AC ANTIENUMMER BLEU-FILM VAN „DE lEIDSCHE COURANT' FOTO BLEUZÉ NIEUWSTE CREATIE VOOR FIJNPROEVERS fj®, 40 cent Het schoone land Zuid-Limburg- ELITE NATUREL SUCCES Firma A. H. J. WIJTENBURG Sigarenfabrieken, Leiden Vacantie-aanbieding 3 stuks voor f. I.- Nederlandsche Spoorwegen. 6 AUGUSTUS 1935 Goede wijn behoeft geen krans zullen de kenners van ons Zuid-Limburgsche land schap misschien denken wanneer de lof gezongen wordt van dit schitterende ge deelte van ons land. Toch staan de zaken hier niet zoo een voudig afgezien van de vergelijking van Zuid-Limburg met wijn. Immers een slok wijn is gauw naar binnen en daarmee de overtuiging van de kwaliteit, maar de om streken van Valkenburg liggen nu niet juist naast de deur, dus 't is wel degelijk noodig dat er nog eens op gewezen wordt, dat ze 't reisje dubel en dwars waard zijn. Zuid-Limburg toch wijkt in zijn land- schapsvorm zeer of van alle andere gedeel ten van ons land en ofschoon de meesten van ons polderbewoners met molen en voor de wijde luchten boven de plassen is 't zich niet te ontkennen, dat 't Limburgsche land schap naast de sensatie van 't nieuwe een schoonheid biedt die die van de polders minstens evenaardt zoo niet overtreft. Want wie eens, komend van een kronke lend boschpaadje plotseling gestaan heeft voor 't golvende landschap waar kilome ters ver de schoven gereid staan en de ko renvelden wuiven gestoffeerd door de meestal half in 't groen verborgen liggen de dorpen met de karakteristieke kerkto rens, die heeft daarmee een indruk voor zijn leven opgedaan. Wie eens, vermoeid van een wandeling door berg en dal langs zongestoofde akkers gerust heeft aan een glashelderen vluggen beek die de koelte tot wijd in 't rond brengt die vergeet zoo iets nooit meer. 't Centrum van dit wonderland is Val kenburg, en iedereen heeft daarvan ge hoord. Bijna ieder huis van 't dorp is een pensioen of hotel en daar zijn goede rede nen voor. De grotten immers die vlak bij 't dorp gelegen zijn, zijn wereldberoemd en ofschoon zij den bezoekers al niet de sensatie kunnen geven van een onder- aardsche boottocht, de verdere bezienswaar digheden heffen dit gemis ruimschoots op. Een wandeling van Valkenburg over Oud-Valkenburg langs de rivier de Geul brengt ons langs twee prachtige kasteelen naar de Hermitage, dat is een kapel die zich in de schaduw van geweldige boomen op de Schaesberg verheft. De heele omgeving ademt hier rust en vrede en als we ons een oogenblik op onze gedachten laten voortdrijven zien we de van eerbiedige kluizenaar het Angelus luiden. We gaan voort en genieten boven op de Schaesberg aangekomen van een prachtig uitzicht over 't Geuldal. De loop van de rivier is tot ver in 't Zuiden te volgen en duidelijk kunnen we het dal onderscheiden, dat in den loop van de vele eeuwen in de hoogvlakte heeft uitgeslepen. Langs diep in de korenvelden liggende holle wegen dalen we de Schaesberg af om trecht te komen in 't vriendelijk dorpje Schin op Geul. In Schin op Geul, dat toch een be scheiden dorp is staat de grootste kweek school voor onderwijzers van Nederland en de kweekelingen, die daar hun opleiding genieten kunnen zich geen mooier omge ving wenschen. Van Schin op Geul kun nen we nu langs de Geul naar Valkenburg terug waarbij en passant liefhebbers van 't natte element hun hart kunnen ophalen, in de bad-inrichting in het frissche glas heldere Geulwater. Biedt dus de naaste omgeving van Val kenburg al prachtige natuurschoon de fiet sers (en wie zijn dit niet?) zijn er nog be ter aan toe want 't aantal schitterende toch ten die men vandaar door Zuid-Limburg kan maken is ontelbaar en alle zijn ze even mooi. Door Valkenburg stroomt de Geul en jammer genoeg is in 't droge jaargetijde de rivier daar niet op zijn best maar de oude watermolen roept toch herinneringen wakker aan een meer romantisch verle den en wanneer we ons laten verleiden tot een exploratie tocht opwaarts zullen we daar geen spijt van hebben. We gaan dan over Schin op Geul in de richting van Wylre en steken na eenigen tijd de Geul over om een aan de voet van de rotsen gelegen te bron te bewonderen. Deze is zoo helder, dat men er bij staande 't idee krijgt dat geen waterleiding daartegen kan con- curreeren. 't Water is uitstekend drink baar en ijskoud. Verder gaat de tocht de kant van Wittem op. Ondertusschen heb ben we al ruimschoots gelegenheid gehad kennis te maken met de typische Limburg sche boerderijen, waarbij de verschillende gebouwen om een binnenplaats gebouwd zijn. Menigeen hangt verhalen op over die boerderijen die zoo verschrikkelijk smerig zouden zijn maar weinigen weten er blijk baar wat van, want zeer vele van die boer derijen zien er uit om door een ringetje te halen. Daarbij komt, dat de boeren buitenge ZEILEN IN DEI ZOMERZON. Ons fabrikaat zien en rooken. be teeken», vertrouwen in Edelachtbaar- SIGAREN 10 stuks 80 cent tt uu n 30 OOK BIJ UW WINKELIER VERKRIJGBAAR! FABRIKAAT woon vertrouwelijk, behuplzaam en vrien delijk zijn. Nadat we bij Wittem net bekende kloos ter gepasseerd zijn komen we aan de krui sing van de straatweg Vaals^—Maastricht vlak bij 't aardige dorp Gulpen. Voorloo- pig rijden we recht door om na een inspan nende klim heuvelop het dorp Mechelen binnen te freewheelen. Mechelen wordt altijd in één adem ge noemd met Epen dat nog iets verder Zui delijk ligt. Deze streek die in 't bekende boekje van Herman v. Thijsse „Ons Krijtland" zoo prachtig beschreven is, is niet rijk aan zui ver toeristische bijzonderheden maar ze biedt dengene die onbevooroordeeld zijn oogen de kost geeft en van de natuur weet te genieten een buitengewone rijkdom. Akkers en weiden, waarop, schrik niet lezer, dartele koeien (de Zuidelijke koeien zijn kleiner en levendiger dan ons melk vee) wisselen af met prachtige bosschen waarvan 't z.g Onderste en Bovenste bosch wel de beroemdste zijn. 't Is heel eigenaardig, dat 't Onder bosch veel hooger ligt den 't bovenste maar de namen zijn nu eenmaal zoo.... Men vindt daar in de rotswanden de ver steende overblijfselen van dieren uit lang vervlogen tijden die merkwaardig genoeg alle in zee geleefd moeten hebben, waar uit men dus leeren kan, dat zelfs de hoog ste gedeelten van ons lage landje eens de bodem van de zee hebben gevormd. Na dus even een blik geslagen te heb ben in het grijs verleden verheugen we ons weer op het heden en trekken terug naar Wittem waar we nu rechts afslaan en langs 't hoog gelegen dorp Vijlen (welks aardig kerkje in 't heele Geuldal te zien is) naar Vaals waar we natuurlijk niet nala ten 't hoogte punt van Nederland (waar op een uitkijktoren gebouwd is) te beklim men. In 't Zuiden verheffen zich de hooge contouren van Eiffel en Ardennen verbon den door een hoogvlakte, het beroemde Hohe Venn en naar 't Noorden zien we de laagte in. Diverse schachttorens en enorme steen hopen duiden de plaatsen aan waar diep in den grond de opgespaarde zonneschijn ge dolven wordt. Voor een verdere tocht naar Aken heeft men geen pas noodig en de Dom, waarin het graf van Karei de Groote (f 814), en het prachtige stadhuis zijn zeker de moeite van een bezichtiging waard. Wanneer we na zulk een tocht naar Val kenburg terugkeeren zullen we een onver getelijke dag gehad hebben. 't Is logisch dat alle beschrijving volko men in 't niet zinkt bij 't zelf zien en bele ven, daarom: leer Zuid-Limburg kennen en ge zult er van houden! GEBRUIKT DE „ER IS GEEN BETERE" APOTHEKERSDIJK 27 KOOPT BIJ HEN, WE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN GOBDKOOPE TARIEVEN. De Nederlandsche Spoorwegen hebben zich weer beijverd om op allerlei manieren tegemoet te komen aan de eischen der va- cantiegangers en hebben daartoe verschil lende reductie-mogelijkheden opengesteld: a. Zomer-dagretours geldig 1 dag): Van 2 Juli t.m. 10 September zijn voor verschillende reizen op de daarbij ver melde dagen verkrijgbaar zomer-dagre tours II en III kl. tegen den gewonen en kele reis-prijs, derhalve met een reductie van 50 pet. Deze plaats kaarten zijn voor de heen reis geldig in treinen, welke niet later dan ongeveer 10 uur vertrekken, voor de terug reis in treinen, welke ongeveer 16 uur of later van het station, alwaar de terugreis aangevangen wordt, vertrekken en worden aan de stations en reisbureaux uitsluitend in voorverkoop verkocht, eindigende daags tevoren om 16 uur. De voor de heen- en voor de terugreis opengestelde treinen, die na 10 uur onderscheidenlijk voor 16 uur vertrekken, zijn aan de loketten aangekon digd. Indien van D-treinen wordt gebruik gemaakt, is de daarvoor vastgestelde toe slag verschuldigd. b. Achtdaagsche abonnementskaarten. (Geldig 8 dagen). Deze abonnementskaar ten zijn uitstekend geschikt voor het ma ken van rondreizen. Ook voor de jeugd om hun land eens goed te leeren kennen en als een aardig cadeautje na hun geslaagd examen. Zij worden gedurende het geheele jaar afgegeven en kosten: le kl. 28.50, 2e kl. 21.75 en 3e kl. 15.— c. Vacantiekaarten. (Geldig 1 dag). Voor reizen op groote afstanden (pl. 188 K.M. en meer) make men m de zomermaan den gebruik van vacantiekaarten. Deze worden in 1935 van 7 t.m. 12 Juni en van 1 Juli t.m. 15 Sept eiken dag afge geven tegen een vasten prijs van: le kl. 7.50, 2e kl. 5.75 en 3e kl. 4.— Men behoeft niet op te geven waarheen men reist; zij jzijn op den datum van af stempeling geldig voor een reis van het station van afgifte naar een willekeurig an der station der Ned. Spoorwegen. Als de lekettist u soms mocht vragen: „waarheen reist u", dan doet hij dit alleen, om u in te lichten voor het geval u een vacantie- kaart zou nemen voor een reis voor welke een gewoon kaartje goedkooper is. d. Buurtverkeer (geldig 1 dag) Voor korte ééndaagsche uitstapjes, bijv. van Rotterdam naar Den Haag, van Amster dam naar Zandvoort, van Arnhem naar Nijmegen, van Valkenburg naar Maas tricht, enz., kan dikwijls met vrucht van ééndaagsche retourkaarten voor buurtver keer gebruik gemaakt worden. De prijs daarvan bedraagt per K.M. le klas 6.13 ct.; 2e kl. 4.69 ct; 3e kl. 3.25 ct., zoodat zij een reductie van bjjna 30 pet. op het gewone tarief geven. Eenige wenken worden nog gegeven door de Nederl. Spoorwegen. 1. Overtuig u er van, dat het door u gekochte plaatsbewijs het door u gewensch- te is. 2. Raadpleeg de dienstregeling en de aanwijsborden. 3. Indien gij in een hoogere klasse wilt reizen dan waarvoor u plaatsbewijs geldig is, waarschuw dan den, conducteur voor het instappen; anders zijt gij in over treding. 4. Denk er aan, dat een dubbele reis kaart, een retourkaart voor buurtverkeer, een vacantiekaart of een Zomer-dagretour- kaart maar één dag geldig is. 5. Indien gij van een plaatskaart geen of geen verder gebruik zult maken, lever haar dan, zoodra dit vaststaat, onmiddel lijk aan het spoorwegpersoneel in. Doet gij dit niet, dan is er geen kans op terugbeta ling. 6. Onthoud dat vacantiekaarten niet in D-treinen geldig zijn. 7. Lever uw afgeloopen abonnements kaart uiterlijk daags na afloop van den gel digheidsduur in. Houdt gij ze langer onder uw berustig, al is het maar één dag, dan is de waarborgsom verbeurd. Indien gij door ziekte of andere omstandigheden (bijv. verblijf in het buitenland) verhin derd zijn de kaart zelf in te leveren, kunt gij haar tijdig door een ander laten inle veren of gij kunt de kaart tijdig per post zenden aan de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, onder opgave van het adres, waaraan de waarborgsom terugbetaald kan worden. de gewone enkele reis-kaarten kos ten per K.M.: tot 150 K.M. le kl. 4.25 ct., 2e kl. 3.25 ct., en 3e kl. 2.25 ct. van 151300 K.M. resp. 3.18 ct., 2.43 ct., 1.68 ct, boven 300 K.M. resp. 1.59 ct., 1,21 ct., 0.84 ct.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11