbij wordt goedgekeurd, dat de regeering de „Winnie Mae", het vliegtuig, waarmee Wiley Post om de wereld vloog, aankoopt. Na het vliegtuig op een aantal van zijn beroemde vluchten te hebben gebruikt, had Post het onlangs „gepensioneerd" en zich een nieuwe machine aangeschaft, waarmede hij tezamen met Will Rogers in Alaska den dood vond. Leiders van het congres, schrijvers, avia- teurs en sportlieden, hebben in radiorede voeringen, die overal in de Vereenigde Sta ten werden gehouden, de nagedachtenis van Wiley Post en Rogers geëerd. Reeds is het initiatief genomen tot in stelling van een openbaar fonds voor de oprichting van een standbeeld voor Will Rogers. BUITENLANDSGHE BERICHTEN ERNSTIGE AANVARING IN DE IERSCHE ZEE. Zes dooden en vijf gewonden. In de Iersche Zee is Zondagmorgen de vrachtboot „Napier Star" in aanvaring ge komen met de „Laurentic". Drie matrozen van de „Napier Star" zijn daarbij om het leven gekomen en ver scheidene gewond. Beide booten zijn te Liverpool door sleepbooten binnengebracht met zware averij. Uit nadere berichten blijkt, dat bij de aanvaring tusschen de „Laurentic" en de „Napier Star" zes leden van de beman ning der „Laurentic" werden gedood en vijf gewond. De „Laurentic" bracht 620 passagiers over van Liverpool naar verschillende ste den in Noord-Europa zooals Stockholm, Gotenburg en Kopenhagen. De botsing had plaats in de Iersche zee nabij Skirries op 60 mijl uit de kust. De „Napier Star" was op weg van Glas gow naar Liverpool. Beide schepen zijn zwaar aan den voorsteven beschadigd en maken water in het voorruim. JONES' DOOD THANS BEVESTIGD. Om sneller te kunnen vluchten. De dood van den Britschen journalist Gareth Jones is thans officieel door de provinciale regeering van Tsjahar beves tigd. Het eerste bericht over den moord op den ongelukkigen journalist werd Vrijdag door den leider van een zout-transport naar Kalgan overgebracht. Ten Zuiden van Jautsjang had hij een politie-beambte ont moet, die hem vertelde, dat hij op 11 Aug. 's middags het lijk had gevonden van een vreemdeling, die door drie schoten van het leven was beroofd. Direct na het be kend worden van de noodlottige tijding heeft de commandant van de plaatselijke politie een afdeeling naar de streek ge zonden, waar het lijk was gevonden. Zij kregen een zwaargewonde in handen, van wien zij nadere bijzonderheden kregen over de tragische gebeurtenissen, die zich in de onherbergzame binnenlanden tus schen Jones en de bandieten hebben afge speeld. De bende trok met haar gevangene van plaats tot plaats, steeds dieper het binnen land in. Jones was door de zware ritten in het gebergte en het weinig voedsel, dat hij kreeg zóó uitgeput, dat hij ten slotte wei gerde opnieuw zijn paard te bestijgen. De bandieten, die zich achtervolgd waanden, wenschten geen oogenblik te verliezen en om ongehinderd te kunnen vluchten, be sloten zij hun gevangene te dooden. Het lijk van den journalist is inmiddels naar Pautsjang overgebracht, waar het is gekist. Eerst Zaterdagmorgen ontvingen de provinciale autoriteiten van Tsjahar de officieele mededeeling van den dood van Gareth Jones, waarop zij hiervan onver wijld de Britsche ambassade in kennis stelden. Omtrent de schuldkwestie kan voors- i hands nog geen oordeel geveld worden. Vast staat wel, dat de provinciale autori teiten zich veel moeite hebben gegeven om Jones te bevrijden; de politieebambten, die de achtervolging inzetten, hebben dikwijls met gevaar voor eigen leven getracht den bandieten hun prooi te ontrukken. Een wachtmeester, Tsjang Joe-tsji, die den vertegenwoordiger van het „Deutsches Nachrichtenbüro" dr. Müller wist te be vrijden, werd bij zijn tweede bezoek aan het kamp der bandieten half dood gesla gen. Een andere onderhandelaar bevindt zich thans nog in handen van de bende, indien hij althans niet door de bandieten is omgebracht. PASSAGIERSSCHIP GESTRAND. Het passagiersschip „Letitia" is op een zandbank bij Belfast gestrand. Twee hon derd zestig passagiers, afkomstig van Mon treal, bestemd voor Belfast, Liverpool en Glasgow bevonden zich aan boord. Zij hebben hun reis op een gewoon stoomschip vervolgd. De „Letitia" liep in een dichten mist in den nacht op den grond en pogin gen, in den vroegen morgen ondernomen, om het schip vrij te krijgen waren vruch teloos. Men verwacht, dat het schip weg zal kunnen komen bij den volgenden vloed. TWEE MILLIOEN FRANCS SCHADE TE TOULON EN BREST. De politie te Toulon heeft een echtpaar aangehouden, dat er van verdacht wordt tijdens de onlusten vanuit zijn huis op de politie te hebben geschoten. De te Toulon en Brest aangerichte schade wordt op twee millioen francs geschat. i- a NED. OOST-INDIE DE BANDJIR TE GORONTALO WOEDT OPNIEUW. Sommige stadswijken staan ruim twee meter onder water. Aneta seint uit Gorontalo: De bandjir, welke Gorontalo teistert, bereikte Zater dagmiddag ongeveer de hoogte van de toe gangswegen, zoodat de plaatsen, waar eventueel schade kan zijn aangericht of menschenlevens zijn te betreuren, niet di rect bereikbaar zijn. In verband hiermede kunnen het aantal en de aard der persoon lijke ongelukken nog niet worden vastge steld. Sommige stadswijken staan ruim twee meter onder water. Alle handelshuizen, toko's en de meeste huizen der Europea nen zijn ondergeloopen. De schade is aan zienlijk. Het meest hebben echter de kam- pongbewoners onder den bandjir te lijden, waarom financieele steun van elders ge- wenscht is. Nadat de bandjir gisteravond tot in de rivierbedding was gedaald, is hij 'smor- gens opnieuw opgekomen. Momenteel is het hoogteverschil nog 1 meter. Het water is echter nog steeds stijgende. DROOGTE IN ZUID-BANJOEMAS. Padi-aanplant mislukt. Aneta seint uit Tjilatjap: Door de ont zettende droogte is de padi-aanplant in het district Zuid-Banjoemas, in het bijzon der in Tjilatjap en Kroja en omgeving, op groote schaal mislukt. De klapperboomen zijn verdord. Door de droogte vallen de jonge vruchtzettingen van de boomen. Binnenkort zal van be- stuurswege voedselverstrekking plaats heb ben. De regent van Tjilatjap kocht reeds 10.000 kilo padi op. Aneta verneemt hieromtrent nader, dat de oogst over een uitgestrektheid van 15.00 bouws is mislukt. Het betreft hier den Oost-moesson-aanplant, waaraan al tijd groote risico's verbonden zijn. In de betreffende streken mislukken altijd twee van de vier oogsten. SPORT rOETBAl DUITSCHLAND B—LUXEMBURG 1—0. Voor 10.000 toeschouwers vond te Luxem burg een landenwedstrijd plaats tusschen Luxemburg en een Duitsche B-ploeg. Scheidsrechter was de Belg Baert. Twee minuten voor' rust scoorde de Duit sche rechtsbuiten Günther het eenige doel punt van den wedstrijd. Het was over het algemeen een ontmoeting, waarin beide partijen goed tegen elkaar opwogen, al waren de Duitscher technisch beter, terwijl ook het aantal kansen dat de Duitschers kregen, veel talrijker was dan dat van de Luxemburgers. POLEN—JOEGOSLAVIË 2—3. Voor 16.000 toeschouwers vond te Kat- towitz een landenwedstrijd plaats tusschen Polen en Joegoslavië, welke door de Joe- goslaven vrij onverwacht met 32 werd gewonnen. De rust was ingegaan met een 20 voorsprong voor Polen! Dat de Joegoslaven na de rust de kan sen in hun voordeel wisten te veranderen kwam hoofdzakelijk door het feit, dat de middenlinie van Polen volkomen in de tweede helft ineen stortte. Voor de rust hadden Matjas na 25 minuten en Peterek na 35 minuten voor Polen gescoord. In de tweede helft verkleinden de Joe goslaven na 13 minuten den achterstand door een magnifiek doelpunt van den mid- voor Narjanovic. De zelfde speler maakte vervolgens den stand gelijk. Tien minuten voor het einde scoorde Skullic voor Joego slavië na goed combinatiespel het winnen de doelpunt. DUITSCHLAND—FINLAND. G—0. De voetballandenwedstrijd Duitschland- Finland vond gisteren ten aanschouwe van 35000 toeschouwers te München plaats en werd door Duitschland met 60 gewonnen, terwijl de rust met een 30 voorsprong was ingegaan. Enkele minuten na het begin gaf de Duitsche links-buiten Fath een goeden voorzet, welke door Lehner fraai werd in geschoten. Duitschland was sterk in de meerderheid en vooral de beide buitenspe lers stichtten herhaaldelijk verwarring in de Finsche verdediging. De Finsche aan vallen werden slecht afgewerkt en in hat bijzonder was het schieten van hen slecfel verzorgd. Na een half uur kreeg Lehner den bal van Gramlich aangegeven, Lehner passeerde fraai enkele Finsche spelers en met een scherp schot schoot hij voor de tweede maal in het Finsche doel. In de laatste minuut voor de pauze bracht Conen den stand op 30 voor Duitschland. In de tweede helft verhoogde het Duit sche elftal onmiddellijk de score door een doelpunt van Conen. Direct daarop volgde fraai samenspel tusschen Sepan en Lehner, waarbij de laatste z'n derde doelpunt voor Duitschland maakte. Na 25 minuten spelen deed Conen no. 6 noteeren. Vanzelfsprekend heeft het Duitsche elf tal uitstekend voldaan, ondanks de betrek kelijk kleine rustpoos, welke de meeste spelers hebben gehad. Bij Finland was doelman Finne de beste. FRED. WARBURTON. Fred Warburton, de in sportkringen wel bekende en terecht populaire trainer van H. V. V, en H. C. C. zal na 24 jaar de Haag- sche jeugd in het voetbal- en cricketspel te hebben opgeleid, zijn taak op 1 Septem ber as. neerleggen. In de jaren 19181923 trad Warburton bovendien op als trainer van het Nederlandsche voetbalelftal. Warburton was in zijn jonge jaren een voetballer van meer den gewone kwali teiten; als binnenvoorwaarts heeft hij met succes gespeeld in de eerste en de tweede afdeeling van de groote Engelsche League, o.a. voor Bury. Ook als cricketer was hij zijn plaatf in vrijwel elk elftal waard: een hardsland bat met een fraaie stijl en een prima bowler, gewoonlijk medium-pace; outs wingers en off breaks waren zijn voor naamste wapenen, maar ook de slok-leg- break en zelfs de googly beheerschte hij, en alles steeds met een perfecte lengte. Maar het is als coach en als paedagoog, dat „Fred" zijn stempel op het spel der Haagsche jongelui 'heeft gedrukt en waar door hij tevens een groote plaats in de harten van zijn pupillen heeft verworven. Voor iedereen komt tenslotte „Anno Do- mini" een woordje meespreken en vooral voor beroeps-sportlui is de oude dag niet steeds benijdenswaarig. Slechts de door het lot buitengewoon begenadigde Engelsche voetballers en cricketers krijgen dank zij een of of meer benefiet-wedstrijden de kans om een beduidend bedrag opzij te leggen. In ons land is een cricket-„benefit" ondenk baar; bij voetbal is zulks nóg wel mogelijk, mits op een Zondag in het seizoen twee zeer sterke elftallen kunnen worden opge steld. Dat gaat uiteraard in Augustus moei lijk. Op 16 dezer werd in het Zuiderpark een wedstrijd ten bate van het „Warbur- ton-fonds" gehouden tusschen A.D.O en H.V.V. Ondanks de groote welwillendheid van de ontvangende vereeniging was het resultaat niet zoodanig, dat van een „bum- per-benefit" kan worden gesproken. Getracht zal worden in het seizoen nog een dergelijke match te organiseeren, maar inmiddels is natuurlijk ook naar andere middelen omgezien om Warburton's levens avond voor armoede te behoeden. PAARDENSPORT OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Draverij op de korte baan. Te Eenrum werden gisteren draverijen gehouden om het kampioenschap van Ne derland o pde korte baan. De resultaten hiervan waren als volgt: 1. Lady Bond (eig. v. d. Veen) berijder J. van Leeuwen; 2. Our Dream (eig. K. Wijk) berijder D. Bolwijn); 3. Gretchen H. (eig. N. J. Silver) ber. A. Lottelman; 4. Ago Khan (eig. de Jong) ber. B. de Jong; 5. Noma B (eig. N. J. Silver) ber. A, Lottel- COURSES OP DUINDIGT. Gisteren vonden op Duindigt courses plaats, waarvan de resulaten als volgt lui den: Vijfde aanmoedigingsprijs. Prij zendrave rij 4de klasse. Afstand 1730 M.: 1. Willy S. (eig. E. G. in 't Veen); 2. Ysco (eig. A. G. Hibma); Graciosaprijs. Ren op de vlakke baan Afstand 1800 M.: 1. Staunch Welsh (eig. Stal Duinhoeve); 2. Sourdeval (eig. Stal Duinhoeve); 3. Et- na (eig. M. de Vries). Zesde Heerrijdersprijs. Hadicap le klasse. Afstand 2000 M.: 1. Mc. Gregor (eig. Stal Valkeveen); 2. Willy A. (eig. J. Drent). Hortensiaprijs. Prij zendraver 3e en 4e klasse. Afstand 2040 M.: 1. Zora (eig Stal Valkeveen); 2. Ulysses (eig. K. Korver). Griseldaprijs. Ren op de vlakke baan. Afstand 1800 M.: 1. Dame en bleu II (eig. H. Hertzberger); 2. Fusée de Nuit (eig. W. H. Habraken); 3. Kenya (eig. Mej. M. M. Wilson); 4. Fra- mono (eig. Mr. F. J. M. Bartels). Helenaprijs. Prij zendraverij 2e en 3e kl. Afstand 2040 M.: 1. Xaisine Scott (eig. Stal R.); 2. Yankee Scott (eig. Stal B). Heureuse Etoilleprijs. Handicap le kl. Afstand 2000 M.: le serie: 1. Rentinus (eig. P. Kramer); 2. Vitesse S. W. (eig. J. Harp); 2e serie: 1. Determination (eig. J. de Vlie ger); 2. Axkit (eig. Stal Valkeveen). DUITSCHLAND. REDE VAN DR. SCHACHT „De grootste moeilijkheden liggen nog vóór ons" Bij de opening van de 23ste Duitsche Ostmesse te Koningsbergen, heeft de pre sident van de rijksbank, minister dr. Schacht, gisteren een groote rede gehou den, waarin hij, na de moeilijke economi sche omstandigheden te hebben beschre ven, waarin Duitschland verkeert, en cri- tiek te hebben geoefend op hen, die de po litiek van het nieuwe regime bestrijden, ook bezwaar maakte tegen zekere orde- looze gebeurtenissen, die blijkbaar den laatsten tijd in Duitschland zijn voorge vallen. Tenslotte gaf hij een diepgaande uiteenzetting van zijn financieele politiek. Dr. Schacht verklaarde o.a., dat hij hen, die zonder discipline handelden, ervoor ver antwoordelijk zou stellen, indien de finan cieele en economische verwezenlijking van de door den Führer gestelde taak onmo gelijk zou worden gemaakt. Ik betreur het ten zeerste, dat Duitsch land op het oogenblik niet in staat is, zijn verplichtingen tegens het buitenland als gevolg van de transfermoeilijkheden ten volle na te komen, maar ik zal niet ophou den alles te doen wat maar eenigszins mo gelijk is om de nu eenmaal bestaande ver plichtingen te vervullen. Hierna kwam dr. Schacht te spreken over binnenlandsche financiering van de Duitsche plannen voor werkverschaffing en weerbaarmaking. Ik kan het niemand kwalijk nemen, aldus spr., als hij zich af vraagt, waar eigenlijk het geld hiervoor vandaan komt, maar ik kan verzekeren, dat er geen trucs of tooverij bij te pas komt. Het geheim zit uitsluitend in de ho mogene, straffe samensnoering der geheele financieele en economische politiek, zoo als alleen in een autoritairen staat moge lijk is. Het is een feit, dat de belastingontvang sten aanzienlijk verbeterd zijn, nu de eco nomische activiteit is toegenomen. De groo- tere liquiditeit op de geldmarkt heeft het rijk in staat gesteld in belangrijke mate rentedragende en j/tet-rentedragende schat kistbiljetten uit te geven. De winstgeven de arbeid heeft het anderzijds den bank directeuren mogelijk gemaakt, de credieten die noodig waren voor de werkverschaf fing. gedeeltelijk ook via de rijksbank ter beschikking te stellen. Het geld, dat door de overheidsopdrachten in het bedrijfsle ven kwam, wordt dus door het bedrijfsle ven zelf weer ter beschikking gesteld van het rijk. Wij hebben op die meinier, aldus Schacht, door het opnemen van geld op korten ter mijn geanticipeerd op een latere finan ciering op langen termijn. Die latere con solideering is uiteraard een onvermijdelij ke taak en ik schroom niet te verklaren, dat de voornaamste moeilijkheden nog vóór ons liggen. Men mag echter niet uit het oog verlie zen, dat het aan de werkverschaffing en de weerbaarmaking te danken is, dat wij het groote leger werkloozen vrijwel heb ben opgeruimd. De bedragen welke dit vereischt zijn aan normale maatstaven ge HET JOODSCHE CULTUURLEVEN GEREGELD. De geheime staatspolitie en staats-com- missaris Hinkel hebben de richtsnoeren vastgesteld voor de cultureele activiteit van Joden in Duitschland. Alle Joodsche cultureele organisaties moeten zich vóór 15 September aansluiten bij den rijksbond der Joodsche cultureele vereenigingen, waarvan het bestuur door Hinkel wordt benoemd. Van de plaatse lijke afdeelingen mogen slechts Joden, niet- ariërs en hun echtgenooten, ook als zij arisch zijn, lid worden. De kunstvoorstel lingen dragen een besloten karakter en mo gen slechts door leaen gegeven en bijge woond worden. Zonder lidmaatschapskaart met foto mag niemand worden toegelaten, met uitzondering van diegenen, die daar toe van Hinkel verlof krijgen. De program ma's moeten door den rijksbond ter goed keuring aan den staatscommissaris worden voorgelegd. Er mag slechts gebruik worden gemaakt van zalen, welker eigenaars, huur ders of pachters niet ariërs zijn. Organisatorische veranderingen moeten door Hinkel, in overleg met de geheime staatspolitie goedgekeurd worden. De verkoop van kaarten voor theaters, concerten en lezingen der afdeelingen mag slechts aan de leden geschieden, adverten ties mogen slechts in Joodsche organen, zoo als de „Jüdische Rundschau", het „Israëli tische Familienblatt" enz. geplaatst worden. Het orgaan van den rijksbond zal heeten „Mitteilungen des Reichsverbandes", voor welker redactioneele inhoud alle leden van het hoofdbestuur verantwoordelijk zijn. Het spreekt vanzelf, dat de uitvoeringen van den bond en zijn afdeelingen en de in houd van het orgaan in geen enkel opzicht gericht moge zijn tegen den nationaal-so- cialistischen staat, zijn organisatie en wet ten. Den leden van den bond is werken of het verleenen van steun op kunst- of cul tureel gebied slechts toegestaan binnen het kader van het eigen cultureele leven van de in Duitschland wonende Joden. Dit decreet, aldus vervolgt het Duitsche nieuwsbureau, dat thans geheel door de ge heime staatspolitie is goedgekeurd, geeft den niet-arischen onderdanen gelegenheid op kunstgebied werkzaam te zijn. Het is de taak van het hoofdbestuur, door organisa torische maatregelen van die mogelijkheden gebruik te maken, mits zij zich er van ont houden, zich openlijk of in het geheim te mengen in het kunst- en cultureele leven van het Duitsche volk. ALBANIË. OPSTAND IN ALBANIË ONDERDRUKT. De gendarmerie was in verzet gekomen. Het officieuze Albaneesche Telegraaf- agentschap geeft de volgende beschrijving van de onlusten te Fieri en omgeving. „Aan een aantal opstandelingen was het, op aanstichting van een subaltern officier van de gerdarmerie, die 35 gendarmes en eenige burgers tot een opstand tegen het staatsgezag had verleid, gelukt zich van de stad Fieri meester te maken en naar Ljoesjna op te rukken. Het gendarmerie

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11