DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 gesproken woord en door het spel gegeven is. Spreker hoopte, dat de Christocentri- sche gedachte, neergelegd in het winter- programma, moge brengen hoogere vol maaktheid, zoowel sacramenteele als mys tieke, en een heerlijke eenheid van ge dachte en geest. Des middags hield de verbondsvoorzit ter, de heer H. Engels, uit Leiden, een inleiding over de cultureele vorming in de K. J. M. V.-beweging. Spr. ging breedvoerig in op de definiee- ring van het begrip cultuur, zoomede over de verwarring over dit begrip. Duidelijk toonde spr. aan, dat het begrip veel rui mer is dan beschaving en dat meerdere ontwikkeling geen noodzakelijke eisch is voor cultuur, waarbij hij aantoonde, dat de Middeleeuwers hoewel over het alge meen minder ontwikkeld en geleerd dan de tegenwoordige mensch, een hooger ont wikkeld cultuurbegrip hadden. Als 'n definitie van cultuur gaf de inlei der aan een bewust leven volgens de orde, die God aan het leven heeft gesteld. De cultureele vorming komt in het win- terprogramma tot uiting in de te behande len onderwerpen. Deze onderwerpen worden aangevuld en beleefd door actiepunten, waarvan we o.m. noemen: opvoeren van leekenspelen, organiseeren van tentoonstellingen van re ligieuze kunst en katholieken boeken en o.a. door het niet-bezoeken van door de katholieke pers afgekeurde of ontraden films. Ordening en saneering zijn slagwoorden in dezen tijd. Volgens spreker ordent de K. J. M. V. ook, doch niet alléén op eenzij dig terrein, maar zeker óók op cultuurge bied. Op dit terrein ligt voor de K. J. M. V. een grootsche taak. Tot slot richtte rector I. H. van den Berg aartsdiocesaan moderator, een woord van hulde aan verbondsmoderator en ver- bondsbestuur voor de perfecte organisatie van deze beide dagen. „Tijd". STEUN AAN TELERS VAN ERWTEN. Aankoop door de Ned. Akkerbouwcentrale van ten hoogste 10 millioen K.G. groene erwten. De Stct. van gisteravond (no. 155) bevat de orisis-steunibeschikking 1935 erwten I (groene erwten en schokker-erwten). Krachtens deze beschikking zal steun worden verleend uit het landbouwcrisis fonds ten behoeve van de erkende telers van groene erwten (met inbegrip van kroonerwten) en/of schokkererwten, op voorwaarde, dat de voor steun aangeboden groene erwten (met inbegrip van kroon erwten) en/of schokkererwten zijn gede natureerd. De steun zal bedragen het verschil tus- schen de wekelijks vast te stellen waarde en den richtprijs, welke als volgt is vastge steld: a. voor groene erwten (met inbegrip van kroonerwten) oogst 1935 9 per 100 kg. b. voor schokker erwten op 10.50 per 100 kg., met dien verstande, dat deze bedra gen maandelijks met 0.10 per 100 kg. zul len worden verhoogd, voor het eerst op 1 October 1935 en voor de laatste maal op 1 April 1936. Verder is in de Stct. opgenomen de crisis- aankoopbeschikking 1935 II (groene erw ten). In deze beschikking is de Nederland- sche akkerbouwcentrale opgedragen, om, indien dit tot steun van de markt van die producten of ter bevordering van den af zet noodig mocht zijn, in Nederland geteel de groene erwten (met inbegrip van kroon erwten) van den oogst 1935 aan te koopen tot een hoeveelheid van ten hoogste 10 mil lioen kg. Voorts is vastgesteld de crisis-steunbe- schikking 1935 erwten II (gele erwten). De uit te betalen steun zal wekelijks worden vastgesteld. MONOPOLIE-HEFFING PEULVRUCHTEN BINNENLAND K. J. M. V. LUN EN EENHEID IN DE BEWEGING. Het Nationaal Verbond der K. J. M. V. in Nederland hield Zondag en Maandag voor de tweede maal zijn nationale be- stuurdersdagen in het pensionaat „St. Louis" te Amersfoort. De voorzitter, de heer H. Engels, heette de aanwezige afdeelingen welkom en zette het doel van deze dagen uiteen. Waren de jaren, welke de K. J. M. V. ach ter den rug heeft, jaren van terreinverken ning en oriënteering, thans wordt er meer lijn en eenheid gebracht in het programma van de K. J. M. V., dat op deze dagen de finitief voor alle afdeelingen wordt vast gesteld. Voorts legde spreker er den na druk op, dat de K. J. M. V. geen organisa tie is zonder meer, maar een beweging, waarin elk lid zijn taak heeft en van den geest en het wezen der beweging doordron gen is. Ter bevordering van den geest en de eenheid zal door het nationaal verbond een leidersblad worden uitgegeven. Rector J. Bots hield vervolgens een in leiding over de sociale voriming, waarbij hij als kerngedachte vooropstelde heel ons sociale streven, welke houding de jongeren aan moeten nemen tegenover de huidige wereld, die beheerscht wordt door het ge loof in het stoffelijke, en den lust voor de wereld, die streeft naar materieele bevre diging. Als reactie hierop constateert spreker echter een heimwee naar het ascetisme en het levensideaal van de Middeleeuwen. Breedvoerig schetste spreker de geschie denis der Middeleeuwen en toonde aan, dat juist in de Middeleeuwen Christus' ont hechting aan de wereld in de practijk is gebracht. Hoe men toen het stoffelijke, de aairdsche goederen, zag als middel om het bovenatuurlijk doel, God, te bereiken en niet, zooals in den modernen tijd, als doel in zich. De klassenstrijdidee trad dan ook niet op den voorgrond, evenmin een opeen- hooping van aardsche goederen, kapitaal, in de handen van weinigen ten koste van anderen. Hoe moeten wij nu eigenlijk ons ideaal, ons doel verwezenlijken? Een cultuur wordt niet door de massa gemaakt, doch door den enkeling; daarom dienen de jon geren bij zichzelf die mentaliteit aan te kweeken en anderen daarin op te voeden. Daarom is ingrijpen in ons eigen leven de eerste vporwaarde. Christus is ons voorgegaan. Zijn wieg was een kribbe, Zijn sterfbed een kruis. Een kussen, om zijn hoofd ter ruste te leggen, ontbrak Hem. Christus hield echter van de menschen, van het leven en de natuur. De lagere na tuur der menschen verzette zich echter te gen Christus' leer, zij zocht een andere be vrediging. Er bestaat echter volgens St. Thomas a Kemp is geen andere weg door het leven, dan de weg van het kruis en dien moeten we bewandelen. De geest van onthechting en verlooche ning aan de wereld moet ons bezielen. Het is een keuze tusschen kruis en munt, waar bij we bij ons zelf moeten beginnen en anderen daarin voorgaan. Na de rede van rector J. Bots ontwikkel de zich een leerzame gedachten wisseling, waarbij de inleider gelegenheid kreeg na der op enkele detailkwesties in te gaan. Des avonds hield de heer Jan Beerends uit A'dam een inleiding over het leeken- spel en voerden de „St. Maartensspelers", leden van de K. J. M. V. „St. Martinus" te Hilversum het openluchtspel op „Het Oor deel" van Jan Derks en in de tooneelzaal van „St. Louis" „De Duivelsbrug" van Hen ri Ghéon, beide stukken onder regie van den heer J. Muller. Het geheel vormde een leerzaam geheel voor de talrijk opgekomen bestuurders en zal zeker zijn vruchten tijdens het winter - programma afwerpen. Maandag, den tweeden dag, hield de Ver bondsmoderator, Rector L. A. J. M. Beune, uit L e i d e n, een inleiding over t,De Gods dienstige vorming in de K. J. M. V." Spreker behandelde hierin de verschil lende onderwerpen, welke door het Natio naal verbond in het winterprogramma wor den voorgesteld. Bij deze behandeling verloor spreker ook de persoonlijke sociaal-economische moei lijkheden der leden niet uit het oog, maar constateerde, dat de materieele nood zijn oorsprong vindt in het loslaten van de gees telijke waarden en van de verdieping in den godsdienst. Willen de jongeren het beter doen dan de ouden, dan moeten zij be ginnen de krachtbronnen van den gods dienst aan te boren, dan moeten zij zich ten volle bewust worden, dat Christus onze Ko ning is en wij Christus' vazallen, maar óók Christus' broeders zijn. Het winterprogramma is dan ook sterk Christocentrisch. Het programma vermeldt deze gedachten: onze gemeenschap in Christus en wij Chris tus' broeders, en, daar de Paus ons oproept en het Episcopaat de K.J.M.V. aanwijst voor Katholieke Actie, moeten de jongeren Christus' verlossingswerk voortzetten en uitbreiden, zioh verdiepen en kracht zoeken in de sacramenten. Was eenige jaren geleden de tijd rijp voor actie voor de buitenlandsche missie, thans zeide spreker, dat de tijd overrijp is voor een binnenlandsche uitbrei ding van Christus' verlossingswerk. Spreker besloot met de leuze, die de K. J. M. V.-ers zich eigen moeten maken en beleven: Daar we gelooven, Christus, strijden wij, daar we beminnen, Christus, lijden wij en den Vrede van Christus verbreiden wij. De voorzitter van de Interdiocesane Jeugdcommissie, rector B. H. de Groot, uitte zijn voldoening over hetgeen aan de K. J. M. V. en door K. J. M. V.-ers in het PILOOT STRENG BERISPT. Benzinevoorraad had hij niet gecontroleerd Naar aanleiding van de gedwongen lan ding van een K. L. M.-toestel op een bie tenveld bij Aalsmeer, is een onderzoek in gesteld naar de reden, welke daartoe heeft genoopt. De oorzaak was spoedig opge spoord, zooals gemeld. De piloot Frenken, die de machine met groote vakkennis op het bietenveld heeft neergezet, had vóór het opstijgen een zeer grove fout begaan door de benzine-voorraad op de peilgla- zen niet te controleeren. Daar de gezagvoerder hier de verant woordelijke persoon is, kon de fout alleen aan hem worden geweten. De piloot heeft het feit toegegeven en is vanwege de di rectie der K. L. M. daarvoor streng berispt. Omdat de gedwongen landing geen nadee- lige gevolgen heeft gehad de verzach tende omstandigheid dus -is van disci plinaire straf afgezien. „Hbld." WATERGEBREK IN DE HAARLEMMERMEER. Door de aanhoudende droogte is in ver schillende blokhuizen, gelegen aan de spoorlijn in Haarlemmermeer, ernstig ge brek aan drinkwater ontstaan. In verband hiermede zullen de Ned. Spoorwegen een specialen watertrein laten loopen om de bewoners dier huizen van drinkwater te voorzien. DE TARWE-HANDEL. Naar wij vernemen zal een ieder, die tar-, we wenscht in te voeren, te verhandelen of in voorraad te hebben, voor zoover hij niet onder de hierna te noemen uitzonde ringen valt, zich spoedig dienen te wen den tot de Nederlandsche Akkerbouwcen trale, Afdeeling Erkenning, Bezuideruhout- scheweg 15, te 's-Gravenhage, met het ver zoek om als georganiseerde tot die Cen trale te worden toegelaten en als zoodanig te worden ingedeeld in een der navolgende groepen van georganiseerden: a. Tarwe-Importeurs; b. Tarwehandelaren; c. Tusschenpersonen in den tarwehan- del; d. Erkende veemen. Daarbij wordt er de aandacht op geves tigd, dat allen kan worden ingedeeld: a. in de groep van tarwe-importeurs die georganiseerde, die hetzij zijn beroep of bedrijf maakt van het importeer en van tarwe om deze verder te verhandelen, het zij zelf tarwe importeert om deze in Ne derland in zijn bedrijf te verwerken en het verkregen product te verhandelen. b. in de groep van tarwe-handelaren die georganiseerde, die zijn beroep of bedrijf maakt van den handel in tarwe; c. in de groep van tussohenpersgorten in den tarwehandel die georganiseerde, die zijn beroep of bedrijf maakt van het voor rekening van derden verhandelen van tarwe; d. in de groep van erkende veemen die georganiseerde, die zijn beroep of bedrijf maakt van het exploiteer en van een of meer veemen. Het vorenstaande is niet van toepassing voor: 1. tarwetelers; 2. pakhuishouders, die inheemsche tar we voor de Gewestelijke Tar we - Organisa - ties in opslag wenschen te verkrijgen; 3. schooningsinrichtingen, die inheem sche tarwe voor de telers wenschen te be handelen, en 4. handelaren in zaaitarwe. Deze vier groepen van belanghebbenden bij de teelt van en den handel in tarwe die nen zich ten spoedigste te wenden tot de Stichting Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor het gebied, binnen hetwelk zij hun I bedrijf uitoefenen om aansluiting als ge- organiseerde bij die Organisatie te verzoe ken. De Minister van Economische Zaken heeft de monopolieheffing voor witte boo- nen. welke naar het oordeel van de Stich ting Neder landsche Akkerbouw-Centrale geschikt zijn voor menschelijk voedsel, be paald op ƒ6.50; die voor bruine en andere dan witte of bruine boonen, welke geschikt zijn voor menschelijk voedsel, op 5; die voor gele en witte erwten, ten aanzien waarvan voldoende zekerheid bestaat, dat deze in Nederland als yeevoeder zullen worden gebruikt, dan wel na hier te lande een genoegzame bewerking te hebben on dergaan, wederom uit Nederland zullen worden uitgevoerd, op 2.50 en die voor groene erwten op ƒ6.50. Voor alle andere soorten peulvruchten (hetzij gedorscht, hetzij nog in de peul, alsmede leege peulen, maalsel, piksel, uitschoonsel of ander afval van deze peulvruchten), welke uitsluitend voor voederdoelein^en gebruikt worden, met uitzondering van sojaboonen, lupinen en serradella, is de heffing bepaald op ƒ2.50 en voor alle peulvruchten, alsmede daarvan bereide derivaten, welke onge schikt zijn voor menschelijk voedsel of on der toezicht van die Centrale ongeschikt daartoe gemaakt zijn, op ƒ2.50. MINISTERIE VOOR LAND- EN TUINBOUW. Waardeering voor de benoeming van dr. Deckers. Naar aanleiding van de instelling van een Ministerie voor den land- en tuin bouw, merkt „De Tuinderij", het orgaan van het Centraal Bureau der Veilingver- eenigingen in Nederland op, dat daaraan meer dan ooit behoefte was, al had men in de kringen van land- en tuinbouw den drang die Ian:"", tijd daartoe op de Regee ring was uitgeoefend, opgegeven. De be noeming van dr. Deckers tot Minister van Landbouw schenkt dubbele bevrediging. Nu een proef wordt genomen met het in- dustrialiseeren van Nederland, moet het als een levensbehoefte voor land- en tuin bouw worden gerekend, dat een Minister van Landbouw kan waken dat het experi menteeren niet ten koste van den Neder- landschen land- en tuinbouw zal gaan. Mi nister Deckers is een man, die den land en tuinbouw door en door kent en die zal weten te beoordeelen, welke weg in deze moeilijke tijden door het bedrijfsleven moet worden gevolgd. Gaarne vertrouwt de tuinbouw zijn be langen aan den nieuwen Minister toe. Bij hem zijn de nooden en behoeften in veilige handen. DE VERLAGING DER VASTE LASTEN. Onrust bij hypothecaire debiteuren. Het Kamerlid Van der Weijden heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Koloniën, voorzitter van den raad van ministers: - I. Is het de regeering bekend, dat er groote onrust heerscht bij de hypothecaire debiteuren, nu de behandeling der beide ingediende wetsontwerpen, namelijk het land bouwer is ishypotheekontwerp en het wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en huren voor onbepaalden tijd is uitgesteld? H. Weet de regeering, dat er groote ont stemming heerscht omdat de regeering bij monde van den minister-president in zijn gehouden radiorede er zich toe heeft be paald de hypothecaire crediteuren aan te manen eerst de behandeling van de beide ingediende wetsontwerpen af te wachten, zonder echter maatregelen te nemen, om minder neuwgezette of onwillige crediteu ren de pas af te snijden zich in dit tijds verloop door executie nog veilig te stellen? III. Is de regeering ook niet van oor deel, dat in een of andere vorm een exe cutie beperkende maatregel onverwijld dient te worden ingevoerd, om noodeloos slachtoffers te voorkomen? NIEUWE BURGEMEESTER VAN PIJNACKER GEÏNSTALLEERD. Mr. dr. P. H. W. G. v. d. Helm op feestelijke wijze in zijn gemeente ontvangen. Het welvarende en vriendelijke dorp Pijnacker was gisteren feestelijk versierd. Van bijna alle huizen woei de driekleur en de hoofdweg, de Stationsstraat, droeg een smaakvolle versiering van guirlandes. De bevolking had vrij-af genomen om den nieuw-benoemden burgemeester, mr. dr. G. H. W. G. v. d. Helm, te ontvangen en zij heeft deze ontvangst van den nieu wen burgervader tot een waren zegentocht gemaakt. De heer v. d. Helm, die vergezeld was van zijn familie, werd te één uur aan het sta tion Zoetermeer ontvangen door een stoet Pijnackersche ruiters, die zich voor en ach ter de door vier paarden getrokken laudauer, waarin de familie v. d. Helm plaats nam, opstelde. Aan de grens van de gemeente wachtten, behalve drommen belangstellenden, ver scheidene organisaties, zooals de Graal, de Jonge Wachters, de R.K. Gymnasten, de Bijzondere Vrijwillige Landstorm en de Christelijke Gymnasten den stoet af en na dat een dochtertje van de familie Kouwen- hoven mevrouw v. d. Helm een fraaie tuil bloemen had aangeboden, trok de stoet on der vroolijke marschtonen door het dorp naar het R.K. parochiehuis. Daar hebben de deelnemende organisa ties voor den heer v. d. Helm gedefileerd. In de ruime smaakvol versierde zaal van het parochiehuis, die tot in de uiterste hoe ben was gevuld met belangstellenden, waaronder zich o.m. verscheidene burge meesters van de omliggende gemeenten, de pastoor van Pijnacker, de Zeereerw. heer Zandvliet en Ds. Dingstee bevonden, is de heer v. d. Helm vervolgens door den loco burgemeester, den heer G. Sonneveld, geïn stalleerd en met de ambtsketen behangen. Na deze plechtigheid volgde een, receptie waarop velen met den nieuwen burgemees ter kennis zijn komen maken. „Msbd." DE VENTVERGUNNINGEN. Minister de Wilde meent, dat men het den bona fide venters niet te zwaar moet maken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven aan de gemeentebestu ren gezonden betreffende de ventvergun ningen. In dit schrijven deelt de Minister mede, dat mede als gevolg van de aanschrijving van 10 Maart 1920 van den boen maligen Mi nister, gericht tot de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën, verschillen de gemeenten in het belang van de open bare orde en veiligheid in de plaatselijke algemeene politieverordening bepalingen hebben opgenomen met betrekking tot het venten in de gemeente, waarbij ojn. werd voorgeschreven, dat het verboden is zon der ventvergunning van B. en W. te ven ten. De uitvoering van dit voorschrift heeft in den laatsben tijd aanleiding gegeven tot klachten van de zijde van belanghebben den, welke den Minister niet ongegrond voorkomen. Deze klachten betreffen in hoofdzaak een drietal punten. Aan niet-ingezetenen der gemeenten worden geen ventvergunningen uitgereikt. (In enkele gemeenten heeft men zich op dit enge standpunt geplaatst; zoo b.v. te K a t w ij k, van welke gemeente, nota bene, zoo vele ingezetenen elders gaan venten. Red. L. Crt.). De ventvergunningen hebben dikwijls een zeer beperkten geldig heidsduur. Tenslotte zijn de leges-bedragen voor ventvergunningen met een korten tijdsduur te hoog. Wat het eerste punt be treft, merkt de Minister op, dat de gestelde voorschriften aanvankelijk in hoofdzaak ten doel hadden op te treden tegen open lijke en verkapte bedelarij. Echter worden de bovenbedoelde bepalingen allengs aan gewend om, naast de wering van vermom de bedelarij en ongure elementen, ook den bona fide venters, die woonachtig zijn in andere gemeenten, het uitoefenen van him bedrijf in de gemeente onmogelijk te ma ken. Het verdient naar de meening van den Minister aanbeveling, geen onderscheid te maken tusschen ingezetenen en niet-ingeze- tenen, doch het aantal uit te reiken ver gunningen aan een niet al te laag gesteld maximum te binden. Ten aanzien van de beide andere punten geeft de Minister als zijn oordeel te kennen, dat het inderdaad voor hen, die het venten ais beroep uit oefenen, een bezwaar is, indien de geldig heidsduur der vergunning tot een kort tijds bestek beperkt blijft. Een en ander leidt den Minister er toe aan de colleges van B. en W. in overwe ging te geven aan bona fide venters een ventvergunning uit te reiken met een zoo min mogelijk beperkten geldigheidsduur en de legesbedragen voor dergelijke vergun ningen niet al te hoog te stellen. In dit ver band zou het aanbeveling verdienen zoo in de verordening op de heffing van se cretarie-leges het volgend tarief werd op genomen. Voor ventvergunningen met een geldigheidsduur van een dag 0.15, een maand 1, een jaar 5. DR. COLUN TE OBERSTDORFF. Men schrijft uit Oberstdorff aan het „Vad.": Vrijdag kwam hier in hotel Wittelsbacher Hof aan Z.Exc. dr. Colijn, die hier eenige dagen rust komt nemen. Verschillende Hol- landsche families, die hier logeeren en vein zijn komst op de hoogte waren, hadden er voor gezorgd, dat zijn kamers rijkelijk van de fraaiste bloemen waren voorzien en be reidden hem aldus een hartelijke ontvangst. Een tweetal Hollandsche families deden op zijn kamer een Beiersch aschbakje bezorgen met het inschrift: „Kritik zu üben ist nicht schwer Bésser machen urn so mehr". DE TOCHTEN VAN DEN BURGEMEESTER VAN ALBURY. Gisteravond om half zeven is de burge meester van Albury te Steen wijk gearri veerd en op hartelijke wijze gehuldigd. Dit bezoek aan Steenwijk is te danken aan het feit, dat mej. Culp den burge meester een brief heeft geschreven met dankbetuiging voor de verleende hulp aan den „Uiver". Op het stadhuis werden de heer en mevrouw Waugh door den burge meester van Steenwijk mr. Goeman Bor- gesius ontvangen en werden bloemen aan geboden aan mevrouw Waugh. In de bur gemeesterskamer werden de aanwezigen, waaronder de wethouders van Steenwijk en de familie Culp aan den burgemeester van Albury voorgesteld. De heer Waugh onderhield zich geruimen tijd met mej; Culp. Een model van den „Uiver" vervaar digd door Nico Bennik uit Steenwijker- wold- werd door deze aangeboden, alsmede diverse geschenken van ingezetenen van Steenwijk. Daarna vond een défilé plaats van schoolkinderen, hetgeen door den heer Waugh op grooten prijs werd gesteld. Na de ontvangst werd een rit door de stad gemaakt en waren de heer en me vrouw Waugh de gasten van de familie Culp, waar het diner werd gebruikt. Op zijn doorreis van Amsterdam naar Steenwijk is de burgemeester van Albury, de heer Waugh, gistermiddag met zijn echt- genoote de stad Zwolle gepasseerd. Hij kwam van Wapenveld, waar de lunch ge bruikt was, en begaf zich naar Giethoorn, om daar door de Districts V. V. Zwolle en Omstreken te worden ontvangen en een puntertocht te maken. Een ontvangst ten stadhuize, die in aller ijl gearrangeerd was en waarvoor oa. de loopers uitgelegd waren, en veel politie en publiek op de been was, is door een mis verstand ndet doorgegaan. De burgemeester reed door, inplaats van te stoppen en liet zoodoende de gemeentebestuurdenen niet hun feestvertoon zitten. EEN NIET SYMPATHIEK CONGRES. De Nationale Commissie tegen het Al coholisme schrijft ons: Te Lausanne zal van 2631 Augustus a.s. het Eerste Internationale Congres plaats hebben van dokters-vrienden van den wijn. Maar er bestaat blijkbaar tegen dit congres in verschillende kringen een sterke antipathie. Vooreerst in de medische wereld. De Vereeniging van Geneeskundi gen in Waadt land wees deelname af, de Zwitsersche Vereeniging van psychiaters liet er een krachtig protest tegen hooren. En ook buiten de medische wereld gaat het evenzoo, ook bij hen die overigens vol strekt geen tegenstanders zijn van het wijngebruik. De Zwitsersche Bondsraad antwoordde op een verzoek om het be schermheerschap van het Congres te aan vaarden, dat hij dit wel aanvaard had over het tegelijk in Lausanne samenkomende Congres voor den wijnbouw, maar dat hij met dit Congres der dokters niet te maken wil hebben. In Lausanne had kort geleden een groo te vergadering plaats met vijfhonderd be zoekers, waar verscheidene dokters krach tig protesteerden tegen deze poging van den wijnhandel om de doktoren te werven voor een schijnbaar hygiënische, maar in werkelijkheid commercieele propaganda voor den wijn. Ook de houding der pers is zeer gereserveerd. Zelfs bladen die in wijn- bouwende streken verschijnen zijn bereid hun kolommen voor de tegenstanders van het Congres open te stellen. Blijkbaar vindt men deze propaganda a 1 te doorzichtig. KERKNIEUWS RECTOR A. HOFMAN CJH. t Wij vernemen, dat de Weleerw. heer A. Hofman, rector van het St. Vincentiusge- sticht „Stokershorst" (Nederweert) na een langdurige ziekte in het R.K. ziekenhuis te Venlo is overleden. De overledene behoorde tot de Congrega tie der Lazaristen. Hij Volbracht zijn stu diën in het klein seminarie „Wernhouts- burg" te Zundert en in het Moederhuis te Parijs. Na zijn priesterwijding werkte hij enkele jaren in de missie van Brazilië. Om gezondheidsredenen naar Europa weerge keerd, bezette hij verschillende posten in België en in Nederland. De laatste negen jaren van zijn leven besteedde hij aan de zielzorg in „Stokershorst". EEN 65-JARIGE NEOMYST. In Houthem heeft Zondag een zeer bij zondere kerkelijke plechtigheid plaats ge had. Daar heeft namelijk een neomyst van niet minder dan 65 jaren, de weleerw pa ter Jos. Reintjens, zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Om kwart voor tien Zondagmorgen werd de pas gewijde, zoo meldt de „Limb. Koer." met zijn familie bij hotel „Geuldal" afge haald door de eerw. heeren geestelijken, fanfare „St. Gerlach", een groote schare bruidjes, Credo Pugno, R.K. Studentenclub „St. Martinus" K.J.V. en K.J.M., terwijl een groote massa belangstellenden zijn blijde komst verbeidde. Pater Reijntjes werd bij zijn eerste H. Misoffer geassisteerd door den weleerw. pa ter Aemilius Kengen als diaken, den wel eerw. pater Pergens als subdiaken en den zeereerw. heer pastoor Ribbergh van Hout- hem als presbyter-assistens. De feestpredikatie werd gehouden door den zeereerw. heer pastoor Ribbergh. Na de H. Mis werd de nieuwe priester on der de blijde tonen der fanfare „St. Ger lach" ter pastorie geleid, waar hij de ver- eenigingen en alle belangstellenden harte lijk dankte. „Msbd."

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6