DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 EEN NEDERLANDSCH GENEESKUNDIG APPARAAT OP DE WERELDTENTOON STELLING TE BRUSSEL. Van bevoegde zijde wordt ons geschre ven: l Meermalen is er in verschillende dag bladen melding gemaakt van de Nederland- sche stands op de wereldtentoonstelling te Brussel. Over de meeste der in deze stands ver tegenwoordigde industriën en bedrijven, verschenen waardeerende en tot een bezoek opwekkende mededeelingen. Tot nu toe misten wij daarin eenig be richt over een in ons land gevestigde nog jonge, maar mooie industrie der medische iprecisie-apparaten. Dit verwondert te meer, omdat de reputatie van de firma, die zich met deze industrie bezig houdt over onze grenzen blijkbaar beter gevestigd is dan daarbinnen. Immers de „Eiga" C.V. te Lei den is door niemand minder dan den be roemden natuurkundige Prof. dr. A. Pic- card en den Belgischen Hoogleeraar in de Psysiologie prof. dr. P. Rylant uitgenoodigd, op den specialen wetenschappelijken stand in het Palais de la Sciena „Alberteum", haar snaargalvanomotorinstallatie te plaat sen en in bedrijf te demonstreeren aan de bezoekers, wien de gelegenheid geboden wordt, hun electrocardiogram, di. de elec- trische stroamkromme, die het hart bij zijn samentrekking ontwikkelt, direct waar te nemen. Door deze onderscheiding is op de in ons land helaas nog zoo weinig gewaardeerde „Eiga" een zoo bijzonder licht geworpen, dat meer aandacht aan deze firma mag wor den besteed. De naam is reeds een analyse waardig. Zij is n.l. opgebouwd uit de woorden „Eint- ho ven-Galvanometer", waarmede de oor sprong van het bedrijf ondubbelzinnig wordt aangegeven, n 1. het construeeren van de door wijlen prof. dr. W. Einthoven ont worpen snaargalvanometers, waarmede in 1924 de Nobelprijs werd verworven. Eint hoven besloot op het dringend verzoek van den Amerikaanschen Hoogleeraar prof. dr. Wilsen te Ann Arbor tot het in den handel brengen van zijn origineele galvanometer, omdat de nabootsingen van Einthoven's geniale constructie niet aan de gestelde eischen konden voldoen. Onder Einthoven's persoonlijke leiding zijn in 1925 en volgende jaren, eenige se ries van deze „super" snaargalvanometers geconstrueerd, die over de geheele wereld verspreid zijn en in de beroemdste labo ratoria een plaats vonden. Na het overlijden van den wereldbe- roemden Leidschen Physioloog werd de „Eiga" C.V. opgericht, die tegenover de familie Einthoven contractueel de verdere productie van de éénige origineele Eint hoven snaargalvanometer op zidh nam en daardoor ook de eenige firma is, die over de constructieteekeningen e.d. van wijlen prof. dr. W. Einthoven beschikt. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is dr. A. C. F. L. Buschkiel te Wassenaar tot wederopzegging toegelaten als privaat-do cent in de faculteit der wis- en natuurkun de aan de Rijks-universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de hydrobiologie. LAATSTE BERICHTEN MISDRIJVEN IN DE OMGEVING VAN VRIEZENVEEN. Vijf personen in arrest. De gemeente-politie te Vriezenveen heeft in samenwerking met de plaatselijke rijks politie en de Kon. Marechaussee in ver band met een aantal misdrijven, dat in' deze omgeving den laatsten tijd is ge pleegd, een vijftal personen in arrest ge steld. Allereerst werd gearesteerd de 22- jarige koopman A. M. uit de buurtschap Vriezenveenschewijk, die alhier een koe uit de weide had gestolen ten nadeele van de wed. V. en deze te Rijssen op de markt had verkocht. Deze A. M. bleek verder een reeks van oplichtingen en verduisteringen te hebben gepleegd, zoomede valschheid in geschrifte bij zijn handel in rijwielen, radiotoestellen enz. Hij werd ingesloten in het Huis van Bewaring te Almelo. Uit de getuigenverhooren kwam aan het licht, dat een zijner vrienden, de 26-jarige veenarbeider J. B. uit de buurtschap Si- boulo, de onlangs afgebrande woning van zijn vader in brand had gestoken. J. B. wegens dit misdrijf eveneens gearresteerd, heeft deze brandstichting volledig bekend. Ingesloten in het Huis van Bewaring te Almelo heeft deze J. B. aan de politie nog meer belangrijke bekentenissen afgelegd, waaruit blijkt, dat hij met A. M. in de maand Juni ook reeds gezamenlijk te Om men een koe uit een weide heeft gestolen. Toen J. B. eenmaal door de mand geval len was, heeft hij nog meer misdrijven be kend. Zoo was hij ongeveer vier jaar ge leden met een anderen vriend van hem J. KI. genaamd des nachts op een strooptocht uit. Bij een slager in de buurtschap Sibcu- lo werd door inklimming een partij worst en spek gestolen. J. B. had voor deze ge legenheid een jachtgeweer bij zich. Toen het tweetal bemerkte, dat zij gevolgd wer den door een hen onbekend persoon, en toen deze hen tot circa 100 meter was ge naderd, werd na ampel overleg besloten dezen persoon maar neer te schieten. J. B. laadde daartoe zijn jachtgeweer en schoot op den man die neerviel of wel zich heeft laten neervallen. Van deze poging tot doodslag is destijds niets naders bekend ge worden, doch thans heeft J. B. een volle dige bekentenis afgelegd. Verder zijn gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht de veenarbei ders H. M. en G. B. te Vriezenveen; laatst genoemde is een broer van J. B.. die bij de landbouwers B te Lange veen en S. te Gees teren in Juli j.l. 65 kippen h dden gestolen VAN ONZE ADVERTEERDERS. SLAGERIJ DUINDAM. De heer Duindam is een van de bewo ners van de Korenbrugsteeg, die verdre ven werd door den bouw van het nieuwe Stadhuis. En terwijl zijn oude zaak viel onder sloopershanden, was zijn nieuwe zaak aan den Hoogen Rijndijk nog niet gereed, zoodat hij zijn zaak tijdelijk naar een an der perceel in den Burchtsteeg onderbracht. Vandaag is echter de nieuwe zaak aan den Hooge Rijndijk geopend en het moet ge zegd, dat de vrees, die er bij sommigen mocht bestaan hebben om langzamerhand al deze oude heerenhuizen te zien verdwij nen en veranderd in winkelzaken ten op zichte van deze nieuwe zaak niet bewaar heid is geworden. Maandenlang is er gewerkt en het resul taat dat bij deze verbouwing is bereikt, is dan ook verrassend. De geheele onderver dieping is uitgebroken en totaal vernieuwd, zoodat hier door de zeer moderne bouw en inrichting een eerste klasse zaak is verre zen. Alle moderne outillage is in deze zaak aangebracht. Bovendien ziet de zaak er door de frissche betegeling en beschildering er zeer rein uit, zoodat hier van een goede aan winst in deze stadswijk gesproken mag worden. Deze moderne slagerij is werkelijk een lust om te zien. De voorschriften der hy giëne zijn zoo nauwkeurig mogelijk nage volgd. De machinale koelinrichtingen, waarin het vleesch tot op een temperatuur van 2 gr. wordt afgekoeld, zijn op zich reeds een bezichtiging waard. Bij een tem peratuur als heden is ook voor „levend vleesch" het verblijf in zulke koelruimten een verkwikking! Van de kunstvaardigheid van den heer Duindam in het fraai opmaken van vleesch- waren, daarvan legger^ de etalages een zeer appetijtelijk getuigenis af. Ook de comestibles met welk artikel de zaak werd uitgebreid zijn smaakvol gearran geerd. Het ontwerp voor de verbouwing van deze hyper-moderne slagerij ging uit van den heer ir. Jan van der Laan; het werk werd uitgevoerd door den aannemer, den heer Van Valderen, het schilderwerk werd verricht door den heer S. Duindam. De heer Duindam mag met recht en re den trotsch gaan op zijn nieuwe zaak. Het vertrouwen, dat hij in zijn oude zaak ge noot, zal aan de Rijndijk ongetwijfeld be stendigd blijven. en deze op de markt te Zwolle hadden ver kocht. Genoemde personen hebben terzake dit.misdrijf ook een volledige bekentenis afgelegd. Uit getuigenverklaringen is eveneens vast komen te staan, dat J. B. voor enkele jaren, tijdens de staking in de veenderijen alhier groote hoeveelheden turf in brand heeft gestoken, om den voorraad van de verveners zooveel mogelijk te verminderen, waardoor spoediger tot hervatting van het werk zou worden overgegaan. Al de in brand gestoken turf werd toen vernield, want aan blusschen viel niet te denken. UITSLAANDE BRAND TE SCHEVENINGEN. Hedenochtend omstreeks half zes werd de brandweer gealarmeerd voor een uit- slaanden brand aan den Zeesluisweg 44 te Scheveningen, waar een vischrookerij ge vestigd is. Deze rookerij bevindt zich ach ter de woonhuizen aan den Zeesluisweg en heeft door middel van een plaats en een poort toegang tot de straat De brand liet zich in de eerste oogenblikken nogal fel aanzien en de vlammen sloegen uit het dak. De politie-brandweer rukte dan ook met twee motorspuiten van het bureau Duinstraat uit en het gelukte haar in zeer korten tijd het vuur te bedwingen. De zol der-etage van het pakhuis brandde echter geheel uit. Van het dak is slechts het ge raamte nog over. Na korten tijd kon de eerste motorspuit weer naar het bureau te rugkeer en; de tweede bleef nog eenigen tijd op de plaats van den brand of hier en daar na te blusschen. De brand is ontstaan doordat bokkingvet in het smeulende viiur is geloopen en daar door vuur heeft gevat. Ook beneden bleef er niet veel voor het vuur gespaard. De rookerij was eigendom van den heer v. d. Deijl. MEISJE DOOR TOURINGCAR OVERREDEN EN GEDOOD. Hedenmorgen is het 12-jarig dochtertje van de familie N. R. te Sluis door een tou ringcar overreden en op slag gedood. Burgemeesters-benoeming Met ingang van 15 Augustus is benoemd tot burgemeester van Meppel baron D. Mackay, thans burgemeester van Enkhui zen. LANDBOUWER DOOR EEN TRAP VAN EEN PAARD GEDOOD. De 55-jarige landbouwer H. B. te Oos- terhesselsoherbrug kreeg hedenmorgen, ter wijl hij de paarden uit het land haalde, een trap van een der dieren en werd op slag gedood. GEORGE ELISABETH SCHWARTZE t In den afgeloopen nacht is te Amsterdam in den ouderdom van 81 jaar overleden de beeldhouwster Georgina Elisabeth Schwart- ze. Van Prof. Stracke en Prof. Leenhof heeft zij haar opleiding gehad aan de Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten te Amster dam. Zij maakte studiereizen naar Floren ce, Rome, Londen en Spanje. Haar bekendste beeldhouwwerken zijn: de Slavin, in het Rijksmuseum; Slapende kinderen en Lezend meisje, in het Stede lijk Museum. Voorts vervaardigde zij bustes van de hoogleeraren Wichmann, Wertheim, Salomonson, Donders, Snellen, Boerhaave, Helmholtz en Von Graeve. Ook de Luther- •buste in het „Tehuis De Wartburg" is door haar vervaardigd, zoomede een aantal Luther-plaquettes. TELEGRAMMEN DISCONTO-VERLAGING. PARIJS, 8 Aug. (A. N. P.). De Banque de France verlaagde heden haar wissel disconto van 3 1/2 op 3 pet. GROOTE BRAND TE EDESSA. ATHENE, 8 Aug. (A. N. P.) Een groo te brand heeft te Edessa (in Macedonië) 90 huizen in de asch gelegd. De bewoners, in het bijzonder de vrouwen en kinderen, zijn de stad uitgevlucht. Aangezien de wind zeer krachtig is vreest men een ver dere uitbreiding van den brand. Het is nog niet bekend of menschenlevens te betreu ren zijn. EEN MOOIE RECLAME. FOLKESTONE, 8 Aug. (A. N. P.) De badgasten van Folkestone zijn getuigen geweest van een opwindend tooneel toen een groote luchtballon welke naar het scheen het Kanaal wilde oversteken, steeds dichterbij de waterspiegel kwam en tenslotte op een kwart mijl van de kust op het water terecht kwam. Spoedig was assi stentie ter plaatse. De ballon werd bestuurd door de be kende Fransche luchtvaarder Dolfus. De ballon werd gebruikt door de Londensche filmproductie-maatschappij welke op het oogenblik opnemingen laat doen voor de film „The Conquest of the Air", welke onder regie staat van Alexander Korda. De eerste opstijging heeft dus een ontijdig einde gevonden. Leeuwarder Commissie-noteering. De Leeuwarder commissie-noteering is heden vastgesteld op 46 cents. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Aug. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie f 0.500.80, kroten f 0.401.60, komkommers f 1.002.20, bloemkool I f 4.9018.80, bloemkool II f 1.507.30, roodekool f 3.605.20, savoye- kool f 2.70, groenekool f 1.802.60, meloe nen f 327, pieterselie f 0.501.00, prei f 1.00—1.20, kropsalade f 0.50—1.40, selde rie f 0.301.20, bleekselderie f 12, uien 3070 cent, wortelen f 2.004.70, rabarber BURGERLIJKE STAND LEIDEN. G e b o re n: Frank Evert z. van W. Wie- ringa en E. C. Mulder Gerardus z. van W. F. Roozendaal en N. Schats Martha Gerdina d. van J. Th. L. de Jong en A, S. Ruis Teunis z. van L. Noort en P. Kui- venhoven Anthonie z. van L. Rovers en A. Koning Alexander Hendrik z. van C. L. B. v. Nes en C. v. d. Hoek. Ondertrou wdH. A. v. d. Water jm. 26 j. en F H. J. Wijnhoven jd. 25 j. Getrouwd: H. Hillebrand jm. en M. v. Helden jd. G. G. Lovink jm. en J. C. E. Klein jd. J. A. Meijlink jm. en J. Janssen jd. L. J. Oudshoorn jm. en C. M. W. Brakel jd. N. v. Putten jm. en M. C. H. Tegelaar jd. BIOSCOPEN. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Afgekeurd. f o.300.40, perziken f 210, kroten f 2.20, snijboonen f 312, stokboonen f 615, pronkboonen f 37, stamboonen f 310, tuinboonen f 23, doperwten f 1519, pos telein f 37, spinazie f 210, tomaten A f 5.60—8.20, B f 5.80—10.00, C f 4.00—5.80, CC f 3.uien f 2.503.10, wortelen f 1. aardappelen f 2.30. Melkveiling. Prijs voor geleverde bo ven taxemelk in het District Leiden. In ge organiseerd overleg. Week 27 Juli tot 3 Angustus f 3.50; week 310 Aug. f 3.50, week 1017 Aug. f 3.50. BODEGRAVEN, 7 Aug. Eierenveiling. Aanvoer 11617 stuks. Prijzen: kippeneieren wit f 2.803.00, bruin f 3.103.30, eenden eieren f 2.102.40 per 100 stuks. GOUDA, 8 Aug. Vee. Aangevoerd in to taal 1821 stuks, waarvan 45 slacht varkens, vette 1920 cent en Londensche 1516 cent per pond levend met 2 pet. korting. 737 magere varkens f 2028, 470 biggen f 10 14, Geldersche biggen f 1415, 4 runderen f 100140, 47 nuchtere kalveren f 3.50 7.50, 1 schaap, 1 lam, 16 bokken en geiten f 25 per stuk. Handel redelijk. Kaas. Aanvoer 427 partijen. Prijzen le kwal. met rijksmerk f 1820, 2e kwal. f 1416. zware tot f 24, Handel redelijk. Boter. Aanvoer 431 ponden. Goebo- ter 7075 cent en weiboter 6570 cent per pond. Handel vlug. ROELOFARENDSVEEN, 7 Aug. Groen tenveiling. Bloemkool 713 cent per stuk, meloenen 515 cent per stuk, sla 5080 cent per 100 krop, snijboonen 4575 cent, princesseboonen f 0.701.05, dubb. stam 75 cent per 10 kg., fijn f 1.502.50, fijnbasterd f 0.901.00, basterd 45 cent, grof 2530 cent, bommen doorgedraaid. Stippel 25 cent per 25 kg., gedeeltelijk doorgedraaid. GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN Woensdagmiddag 2 uur vergaderde de Raad dezer gemeente voor de laatste maal in deze zittingsperiode. Afwezig waren de heeren Boer, Leliveld en Vreeken. Onmiddellijk na de opening werden de geloofsbrieven van de nieuwgekozen Raads leden onderzocht. De commissie bestond uit de heeren Baars, de Groot en Jongeneel. Na onderzoek concludeerde de commissie tot toelating van 11 leden, maar wees er op dat tussohen de heeren W. J. v. d. Boon en Ph. Jongeneel zwagerschap bestond, zoo dat deze, hoewel de stukken in orde waren, niet konden worden toegelaten. Krachtens art. 24 der wet stelde de voorzitter voor tot loting over te gaan. De heer Jongeneel moest een van de twee gesloten couverts trekken, die de namen bevatten en trok zijn eigen naam, zoodat hij zitting kon nemen en zijn zwager uitviel. Behalve de 11 leden werd daarop ook de heer Jongeneel toege laten. Raadsleden becritiseerd. Na de vaststelling der notulen verzoekt de heer Jongeneel vervolgens twee vragen te mogen stellen, één over de verbetering van de Noordstraat en één over een uit lating van een gemeente-ambtenaar over een Raadsbesluit. De voorzitter acht de laatste vraag te vaag geformuleerd en wil nadere verkla ring. De vrager deelt dan mede te zullen vragen over de uitlating van een ambtenaar over de Raadsleden, die voor de salarisver laging hebben gestemd. De voorzitter acht dit geen zaak van den Raad. De heer Jon geneel wél. Het prestige van den Raad wordt aangetast en dat wil spr. verdedigen. De voorzitter handhaaft zijn standpunt, de heer Jongeneel het zijne en meent het reoht ie hebben vragen te stellen. Na eeni ge woordenwisseling, waarbij de vrager een uitspraak van den Raad vraagt, wordt de vergunning uitgesteld tot het eind der agenda. Verschillende ingekomen stukken gaan onder den hamer door. Afgewezen wordt een verzoek van J. A. Jacobi, die de vorige maal ontheffing van de hondenbelasting vroeg en thans in een lagere klasse ge plaatst wilde worden. Besloten werd met den heer J. v. d. Gie- sen een overeenkomst te sluiten, waarbij deze 500.bijdraagt in de bestrating van den Torenlaan, die zijn grond bouwrijp maakt. De gemeenterekening wordt aangeboden met een batig saldo van f 1666.78 op den gewonen dienst en 22759.08 op den kapi- taalsdienst. De rekening van het G.E.B. sluit met een netto winst van 10.000. Opnieuw wordt behandeld de aanvrage van de Chr. Schoolvereeniging om gelden noodig door de toegepaste concentratie der scholen, die nu zijn beslag heeft gekregen. Na gunstig advies van de inspectie stellen B. en W. thans voor de gelden te verstrek ken, echter eerst aan het eind van het jaar, wanneer gebleken is dat het Rijk ze voor zijn rekening neemt. De heer Baars vraagt of daar uitzicht op is. De voorzitter acht het de plicht van het Rijk deze kosten te dragen. De heer C. B. Batelaan acht de tijdgrens eind 1935 te kort. Dat zal zeker een jaar later moeten worden. Echter wil hij dan de gelden voorschieten aan de school. Meer dere sprekers sluiten zioh daarbij aan, waar na de voorzitter de zaak nog ruimer maakt, door voor te stellen in principe tot uitbe taling te besluiten, maar pas te betalen, wanneer is gebleken dat het Rijk niet be taalt. Hij belooft echter de zaak niet on- noodig te rekken. 155 M2 grond op het nieuwe terrein wordt verkocht voor 6.per M2. Met de N.V. Turkenbur.g's Zaadhandel wordt overeengekomen dat de gemeente een deel van de sloot langs de boerderij van die firma, die grenst aan de Nieuwe Markt zal dempen en bestraten, waarna de fa. er een afscheiding op zal maken. De Raad neemt met waardeering kennis van de welwillendheid der fa. Kosten voor de gemeente ongeveer 300. De heer Jongeneel vraagt dan allereerst over de Noordstraat. Hij heeft ter plaatse gezien dat bij de toekomstige verbetering van de straat deze niet overal even breed zal worden en speciaal bij den Burgemees ter zal worden versmald. Hij vraagt daar voor de aandacht van B. en W. De voorzitter wijst den vrager te recht en verwijt hem zich niet vol doende op de hoogte te hebben gesteld. Deze zaak is volkomen in orde. De tweede vraag wordt door spreker aan gehouden tot de algemeene beschouwingen over de begrooting. Een rumoerige periode met een kalm slot. Ten slotte neemt de voorzitter met en kele woorden afscheid van Gen ouden Raad en speciaal van de 7 leden, die niet weer- keeren. Hü herinnert aan wat in deze pe riode kon worden gedaan, bespreekt ook de verhoudingen in den Raad, het optreden van den heer Oldemans, de moeilijkheden met wethouder Huytkar, maar constateert met genoegen dat de benoeming van den heer v. d. Poll de goede verstandhouding in B. en W. weer heeft hersteld. De heen gaande leden dankt hij voor him arbeid, waarna hij de vergadering sluit. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59 65 Londen 7.33l/2 New York1.4713/16 Parijs 9.783/4 Brussel 24.96 Zwitserland 48.36 Milaan 12.171 /2 Madrid 20.22i/2 Oslo36.90 Kopenhagen32.80 Stockholm 37.85 Praag6.15 Weenen Boedapest-. Prolongatie 4 1/2 pet. BEÜRSOVERZICHT. Het Chadbourne-plan, dat op 31 Augus tus afloopt, wordt niet verlengd, al hebben alle bij dit plan aangesloten landen, met uitzondering van Java, besloten, den In ternationalen Suikerraad te laten voort bestaan, klaarblijkelijk met het doel den weg te effenen voor een internationale sui kerconferentie, die dan door de EngeLsche regeering bijeen zou moeten worden ge roepen. De Engelsche regeering heeft zich hiertoe bereid verklaard bij monde van Mr. Walter Elliot, den Minister van Land bouw, die ter gelegenheid van de indiening van de regeeringsvoorstellen bij het Lager huis voor de voortzetting van de subsidie aan de Engelsche suikercultuur op 31 Juli mededeelde, dat de regeering de regeerin gen van de suiker-exporteerende Domi nions en Koloniën voorstelde, de mogelijk heid te onderzoeken om een gezamenlijke poging te doen om de internationale sui ker-besprekingen te heropenen, indien er een redelijke kans was, dat dergelijke be sprekingen succes zouden opleveren. Hier doet zich dus het eigenaardige ge val voor, dat een land, dat een suikercul tuur uit den grond gestampt heeft ten koste van vele tientallen millioen ponden ster ling hest initiatief wil nemen voor een con ferentie om den toestand van de suiker cultuur te verbeteren. Infcusschen heeft Java alle banden met de andere suikerlanden verbroken. Tot dus verre heeft dit contact voor haar geen en kel voordeel opgeleverd, zooals trouwens het geheele Chadbourne-plan van geen en kele practische waarde is geweest. De op zet van het plan is veel te ruim geweest, tengevolge van de vermindering van het verbruik, doch ook door de toenemende productie in landen, die niet bij het plan waren aangesloten, omdat zij niet expor teerden. Dit b.v. het geval geweest in de Vereenigde Staten en de Philippijnen, die hun geheele productie in de Vereenigde Staten verkoopen, waardoor de vrije we reldmarkt sterk is ingekrompen. Java gaat dus voorloopig haar eigen weg en ongetwijfeld gevoelt zij zich sterk ge noeg om de moeilijkheden het hoofd te bieden. De vooruitzichten voor de Ja va-suiker cultuur zijn den laatsten tijd iets verbeterd, als gevolg van de aanzienlijke productie beperking en de groo tere verkoopen in het begin van het jaar. Bovendien is men er in geslaagd den kostprijs te verlagen tot een peil, dat voor enkele jaren nog voor on mogelijk werd geacht. Weliswaar is er geen sprake van, dat de maatschappijen met der gelijke verkoopprijzen zooals deze thans zijn met winst kunnen werken, doch in ieder geval loopt de periode van de ernsti ge verliezen ten einde. Zoodra de alge meene marktpositie van het product zóu verbeteren, zou Java er onmiddellijk bij zijn om hiervan te profiteeren. De Amsterdamsche effectenbeurs had vandaag een uiterst lusteloos verloop. De handel was zeer stil terwijl de koersver anderingen niets te beteekenen hadden. Er was weinig nieuws, dat eenigen invloed op de koersen uitoefende. Wallstreet was gis teren verdeeld, terwijl de wisselkoersen vandaag zoo goed als onveranderd waren, zoodat de beurs het vandaag moest doen zonder de aanwijzingen waarnaar zij zich den laatsten tijd steeds had gericht. Hoe gering de ondernemingslust wel was, bleek duidelijk uit het feit, dat meer dan de- helft van den beurstijd verstreek, zonder dat er in Philips een" transactie tot stand kwam. Uiteindelijk stelde de koers zich 1 peta. boven het vorige slot. Unilevers openden prijshoudend, doch moesten in het verloop een kleinigheid afstaan. Aku's bleven op peil. In Oliewaarden ging het eveneens zeer rustig toe. Bij de opening was er eenige belangstelling voor Kon. Olies, hetgeen in een koersverbetering van 1 pet. resulteerde, doch in het .verloop ging het avance grootendeels verloren. De Ame- rikaansche soorten kwamen hier en daar iets lager. Tabakken waren eenigszins ge drukt. Deli Batavia's verloren ongeveer 2 1/2 pet. terwijl de andere Sumatra-soor- ten eveneens een kleinigheid terugliepen. Rubbers waren flauw, speciaal wat betreft de minder courante soorten, waarvan Deli Batavia Rubbers 2 pet. terugliepen A'dam Rubbers boden weerstand en waren ten slotte weinig veranderd. Suikers hadden een beperkte markt en waren prijshoudend, H.V.A.'s werden eer fractie hooger geno teerd. Scheepv. waren verwaarloosd. Ned. Scheepv. Unies konden zich niet ten volle handhaven. Amerikanen trokken nog eeni ge belangstelling, doch in navolging van Wallstreet was de stemming hier verdeeld. Staahvaarden en Spoorwegwaarden waren zwaker, doch Koperwaarde waren aan den vasten kant. Duitsche obligaties werden oen fractie hooger genoteerd. Op de Neder - landsche Beleggingsmarkt openden 4 pet. obligaties Nederland en Ned Indië ge drukt, resp. op 95 3/4 en 92 pet In het verloop trad evenwel een vrij krachtige verbetering in, zoodat ten slotte de koers verliezen tót fracties waren teruggeloopen. Oude Schuld boden weerstand evenals Ge- meenteleeningen. De wisselrr--':t was ook kalm met weinig veranderden koersen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3