MAANDAG 5 AUGUSTUS 1935 No. 8183 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS 26ste Jaargans Sb £cicbeHe(2oii/fcct/iTt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief ^berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Zeker geen nieuwe verkiezingen De S. D. A. P. dringt in een manifest aan op Kamerontbinding. Misschien zijn er ook onder ons, op wie deze wensch indruk maakt. Aan Kamerontbinding moet voorafgaan een nieuw conflict tusschen Kamer en Re geering een nieuw conflict, dat zou kun nen bestaan in een reprise van het vorige. En nu moet men het o.i. volkomen eens zijn met wat de „Maasbode" schrijft: Een nieuw conflict zou het gevaar opleveren dat „de gulden ons ontglip te, dat wy kwamen tot een geforceer de devaluatie, tot een niet te contro leeren devaluatie, waarvan zelfs de meest overtuigde voorstander van de valuatie niet zal willen weten." En het blad concludeert: „Een toestand, als ontstond na het door dr. Colijn door zijn houding tegenover de Katho lieken geforceerd conflict, mag geen tweede maal, zeker niet binnen zoo korten tijd, intreden. Wat een Kamerverkiezing onder deze omstandigheden betreft, misschien mogen wij even herhalen, wat wij daarover reeds Vrijdag schreven. Een Kamerverkiezing moet zéker worden vermeden: Eerstens, omdat een stembusstrijd in dezen tijd, onder de* huidige omstandighe den, zeer verward zou zijn; kwesties als van devaluatie en consequente deflatie en dergelijke zouden dan voor het kiezers corps worden gelegd! En, vervolgens dit spreekt bij een con flict mèt Kamerontbinding nog sterker, dan bij een zónder Kamerontbinding omdat de oeconomische toestand van het land moeilijk kan verdragen een zoo langdu rige periode van onzekerheid, van een on vast regeeringsbeleid, als met een Kamer ontbinding, verkiezing nieuwe Kamer, vor ming van een nieuwe regeering zal samen gaan. Een felle aanklacht. Een paar citaten volgen hier: De toestanden in ons productie stelsel zijn op het oogenblik verschrik kelijk; ook in normale tijden brengt het resultaten (verarming aan den eenen en onbegrensde verrijking aan den an deren kant), die onchristelijk zijn; het z.g. „kapitalistische" stelsel is trouwens in wezen a-religieus, terwijl daarente gen een poging, die de uitwassen wil wegnemen en aan ieder arbeid en brood verschaffen, in wezen (zelfs on bedoeld) in overeenstemming is met de beginselen van het christendom. Ook in normale tijden roept ons pro ductie-stelsel toestanden in het leven en economische welstands-verschillen, die met elementaire beginselen van het christendom in strijd zijn. Waarom zou dan, in een tijd van Umwertung aller Werte, dat stelsel als het ware heilig en onschendbaar ver klaard moeten worden en niet grondig kunnen worden herzien? Dit zijn citaten uit een liberaal blad, de „Avondpost" in een artikel van j.l. Zater dagavond. En wij zijn het daarmede zoo volkomen eens! Wij Katholieken stellen ons tegen over hen, die het huidige productie-stelsel „als het ware heilig en onschendbaar" ver klaren. En daarom, daarom ook, zijn er onder ons, die, volkomen respecteerend de buiten gewone gaven en de hooge bekwaamheden van den Staatsman Colijn, het in den leider van het kabinet-Colijn betreuren, dat deze zoo weinig positief blijk geeft van de over tuiging, dat het huidige productie-stelsel gewijzigd moét worden Wij geven nog een citaat uit hetzelfde artikel van de „Avondpost": Wat wij op het oogenblik om ons heen zien, in eigen land en in heel de wereld, is verschrikkelijk. De ontzettende werkloosheid is iets, dat we, zakelijk, als economisch ver schijnsel van dezen abnormalen tijd kunnen aanvaarden, en waartegen we (bijna hopeloos) kunnen strijden, maar wanneer men er als mensch en als geloovig mensch tegenover gaat BINNENLAND MANIFEST PARTIJBESTUUR DER S. D. A. P. Voor Kamerontbinding. Naar „Het Volk" meldt, heeft het partij bestuur der S.D.A.P. zich in een manifest tot het Nederlandsche volk gericht, waar in aan de jongste binnenlandsche politieke gebeurtenissen wordt herinnerd. Het stelt vast, „dat het nieuwe ministerie-Colijn slechts van een minderheid in het parle ment en in het volk, de instemming hééft". „Thans", aldus het manifest, „is het oogenblik gekomen om-het Nederlandsche volk te raadplegen en uitvoering te geven aan wat het kabinet-Colijn zelf heeft over wogen: Kamerontbinding". Het manifest eindigt met de mededee- ling, dat de S.D.A.P. gereed staat tot het voeren van een constructieve welvaarts- politiek en bereid is de verantwoordelijk heid te dragen. GEEN BIJEENROEPING DER TWEEDE KAMER. De Katholieke fractie acht het juister tot September te wachten. Zaterdagmiddag vergaderde in het ge bouw der Tweede Kamer de katholieke Kamerfractie ter bespreking van den po- litieken toestand, ingetreden door de ambtsaanvaarding van de leden van het extra-parlementaire kabinet-Colijn in zijn huidige samenstelling. Overwogen werd o.m. de vraag, of er aanleiding is, tot den voorzitter der Tweede Kamer het verzoek te richten, de Kamer bijeen te roepen. In verband met de mededeeling in de radio-rede van dr. Colijn, dat het kabinet op den derden Dinsdag van September zijn program aan de Staten-Generaal zou me- dedeelen, werd het van de zijde der frac tie juister geacht, behoudens bijzondere omstandigheden, deze mededeeling af te wachten en dan te overwegen, of het wen- schelijk is, in de Kamer voor te stellen, de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden of wel een interpellatie aan te vragen. BEZUINIGINGSONTWERP. Vermoedelijk in October behandeling in de Tweede Kamer. Naar wy vernemen, zal het Bezuinigings- ontwerp, welke behandeling in de Tweede Kamer door het conflict-met het vorige kabinet geen voortgang kon vinden, in October a.s. opnieuw behandeld worden. Op deze wijze blijft het mogelyk, dat de daarin bevatte maatregelen nog op 1 Ja nuari 1936 van kracht zullen worden. STEUN AAN EIERENMARKTEN. Regeling van den minister v. Economische Zaken voor de maand Augustus. In verband met den per 1 Augustus in- geganen gecontingenteerden eieruitvoer naar Engeland, waardoor in deze Augus tusmaand op een overschot van ongeveer 25 millioen eieren gerekend moet worden, welke onze markten zouden ontwrichten, heeft de minister van Economische Zaken besloten voor deze maand steun aan de markten te verleenen. De steun is in dezen vorm gegoten, dat door hen, die consenten voor Duitschland bezitten in totaal 12 a 13 millioen eieren in onze koelhuizen mogen worden weggezet, waarbij dan een prijs in het oog zal worden gehouden, welke neer komt op 2.30 netto voor den aanvoerder, waardoor dus een minimumprijs voor de eieren is gefixeerd. Deze eieren zullen staan, dan is het toch eigenlijk iets, dat u niet met rust laat, dat u brandt in de ziel, en dat u zeggen doet, dat het een misstand onthult, die eigenlijk spot met het meest eenvoudige christen dom. M.a.w. men kan, in volmaakt goede trouw en door menschelijke en sociale gevoelens bewogen, trachten de werkloosheid te bestrijden en verder zjjn hoop vestigen op een betere toe komst, als de crisis voorbij zal zijn, en dan weer op den weg van het bestaan de productie-systeem doorgaan, tot er een nieuwe crisis komt. Maar men kan ook dieper boren en zeggen: de gebeur tenissen van de laatste jaren bewijzen, dat ons productie-systeem niet deugt en dus moeten we naar een ander zoe ken. Juist. Maar zoo kunnen wij de „Avondpost" vragen, wenscht en verwacht gij dan ook niet van een regeering in Ne derland „een felle aanklacht tegen het pro ductie-stelsel, waaronder wij leven"; ook al kan die regeering niet binnen enkele dagen radicaal dat stelsel wijzigen! En zijt gij dan heelemaal tevreden over en zeifs overloopend van bewondering voor het wekt vaak dezen schijn! voor de huidige regeering van ons vaderland? WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE RADIO-REDE VAN MINISTER COLIJN. De pers is nog al verschillend in de be oordeeling van de radio-rede van minister Colijn. De T ij d van Zaterdagavond schreef: Zelfs de Telegraaf en die colijni- aansche krant teekent daarmee in eens de nieuwe situatie geeft dezen ochtend volmondig toe: „Zij die ver wacht hadden, dat dr. Colijn in zijn radio-rede onthullingen zou doen over de bijlegging van de jongste kabinets crisis, zijn gisteravond bitter teleur gesteld". Bittere teleurstelling dat is in derdaad de rede geworden, die door de microfoon opheldering en verzoe ning door het heele land had kunnen verspreiden maar die ondanks de goedbedoelde aansporing tot vastbe radenheid, eendracht en kalmte de vaagheid en de onrust vermeerderd heeft. Daartegenover de Nieuwe Rott. Cr t.: De rede, door minister Colijn in de radio gehouden, geeft geen aanleiding tot critiek, noch ook tot breedvoerig commentaar. Zij was geheel gespeend van politiek dit woord dan genomen in de beteekenis, die het allengs in den volksmond heeft verkregen en bevatte ook niets, dat tot nieuw poli tiek gekijf aanleiding zal geven. Wie zich herinnert, hoe wij over „politiek in de radio" denken, zal begrijpen, dat wij met genoegen naar de rede hebben geluisterd. Zij was een model- radiorede van een minister, die daar mee zonder twyfel een voorbeeld van een nuttig direct contact tusschen re geering en volk gegeven heeft, dat na volging moge vinden. Beide beoordeelaars overdrijven o.i., elk naar tegenovergestelden kant. worden overgenomen door de Nederland sche Centrale voor Eieren en Pluimvee, die ze weer verhandelt aan de Reichsstelle für Eier te Berlijn en wel tegen een prijs, welke met het inkoopbedrag plus de daar bij gekomen kosten verband houdt. Zooals wij reeds eerder mededeelden werd de eierexport naar Engeland in afwachting van nadere onderhandelingen ook alleen maar voor de maand Augustus gecontin- genteerd, zoodat de thans door den minis ter getroffen maatregel ook alleen voor deze maand geldt. DUITSCHE REIZIGERS NAAR NEDERLAND. Stormachtige navraag naar reischeques; verwacht mag worden, dat het heele contingent wordt uitgeput. De correspondent van de „N. R. Crt." te Berlijn meldt: Gelijk bekend, is het tegenwoordig mo gelijk, dat Duitschers tot een maximum van 500 markt voor reisdoeleinden mee nemen naar Nederland. Gelijk te verwach ten was, is er een stormachtige navraag naar de daartoe benoodigde permissies. Een totaal bedrag van 400.000 gulden, be schikbaar gesteld voor de maand Juli, was half Juli reeds uitgeput en het lijdt nau welijks twijfel, dat het totale bedrag van 1 millioen voor het beoogde doel zal wor den opgebruikt. Het is duidelijk, dat in deze omstandig heden vele Duitsche sollicitanten naar de credietbrieven werden teleurgesteld, hetzij dat ze zeer lang moesten wachten dan wel geheel achter het net vischten. Van deze teleurgestelden hebben zich sommi gen afgevraagd, of de langzame behande ling van hun verzoek om credietbrieven soms verband zou kunnen houden met een streven om het totaal bedrag niet geheel op te gebruiken. Daartoe is naar wij hoo- ren, geen grond aanwezig. Misschien mag er in dit verband nog op worden gewezen, dat naar het schijnt de meeste Duitschers die naar Nederland rei zen, minder dan het maximum, dat is minder dan 500 mark, medenemen. Mis schien beteekent dat dat velen onder hen wat men noemt op een koopje reizen. Daar echter naar alle waarschijnlijkheid het totaal bedrag van 1 millioen in Nederland zal worden verteerd, wordt het doel van deze regeling toch ten volle bereikt. HEFFING OP MELKPOEDER EN BLOKMELK. Naar wij vernemen heeft de minister van Economische Zaken de heffing op voor het binnenland bestemde melkpoeder en blok- melk verhoogd van 0.484 cent tot 0.605 cent per vet per K.G. product. Evenals tot nog toe de heffing in mindering wordt gebracht van den zuivelsteun, zal dit ook met de verhoogde heffing het geval zijn. „Hbld." Druk vervoer naar België. De eerste week-eind-trein in Juli, ver voerde een vierhonderdtal reizigers naar Brussel, doch werd heden ver overtroffen door de tweede, die met ongeveer 900 rei zigers van Amsterdam naar België ver trok. De trein was veertien voertuigen groot. Dit succes heeft de spoorwegen aanleiding gegeven om een derden week-eind-trein te laten loopen op Zaterdagmiddag 17 dezer, terug Zondagavond. De trein wordt zoo danig ingelegd dat ook liefhebbers van an dere plaatsen, dan die aan de lijn Amster dam-Rotterdam gelegen, er van zullen kun nen profiteeren. Niettegenstaande de prijzen zeer gere duceerd zijn, is toegestaan dat men niet verplicht is Zondagavond met den extra- trein terug te keeren, maar ook Maandags met alle treinen van de gewone dienstrege ling. BUITENLAND DUITSCHLAND. Kerken moeten Nat. Socialistisch zijn, GÖBBELS SPREEKT WEER. Op den gouwdag <te Essen. Op den nationaal-socialistischen gouw dag te Essen heeft dr. Göbbels, de minister van Propaganda gisteren het woord ge voerd. Wat de vraag der godsdienstige belijde nis betreft, verklaarde Göbbels, dat de na- tionaal-socialistische beweging zich nog steeds stelt op den bodem van een positief Christendom en daarop zal blijven staan ook. Wij wenschen en verlangen echter, zoo zeide hij, dat evenals wij op religieus ge bied positief Christelijk zijn, de kerken op politiek gebied positief nationaal-socialis tisch zijn. Dat er ia Duitschland nog kerken staan, is trouwens, aldus Göbbels, te danken aan het feit, dat de nationaal-socialisten het bolsjewisme hebben overwonnen. Wij heb ben eerbied, aldus Göbbels, voor iedere eerlijke overtuiging. Daarbij ligt de klem toon op iedere! Wij dulden geen nieuwe in quisitie. Wij leenen ons er niet voor om, zooals in de middeleeuwen, brandstapels op te richten. Bij ons kan ieder op zijn eigen manier zalig worden. De jeugd op te lei den tot religiositeit, moge de taak der kerk zijn, onze taak is haar politiek op te voe den. Maar als de kerken sportvereenigingen stichten, is het zeer de vraag, of deze sport vereenigingen gericht zijn op het hierna maals. (Stormochtige hilariteit en bijval). De jeugd behoort ons en wij staan haar aan niemand af. Confessioneele pers ook al overbodig. Ook een confessioneele pers is overbo dig. Iedere staatsvijandelijkheid roeien wij uit, waar zij zich ook moge vertoonen. Wij willen geen cultuurstrijd. Wij hebben ech ter den indruk, dat er in voormalige cen trumkringen zekere klieken zijn, die graag een cultuurstrijd zouden uitlokken Voor de kerk is er maar één redmiddel om den vrede te verzekeren: terug naar den kansel! De kerken moeten God dienen; wij echter dienen het volk. Er is in den staat slechts één drager van den politieken wil, en dat is onze beweging. Zij vertegenwoordigt staat en volk, maar zelfs indien alle Duitschers nationaal-so- cialist zouden zijn, dan zou zij moeten blij ven bestaan om alle Duitschers nationaal- socialist te houden. Naast de partij is er geen organisatie die recht heeft op eigen politiek leven. Als in overigens onschuldi ge organisaties en vereenigingen vijanden van den staat binnensluipen om daar on der bescherming van patriotische frazen en vaandels sabotage te plegen tegen den staat, dan moge hun gezegd zijn: zij zullen dan vallen mèt deze elementen. Daar houdt sentimentaliteit op. De staat duldt geen te genstanders. Vervolgens ontkende Göbbels, dat hier bij mag worden gesproken van een cri sis, gelijk in de buitenlandsche pers wordt gedaan. Het is een heel gewone reinigings- kuur, hetgeen al lang had moeten geschie den, wordt nu stap voor stap uitgevoerd. Hij protesteerde er tegen, dat de buiten landsche pers in dezen komkommertijd haar sensaties in Duitschland zoekt, terwijl er in de wereld zooveel ergerlijks is, waar over kan worden geschreven. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BUITENLAND. Compromis te Genève bereikt inzake het Italiaansch-Abessynisch conflict (1ste blad). Göbbels houdt een felle rede tegen de Katholieken. (1ste blad). Conflict tusschen Polen en Danzig. (1ste blad). Brazilië betaalt z'n schulden niet (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De nationale athletiekkampioenschappen te Amsterdam. Osendarp onttroont Ber ger. Duitschland wint den waterpolo-wed strijd van Nederland met 32. De zwemwedstrijden te Doorwerth. De Hollandsche wielrenners winnen in Brussel. TEGEN „CONFESSIONEELE OPRUIERS". De Katholieke pers moet verdwijnen. Op het slotplein van Karlsruhe, heeft rijksstadhouder Wagner voor een volks menigte van omstreeks 70.000 personen een redevoering uitgesproken, waarin hij scher pe aanvallen richtte op de confessioneele tegenstanders van den nationaal-socialisti schen staat. Hij verklaarde oan.: „Wie in den vervol ge het nationaal-socialisme, de wereldop vatting van het Duitsche volk, aanvalt, is onze vijand en zal als zoodanig worden be handeld. Verdraagzaamheid kennen wij niet meer! Het nationaal-socialisme is thans zelf tot staat geworden. Aanvallen op het na tionaal-socialisme moeten dus worden op gevat als aanvallen op den staat en zullen derhalve in het vervolg moeten worden be streden met de machtsmiddelen van den staat". Voorts wees Wagner er op, dat in Duitschland de „vrijheid van godsdienst gewaarborgd is!" „Dat men aan kerkelijke zijde zich met politiek bemoeit zal echter niet meer ge duld worden. Op den duur kan een katholieke dag bladpers niet meer worden geduld, evenmin als een katholieke politieke jeugdorganisa tie en katholiek-politieke vak- en arbei dersbonden. - In het concordaat staat niets van politie ke aaneensluitingen en politieke scholen van katholieke kei-ken. Het was juist de beteekenis van dit concordaat politiek en godsdienst zielzorg te scheiden". De rijksstadhouder beëindigde zijn toe spraak met het uitspreken van de hoop, „dat die confessioneele kringen, die leven van opruiing tegen het nationaal-socialisme, op hun weg mogen omkeeren. Het Duitsche volk wil geen opruiing, maar hulp en ar beid, ook van zijn kerken". POLITIE-GENERAAL JIALÜGE OVER HET JODENVRAAGSTUK. De bevelhebber der Duitsche politie, poli- tie-generaal Dalüge, heeft in de „Angriff" een beschouwing over het Jodenprobleem gegeven. Dalüge ontkent, dat de officieele statis tiek betreffende de groote criminaliteit on der de Joden, welke hij onlangs heeft ge publiceerd, een poging is om de maatre gelen tegen de Joden te rechtvaardigen. De politie-generaal verwijst vervolgens naar een briefwisseling in Mei 1918 gevoerd tusschen den toenmaligen politie-president in Berlijn en de „Zentralverein deutscher Staatsbürger Jüdischen Glaubens", naar aanleiding van een bewering, dat de meeste gearresteerde zakkenrollers Poolsche en Gellicische Joden waren. De politie-presi dent gaf deze vereeniging inzage van ge gevens, waaruit bleek, dat deze bewering juist was. „Onze houding tegen de joden", besluit Dalüge, „is van af het begin van het nat.- socialistische regime dezelfde geweest, zij is een deel van onze wereldbeschouwing. Het blijft de taak van onze beweging om de al te bekende taktiek der Joden in t

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1