SPECIALISTEN. ZATERDAG 27 JULI 1935 DE LFJDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND. VOLKENBOND. HET ABESSYNISCHE CONFLICT. Datum van raadszitting; nog niet vastgesteld. In een zitting bij den secretaris-generaal van den Volkenbond is gistermiddag te Ge- nève de tekst van het convocatie-telegram van den Volkenbondsraad opgesteld. In den middag zijn deze telegrammen verzonden. Naar verluidt is geen datum voorgesteld, doch worden de leden uitgenoodigd mede te deelen, wanneer het him het best ge legen komt naar Genève te komen. Italië heeft reeds geantwoord, dat het 31 Juli of 1 Augustus prefereert als datum van bijeenkomst. Minder optimistische stemming. Te Rome is men van oordeel, dat de at mosfeer van ontspanning, die gisteren merkbaar werd als gevolg van het gerucht, dat de verzoeningscommissie haar werk zaamheden met betrekking tot het incident van Oeal-Oeal zou hervatten, zich slechts kort heeft gehandhaafd. Naar het schijnt, wordt zulk een hervatting steeds meer pro blematiek. Ook de Londensche correspondent van de „Echo de Paris" is naar uit Parijs wordt gemeld van oordeel, dat voor de opti mistische stemming, die gisteren ook te Pa rijs te constateeren viel, geen reden be staat. De meeningsverschillen tusschen Groot- Brittan nië en Italië spitsen zich steeds meer toe, aldus de correspondent. Op het oogen- blik althans wordt de druk van Groot-Brit- tannië op Italië steeds krachtiger. Zoo eischt Engeland de onmiddellijke betaling van een rekening van ruim een millioen pond sterling voor een kolenlevering aan Italië. Rome heeft uitstel van betaling ge vraagd, maar tot antwoord gekregen, dat in dit geval geen verdere steenkolen meer uit Engeland aan Italië zouden kunnen worden geleverd. Voorts zouden talrijke Britsche officieren trachten als instructeurs te worden aangesteld in het Abessynische leger. Anti-Britsche betoogingen te Rome. Donderdagavond hebben de Romeinen betoogingen gehouden ter eere van de troe pen in Afrika De secretaris der partij hield van het balkon van de Persvereeniging een rede, waarin hij den Italianen de overwin ning beloofde. In den vooravond hadden voor de Fran- sche ambassade betoogingen plaats, waar bij geroepen werd „Leve Frankrijk". De Fransche ambassadeur, de Chambrun, ver scheen op het balkon van het ambassadege bouw en beantwoordde de uitroepen der menigte met „Leve Italië". Een aantal demonstranten trok met plak katen naar de Engelsche ambassade. Wan ordelijkheden hadden daarbij echter niet plaats. De Engelsche pers schenkt groote aan dacht aan de gisteravond te Rome gehou den betoogingen, welke niet slechts tegen Abessynië en Japan, maar ook tegen En geland waren gericht. Een der rondgedra gen borden vertoonde een fascistische bijl, die een Britsche en een Japansche vlag stukhakte. Op een ander bord was de Ne gus van Abessynië, aan zijn pantalon han gend, afgebeeld. Bij het verschijnen van borden met de namen van Engeland, Ja pan en den Volkenbond werd gefloten en gejoeld. De Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de aan de vergadering deelnemende 15.000 leden der fascistische jeugdorganisatie geroepen had den: „Weg met Engeland, Weg met Abessy nië, Weg met Japan!" In het algemeen la waai waren ook de kreten van „Malta, Mal ta" vernomen. Een plakaat vertoonde een Engelschen en een Japanschen soldaat, die een neger op de armen droegen; een ander plakaat vertoonde een Schotschen soldaat, die een neger de hand schudde. Naar verluidt is Engeland niet voornemens tegen deze demonstraties te protesteeren, doch wordt er de voorkeur aan gegeven, ze eenvoudig te negeer en. Abessynië's onvoldoende bewapening. Een speciale correspondent van de „Ti mes" te Addis Abeba meldt over de mili taire sterkte van Abessynië, dat de voor raad wapens en munitie kwantitatief zelfs voor een veldtocht van matigen duur ge heel ontoereikend is en geheel ongeschikt voor een snelle en beslissende campagne. Afgezien van de weigering van uitvoerver gunningen waarover Abessynië klaagt, is de invoer van wapens na het incident van Oeal-Oeal zeer gering geweest. Sedert 1 Januari zijn twee of drie scheepsladingen, waaronder een uit Tsjecho-Slowakije, aan gekomen, bestaande uit totaal 16.000 gewe ren 600 repeteergeweren, 200 vliegtuigaf- weer-mitrailleurs en 5y2 millioen patro nen. Het dringendst bestond er behoefte aan geweermunitie. De voorraden waren zoo beperkt, dat zelfs de keizerlijke garde slechts op zeer bescheiden schaal schiet oefeningen kon houden. Op zijn best genomen bezit Abessynië 15 millioen moderne geweerpatronen en 30.000 moderne, ten deele automatische ge weren. De elf vliegtuigen, waarover het beschikt, zullen grootendeels als ambulan ce-vliegtuigen gebruikt worden; slechts 5 toestellen zijn als bombardementsvliegtuig ingericht. Het Noordelijk leger, dat tegenover de grooteItaliaansche strijdmacht staat, be staat, na gedeeltelijke mobilisatie, uit onge veer 160.000 man, die meerendeels over verouderde geweren beschikken en ge traind zijn op de guerilla. STIJGENDE SPANNING. Huiszoekingen en arrestaties. In Potsdam zijn, aldus meldt de Berlijn- sche correspondent van de „Zürcher Zei- tung", talrijke huiszoekingen gehouden en personen gearresteerd, die tot de naaste omgeving van de ex-keizerlijke prinsen be- hooren. De namen der gearresteerden wor den zorgvuldig door de politie verborgen gehouden, en juist deze opzettelijke ge heimhouding verhoogt de zenuwachtige stemming in de hoofdstad van het land, en is aanleiding tot allerlei mogelijke en on mogelijke geruchten. Zoo b.v. omtrent de positie en het lot van den Stahlhelm, welke de niet zeer sterke leider minister Seldte niet meer in zijn hand schijnt te hebben. Geruchten aangaande de a.s. ontbinding van deze organisatie, al is het dan ook in een bedekten vorm, blijven aanhouden. Een oud document van Hindenburg. De Berlijnsche politie heeft een extra editie van het orgaan van de „Stahlhelm" in beslag genomen, dat aan de nagedachte nis van rijkspresident von Hindenburg was gewijd. Het blad bevatte een reproductie van een eigenhandig door Hindenburg ge schreven document uit het jaar 1930, waar bij opheffing werd verlangd van het ver bod, dat destijds door de Pruisische regee ring tegen de Stahlhelm was uitgevaar digd. Het orgaan voorzag de reproductie van een commentaar, waarin de nat ionaal-socia listen vermoedelijk een critiek zagen op hun houding jegens de organisatie. MAATREGELEN TEGEN KATHOLIEKE JEUGDBONDEN. Teneinde te voldoen aan het verzoek der rijksregeering aan de landsregeeringen om manifestaties van confessioneele organisa ties in uniform algemeen te verbieden, heeft de plaatsvervangende chef en inspec teur van de geheime staatspolitie, Himmler, een order uitgevaardigd, waarbij het optre den van confessioneele jeugdbonden alge meen tot zuiver kerkelijk-religieus gebied wordt beperkt. Verboden zijn aan deze or ganisaties o.a. het aaneengesloten marchee- ren, wandelen of kampeeren, het medevoe ren van banieren en vlaggen, het maken van muziek en het beoefenen van sport. Een uitzondering wordt gemaakt voor deelneming aan traditioneele processies en andere kerkelijke plechtigheden. Het voorbeeld van het bisdom Berlijn. Naar het voorbeeld van het bisdom Ber lijn, zal a-s. Zondag van alle katholieke kansels het protest-artikel van de „Osser- vatore Romano" worden voorgelezen. De geheime staatspolitie heeft een afschrift geëiscfht van den tekst. Einde Augustus of begin September zal de nieuwe bisschop van Berlijn, Preysing, ingewijd worden. Het ligt in de bedoeling der Katholieke Kerk om naar aanleiding van deze plech tigheid een groot demonstratief feest in het Sportpaleis of een andere groote zaal te houden. Of de overheid toestemming daartoe zal geven, is op zijn minst genomen twijfel achtig. HUWELIJK TUSSCHEN JODEN EN NIET-JODEN. Het bureau van den Burgerlijken Stand in Landau in de Palts had eenigen tijd ge leden geweigerd om een huwelijk af te kon digen tusschen een Jood en een niet- Joodsch meisje. De rechtbank had den Bur gerlijken Stand in het gelijk gesteld. De bruigom ging echter in hooger beroep en het Gerechtshof verklaarde de weigering van het bevolkingsregister om het huwe lijk af te kondigen in strijd met de wet en gelastte alsnog de totstandkoming van het huwelijk. Nationaal-socialisten hielden daarop be toogingen voor de woningen van de beide betrokkenen; de politie nam tenslotte bei den in „Schutzhaft". Zooals men weet heeft Bürckel, de nat. soc. leider van de Palts, eenige dagen gele den een decreet uitgevaardigd, waarbij ambtenaren van den Burgerlijken Stand op straffe van ontslag verboden wordt, huwe lijken tusschen Joden en niet-Joden te slui ten. JAPAN. JAPANSCHE LEGER STELT 5-JAREN PLAN VOOR. Tot versterking der weermacht. De Japansche legerautoriteiten hebben volgens de „Asahi Sjimboem" bij het ka binet voorstellen ingediend tot versterking en tot verbetering der beweeglijkheid van het leger. Het program loopt over een tijd vak van vijf jaar; met de uitvoering zou dan reeds in 1926 een aanvang worden ge maakt. Het leger heeft voor deze vijf jaren bui ten het kader van de gewone begrooting 900 millioen yen, dus 180 millioen yen per jaar, voor zich opgeëischt. Daar de begrooting tot dusver 420 mil lioen yen bedroeg, komt men op deze wijze tot een totale legerbegrooting van gemid deld 600 millioen yen. Voor Mandsjoekwo en voor de luchtver dediging worden elk 200 millioen yen ge vraagd. De luchtstrijdkrachten zouden met behulp dezer middelen in vijf jaren wor den verdubbeld. Aan een parlementire schets van D. Hans in het „Nieuwsblad van Friesland" ontleen en we het vol gende: Een parlement is als een circus. Een col lectie specialisten. Extra gesorteerd. Onge ëvenaard. Zoo maakte ik op het Binnenhof de volgende mee, (ik doe maar of ze er allen nóg zitten): .De man, die van niets weet. Hij is bij verrassing afgevaardigde ge worden en arriveerde op 't Binnenhof als een onnoozele in het politieke Jeruzalem. Kimt u me ook zeggen? vroeg hij be leefd aan een medelid tot welke partij meneer Nolens behoort? Die is katholiek, zei collega lichtelijk verbouwereerd. Even later klampte de nieuweling een ander aan. Kunt u me ook zeggen, tot welke partij minister Ruys behoort? De aangevraagde keek, of hij t in zijn kieskring hoorde donderen. Minister Ruys? Die is katholiek! O, zoo, dat dacht ik wel! juichte de nieuweling triomfantelijk want hij stond daarstraks geregeld met meneer Nolens te smoezen. En sindsdien werd deze afgevaardigde met blikken van vurige bewondering aan gezien vanwege z'n reine politieke onnoo- zelheid, die in dit milieu als een frissche verkwikking is. Och, waren allen zoo! De man die onschendbaar is. Een vermaard politicus. Koning van het platteland. Staande aan het hoofd van een talrijke schare koeien, ossen, biggen, pluim vee en kikvorsohen. Voert in de koffieka mer 'n ietwat heftig gesprek met eenige medeleden. Veroorlooft zich 'n oneerbie dige uitlating aan het adres van een hoog staand, zéér hoogstaand, wat zeg ik? aller- hoogstaandst persoon. „Je bent er lee- lijk bij, man!" zegt een zijner collega's. „Als wij daar werk van maken, als wij die uitlating overbrengen aan den officier van justitie, ga je de kast in, subiet. En dan moeten wij tegen je getuigen". Een breede, weldoorvoede grijnslach op het gelaat van den plattelands-konmg. Zal je mij nemen! Moet je vroeger opstaan. Denk je, dat ik niet weet en fier kijkt hij in het rond in de gezellige koffiekamer denk je, dat ik niest weet, dat ik hier in de Kamer onschendbaar ben? Trotsch als een pauw verdwijnt hij. .De man, die teekent. Dit doet hij altijd. Onder iedere stem ming. Bij ieder spannend debat. In eersten termijn en bij de repliek. Ook tijdens z'n eigen repliek. Geen poppetjes, geen huizen, geen stoombooten, maar ingewikkelde ma thematische figuren. Tapijtpatronen van wondere constructie, waarop de rechte (nooit kromme) lijnen elkander op hon derd manieren kruisen. Onder de grootste ruzietjes teekent hij. Bij zeker debat heeft hij niet alleen geteekend, maar ook geknipt, zoodat z'n medeleden het kunstige maak- BUITEKLANDSSHE BERICHTEN. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN TREIN Zeven dooden In een van de voorsteden van Moskou is bij een botsing tusschen een autobus en een trein een zevental reizigers van de autobus gedood. Zeven anderen werden gewond. De bus werd geheel vernield. WOONHUIS INGESTORT In dorp bij Milaan Gistermorgen had in het stadje Desio bij Milaan een ernstige instorting plaats, waar bij twee personen werden gedood en drie ernstig gewond. De bewoners van een huurhuis van drie verdiepingen werden plotseling opgeschrikt door een oorverdoovend lawaai. Terstond daarop stortte het geheele ongeveer 15 me ter hooge gebouw volkomen in elkaar, alle bewoners onder het puin bedelvend. De brandweer begon onmiddellijk in samen werking met de bewoners der omliggende huizen met de berging der onder het puin liggende menschen. De oorzaak van de instorting kon nog niet worden vastgesteld. ZWARE WOLKBREUK TE MOSKOU Een zware wolkbreuk heeft te Moskou groote schade aangericht en in talrijke straten niet slechts kelders, doch ook een groot aantal parterre-woningen onder wa ter gezet. Van tijd tot tijd moest in sommige stra ten het tramverkeer worden gestaakt. VERDUISTERING VAN EEN MILLIOEN TE AMIENS Te Amiens zijn ernstige verduisteringen ontdekt bij de commissie, welke zorg draagt voor den wederopbouw van kerken, welke in den oorlog werden beschadigd. Uit de kas ontbreken 1.300.000 franc. Tegen den leider van de commissie, die moest af treden, is een aanklacht ingediend. werk tegen heft licht hielden om het te be wonderen. Iemand van uitstekende familie en van groote geleerdheid, geen artiest van professie. Liefhebber snelteekenaar. Tus schen twee tapijt-ontwerpen in houdt hij voor de vuist een speech over een leemte in de waterschaps-wetgeving. Teekent het best, als hij een meeningsverschil heeft met een minister. Terwijl de minister spreekt, staat er in no time een ondoor grondelijke lijnformule op het papier. Dan: z'n repliek. Dan: een nieuwe teekening. Ongeëvenaard voor liefdadigheidsvoor stellingen in deftige salons. De snelsprekers. Een duo. Een schot, en daar gaan ze. Als een pijl uit een boog. Mitrailleurs. D'r tong klapt en klept en ratelt en draait. Ze strui kelen over zichzelf, hun zinnen buitelen en schieten door elkaar, spelen krijgertje in razende vaart, vallen, breken, maar dade lijk staan er andere klaar, om mee te loo- pen. Het is een duizelingwekkende stort vloed van woorden, een oratorische regen bui, die ons geestelijk in v(jf minuten kletsnat regent zoodat we al gauw naar een portiek zoeken om te schuilen. En maar steeds gaat de razende vlucht van zinnen voort, in jagende dolle haast, als duivels- van-snelheid, die elkaar op de hielen zitten en verslinden, en je weet niet of de vol gende zin de eerste was of de eerste de vol gende. Onovertrefbaar. Praten in een kwar tier de heele omgeving plat. De gedachten der hoorders blijven moe en hijgend achter, maar de woorden der sprekers gaan voort, in een dronken snelheidsroes. Gaat het hooren! De man van het land. De eenvoudige. De natuurmensch. Onbe dorven. Versch gearriveerd uit de binnen landen. Bracht in het begin van z'n parle mentaire loopbaan z'n twaalfuurtje mee in de zaal. Nam, midden in de discussie- over de Staatsbegrooting, talrijke happen uit boterhammen van 5 centimeters dik, die hij uit een brandschoon stikkezakje had ge haald. Keek verbaasd, toen de voorzitter zei, dat het hier geen volksrestaurant was. Liet daarna z'n bruinbrood thuis, maar nam appelen mee, waar hij met Pallieter- wellust van knabbelde. De parlementaire educatie heeft nu ook de appeltjes verbo den. Draagt bij de opening der Staten-Ge- neraal een hoogen hoed van het model, dat in vroeger eeuwen de stut en de steun was van ons stoere, Hollandsche geslacht. Een gestalte als een knotwilg. Een hoed als een rots. Een brave kerel. De geur van lande- lijken eenvoud waait van 'm af. .De man die zwijgt. Zeldzaam! Zeldzaam! De laatste in alle parlementen van Europa. Wordt extra ge voed om hem in 't leven te houden. Stamt uit vroeger eeuwen. Komt binnen en zegt niets. Laat alle wetsontwerpen passeeren en zegt niets. Stemt en zegt niets, raast niet! Scheldt niet! Interrumpeert niet! De lieveling van den voorzitter en van de journalisten. Gaat dat zien, gaat dat zien! De grootste attractie van het parlementaire circus. BINNENLAND SAMENSTELLING DER EERSTE KAMER. We plaatsen hieronder naast elkaar de cijfers der niet-afgetreden en der gisteren gekozen leden, alsmede de oude sterkte der diverse fracties. Winst niet oude of aftr. gek. tot. sterkte vl. R. K. Staatspartij 5 11 16 16 geen Anti Rev. Partij 4 2 6 6 geen Chr. Hist. Unie 4 3 7 7 geen Vrij heidsbonds 4 1 5 6 —1 Vrijz. Dem. Bond 2 1 3 4 —1 S. D. A. P. 6 5 11 11 geen Nat. Soc. Bew. 0 2 2 0 +2 NIET TERUGKEERENDE KAMER LEDEN. In de Eerste Kamer keeren niet terug, hetzij doordat ze zich niet herkiesbaar stelden, hetzij doordat ze niet herkozen werden, de volgende heeren: mr. J. N. E. Heer kens Thijssen, Haarlem (R.-K.), J. Oudegeest, Amsterdam (S. D. A. P.), dr. F. M. Wibaut, Amsterdam (S. D. A. P.), M. Visser, Maartensdijk (R.-K.), D. Fock 's-Gravenhage (Vrijheidsbond), prof. mr. R. Kranenburg, Leiden (Vryz.-Dem.). GRAALLEIDSTERSRETRAITE EN CURSUS OP HET SEMINARIE HAGEVELD. 31 Juli6 Augustus. De leidsters, die deelnemen aan de re traite en cursus op het Seminarie Hage- veld worden verzocht om Woensdag 31 Juli 's middags om 5 uur op Hageveld aan wezig te zijn. Degenen, die alleen den cursus meema ken, worden uiterlijk Zaterdag 3 Augustus des middags om 2 uur verwacht Daar het aantal aanvragen voor retraite en cursus het maximum aantal van 300 reeds overschreden is, is het voor de Graal- leiding niet meer mogelijk aan verdere ver zoeken om deelname te voldoen. PENSIOENKAS DOMANIALE MIJN BEDREIGD MET LIQUIDATIE. Tekort meer dan een millioen. Het commissariaat der Domaniale Mijn Maatschappij te Kerkrade heeft aan het bestuur van de pensioenkas dier mijn, meer bekend onder den naam van het „Oude Fonds", doen weten, dat de maat schappij niet in staat is tot eenige tege moetkoming aan het fonds. Het bestuur van het fonds zal dus thans wel liquidatie van het fonds moeten overwegen. Begin 1935 bedroeg het ongedekte tekort meer dan één millioen gulden. Goedkoope trein Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie betreffende een goedkoope trein naar Arnhem en Nijme gen op de Zondagen t.m. 8 Sept. KERKNIEUWS Z.H.EXC. DE AARTSBISSCHOP ONTVANGT DE LAATSTE H. SACRAMENTEN. Te midden van de geestelijkheid der stad Utrecht. Z.H.Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Aartsbis schop van Utrecht is Vrijdagavond te zes uur in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht uit voorzorg van de H.H. Secramenten der Stervenden voorzien. De bediening ge schiedde overeenkomstig de voorschriften van het Kerkelijk Recht door den proost van het Metropolitaan Kapittel den hoog- eerw. heer Mgr. J. G. van Schaik. In de kapel hadden zich verzameld de hoogeerw. heer Mgr. D. Huurdeman, vica ris-generaal, de beide secretarissen van het Aartsbisdom de zeereerw. heeren J. v. d. Brug en dr. J. A. Geerdinck, de hoogeerw. heeren Mgr. dr. B. Eras, procurator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome, ple baan J. B. A. Batenburg, deken Th. J. M. Knuvelder, alsmede de geestelijkheid der stad Utrecht. Tot zoover luidt de tekst van een offi cieel communiqué, dat van het Aartsbis dom uitging, nadat de plechtigheid gister avond had plaats gehad. De „Maasbode" schrijft hierbij Wel is de toestand nog niet verergerd, doch in verband met de kwaal van Z.H.E. den Aartsbisschop, had de behandelende geneesheer geadviseerd Mgr. uit voorzorg het H. Oliesel toe te dienen. Te midden van zijn geestelijkheid heeft de Aartsbisschop het H. Oliesel ontvangen. Gedurende den middag waren alle pas torieën en kloosters der stad gewaarschuwd dat Z. H. Exc. te zes uur zou worden be diend en tegen het uur der plechtigheid kwamen vele priesters en religieusen naar het Antoniusgasthuis. En, toen de Aarts bisschop de kapel werd binnengereden op een ziekenwagentje, was de kapel geheel met priesters, fraters en Zusters gevuld. Met luider stem bad de hooge patiënt een lang en ontroerend gebed, waarna de H. Bediening in het priesterkoor plaats had. Aan het slot van deze plechtigheid gaf Mgr. van Schalk den Aartsbischop den Pauselijken zegen. Na een kort dankgebed werd Z.H.Exc. naar de ziekenkamer teruggebracht, waar hij zich nog geruimen tijr met Mgr. Huur deman en Mgr. van Schaik heeft onder houden. De ontroerende ceremonie werd o.m. nog bijgewoond door den Hoogeerw. heer Ka nunnik dr. J. de Jong, president van het Groot Seminarie Driebergen-Rijsenburg, door den rector van het Antoniusgasthuis, den zeereerw. heer B. Louwaert en den geneesheer-directeur dr. A. J. Boekelman. MINDERBROEDERS-CONVENTUEELEN. Pater Carolus Hoyng als provinciaal herkozen. In het Woensdag te Leuven gehouden kapittel van de Orde der Minderbroeders- Conventueelen werd als provinciaal der Ne derlandschBelgische provincie gekozen de H. E .pater Carolus Hoyng te Wijnands- rade. Dit is voor de vierde maal, dat de H. E. pater Hoyng als provinciaal gekozen wordt. De Kruisheeren in Uden. In het klooster der Kruisheeren te Uden werd tot prior gekozen de zeereerw. heer J. School. De nieuwe prior werd geboren te Heesch 23 September 1894 en 29 Mei 1920 priester gewijd. Sinds September 1920 was hij pro fessor aan het college der Kruisheeren te Uden. EERSTE H. MIS. Drie broers aan het altaar. In de St. Janskerk te Laren (N.-H.) droeg de weleerw. father G. v. d. Brink uit het Belgisch Missiehuis te Scheut gis teren zijn eerste H. Mis op. Hij werd daar bij geassisteerd door den pastoor der pa rochie den zeereerw. heer Th. W. Hen driks, als presbyter-assistens, terwijl twee broers van den neomist, de weleerw. hee ren T. N. van den Brink en J. N. van den Brink als diaken en sub-diaken assistentie verleenden. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6