NA DE KABINETSCRISIS. No. 8180 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 26ste Jaargang DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935 S)eGcld6cii^(Soii^a4vt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 De gulden zal beschermd blijven Het nieuwe ministerie van Landbouw en Visscherij met sympathie ontvangen Wrijving tusschen Kath. Minister en Katholieke Kamerfractie? De pers dringt aan op meer klaarheid over de vraag, of en in hoeverre tusschen Kabinet en R.K. Staatspartij overeenstemming is bereikt Dr. CoJijn zal morgenavond voor de radio spreken VERKLARING VAN DR. COLIJN. Kabinet vastbesloten tot dusver gevoerde monetaire beleid voort te zetten. VOOR INTERNATIONALE MUNTSTABILISATIE. De minister-president, dr. Colijn, heeft gisteren tegenover den correspondent voor Nederland van de „Agence économique et financière" de volgende verklaring afge legd: De politieke crisis is in weinige dagen opgelost. Dank zij de snelle wijze van op lossing dezer crisis is Nederland bewaard gebleven voor een geforceerde devaluatie van den gulden, die, ingeval van een lang durig tijdperk van politieke onzekerheid, het economisch leven had kunnen ontwrich ten. De aanvallen tegen den gulden zijn vol komen mislukt en het nieuwe Kabinet is vastbesloten het tot dusver gevoerde mo netaire beleid voort te zetten. Wat de internationale economische en financieele vraagstukken betreft, ben ik meer dan ooit de overtuiging toegedaan, waarvan ik herhaalde malen blijk heb ge geven, o.a. op de economische en monetaire conferentie te Londen, dat het eenerzijds absoluut noodzakelijk is ten spoedigste te komen tot herstel van gezonde internatio nale handels-politieke verhoudingen en an derzijds tot internationale muntstabilisatie. De landen zullen in beide opzichten tot overeenstemming moeten geraken. Ik voeg er aan toe, dat Nederland niet zal aarzelen zijn medewerking te verlee- nen aan elke ernstige poging op dit gebied, in het bijzonder aan een internationale goed-voorbereide stabilisatie-conferentie. MINISTER SLINGENBERG BEëEDIGD. H. M. de Koningin heeft Woensdagmid dag te half 7 in het paleis Noordeinde den nieuwbenoemd en minister van Sociale Za ken, mr. M. Slingenberg ter beëediging ont vangen. EEN INTERVIEW MET MR. SLINGENBERG. Nieuwe minister heeft goede verwachtingen van prof. Gelissen's plannen. Het „Haarlemsch Dagblad" heeft een on derhoud gehad met den nieuwen minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg. De minister zeide, dat hij zijn taak reeds he den (Donderdag) zou overnemen van prof. S totem aker de Bruïne. Mr. Slingenberg blijft te Haarlem wonen, „en tot de behandeling van de Staatsbe- grooting", zei hij lachend, „denk ik als spoorstudent naar Den Haag heen en weer •te reizen. Tegen dien tijd zal ik mij daar wel van een domicilie verzekeren, maar dat is nog niet geregeld". Wat zijn nieuwe taak betreft, zei de mi nister, dat hij zich ten volle bewust was een in dezen tijd wel zeer zwaren en moei lijken last op zijn schouders te nemen. Om trent zijn plannen kon hij zich niet uitlaten. Het kabinet moet nog met zijn regeerings- verklaring in de Kamers verschijnen, en die verschijning zal nog wel eenige weken op zich laten wachten. In den algemeen en toestand van het Rijk ziet mr. Singenberg een belangrijk nieuw lichtpunt door de zeer verbeterde situatie in de overzeesche gewesten. Hij is over tuigd van de heilzame verbetering in den toestand der cultures en knoopte daar een opmerking aam vast over de nieuwe voor uitzichten van jonge menschen, die naar Indië gaan. Met een beperkte deflatie-politiek stemt de minister ten volle in; hij schaart zich geheel aan de zijde van het kabinet-Colijn. Ten aanzien van de z.g. „consequente defla tie" gaf hij te kennen, dat aantasting van de hoofdsom der vaste lasten groote ver lichting zou kunnen beteekenen als die wettelijk uitvoerbaar was, maar hij acht haar niet wettelijk uitvoerbaar en is van meening, dat zij practisch niet toe te pas sen is door de ongelijkheden, dus onrecht vaardigheden, die zij zou scheppen. Veel goeds verwacht de heer Slingenberg van de industrialisatieplannen van minister Gelissen. Men kan daarmee de werkloos heid niet wegnemen, maar zij zullen de werkloosheid binnen zekeren tijd aanmer kelijk kunnen verminderen. Zooals de cijfers zich thans verhouden, zouden zij 100.000 van de 450.000 werkloozen op den duur aan arbeid kunnen helpen. Omtrent een tweetal hoofdkwesties, die het werkloosheidsvraagstuk beheerschen: de internationale toestand en de toenemen de machanisatie, verklaarde mr. Slingen berg, dat natuurlijk de eerste voor ver betering vatbaar blijft, de tweede niet, om dat mechanisatie zal blijven toenemen. De invoering van de veertigurige werkweek blijft tot dusver, zooals bekend, bij de in ternationale besprekingen te Genève steeds haken op de loonkwestie. Wat de samenwerking van partijen in de regeering des lands betreft, verklaarde mr. Slingenberg, dat hij die in toenemende ma te in 's lands belang noodzakelijk acht. Sa menwerking is eisch van den tijd. DE KATHOLIEKE FRACTIE EN DE KATHOLIEKE MINISTERS. Men meldt uit Den Haag aan de „Msb.": „De laatste dagen bleek het meer en meer, dat in de katholieke parlementaire kringen groote ontstemming bestaat ten op zichte van de drie katholieke ministers in het kabinet-Colijn, omdat zij de regeerings- verklaring, waaron volkomen onnoodig de katholieke kamerfractie in één hoek ge dreven werd met de socialisten, commu nisten, revolutionnairen en Kerstianen, hadden goedgekeurd en daardoor mede voor hun verantwoording hebben genomen. Voor het herstel van een goede verhou ding tusschen het nieuwe kabinet en de katholieke kamerfractie zal, naar ons werd verzekerd, ook deze in grievenden vorm gekleede regeeringsverklaring moeilijkheid opleveren." HET AANZOEK AAN DEN HEER GOSELING. De parlementaire redacteur aan de „Msb." schrijft, dat hij over de onderhan delingen tusschen minister Colijn en mr. G os el in g had geschreven, dat er een con ferentie plaats heeft gehad van mr. Gose- ling met het bestuur der katholieke Staats partij en eenige andere heeren. De bedoe ling was geweest te schrijven: Het bestuur der katholieke Tweede Kamerfractie en eenige andere heeren (van die fractie). HET NIEUWE DEPARTEMENT. De „Telegraaf' schrijft: „Bij de reconstructie van zijn kabinet heeft dr. Colijn het thans wenschelijk ge oordeeld, den leider van het departement van Economische Zaken nog meer te ont lasten om hem de handen vrij te maken voor de steeds meer zorg vereischende be- -.itoing der belangen van handel en nijverheid. Vandaar dat nu de uitvoering van de Laridbouwcrisiswet en de directie van den Landbouw zullen worden onder gebracht bij het nieuwe in te stellen de partement van Landbouw en Visscherij. Men kan hierin in zekere mate een con cessie zien aan de verlangens der R. K. Tweede Kamerfractie. Het is immers duidelijk, dat minister Gelissen, nu hij ontheven wordt van de zorgen voor den landbouw, meer de han den vrij krijgt om zijn economische denk beelden o.a. op het gebied der industriali satie, te verwezenlijken. Anderzijds zullen ook Landbouw en Vis scherij, die nu voor het eerst in de geschie denis een „eigen departement" krijgen, daarover verheugd zijn. Bij het departe ment van Landbouw en Visscherij zullen ..—-den ondergebracht de Landbouw-crisis- organisatie en de directie van den Land bouw, die tot dusverre onder Economische Zaken ressorteerden. Het nieuwe departement zal huisvesting vinden in het gebouw aan het Bezuiden- hout, waar reeds Economische Zaken en So ciale Zaken een onderdak hebben. Feitelijk is dit gebouw reeds lang veel te klein en tal van diensten en afdeelingen van beide departementen zijn dan ook in andere per ceel en ondergebracht. Waar het in dit geval echter in feite neerkomt op het brengen, van reeds bestaan de, in het departementsgebouw gehuisveste ambtelijke organisaties onder nieuwe lei ding, ligt het voor de hand, dat het nieuwe departement in hetzelfde gebouw-gevestigd zal worden. Bovendien vergemakkelijkt dit het noodzakelijk contact tusschen de hoofden der departementen van Handel en Nijverheid en van Landbouw en Visscherij. Wij meenen te weten, dat trouwens nog op andere wijze voor een goede coördinatie der onderscheiden belangen zal worden ge zorgd. De huidige secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, zal nu de functies van secretaris-generaal van het departement van Handel en Nijverheid, en bij het de partement van Landbouw en Visscherij vervullen." PERSSTEMMEN. Het Handelsblad wenscht zeker heid, of in het programma van het Kabinet Colijn wezenlijke veranderingen zijn ge bracht, in den geest als door de R. K. Staatspartij gewild. Het blad schrijft o. m.: „In hoeverre het conflict tusschen de katholieke fractie en het kabinet-Colijn ook in w e z e n veranderingen heeft teweeggebracht, kunnen wij thans, zoo lang een nadere toelichting van de zijde der regeering vooralsnog ontbreekt, nog niet beoordeelen. Dat het departe ment van Economische Zaken gesplitst wordt in Handel en Nijverheid eener zijds en Landbouw en Visscherij ander zijds, en de ministers Gelissen en Dec kers (welke laatste daartoe Defensie verlaat) daar de leiding zullen voeren, zoodat de katholieke bezetting van de ministeries die het meest met de vrij wel alles beheerschende crisis-wel- vaarts-politiek te maken hebben als het ware wordt verdubbeld, wijst er op, dat dr. Colijn aan de katholieken een zoo groot mogelijk aandeel in de behartiging der economische landsbe langen wil geven. En wanneer het juist is, dat, zooals verluidt, dr. Colijn, die thans ad interim het departement van Defensie onder zich neemt, op zoek is naar een katholiek om de door minister Deckers ontruimde plaats definitief in te nemen, dan zou daarmede het aantal katholieke ministers in het kabinet van drie op vier zijn gebracht, hetgeen al evenmin duidt op een verzwakking van den roomschen invloed in de nieuwe extra-parlementaire regeering." De Nieuwe Rott. Crt. vreest, dat aan de R. K. Staatspartij te Veel con cessies zijn gedaan! „Het is dus nog een nevel, die over deze oplossing van den kabinetscrisis hangt, en het nieuwe kabinet zal zich niet kunnen onttrekken aan den plicht, mede te deelen, of het nog vasthoudt aan de algenaeene beginselen van re- geeringsbeleid, welke het nog onlangs in de Tweede Kamer heeft voorgestaan, dan wel een anderen koers inslaan. De concessies, welke het kabinet in den laatsten tijd reeds aan de R. K. Staats partij heeft gedaan, moeten in dat op zicht tot eenige voorzichtigheid stem men. Van een beginselloos beleid en een gedeelde verantwoordelijkheid tus schen de regeering en een der partijen verwachten wij weinig goeds. Ook al behoudt dr. Colijn daarbij de algemee- RADIO-REDE VAN MINISTER COLIJN. De aangekondigde radio-rede van den Minister-President dr. H. Colijn zal morgen avond (Vrijdag) over de beide zenders wor den uitgezonden. ne leiding van het kabinet, het regee- ringsbeleid is hem dan toch voor een deel uit de handen gewrongen." De soc. democr. pers is een en al ontevredenheid over de oplossing, zij schrijft o. m.: „Zal het mogelijk blijken, een crisis- politiek voort te zetten, die in den sociaal-oeconomischen toestand niet vermocht te verbeteren, die de volks huishouding in het gedrang bracht, die ieder jaar een nieuw angstwekkend be- grootingstekort opleverde? Zal men den met den dag sterker en bewuster roep om actieve welvaartspolitiek, om werk verruiming en koopkrachtherstel, dur ven negeeren om de, door de uitkom sten weerlegde, leer vran de aanpassing te blijven volgen? Colijn probeert het opnieuw, doch het blijft de vraag, hoe de Kamer hem zal ontvangen". De (A. R.) Standaard meent in de wijzigingen een bewijs te kunnen vinden van dr. Colijn's goeden wil. „Wij vermoeden echter, dat de re den van het in het leven roepen van dit Departement niet gelegen is in de omstandigheid, dat dit in landbpuwkrin- gen begeerd wordt, maar wel hierin, dat Minister Gelissen verlichting van arbeid noodig heeft om zich veel be ter nog te kunnen wijden aan het steu nen van onze nijverheid en handel en aan het bevorderen van de industria lisatie. De Roomsch'-Katholieken zullen in dit besluit het bewijs zien voor den ernst waarmede het kabinet-Colijn werkzaam wil zijn tot steun en zoo mo gelijk verheffing en uitbreiding van onze industrie". De (A. R.) Rotterdammer veron derstelt eveneens, dat het nieuwe Kabinet zal aansturen op een naar elkander toe groeien. En het blad vervolgt dan: „En wat voorts de vaste lasten be treft, waarover mr. Aalberse struikel de: wij achten het ondenkbaar, dat dr. Colijn hierbij overstag gaat: het Kabi net is te zeer overtuigd, dat dan een economische en financieele chaos zou ontstaan (en we betaalden nu reeds leergeld genoeg); maar het lijkt ons niet onmogelijk, dat een regeling wordt getroffen, welke voor bepaalde geval len uitkomst kan brengen. De moei lijkheden op dit gebied, welke niemand ontkennen zal, kunnen door een gene rale methode niet verholpen worden, doch vragen zooals eertijds met de huishuren het geval was ïndivi- dueele voorziening. En dr. Colijn heeft het oog te zeer op de werkelijkheid gericht, dan dat hij voor maatregelen zou terugdeinzen, welke door de wisselende omstandighe den geboden worden". De Tijd meent, dat er alle aanleiding is voor de R. K. Staatspartij, om het opge zegde vertrouwen aan het Kabinet-Colijn voorloopig terug te geven; „Is de opzegging van het vertrouwen aan het eerste Kabinet-Colijn dan on beraden en vruchteloos geweest? Het was een wel overwogen daad van uiter ste noodzaak en waarvan de gelukkige gevolgen zich geleidelijk zullen open baren. Het Parlement is er niet om een regeering te vormen, maar om de regeering te controleeren en te zorgen dat het beleid in de goede richting gaat. In die taak heeft de R. K. Fractie de leiding genomen. Ze had de bekwaam heid en den moed te zeggen, waarom het verkeerd ging, ze gaf den stoot, toen het erop aankwam niet om te ver nielen, maar om den koers in de betere richting te drijven. Die richting gaat het thans uit. De formatie van het nieuwe Kabinet- Colijn had gelukkiger kunnen uitval len. Maar hoe onbevredigend ze voor het oogenblik schijnt, ze was noodza kelijk voor den overgang naar den nieu wen koers. Het is weinig waarschijn lijk, dat de gereconstrueerde regeering op den koers van het verleden vaart. Daar ze onderhandelde met degenen, die het eerste Kabinet-Colijn ten val brachten, en ze ernstige pogingen deed, om het vertrouwen te herstellen met DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De eerste zitting van de buitengewone Volkenbondsraadsvergadering. (2de en lste blad). Z.H. de Paus te Castel Gandolfo. (2de blad). Munchensche Katholieken wijzen com munistische hulp af. (2de blad). Huis-instorting te Warschau. Verschei dene dooden. (Buitend. Ber., 2de blad). Russische duikboot geramd. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. De burgemeester van Albury komt in ons land. (2de blad). die Fractie, zonder welke ze verklaar de niet te kunnen en willen regeeren, moeten we aannemen, dat ze in de wij ziging van haar beleid voldoende con cessies heeft gedaan, om een voorloopig redres van dit vertrouwen te rechtvaar digen". De Maasbode schrijft, dat, naar het blad heeft vernomen, Colijn veel toenade ring heeft getoond wat betreft het pro gram en wat betreft de bezetting der ver schillende portefeuilles: „Zijn onze inlichtingen juist, dat is er, met name wat het program betreft, van de zijde van den formateur veel toenadering betoond, ook wat betreft de bezetting van de verschillende por tefeuilles. Op dit laatste punt schijnen zich echter ten slotte moeilijkheden te hebben voorgedaan, die meer zijn ont weken dan opgelost. Wij hebben dit conflict niet ge- wenscht integendeel! Maar nu het er eenmaal is, moet het op een behoorlijke wijze worden opgelost. Een oplossing, die het conflict zelfs in latenten vorm zou laten voortdu ren, is geen oplossing. Wij hopen, dat tij het eerste con tact met de Kamer zal blijken, dat er werkelijk in den vollen zin van het woord van een oplossing mag worden gesproken". Uit een beschouwing in de Volks krant: „Vermits het kabinet-Colijn aan het bewind blijft, moet de heer Colijn op het vertrouwen der katholieken kun nen rekenen, en op dit vertrouwen kan hij slechts rekenen, wanneer er tus schen hem en hen overeenstemming bestaat. Daar ons uit niets is gebleken, dat de katholieke Kamerfractie haar mee ning heeft gewijzigd, moeten wij wel aannemen, dat minister Colijn bakzeil heeft gehaald, of liever, want dit is is een leelijk woord, tot ander en beter inzicht is gekomen". DE MIJNRAMP IN TRANSVAAL. Redding der 79 arbeiders onmogelijk. JOHANNESBURG, 1 Aug. (A.N.P.) Alle hoop op redding van de 79 mijnwerkers, die gistermiddag ten gevolge van een ontplof fing in de Marsfeld-mijn in Transvaal wer den ingesloten, moest worden opgegeven. De reddingsbrigades hebben reeds verschei dene lijken gevonden. MEER DAN 50 SLACHTOFFERS VAN DE HITTE. NEW YORK, 1 Aug. (A.N.P.) De hitte, die het Midden-Westen der Vereenigde Staten teistert, heeft volgens de laatste berichten reeds meer dan 50 slachtoffers gemaakt. In de afgeloopen twee weken be droeg het aantal slachtoffers van de hitte meer dan 100. De temperaturen bewegen zich om de 40 graden Celsius.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1