lie- Voor keuken en kinderkamer. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Onze lezeressen kunnen aan onderstaand adres de in deze rubriek genummerde mo dellen van dames japonnen en -mantels tegen tegen den prijs van 58 ct. bestellen. De modellen worden geleverd in de meest gangbare maten. (42 tot 50). De bestelling kan geschieden per brief (met bijgesloten postzegels), per postwissel of per giro. Men zende de aanvrage aan de Redactrice Da mesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. De gevraagde modellen worden U binnen enkele dagen geleverd. JAPONNEN VOOR GEZETTE FIGUREN. KIES DONKERE STOFFEN EN VER MIJDT EEN OPVALLEND PATROON Voor de oudere en de meer gezette da mes is het lang niet gemakkelijk een ge schikte japon te vinden. Anders is dit met haar jongere, slanke zuster, die „van alles kan dragen". De gezette dames onder onze lezeressen hebben zich, wanneer zij goed en toch modieus gekleed willen gaan, aan enkele bepaalde voorschriften te houden, waar men nu eenmaal niet van af komt, wanneer men ten minste op een goed uiter lijk gesteld is. Op bijgaande af deeling willen wij een tweetal modellen toonen, welke uitsluitend geschikt zijn voor de gezette figuren. Wan neer men gezet is, dan kieze men het liefst donkere, niet opvallende stof en vermijde men streepen in de breedte, groote bloem en blokgarneering en strakke ceintuurs. Een gezette dame dient trouwens ook geen nauwaansluitende japon te dragen. Een ge zette dame, die een nauwsluitend toiletje wil dragen, is eenvoudig belachelijk Laten wij even acht slaan op bijgaande modellen, waarbij alle overdreven garnee ring is vermeden, en tóch kan men moei lijk zeggen, dat deze japonnen niet char mant zijn. Eenvoud be teekent dikwijls charme! Het eerste model, No. 1725 is vervaar digd van eenvoudige wollen mousseline. De voorpanden van het gladde blouselijfje vallen over elkaar en aan één kant zien wij de stof een beetje ingehaald. Ook de mouwen bijna glad geknipt, evenals de rok, welke slechts een uitspringede plooi heeft. Het tweede voorbeeld, No. 1726 is een slankmakende, donkere, gekleede japon. Doffe zijden crêpe leent zich hiervoor uit stekend. Zoowel van voren als van achte ren is een smalle pas opgenaaid, welke met een punt op het lijfje valt. Dit maken wij af met een groote, witte kraag, welke van achteren evenals van voren puntig is, wat wij herhaald zien in de manchetjes, welke de rechte mouwen afmaken. Een zeer smalle ceintuur sluit van vo ren door middel van een drukker, welke wordt verborgen door een klein strikje. Van beide modellen zijn patronen ver krijgbaar. Zomertoiletten te kust en te keur. Pof- en halflange mouwen het meest gewild De japonnen, welke in dit zomerseizoen worden gedragen, overtreffen in charme, zouden wij haast zeggen, die van het vo rig jaar! En welk een verscheidenheid, voor iedere beurs bereikbaar en voor „elck wat wils". Wij beelden hierbij enkele aardige zo mertoiletten af, welke niet alleen voor by- zonder charmant, maar tevens ook voor praktisch kunnen doorgaan. Want niet waar, de moderne vrouw, die haar werk kring meestal buitenshuis heeft, tracht in de keuze van haar kleeren steeds de prak tische zijde te bezien. Men wil een japon dragen, die niet alleen geschikt is voor on ze dagelij ksche bezigheid, kantoor of huis, maar waarmee men ook eens „voor den dag" kan komen, zoodat men er geen spe ciale toiletten op na behoeft te houden, die slechts van tijd tot tijd uit de kast kunnen worden gehaald, om te worden gedragen. Welnu, dat zoudt U van nevenstaande modellen kunnen zeggen! Zij zijn prak tisch én sierlijk. Het eerste prentje geeft U een voorbeeld gesteld, dient men niet te veel te wasschen, noch met koud, noch met lauw water. Vóró het naar bed gaan, wrijve men het gezicht met vettige cream of, wanneer men dit niet bezit, met vaseline in. Onderwijl wasschen wij onze handen, schuieren onze nagels en verwijderen de nagelriemen, die vooral op warme dagen, evenals onze na gels en ons haar, snel aangroeien. Het vet op het gezicht dient ongeveer vijf minuten op de huid in te trekken. Na dat onze handen een beurt hebben gehad, smeren wij ze met cream in, waarna we de crème of de vaseline van het gezicht afha len, door middel van een zacht, wit lapje. U zult verbaasd staan hoeveel vuil het lap je van de huid heeft gehaald; dit komt door de vettige crème, die in die vijf minuutjes gelegenheid heeft gehad in de poriën te dringen en daardoor meer vermag dan ge woon water met zeep. I Bij het wasschen des morgens kan men I enkele druppels benzoë of een theelepeltje borax in het waschwater voegen. Na het wasschen smere men het gezicht in met een weinig matt-crême. De heerschappij der mode. Een vrouw, die zich chique en met smaak weet te kleeden, kan geen definitie geven aan anderen, waarom zij een bepaalde sa menstelling heeft gekozen. Zij doet zulks bij intuitie, omdat haar gevoel zulks in geeft. Het typische is zelfs, dat men aan geen leeftijd is verbonden, om er smaak vol uit te zien en daar dit ook geenszins met zich brengt, dat de keuze der klee ding buitensporig kostbaar behoeft te zijn. Veelal ziet men vrouwen van middel baren leeftijd en ouder, die er veel ver zorgder uitzien, dan jonge dames, welke daareenboven haar jeugd nog mee hebben. De vrouw wordt nu eenmaal gedreven door den drang er goed gekleed uit te zien en hoewel dit niet bij allen het geval is, zijn er toch velen, die er althans wat het uiterlijk betreft, gaarne beter uitzien dan vriendinnen en kennissen. Vermoedelijk is deze drang verbonden met de vrouwelijke behoefte om te behagen Want immers niet enkele en alleen om aan haar drang naar schoonheid te vol doen tooien zich de donker gekleurde schoonen uit de Afrikaansche binnenlan den zich met bonte kralen, neusringen en andere attributen der ijdelheid, maar-om uit te blinken in de groote schare harer zusteren, om de aandacht te trekken! Wat het eenvoudige negermeisje in de verre troepen met eenvoudigheid tracht te bereiken, wordt door de vrouwen in de cultuurlanden, waar een geheel andere beschaving heerscht, met steeds wisselende kunstmiddelen nagestreefd, doch het gaat er toch ook om den man welgevallig te zijn en uit te blinken boven de andere vrouwen en meisjes. Zoekt de onbeschaafde vrouw haar mid delen tot verhooging harer uiterlijke schoonheid in sieraden, zooals een ontel baar aantal armbanden, halskettingen en verder oor- en neusringen, de beschaafde blanke vrouw neemt haar toevlucht tot de mode. Toch moeten wij, beschaafde vrouwen, nooit een slaafsche bereidwilligheid ten op zichte van de mode aan den dag willen leggen. De mode blindelings volgen is dwaas! Een vrouw moet weten, wat haar goed kleedt en zich nimmer laten bewegen, dat gene te dragen, wat haar naaister of wie dan ook, haar aanprijst, indien zij aanvoelt, dat het niet bij haar geheel behoort. Lang niet altijd zijn alle moderne crea ties voor iedere vrouw, al is bij dan ook in alle opzichten modern te noemen, geschikt; scommige zullen met een bepaalde klee ding zeer goed tot haar recht komen, ter wijl anderen er eenvoudig met hetzelfde potsierlijk uitzien! Denken wij hier slechts aan de mode, waarbij het sportieve meisje met haar korte, smalle rokje en haar frêle figuurtje en zoo voordeelig uitziet, maar hoe dwaas staat zooiets als het door een stagie, dikke matrone zou worden gedra gen! „De mode is niet meer persoonlijk te noemen", zuchten sommigen onder ons; voor vrouwen zonder smaak: neen. Doch wel voor haar, die zich weet te kleeden volgens haar persoonlijkheid. Om de mode evenwel te beheerschen en niet slechts een slaafsche volgeling te zijn, is het noodig, dat men aanvoelt wat bij de persoonlijk heid past en men zoo noodig kleine veran deringen in een bepaald type kleeding weet aan te brengen. Kleeren, schoenen, hoed, sieraden, bont, parfum, dat alles moet als 't ware één har monisch geheel vormen, dat zich aan de draagster aanpast en tevens een beeld geeft van haar wezen. HOE VERKRIJG IK EEN ZACHTE HUID? De warme zomerdagen, waarop de zon zoo pijnlijk heet scheen, zijn (misschien voor goed in dit seizoen!) achter den rug, maar velen onder ons hebben haar pret tige dagje op het water, in het bosch of aan het strand moeten bekoopen met een pijn lijk schrijnende, zonverbrande huid. Nu het weer echter wat koeler is geworden, heb ben wij ook weer meer de gelegenheid ge kregen onszelf te verzorgen. De „hittegolf' nam al onze energie weg, maar gelukkig is zij weer teruggekeerd! We gaan onze huid weer eens flink verzorgen, want we dienen de schade in te halen. Een door de zon verbrande en ontvelde huid kan vele dagen noodig hebben, alvorens zij weer soepel en zacht wordt. Niets is beter dan een gere geld inwrijven met cold cream. En door de zon verbrande huis is snel droog, waarom zij geregeld vet noodig heeft, hetgeen zij vindt in een goede cold-cream. Het gezicht, dat aan te felle zon is bloot- TER EERE VAN ONZE LOGé! Een eenvoudig te bereiden Hors d'oeuvre, 100 Gram garnalen, 12 ansjovissen, 100 gram makreel, 1 kropsalade, 6 hard ge kookte eieren, 1 a 2 tomaten, 1 bos radijs,. 12 stukjes geroosterd brood, 2 a 3 lepels' dikke mayonnaise, 75 gram boter, peter se- Wij nemen een presenteerblad, leggen: hierop een kanten kleedje en zetten daar- op 6 platte glazen schaaltjes, die wij elk afzonderlijk afwerken. Wij beginnen met de sla voorzichtig te plukken, te wasschen en uit te slaan, zoo, dat de blaadjes niet kneuzen en voeren er de 6 bakjes mee. Het eerste bakje vullen wij met garna len, doen er wat mayonnaisse overheen en strooien er fijngehakte peterselie over. Het tweede bakje vullen wij met hun uitge sneden makreel, die op de sla wordt ge- legd. In het derde bakje komen de gehal- j veerde eieren, waaromheen een rand van plakjes tomaten,, die met peper en zout zijri bestrooid. Het vierde bakje wordt met roode en witte radijsjes, terwijl het laatste dienst doet voor de sneedjes toost op de eene helft en balletjes boter op de andere helft. HET KOMT VAN PAS. Indien de hoeken van kleeden omkrul len, dan naait men aan den achterkant driehoekjes van linnen; waartusschen men een plat stukje lood schuift. Men kan in behangerszaken echter ook speciaal voor dit doel bestemde reepen of driehoekjes koopen, welke er met zenige steken aan worden gehecht. EENVOUDIG BORDUURWERK EN HOE HET TE BENUTTEN. Op bijgaand prentje willen wij de leze ressen enkele voorbeelden geven van ge makkelijk te maken borduurwerk, dat voor verscheidene doeleinden kan worden ge bruikt. Allereerst kunnen wij met dezen vroo- lijken rand de kinderkamer een fleurig aanzien geven. Vooreerst zien wjj een aardig bedsprei- tje, dat op een kinderbedje wordt gelegd. Het spreitje, dat gemaakt wordt van gro- ve, witte linnen, heeft een omslag, welke I evenals het spreitje zelf, wordt gebor duurd. Het geheel wordt afgewerkt met 'n i uitgeslagen zoom. Men kieze fleurige dra den voor het maken van de bloemen, b.v. helrood, geel, hardblauw en oranje. Men diene er evenwel om te denken, dat het i borduurgerei wasch- en zonecht is. j Het tweede voorbeeld, waarbij men de stof in een andere borduursteek garneert, is een nachtzak. Een nachtzak is altijd 'n dankbaar voorwerp om als borduurlap te gebruiken, omdat een nachtzak meestal wordt gemaakt van grove linnen, dat ge makkelijk te verwerken is, of van stra mien, waarbij de kruissteek zoo aardig uitkomt. Deze nachtzak behoort tot een uit vier deelen bestaand garnituur, be staand uit een omtrek voor een strijkplank een dekkleed voor een waschmand, een badtasch en een nachtzak. Het vervaardigen van een dergelijk gar nituur zal de handige huisvrouw zeker geen hoofdbrekens kosten. Het maken van een nachtzak is feitelijk geen beschrijving waard, wel willen wij hierbij even terloops de badtasch, den omtrek voor de strijk plank en het waschmandkleedje bespre- ke-.. Het badtasch je, dat ons van pas kan komen, wanneer wij eens een dagje naar het strand gaan, zit eenvoudig in elkaar. Men Jieeft ervoor noodig: één rechthoeki ge lap, twee zijkantjes en een paar lange banden. Om de tasch stevigheid te geven, beplakke men twee even groote stukjes dik karton aan den binnenkant met een stukje van hetzelfde linnen, als voor de tasch werd gebruikt. De beplakte stukjes karton zet men nu in de tasch en plakt ze tegen den binnenwand van de linnen zij kanten aan. Op die wijze blijft de tasch beter in haar model. De tasch wordt gesloten met enkle knoo- pen. De banden zorgen er voor, dat de in de tasch opgeborgen voorwerpen niet naar één kant overhellen. De omtrek van de strijkplank is ook heel gemakkelijk. Men heeft er niet meer voor noodig dan een rechte lap, welke men op de machine even in de lengte dichtnaait. Een zwarte rand, b.v. van een overgeble ven reep satinet, geeft aan den omtrek iets fleurigs. De omtrek behoeft de geheele strijkplank natuurlijk niet af te dekken. Een dergelijke omtrek is alleen maar be doeld om de stof om de strijkplank, welke zoo gauw door brandvlekken een slordig aanzien krijgt, te bedekken. Het kleed over de waschmand zal de huisvrouw wellicht op een idee brengen iets dergelijks voor het keukentafeltje te vervaardigen. Ook dit kleedje krijgt weer een zwarten rand rondom. Denk er echter om, alvorens zwarte stof om het kleed te doen, dat ge waschechte stof neemt. Zelfs satinet, en vooral zwarte, geeft bij het wasschen op licht gekleurd goed af. van een vrij eenvoudig zomerjapon. Na tuurlijk ontbreken de lange pofmouwen niet Pof en halflange mouwen zijn in dit seizoen het meest gewild. Men diene er evenwel voor te zorgen, dat men geen overdreven gepofte mouw draagt, wanneer men dik en breed van figuur is. Er zijn nog altijd vrouwen, die denken, dat zij kunnen dragen, hetgeen de mode voor schrijft. Neen, men moet altijd persoonlijk blijven en geen confectiepop van Uzelf maken! Velen onder onze lezeressen zouden, wanneer zij mochten kiezen, ongetwijfeld het tweede model van de vier op het pren tje afgebeelden nemen. Dit jurkje is dan ook bijzonder char mant niet alleen, maar tevens iets aparts. Let eens op de aardige uit ban den vervaardigde mouwen. Een han dige naaister houdt het voorbeeld in iaar hoofd, om het, wanneer het van pas komt te benut ten. Zooals men ziet heeft men ook onderaan den rok een dergelijke gar neering aange bracht. Indien ge- wenscht kan deze garneering natuur lijk ook achterwege blijven. Het derde voor beeld is een japon, wellicht meer ge schikt voor de ou deren onder ons. Deze japon bestaat uit tweeërlei stof. Misschien een idee tje voor U, om een oude, toch niet meer gedragen jurk te benutten? Op het eerste ge zicht zou men den ken, dat men hier raglanmouwen heeft toegepast, hetgeen evenwel toch niet het geval is. Als halsafwerking kieze men een vo lant, welke als een kraag naar omlaag valt. De volant dient tamelijk wijd te zijn, wil men haar mooi klokkend en ruim val lend maken. Het vierde en laatste model geeft de le zeres een idee voor een vlug zomerblous- je, dat wanneer het van effen stof of zijde wordt gekozen, op iederen rok kan wor den gedragen. Zooals U ziet, heeft deze blouse raglanmouwen. De sluiting van 't lijfje is iets aparts. De beide voorpanden dienen ver over elkaar heen te vallen en door middel van een band van achteren gesloten te worden. De mouwen zijn wijd en worden tot aan den elleboog geknipt. De wijdte op de schouders en aan den bovenarm wordt door smockwerk ingehaald, waardoor de losse mouw in een ruime pof valt. De blouse heeft een klein, wijdklokkend schootje.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12