DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. ïb EEN OUDE MOORDZAAK TE OSS. Na jaar opgehelderd? De marechaussee te Oss heeft het onder zoek heropend in een van de oude Ossche moordzaken, welke tot dusver onopgehel derd zijn gebleven, n.l. de moordzaak-van Galen, een misdrijf, dat bijna zes jaren ge leden heeft plaats gehad. Als resultaat van dit onderzoek heeft de marechaussee thans voldoende termen aan wezig geacht om rechtsingang te verleenen tegen zekeren J. v. B., een beruchte Os sche misdadiger, die op het oogenblik in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch vertoeft, verdacht van medeplichtigheid aan den overval met roof op den kassier van de boerenleenbank te Maren (N.-B.) in het jaar 1930 en andere misdrijven. J. v. B. wordt er ernstig van verdacht, dat hij destijds zijn neef, G. v. Galen, door messteken van het leven heeft beroofd. Het drama heeft zich als volgt toegedra gen: Op den avond van den 13den Decem ber was de 29-jarige fabrieksarbeider G. v Galen uit Oss met eenige vrienden op stap geweest. Het vroolijke gezelschap had verschillende herbergen bezocht en was ten slotte aangeland in café de Louw op den Heuvel te Oss. De jongelui verkeerden in een luidruchtige stemming en weldra ont stond een wóórd en wiseling over een vrouw, doch het kwam nog niet tot een vechtpartij. Op een gegeven oogenblik ver liet van Galen de gelagkamer om zich even op de binnenplaats achter het café te verwijderen. Toen hij even later weer binnenstrompelde zeeg hij doodsbleek op een stoel neer. Zijn kleeren waren op den rug geheel met bloed doordrenkt en het bleek al spoedig, dat hij het slachtoffer was geworden van een moordaanslag. Daar dergelijke steekpartijen te Oss geen zeldzaamheid waren, namen de overige cafébezoekers het geval niet al te tragisch op en men besloot den getroffene naar een dokter te brengen. Onder degenen, die hierbij hun hulp verleenden, behoorde ook de neef van het slachtoffer, de thans ver dachte J. v. B. Hevig bloedend begaf de gewonde, ondersteund door zijn kamera den, zich naar de woning van dr. Stoltz. Intuschen trachtte de politie v. Galen nog een verhoor af te nemen. Het slachtoffer verklaarde naar gewoonte van niets te we ten en voegde er aan toe, dat het toch niets meer aan de zaak kon verhelpen, omdat hij direct zou sterven. Nauwelijks was hij de woning van den geneesheer binnengetre den of hij zakte in de gang ineen en gaf eenige oogenblikken later den geest. De politie stond hiervoor een uiterst moeilijke taak. Degenen, die iets van het drama zouden kunnen weten, volgden het voorbeeld van het slachtoffer en zwegen. De sectie op het lijk van Van Galen wees uit, dat een van de longen met een groot mes was doorboord hetgeen den dood ten gevolge moét hebben gehad. De versla gene moet in den rug zijn aangevallen. Koosje van Berne is thans 38 jaar en een oude rot op het gebied der misdaad. Hij is een bekende figuur in de Bossche rechts zaal. In tegenstelling met de andere Ossche misdadigers vertoefde hij niet uitsluitend te Oss. Ook was hij eenigen tijd op een fa briek in Engeland werkzaam, alwaar hij een mede-arbeider zoodanig mishandelde, dat hij ijlings de wijk moest nemen naar ons land om niet in handen van de Engel- sche politie te vallen. De verdachte zal ter beschikking van de justitie te 's-Hertogenbosch worden ge steld. Wederom een arrestatie. Op verzoek van de Ossche gemeentepoli tie heeft de recherche te Amsterdam gis teren aldaar gearresteerd den 29-jarigen glazenwasscher G. L., bijgenaamd de Pilo, afkomstig uit Oss, doch den laatsten tijd verblijfhoudende in de hoofdstad. De aan gehoudene wordt verdacht van medeplich tigheid aan verschillende inbraken, ge pleegd in de jaren 1930 tot 1942 te Oss. Uit de verklaringen van de reeds gear resteerde inbrekers C. v. B. en C. U. uit Oss, is gebleken, dat L. met deze beiden en een zekeren van L. een complot had ge vormd, dat in die jaren Oss onveilig maak te. Ook van L. heeft een volledige beken tenis afgelegd. L. is gevankelijk naar Oss getranspor teerd en zal in het politiebureau worden ingesloten. De politie heeft zooveel bewij zen van schuld tegen hem verzameld, dat ontkennen niet zal baten. Zijn beide hel pers v. B. en v. L. zijn gisteren op trans port naar Den Bosch gesteld, om ter be schikking van den officier van justitie te worden gesteld. Ossenaar meldt zichzelf bij de politie aan. Gisteravond meldde zich bij het hoofd bureau van politie te Amsterdam de 30-ja- ri^e J. L. uit Oss aan. Hij bekende zich schuldig te hebben gemaakt aan 1 of meer diefstallen in Oss is het aantal moeilijk te schatten. De politie aldaar had reeds zijn „opsporing, aanhouding en voorgeleiding" verzpcht. Angegrepen door het goede voorbeeld, dat door vele Ossenaars de laatste weken is gegeven, heeft hij het de politie maar niet langer lastig willen maken en zich zelf daarom gisteravond aan het hoofdbu reau van politie aangemeld. Hij zal heden op transport naar Oss gesteld worden. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW 3AGBLA0 ADVERTEEREN GELOOFSBRIEVEN ONTVREEMD. Drama in een plaatselijke kiesvereeniging. Bij de heden gehouden raadszitting ten gemeentehuize te Doesburg bleek, dat de geloofsbrieven van den heer E. ten Hul zen, die ook wederom als lid van den nieu wen raad zou zitting nemen, niet aanwe zig waren, en dus zeer waarschijnlijk ont vreemd zijn. De stukken voor den raad wa ren zooals gebruikelijk, eenige dagen te voren voor de leden in de raadszaal ter in zag gelegd. Door verscheidene raadsleden is geconstateerd, dat zij toen aanwezig waren. Men zoekt verband tusschen dezen diefstal en het feit, dat de heer ten Huizei in strijd met zijn afspraak het raadslid maatschap wederom heeft aanvaard, waar door hij door de kiesvereeniging „Burger plicht" werd geroyeerd. Het blijft nog een punt van overweging of de heer ten Hulzen in den nieuwen raad zal worden toegelaten. WATERPOLO A.Z.C. IL.Z.C. n (1—3) Ook in deze wedstrijd moesten de Al- phenaars in de sleutelstadbewoners hun meerderen erkennen. De Leidenaars ble ken zoowel sneller als technisch beter, vooral hun midvoor zag nog al eens kans door snel opzwemmen voor A.Z.C. gevaar lijke momenten teweeg te brengen. Wan neer een tweetal schoten via de lat en doelman voor de Leidenaars geen resul taat opleveren, moet keeper Gesman eeni ge oogenblikken later voor een schot van de Rheede zwichten (01). Nog voor de rust echter weet A.Z.C. na goed samenspel tusschen Thim en van Leeuwen door Bonte de gelijkmaker te scoren (11). Met deze stand komt de rust. Nadat is gedraaid herneemt L.Z.C. door haar rechtsvoor spoedig de leiding (1 2). Dezelfde speler weet dan andermaal de voorsprong te vergrooten (13). A.Z.C. tracht alsnog door enkele tegen-aanvallen de achterstand te verkleinen, doch de L. Z.C.-verdediging weet van geen wijken, zoodat met deze stand het einde komt. A.Z.C. n—L.Z.C. IV 0—2 Deze ontmoeting eindigde in een 20- overwinning voor de Leidenaars. Voor de rust bleek A.Z.C. iets sterker, doch het sa menspel der voorhoede liet veel te wen- schen over, zoodat doelpunten uitheven. Enkele schoten op het A.Z.C. doel wist keeper v. d. Hoek naar behooren te ver werken. In de tweede helft namen de Lei denaars door hun midvoor reeds spoedig de leiding (01). Direct daarop vergrootte L.C.Z. weer haar voorsprong (02). De bezoekers bleven hierna het beste van het spel in handen houden, doch verdere doel punten bleven uit, door het goed verde digen van v. cL Hoek. HET INTERNATIONALE WATER- POLOTOURNOOI TE BRUSSEL. Hongarije ongeslagen. Het internationaal waterpolotournooi is gisteren beëindigd en zooals verwacht werd heeft Hongarije geen enkelen wed strijd verloren. Met 5 gewonnen wedstrij den en een doelpuntengemiddelde van 3415 bezetten de Hongaren de eerste plaats op de ranglijst. Gisteren werd Joego-Slavië door de Hongaren met 52 geslagen, nadat de rust reeds met een 31 voorsprong was inge gaan. België won op verrassende wijze met 42 van Zweden. Met de rust stonden de Belgen nog met 21 achter! Door deze overwinning kwamen de Belgen in den eindstand nog op de tweede plaats terecht, voor Zweden en Duitschland. Duitschland won met de grootste moei te van Frankrijk, de cijfers 54 wijzen dui delijk op de groote spanning, die er ge- heerscht heeft. Met de rust leidde Duitschland met 21. De eindstand van het tournooi luidt: gesp.gew.geLverl. pnt d.pnt. WIELERBAAN HILVERSUM. Onder groote belangstelling werden gis teravond op de Hilversumsche Wielerbaan wedstrijden voor aimateurs, profs en onaf- hankelijken gehouden. Er is- zeer goede sport te zien gegeven. De resultaten waren als volgt: Sprintmatch a deux voor amateurs: le rit: 1. A. van Vliet (tijd laatste 250 M. 16,6 sec), 2. B. Leene. 2e rit: 1. J. Peperkamp (16,6 sec.), 2. Ooms. 3e rit: 1. B. Leene 16,4 sec.), 2. Ooms. 4e rit: 1. A. van Vliet (16,4 sec.); 2. J. Peperkamp. 5e rit: 1. B. Leene (16,4 sec.; 2. J. Pe perkamp. 6e rit: 1. A. van Viet (16,2 sec.); 2. Ooms. Totaaluitslag: 1. 1. A. van Vliet 3 pnt.; 2. B. Leene 4 pnt.; 3. Ooms 5 pnt.; 4. J. Pe perkamp 6 pnt. Omnium land en wedstrijd voor profs Ne derlandBelgië sprint: le rit: 1. Pijnen burg (17 sec.), 2. Charlier; 2e rit: 1. De- neef (17,2 sec.), 2. Wals. Koppelaclitervolging: Pijnenburg en Wals halen Charlier en Deneef in na 8 ronden in den tijd van 2 min. 36 sec. Totaal omnium landenwedstrijd Neder landBelgië: 1. Nederland 5 pnt., 2. Bel gië 4 pnt. De koppelwedstrijd over 60 K.M. werd gewonnen door PijnenburgWals met 19 pnt. (tijd 1 uur 22 min. 36,8 sec.) voor Braspenninxv. d. Horst 12 pnt. BTLJAFTFft FEDERATIE VAN BILJART-BONDEN IN NEDERLAND. De wedstrijden in Utrecht. Op de gehouden bestuursvergadering van j bovengenoemde Federatie is besloten dit jaar de wedstrijden te houden in Utrecht ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der Utr. biljartbond. Deze wedstrijden hebben plaats op Zondag 22 Sept. e.k. De plaats waar gespeeld wordt, moet nog door den Utr. bond aangewezen worden. De spelers, welke Leiden zullen vertegenwoordigen worden nader bekend gemaakt. De loting voor de wedstrijden had het volgende re sultaat le kl. cadre boven 6 gemidd. UtrechtR'dam, Leidenden Haag. 2e kl. cadre v. 4.606 gemidd. Utrecht R'dam, Leidenden Haag. le kl. libre v. 3.604.60 gemidd. Utrecht Leiden, R'damden Haag. 2e kl. libre v. 2.603.50 gemidd. Utrecht R'dam, Leidenden Haag. 3e kL libre v. 2.102.50 gemidd. Utrecht Leiden, R'damden Haag. 4e kl. liibre v. 1.702.00 gemidd. Utrecht den Haag, R'damLeiden. 5e kl. libre onder 1.70 gemidd. Utrecht j R'dam, den HaagLeiden. POSTDUIVEN „De Ui ver" (Leiden) Wedvlucht van Neufvilles; los 8 uur, eer ste geconstateerde duif 11.44.22. P. Piket, 1. W. v. Steenbergen, 2, 3. D. van Veen 4, 5, 6. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM Hongarije 5 5 10 34—15 België 5 3 2 6 19—17 Duitschland 5 3 2 6 21—19 Zweden 5 3 2 6 14—13 Frankrijk 5 1 4 2 13—19 Joego-Slavië 5 5 4—22 WIELRENNEN VAN DER LINDEN VERBETERT HET WERELDRECORD 1/4 ENG. MIJL. Gisteravond heeft A. van der Linden een geslaagde poging gedaan om het wereld record over 1/4 Engelsche mijl, dat sedert 26 September van het vorig jaar op naam stond van den Franschman Faucheux met een tijd van 28 2/5 sec., te verbeteren. Hij legde dezen afstand af in den tijd van 28 1/5 sec. In tusschen zal dit nieuwe wereldrecord niet erkend kunnen worden, omdat slechts 1 officieele tijdwaarnemer aanwezig was. Men had n.l. er niet aan gedacht om de noo- dige maatregelen te treffen, welke nood zakelijk zijn om een wereldrecord geho mologeerd te krijgen. Juul Visser, die een aanval op het 10 K.M. wereldrecord van Jan van Hout zou doen, kon niet rijden in verband met een dezer dagen aan den arm opgeloopen bles sure. WILT U IETS WETEN? Vraag: Hebben alleen de 3-motorige Fokkers een naam? Antwoord: Voorzoover ons bekend, Vraag inzake stilstaande electriciteits- meter. Antwoord: U moet het electriciteits- verbruik volgens schatting betalen. Ove rigens is het een groote nalatigheid, dat een defecte meter zoolang niet vervangen werd en is er alle reden om het er niet'bij te laten zitten, wanneer de schating vol gens uw berekening te hoog uitvalt. Vraag inzake huur van perceel met pakhuis en werkplaats, dat is onderver huurd. Antwoord: Wanneer onderverhuren uitdrukelijk is toegestaan, heeft de huis eigenaar geen enkele aanspraak op de on derhuur, wanneer u de vrije beschikking hebt over het perceel. De gemeenteraad kwam gisterenavond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de burgemeester. De heer Speelman was ver hinderd deze -vergadering bij te wonen. Na opening der vergadering werden de notulen goedgekeurd. De voorzitter deed mededeeling van de nieuwe regeling, welke getroffen is voor de plaatsing van werklooze arbeiders in het bloem bolienbedrij f De heer Van Zonneveld achtte de nieuwe regeling in zooverre ongunstig, dat de best betalende bedrijven de meeste toeslag kun nen krijgen, terwijl de noodlijdende be drijven de minste toeslag ontvangen. Onze regeling is, volgens spr., samengesteld op adviezen van kweekers, die een goed be drijf hebben, terwijl het toch gewenscht ware geweest ook de kleinere bedrijven te hooren. Weth. Waimaar uitte zijn genoegen over het tot stand komen van deze regeling. Er zullen wel gebreken aan deze regeling kle ven, maar de Bollenstreek kan er blij mee zijn. Alle inwoners profiteeren ervan. De voorzitter beklemtoonde, dat de nieu we regeling een groote verbetering is in vergelijking met de eerste. De eerste rege ling was een straf voor de goede, en een belooning voor de kwade werkgevers. Medegedeeld werd, dat als werkverschaf fingsobjecten zijn goedgekeurd: verzorging beplanting park en sportterreinen, uitdie pen van sloten, herbestrating Kerklaan en Nieuwe Haven en opknappen van de we gen. Van het R.K. Lyceum voor Meisjes te 's Graverahage was een verzoek om subsidie ingekomen wegens een leerlinge uit deze gemeente. Het verzoek werd ingewilligd. Kennis werd gegeven van de oprichting van het Rijnlandsch Borgstellingsfonds. Ge vraagd wordt aan deze gemeente een be drag van 560.in dit fonds te storten. De voorzitter opperde het voorstel dit bedrag als renteloos voorschot te geven. Echter zal deze zaak door den nieuwen Raad worden beslist. De geloofsbrieven van de gekozen Raads leden werden alle in orde bevonden. Aanverwantschap tusschen twee nieuwe Raadsleden. De voorzitter maakte echter de opmer king, dat tusschen de gekozen leden J. W. Kortekaas en A. J. de Groot een tweede graad van zwagerschap bestaat. De heer De Groot is getrouwd met een half-zuster van den heer Kortekaas. Zij kunnen dus niet beiden lid van den Raad zijn. Volgens de gemeentewet moet er geloot worden, wie van de twee gekozenen in de Raad zal zit ting nemen. De heer Schrama zeide, dat er over dit beletsel verschillende meeningen zijn. De voorzitter antwoordde, dat er, na de loting, gelegenheid voor beroep is bij Ge deputeerden. Bij loting werd besloten tot toelating van den heer A. J. Kortekaas. Controle op boeken en kas van gemeen' te-ontvanger en -bedrijven werd opgedra gen aan het Verificatie-bureau van de Vereen, v. Ned. Gemeenten. Het is voor de gemeente een voordeeltje. Het kohier hondenbelasting 1935 werd vastgesteld. Medegedeeld werd, dat de verordening op de wegenbelasting is vastgesteld op 3 pet. bebouwd en 1% pet. ongebouwd. De heer Verkley bepleitte clementie bij de inning. De voorzitter kon dit om be grijpelijke redenen niet toezeggen! De begrooting 1935 is door Ged. Staten teruggezonden met de opmerking, dat voor de leden der werkloosheidscommissie geen presentie-geld kan worden toegestaan. Bo vendien achtten Ged. Staten gewenscht, dat de loonen van de gemeente-arbeiders meer werden aangepast bij de loonen in het vrije bedrijf. De door Ged. Staten verlangde ver lagingen loopen voor de resp. personen van 150 tot 70.per jaar. De Personeelsbonden konden zich met deze verlaging niet vereenigen. B. en W. hebben eveneens aan Ged. Staten verzocht deze salaris-verlaging niet behoeven toe te passen. Ged. Staten hebben nog geen na dere beslissing genomen. De heeren Schrama Van Breda Vogelaar en Verkley hielden een pleidooi voor hand having der loonen op het tegenwoordig peil. Het geldt hier geschoolde arbediers, die niet gelijk dienen te worden gesteld met ongeschoolden. Ook bij de weigering van Ged. Staten om het presentiegeld voor de werkloosheids commissie goed te keuren, kan de Raad zich niet neerleggen. Op voorstel van weth. Warnaar werd besloten nogmaals bij Ged. Staten met klem aan te dringen het pre sentiegeld voor deze zeer verdienstelijke commissie, die veel ambtenaren werk uit spaart, goed te keuren. Rekening en balans van de bedrijven over 1934 werden, na eenige opmerkingen goedgekeurd. De gemeenterekening werd aangeboden, sluitende met een nadeelig slot van 7442.81. In bespreking kwam daarna huurverla- ging woningen-complex Kerklaan, mogelijk geworden, dank zij verlaging van rente Rijksvoorschotten. De woningen van ƒ3.80 blijven in huur onveranderd, de huizen van 4.50 worden gebracht op 4; de huizen van 5.op 4.50. Bij de rondvraag deed de heer Van Bre da zijn beklag over het vervoer van een verongelukte. De voorzitter gaf eenige toe lichting; spr. was het er niet mee eens, dat er minder passend was gehandeld. Op een vraag van den heer Dannijs deel de de voorzitter mede, dat een nieuwe ver- keersverordening op komst is, waarbij het elkaar inhalen door auto's verboden wordt van Westend tot Vredesteyn. Tevens zullen parkeerplaatsen worden aangewezen, ter wijl het uitrijden van Kerklaan en Gouver neur Laan verboden zal worden zonder dat eerst gestopt wordt. De heer Van Zonneveld achtte de eenige oplossing, dat een weg wordt aangelegd buiten de gemeente om. De voorzitter ant woordde, dat B. en W. daarop steeds het oog gericht houden. De Rijkswaterstaat zou misschien bereid zijn een brug over de Ha ven aan te leggen, echter onder voorwaar de, dat de verbindingsweg buiten de kom via Beukenlaan etc. tot stand wordt ge bracht. Afscheid van den ouden Raad. In deze laatste vergadering van den ouden Raad sprak de heer Hoogervorst een woord van dank voor de prettige samen werking. Spr. uitte zijn beste wenschen voor de toekomst der gemeente. De voorzitter sprak een afscheidswoord tot de Raadsleden, die niet meer in den Raad terugkeeren. De heer Speelman heeft bijna een kwart eeuw zijn beste krachten aan de gemeente gegeven, als groot zakenman en als raadslid. Voor al het goede wat de heer Speelman voor de gemeente heeft gedaan hartelijk dank en hulde. Ook den heer Hoogervorst dankte spr.; hij heeft zijn meening onbevangen en onbe wimpeld gezegd. Namens den Raad sloot de heer Van Zonneveld zich bij het afscheidswoord van den voorzitter aan. Spr. kon zich indenktn, dat het den heer Speelman te moeilijk was gevallen om hier hedenavond tegenwoor dig te zijn. Beide scheidende leden hebben hun beste krachten gegeven om het belang der gemeente te dienen. Hierna sluiting. Mejuffrouw het spijt me, maar ik kan U om twee redenen niet in ons ballet opne men. Welke zijn die redenen? Uw rechterbeen en uw linkerbeen. (Le Rire) Het probat® middel om een beetje vuur te ge ven. (Lustige SacüseL HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI- 143. Maar nu gebeurde er iets eigenaardigs. Het zeemon ster slaakte een diepe zucht, deed zijn oogen toe en bleef bewegingloos liggen. Piet dacht dat het door een flauwte was getroffen. Later zouden ze bemerken dat een zeemon ster heel vast sliep en dat je het dan bijna niet wakker kon krijgen. 144. Nu was voor Drein Drentel en Piet Prikkel het oogenblik van handelen aangebroken. Ze haalden uit hun zak de einden touw die ze nog steeds bij zich droegen en wonden dit om den gladden nek van het ondier. „Opschie ten Jo," zei Piet tegen Drein, die lustig een liedje begon te fluiten. „Waarom vroeg Drein?"

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10