Advertentien WOENSDAG 31 JULI 1935 OE LEJDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Het woekerbedrijf is, dank zijn activiteit in onze stad sterk ingeperkt en het volks- credietwezen is door hem zoo georganiseerd, dat den woekeraars hun slachtoffers voor een groot,gedeelte zijn ontnomen. Er heeft zich te Leiden een commissie gevormd, bestaande uit de heeren mr. P. A. Pijnacker Hordijk, voorzitter, ir. W. J. Mod derman, le secretaris, J. A. van Zanten, 2e secretaris, F. H. Sobels, penningmeester, mr. dr. G. van den Bergh, prof. mr. D. van Blom, mr. P. E. Briët, D. ten Cate Brou wer, mej. D. Coebergh, ds. Joh. W. Groot Enzerink, mr. A. J. Romijn en Pastoor G. A. Smit, welke Commissie den jubilaris morgenmiddag 5 uur in het Nutsgebouw aan den Steenschuur een huldeblijk zal aan bieden. Na afloop bestaat er gelegenheid, den jubilaris te feliciteeren. LEIDSCHE PROCESSIE NAAR BRIELLE. Maandag vertrok de Leidsche Processie naar de martelplaats van de Gorkumsche martelaren. Het aantal pelgrims was 225, waaronder dertien Eerw. Heeren uit Leiden en omstreken, alsook verschillende Pries terstudenten. Mej. de Wed. v. d. Tol ging voor de 50ste maal mede naar Brielle. De Hoogmis werd opgedragen door den HoogEerw. Deken van Leiden, met assis tentie van Rector T. Westgeest en kapelaan P. Verhoofstad. De predikatie werd gehou den door Pater E. van der Snoek O.F.M. 's-Middags had een plechtig Lof met pro cessie plaats, gecelebreerd door pastoor C. Wiemers uit Wassenaar met assistentie van kapelaan L. Brabander uit Voorschoten en Rector T. Westgeest. Hieronder werd door Rector L Beune een predikatie gehouden. ARS AEMULA NATUAE. Expositie Pieterskerkgracht 9. De Leidsche Academie „Ars Aemula Na turae" houdt dezer dagen in de bovenzaal van Pieterskerkgracht 9 een tentoonstel ling van het werk der leerlingen, vervaar digd gedurende 'den afgeloopen cursus 1934—1935. Bij beschouwing van het tentoongestelde werk valt het op dat de verscheidenheid afneemt wat zijn oorzaak vindt in het ge tal der leerlingen, dat klein is door het uur der lessen, dat samenvalt met de school uren en door gebrek aan de noodige rüimte. Door speciale avondlessen zouden deze bezwaren gelijktijdig te ondervangen zijn en het aantal leerlingen krachtig toenemen. Wij bevelen dit idee daarom van harte aan. Moge intusschen de verscheidenheid ge slonken zijn, het werk zelf is verdiept, zeer verdiept zooals blijkt uit een overvloed, wij zouden haast zeggen een overdadigheid van detailteekeningen. Dit is het werk van den heer Bouwmees ter, die in dit overvloedige werk zijner leerlingen duidelijk te kennen geeft dat hij systematisch te werk gaat en de gaven zijner leerlingen schrede voor schrede ver diept. Hij laat zyn leerlingen details teekenen, een oog, een oor, een neus met mond en tenslotte groeit het gelaat. Opmerkelijk is hierbij het aantal klas sieke koppen. Dit zijn groote voorbeelden, de oude meesters. En naar gelang de cursus duurt, worden de teekeningen rijper, dikwijls voorloopig nog theoretisch. Wij juichen dit toe, omdat hiér blijkt, dat de anatomie een groote rol speelt, waaraan gelukkig de grootste aan dacht wordt besteed. Tusschen deze details zien wij enkele geteekende stillevens. Leerlingen dus, die zich getrokken voelen naar iets eigeners, naar het ideëele en die dus terecht zullen komen bij Mevr. van Iterson-Knöfle, de leidster der schilderklassen. Er is veelbelovend werk onder, dat de moeite van een diepgaande beschouwing in een vreugde doet veranderen. Zooals reeds gezegd staan de schilder klassen onder de kundige en artistieke lei ding van mevr. vah Iterson-Knöfle, die, reeds bekwame schilderes, ook nog met ge voelige hand boetseert, zooals blijkt uit een drietal plastieken, die op deze tentoonstel ling te zien zijn. Het werk harer leerlingen is bescheiden van quantiteit, maar van een zeer lof waardig en verheugend gehalte. Hier valt een schitterende vooruitgang te constateeren, want naast de bijna vol maakte vorm is er een vooruitgang in kleu ren, die zeer treft. Er is wel „geblokkerd" met verf, het is veelal dun en fijn met een coloriet van fij ne schakeeringen. We denken hier vooral aan den leerling J.J. van Beek, die zich vooral op stillevens geworpen heeft en hierin prachtige resul taten heeft bereikt. In het stilleven met de visschen hebben ons twee dingen zeer sterk getroffen en daarvan wel vooral de levende realiteit van den dood, waarbij de prachtig getroffen kleur dit heele stilleven tot prach tige werkelijkheid maakt. Ook het boeren- stilleven van de stoel met kiel en klom pen van mej. Keulen is een aparte vermel ding waard. Ook Schouten heeft artistiek werk gele verd en wij wijzen dan vooral op de oude schotel met sierpompoenen op een gerim peld kleed, dat een zeer warme sfeer heeft. Het is te veel om verder in details te treden, in 't algemeen kan men zeggen, dat deze tentoonstelling exposeert ernstige en toegewijde studie en prachtige resulta ten. Mevr. Iterson en de heer Bouwmeester hebben hier veel bereikt. Voor deze expositie van „Ars Aemula Naburae", die nog deze week geopend is en kosteloos is te bezichtigen, vragen wij de volle belangstelling. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: G. C. Bleys, v.h. D. Briejer, Leiden, Noordeinde 24. Handel in chemi caliën en verfwaren. Wijz. handelsnaam in: Tevens wordt handel gedreven onder den naam Drogisterij Briejer-Bleys. Van Benten Co. Zoeterwoude, Dorps straat 50. Handel in boter, kaas, enz. Vest.: fil.: de Bilt, per 1 April 1935. Leidsche Belasting-ophaaldienst. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand 14.308.35 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens 1763.22 aan den ge- mee nte-ont v an ger De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen binnen 4 we ken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. Concert in de recreatiezaal van de Gestichten Endegeest. Dinsdagavond is een conoert gegeven voor de patiënten van de Gestichten En degeest, welwillend aangeboden door het Mannenkoor „De Vereenigde Zangers" on der leiding van den heer Richard Boer, met belanglooze medewerking van mej. Jo Stal- linga, sopraan. Alle aanwezigen hebben zichtbaar geno ten van de zeer goed vertolkte zangnum mers, hetgeen telkenmale in krachtig hand geklap tot uitdrukking kwam. Dr. Stuurman bracht in eenige welgeko zen woorden dank voor het gebodene. Mej. Jo Stallinga werd vereerd met bloe men. Over het algemeen "een zeer geslaag de avond. Zij nog gezegd, dat de recreatiezaal zich uitstekend leent voor zang. Hedenmorgen heeft de Burgemeester in „de Lakenhal" een groep Engelsche pad- vindsters van het Leger des Heils uit Brigh ton ontvangen, waarna het Museum be zichtigd werd en de Burgemeester aan alle padvindsters van de groep een mapje met foto's van de stad Leiden overhandigde. Gisteravond om 8 uur heeft de aanbe steding plaats gehad van het vernieuwen van het dak van het schoolgebouw met bij komende werken van de Chr. Fröbelschool aan den Heerensingel. De laagste inschrijver was de firma J. J. Hubert en W. A. H. Beugelsdijk te Leiden voor 827,40. Het jaarverslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland over het jaar 1934 is in druk verschenen. Bij de gehouden examens Handelscorres pondentie Federatie en Ver. v. Leeraren ih de Handelswetenschappen zijn geslaagd voor Fransch: A. J. A. Woudstra; voor Duitsch: mej. H. L. van Bemmel en J. Se- gaar; voor Engelsch: P. v. d. Haak, allen leerlingen van den heer E. S. Offringa, alhier. Uit Leiden vertrokken. A. Bergauer, Den Haag, Brugschstr. 23. H. F. P. Biezel, Rahlstedt. E. P. B. PontBik, Den Haag, Wolmaransstraat 144 J. J. v. d. Bogert, Den Haag, Laan Co pes van Cattenburgh 50. H. Brinkgreve, Voorschoten, Leidscheweg 149151. A. O. Coors, Den Haag, Dunklerstr. 73. J. 'Dantuma, Koudekerk, Hooge Waard B 5. H. A. v. d. Flier, Den Haag, Alex. Gogel- weg 37. Aa. G. Groenhoff en fam., Uit huizen, postkantoor. K. H. Heeroma, Zwolle, Deventerstr.w. 95. Wed. M. v. d. Wormv. Hooidonk, Deventer, Mr. de Boerl. 102b. S. J. Hoope, Den Haag, Groenewegje 167. A. F. H. Hij mans, Den Haag, L. v. Meerdervoort 53. G. de Jong, Leiderdorp, Hoofdstraat 212. M. E. v d. Kant, Alphen aan den Rijn, Toren straat 33. C. A. Kortekaas, Oegstgeest, Nasaulaan 22. O. J. L. Menten, Luik, Rue St. Veronique. W. v. d. Meij en fam., Zoeterwoude, Vrouwenweg 57. G. Meijer Drees, Zutphen, Deventerw. 108. W. Molendijk, Medan, Sendangweg 32. Raden Mas S. Notohadinegoro, Den Haag, Sonoystr. 60. CA. Petit, Den Haag, P. Bothstraat 49a. A. Pont, Voorschoten, Schoolstraat 49a. F. W. Pont, Den Haag, Wolmaransstraat 144. M. de Prado, Pa ramaribo, Gravenstr. 102. J. M. Rade makers, Rotterdam, Boergoenschevl. 23a. A. de Roode, Zoeterwoude, H. Ryndijk 37f. P. v. Rooijen, 's-Hertogenbosch, Politie- troepen. A. Scheuer, Amsterdtm, Schelde- straat 35III. C. E. Schuch, Rahlstedt. A. A. Snijder en fam., Den Haag, Belvedè re weg 7. Raden Adjeng S. Soendari, N. Oost Indië. M. C. A. Verberne, Utrecht, van Limb. Stirumstraat 5. L Vogelsang, Sneek, Monnikstr. 50. H. A. L. M. Vosters, Eindhoven, Broekschew. 12. M. M. G. Vreeswijk, Noordwijker- hout, Langevelderw. 3. D. Wanning en fam., Apeldoorn, Chr. Geurtsweg 99. M. J. v. d. Werf, Bolsward, Oordje 1. G. B. v. Wijk en fam., Leiderdorp, Meidoorn straat 2. In Leiden gevestigd E. M. Baer en Fam., boekhandelaar, Choorlammersteeg 1. N. v. d. Berg en Fam., stoffeerder, Vree wijkstraat 14. A. P. J. C. Bienbar, kok, Steenstraat 1. F. J. v. d. Broeke en Fahi., timmerman, R. Vis- scherstraat 3. J. Bronmeijer, slager, Nieuwstraa/t 7. M. L. Buis, K. Hansen straat 7. M. W. Bijleveld, dienstbode, Vestestraat 16a. H. Bijlstra, gouvernante, Zoeterw. singel 89. J. A. Castelijn, mu ziekleeraar, Marnixstraat 23. W. Door nik, kapper, Heerenstraat 118. C. den Duik, verpleegster, Rijnsb.weg 10. E. M. Dijkmans, onderwijzeres, H. Morschweg 112. R. J. Feijen, Heerenstraat 62. H. J. Franz, dienstbode, Haarlemmerstraat 196. J. F. Gertenaar, dienstbode, Hansenstraat 70a. S. Groeneveld en Fam., em. predi kant, Thorbeckestraat 11. H. Honders, dienstbode, Rapenburg 2. J. W. C. Kap- teijn, verpleegster, Rijnb.weg 10. H. J. de Koster, Witte singel 24. Th. J. M. Leesberg, H. Rijndijk 13. R. Mees en Fam., koopman, Breestraat 128. A. J. C. Montanus, onderwijzer, Korevaarstraat 55. J. P. W. Oomens en Fam., H. de Vries- straat 16. H. S. Seibt, dienstbode, Toma- tenstraat 8. P. Tekamp, le Binnenvest gracht 12a. G. J. M. Voorham, slager, Turfmarkt 10a. J. Vroegrijk, dienstbode, Haarlemmerstraat 122a. F. W. v. Wort en Fam., H. Rijndijk 160a. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. St Jos.-Gezellen. Morgenavond ver plichte vergadering voor de leden van de St. Joseph-Gezellen-Vereeniging. SPORT LAWNTENNIS DE WERELDRANGLIJST. Volgens de meening van Tilden. William Tilden heeft een ranglijst van 's werelds beste tennissers gepubliceerd, waarop amateurs en professionals dooreen zijn geplaatst. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Vines (prof.), 2 en 3 Perry (amat.) en Nuesslein (prof.), 4. Von Cramm (amat.), 5. Crawford (amat.), 6. Budge (amat.) en 7. Austin (amat.). ATHLETIEK HET INTERNATIONAAL ATHLETIEK- CONCOURS IN HET STADION. De Pool Kucharski neemt deel. Naar wij vernemen heeft de Poolsche athleet Kucharski toestemming van den Poolschen Athletiekbond gekregen om deel te nemen aan de Internationale Athletiek- wedstrijden welke op Zaterdag 10 en Zon dag 11 Augustus a.s. in 't Stadion te Am sterdam plaats vinden. Kucharski is mogelijk 's werelds snelste looper op de 800 m. en zeker op dien af stand in Europa. Wij herinneren eraan, dat de Pool op 24 Juli jl. te Stockholm den ster ken Amerikaan Venzke op dezen afstand in 1 min. 51.6 sec. heeft geslagen, overigens een tijd, die nog nooit in Nederland is ge- loopen Een dag later won Kucharski we derom van Venzke, thans over de 1000 m. en wel in 2 min. 29 sec. LAATSTE BERICHTEN DE KAMER VOORLOOPIG NIET BIJEEN. Geen spoedbehandeling van het Bezninigingsontwerp. Bij informatie naar de waarschijnlijk heid van het thans bijeenroepen van de Tweede Kamer, hebben wij uit betrouw bare bron vernomen, dat de voorzitter van de Tweede Kamer niet voornemens is de Kamer bijeen te roepen. Hieruit volgt dat een verdere spoedbehandeling van het Bezuinigingsontwerp niet in het voorne men ligt. (De communisten hebben echter de S. D. A. P. voorgesteld, om een Kamerzitting aan te vragen. Tien leden kunnen een zitting doen uitschrijven). VERDUISTERING VAN RLJKS- GELDEN. Uit een door de politie te Kerkrade inge steld onderzoek is komen vast te staan, dat J. C., tot voor korten tijd vrijgestelde van de „Centrale van Werknemers in het Mijn bedrijf', een mijnwerkersbondje met nog geen tweehonderd leden, verduisteringen heeft gepleegd tot een bedrag van minstens 2000 gulden aan rijksgelden. Er zijn gefin geerde boekingen geschied, terwijl ver schillende bescheiden verdwenen zijn. Een groot deel der boeken is in beslag genomen en gedeponeerd op het parket te Maas tricht. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIëN". Vier maanden geëischt. Na voorlezing van de uitvoerige acte van beschuldiging neemt de fiscaal het woord voor zijn requisitoir. De fiscaal hield een uitvoerig requisitoir en zeide tenslotte: „Wij moeten ons hoeden, een zware straf te eischen, maar de han den op de borst slaan en erkennen dat wij zelf ook in dien toestand kunnen komen te verkeeren". Spr. vroeg op grond van de artikelen 23, 114, 117, 119, 120 en 123 van het Militair Wetb. v. Strafr. en op grond van artt. 27 en 56 van het Wetib. v. Strafrecht een gevan genisstraf van 4 maanden met aftrek van den in voorloopige hechtenis doorgebrach- ten tijd (11 Fébr15 Maart) en ontslag uit den militairen dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Hierna was het woord aan den verdediger BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jacobus Johannes, z. van J. J. Sjardin en S. M. Buijs. Peter Robert, z. van G. R. Frenkel en Ch. H. M. E. Wer- neijer. Gehuwd: B. W. Kranenburg, jm. en W. K. J. Royaards jd. Overleden: J. C. Roelandse, M. 83 j. C. Boogerd-Hocke, Wed., 82 j. BIOSCOPEN. Trianon: Afgekeurd. Casino: Toelaatbaar v. volwassenen. Luxor: Goedgekeurd v. volwassenen. Lido: Goedgekeurd. mr. dr. J. de Vrieze voor zijn pleidooi. Plei ter gaf den Zeekrijgsraad in overweging zich rijp te beraden en hij vroeg ten slotte vrijspraak en geen ontslag uit den zee dienst. Hierna werd tot 2 uur in den middag ge pauzeerd, waarna re- en dupliek volgden. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 31 Juli. Vee. Aanvoer 3 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. 315 vette kalveren: 4448 3842 en 3236 cent per kg. levend gewicht, 55 nuchtere kalveren f 37 per stuk, 275 var kens: vleeschvarkens 90110 kg. 4647 cent enkele hooger, zware 4446 cent, vet te 4243 cent per kg. slachtgewicht. Over zicht: vette kalveren flinke aanvoer, han del stug, prijshoudend, varkens behoorlijke aanvoer, handel kalm, prijzen iets hooger. WOERDEN, 31 Juli. Kaas. Aanvoer 495 partijen kaas. Met rijksmerk le kwal f 17 —20, 2e kwal. f 14—16. Zware f 22. Han del matig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 40 Londen 7.28 New York1.47 Parijs 9.731/2 Brussel 24.85 Zwitserland 48 15 Milaan 12.071/2 Madrid 20.271 /2 Oslo36.571/2 Kopenhagen32.521/2 Stockholm 37.571 /2 Praag6.12i/2 Weenen Boedapest Prolongatie 4 1/2 pet. BEURSOVERZICHT. TE KOOP 1200 R.R. haver, zoo goed ais rijp. A J. VAN RUITEN, Buurtweg Noord wij kerhout. 4737 JONGENS FIETS te koop gevraagd goed on derhouden, leeftijd 10 jaar. P. VAN DUIN, Havenstraat 82, Noordwij kerhout. 4735 VERDRONKEN. Gisteravond is de 85-jarige A. S., gewoond hebbende in de Roovalkstraat te Rotterdam, door de duisternis misleid in de Schie te water geraakt en verdronken. TELEGRAMMEN HET ITALIAANSCH—ABESSYNISCH CONFLICT. Abessynië onder Volkenbondsmandaat? LONDEN, 31 Juli. (A. N. P.) In een bericht inzake het onderhoud dat gisteren tusschen Laval en Eden heeft* plaats ge had, schrijft de Parijsche correspondent van de „Times" dat men er over denkt, Abessynië uit te noodigen, zich onder een gemeenschappelijk mandaat van Volken bondsleden te stellen. Het mandaat zou hierop 'neerkomen, dat een Hooge Commis saris benoemd wordt en Volkenbondsamb tenaren in het bestuur van Abessynië hun intrede doen. Italië zou zijn volle deel krij gen aan plaatselijke concessies, doch geen uitsluitend mandaat over Abessynië. De te genprestatie tegenover Abessynië zou be staan in den steun van en financieelen bij stand door den Volkenbond. Ook de Parijsche correspondent van de „Morryng Post" meldt, dat het denkbeeld van een ingrijpen van den Volkenbond in Abessynië. met de motiveering, dat dit land verzuimd heeft, al zijn verplichtingen als Volkenbondslid na te komen, den laat- sten tijd blijkbaar iets meer belangstelling ontmoet. Een dergelijke methode zou de bevrediging van de verlangens van Italië inzake economische expansie mogelijk ma ken en tegelijkertijd Abessynië behoeden voor een eenzijdige overheersching. PARIJS, 31 Juli. (A. N. P.). De Pool sche bladen zijn eenstemmig van oordeel, dat de gewachtenwisseling, die Laval gis teren te Parijs met Eden heeft gehad, wel iswaar nog niet tot overeenstemming heeft geleid ten aanzien van de te Genève te volgen tactiek, doch dat, voor wat de stem ming betreft, de atmosfeer en wel beter op is geworden. TEGEN HET STRAATRUMOER TE PARIJS. PARIJS, 31 Juli. (A. N. P.) Te Parijs mogen automobilisten van 10 uur 's avonds tot 7 uur 's ochtends geen claxon-signalen geven doch moeten bij straathoeken en wegkruisingen met hun schijnwerpers waarschuwen. Deze periode van voorge schreven stilte zal echter voortaan met 2 uur verlengd worden. Claxon-signalen zijn £.1 verboden van 9 uur in den avond tot 8 uur des morgens. DUITSCH VLIEGTUIG TOT DALEN GEDWONGEN? LONDEN, 31 Juli. (A. N. P.). Uit Boe karest wordt gemeld, dat een groot Duitsch bombardementsvliegtuig, dat van Duitsch- land op weg was naar Abessynië, waar het zou worden afgeleverd aan den Negus, op Roemeensch gebied door een eskader Roe- meensche jachtvliegtuigen tot dalen zou zijn gedwongen. Het toestel zou later weer zijn vrijgegeven na tusschenkomst van de Duitsche legatie te Boekarest. Het vlieg tuig zou 50 bommen kunnen vervoeren en zijn toegerust met een motor van 700 P.K. en twee geschuttorens. Duitsche tegenspraak. BERLIJN, 31 Juli. (A. N. P.) Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat het bij informatie op het rijksministerie van luchtvaart heeft vernomen, dat Duitschland machines van dit type niet bezit. Er is ook geen toestel naar Abessynië onderweg, zoo als trouwens in het geheel geen leveringen van oorlogsmateriaal aan Abessynië plaats vinden of hebben plaats gevonden. Het Duitsche bureau spreekt als zijn mee ning uit, dat het hier overduidelijk een on handige poging tot politieke bronnenver- giftiging betreft. Het vertrouwen dat de beurs in Dr. Co- lijn heeft gesteld, dat hij erin zou slagen een nieuw Ministerie te vormen, is niet ijdel gebleken. Gisterenavond laat is be kend geworden, dat dr. Colijn was geslaagd. Thans zal moeten worden afgewacht, op welke wijze Dr. Colijn erin zal slagen een meerderheid te vinden, voor het doorvoeren van de noodige bezuiniging. Dit is toch ab soluut een eerste vereischte voor de hand having van den gaven gulden en waar het kabinet in zijn samenstelling nauwelijks afwijkt van het vorige, is het uitgesloten, dat een belangrijke wijziging in zijn poli tiek zal plaats vinden. Ter beurze was men echter reeds ver heugd, dat Dr. Colijn zijn pogingen met succes bekroond heeft gezien. De gulden verkeerde vandaag zeer krachtig in herstel, nadat reeds de laatste paar dagen een ver betering had plaats gevonden. Thans was het vooral het Pond, dat ten opzichte van den gulden terrein verloor en ver beneden 7.30 gulden daalde. De goudwissels waren eveneens zwakker, al bleven de verliezen vandaag beperkt. Intusschen is men in financieele kringen zeer benieuwd, of het kapitaal dat de laat ste week gevlucht is, en dat de Nederland- sche bank op een goudverlies van meer dan 130.000.000 is komen te staan, weer zal te rug keeren. Dit hangt natuurlijk voor een groot deel ten nauwste samen met de finan cieele politiek die het nieuwe kabinet zal voeren, doch men kan ervan verzekerd zijn, dat niets zal worden gedaan, dat het ver trouwen zou kunnen schaden. De Middag-beurs. Nu dr. Colijn erin is geslaagd een kabi net te vormen, is de onrust op de wissel en efect en markt geheel verdwenen en de handel kromp vandaag dan ook verder in. 'De gulden lag zeer vast en de buitenland- sche wisselkoersen liepen als gevolg hier van terug. Ook op de geldmarkt was een merkbare ontspanning ingetreden, die aan leiding gaf tot geruchten, dat de Ned. Bank haar disconto zou hebben verlaagd. Dit is echter niet het geval en deze geruchten zijn dan ook volkomen uit de lucht gegrepen. De aandeelenmarkt was ongeanimeerd, de handel was volmaakt onbeteekenend en de koersen kwamen meerendeels op lager peiL De koersverliezen bleven echter van klei ner afmetingen dan gisteren. Kon. Olies trokken bij de opening nog eenige belang stelling, doch later waren de omzetten zeer gering. De koers van het fonds was onge veer 1% lager. De Amerikaansche soorten waren ongeanimeerd; de noteeringen kwa men beneden het slot van gisteren. Van de Industrieelen waren Philips ongeveer 1% hooger, doch er ging in deze papieren zoo goed als niets om. Unilevers waren onge animeerd en een fractie lager, hetgeen eveneens met Aku's en verschillende min der courante soorten het geval was. Aan Rubbers werd slechts weinig aandacht ge schonken. Ook hier viel een reactie waar te nemen, waarvan de omvang echter be perkt bleef. Ook Suikers waren aangeboden en zwakker, waarbij H.V-A.'s ruim 1% moesten prijsgeven. Tabakken waren ver deeld; terwijl Deli Batavia's 11/2% ver beterden, kregen Senembah's een verlies van ongeveer 2% te incasseeren. Scheepv. en Mijnw. waren nauwelijks prijshoudend. Amerikanen waren gedrukt in navolging van Wallstreet, terwijl ook het kwartaal verslag der U. S. Steel Corporation eenige teleurstelling heeft gewekt. De Nederland - sche beleggingsmarkt was zeer vast; bij rui men handel trokken de noteeringen aan zienlijk aan. Zoowel de 4% obligaties Ne derland als Ned. Indië stegen met 11/2%. Ook Oude Schuld was hooger, de omzetten in deze laatste fondsen waren zeer belang rijk. Duitsche obligaties lagen buiten de be langstelling en waren weinig veranderd. BIEDEN ZICH AAN nette R. K. Meisjes 21 en 18 jaar, v. g. g. v. Brieven onder letter B agent L. Crt. C. KORTEKAAS, Zeestr. Noord- wijkerhout. 4736

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3