STADS NIEUWS DINSDAG 6 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER LICHTE BEWOLKING DE BILT SEINT: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, licht tot halfbewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 772.8 te Valentia. Laagste barometerst.: 752.1 te Isafjard. De hooge drukking breidt zich steeds ver der over het vasteland uit, maar hield ook in het Westen stand, zoodat de algemeene toevoer van lucht nog uit het Noordwesten komt. De depressie bij IJsland trok naar het Noordoosten ai, en geeft merkbaar daling imet regen over de Noorsche kust, overigens is de toestand weinig veranderd. In Ierland en Schotland klaart de lucht op, in Zweden ■bleef nog zware bewolking met plaatselijk regen. Ook Oost-Duitsehland heeft zware bewolking, oznder veel kans op regen. In Engeland, België, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk, heersoht fraai weer met. hooge dagtemperaturen. Ofschoon de verplaatsing van de hooge drukking naar het vasteland schijnt aan te houden, is de eerste dagen nog weinig ver andering te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 21.7 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea Van Dinsdagnamiddag 9.15 uur tot Woensdagmorgen 4.57 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Woensdag 7 Aug. voorm. 8.08 uur en nam. 8.34 uur. denis zeker niet de laatste plaats inneemt. In China zorgen ongeveer 30 missiedruk kerijen voor godsdienstige boeken en voor circa 12 godsdienstige tijdschriften, die ■maandelijks of half-maandelijks verschij nen. Bovendien zijn er Katholieke dagbla den, twee in de Chineesche en een in de Engelsche taal. Kleine geschriften en brochures komen in groot en getale uit. Ten bewijze, dat de Katholieke missie actie in China vruchten afwerpt, diene dit: 30 Jaar geleden telde men op 600 Chinee sche bewoners één Katholiek, thans telt men op ca. 180 bewoners één Katholiek. Deze simpele cijfers zijn bemoedigend voor onze missionarissen; zij sporen hen aan in de naaste toekomst een nóg grootere acti viteit op Katholiek missiegebied aan den dag te leggen! KERKNIEUWS Pater C. Zoetmulder OEJM. t Bij de familie te Nijmegen is bericht ontvangen, dat in Cascadura (Brazilië) is overleden de zeereerw. pater C. Zoetmul der O.F.M., in den ouderdom van 48 jaar. Bijna twintig jaren heeft Pater Zoetmul der in de missie doorgebracht. HARDDRAVERIJ TE STOMP WIJK. De ingeschreven paarden. Voor de pr ij zendraverij op 7 Augustus te Stomp wijk zijn de volgende 32 paarden in geschreven: Fatima, Rolls Royce, Frances May, Bertha E., Our Dream, Rose Morgan. Quail, Sister Patrick H., Rapit de Bruane, Sis Kerrigan, Jode, Fanfare, Senator Brewer Prinses Bertha, Vas Dias, Quita, Sally Har vester, Ulpia H., Harvest Lee, Anna Brad- fords Guy, Uilenspiegel, Janet Harvester, Frotteur, Nordeck, Wilhelm, Marie P., Ar- r.im, Asclei, Allehenny, The Gleaner, Betty Worthy en Meleese. The Gleaner. The Gleaner, welke Zondag j.l. op Duin- digt het kampioenschap van Nederland be haald heeft, is ingeschreven voor de dra verij welke 7 Augustus in Stompwijk ge houden wordt. Parkeerterrein. Voor de draverij en concours hippique is door het bestuur van de harddraverijver- eeniging „Nooit Gedacht" het terrein van den heer Belt tegenover het feestterrein, ingericht als parkeerterrein voor auto's. DE WETHOUDERSVERKIEZING. Na eenige onderhandelingen, die nader gepubliceerd zullen worden, tusschen de S.D.A.P. en de drie rechtsche partijen, is besloten, dat twee der vier wethouders zetels zullen worden gelaten voor de S.D.A.P. De SD.A.P. heeft als haar can- didaten aangewezen de heeren M. G. Ver- weij en J. J. v. Stralen. De twee andere zetels zullen worden bezet door wethouders uit de twee grootste der andere partijen, de heeren mr. A. F. L. M. Tepe en J. Splin ter, dus den Katholiek en een Chr. Histo risch, beide deeluitmakende van het huidige college van B. en W. Mr. A. F. L. M. Tepe (R. K.) J. Splinter Gzn. (C. H.) J. J. van Stralen M. G. Verweij (S. D. A. P.) (S. D. A. P.) Tenzij er zich dus nog iets bijzonders voordoet vóór den eersten Dinsdag in Sep tember wat niet uitgesloten is, naar wij vernemen zullen dus twee wethouders in het huidige college van B. en W. plaats maken voor twee soc.-dem. wethouders. De uitslag der jongste gemeenteraadsver kiezing, waarvan deze wethoudersverkie zing het resultaat is, heeft dus zeer waar schijnlijk als gevolg, dat wij als wethou ders zullen verliezen twee zeer actieve, zeer bekwame persoonlijkheden de heeren Gos- linga (A.-R.) en mr. Romijn (V.B.). Ook al beziet en beoordeelt men de verande ring in het College van B. en W. als een feit, waaraan in de gegeven omstandighe den niet kon worden ontkomen, men zal betreuren, dat de loop der omstandighe den niet anders is kunnen zijn, omdat men de twee genoemde wethouders noode in het College van B.' en W. zal missen. De heer Verwey is Rijksambtenaar en werkzaam aan het Laboratorium van prof. v Itallie (als apothekers-assistent). Hij is geboren in 1897 en sedert 1923 lid van den gemeenteraad. De heer v. Stralen is bezoldigd secreta ris van den Leidschen Bestuurdersbond. Hij is geboren in 1884 en is sedert 1919 lid van den gemeenteraad. LEIDENCALCUTTA-EXPRESSE. Twee jeugdige avonturiers per bestelauto de wereld in. Men schrijft aan de ,.N. Rotc. Crt.": De beeldhouwster Olara Nini Quin is, ondanks haar vreemdklinkenden naam, een Hollandsche van geboorte; zij heeft een groot deel van haar leven te Peking door gebracht, waar haar vader haven- en elec- triciteitswerken heeft aangelegd; verder heeft zij vrijwel de geheele wereld door kruist, en dit vaak onder de moeilijkste omstandigheden. Clara Nini Quin heeft een onrustigen geest; zij wi'lde naar Britsch-Indië. Een jong architect uit Gennep, de heer F. J. Hopman, die bij wederzijdsohe familie mej. Quin had ontmoet, wilde hetzelfde. Hoe dit plan uit te voeren? Aanvankelijk had men gedacht aan een zeiltocht langs de kust, maar tenslotte viel de keuze op een reis per bestelauto. Bij Ford werd zoo'n auto gekocht en de Leidsche firma Passier bouwde er een reisauto van. De wagen is, met het oog op het scherpe zonlicht, van buiten geheel alluminium gekleurd en draagt aan de achterzijde een landkaart van de te volgen route. De Amsterdam Calcutta-expresse, zooals de wagen ge noemd is, is gistermiddag uit Leiden ver trokken. Het plan is om eerst naar Italië te gaan. De vader van mej. Quin gaat van Leiden tot Florence mee. Papa Quin blijft daar ach ter, maar wordt daar afgelost door mama Quin, die ondanks haar zestigjarigen leef tijd van plan is, de verdere reis naar Indië mede te maken. Men verwacht vier maanden onderweg te blijven en over een jaar terug te keeren; maar hierover staat nog niets vast. Het wordt een auto-kampeer-tocht, d.w.z. men denkt zooveel mogelijk de nachten in tenten door te brengen, hoewel er óok in den wagen zelf slaapgelegenheid is aange bracht. Tenslotte staat er ook nog een voetreis naar het Himalaya-gebergte op het pro gramma. De wagen bevat een complete inrichting voor herstellingswerkzaamheden en biedt ruimte voor een grooten voorraad benzine, daar men door landstreken trekt, waarin aanvulling van den benzinevoorraad niet wel mogelijk is. DE VEE- EN ZUIVELTENTOON- STELLING. Het vraagprogramma gepubliceerd. Verschenen is het vraagprogramma van de Groote Vee- en Zuiveltentoonstelling, die van 18 tot en met 21 September ter gelegenheid van de opening der nieuwe veemarkt te Leiden gehouden zal worden. Uit dit programma blijkt, dat de rubriek geregistreerd fokvee, waarvoor inzending is opengesteld, de volgende afdeelingen om vat: Groninger-zwartblaar veeslag, Zwart bont Hollandsch veeslag, schapen, varkens en geiten. Voorts is er een rubriek slacht vee en handelsvee Laatstgenoemde rubriek omvat de volgende afdeelingen: rundvee, schapen en varkens. De rubriek kaas omvat de volgende af deelingen: Goudsche kaas, bereid uit volle melk op de boerderij en voorzien van rijks- merk; Leidsche kaas, bereid door gebrui kers van het gedeponeerde handelsmerk „Leiden-Holland"; Goudsche kaas, bereid op de fabriek, voorzien van het rijksmerk „Volvet" en Leidsche kaas, bereid op de fabriek, met tenminste 20% vet in de droge stof. Er wordt een wedstrijd gehouden in de beoordeeling van fokvee, opengesteld voor leerlingen en/of oud-leerlingen van onder wijsinrichtingen op landbouwkundig ge bied; bovendien wordt er een melkwed- strijd georganiseerd voor dames en heeren, welke een melkcursus hebben gevolgd en een diploma hebben behaald. Excursies worden gehouden naar de fabriek van de vereeniging „Het Kaasmerk" te Leiden. Op de tentoonstelling zal onder meer ge vonden worden een volledig ingerichte melkstal, een kaasmakerij in werking voor Goudsche- en Leidsche kaas, en een boter- makerij. Bovendien zal de Crisis-Zuivel-Centrale een kookdemonstratie geven, terwijl de melkconfrolestations het onderzoek van de melk zullen demonstreeren. Er is in totaal een bedrag van ruim 3000.benevens een groot aantal medail les aan prijzen voor de inzenders beschik baar gesteld. Jhr. Mr. Dr. H. A. v. Karnebeek, minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, heeft zich bereid verklaard als beschermheer der tentoonstelling op te willen treden. Het vraagprogramma is kosteloos ver krijgbaar bij het Secretariaat der tentoon stelling, Oude Rijn 39 te Leiden. KRUIS VAARTCURSUS. Wegens Retraitegang heeft onderget. geen tijd, om aan ieder der opgegeven deelne mers afzonderlijk bericht te zenden. Men kent trouwens ook de goede dien sten, die onze wakkere L. C. verricht. Daarom deze mededeeling: De Kruisvaartcursus wordt gehouden op de Zondagen 11 en 18 Augustus; beide da gen in het Liduinahuis, Zoeterwoudsche Singel 33 te Leiden; begin des morgens te 9 uur met H. Mis waaronder gelegenheid te communiceeren, einde des middags on geveer te vier uur L. BEUNE, Pr. Distr.-voorz. K. J. C. BEDETOCHT NAAR ST. JEROEN. Een herinnering aan de leiders van de K. J. C., waartoe de geheele georganiseer de jongensbeweging behoort, om deze week vóór Zaterdag op te geven het getal jon gens, dat onze bedevaart op 15 Augustus wil medemaken, i Vooral de jongens, die met de tram gaan, moeten hun aantal nauwkeurig opgeven. L. BEUNE, Pr. Distr.-voorz. Ernstig auto-ongeval. Hedenmorgen is een luxe auto van J. B. B. uit Oegstgeest met zeer groote snelheid nabij de optrekboomen aan de Vink tegen een paal gereden. Vervolgens sloeg de auto tegen een lichtmast, die geheel vernield werd en tenslotte tegen een boom. Dr. v. d. Stoel heeft ter plaatse de gewon den verbonden, waarvan twee naar een Ziekenhuis te Leiden zijn overgebracht. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 4239. Café „Duin en Dal", Noordwijkerhout, Heerenweg 50. Overl. E.: J. J. van Paridon, d.d. 8 Oct. 1934. N.E.: Wed. C. M. v. Paridonvan der Valk, Noordwijkerhout. 5532. N.V. Leidsche Auto-Boxen-Garage. Leiden, v. Oldenbarneveldtstraat 47. Auto mobielbedrijf, reparatie-inrichting enz. Uittr. Ged. comm.: A. C. M. Witkamp, 's-Gravenhage, cLd. Mei 1935. UIT DE OMGEVING Ik bezweer n, mijnheer de Commissaris, die agent staat te liegen als een Vuurlander.... wij hebben niet gevochten. (Politiken) HILLEGOM. Gemeenteraad. De Raad dezer Ge meente houdt een openbare vergadering op Vrijdag 9 Augustus nam. 1.45 uur. Agenda: 1. Installatie van het nieuw be noemde Raadslid Th. v. d. Hoorn; 2. No tulen van de beide vorige vergaderingen; 3. Ingekomen stukken; 4. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw ingeko men raadsleden; 5. Comptabiliteitsbesluiten (liggen ter inzage); 6. Reclames Honden belasting (idem): 7. Voorstel tot over-name van eenige perceeltjes grond voor den open baren dienst; 8. Voorstel tot het verleenen van een crediet aan het R. K. Kerk(School) bestuur van St. Martinus voor de aan schaffing van schoolborden ten behoeve van de Meisjesschool aan de Maria-straat; 9. Beroepschrift van de N.V. van Waveren's Graanhandel inzake weigering van de ver gunning tot het maken van een aanbouw aan het bestaande graanpakhuis „Ceres"; 10. Voorstel tot verlaging van de huren van de terreinen, verhuurd aan de V.V. Hil- linen; 11. Mededeelingen: a. omtrent ver harding Parallelweg; b. inzake vragen, ge steld door het raadslid P. H. Fijma, betref fende de Steunregeling; c. omtrent adres „Schuttevaer" betreffende inning Haven gelden. KATWIJK. Vertrokken: J. Ouwehand en gez., naar Wassenaar; J. C. van der Drift, naar Voorschoten; P. van der Drift, naar Heer len; S. Rensinck, naar den Haag; M. van der Bent en gez., naar Wassenaar; A. Rem merswaal, naar Noordwijk; A. v. Vroon, naar Leiden; A. Kaptein, naar Soestdijk. Ingekomen: T. J. de Graaf, Romein straat 15, van Berg-Ambacht; A. Kleinjan, Voorstraat 7, van Leiden; W. Vis, v. Wasse- naerkade 29, van Zierikzee; J. v. d. Niet, de W. Malefij tstraat 29, Van Noordwijk; W. v. Hattem, Zeehospitium, van Rotterdam; S. C. W. Bader, Duinoord 23, van Leiden; A. Pa- rie en echtgenoote, Wilhelminastraat 18, van Rotterdam. Personalia. De heer A. P. v. Kesteren alhier behaalde bij het examen Boekhouden het „Mercurius"-dipioma. Wit-Gele Kruis. Aan het Bestuur van het „Wit-Gele Kruis", afdeeling Beekbrug is door B. en W. dezer gemeente vergun ning verleend om op 15 Augustus as. een speldjesdag te organiseeren ten bate van de kas. Wijziging Politie-verordening. B. en W. dezer gemeente stellen den Raad voor te besluiten tot wijziging van de Algemee ne Politie-verordening dezer gemeente. De wijziging, welke zal worden aangebracht betreft het berijden van de Kapelstraat. Het is verboden om de Kapelstraat, vanaf de Kanaalstraat tot waar deze samenkomst met Krachtweg te berijden in de zuidelijke richting, behalve voor rijwielen. De poppen aan 't dansen. Ter gelegen heid van het 25-jarg jubilé van de R. K. Vereeniging voor Wijkverpleging zal de Eerw. Zuster Jqsepha, welke we de ziel van de R. K, Wijkverpleging durven noe men, een Poppententoonstelling worden georganiseerd, welke in den loop der maand September zal worden gehouden. Moeiten en zorgen zullen niet gespaard worden om een en ander zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Onafscheidelijk zijn hier natuurlijk kosten aan verbonden en om deze te dekken is er een loterij georganiseerd, waarvan de loten voor den prijs van 10 cent verkrijg baar zullen worden gesteld. De organisators vertrouwen dat èn ten toonstelling èn loterij een succes zullen wor den en flinke baten zullen opleveren voor de schrale kas. Maar dan moeten allen, rijk en arm, dit mooie doel steunen door het koopen van loten! Daarin ligt meteen de waardeering voor alles wat door de R. K. Wijkverpleging in de afgelegde kwarteeuw is tot stand gebracht! NOORDWIJK. Prinses Juliana op bezoek bij de Belgische Koningskinderen. Gistermorgen half twaalf bracht Prinses Juliana een onverwacht 'bezoek aan de Bel gische koningskinderen te Noordwijk aan Zee. Zij was vergezeld van freule de Braauw. Voor het paviljoen hebben zij zich ruim drie kwartier met de kleinen beziggehou den, die genoten van de vriendelijkheden van de hooge bezoekster. Daarna nam de Prinses hartelijk afscheid en begaf zich naar de auto. Een talrijke menigte had zich inmiddels op den boulevard verzameld, die de Prin ses hartelijk toejuichte en spontaan het Wilhelmus aanhief. De Prinses dankte min zaam en reed weg onder de laatste tonen van het volkslied. NIEUWVEEN. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op 7 Aug., des avonds, aan vangende half negen (n.t.) ten Raadhuize Agenda: 1. Lezing en vaststelling der Notu len. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling straatbelasting kohier 1935. 4. Wijziging der verordening op de heffing van het ver gunningsrecht voor den verkoop van ster ken drank in het klein. 5. Aanvulling der instructies voor het vleeschkeuringsperso- neel. 6. Wijziging der Algemeene Politie verordening. 7. Verhuring van grond en grasgewas. 8. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden. 9. Aanbieding der gemeenterekening dienst 1934 en van de rekening van het G. E. B. 10. Wijziging der begrooting 1935. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Ledenvergadering R. K. Trans portarbeidersbond, 8 uur, in den R. K. Volksbond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313, en C. van Zijp; Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. GOEDÉ ZEEP STAAT Geboren: Maria Hendrika, dochter van W. L. Blijleven en M. H. de Vries Elsje, dochter van A. Visser en E. Rietveld Cornelis Maria, zoon van D. P. Aker boom en G. C. de Jong. Overlede n: A. A. M. Schophuizen, 95 jaar. Gevestigd: M. Zemel van Velsen B. van Engeland van Apeldoorn M. C. Jansen van Ter Aar B. Hoogervorst van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: W. J. Speet naar Lei den Th. M. Jansen naar Den Haag. VEURLEIDSCHENDAM. Botsing. Gistermiddag botste een luxe auto bestuurd door B. A. B. uit Amers foort nabij Schakenbosch tengevolge van een defect aan de stuurinrichting tegen een paal aan van het electrisch licht, waar door de paal afknapte. De bestuurder bleef ongedeerd, doch zijn beide dochter tjes moesten zich onder geneeskundige be handeling stellen, daar deze gewond wer den. Ruit en carrosserie werden ernstig beschadigd. STOMPWIJK. Vechtpartij in een café. Gisteravond omstreeks 11 uur werd de politie van Stompwijk en Veur t.er assi stentie geroepen voor een vechtpartij in café Gentral van den heer Mook alhier. Toen de politie ter plaatse verscheen, was het café gesloten, doch men trof in de huiskamer aan den caféhouder en diens echtgenoote, die bloedend verwond waren. Naar de politie vernam waren een zekere J. Meure en diens vader in het café ge weest. Deze waren dien dag op stap ge weest en verkeerden onder invloed van sterken drank. Tenslotte zijn zij in het café aan het vechten geraakt en doordat Meure de vrouw van Mook mishandelde, trok de heer Mook partij voor zijn vrouw. Hierop trok de vader van Meure partij voor zijn zoon, waarop een formeele vechtpartij volgde, waarbij allen verwondingen op liepen. Meure en zijn vader zijn tenslotte met de auto van laatstgenoemde weggere den in de richting Voorburg, waarbij de auto slingerend over den weg reed. De politie van Voorburg heeft de auto aange houden, den bestuurder achter slot en grendel gezet en procesverbaal opge maakt. De zoon, die intusschèn ontnuchterd bleek te zijn is door de politie vrijgelaten. De politie van Stompwijk heeft de zaak verder in onderzoek. VOORSCHOTEN. Inbraak. Hedennacht is ingebroken in een consumptietent aan den Veursche weg toebehoorend aan den heer Luynenburg. Ontvreemd werd aan sigaren en sigaret ten een waarde van 50. OEGSTGEEST. Personalia. Voor het examen Hoofd- acte is geslaagd de heer A. J. Paling. ZWAMMERDAM. Geboren: Albertus, zoon van Johan nes Koning en Neeltje Hoevers. Overleden: Elisabeth de Bruijn, 72 jaar, echtgenoote van Jacob Splnter. Getrouwd: Gerardus Willebrordus Bouwman jm. 30 jaar te Kamerik en Hen drika Maria van den Ouderen, jd. 26 jaar.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2