STADS NIEUWS WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Coadjutor van den Aartsbisschop De verkiezing van de Wethouders. VOORNAAMSTE NIEUWS 26ste Jaargang No. 8185 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooroitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 PROF, DR. J. DE JONG BENOEMD. Titulair-Aartsbisschop van Rusio en Coadjutor van Z. H. Exc. Mgr. Jansen. Z. H. Paus Pius XI heeft dr. J. de Jong, kanunnik van het Metropolitaan Kapittel en President van het Seminarie Rijsenburg te Driebergen benoemd tot titulair-Aarts- bisschop van Rusio en tot coadjutor, met recht van opvolging, van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. De aanstaande opvolger van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansene, prof. dr. Jan de Jong is 10 September 1885 te Nes op Ame land geboren. Na zijn studies te hebben volbracht aan het Klein-Seminarie te Cu- lemborg en aan het Groot-Seminarie te Rijsenburg ontving hij in 1908 de H. Priesterwijding. In datzelfde jaar werd hij naar Rome gezonden om zijn studies ver der voort te zetten. Drie jaar later pro moveerde de jonge priester tot doctor in de Philosophic en in de Theologie. Hij werd daarna benoemd tot kapelaan te Amersfoort in de parochie van St. Fran- ciscus Xaverius, nog binnen het jaar volg de zijn aanstelling tot conrector bij de Zusters van O. L. Vrouw, in dezelfde stad. In 1914 werd dr. de- Jong benoemd tot professor in de Kerkgeschiedenis aan het Groot-Seminarie Rijsenburg. Hier had hij gelegenheid zijn wetenschappelijke scho ling ten volle te benutten en schreef hij met den zeereerw. heer W. Knuif in het „Archief van de Geschiedenis van het Aartsbisdom" een belangrijke bijdrage over „Philippus Rovenius en zijn bestuur der Hollandsche Missie". In verschillende andere tijdschriften verschenen bijdragen van dr. de Jong. Bekend is zijn drie-deelig Handboek der Kerkgeschiedenis, dat van 19291931 verscheen en reeds in 1932 in tweeden druk van de pers kwam. Prof. dr. de Jong werd in 1931 benoemd tot president van hét Groot-Seminarie Rij senburg, terwijl in 1933 zijn benoeming tot kanunnik van het Metropolitaan Kapittel geschiedde. De nieuwe coadjutor is Officier in de Orde van Oranje Nassau. Het „Leids Arbeidersblad" (propaganda blad van de afd. Leiden der S.DA.P.) schreef over de verkiezing van sociaal democratische wethouders, in zijn laatste nummer: Wij sociaaldemokraten zullen zorgen niet in deze val te lopen Als inderdaad wij de nodige waarborg verkregen heb- ben* dat wij door zitting te nemen in het college van Burgemeester en Wet houders iets van betekenis voor de ar beidersklasse en de proletarische mid denstand kunnen bereiken, zullen wij tonen voldoende verantwoordelijkheid te bezitten, om te zorgen, dat de ge meente op een behoorlijke wijze wordt bestuurd. Aldus schreef het propaganda-blad der S.D.A.P. Uit onderstaande correspondentie blijkt, hoe die „noodige waarborg" is begre pen geworden door de Raadsfractie der S.D.A.P. Die „noodige waarborg" is ge vonden in de verklaring, die van de rech terzijde werd gevraagd, dat deze zal me dewerken aan de werkverruiming in de gemeente, voorzoover financieel mogelijk en voorzoover hoogere instanties het niet verhinderen. Het spreekt vanzelf, dat de rechterzijde die verklaring heeft gegeven, daa- deze volkomen aansluit bij de in die kringen in het verleden door haar gevolgde en gewenschte politiek. Waar in het verleden de S.D.A.P. in den Leidschen Raad meerdere malen bij haar wenschen inzake werkverruiming geen rekening heeft gehouden met de finan- cieele mogelijkheid, daar willen wij ver trouwen (de rechterzijde heeft dit ver trouwen ook in haar correspondentie met de S.D.A.P. uitgedrukt), dat haar politiek in den vervolge anders zal worden; dat de S.D.A.P. zich ook zelf zal houden aan de formuleering van haar wenschen inzake werkverruiming (en dat ook zal doen inzake de geheele te voeren gemeente-politiek), zooals deze door haar is voorgelegd aan de rechterzijde en welke luidt: „De rechtsche Raadsfracties zullen, waar financieel mogelijk financieele mogelijk heden kunnen niet vooraf worden vastge legd waar geen belemmeringen worden in den weg gelegd door hoogere instanties, medewerken om de werkgelegenheid in de gemeente zooveel mogelijk te bevorderen". Hier volgt de geheele gevoerde corres pondentie. Schrijven van de drie recht sche Raadsfracties aan de Raadsfractie der S. D. A. P. Den 12den Juli is volgend schrijven ge zonden aan mr. D. A. v. Eek, voorzitter Raadsfractie der S. D. A. P. „Ondergeteekenden, voorzitters van de drie rechtsche Raadsfracties, zouden het op prijs stellen, uw meening te kennen be treffende de volgende vragen: 1. Is Uw raadsfractie van oordeel, dat, gezien de uitslag der raadsverkiezing, wij ziging moet worden gebracht in de samen stelling van het College van B. en W.? En, zoo ja, welke wijziging? 2. Is Uw raadsfractie van oordeel, dat, bij een eventueel intreden van een verte genwoordiging der S. D. A. P. in het Col lege van B. en'W., het tot nu toe gevoer de beleid principieel, in belangrijke pun ten, moet worden gewijzigd? Indien u deze vraag bevestigend meent te moeten beant woorden, mogen wij u dan verzoeken, om ons concreet te willen aangeven, op welke punten. Wij veroorloven ons, u een zoo spoe dig mogelijk antwoord te verzoeken." Deze brief was onderteekend door de heeren dr. v. Es (A.-R.), Wilbrink (Chr.- H.) en Wilmer (R.-K.). Schrijven van de Raadsfractie der S. D. A. P. aan de drie rechtsche Raadsfracties. Bovenstaand schrijven werd gekruist door een schrijven d.d. 12 Juli van den heer W. G. Verweij, secretaris Raadsfractie der S. D. A. P. aan elk der drie rechtsche Raadsfracties (en eveneens aan de Raads fractie van V. B. en V. D.), luidende: „Namens de Sociaal-Democratische frac tie van de nieuwe Gemeenteraad heb ik de een, een delegatie van uw fractie uit te r.oodigen tot een bespreking over de be zetting van de wethouderszetels gedurende de komende 4-jarige periode. Deze bespre king zal worden gehouden op Maandag 22 Juli des avonds te 8 uur in het Volksge bouw, Heerengracht 34, alhier. Wij zouden het zeer op prijs stellen, tij dens deze bespreking het standpunt van uw fractie over deze aangelegenheid te vernemen. Tot de bijeenkomst zijn uitgenoodigd vertegenwoordigers van de R.-K., A.-R., C.-H., V.-B. en V. D.-fracties. Niet uitge noodigd zyn derhalve de vertegenwoordi gers van de Communistische Partij en van Nationaal Hërstel, wijl zij tegenstanders zijn van de parlementaire democratie. Ten slotte meenen wij het initiatief tot deze bijeenkomst te moeten nemen op grond van het feit, dat wij de sterkste frac tie vormen." Schrijven van de drie recht sche Raadsfracties aan de Raadsfractie der S. D. A. P. „In antwoord op uw schrijven d.d. 12 Juli moeten ondergeteekenden u mededee- len, dat zij hun schrijven d.d. 12 Juli heb ben verzonden na overleg in hun fracties, die algemeen van oordeel waren, dat een eventueele bespreking alleen nut kan heb ben, als eerst schriftelijk grondslagen voor die bespreking zouden zijn vastgelegd. Van daar de door ons aan u gestelde vragen, welker beantwoording een basis voor een bespreking- zou kunnen vormen. Wij moe ten dus eerst het antwoord op ons schrij ven afwachten, alvorens de uitnpodiging van den secretaris van uw fractie te kun nen beantwoorden." Deze brief gedateerd 15 Juli, was onder teekend door de heeren dr. v. Es, Wil brink en Wilmer. Schrijven van de Raadsfractie der S. D. A. P. aan de drie rrechtsche Raadsfracties. Onderstaand schrijven was gedateerd 20 Juli. „Naar aanleiding van uw schrijven dd. 12 Juli j.l. heb ik de eer u te berichten, dat het standpunt van de soc.-dem raadsfrac tie t.a.v. de bezetting van wethoudersze tels als volgt luidt: le. Meenen wij, dat door een overwe gend deel der Leidsche bevolking onze aanwezigheid in het College van B. en W. wordt verlangd. Wij achten het daarom een gemeentebelang, dat de sociaalijdemocra- ten in het College binnentreden. 2e. Meenen wij, dat op grond van de verkiezingsuitslag, waarbij ons 40 pet. van het aantal raadszetels is toegekend, wij aanspraak maken op het bezetten van 2 wethouderszetels. 3e. Meenen wij, dat op de vraag of, en, zoo ja, in hoeverre in de tot nu toe gevolg de gemente-politiek principieel wijziging zal worden gebracht, wanneer soc.-dem. in het College zitting zullen nemen, beter in een bespreking antwoord kan worden ge geven, daar we vreezen, dat een corres pondentie over deze materie eindeloos dreigt te worden. Niettemin deelen wij u ter uwer infor matie mede, dat de fractie alleen bereid is zich in het college te doen vertegenwoor digen, indien een stevige meerderheid der raadsleden zich bereid verklaart de be strijding der werkloosheid door middel van de werkverruiming dus met normale loonen onder de tegenwoordige omstan digheden als de taak te beschouwen, die het geheele gemeentelijke bestuursbeleid moet beheerscheru Naar het oordeel der fractie zal dus de uitvoering van het in dertijd door de sociaal-democraten inge diende werkplan, zij het dan in gedeelten, in hoofdzaak de eerste en voornaamste taak moeten zijn, die een college van B. en W., waarin de sociaal-democraten zijn vertegenwoordigd, zou moeten ten uitvoer brengen. Voor het betalen van renten en af lossing van de voor de uitvoering benoo- digde leeninggelden zal dan de gemeente lijke reserve moeten worden aangesproken. Voorts zal als leiddraad voor onze te voe ren politiek bijgaand crisisprogram dienen. Nu de tijd kort is om de vergadering van Maandag 22 Juli a.s. te doen door gaan, noodigt de soc-.dem. fractie u uit, om u door een afvaardiging te doen ver tegenwoordigen op een bijeenkomst, te houden op Vrijdag 26 Juli as., 's avonds te 8 uur in het Volksgebouw, waar de soc.- dem. fractie hoopt, dat definitieve beslui ten zullen kunnen worden genomen." Dit schrijven, gedateerd 20 Juli, was on derteekend door den heer Verweij. Schrijven van de drie recht sche Raadsfracties aan de Raadsfractie der S. D. A. P. „Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 20 Juli hebben wij de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen: Op onze vraag, of, en, zoo ja, in hoeverre de tot nu toe gevolgde gemeentepolitiek principieel, in belangrijke punten, zou moe ten worden gewijzigd, bij een eventueel in treden van uw partij in het College van B. en W., wijst u alléén op de „werkverrui ming". Wij willen echter nadrukkelijk consta- teeren, dat ook in het verleden, geduren de de laatste jaren, door het College van B. en W. voorstellen zijn gedaan en door den Gemeenteraad, met medewerking van onze raadsfracties, voorstellen zijn aange nomen, welke de door u bedoelde „werk verruiming" tot gevolg hadden. In de toe komst zal, evenals in het verleden, het streven onzer raadsfracties er op gericht zijn, om, voor zoover mogelijk, nuttige wer ken door de gemeente te doen uitvoeren. Wij zeggen „voor zoover mogelijk". Oók uw partij, eventueel deelnemend in het da gelij ksch bestuur der gemeente, zal niet naar het onmogelijke willen streven. Uw wensch, om de reserve voor „werkverrui ming" te bestemmen, is heel vaag gefor muleerd u veroorlove ons dit op te mer ken. En, in verband hiermede, willen wij ook uwe aandacht vestigen op het feit, dat werkverruiming van gemeentewege het aantal werkloozen en steun-behoevenden niet zeer sterk zal inperken. Als de alge- meene oeconomische toestand zich niet wij zigt, zal daarom, helaas, de door u bedoel de reserve zeer waarschijnlijk moeten wor den gebruikt, om den steun aan werkloozen en hulpbehoevenden te kunnen voortzet ten. Wij achten in dezen tijd deze zorg van het gemeentebestuur evenzeer over- heerschend, als die voor „werkverruiming". Hoewel wij het betreuren, dat u ons schriftelijk niet concreet heeft geantwoord op de door ons gestelde vraag betreffende eventueele door u gewenschte wijzigingen in de gemeentepolitiek, zijn wij wel be reid, bij de bespreking op as. Vrijdag te genwoordig te zijn." Deze brief, gedateerd 24 Juli, was on- derteekend namens de drie rechtsche Raadsfractie door den heer WiLmer. De conferentie. In de in bovenstaand schrijven bedoelde conferentie verklaarde de S. D. A. P.- Raadsfractie, dat zij aanspraak wilde ma ken op wethouderszetels indien haar twee zetels zouden worden gelaten en indien voor de door haar gestelde voorwaarde een meerderheid zou worden gevonden. Bedoelde voorwaarde werd ten slot te na breede discussie aldus geformuleerd: „De rechtsche Raadsfracties zullen, waar financieel mogelijk financieele mogelijk heden kunnen niet vooraf worden vastge legd waar geen belemmeringen worden in den weg gelegd door hoogere instanties, medewerken om de werkgelegenheid in de gemeente zooveel mogelijk te verruimen." Na bespreking van de gehouden confe renties op de rechtsche Raadsfracties is ten slotte volgend schrijven verzonden: Schrijven van de drie recht sche Raadsfracties aan de Raadsfractie der S. D. A. P. „In ons schrijven d.d. 12 Juli hebben wij uwe Raadsfractie de vraag gesteld: „Is uw Raadsfractie van oordeel, dat, bij een eventueel intreden van een vertegenwoor diging der S. D. A. P. in het college van B. en W., het tot nu toe gevoerde beleid principieel, in belangrijke puften, moet worden gewijzigd." U heeft ons in uw schrijven dd. 20 Juli medegedeeld, „dat beter in een bespreking antwoord kan worden gegeven" op deze vraag. In de daarop, door uwe fractie gewensch te conferentie, die gehouden is o.a. met ver tegenwoordigers der drie rechtsche Raads fracties, heeft uw fractie-voorzitter, als antwoord op de door ons in bovenbedoeld schrijven gestelde vraag, medegedeeld, dat de soc.-dem. Raadsfractie wenscht deel uit te maken van het College van B. en W., indien haar twee zetels in het College zou den worden toegekend en indien „de recht- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BUITENLAND. Mussolini mobiliseert drie nieuwe divi sies voor Oost-Afrika. (2de blad). „Er heerscht in Duitschland inderdaad een Kuituurkampf' schrijft de „Osservatore Romano". (2de blad). Lavai's decreten geven te Brest aanlei ding tot onlusten. (2de blad). Een Japansch-Chineesch incident. (2de blad). BINNENLAND. Mededeelingen omtrent de vliegramp met de „Gaai". (1ste blad). Benoeming van een coadjutor van Z. H. Exc. de Aartsbisschop. (1ste blad). sche Raadsfractie, waar financieel moge lijk (financieele mogelijkheden kunnen niet vooraf worden vastgelegd), waar geen belemmeringen worden in den weg gelegd door hoogere instanties, zullen medewer ken, om de werkgelegenheid in de ge meente zooveel mogelijk te verruimen". Ons r efer eerend e aan ons schrijven d.d. 24 Juli hebben wij de eer u mede te dee len, dat de rechtsche Raadsfracties zich met de door u gestelde voórwaarde inzake medewerking aan de werkverruiming kun nen vereenigen. Wij nemen hierbij als vanzelf sprekend aan, dat óók uwe Raadsfractie zich op het hierboven omschreven standpunt zal stel len. Tegen het getal van twee soc.-dem. wet houders hebben wij onzerzijds geen be zwaar. In uw schrijven d.d. 20 Juli deelt u ons mede, dat het crisisprogram der S. D. A. P. zal dienen „als leiddraad" voor de door uwe fractie te voeren politiek. Wij begrij pen dat. Voor de politiek onzer rechtsche partijen zullen ook als leiddraad worden gebruikt de programma's dier partijen. Mogen wij u verzoeken ons, zoo moge lijk spoedig te melden of u met dit schrij ven accoord gaat." Dit schrijven was namens de drie recht sche Raadsfracties onderteekend door den heer Wilmer. Schrijven van de Raads fractie der S. D. A. P. aan de drie rechtsche Raadsfracties. „Het ligt geheel in de bedoeling om bui ten de twee gestelde voorwaarden ver der de verschillende partijen vrij te laten om te handelen overeenkomstig him pro gramma's. Het is niet mogelijk door meerdere af wezigheid om in deze dagen de s. d. Raads fractie bijeen te roepen. Ik neem echter de verantwoordelijkheid op mij om te ver- DE KINDEREN DER BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID" MAAKTEN GISTEREN EEN WELGESLAAGD UITSTAPJE.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1