ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 13 IMTERPAROCHIEELE EEN REIS, EEN HULDE EN NOG WAT. 5. Hoewel we vlak bij Keulen waren, moest toch nog eenmaal de heele karavaan wor den ingeladen, om de intocht te maken tot een soort „joyeuze entrée". Ik zeg, tot een soort; want tengevolge van het over tijd arriveeren werd met spoed over de ,Ho- henzollern Brücke" de stad ingereden naar het Kolpingshuis in de „Breestraat". We passeerden den Dom, het imponeerde ons niet zoo geweldig als we gedacht hadden; maar toen we aan de voorzijde onze oogen langs de torens lieten stijgen, 170 meter in de richting van den hemel, ja toen „groeide" het steenen gevaarte uit tot een enorme rots, de rots der „Dunkelmanner"! In het Kolpingshuis was men bij voor- baat van de late komst op de hoogte, al thans scheen men vermoed te hebben dat warm eten koud zou worden en dies had men gezorgd voor koude schotels. De „uiige zijde" der Duitsche keuken ontbrak helaas niet en dat was voor menigeen, wiens maag er niet op berekend bleek te zijn, een tegenvaller. Maar 't was immers een bedevaart, en dan moet je niet te nauw kijken. De organisatie van een Gezellenhuis ge lijk dat in Keulen bleek tot alles in staat; want behalve vereeniging- en vakbeweging is daar gevestigd een restaurant- en hotel- bedrijf, dat aan tientallen werk en aan honderdtallen een gezellig tehuis biedt. Een en ander staat in natuurlijk verband met de „Wanderschaften", het van baas tot baas trekken om zich in zijn vak te be kwamen. Maar voor de Hollanders was dit een ware en klare kijk op het in Duitschland zeer beminde Kolpingswerk. - En gaf het ons ook niet een beeld van den voortref- felijken uitdenker, Kolping zelf? Na nog een paar haastige mededeelin- gen werd verzocht zich naar buiten te be geven, waar een stoet geformeerd werd met ontplooide vlaggen; het geheel onder lei ding van „Schupo" en „Gestapo" werd veilig naar de Minoritenkerk gevoerd. Ja, de S.A. had niets te vertellen en sommigen van die knapen stonden de zaak af te kijken. Mogelijk jeukten hun handen wel, maar een herhaling van München moest voorkomen worden. En het dient gezegd, men is er in geslaagd alle narig heid te voorkomen. Rustig en in goede orde verliep deze demonstratie in het late avonduur. In die oude Minoritenkerk, tegenover het nieuwe „Haus des Gesellenvereins" juichte reeds het orgel toen de Hollanders naar binnen marcheerden en rond het priesterkoor stonden de vlaggen, rood-wit- blauw en oranje-zwart, als een stille hulde aan Christus Koning. En vol, tjokvol werd de geliefde kerk der Keulenaars voor het plechtig Lof, dat het slot zou zijn van de noveen voor Kolpings Zaligverklaring. Tijdens dit Lof hield de Centraal-Prae- ses een korte predikatie en bad hij, en wij allen met hem, het slotgebed der noveen. En waar gebeurde dit alles? In het huis, waar Kolping tot priester werd gewijd, zijn priesterambt vervulde en zijn laatste rustplaats vond. In de kerk, waar nadien duizenden jongeren knielden bij „Vaders Graf" en voldeden aan zijn laatsten wil, door hem te geven de aalmoes van het ge bed. Hoe ontroerde ons dit alles en welk een wijding kreeg dit Lof, toen de krans der Hollandsche Gezellen werd neergelegd op Kolping's graf. Daar, tusschen de kransen van vele natiën, zal voortaan ook de onze getuigen van ons onwrikbaar „trouw aan Kolping". Severus. KOLPINGS BOYS. De zomermaanden loopen weer langza merhand ten einde en over enkele weken staan we voor het begin der competitie. Het bestuur hoopt weer met 4 elftallen in de competitie in te kunnen schrijven maar daarvoor is het noodig dat de laatste maand door de leden eens flink propagan da gemaakt wordt voor nieuwe leden. Om deze propaganda aan te moedigen heeft het bestuur besloten om aan het lid dat voor 20 September de meeste nieuwe leden aanbrengt een echte voetbal als be looning toe te kennen. Moge er gewerkt worden om onze club steeds flinker te maken. Katholieke ouders laat uw jongen in schrijven als lid van Kolpings Boys, U kunt er van verzekerd zijn dat hij onder goede leiding van het voetbalspel kan ge nieten. Men kan zich schriftelijk of mondeling opgeven bij den secretaris J. Vreeburg, Nieuwe Rijn 106 of bij W. Boogers, Gezel lenhuis Rapenburg 52. STATISTIEK DER VEREENIGINGEN. Afd. Gezellen 170 leden Afd. Gehuwden 80 Afd. buitenge w. begunstigers 20 Totaal 270 leden. De aM. Gezellen bleef stationair. Dit kan beter worden door meer actie en meer meeleven. Een taak voor allen! ONDERAFDEELINGEN. Retraiteclub 55 leden Studieclub 30 Tooneelclub 16 Liedertafel 24 Muziekgezelschap 10 Voetbalclub 24 Propaganda club 10 Biljartclub 8 Kegelclub 9 INSTELLINGEN. Missieclub 150 leden Ziekenfonds 60 Bibliotheek 55 Spaarkas 50 De kernclub „Paladijnen" telt 7 leden. In de komende maanden wordt opgericht de Kolpings Lijfwacht en een dam- en schaak club MAANDVERGADERING DER GEZELLEN. Eens per maand worden alle Gezellen verwacht in het Gezellenhuis. Dinsdag a.s. is weer de maandvergadering, waar alle Gezellen, ook zonder convocatie, bijeen komen. Weest dus ook daarin Kolping trouw. HET SPEL GAAT BEGINNEN. Voor de werklooze Gezellen, die we zoo gaarne mee laten gaan naar de jaar lij k- sche retraite, moet ook dit jaar weer geld bijeen gebracht worden. Het vorig jaar bracht het bestuur dat tot een succesvol slot, nu gaan de leden het doen; zoo toch is de afspraak. Deze door B. en W. goedgekeurde loterij is groot 750 loten, en de prijs is slechts 10 cent per lot. Hoofdprijs een prachtige fiets en nog enkele fraaie prijzen zijn even eens beschikbaar. Vanaf as. Zondag zijn bij het bestuur de loten te bestellen. Alle leden doen toch mee? Samen sterk tezamen aan 't werk! AFD. GEHUWDEN. Deze maand is de vergadering niet door gegaan wegens vacantie etc. Maar in Sep tember en wel op een Donderdag wordt weer begonnen. Nu is het zaak, dat de groote massa meewerkt; a. door te komen, b. door voorstellen, die uitvoerbaar zijn en c. door het commissariaat practisch werk te geven. Dan alleen is er iets te be reiken. DISTRICT LEIDEN. Vrijdag as. wordt een vergadering gehou den over de in te richten biljart-compe titie. Niemand ontbreke dien avond en elk zorgt voor afdoende regeling in de eigen vereeniging. GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE AANVARING OP DE WAAL. Visscherszoon verdronken. Gistermiddag is op de Waal voor Nij megen het bootje van den visscher Van Haaf ten, die met zijn beide zoons op de rivier gevischt had, door een Duitsche sleepboot aangevaren. Het bootje sloeg om en het drietal geraakte te water. Van Haaf- ten en zijn oudste zoon wisten het anker van de sleepboot te grijpen en zich zoo te redden. De jongste zoon greep mis en verdronk jammerlijk. VROUW BIJ VECHTPARTIJ GEWOND. Op den weg langs de Gouwe tusschen Gouda en Waddinxveen heeft zich een klein drama, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, afgespeeld. Een vrouw, mej. M. C. de V.L., gewe zen echtgenoote van de V., ontmoette nabij de spoorbrug, toen zij zich te fiets van Gouda naar Waddinxveen begaf, haar vroe- geren echtgenoot, die aldaar in de Gouwe in een woonschuit met een mej. v. d. P. samenwoont. De man nam een dreigende houding aan en ging haar te lijf. Ook zijn vriendin liet zich niet onbetuigd. Zij had zich een koekepan uit de schuit tot wapen gekozen en hanteerde dit voorwerp met zulk een virtuositeit, dat zich weldra een buil op het hoofd yan de juffrouw ver toonde. De man dreigde mej. de V.L. boven dien met een mes. Toen zij zich met de vrije rechterhand wilde verweren, greep zij in het lemmet en bekwam ernstige snijwon- den. Haar fiets in den steek latend, wist de juffrouw eindelijk te ontkomen. Zij vluchtte in de richting van Waddinxveen, alwaar zij van het gebeurde aangifte deed bij de politie. De beide woonschuitbewo ners, die bovendien de vrouw van een gou den ring hebben beroofd tijdens 't gevecht, zullen zich thans te verantwoorden heb ben. DE INBRAAK TE KRIMPEN A. D. LEK. Gearresteerde weer vrijgelaten. De politie uit Krimpen a. d. Lek heeft Donderdag, naar de „Telegraaf" meedeelt, den 31-jarigen B. V. uit Nieuwpoort bij Gouda, die onder verdenking stond mede plichtig te zijn aan den diefstal van de brandkast uit de woning van zijn vroege re n schoonvader, den landbouwer N. de Jong, aan een streng verhoor onderwor pen. De man gaf toe, dat hij met de situa tie ter plaatse zeer goed bekend is en dat hij wist, dat zijn gewezen schoonvader er warm bij zit. Hij kon echter een alibi op geven, dat met de feiten klopt. In zijn hou ding tijdens het verhoor vond de politie aanleiding hem terstond op vrije voeten te laten. INBRAAK TE SLIKKERVEER. Zevenhonderd gulden buit gemaakt. Gisternacht is te Slikkerveer inbraak ge pleegd in de kantoren der N.V. Reederij „Op de Lek". De brandkast werd gefor ceerd, en een portefeuille, waarin een be drag van bijna f 700 was, buit gemaakt De dieven zijn het kantoorgebouw aan de achterzijde binnen gedrongen, drukten een raam van het kantoor in en stieten toen op twee blinden. Met een beitel tracht ten zij deze blinden te openen, hetgeen niet gelukte, waarop zij een paneel uit een der blinden braken en door dit gat naar bin nen kropen. De brandkast is van zeer stevig maaksel, maar de inbrekers zijn er toch in geslaagd er een gat in te boren. Met een tang konden zij toen een portefeuille be reiken, die zij omkeerden en waaruit zij een bedrag aan bankpapier wisten te héllen. De brandkast bevatte een veel grooter be drag. Men neemt aan, dat de inbrekers bij het aanbreken var den dageraad, uit vrees voor ontdekking hun werk hebben OPLICHTER AANGEHOUDEN. Pensionhouders de dupe. Dezer dagen heeft de politie te Arnhem een goede vangst gedaan, door de hand te leggen op een 21-jarigen meubelmaker, die op geraffineerde wijze pensionhouders op lichtte, door zich onder voorspiegeling van allerlei verdichtsels pension zonder voor uitbetaling te verschaffen en dan na eeni- gen tijd, zonder te betalen, met de Noor derzon vertrok. Na op deze wijze te Nijmegen een nacht in een hotel te hebben doorgebracht, ver eerde hij Arnhem met zijn bezoek en sloeg zijn eersten slag bij een pensionhoudster in de buurt van de Nieuwe Brug, waar hij voorgaf een aanstelling als chef in een der groote winkelmagazijnen daar ter stede te hebben gekregen. Hier werd hem echter den tweeden avond niet opengedaan, waar na hij zijn logies voor dien nacht betrok in een kelderportiek. Den volgenden dag 'ech ter vervoegde hij zich bij een koster, door wiens bemiddeling hij bij een bejaarde we duwe pension verkreeg. Hier dischte hij eveneens allerlei verdichtsels op over oude werkkringen en over zijn nieuwen werk kring: eerste bediende bij een der groote modemagazijnen. Hij verbleef in dit pen sion een dag of vier, waarna hij op een morgen plotseling in huis kwam met de boodschap, dat hij salaris gebeurd had, doch niets anders dan groot geld had. Als hij nu van de pensionhoudster een rijksdaalder kreeg, dan kon hij, in verband met zijn schuld aan haar, gemakkelijker betalen. Na eenig praten kreeg hij den gevraagden rijksdaalder, waarna hij het pension ver liet om geld te wisselen. Hij keerde echter niet terug, zijn pensionschuld achterlaten de, vermeerderd met een rijksdaalder, be nevens met medeneming van eenige goe deren, de pensionhoudster in eigendom toe- behoorende. Hij had echter inmiddels bij een anderen koster alweder pension be sproken, zich uitgevende voor chef bij een bekend modemagazijn, waarvoor hij al ja ren in de verschillende groote steden had gewerkt. In dien tusschentijd was echter de recherche op het spoor van den oplich ter gekomen, en toen hij zich des namid dags tegen etenstijd aan het pension meld de, werd hij aangehouden en naar het Cen traal Politiebureau overgebracht, alwaar hij spoedig door de mand viel en een vol ledige bekentenis aflegde. Hij is ter beschikking van de Justitie ge steld, op welker last hij is ingesloten in het Huis van Bewaring. MET GESTOLEN AUTO DOOR DE RUITEN. Inzittende dieven ontkomen. Gisternacht omstreeks 12 uur reed de heer R. uit Laren met zijn auto op den Bre- diusweg te Bussum. Uit de richting Am sterdam naderde in dolle vaart een auto en passeerde het kruispunt Brinklaan Brediusweg. De heer R. vloog met zijn wa gen tegen deze auto op, die eenige malen om zijn as draaide, door de étalageruiten van een comestibles zaak van den heer W. vloog en in haar vaart een brievenbus en automaat meenam. Hierna kwam de auto tegen den gevel tot stilstand. Volgens ooggetuigen sprongen de be stuurder en zijn passagier uit den wagen en gingen aan den haal. Ze vluchtten een tuin van een villa binnen. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die een on derzoek instelde. Men zocht de tuinen af, maar niemand was meer te bekennen. La ter bleek dat de auto, een groote Buick, eenige uren te voren uit de Titiaanstraat te Amsterdam gestolen was. De auto van den heer R. bekwam wei nig schade. „Msb." DE NOTARIS-DECONFITURE TE BERGEN OP ZOOM. Passief van ruim honderdtwintigduizend gulden. Naar de „Msib." verneemt, vermeldt de crediteurenlijst van den notaris P. te Ber gen op Zoom, van wien wij de arrestatie op vermoeden van fraude hebben bericht, een totaal van 128.152.52 aan schulden. Voor posten debiteuren e.a. gaan hier een paar duizend gulden af, doch in totaal blijft er een passief van f 123.525j05. ECHTPAAR TE HENGELO GEARRESTEERD. Te Hengelo (Geld.) is gearresteerd het echtpaar W., dat er van verdacht wordt een pasgeboren kind in de omgeving zijner wo ning te hebben begraven. Toen de vrouw eerst in verzekerde be waring was gesteld, vervoegde de man zich ten gemeentehuize en ging onverwachts den veldwachter B. te lijf, zoodat deze as sistentie van een paar burgers moest inroe pen. Het echtpaar zal voor den Officier van Justitie te Zutphen worden geleid. RUMOER IN AMSTERDAM. Het was gisteravond op verschillende plaatsen van Amsterdam weer rumoerig» zoodat de politie van den wapenstok en zelfs van de vuurwapenen gebruik moest maken. Te omstreeks negen uur in den avond culmineerden de ongeregeldheden aan de Overzijde van het Y, in de Sneeuwbal straat en omgeving. Daar was een zeer groote groep opgeschoten jongens en jon gemannen, naar schatting zeven a acht honderd menschen, bijeen, die het de po litie op allerlei wijze lastig maakten. Zij braken de straat op en wierpen den agen ten, die inmiddels versterking hadden aan gevraagd, met steenen. Met den gummi stok werden de verschillende groepen uit eengejaagd, en nadat eenige revolverscho ten waren gelost, was te ruim tien uur de rust hersteld. Op den Fazantenweg, waar het Kring huis van de N.S.B. is gevestigd, was het ook zeer rumoerig. Ook hier moest de po litie van den wapenstok gebruik maken om anti-fascisten te verspreiden. De Jan Evertsenstraat toonde hetzelfde beeld, dat we daar den laatsten tijd zoo dikwijls hebben gezien. Troepen opgescho ten jongens trokken joelend en schreeu wend rond en maakten het de politie zeer lastig. Ook hier is naar de politie met steenen gegooid en werd zelfs vuurwerk afgestoken. De gummistok maakte ten slotte een einde aan dit dagelijksche rel letje. Ook op den Overtoom bij de Anna Von delstraat is het tot een botsing gekomen tusschen colporteerende groepen en ook aan dit relletje heeft de politie met den gummistok een einde gemaakt, evenals in de Tweede v. d. Helststraat, waar een 100- tal colporteurs eikaars politieke werk trachtte onmogelijk te maken. EEN VELDSLAG TE OVERSCHIE. Sinds eenige dagen worden enkele bui zen in de Willem de Zwijgerstraat te Over- schie, ten Oosten van de Parallelstraat aan de buitenzijde opgeschilderd. De huismoe ders, verheugd dat bun woningen weder een kleuriger en fleuriger aanschijn krijgen, waren gul gestemd en zorgden, dat de schilders 's morgens behoorlijk him kopje koffie kregen en de schilders, erkentelijk voor deze gulle gastvrijheid, zorgden gis termorgen voor een vijf pond koek, om bij de zoo gul geboden koffie te verwerken. Dit alles zou zeker geen aanleiding tot eenig ongenoegen zijn geworden, integen deel, koffie met koek werkt niet verhittend op de gemoederen, indien niet enkele buren wat ontstemd waren geweest, dat zij buiten het koek- en koffie-feest waren gehouden. De koffie stak, de koek stak, de jaloezie sprak en van woorden kwam het gistermor gen tot daden. Wie er precies begonnen is, is nog niet uitgemaakt (de politie heeft de burentwist in onderzoek), doch binnen heel korten tijd stond de Willem de Zwijger straat in het koffieuur in lichte laaie. Trap roeden en mattenkloppers kwamen er aan te pas en één van de dames raakte zoo over stuur, dat zij de bloemtafel met bloempotten deed neerdalen op de hoofden van de strij denden, waarbij zich nog een paar mannen hadden gevoegd, die lustig met de vrouwen meeklopten. De politie arriveerde toen de strijd geëindigd was en alleen gebroken glas, builen en schrammen de droeve over blijfselen waren van den buurtstrijd. Een paar vrouwen moesten onder geneeskun dige behandeling gesteld worden tengevol ge van opgeloopen trappen. De rust is her steld, de koffie met koek genoten en een algemeen proces-verbaal met een gerech telijke vervolging zal het einde geven van den dag in de Willem de Zwijgerstraat. „N. R. Crt." MElSJE „GESMOKKELD". Matrozen, die haar hielpen, ontslagen. Een romantische geschiedenis heeft zich dezer dagen te Rotterdam afgespeek^ of liever het slot van deze geschiedenis speel de in de Maasstad. 9 Augustus, vertelt de „N. Rott. Crt.", kwam in de haven alhier aan een Nederlandsoh schip, dat een reisje naar Finland had gemaakt. Te Aabo is een 15-jarig meisje aan boord van dit schip ge gaan, zpnder dat de kapitein of stuurlieden dit wisten. Zij kwam aan boord dank zij de hulp van een matroos, die haar verborg in het logies, die hij met eenige andere ma trozen deelt. De aanwezigheid werd door de matrozen geheim gehouden. Het meisje kwam nooit aan dek en vertoefde, étls men vreesde dat er kans was, dat zij ontdekt zou worden, in een kast. Te Rotterdam heeft men kans gezien het meisje, een Finsche, zonder dat iemand het bemerkte, aan wal te brengen. De matroos, die haar te Aabo aan boord smokkelde, bracht haar hier ter stede bij familie van hem onder. Een paar dagen later kwam dit verhaal de rivier politie ter oore. Een van de matrozen, die van de zaak afwist, heeft waarschijnlijk het romantische verhaal aan kennissen verteld en zoo ging het verder, tot het hij de politie terecht kwam. De politie heeft het meisje opgespoord en naar den Vreemdelingen dienst gebracht. Zij vertelde, dat zij in Finland in een Te huis voor Meisjes verblijf hield, waar een tante haar had ondergebracht. Haar vader, een architect, was ni. op reis en haar moe der, een artiste, maakte een tournee door Zweden. Zij had naar haar moeder in Zwe den willen gaan en daarom de hulp van den Nederlandsehen matroos ingeroepen. De bedoeling was geweest, om het meisje van Rotterdam naar Zweden te „smokkelen". De Vreemdelingendienst heeft er voor ge zorgd, dat het meisje naar Finland terug keert. De matrozen, die in het logies ver blijf hielden, waar het meisje was verbor gen, zijn ontslagen door de reederij. NACHTELIJK AVONTUUR BIJ UBBERGEN. Een gezelschap vacantiegangers had, naar de „Prov. Geld. en Nijm. Crt." meldt, met een Nijmeegsche „Pullman-car", een wagen met afzonderlijken tractor, een be zoek gebracht aanDiisseldorfLaat in den avond, tegen half tien keerde men terug. Aan de grens stopte de tractor voor den „Pullman" en dientengevolge stopte deze aanhangwagen zelf ook. De Nederlandsche grens was bereikt. Douanebeambten kwa men uit hun bureau te voorschijn. Een de zer beambten opende de deur van den aan hangwagen en klom naar binnen om zijn plicht te doen. De wagen was groot, het aantal reizigers daaraan evenredig en toen de douane-man een bezoek had gebracht aan de twee heeren, die op de voorste bank zaten, meende dezen wel even naar buiten te kunnen gaan om zich wat te vertreden. Want men krijgt na zoo'n langen rit toch altijd een beetje last van stijve beenen. Van de andere zijde, uit Nijmegen, was intusschen een andere auto gekomen. Die kon passeeren. De grensboom ging de hoog te in om den wagen door te laten. Maar de chauffeur van de touringcar hoorde te vens, dat de deur van den aanhangwagen achter hem dicht klapte. Hij meende, dat de controle was afgeloopen en de kommies uitstapte. Hij zag den paal open en hoorde de deur dicht slaan. Rijden dus maar! En meteen ging de tractor op weg, den langen „Pullman" mede sleepend. Voort ging het, in den laten avond, in snelle vaart, met een wagen vol opgewonden reizigers en een al even opgewonden douane-beambte. En het lukte maar niet de aandacht van den bestuurder te trekken. Die had zijn oogen gericht op den donkeren weg voor zich en hij concentreerde zich op zijn werk: het in veilige haven brengen van de aan zijn zor gen toevertrouwde passagiers. nten trok aan de bel. Maar natuurlijk ging die niet over. Als altijd in dergelijke gevéillen! Men klopte op de ruiten, men riep, men floot, men gildevergeefs. En reeds dacht de ontvoerde douane-beambte er over in zijn lot te berusten en maar mee te rijden tot Nijmegen, toen de tractor snelheid min derde. Het verkeer noodzaakte tot langza mer rijden. Meteen werden, met nieuwen moed, noodkreten geuit en signalen gege ven. De chauffeur merkte ietskeek omverbaasde zich hevig en stopte. En de ontvoerde kommies opende de deur van den wagen en sprong naar buiten. In een algemeene lachbui over deze onopzettelijke ontvoering eindigde het geval. HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI. 169. De Amerikaan wilde verder niets meer met hen en het zeemonster te maken hebben, en het ergste was nog dat niemand anders het dier wilde herbergen. Eindelijk von den ze iemand die tot een hoogen prijs een klein hutje wilde afstaan. 170. 't Huisje zag er niet erg stevig uit. De muren waren scheefgezakt en begonnen al aardig te wankelen. Ook het rieten dak was heelemaal doorgezakt. „Maar beter wat dat niets", zei Piet. „Kom Drein, help me eens het monster naar binnen te rollen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13