'iSfJSK UIT DE RIJNSTREEK De waker in Uw huis! DINSDAG 6 AUGUSTUS 1935 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 DE REIS VAN IR. MUSSERT NAAR INDIë Antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Roestam Effendi. Op vragen van het Tweede Kamerlid Roestam Effendi, in verband met een reis van den heer Mussert, algemeen leider der N. S. B., naar Nederlandsch-Indië en betreffende het aan den heer Roestam eventueel toestaan van een reis naar Ne derlandsch-Indië heeft de minister van ko loniën nader geantwoord: 1. Alvorens een bezoek te brengen aan Nederlandsch-Indië, waar de heer ir. A. A. Mussert, algemeen leider der N. S. B., thans vertoeft, heeft hij er zich van vergewist, dat de Indische regeering tegen zijn toela ting en tegen het houden van een aantal vergaderingen in besloten kring geen be zwaar zou hebben. Hem is door den gou verneur-generaal audiëntie verleend. 2. Dat het lidmaatschap der N. S. B. voor de overheidsdiensten hier te lande verbo den is een verbod, dat niet voor Neder landsch-Indië geldt sluit niet in, dat de aanwezigheid van een propagandist der N. S. B. onder de bestaande omstandighe den gevaarlijk moet worden geacht voor de openbare rust en orde daar te lande. 3. en 4. De door den steller der vragen voor zich zelf gewenschte bewegingsvrij heid bij een eventueel bezoek aan Neder landsch-Indië kan niet worden gewaar borgd, vermits zijn aanwezigheid daar te lande door de Indische regeering geacht wordt gevaar te zullen opleveren voor de openbare rust en orde. PRIKKELDRAADAFZETTING VAN WEILANDEN. Bezwaren van de Vereeniging voor de huiden-, leer- en schoenenbranche. De centrale vereeniging ter behartiging van de belangen van de huiden-, leder-, schoenen- en aanverwante branches heeft aan de ministers van oeconomische zaken, waterstaat en defensie een adres gezonden, waarin gewezen wordt op het feit, dat de huidenhandel sinds jaren groote schade on dervindt van het gebruik van z.g. prikkel draadafzetting van weiden. Deze toestand wordt echter allengs onhoudbaarder, daar het product op dusdanige wijze in discre- diet komt, dat de verkoop van Holland- sche huiden in het buitenland onmogelijk begint te worden. Immers deze huid is bijna uitsluitend en in het bijzonder geschikt voor de berei ding van overleder, automobiel-, "meubel en fantasieleder, terwijl zij.ook dient als grondstof voor militair schoeisel. Door de ruïneerende beschadiging die aan de hui den door het prikkeldraad wordt veroor zaakt, worden deze voor bovengenoemde doeleinden ten eenenmale onbruikbaar. De beschadiging is vaak van dien aard, dat orders worden geannuleerd en de handela ren van hun afnemers hierover geregeld klachten ontvangen. Namens de Nederlandsche huidenhandel en de lederindustrie werd aan de minis ters verzocht maatregelen te treffen, waar door dit euvel wordt weggenomen, tenein de te bewerkstelligen, dat dit Nederland sche product zoowel op de binnenlandsche- als op de buitenlandsche markt zijn posi tie zal kunnen handhaven. Namens de ministers van waterstaat en defensie is daarop door den minister van oeconomische zaken geantwoord, dat aan de consulenten, behoorende tot den rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, voor zoo ver zij daartoe in aanmerking komen, is medegedeeld, dat het wenschelijk is, dat zij aan prikkeldraadafzettingen van weilan den hun bijzondere aandacht schenken en dat hun tevens is verzocht, waar noodig, belanghebbenden op de aangevoerde na- deelen van dergelijke afzetting opmerk zaam te maken. Ook aan de hoofingenieurs-directeuren van den rijkswaterstaat is verzocht in voor komende gevallen met de geuite bezwaren rekening te houden; ook door den minister van defensie zullen maatregelen worden genomen, welke er toe kunnen leiden dat het euvel zooveel mogelijk wordt beteu geld. DE TOCHT VAN DEN BURGEMEESTER VAN ALBURY. Men meldt ons dd. heden uit Amster dam: Naar wij vernemen wordt de burgemees ter van Albury, de heer Waugh, heden door generaal Snijders ontvangen en brengt hij heden verder een bezoek aan Bussum, Utrecht en Driebergen. Morgen staat op het programma een 'bezoek aan Haarlem, Bode graven en Gouda. In laatstgenoemde plaats zal een plateelbakkerij worden bezocht, waarvan de heer Waugh een bedenkbord heeft ontvangen. Vrijdag gaat de tocht naar Volendam, Alkmaar (bezoek aan de kaasmarkt), de Afsluitdijk en den Helder. Zaterdag om 11 uur zal de Australische burgemeester worden ontvangen door zijn ambtgenoot van Rotterdam ten Stadhuize. Na dit bezoek zal een boottocht worden ge maakt door de Rotterdamsche havens en zal aan boord een lunch worden gebruikt. Zondag, Maandag en Dinsdag van de vol gende week zal de Albureesche burgemees ter naar de Noordelijke provincies gaan, om Donderdag weer in Amsterdam te verblij ven. Op dien dag is vastgesteld een bezoek aan de diamantslijperij van de firma As- scher. De industrieele ontwikkeling in ons land en in de provincie Zuid-Holland. Op vragen van het Statenlid Mr. J. In 't Veld, o.a. of Ged. Staten kunnen mededee- len, waaraan het te wijten is. dat het prae- advies op het voorstel ter Laan o.a. be- oogende de oprichting van een eco- nomisch-technologisch instituut voor Zuid- Holland, nog steeds niet verschenen is, heb- ALPHEN AAN DEN RUN Personalia. Voor het examen Duitsch l.o. is geslaagd de heer J. Dwarswaard. Auto over het beentje. In de Emmalaan waren gisteren eenige kinderen op een vrachtauto geklauterd. Nabij de in aanbouw zijnde nieuwe brug tegenover de fabriek van Oosthoek, sprong het 10-jarig dochter tje van v. V. van den wagen, waarhij het kwamen te vallen en een der wielen over het been kreeg. Dit lichaamsdeel werd zoo danig verwond, dat na voorioopige heel kundige behandeling van den dokter over brenging naar het Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk bleek. Ernstige aanrijding. De arbeider M. K. die hedenmorgen het terrein van de brandstoffenhandel van de fa. J. in de Pr. Hendrikstraat kwam afrijden, kwam in bot sing met een meisje, waarna hij zijn stuur kwijt raakte en pardoes voor een juist pas- eeerende kaasbrik met daarvoor bespannen paard terecht kwam, waar hij onder raak te. Het paard begon te steigeren, waardoor K. verschillende trappen van het beest kreeg en aan zijn beenen werd verwond en bovendien inwendige kneuzingen bekwam. Door een juist passeerenden dokter en de doktoren v. W. en Gr. werd de man behan deld en daarna door de politie per bran card naar zijn woning in de Torenstraat vervoerd. Tuinconcert. Door de muziekvereeni- ging „Crescendo" zal Woensdagavond half acht een concert worden gegeven in de speeltuin „Bloemhof". BODEGRAVEN. DE BURGEMEESTER VAN ALBURY KOMT. Morgen zal de bekende burgemeester van Albury een bezoek komen brengen aan Bodegraven op uitnoodiging van de school!* in deren. Mr. Waugh zal om 5 uur in den namid dag arriveeren. Over de ontvangst worden nog bespre kingen gevoerd. Ziekte van Weil. Na in een sloot in de Bodegraafsche Meije te hebben gezwommen is de zestienjarige J. door de ziekte van Weil aangetast. Zijn toestand is thans re delijk wel. BOSKOOP. Geboren: Cornells, zoon van M. C. Schouten en M. H. v. d. Ben. Ondertrouwd: J. Kroon en G. van Oijen F. Alblas en J. Dijs. Getrouwd: A. v. d. Broek 30 jaar en C. M. Vergragt 21 jaar H. J. Lamfers 30 jaar en W. Alblas 24 jaar. Overleden: E. M. Straver echtge- noote van M. J. Stolwijk 38 jaar. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag 8 Augustus des namiddags 7 uur (n. t.). Agenda: 1. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. 2. Onderzoek geloofsbrieven. 3. Verzoek van de plaatselijke Midden- standsvereenigingen om voor de heffing van personeele belasting de café's gelijk te stel len met winkels. 4. Verzoek van de Drank- bestrijdingsvereenigingen om aan de Kroon voor te stellen, dat het aantal maximum verloven A bepaald wordt op 7. 5. Verzoek van F. J. Post om verhooging van jaar wedde als ambtenaar ter secretarie. Wordt voorgesteld aan de maximum-jaarwedde nog 4 jaarlijksche periodieke verhoogingen te verbinden van 50.Vaststelling nieu we bouwverordening. Zeilwedstrijd. De watersport wordt in Nieuwkoop steeds meer beoefend. Vooral plaatselijk begint men thans voor deze mooie tak van sport wat te gevoelen. Wa ren voorheen de mooie plassen bijna ge heel verlaten nu ziét men allerwege zei lende en ronddobberende bootjes. Zondag gaf de nog jonge plaatselijke watersportvereeniging „Noord-Zuid" we derom een onderlinge wedstrijd op de Noorderpias, alhier. Ingeschreven waren 22 deelnemers die in vijf verschillende klassen waren 'gerangschikt. Prijswinnaars 'waren: Klasse A: -Ie prijs P. Sanders, 2e prijs Nic. Hoogerwerf. Klasse B: le prijs H. van den Bosch, 2e prijs J. van Koert. Klasse C: le prijs Aht. van Koert, 2e prijs L. Kwakkenbos. Klasse D: le prijs G. Tijsterman, 2e prijs A. M. van Vuuren. Klasse E: le prijs E. Augustinus, 2e pr. J. Leliveld. Zoowel op de plas alsook op den oever was zeer veel belangstelling voor dezen wedstrijd. Tal van bootjes dobberden op de plas rond vooral in de omgeving van de startplaats, waarvan wij de bestuurders de vriendelijke raad willen geven voortaan niet tusschen en voor de vlaggen van de startbaan te gaan varen of liggen daar dit zeer hinderlijk is voor de deelnemers aan den wedstrijd. ben Ged. Staten van Zuid-Holland geant woord, dat zij een vruchtdragende behan deling van dat voorstel niet wel mogelijk achtgn, zoolang niet de voornemens der Re geering met betrekking tot de industrieele ontwikkeling des lands vasteren vorm heb ben aangenomen. Zij hebben den Minister van Economische Zaken verzocht hen dien aangaande in te lichten. Shelltox verdelgt motten, muggen, vliegenKortom alle ongedierte, de larven en eitjes incluis. Een kamerbeurt zonder Shelltox is slechts half werk. Haal een bus Shelltox bij Uw drogist! NOORDEN. Zilveren priesterfeest. Zondag vierde de z.eerw. heer F. Koperdraad alhier zijn zilveren priesterfeest. Zaterdagavond werd zijneerw. afgehaald van den trein te 6.35 uur in Nieuwkoop door zijn familie en een aantal bruidjes. Een der kleinen bood een bouquet aan en gezamenlijk werd een wel komstlied gezongen. Een negental ingeze tenen hadden gratis hun auto beschikbaar gesteld, waarmede naar Noorden gereden werd, alwaar van alle huizen, zoomede van kerk en pastorie de vaderlandsche drie kleur aangaf de blijde stemming van de parochie over dit jubileum. Zondag droeg zijneerw. een plechtige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door pas toor Borsboom als diaken, door kapelaan Hermans als subdiaken en den eerw. heer R. Knaap als sub-diaken. In het priester koor merkten wij op de pastoor B. van Leeuwen uit Hillegom. Na de Hoogmis zong het zangkoor een feestcantate. Des namiddags -had een drukbezochte re ceptie plaats en des avonds was er een plechtig Lof met Te Deum. Drankbestrijding. Zondagavond werd in de St. Franciscuszaal een goed bezochte ledenvergadering gehouden van Kruisver- bond en en Mariavereeniging. De Geeste-r lijk Adviseur, Kapelaan W. B. Hermans in stalleerde na opening ban de vergadering een 7-tal nieuwe leden met een treffende toespraak. Z.Eerw. verheugt zich over de versterking van het ledental, doch ook over de versterking van de eigen overtuiging. Al hetgeen overbodig is moesten we be strijden en vasthouden aan alles wat het geluk in het leven kan bevorderen. Spre ker prijst de jonge meisjes, die lid worden vooral ook om den sterken invloed, welke hiervan uitgaat opden jongen man en op het gezin, want een voorbeeld van eenvoud en matigheid heeft steeds een goeden, op- bouwenden en stichtenden invloed. Z.Eerw. spreekt ook een bijzonder woord van wel kom tot den heer C. Voorn, die als Direc teur van de Kweekerij „De Oude Dam" een voorbeeld geeft voor zijn onderhoorigen en vertrouwt, dat de toetreding van de nieuwe leden het geestelijk leven van de parochie ten goede mag komen. Een der leden van het bestuur brengt Z.Eerw. een hartelijk woord van dank voor zijn keurige installatie-speech. Spr. herin nert er aan, hoe bij de oprichting van het Kruisverbond in vereeniging met Nieuw koop indertijd de Geest. Adviseur tevens President was van de vereeniging en aan gezien de heer F. Pieterse, niet aanwezig om zijne drukke werkzaamheden dringend verzocht om ontslag, stelt spr. aan de ver gadering voor den Geest. Adviseur uit te noodigen en bij acclamatie aan te wijzen als President, hetgeen eenparig bijval vond. Kapelaan Hermans verklaart zich op deze spontane uitnoodiging en zoolang een geschikt opvolger niet aanwezig is, hiertoe bereid, wat met applaus wordt begroet. Besproken wordt het jaarlijksch reisje voor de jeugdleden. Was aanvankelijk ge dacht aan Heilo, thans wordt meer gevoeld voor een bezoek aan Oud-Valkeveen in het Gooi, waaromtrent nog een en ander zal onderzocht worden. De President spoort de leden aan den Sobriëtasdag te gaan bijwonen op 15 Aug. te 's Hertogenbosch, waar de ZEerw. Henri de Greeve zal spreken over Sobriëtas in de huidige tijdsomstandigheden en geestes- stroomingen. Vermoedelijk komt binnenkort voor het Kruisverbond te Kockengen spreken de bekende Dominicaan, Pater Otten, de leden worden aangespoord te gaan luisteren. Gelezen wordt het interessante verslag over 1934 van de Stille Reddingsbrigade, een gestadig aantal toenemend korps van menschen, dat door offer en gebed werkt voor de redding der alcoholisten. De pre sident roemt dit als het mooiste punt van actie en wekt allen op zich hiervoor op te geven als lid bij de Correspondente, Mej. A. van Bemmelen. Een nieuw strooibiljet, getiteld: Volks verwildering en Volksverheffing zal men :haffen en huis aan huis zenden. Wegens het gevorderde uur werden de verdere punten aangehouden, waarna de Bibliothecaresse met haar brochures voor raad nog een oogenblik de daadwerkelijke belangstelling genoot. ZOETERWOUDE (H.R.). RJK.S.V. „Meerburg". De leden en steunende leden worden hierbij er aan her innerd, dat aanstaande Donderdagavond om 8.15 uur een buitengewone ledenvergade ring wordt gehouden in de gymnastiekzaal. Aller opkomst gewenscht. Ook is er gele genheid voor inschrijving van nieuwe leden. EEN NIEUWE AUTOMOBIEL BELASTING? De parkeergeldheffingen. De K. N. A. C. zendt ons het volgende artikel van de hand van een harer rechts kundige adviseurs, mr. C. Schölvinck: Er is wel geen tak van nijverheid te be denken, die zwaarder lasten torst dan het Automobilisme. Hooge invoerrechten, om zetbelasting, benzinebelasting, personeele belasting, motorrijtuigenbelasting maken elk op haar beurt het automobilisme tot object van een uitbuiting, die geen gren zen schijnt te kermen. Want elk dezer lasten wordt telkens ver hoogd. De oorspronkelijke wegenbelasting, die met gewilligheid werd opgebracht, omdat haar opbrengst zou strekken tot verbetering der wegen werd, ondanks de vurigste protesten vervormd, in een Mo torrijtuigenbelasting, die het oorspronke lijke doel voorbijschiet om te helpen de tekorten der spoorwegen te dekken. In welhaast geen gemeente werd niet de per soneele belasting verhoogd. Er schijnt sprake van een verhooging der benzine belasting en in de verte dreigt nog steeds het spookbeeld der brugtollen. Wij hebben eens berekend, dat elke auto minstens een bedrag van ƒ350 per jaar in totaal aan belasting opbrengt. Dit cij fer is het allerlaagste minimum en het zou niet verwonderen, dat het gemiddelde be drag dat per auto aan lasten wordt opge bracht belangrijk hooger is en waarschijn lijk 500 per jaar zal beloopen. Het schijnt echter, dat al deze lasten nóg niet genoeg zijn en dat de fiscus er op uit is nóg meer te willen halen van het ver keer, dat immers ondanks de crisis en den druk die daarop gedurende de laatste jaren is uitgeoefend, zich ontwikkelt en blijft groeien. Het is de parkeerbelasting, die reeds in verschillende gemeenten is ingevoerd en die in tal van andere dreigt ingevoerd te woi-den. „De druppel holt den steen, niet door kracht, maar door dikwijls te vallen". Hier wordt een dubbeltje, daar een kwartje, el ders enkele kwartjes geheven van den automobilist die zijn wagen parkeert. De fiscus heeft de rol overgenomen van den vroegeren bedelaar, die zich in de buurt van winkelstraten, restaurants, postkanto ren enz. posteerde, daar zoogenaamd „op de auto's paste", doch uiteraard niets ver richtte dan bij het vertrek de hand op te houden. De voorstanders van deze heffin gen, d.w.z. de gemeentelijke autoriteiten, verdedigen hun standpunt met de opmer king, dat het slechts, een kwestie van en kele dubbeltjes is. Hoe die enkele dubbel tjes tot aanzienlijke bedragen kunnen op- loopen, weet menig automobilist. Onder schoonschijnende voorwendsels kennen de gemeenten zich het recht om parkeergelden te heffen toe. De eene be weert, dat haar rechtsgrond ligt in het „toezicht" dat door den gemeentelijken „bewaker" (meest bejaarde langzaam ter been zijnde lieden) wordt uitgeoefend. De andere zocht haar rechtsgrond in de om standigheid, dat de gemeente bevoegd zou zijn een retributie of precarie te vorderen voor „het gebruik van openbare gemeente grond als bergplaats", weer anderen be roepen zich in het geheel niet op een rechtsgrond: zij hebben het voormalige be- delsysteem georganiseerd en verheven tot een gemeentelijk bedrijf: op straatgedeel ten óf pleinen verpachten ze de exploitan ten van parkeerterreinen tegen niet geringe pachtsommen. Beschouwt men de door de gemeente opgegeven rechtsgronden wat nader, dan komt men tot de overtuiging, dat het wer kelijk bestaan er van even fictief is als het recht van den voormaligen „parkeer- bedelaar". Zeker, de gemeenten zijn gerechtigd ver goedingen te heffen voor door of vanwege haar verstrekte diensten en voor het ge bruik of genot van voor den openbaren dienst bestemde gemeentewerken. Maar wat zijn in dit geval de diensten? De ge meenten spreken van „toezicht" en „bewa king", doch indien men nagaat waaruit dat „toezicht" en die „bewaking" bestaan, dan komt men tot de conclusie, dat geen van beide begrippen feitelijk eenigen inhoud heeft, omdat noch de gemeenten, noch de wakers die namens haar het toezicht en de bewaking uitoefenen, eenige aansprake lijkheid voor diefstal of schade tijdens het parkeeren beloopen, op zich nemen. In een tijd die nu al, gelukkig, vele ja ren achter ons ligt, was de mentaliteit der Nederlandsche straatjeugd dusdanig, dat toezicht en bewaking van een geparkeerde auto niet overbodig waren. Menigeen die zijn auto zonder toezicht had laten staan, vond haar terug bekrast of besmeurd. Deze mentaliteit heeft zich gewijzigd, doordat met het interesse, dat de straatjeugd voor auto's heeft, ook de eerbied voor het fraaie uiterlijk er van gevestigd is. Alleen tegen diefstal en aanrijding zou ,.in theorie" op de parkeerterreinen bewa king noodig kunnen zijn. Maar nu staat daartegenover, dat diefstal veel normaler en veel effectiever voorkomen wordt door de „zekeringen" waarmede elke auto te- I A JmW Onze zaak is zóó grroot mijnheer, we hebben per jaar voor f 40.000 schrjjfinkt op 't kantoor noodig. Niet meer? Poeh, dat zon wat! B\j ons op 't kantoor hebben we juist zooveel inkt noodig, alleen om de puntjes op de i te zetten. (J'Amuse). genwoordig daartegen is uitgerust: de por- tiersloten, de stuursloten en de contactaf sluiting zijn genoegzame waarborgen tegen diefstal. En wil men, gelijk in de groote steden ten aanzien van fietsen de regel is, de auto-diefstal als vorm van criminaliteit bestrijden, dan ware een verordening die tot het afsluiten van elke wagen, hetzij door een portier-, hetzij door een stuurslot, verplicht, een veel juister regeling dan „toezicht" en „bewaking" die geenerlei verplichting voor den bewaker inhoudt. Ook ten opzichte van aanrijdingen heeft het toezicht geenerlei beteekenis, omdat geen parkeerwaker kan voorkomen, dat een onhandig bestuurder tegen de auto van zijn buurman aanbotst. De andere rechtsgrond dien de gemeen ten voor haar parkeergeldheffingen aan voeren in deze, dat degene die zijn auto parkeert den openbaren weg als „berg plaats" bezigt. Het is deze. rechtsgrond dien de gemeente Den Haag aanvoert voor haar nieuwe parkeergeldheffing, krachtens welke 12.per jaar zal worden gevor derd van iedereen, die zijn auto ergens re gelmatig op de openbare straat laat staan vóór of in de omgeving van zijn woning, kantoor, fabriek, magazijn, werkplaats of garage. De Hagenaars óók de in Den Haag him beroep of bedrijf uitoefenende foren sen krijgen dus behalve de dubbeltjes die zij in de dikwijls slechts op sommige uren tot parkeerterreinen verheven straatgedeelten of pleinen te offeren heb ben, thans nog een vaste last van 12. per jaar te voldoen voor het „gebruik van den openbaren weg als bergplaats". Beziet men dit gebruik als „bergplaats" wat nader, dan valt de onbillijkheid van het heffen van dezen last onmiddellijk op. Immers als volkomen normaal gevolg van het rijden met auto's is het sitlstaan daar van te beschouwen. Wie zijn auto ergens laat staan, bergt haar niet op, maar maakt een volkomen normaal gebruik van den weg, dat normaal voortvloeit uit het nor male verkeer. Wie als medicus, handels man enz. zijn auto voortdurend in zijn nabijheid moet hebben en wie als forens zijn auto gebruikt om daarmede zijn kan toor in de stad te bereiken, gebruikt den openbaren weg niet als „bergplaats". Al leen gedurende den nacht bergt hij zijn auto op, overdag laat hij haar „op straat staan" en maakt daarmede gebruik van de straat dat redelijkerwijs uit de eischen van het verkeer voortvloeit. Velen zijn dan ook van oordeel, dat de parkeergeldheffingen in wezen „weggel den" zijn en als zoodanig in strijd met art 41 der Motorrijtuigenbelastingwet, dat voorschrijft, dat geen belasting ter zake van het rijden met auto's gevorderd mag worden behalve krachtens deze wet. Een andere categorie van parkeergeld heffingen wordt gevormd door de „bewaar- loonen" op de door de gemeente verpachte parkeerterreinen (Utrecht, 's-Hertogen- bosch enz.). Wie zijn auto aldaar parkeert, wordt geacht een „bewarings-overeen- komst" met den pachter van het parkeer terrein te hebben aangegaan, krachtens welke hij het „loon" schuldig is. Het is zonder meer duidelijk, dat deze bewakingsovereenkomsten louter fictie zijn, omdat niemand tegen zijn wil het toetreden tot een contract kan worden op gedrongen. Het in enkele gemeenten eerst schoor voetend, later met voortvarendheid, gege ven voorbeeld wekt overal op tot navol ging; het zal niet heel lang meer duren, voordat elke gemeente haar „parkeergeld heffing" als bron van inkomsten kent. De badplaatsen langs onze Noordzeekust, al waar vrijwel nergens de mogelijkheid be staat om kosteloos zijn auto te laten staan, hebben op dit gebied een treurige ver maardheid. Eén omstandigheid is bij dit alles merk waardig doch niet onvermakelijk: tot nu toe heeft, behalve in één enkel geval, geen gemeente het aangedurfd, haar parkeer geldheffing daadwerkelijk te handhaven. Ook de pachters der parkeerterreinen heb ben dit niet aangedurfd. En aldus bestaat de in een rechtstaat feitelijk niet duid bare toestand, dat wie betaling van par- keergeld weigert, ongemoeid wordt gela ten. Alleen de gemeente Schiebroek is tot invordering van parkeergeld overgegaan, welke gelegenheid de K. N. A. C. onmid-' dellij k heeft aangegrepen om een proef proces omtrent te verbindendheid der ver ordening uit te lokken. Dit proefproces is thans bij den Raad van Beroep voor de Di recte Belastingen te Dordrecht aanhangig en zal, zoo noodig, tot in hoogste instantie worden voortgezet. De K. N. A. C. ziet in de parkeergeldhef fingen een groot gevaar voor de gezonde ontwikkeling van het automobilisme; reeds nu moet iemand, die gedwongen is veel vuldig van parkeerterreinen gebruik te maken, een last van minstens ƒ0.20 per dag daarvoor opbrengen, derhalve rond 72.per jaar. Te vreezen is, dat door het. dalen van de opbrengst van andere openbare midde len deze last in de toekomst nog aanmerke lijk zal worden verhoogd. Vandaar dat het noodig is met alle middelen tegen het hef fen van parkeergelden te protesteeren. dat ding geeft voor geen eent warmte. (Berlingske Tidende).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7