BINNENLAND DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 H. M. DE KONINGIN HOOG GEPREZEN. „In haar stille positie is zij een van de bevoegdste regeeringsleiders van onze wereld". De Parijsche corr. van het „Handelsblad" schrijft d.d. 31 Juli: De „New York Herald", Parijsche editie, schrijft vandaag in zeer sympathieke en eerbiedige bewoordingen over de Koningin. Het blad zegt, dat een der kenmerkendste eigenschappen van H. M. is, om op den achtergrond te willen blijven, maar de jongste crisis heeft haar voor het voetlicht van de publieke belangstelling in de we reld gébracht. Als constitutioneele vorstin geeft zij zel den blijk van wat in haar omgaat wellicht is haar houding nimmer zoo duidelijk ge bleken als dezer dagen. De Koningin wenschte een representatief kabinet van alle partijen maar tegelijk een Kabinet, dat devaluatie zou vermijden. De Koningin heeft een te lange ervaring van regeeringszaken, om naar inblazingen van het oogenblik te luisteren. Haar tole rantie stijgt met de jaren en haar verhou ding tot de leidende staatslieden is steeds uitstekend geweest. Nederland kent niet de incidenten, analoog aan die van Konin gin Victoria contra Gladstone. De schrijver van het artikel, Lorent Car roll, herinnert ook aan het incident door de communisten tijdens de Troonrede ver oorzaakt; „doch de Koningin ging kalm door met lezen, zonder op te zien en zon der stem verandering". Zelfbeheersching is de domineerende factor van haar karakter, dat is tijdens de oorlogsjaren gebleken, en het wijs beleid, dat men toen en in andere crises heeft kunnen constateeren, versterkt meer en meer haar troon en haar persoon lijk prestige. De crisis over de goudquaestie heeft haar naam in de wereldpers gedurende een paar dagen naar voren gebracht, maar spoedig zal zij weer haar met opzet gekozen stille positie innemen, die haar tot een van de be- voegdste regeeringsleiders van onze huidige wereld maakt. VERPLICHTING TOT SPLITSING VAN BEDRIJF VOOR KLEINE - SIGARENFABRIKANTEN. Antwoord van den minister van financiën op gestelde vragen. 1. Is het juist, dat dc minister een aan schrijving heeft doen uitgaan aan de klei ne sigarenfabrikanten te Amsterdam, die in hun werkplaats tevens een kleinhandel drijven, dat, indien met ingang van Augus tus het bedrijf niet geplitst is, de bedrijfs- vergunning zal worden ingetrokken! 2. Is het den minister bekend, dat bij dezen maatregel pl.m. 600 personen (kl'ein- fabrikanten en sigarenmakers) betrokken zijn en dat deze kleinfabrikanten bijna al len in de onmogelijkheid verkeeren om hun bedrijf te splitsen? 3. Is het juist, dat moet worden aan genomen, dat deze personen, die thans nog in eigen onderhoud kunnen voorzien met hun gezinnen naar de steunregeling wor den gedreven en het leger van de werkloo- zen wederom zal worden vergroot? 4. Is de minister bereid zijn medewer king te verleenen aan het vaststellen van een regeling, waarbij aan nieuwe onder nemers geen bedrijfsvergunning meer wordt vergund voorloopig het bedrijf voort te zetten? heeft de minister van financiën geant woord: 1. Deze vraag wordt in het algemeen bevestigend beantwoord. De te Amsterdam bestaande toestand, waarbij een aantal si garenfabrikanten hun werkplaats tevens als winkel jDenutten, .is in volkomen strijd met ed wet. Het achterwege laten van maatregelen daartegen is niet alleen wei nig bevorderlijk aan het behoud van den gewenschten eerbied voor wettelijke voor schriften, het leidt er bovendien toe, dat het aantal fabrikanten, dat in strijd met de wet handelt, steeds grooter wordt, het geen niet verantwoord is tegenover die be drijven, die zich wel aan de wettelijke voorschriften houden. 2. Het aantal bij den maatregel betrok ken personen bedraagt volgens de ten dien ste staande gegevens nagenoeg 400 perso nen (patroons en arbeiders). Niet al deze fabrikanten verkeeren in de onmogelijk heid hun" bedrijf te splitsen, doch met een niet onbelangrijk aantal hunnejr is dit wel het geval. Ten einde laatstgenoemden in de gelegenheid te stellen hun bedrijf te kun nen voortzetten, is de mogelijkheid ge opend om het fabrikantenbedrijf over te brengen naar de Centrale Werkplaats. 3. Door den maatregel, aan het slot van het antwoord op de tweede vraag vermeld, wordt getracht zooveel mogelijk te voor komen, dat personen, die thans nog in eigen onderhoud kunnen voorzien, dit voor het vervolg niet meer zullen kunnen doen. Overigens zal de intrekking der vergun ningen kunnen leiden tot eenige verplaat sing van werkgelegenheid van bedrijven, die in strijd met de wettelijke voorschrif ten worden uitgeoefend, naar bedrijven, door welke die voorschriften wel worden in acht genomen, niet tot vergrooting der werkloosheid in het algemeen. 4. Een regeling, als in deze vraag ver meld, zou den in strijd met de wet zijnd en toestand nog voor onbepaalden tijd doen voortduren. Daartoe kan de ondergetee- kende zijn medewerking niet verleenen. Wel is hij bereid in individueele gevallen, waarin de omstandigheden daartoe aanlei ding geven, in eenig uitstel te bewililgen. PRINSES JULIANA NOODFONDS. Nieuwe actie van „Simavi". Dezer dagen heeft de vereenig in g „Si mavi" (steun in medische aangelegenheden voor inlanders) aan de pers doen toekomen een communiqué, waarin voor bet Prinses Juliana Noodfonds een loterij wordt aan gekondigd. Gaarne zouden wij onzerzijds de bijzondere aandacht nog eens op dat Prinses Juliana Loodfonds en op de loterij daarvoor willen vesUgeh, niet omdat de prijs der loten zoo gering is 0.50), gok niet omdat Hare Majesteit de Koningin de goedheid had een schilderstul-: van een Ne- derlandschen meester toe te zeggen, niet omdat er zoovele en zoo practische prijzen aan verbonden zijn, maar bovenal omdat het doel, dat het Prinses Juliana Noodfonds be oogt, zoo bijzonder sympathiek is. De tijdsomstandigheden hebben de regee ring in Indië gedwongen om niet meer of althans zoo goed als niet meer geneesmid delen beschikbaar te stellen voor de in- landsche bevolking. Toch blijven die noo- dig, ja broodnoodig en toch worden die ge vraagd aan de ziekenhuizen en klinieken. Maar de kassen der ziekenhuizen zijn le dig; de bevolking kan geen geldelijken steun verleenen omdat zij niet heeft en wat de overheid genoodzaakt was te doen, dat, helaas! moest ook door vele groote lichamen als cultuurmaatschappijen, handelslicha men, suikerfabrieken, enz. geschieden. Om nu in dien medischen nood te voor zien heeft „Simavi" verleden jaar het Prin ses Juliana Noodfonds gesticht en op den 25sten verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses gelden voor dat doel bijeengebracht. Een tamelijk groote som kon voor dat doel wordeij aangewend en aan alle noodlijdende ziekenhuizen kon een gave worden verstrekt voor de aanschaf fing van geneeskundige instrumenten, ge neesmiddelen en verbandartikelen. Ook aan het Ned. Medische Missie Comité werd daarvan een belangrijk deel ter hand ge steld en vele ziekenhuizen der missie in Indië konden met een extra-bedeeling wor den verblijd. Dit jaar is door „Simavi" tot een nieuwe actie besloten en het heeft aan H. K. H. Prinses Juliana behaagd, om blijvend Haar naam aan dat fonds te verbinden. Besloten is nu een goederen-loterij te houden, waar toe bereids door den minister van Justitie vergunning werd verleend. De opbrengst daarvan is bestemd «voor het Prinses Julia na Noodfonds, hetwelk de aanschaffing van geneeskundige instrumenten, geneesmidde len en verbandartikelen mogelijk wil ma ken aan alle noodlijdende ziekenhuizen, welke werken onder de on- en minvermo gende bevolkingsgroepen van Oost- en West-Indië, ongeacht richting of confessie dier ziekenhuizen. Dat daarvan de noodlij dende ziekenhuizen in onze Missie in Indië hun deel zullen ontvangen daarvoor is de handelwijze van „Simavi" in het afgeloo- pen jaar ons een waarborg, terwijl zij voor dit jaar de medewerking heeft ingeroepen van het Ned. Medische Missie Comité om een juiste verdeeling der gelden te doen plaats hebben. Is het doel op zich zelf reeds sympathiek, het medewerken aan het slagen dezer lote rij klemt des te meer nu sinds 1 Januari 1935 de verstrekking van genees- en ver bandmiddelen van lands we ge aan de parti culiere ziekenhuizen is stopgezet. Stort het bedrag, hetwelk gij voor dit sympathieke doel wilt besteden, op gids nummer 210000 van het Prinses Juliana Noodfonds te Amsterdam en wel zoovele malen 50 ct. als u loten wenscht te ontvan gen. Mocht u het gironummer 17606 van P. G. Groenen, den Haag, meer bekend wezen, dan is ook daarop uw bijdrage welkom. Zoudt gij geen loten verkiezen, maar toch een bijdrage willen geven, dan is uw gift op een van beide gironummers ook hartelijk 'welkom en gij behoeft er slechts bij te ver melden: „loten worden niet verlangd". P. G. GROENEN, Voorz. Ned. Med. Missie Comité. R.-K. MIDDENSTANDSBOND. Ordening van het bedrijfsleven. Te Utrecht vergaderde onder leiding van den Bondsvoorzitter, den heer J. A. Koops te Venlo, het Centraal Bestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond. Besproken werd de deelneming der af- deelingen van de aangesloten stands- en vakorganisaties aan hr op 11 en 12 Sep tember as. te Rotterdam te houden elfde Congres van de N. R. K. M., dat van bui- tengewohe actueele en practische beteeke- nis moet worden geacht, speciaal voor de vakorganisaties en de branchegewijze or dening van het middenstandsbedrijfsleven, in verband met de Congres-onderwerpen: „de beteekenis voor het midenstandsbe- drijfsleven van de wet op de ondernemers overeenkomsten" en „vestigingseischen voor kleine nijverheid, ambacht en detail handel" (waaromtrent een ontwerp van wet bij de Regeering in vergevorderden staat van voorbereiding verkeert). Op verzoek van den Ned. R.-K. Bond van Banketbakkerspatroons werd ander maal een bespreking gewijd aan het ont- werp-automatenwet. Onder de oogen werd gezien in welke takken van middenstandsbedrijf mogelijk heid bestaat tot instelling van een bedrijfs- raad ingevolge de wet-Verschuur. Ten slotte heeft de heer J. van Eek, di recteur van de N.V. Ned. Middenstands- bank te Amsterdam, een met groote be langstelling aanhoorde voordracht gehou den over bankcrediet in het algemeen en middenstandsbankcrediet in het bijzonder. De heer van Eek vond gelegenheid mede te wijzen op de zoo gunstige werking van het z.g. middenstands-crisis-crediet, waar van de uitvoering aan de Ned. Midden- standsbank is toevertrouwd. MARLABOND IN BISDOM HAARLEM. Jaarvergadering te Amsterdam. Nadat in de kerk van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand aan de Chassé- straat te Amsterdam te tien uur een H. Mis was opgedragen ving te elf uur gistermor gen in het tegenover de kerk gelegen pa rochiehuis de 27e jaarvergadering aan van den Mariabond in het Bisdom Haarlem. De vergadering stond onder leiding van mej. A. M. A. Kokshoorn, die na opening met den chr. groet en nadat het Sobriëtas- lied was gezongen een korte inleiding hield, waarbij zij gelegenheid had een woord van welkom te spreken tot den nieuwen direc teur van Sobriëtas, pater Bruna, tot de ver tegenwoordigsters van de Graal en de ver tegenwoordigers van het Dr. Ariënsfonds. Spr. wijdde dan enkele woorden van groote waardeering voor het werk van den thans afgetreden directeur van Sobriëtas, den zeereerw. heer Terwisga van Scheltin- ga. Vervolgens releveeerde zij de oprich ting van het Dr. Ariënscomité, dat zich ten doel stelt, zijn priesterdeugden grootere bekendheid te geven. De opberngst van de dit jaar gehouden offerweek zal aan dit co mité worden afgedragen. Wel is het drankgebruik niet onaanzien lijk teruggeloopen, maar het blijft toch een zaak van ernst, dat in dezen benarden tijd nog twee honderd millioen aan drank, dus aan een genotmiddel worden besteed. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mevr. Dekker, ontleenen wij dat het leden tal 1907 bedroeg, van wie 566 geheelont- houdsters. De bloemendag bracht iets meer den 1100 op. De aftredende bestuursleden, de voor zitster mej. A. M. H. Kokshoorn, en de tweede secretaresse mevr. J. M. Huyvenaar van Beek, werden bij enkele candidaat- stelling herkozen. De voorzitster deed dan mededeeling over de onthoudingsclubs en de dadenclubs voor onthouding, zooals deze bij de Graal bestaan en grooten bloei tegemoet gaan. Spr. bedankte de Graal hartelijk voor de terzake ondervonden medewerking. Aangekondigd werd dat in bespreking zal worden genomen het drankverbod in de Vereenigde Staten en Finland en de oor zaken van de mislukking daarvan. Op 15 Augustus zal weder een Sobriëtas- dag worden gehouden in 's-Hertogenbosch. Op deze bijeenkomst zal Z.H.Exc. Mgr. A. F. Diepen de drankbestrijders toespreken en tot besluit een pontificaal Lof celebree- ren. Hierna werd gepauzeerd. BELGIE'S EERSTE-MINISTER EN HET GROOTE GEZIN. In het gezin van den Eersten minister van België is een zoon, het vierde kind, ge boren. Dit feit ontging niet aan de aan dacht van den actieven „Bond der kroost rijke gezinnen", die in zijn maandblad „De Bond", dikwijls aardige en belangrijke op merkingen maakt en mededeelingen doet. Zoodra nu „De Bond der kroostrijke gezin nen" de geboorte van dit vierde kind aan den haard van Mr. Van Zeeland vernam, zond zijn voorzitter hem het volgende te legram: „Bond der Groote Gezinnen drukt eerbie dig vurige wenschen uit aan den heer Eer- ste-Minister en Mevrouw Van Zeeland, voor gelukkige geboorte van him vierde kind, wat ze in de gelederen doet treden van de groote gezinnen, waarborg van 's Lands toekomst. De Voorzitter Generaal LOUIS LEMERCIER". Dit telegram bleek een brief van den Eerste-Minister te kruisen, luidend als volgt: Brussel, 20 Juni 1935. „Mijnheer de Voorzitter, j Het is mij een genoegen U te verzoeken mij te willen inschrijven als lid van den bond der groote gezinnen. Ik zend U die aanvraag den dag zelf, waarop mijn echt- genoote het leven aan een zoon, ons vier de kind, schonk. Door mijn haast öm onder de uwen op genomen te worden, wensch ik te doen blij- 1 ken de zedelijke waarde, die ik aan uw bond hecht en de diepe sympathie, die ik voor zijn beweging koester. Aanvaard, heer Voorzitter, de verzeke ring mijner hoogachting. (Get.) P. VAN ZEELAND". Het genoemde orgaan „De Bond" schrijft hierbij als volgt: „De bond rekende wel op de toetreding van mr. van Zeeland. Wij hadden echter niet durven hopen, dat een der eerste be- I kommeringen van den Eerste-Minister zou j zijn, den dag zelf van de gebeurtenis, welke hem aanspraak gaf op burgerrecht bij den bond, spontaan zijn toetreding toe te zen den. Hij deed dit in bewoordingen, die in het hart zullen gaan van al de leden. De Eerste-Minister is voortaan geheel de onze, wat ons een kostbare waarborg te meer is, dat hij de verzoeken en de sug gesties van den bond zal onderzoeken met het oprecht verlangen de moeilijkheden op te lossen en de betrokken belangen met elkaar overeen te brengen, er voor waken de, dat de wettige eischen van de groote gezinnen niet opgeofferd worden". De „Nederlander" teekent hierbij aan: Er is bij ons te klagen, dat samenleving èn Overheid zeer onvoldoende oog hebben voor de belangen en bestaansvoorwaarden van het groeiende gezin, zoowel als voor het feit, dat het voortbestaan der samen leving zelve ten nauwste verbonden is aan het bestaan van het groeiende gezin. Moge woord en daad van België's Eerste-Minister I ons in dezen ten voorbeeld zijn. GEESTELIJKE LIJKSCHENNIS Een ontstellende grofheid van „Volk en Vaderland" In „Volk en Vaderland", het orgaan der N.S.B., van 27 Juli, heeft ons diep getrof fen een entre-filet, getiteld „Carrière ma ken", dat wij hier laten volgen: „Wilt u in Nederland carrière maken? Hier is de weg. U begint met lid te worden van de S.D.A.P. Daarna sluit u zich aan bü de roode coöperatie. Via een functie bij de coöperatie wordt u rood gemeenteraadslid. Van rood gemeenteraadslid komt u bij de Margarine-Unie. U vestigt zich daarna in een luxe ge meente. Daar kunt u ook weer rood gemeente raadslid worden. Dan stijgt u bij de Margarine-Unie tot groote hoogte. Aldus kan men in Nederland carrière maken, wanneer men de roode en de ka pitalistische internationale maar achter zich heeft. Want die twee bijten elkaar niet. Weineen, die spelen hetzelfde spel met het Nederlandsche volk". Niet om den inhoud heeft ons dit stukje getroffen. Maar wel diep geschokt heeft het ons in ons geloof in de zuiverheid der bedoe lingen van althans de leiding der N.S.B., omdat in dit stukje is weergegeven en ge hoond de loopbaan vanéén der slachtoffers van de vliegramp met „de Gaai". Den doode kan dit alles gelukkig niet meer deren. De overlevenden vinden voor zulk ge schrijf geen woorden. Ja toch. Twee woorden vinden zij. Die plaatsten wij boven dit artikel. Dr. F. A. DE GRAAFF Wij zijn van „Volk en Vaderland", dat week in week uit zijn werk van volksver ruwing pleegt, veel gewend, maar dat het tot een grofheid als boven geschetst in staat zou zijn, dat hadden we toch niet kunnen denken, zegt de „Geld.". DE NOODLANDING VAN DE „UTVER" TE ALBURY. De Burgemeester van Albury komt Zaterdagochtend in ons land. Een interview met den heer Waugh. De heer Alfred Waugh, de Burgemeester van Albury, Nieuw Zuid-Wales (Australië), die, toen het K.L.M.-vliegtuig „Uiver" als deelnemer aan de LondenMelbourne-race nabij Albury in nood verkeerde, bij de noodlanding zooveel hulp aan de Neder landsche vliegers heeft verleend, vertoeft op het oogenbliik te Londen. Hij heeft eeni- gen tijd een toer op het continent ge maakt, van welke hij Woensdag in zijn ho tel te Londen terugkeerde. Vrijdagavond zal hij weer naar Londen vertrekken om Za terdagochtend in Nederland aan te komen. De correspondent van het A.N.P. te Lon den heeft den heer Waugh in zijn hotel op gezocht om hem te vragen, welke plannen de in Nederland zoo bekend geworden bur gemeester van Albury voor zijn bezoek aan ons land heeft. Mr. Waugh ontving den correspondent op de hem eigen zeer vriendelijke en hartelij ke manier en gaf in het kort een overzicht van zijn reisplan. In de eerste plaats zal de burgemeester zich naar de hoofdstad Am sterdam begeven, om zijn ambtgenoot al daar, dr. W. de Vlugt, een bronzen maquet te aan te bieden, waarop de inwoners van Albury afgebeeld staan wanneer zij de ge strande „Uiver" uit het moeras van Albury, waar het toestel was neergekomen, trek ken. „Ik hoop spoedig na mijn aankomst te Amsterdam op Zaterdagochtend ook den Eersten Minister te ontmoeten" zeide mr. Waugh „en ik zal het op prijs stel len door H. M. de Koningin in audiëntie te worden ontvangen om haar persoonlijk namens de inwoners van Albury en de be volking van Australië te danken voor de onderscheiding, welke zij mij neeft willen verleenen. Daarna heb ik een afspraak met den heer Plesman, den Directeur van de K.L. M„ waarna ik mijn bezoek aan den Burge meester van Amsterdam zal brengen. Ik zal hem vragen de maquette, welke ik mee breng, te aanvaarden". De Burgemeester van Albury vertelde verder, dat hij eenige dagen te Amsterdam wil blijven, voordat hij een reis door Ne derland zal maliën. Mijn plannen zijn nog niet vastgesteld; zoodra ik in Amsterdam ben zal de route evenwel vaststaan. Er zijn veel plaatsen welke ik gaarne zal bezoe ken en ik verwacht, dat mijn reis in Ne derland ten minste drie weken zal duren". „Van zeker 25 scholen in Nederland heb ik na de aankomst van de „Uiver" in Mel bourne brieven ontvangen, vele geteekend door alle leerlingen der scholen. Deze lig gen in verschillende gedeelten van het land en ik heb op alle brieven geantwoord en beloofd een bezoek te zullen brengen. Daar naast ontving ik nog vele afzonderlijke brieven, vooral van schoolkinderen". „Voor geen geld van de wereld zou ik willen verzuimen al die kinderen, die mij zoo vriendelijk schreven, te bezoeken", verklaarde mr. Waugh. Tenslotte deelde hij nog mede. dat hij uit alle deelen van de wereld na de noodlan ding van de „Uiver" en de gelukkige start van daar naar Melbourne, brieven heeft ontvangen. I De heer Waugh is reeds 16 jaar burge- meester van Albury. Op zijn reis door Ne- I derland zal hij worden vergezeld door zijn I echtgenoote. TERUGVLOEIING VAN GOUD NAAR NEDERLAND. Guiteren 1500 K.G. uit Engeland verzonden. Gisteren is 1500 K.G. goud ter waarde van ongeveer 300.000 pst., dat Zaterdag j.L uit Nederland naar Engeland is ingevoerd, per vliegtuig terug naar Nederland verzonden. Het goud heeft gedurende vijf dagen te Croydon gelegen. >,TeL" BURGEMEESTER v. LANSCHOT ONDERSCHEIDEN. Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, is benoemd tot rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De commissaris der Koningin, mr. dr. A. van Rijckevorsel, heeft namens de regeering persoonlijk den benoemde me dedeeling gedaan van deze onderscheiding. CONTINGENTEERING VAN BLOEMBOLLEN Het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt, dat het Fransche contingent voor uit Nederland te importeeren bloembollen voor het tweede halfjaar van 1935 is ge steld op 2.135.000 K.G., maar dat in ver band met het op 30 Juni i.l. afloopen van het verdrag met Frankrijk de Fransche regeering had besloten om voorshands slechts 20 pet. van het contingent toe te laten. In aansluiting daarop vernamen wij nu, dat de NederlandscheFransche contin genteer ings-overeenkomst, juist na ons be richt, met drie maanden (dus tot 30 Sep tember a.s.) is verlengd, waardoor de Fransche regeering nu het geheele bij het contingent toegestane aantal kilogrammen zal toelaten. AARDAPPELHANDEL VRIJGEGEVEN. Geen heffing meer. Vanaf 1 Augustus wordt door de Neder landsche Groenten- en Fruit Centrale de afzet van vroege en voor 1 Augustus ge oogste aardappelen niet meer geregeld. Vanaf dien datum wordt geen minimum prijs gegarandeerd en behoeft geen heffing meer betaald te worden. De zomerhuisjes op Ameland. De Kroon heeft het besluit van den ge- 1 meenteraad van Ameland om den datum van afbraak der houten zomerhuisjes naar 1938 te verschuiven, geschorst. Zooals men weet, hadden Ged. Staten van Friesland den wensch te kennen gegeven, dat het ge heele houten tentenkamp voor 1 April 1936 zou worden afgebroken, waarbij B. en W. zich hadden neergelegd, doch waarte gen in den raad verzet was gerezen. Gemeente, waar de belasting wordt verlaagd. B. en W. van Haarlemmermeer stellen den gemeenteraad voor, de opcenten op de personeele belasting voor 1935 van 125 en 225 te verlagen tot 110 en 165. Verder stellen zij voor, zulks ingevolge den wensch van Ged. Staten, de belasting op luxe-honden te verhoogen van 3.50 op ƒ6.— Zie je nou wel vrouw, dat hel heelemaal niet noodig is, twee pond voor een ruitenwisscher uit te geven? (Ideas)

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11