ZATERDAG 27 JULI 193b DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN KLEIN! De socialistische pers schrijft. „Is de toon van de liberale pers tegen over de leiders van de oppositie ongekend scherp en persoonlijk, het is wel in de eerste plaats de heer Aalberse, die het ont gelden moet het verst van allen is liet liberale hoofdorgaan „De Vrijheid" gegaan in een artikel, dat nog vóór de beslis sing van Dinsdag geschreven is. Wij lezen: „Zou het dan werkelijk waar zyn, wat in en buiten de Kamer gefluisterd wordt, dat ordinair-hebzuchtige belustheid op porte feuilles enkele Roomsche Kamerleden, die in de eerste plaats voor het kabinet in de bres hadden moeten springen, naar de zij de der zoogenaamde roomsche democraten gedreven heeft?" Daar staan dan eindelijk met de zelfbe wustheid, die zij zoo lang hebben gemist, de voorstanders van een constructieve wel- vaartspolitiek tegenover de regeering der aanpassen. En „De Vrijheid", die niet ge noeg kan oreeren over de opofferende dienst aan het landsbelang van de minis ters, die de aan dit blad welgevallige libe ralistische crisispoli tiek volgden, dit blad staat klaar met verdachtmakingen van het kleinste allooi, zoodra de voortzetting van die politiek in gevaar schijnt!" WIL DE S. D. A. P. MEE- REGEEREN? Wij lezen in een artikel in de socia listische pers: „Het is duidelijk, dat de Katholieken vooralsnog weinig neiging vertoonen, uit sluitend met de sociaal-democraten in zee te gaan. De overwegingen, die het katho lieke standpunt bepalen, zijn ongetwijfeld niet zonder beteekenis. Voor het welslagen van de constructieve welvaartspolitiek is verbreeding van het parlementaire blok van vijftig leden, dat sociaal-democraten en Katholieken tezamen vormen, inderdaad gewenscht. Zien wij het wel, dan geeft het oordeel over de oorzaak van de kabinetscrisis aan wijzing voor wat thans mogelijk moet wor den geacht. Want in tegenstelling tot Co- lijn's organen en de liberale bladen, die slechts willen weten van een incident, staan de anderen, die inzien, dat "het gaat om de politiek, die in crisistijd moet worden ge volgd. En die „anderen" zoeke met niet al leen onder sociaaldemocraten en Katho lieken. Ook et christelijk-historisch hoofd orgaan immers betoogt nadrukkelijk, dat de oorzaak van de crisis is „een diepgaand verschil van inzicht ten aanzien van de taak, die de overheid ten opzichte van het economisch leven heeft": het beslissende meeningsverschil dus over de maatschap pelijke ordening. Op hetzelfde standpunt staan, krachtens program en politiek ka rakter, de vrijzinnig-democraten; het zou voor deze partij wellicht nog niet te laat zijn, terug te keer en op de te kwader ure ingeslagen weg en zich wederom te stel len achter de democratische en economi sche opbouw." De wil om ook deel te nemen aan een parlementaire regeering, samengesteld uit verschillende partijen, schijnt bij de S. D. A. P. wèl aanwezig te zijn! RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE ALPHEN. Door het kantongerecht te Alphen wer den de navolgende verstekvonnissen gewe zen, wegens overtreding der Motor- en Rij- wielwet: W. K. te Nieuwerbrug f 2.50 subs. 1 wk. tuchtsoh,; H. v. d. B. f2.subs. 1 wk. tuchtsch.; A. v. E. te Hazerswoude f2.subs." 1 dg.; Th. v. M.- te Zwammer- dam f3.subs. 2 dg.; K. H. f2.50 subs. 2 dg.; P. A. v. B. te Vinkeveen f4.subs. 2 dg.; S. H. te Zoeterwoude f3.subs. 2 dg.; Th. v. d. V. f 1.subs. 1 dg. en f2.50 subs. 2 dg.; J. den D. te Amersfoort f5.subs. 2 dg.; W. v. d. B. te Amster dam f3.50 subs. 2 dg.; G. B. te Boskoop f 1.subs. 1 dg.; J. B. f2.50 subs. 1 dg.; J. D. M. te Boskoop f 1.subs. 1 dg.; Over treding der Crisis-Zuivedwet: M. C. V. te Hazerswoude f 15.subs. 4 dg.; Overtre ding van Art. 435 Wetboek van Strafrecht: A. v. E. te Hazerswoude f 15.subs. 15 dg.; Overtreding Rijkswegen Regl.: J. K. te Rietveld f4.subs. 2 dg.; Stoomvaart verordening in Z.-Holland: L. Z. H. te Al kemade f5.subs. 3 dg.; Overtreding art. 460 Wetboek van Strafrecht: G. M. M. te Bodegraven f 1.50 subs. 1 dg.; Overtreding der Visscherijwet: J. J. R. te Schiedam f 4.subs. 2 dg. met verbeurdverklaring van het in beslaggenomen vischtuig; Over treding der Alg. Politieverord. te Bodegra ven: J. A. K. te Gouda f4.subs. 2 dg.; M. A. zonder bekende woonplaats f 2.50 subs. 1 dg.; M. A. zonder bekende woon plaats f5.— subs. 2 dg.; Overtreding art. 453 Wetboek van Strafrecht: J. V. te Zwamemrdam f5.subs. 3 dg.; Overtre ding der Alg. Politieverordening te Alphen a. d. Rijn: K. V. dem. Leiden f 1.subs. 1 dg.; G. v. W. f2.subs. 1 dg.; G. K. te Leiden f 1.subs. 1 dg.; J. G. v. d. M. te Lisse f 1.subs. 1 dg.; G. v. d. L. f2. subs. 1 dg.; Overtreding der Leerplicht wet: J. A. J. te Hazerswoude f 2.subs. 1 dg. Waar geen woonplaats vermeld wonen veroordeelden te Alphen a. d. Rijn. EEN NACHTELIJKE VISCHTOCHT MET DE K.W. 72. Hoe ontstaan tongfilets, garnalencrouet- ten en menige visohschoteltjes? „Heel een voudig", hoor ik een ervaren huisvrouw zeggen en volijverig vertelt zij ons de be reidingswijze van diverse smakelijke visch- schotels. Maar nu het onvermijdelijk vereischte van het „ontstaan" van tongfilets, garna- lencroquetten enz. enz., n.l. het vangen van de visch; is dit eenvoudig? Ach! lees eens aandachtig dit relaas, en trek zelf uw con clusie. Ik kwam dan op de niet alledaagsche ge dachte, om eens met zoo'n visschersbom er op uit te trekken, dies vervoegde ik mij bij schipper Hendrik Sip en maakte mijn voornemen kenbaar. „Nou mijnheer, dat kan gebeuren, van avond bij hoog water trek ik voor 'n nacht er op uit, als u wilt, kunt u mee". Aldus was het bescheid. Dien avond, gestoken in mijn oudste plunje, beladen met een oude winterjas en proviand, trok ik naar de K.W. 72, een solide oude visschersbom. Ik was te vroeg en doodde mijn tijd door het vaartuig te inspecteeren. De schuit heeft de vorm van een ovale waschtombe. Op het kleine dek staat een enorme houten bal, waaronder de motor is ondergebracht. Voor aan de mast is een vierkant gat, laat men zich daar in glijden dan ziet ge links vóór een opening. Op handen en voeten door die opening kruipend komt men in het kombuis, een benauwd en donker hok met aan weers zijde kooien en in het midden een pot kacheltje. Het geheel biedt weinig com fort en daarbij riekt het sterk naar visch, teer en ruwolie. Daar'komen de mannen al aan, beladen met een knapzak. Met een zware zeemans stap gaan ze. De motor wordt warm gemaakt, aange slagen en dan gingen wij full speed het haventje uit, de branding door. Ondertusschen maakte ik kennis met Jan Buys, de handlanger van schipper Sip, en het schippersmaatje, Cor heette hij. Wij vaarden zoover zee in, totdat er onge veer 4 a 5 M. water gepeild werd. Jan Buys met Cor wierpen dan het net uit, terwijl de schipper bijdraaide. Het net heeft den vorm van een groote fuik, het is van onder verzwaard met een ketting, welke over de zeebodem sleept en wordt van boven opgehouden door een stel kurken. Twee planken houden het 35 voet breede net gestrekt. Het heele geval wordt over een lengte van 3 a 4 K.M. achter de boot aan gesleept. Het net was spoedig uitgeworpen, en wij „stoomden" met een kalm vaartje langs de kust. Er stond een lichte Noordenwind, welke een breede deining aan de zee gaf. De schipper kwam naast mij staan en maakte een praatje, waarbij hij mij uitleg de, hoe men aan de maan kan zien wan neer het hoog of laag water is. Aanvanke lijk luisterde ik met belangstelling, maar moest er toen plotseling bleek uit gezien hebben, althans de schipper dook vlug in het kombuis je en kwam weldra terug met een kom koffie en een zeekaak. „A.u.b., mijnheer, u moet wat eten, daar knap u van op", zei goedig de man, en meteen drukte hij mij de kom en de kaak in mijn handen. Het onsmakelijk uitziende komme tje deed de nood nog hooger stijgen, mijn beenen trilden en ik zag de horizon zot draaien als molenwieken. De mannen had den intusschen het net binnengehaald, want plotseling zag ik het dek vol leven. De raarste exemplaren glibberden en krioel den door elkaar. Een visch met 'n buldogg uiterlijk en vinnen als vleugels was vlak voor m'n neus terecht gekomen. Ik ver beelde mij, dat ie aanstalte maakte om in m'n nek te springen. Dit was te veel, met het luttele overschotje van mijn kracht heesch ik mij uit de kuil en strompelde naar de verschansing. Drie paar spottende oogen keken mij'aan en toen.... enfin! na een paar minuten was ik weer mensen, zoodat ik zonder bezwaar zelfs met belang stelling de vangst van de eerste trek m oogenschouw nam. Een rare verzameling van zoowat alles wat er in de Noordzee leeft. De netten worden voor de 2e trek uitgeworpen en de vangst gesorteerd. Het bestond uit n' 40-tal tongen en wat schol en bot. De rest werd weer over boord ge worpen. De vangt van den geheelen nacht bedroeg 300 stuks tong, 1 mand schol en 3 manden garnalen. Dit alles werd gevangen in 6 trekken van pl.m. 3 K.M., waarvan de 2 laatste gamalentrekken waren. De zeelucht en het gepof van het mo tortje maakte mij slaperig en ik besloot naar kooi te gaan. Mijn nachtrust werd nog weieens onderbroken door het hartver scheurend geraas van het liertje, en één maal doordat Jan doodgemoedereerd op mijn beenen ging zitten. Dit is wel te ver ontschuldigen in dergelijk benauwd en donker hokje. Ongeveer 4 uur in den morgen werd ik op een origineele manier gewekt. De sohip- per maakte het potkacheltje aan voor de koffie en er ontstond zoo'n rook, dat ik wel gedwongen was naar dek te vluchten. Mijn stemming was allerellendigst. Met loome leden sukkelde ik naar voren, waar Hendrik aan het roer stond en wij wisselden lijzig en vervelend een paar woorden. Met een ruk probeerde ik mij over m'n lamlendigheid heen te zetten en begon te zingen. Mijn stem klonk schor en erbar melijk, De lui keken verwonderd over zoo veel vroolijkheid op de K.W. 72. Eindelijk werd het lichter, de vuurtoren lichten van Scheveningen, Noord wijk en IJmuiden verflauwden. De hemel zij dank, daar kwam de zon al boven de duinrand gluren. Alle narigheid was met een slag vergeten. „De piepen rooken weer", juichte Cor. en waarlijk ik had weer trek gekre gen in m'n pijp en een gemakkelijk plekje op gezocht waar ik op een stapel netten heerlijk genoot van de prachtige zonsop gang. Wij voeren op huis aan, nu dichter bij de kust, voor de laatste trek garnalen. Meeuwen vlogen krijsend om de mast. Ik amuseerde mij kostelijk door hun scholle tjes toe te werpen. Als een pijl schoten zij er op af, en meestal hadden ze het beestje te pakken voor het in 't water viel. Het net werd voor de laatste keer opge haald en toen ging het op huis aan. Na een uurtje stapte iik heel onzeker op m'n fiets. Thuis gekomen vond ik in één van mijn zakken een gebroken zeekaak. Ik moet er toen weer bleek uitgezien hebben. G. S. EEN GELUKKIG VONNIS N.S.B.'er mishandeld. Wij lezen in de „Nederlander": Het behoort niet tot onze gewoonte om over rechterlijke vonnissen in deze kolom men een oordeel uit te spreken. Wij zijn van meening, dat rechterlijke uitspraken in den regel slechts voor een bespreking in vakbladen, voor en door vak- genooten. in aanmerking komen. En uiteraard is een dagblad een zoodanig vakblad niet. Wanneer wij dan ook ditmaal van onze gewoonte afwijken en enkele opmerkingen naar aanleiding van een zoo juist uitge sproken vonnis maken, dan is dat, omdat wij dat vonnis zoo buitengewoon gelukkig vinden. Het betreft hier de uitspraak van de Am- sterdamsche Rechtbank, waarbij een twee tal communisten, die een N.S B.'er mishan deld hadden, veroordeeld werden ieder tot acht maanden gevangenisstraf. De Rechtbank overwoog, dat de ernst van het feit de kaak van een mishandelde was door de toegebrachte slagen op twee plaatsen gebroken een zware bestraffing noodzakelijk maakt en dat zoodanige straf tevens geboden is om paal en perk te stel len aan het steeds toenemend euvel van gewelddadige aanvallen tegen politiek an- dersgezinden. In de door ons vetgedrukte woorden ligt het belangrijke en verheugende van de mo tiveering. De Rechtbank heeft hier groote beteeke nis gehecht aan het afschrikwekkend ka rakter van de straf. Door aan te toonen, dat de justitie de openbare orde door middel van de krachtigste maatregelen wenscht bevestigd te zien, geeft zij uitdrukking aan haar wensch dat hinderlijke orde-verstorin gen met relletjes en mishandelingen ge paard gaande, tot het verleden zullen be- hooren. Het Amsterdamsche college heeft hier een grooten dienst bewezen aan onze feitelijke- en rechtsorde. Zijn rechthandhavende taak heeft het op uitnemende wijze vervuld. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten rijn? AGENDA NED. R. K. VOLKBOND, PLAATSELIJKE CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Genestetstraat 49. Zondag. Het gebouw geopend vanaf 7 uur Maandag Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van de afd. Leiden en Om streken van 6.308.00 uur. Bondsgebouw, Steenschuur 15. Maandag Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Donderdag. Geen bijeenkomst Euch. Ac tie, de eerstvolgende bijeenkomst wordt gehouden in September en zal per convo catie worden bekend gemaakt. Zaterdag Spaarbank en Ziekenkas 7 uur. Op het Kantoor. N.B. De volgende week ontvangen de vakbesturen brochure's van het R. K. Werkliedenverbond „Keerpunt", deze moe ten aan alle leden uitgereikt worden. Op de Maandagen 5 Aug., 19 Aug. en 26 Aug. is er geen zitting van het Rechtskun dig Advies Bureau, men neme van deze mededeeling goede nota. INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelieden vanaf 17 jaar iederen 3en Maandag van de maand, 's avonds om 8.30 uur, in de Presidents kamer van het Gezellenhuis. De toegang voor de bijeenkomsten is voor fietsers Pieterskerkhof en voor voet gangers Rapenburg 52. Beurtrooster: Zondag: C. v. d. Meel en N. Breedeveld. Maandag: C. Otten en Th. van Schaik. Dinsdag: H. Klein en Fr. van Hal. Donderdag: A. Friezema en J. de Groot. Zaterdag: G. Cambier en A. Uphoff. Zondag is de zaal geopend van 12.30 tot 2.30 uur en van 8 uur tot 10.15, verplichte bijeenkomst van 8.15 tot 9.45. Om 10.15 «wordt de zaal gesloten. Geen Spaarkas en ook geen Bibliotheek. 8.30 uur Prijsbiljarten. Hoofdprijs een overhemd. Maandag Bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. Dinsdag. Bijeenkomst voor de leden van 8.00 tot 10.15 uur. 8.30 uur Vergadering Commissie Kemper- manfonds. Woensdag 8.15 uur Liedertafel „Sebas tian Schaeffer". Men wordt beleefd verzocht de repetities trouw en op tijd te bezoeken. Donderdag. Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. Vrijdag 8.45 uur Muziekgezelschap „Frans Schweitzer". Allen op tijd aanwezig. Zaterdag Bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. 8.30 uur Kegelclub de Poedelaars. Mededeeling voor de Gehuwde Gezellen: Voortaan wordt de maandvergadering voor de afd. Gehuwde Gezellen gehouden op de 2de Donderdag van de maand. Wij ver trouwen, dat de opkomst dan beter zal zijn. KRUISVAART „ST. PETRUS". Burcht: Garenmarkt 36. Zondag. 6.15 uur Aantreden Lodewijk-, Franciscus- en C. Musiusban. Kampdag Noord wijkerhout. Maandag: 8.15 uur Verplichte bijeen komst voor alle Kruisvaarders die mede gaan naar het Zomerkamp. Allen op tijd aanwezig. Dinsdag 8 uur Tarcisiusban. Woensdag 7.30 uur Sloyd. 8.15 uur Aloysius- en Godfriedban. Donderdag. 7.00 uur: Lodewijk- en Fran- ciscusban. 8.15 uur Willibrordus- en Don Boscoban. Vrijdag 7 uur C. Musiusban. Zaterdag: 7.00—7.30 uur J. W. club. 7.007.30 uur Afrekenen Penningmees ter. Kruisvaarders denkt aan de oogstmaand. Nieuwe leden kunnen zich Woensdag avond 8.15 uur in laten schrijven. ONS CLUBHUIS „ST. ANTONIUS" Cohort: Aeterne Pater. Zondag 7.30 uur H. Mis waaronder Alge- meene H. Communie voor de Verkenners Kruistochters en Maria Congreganisten. Zondag: 4 uur Ontspanning. Maandag 7 uur Antonius-, Franciscus-, Hubertus- en Arnoldusban. Woensdag 6 uur Postzegelclub. 6 uur Missieclub. 7 uur Zaagclub. 7 uur Schildknapen bijeenkomst. 8.15 uur Tooneelclub. Doriderdag 7 uur Martinus- en Servatius- ban. Vrijdag 5 uur Zangclub. Vrijdag 7 uur Cohort bijeenkomst. Alle benoodigdheden medebrengen, groote in spectie. Zaterdag 6.45 uur. Alle Kruistochters in de burcht; 7 uur H. Mis met Algemeene H. Communie; 8.30 uur Aantreden van het co hort in de burcht, 9.30 uur Vertrek naar het kampeerterrein in Drunen. ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. (Nieuwe Rijn 52). Zondag 9 uur morgengebed waarna H. Mis Ontbijt. 6 uur Lof; ontspanning als gewoon. Maandag 8.15 uur Godsdienstonderricht voor twee oudste afdeelingen waarna vaar digheden en ontwikkelingsclub. Woensdag 7 uur zangclub. Zaterdag 8 uur Ontspanning voor de oud ste afdeeling. HET WEER IS KOELER GEWORDEN. Niettegenstaande de weersgesteldheid de zelfde schijnt te zijn gebleven is het sedert gisteren aanmerkelijk koeler geworden. Deze afkoeling is gemakkelijk te verkla ren. De voorafgaande temperatuurstijging was een gevolg van den toevoer van war me lucht uit het Oosten door een Oostelij ken wind. Door een betrekkelijk kleine ver andering in de verdeeling der luchtdruk- king over de Noordzee kwam gisteren een Noordelijke wind door, die veel koelere lucht aanvoerde, afkomstig uit den breeden stroom van koele lucht, die uit den Oceaan in het Westen komt. De algemeene weerstoestand in West- Europa is nog altijd die van wisselwerking tusschen het gebied van hoogen druk dat zich in het Zuidwesten van ons werelddeel handhaaft, en de depressies, welke over de Noordelijke helft van Europa voorbijtrek ken. Had de laatste dagen dit gebied van hoogen druk bij ons de overhand, doordat de depressies in het Noorden wat sterker zijn geworden, nu is het weer meer onder den invloed hiervan gekomen. De verande ring in den aanvoer van lucht is mede hier van een gevolg. Reeds eenigen tijd geleden heb ik er op gewezen, dat voor de eerstvol gende weken deze toestand van wisselwer king overheerschend zou zijn. De voordee- len van dezen toestand, namelijk dat het weer vaak mooi en droog is, terwijl de tem peratuur gematigd blijft, zijn den laatsten tijd wel heel duidelijk uitgekomen, maar het nadeel is een zekere onstandvastigheid. Gewoonlijk verloopt deze toestand van wisselwerking op den langen duur in een toenemende onstandvastigheid van de weersgesteldheid doordat de depressies gaandeweg dichter langs ons heen trekken terwijl het gebied van hoogen druk zich meer en meer in het Zuiden terugtrekt. Hoe wel in de laatste dagen de invloed der de pressies weer grooter is geworden, waarvan koel weer voorloopig het gevolg zal zijn, schijnt het nog niet zoo ver te zijn, dat het terug trekken van het gebied van hoo gen druk spoedig te verwachten is. Ook andere omstandigheden wijzen erop, dat voorloopig het weer bij afwisseling warm zal zijn. ZITA-VEREENIGING. Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 8.00—11.00 uur. Avondbijeenkomsten voor Duitsche meis jes op Zondag en Donderdag van 8.00 10.20 uur. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL." Zaterdag: 4 uur gym. kleuters en aspiranten „Ac tief". 4 uur Muloclub. 7 uur cadettenclub. 7 uur Engelsche conversatie voor gevor derden. 8.309.30 uur contributie betalen. Zondag: 121 uur contributie betalen. 3 uur leidstersvergadering. 5 uur groepleidstersvergadering. Maandag. 7.00 uur H. Mis. 8.15 uur Groote ledenvergadering met verrassing. Dinsdag: 7.008.30 uur clubs in handwerken en naaien. 8 uur Engelsch voor beginnenden. Woensdag geen clubs meer. Het clubhuis is gesloten tot 31 Augustus. Zaterdag 31 Augustus: 4 uur Muloclub. 7 uur cadettenclub en Engelsch voor ge vorderden. 8.309.30 uur contributie betalen. Zoeterwoude (Dorp). Maandag 7.30 uur Knipcursus. Dinsdag 7.00 uur contributie betalen. 8.15 uur Ledenvergadering. HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI. 135. Aan de andere zijde van het gebergte was een ge- heele keten van rotsen die tot aan de zee liepen. Piet Prik kel en Drein Drentel stonden er vol bewondering naar te kijken. Er was een bord op aangebracht waarop stond „Pas op, gevaarlijk!" Ze begrepen echter niet wat gevaarlijk kon zijn. 136. Plotseling echter zagen ze over den rand een staart verschijnen en een geweldig glibberig lichaam, voorzien van vinnen en een grooten visschenstaart legde zich ter ruste. „Het Zeemonster van Nagasaki", riepen beiden uit één r.iond. Nu begrepen ze wat het bordje „pas op, gevaarlijk" beteekende.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7