DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Wiley Post neergestort Zijn vliegtuig verpletterd in Alaska. STADS NIEUWS 26e Jaargang ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 No. 8193 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V De „gewone man" en anderen. „Het schijnt, dat de toekomst van den Godsdienst veel meer dan in het verleden zal afhangen van de gedachte en het initia tief van den gewonen man." Op deze uitlating van den Engelschen Katholieken schrijver Christophere Dawn- son vestigt P. K. in de „Maasbode" de aan dacht. Zij is ontleend aan diens nieuw boek, waarin de schrijver handelt over het bran dende vraagstuk van de verhouding tus- echen Staat en Kerk in dezen tijd. De „ordinary men", de „gewone man" heeft inderdaad in de huidige samenleving een grooten invloed op de staatkundige en maatschappelijke verhoudingen. Niet al leen en niet voornamelijk door het stem recht, dia/t een geweldig machtsmiddel is in zijn hand, omdat de „gewone man" quantitatief het sterkst is. Maar ook en voornamelijk, omdat hij individueel en door zijn krachtige organi saties de openbare meening in een bepaal de richting kan dringen! En daarom hebben de sociale organisa ties een beteekenis, welke men moeilijk kan overschatten. En daarom zijn dekatholieke sociale organisaties onmisbare bolwerken voor de uitbreiding en de verdediging van den Godsdienst, van het Katholicisme. „De gewone man". Wie moet men er onder verstaan? Dat is heel moeilijk te de- finieeren, te omschrijven. Men zou kunnen zeggen: hen, die niet in het maatschappe lijk leven een vooraanstaande plaats, een leidende functie bekleeden; die ndet over buitengewone ontwikkeling en buitenge wone kennis beschikken. Niemand schame zich, als hij behoort tot de „gewone man". Te schamen heeft hij zich alleen, als hij in dde positie niet woekert met de talen ten, hem geschonken, niet zijn plicht doet, niet beantwoordt aan zijn roeping. Voor de eerste vestiging en uitbreiding der jonge Kerk werd ook dj „gewone man" door Christus geroepen, uitverko- Naast de „gewone man" staan.... de anderen, die men oi. niet met een direct- sprekenden verzamelnaam kan aanduiden, 't Zijn degenen, die wèl in het maatschap pelijke leven een vooraanstaande, een lei dende functie bekleeden, die wèl over bui tengewone ontwikkeling en buitengewone kennis beschikken. Nu zou men uit de hier boven geciteerde uitspraak van Christophere Dawmson een verkeerde, een verderfelijke conclusie kun nen trekken. Daarvoor willen wij waarschuwen. Al is het waar, dat heden ten dage veel meer dan in het verleden de toekomst van den Godsdienst zal afhangen van de ge dachte en het initiatief van den „gewonen man" het is ook n u waar, zooals in e 1 k tijdperk der geschiedenis, dat de maat schappelijk-vooraanstaanden, dat degenen, die met meer ontwikkeling en kennis zijn gezegend dan anderen, een buitenge wonen invloed kunnen uitoefenen, meer dan die anderen, en dat zij daar om ook een grootere verantwoorde lijkheid dragen. Verkeerd en verderfelijk zou de conclu sie zijn, dat in dezen democratischen de „gewone man", de massa tóch over- heerscht, en dat daarom de laten we zeg gen: hoogere standen maar 't verstandigst doen, als zij zich in zoo groot mogelijke zorg voor eigen behoud terugtrekken. En dergelijke opvatting is onwaar en on-Katholiek. Onwaar, omdat, zooals wij schreven, de personen' uit die hoogere standen inder daad ook in onzen tijd een buitenge wonen invloed kunnen uitoefenen. Zij kunnen dat door de wijze, waarop zij i n en buiten de maatschappelijke functies, welke zij bekleeden, leven en handelen; zij kunnen dat door hun voorbeeld, dat wordt gezien door allen.... Een dergelijke opvatting is dus onwaar, Post en Will Rogers omgekomen. ESKIMO'S BRACHTEN HET BERICHT. De beroemde Amerikaansche vlieger Wiley Post, die twee records voor vluch ten om de wereld op zijn naam had staan en de film art 1st Will Rogers, die met hem meevloog, zijn op 25 K.M. ten zuiden van Point Barrow neergestort en omgekomen. Post was eenige weken geleden met zijn vliegtuig, waarin behalve Rogers ook zijn vrouw had plaats genomen, van Californië naar Seattle vertrokken, met de bedoeling in étappes en zonder overhaasting een tocht rond de wereld te maken. Onderweg zou men, vooral in Siberië op groot wild ja gen, en volle aandacht schenken aan de bezienswaardigheden. In Seattle verliet mevrouw Post het toestel, omdat zij een operatie moest ondergaan en op 7 Augustus vlogen de beide mannen verder naar Ju neau in Alaska en vandaar naar Fairbanks. Donderdag besloot Post door te vliegen naar Point Barrow, de noordelijkste nederzetting in Alaska, vanwaar hij over de Beringzee naar Siberië wilde gaan. Kort na het vertrek uit Fairbanks moet er een defect aan den motor zijn ontstaan, terwijl hij bovendien uit den koers was ge raakt, doordat er mist was komen opzet ten. Post achtte het voorzichtiger, niet ver der-te vliegen en landde op goed geluk op de toendra, waarbij hij even tegen een heu veltje .op reed, zonder dat zijn toestel echter werd beschadigd. Zijn landingsplaats was dicht bij een eskimo-nederzetting gelegen, vanwaar assistentie arriveerde. Post repa reerde, zoo goed en kwaad als het ging, den motor, die voortdurend had gehaperd en vroeg den eskimo's naar de richting, waar Point Barrow moest liggen. Hij wachtte nog geruimen tijd op het optrekken van den mist, doch inmiddels begon het ook reeds donker te worden en ondanks het ongun stige weer besloot Post toch op te stijgen Omtrent hetgeen er daarna is gebeurd, deelen de Eskimo's mede, dat de machine vlot opsteeg, doch op nog geen twintig me ter boven den grond sloeg de motor ai. Het vliegtuig maakte een draai en stortte met zulk een kracht neer, dat de vleugels bra ken en de rest van de machine geheel werd verpletterd. Rogers werd uit het toestel ge slingerd en op slag gedood, evenals Post, die bij den val vreeselijk werd verminkt. De benzine stroomde uit de tank en vloog in brand, waardoor even brand op de toen dra ontstond, welke geen verdere uitbrei ding had. Sergeant Stanley, die zich toevallig in de nabijheid bevond, werd door een eskimo van het ongeluk op de hoogte gesteld en bevond zich reeds om 10 uur des avonds ter plaatse, waar hij vaststelde, dat Post om 8.18 was verongelukt, daar zijn horloge op dien tijd was blijven staan. DE LEVENSLOOP VAN WILEY POST. Wiley Post, van afkomst een Oklahoma- Indiaan van bijna zuiver bloed, werd in Maysville in het Oklahoma-Reservaat ge boren, als zoon van een farmer. In de overtuiging in het petroleum-be- drijf meer te kunnen verdienen, verliet hij reeds vroeg het ouderlijk huis. Door een ongeval verloor hij één oog en kreeg 1000 maar ook on-Katholiek. Ook op bezit van geestelijke waarde ligt, evenals op bezit van stoffelijke goederen, een sociale hypotheek het moet worden gebruikt ten bate van anderen, van de gemeenschap! Deze grond-waarheid van de Katholieke moraal wordt maar al te veel vergetenWij willen 't eens rond-uit zeggen: onder velen van de be doelde hoogere standen, ook onder vele Katholieken, openbaart zich een geest van lauwheid en onverschilligheid voor het openbare leven in het algemeen en voor het openbare katholieke leven in het bij zonder. Dezulken geven vooral in een ge meente van geen grooten omvang, waarin iedereen dat kan constateeren, een v< beeld, dat funest kan zijn. De hier be doelde personen mogen dit ernstig overwe gen! dollar schadevergoeding uitgekeerd. Met dit geld kocht hij een gebruikt vliegtuig. Weldra was hij piloot op een goederen-ver- keerslijn. Werd hij eerst alleen aangewezen voor de bij-lijnen, weldra moesten de vakmen- schen toegeven, dat Post een der beste vlie gers van de U. S. Maid Service was, zoo dat hij ook op de hoofdlijnen in dienst kwam. Zijn vliegbekwaamheid stelde hem in la tere jaren in staat verschillende records op den langen afstand te boeken. In het jaar 1931 werd hij door zijn vriend Hall, een petroleum-millionnair, in staat gesteld, een wereldvlucht te ondernemen. Met den Australiër Harold Gatty als navi gator, startte hij op een Lockheed Vega Monopla van Los Angeles, kwam 23 Juni te New York aan, stak den Oceaan over in 16 uur 12 min., en vloog over BerlijnMoskou, IrkoetskSalomon (Alaska)Edmontau naar New York, en arriveerde daar na 8 dagen 15 uur 51 min. In Juli 1933 ondernam hij een solo-we reldvlucht. Hetzelfde vliegtuig, de „Winnie Mae", werd voorzien van een „Robot", een mechanisch en piloot. Op denzelfden dag, dat generaal Bal'oo met zijn Italiaansch luchteskader op Ame- rikaansch water daalde, vertrok Post, met de photo's van de aankomst der Italianen, naar Berlijn, waar hij na 25 uur 45 min. op 16 Juli aankwam en daar de photo's af gaf. Weer joeg hij verder. Op 22 Juli was hij bij Flat (Canada), waar hij ongelukkig neerkwam en onderstel en propeller be schadigde. Toch was hij nog in 7 dagen 18 uur 49 min. te New York terug. Voor de microfoon kon hij nog zeggen: „Ik heb het volbracht". Toen viel hij in een op bewusteloosheid lijkenden slaap. In den laatsten tijd deed Wiley Post her haaldelijk van zich spreken door zijn stra- tospheer-vluchten van Californië uit. Met zijn „Winnie Mae", een éénmotorige Lock heed, deed hij verschillende vluchten op groote hoogte over lange afstanden, maar hij was daarmee niet gelukkig, want hij werd nogal eens naar beneden gedwongen of had op andere manier pech. Nu was hij onderweg van San Francisco naar Sovjet Rusland via Alaska. WIE WILL ROGERS WAS. Met Will Rogers, die bij het ongeluk van het vliegtuig, bestuurd door Wiley Post, in de buurt van Seattle is omgekomen, is een der grootste figuren der oudere filmgenera- fch heengegaan; een speler, die in zijn va derland Amerika bovenaan stond in popu lariteit, niet alleen door zijn groote suc cessen bij de film, maar ook door zijn geest en humor, welke tot uiting kwaihen in ra dio-voordrachten en tijdschiftartikelen. Will Rogers werd op 4 November 1879 geboren ergens in het Westen van de Ver een igde Staten, waar hij opgroeide temid den van Indianen en cowboys. Begiftigd met een levendig temperament, groote op merkingsgave en een aangeboren zin voor humor, behoorde hij tot die menschen, wien het in hun jeugd al is aan te zien, dat zij voorbestemd zijn om carrière te maken. De loopbaan van Will Rogers is, na de eerste jaren van strijd en opkomst, dan ook een lange aaneenschakeling van suc cessen geweest. Successen op de planken van het tooneel, successen in de film-ate liers, in raddo-studio. De amusante cai rieën, die deze begaafde en onderhoudende verteller op gezette tijden voor de Ameri kaansche broadcasting hield, werden door geen luisteraar overgeslagen en zijn ver makelijke bijdragen in tal van „magazines" werden grif gelezen. MELKAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Een doode en een zwaar gewonde. Hedenmorgen werd de melkauto van den heer A. Kooi uit Arkel (N.Br.) bij de Haar- brug te Arkel op den onbewaakten over weg door den trein, komende uit de rich ting Leerdam, gegrepen. Naast den chauf feur, den heer A. Kooi, zat de 14-jarige Jongen G. Gons. Deze werd op slag gedood, terwijl de chauffeur zware verwondingen -bekwam. Men vreest voor zijn leven. De euto werdi totaal vernield. DE RAMP BIJ OVADA. Officieele gegevens. ROME, 17 Augustus. (A.N.P.) Om trent de watersnoodramp bij Ovada wordt thans de volgende officieele uiteenzetting gegeven: De wolkbreuken, welke zich in de laat ste dagen boven de provincie Alessandria hebben ontlast, hebben een overvloed van water veroorzaakt in de in de Tanaron uit mondende rivieren. Tengevolge van de ge deeltelijke vernieling van een zijdijk van de Sella Serbono, welke het groote kunst matige meer van Ortiglieto in de bergen van Molare vormt, hebben de watermassa's het dal van de Orta overstroomd. Deze watermassa's hebben door hun kracht aan zienlijke schade aangericht en eenige boe ren woningen meegesleurd, waarbij men- schenlevens te betreuren zijn. In het ge heel betreurt men den dood van 111 per sonen. Tot nu toe zijn 82 lijken geborgen van welke 62 konden worden geïdentifi ceerd. Bij de redding der in gevaar ver- keerende menschen zijn tallooze helden daden verricht. De plaatselijke autoritei ten hebben zich onderscheiden bij de ver vulling van hun plichten. Er zijn thans hulpmaatregelen genomen voor de getrof fen bevolking, terwijl werkzaamheden worden verricht om de verbindingen te herstellen en de schade in den kortst mo gelijken tijd te vergoeden. Een commissie van ingenieurs van het ministerie voor Openbare Werken bevindt zich op de plaats des onheils. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De vooruitzichten op de Driemogendhe- denconferentie te Parijs zouden niet slecht zijn. (2de blad). Rebellie in Albanië. (2de blad). Wiley Post verongelukt in Alaska (1ste blad). BINNENLAND. De opbrengst van de Rijksmiddelen in Juli. (2de blad). Minister Ge lissen blijft van de landbou wers eischen verplicht overleg inzake het loon. (2de blad). De hoogeerw. Provinciaal der Paters Franciscanen is voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. (Kerkn., 2de blad). Doodelijk ongeluk op den onbewaakten overweg te Arkel. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Bij de Europeesche roeikampioensehap pen te Berlijn kwam de Ned. Twee in de finale; de Acht plaatste zich in de herkan sing. (3de blad). DE SPORTSTICHTING. Amendement van den heer Romijn op de door B. en W. voorgestelde statuten. Wethouder Mr. A. J. Romijn stelt voor in art. 3 alinea 1 van de Statuten Sportstich ting achter het woord „verbinden", de punt te veranderen in een komma en toe te voe gen de woorden: welke niet zullen betreffen het gebruik van deze objecten op den Zondag of daar mede gelijkgestelde dagen". Artikel 3 luidt: De Gemeenteraad bepaalt, welke be staande en nieuw te stichten gemeentelijke sportterreinen, speelterreinen, speelvelden, speeltuinen, zweminrichtingen en andere inrichtingen van dien aard bij de Stich ting worden ingebracht. Hij kan aan den inbreng voorwaarden verbinden. Bij den inbreng behooren de terreinen en inrichtingen in een zoodanigen staat te zijn, dat zij voldoen aan de eischen, welke naar him bestemming aan deze terreinen en in richtingen kunnen worden gesteld, zoodat een goede exploitatie ervan mogelijk is. De Stichting kan den inbreng weigeren van terreinen en inrichtingen, die niet vol doen aan deze eischen. Bij weigering kan echter de exploitatie van het terrein of de inrichting bij afzon derlijke, tusschen de gemeente en de Stich ting aan te gane overeenkomst, aan de Stichting worden opgedragen. De Gemeenteraad heeft te allen tijde het recht terreinen en inrichtingen aan het be heer en de exploitatie van de Stichting te onttrekken. In zijn toelichting zegt de voorsteller: „Het College van Burgemeester en Wet houders schrijft in zijn toelichting op de concept-statuten Sportstichting dat er waar borg moet bestaan dat de Stichting niet in gaat tegen het algemeen gemeentebeleid en acht het dientengevolge noodig dat aan het Gemeentebestuur de beslissing blijft of de in te brengen inrichting al of ndet op Zondag geopend zullen zijn. Met het oog o.m. hierop is in art. 3 der Statuten de be paling opgenomen, dat de Gemeenteraad aan den inbreng voorwaarden kan verbin den. De Gemeente kan haar invloed uit oefenen langs staatsrechtelijken weg of met civiel rechterlijke middelen. Deze staats rechterlijke zijde is geregeld in de Zondags wet; waarbij aan het College van Burge meester en Wethouders de bevoegdheid is verleend om uitzonderingen toe te staan o,p het verbod tot het houden van publieke vermakelijkheden. Civiel rechtelijk is de figuur, die hier ter stede veel voorkomt, waarbij in het huur contract of in de erfpachtvoorden de bepa ling is opgenomen dat van het verpacht terrein geen, of slechts beperkt gebruik op den Zondag mag worden gemaakt. De zeggingschap hierover berust bij den Ge meenteraad, omdat aan dit orgaan het ver huren van gemeente-eigendommen is op gedragen. Het spreekt dat een dergelijke distribu tie van zeggingschap in dezelfde materie over 2 organen, die onafhankelijk van elkaar kunnen oordeel en, niet wenschelijk is. Om uniformiteit te waarborgen behoort dit in één hand te zijn. Het meest aangewe zen lichaam hiertoe is het College van B. W., daar dit orgaan over alle zaken, rakende de Zondagswet, het beslissings recht heeft, terwijl de Gemeenteraad dit slechts indirect kan doen en alleen bij die gelegenheden, waar toevallig een civiel- rechterlijke verhouding bestaat. De strekking van het amendement is dan ook om vast te leggen dat ten opzichte van de gemeente-eigendommen bij de Sport stichting ingebracht, de regelen zullen gel den, welke het College van B. W. krach tens de Zondagswet voor de geheele ge meente vaststelt. Het praotisch effect hiervan zal voorts zijn, dat onder de bestaande beslissing van het College van B. W. voor het publiek toegankelijke wedstrijden na 1 uur op de Zondagen kunnen worden gehouden, ter wijl het gebruik van de inrichtingen overi gens aan geen beperking is gebonden. Al heeft de Sportstichting dan op deze wijze nog niet die volledige vrijheid van handelen, welke de adviescommissie meent voor haar te moeten opvragen, toch zijn de beperkingen dan niet van zoodanigen om vang dat deze instelling onnoodig in een behoorlijke commercieele exploitatie wordt belemmerd". LEID SC HE PROCESSIE NAAR KEVELAER. Wij herinneren er aan, dat heden avond van 79 en morgen van 103 uur nog plaatskaarten zijn te verkrijgen 6.75) in de Romanuszaal achter de Hartebrug- kerk voor de bedevaart, die as. Dinsdag vertrekt en a,s. Donderdag terugkeert.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1