ZATERDAG 27 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BETROKKEN DE BILT SEINT: Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, kans op regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst,: 768.3 te Scilly en Brest. Laagste barometerst.: 739.4 te Seydisfjord. De depressie strekt haar invloed steeds verder naar het Zuiden uit. De daalgebie- den, nemen thans hun weg over Schotland naar het Kattegat. Tegelijkertijd is de druk bezig een kern te vormen over Frankrijk en Centraal Europa, waardoor de wind be noorden de 50ste breedtegraad overal naar West omging met in de bovenlucht groote- re snelheden. De Westelijke winden brach ten in ons land en in Frankrijk eenige af koeling en gaven aanleiding tot onweers regens in Oost-Frankrijk, in de Alpen (Santis 12, Zugspitze 6 m.m. regen) en in het Schwarzwald. Het regengebied langs den Zuid-rand der depressie strekt zich nog niet Zuidelijker uit dan de 55ste breedte graad. Een koude luchtstroom over het Oostelijk Oostzeegebied en Finland ver drijft de zomerwarmte uit Oost-Europa. Voor het volgende etmaal is een matige Westelijke wind te verwachten met afwis selend zware en lichtere bewolking en gelijk enkele regenbuien. LUCHTTEMPERATUUR. 19.4 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ,.De Zijl" 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 9.30 uur tot Zondagmorgen 4.42 uur; van Zondagnamid dag 9.28 uur tot Maandagmorgen 4.44 uur. ■OOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 28 Juli: voorm. 2.07 uur en nam. 2.30 uur; Maandag 29 Juli voorm. 2.53 en nam. 3.13 uur. Nog een bijzondere prikkel, om het Museum te bezoeken. En ware nu het vele moois, dat dit Mu seum naast haar eigen bezienswaardighe den gedurende de komende weken zal bie den, niet voldoende reden om landgenoot en vreemdeling tot een bezoek aan Leiden te verlokken, dan mag ik daaraan nu nog een zeer bijzondere prikkel toevoegen. Het beroemde altaarstuk van Lucas van Leyden. Zoo er in de collectie schilderijen van de Lakenhal gesproken mag worden van een pronkjuweel en dat mag dan weet ieder kenner dat daarmede niet anders be doeld kan worden dan het beroemde al taarstuk van Lucas van Leyden, dat, na jarenlang de burgemeesterskamer in het thans verbrande stadhuis gesierd te heb ben, in 1869 verhuisde naar het nieuwe in gerichte Stedelijk Museum „de Lakenhal", waar het een, menschelijker wijze gespro ken. veilige behuizing gevonden heeft. Een enkel woord over de geschiedenis van dit meesterwerk. In 1526 werd aan dezen jeugdigen meester opgedragen een drieluik te schilderen ter vereering der na gedachtenis van Claes Dircsz van Swieten, ook wel genaamd Rijke Claes, voorvader van een beroemd Leidsch geslacht, die in 1524 was gestorven. Het stuk vond een plaats in de Pieterskerk bij het doopvont. Het werd bij den beeldenstorm gered door een van Leiden's burgemeesteren en naar het Sint Jacobsgasthuis vervoerd, vanwaar het in 1577 verhuisde naar het Stadhuis. Zooals wij van onze jeugd af het schil derij gekend hebben, verbeeldt het het „Jongste Oordeel". Aan weerszijden de apostelen, links beneden de zaligen door engelen ten hemel gevoerd, rechts de ver doemden door duivelen naar het hellemon ster gesleept. Daar boven is Christus af gebeeld, gezeten op een regenboog, nog hooger een duif, den Heiligen Geest voor stellend en daarboven als bekroning een stralenkrans, in het midden waarvan met ro'ode hebreeuwsche letterteekenen het woord Jehovah. Het was toenmaals een algemeen ver breide gewoonte, God den Vader, af te beelden, waar het gold de vertolking van een bijbelsch verhaal, waarin Hij voor komt, en met name op schilderijen en prenten, waarop het jongste oordeel werd verbeeld. De Sixtijnsche kapel geeft meer dere voorbeelden van die gewoonte. Nu was het bekend dat op dit werk van Lucas oorspronkelijk ook God de Vader was afgebeeld. Immers, diens beeltenis vormde met Christus en den daarboven z we venden Heiligen Geest in de gedaante van een duif, de Drieëenheid. Vermoedelijk is kort na de overbrenging naar de Burgemeesterskamer de Godsge- «faiie overgeschilderd en vervangen door den stralenkrans met daar in geplaatste Hebreeuwsche karakters. Meer dan dat zij plaats vond, is van deze overschildering niet met zekerheid bekend. Het volgend bericht omtrent het lot van het schilderij vindt men in Taurel's werk over de Christelijke kunst in Holland en Vlaanderen. Daarin wordt de schilder De Groot genoemd als hersteller van het drie luik in het eind der 18e eeuw en wordt melding gemaakt van een bevel om de voor den dag gekomen figuur van God den Vader weer onzichtbaar te maken. De He breeuwsche letters en de lichtstralen, zegt hij, moesten er opnieuw overheen worden geschilderd met verven stevig en dik ge noeg om het beeld voor altijd te doen ver dwijnen. Van een vernietiging door weg schuren van de beeltenis wordt door Tau- rel dus niet gerept. De laatst bekende mededeeling omtrent het stuk in dit verband bestaat in een ver haal door Victor de Stuers in 1914 in het Leidsche Jaarboekje gegeven en is ont leend aan het relaas van den schilder Cor net, directeur van het Universiteits Pren tenkabinet, die het gehoord zou hebben van zijn tijdgenoot den schilder Ringeling. Ringeling n.l. zou de opdracht gekregen hebben het schilderij schoon te maken en zou bevonden hebben dat onder het woord Jehovah de figuur van God den Vader te voorschijn was gekomen. Het zou hem ge lukt zijn haar weer in vollen glans te doen prijken. De toenmalige burgemeester zou den schilder evenwel bevel gegeven heb ben de beeltenis dusdanig weg te schuren, dat zij nooit meer te voorschijn kon ko men. Er was echter altijd de kans, dat er bij verwijdering der overschildering nog iets voor den dag zou komen, maar evenzeer was het mogelijk dat dit slechts schamele resten zouden zijn. Zie daar de open vraag, die meerdere vrienden en bewonderaars van het mees terstuk reeds geruimen tijd in onzekerheid hield. Wie onzen Directeur van de Lakenhal kent de energie bewondert waarmede hij de schoonheid van dit gebouw daaraan weer teruggaf, wie van zijn opgetogen bewonde ring voor den Lucas ooit getuige was, hij zal begrijpen, dat de heer Coert op die vraag een antwoord eischte, dat hij zekerheid wilde, dat zijn optimisme, zijn kunstgevoel hem niet wilden doen gelooven, dat een knap en gevoelig schilder, gelijk Ringeling was, de schennende hand aan het wonder werk van een grooten meester zou hebben durven slaan. Zijn geloof is bewaarheid ge worden, zijn aandrang bij de Commissie volkomen gerechtvaardigd, want zoo straks zult ge den Lucas na ruim 350 jaren weer kunnen aanschouwen, zoo gaaf en volledig als de meester dien schiep. Als eerste voorzichtige schrede op haar verantwoordelijken weg stemde de Com missie toe in het voorstel van den Direc teur, om een Röntgenfoto te doen maken. Resultaat leverde dit niet op en de simpele overweging dat loodwit voor de overschil dering gebruikt was, deed alle daarop ge waagde onderstellingen en gevolgtrekkin gen te niet. Dra volgde zijn voorstel om tot ingrijpen der maatregel over te gaan. Dat de Com missie aarzelde zal geen verwondering ba- ren en zij besloot dan ook eerst nog advies in te winnen niet alleen van haar medelid Prof. Dr. W. Martin, doch eveneens van een andere bevoegde autoriteit, Dr. F. Schmidt Degener, den Directeur van het Rijksmuseum. Op hun gezag dorst men nu verder te gaan en werd aan den schilderij- hersteller Traas, opgedragen, eenige plek ken der overschildering ter grootte van een gulden weg te nemen. In een spannend uur werd door dezen in tegenwoordigheid van nagenoeg de geheele Commissie lang zaam en met de uiterste zorg en voorzich tigheid de overschildering over een kleine oppervlakte verwijderd. Het begin scheen weinig belovend, want men had juist een plek getroffen waar inderdaad op de verf laag van Lucas geschuurd was geworden, doch voortgaande kwamen spoedig dusda nig gave stukken van een mantel te voor schijn van een kleur zoo geheel gelijk aan die van den mantel, waarin ook de Chris tus gehuld is, dat met vertrouwen verder mocht worden gegaan. Na uren en dagen- langen minutieusen en zorgvollen arbeid bracht de heer Traas de geheele gestalte van God den Vader weer aan het licht. Slechts hier en daar bleek deze door puim steen of krassen geschonden. Het essen- tieele evenwel was niet geraakt en met en kele lichte penseelstreken konden de be schadigde plekken worden ingevuld. Wie a zegt moet b zeggen en nu het won dere licht daarboven in het middenstuk weer straalde, moest de geheele vuilgele overschildering van dat deel worden weg genomen. Thans sluit, na eenvoudige schoonmaak van de rest, het bovenstuk weer prachtig aan bij het daaronder in nieuwe helderheid pralend geheel. Tal van kleinere en, naar bleek, geheel overbodige overschilderingen op de naden van het pa neel zijn opgeruimd, de op enkele plaatsen een begin van afschilfering vertoonde verflaag werd opnieuw vastgelegd. Het ge heele middenstuk is door het aanbrengen van zwaluwstaarten aan de achterzijde van zijn neiging tot uitzetten en inkrimpen bij temperatuurswisselingen genezen. Voortdurend is er door den heer Traas voor gewaakt niet tot de verflaag, door Lu cas aangebracht, door te dringen. Ik ga U thans vragen mij te volgen naar de zaa'l der Primitieven, waar Lucas weer prijkt naar het werk van zijn leermeester Cornelis Engelbrechtsz. De wethoudersverkiezing. Gisteravond heeft een bespreking plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers van de door de Soc. Dem. Fractie uitgenoodigde Raadsfracties over de bezetting van de wet houderszetels. Als resultaat van de gevoer de onderhandelingen kan nog niets anders worden medegedeeld, dan dat deze zullen worden voortgezet. LEIDSCHE PROCESSIE NAAR NOORDWIJK. Donderdag 8 Augustus wordt de dertien de Leidsche Processie naar de relieken van den H. Jeroen te Noord wijk gehouden. De Jeroensdevotie leeft in de harten van veel Leidenaars en bewoners van de omgeving. Niet alleen handhaafde de bedevaart zich verleden jaar ondanks de zeer ongunstige omstandigheden, waaronder zij toen moest worden gehouden, op een zeer bevredigend aantal deelnemers, maar vooral bereikte de verleden jaar opgerichte broederschap van den H. Jeroen in korten tijd een belang rijk ledental. Waar dit jaar de processie gelijk vroeger jaren wederom op Donderdag wordt gehouden, (verleden jaar moest het op Maandag geschieden), vertrouwt het Be stuur op de complete deelname der trouwe Jeroensvrienden en op de toevoeging van nieuwe vrienden aan deze devotie, die zoo echt inheemsch is in de streek, waarin St. Jeroen werkte en leed. Kap. Dorbeck, Dir. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op Vrijdag 16 Augustus zullen J. Rooyak- kers en C. J. Rooyak kers-Bosman, wonende Pakhuisstraat 3, alhier, hun gouden huwe lijksfeest vieren. R. K. Gemengde Zangvereeniging „Pulchri Studio". Het bestuur verzoekt de leden beleefd, doch dringend, a.s. Maandag 29 Juli allen zonder uitzondering ter repetitie te komen, wegens bespreking, reis naar Volendam en Marken. Het bestuur rekent op aller opkomst. Geveilde perceelen. Ten overstaan van Mr. H. M. A. Coe- bergh, Notaris: Heerenhuis te Oegstgeest, Geversstraat 36 „Hermina" in bod 5.600.kooper de heer J. J. G. de Cler q.q. voor 6.800. Huis met afz. bovenwoning Langebrug la-lb in bod f 3.550.kooper de heer N. van der Star q.q. voor 3.557. Huis en erf Lage Rijndijk 54 in bod 3.450.kooper de heer J. W. Wurzer q.q. voor 3.450. Huis en erf Middelste Gracht 34 in bod 562.kooper de Heer H. Stouten es. voor 562.—. Huis en erf Geeregracht 17 in bod 620. kooper de heer J. Stouten c.s. voor 627. Huis en erf Haverstraat 35 in bod 310. kooper de heer W. F. Brands voor f 310. De bouwmanswoning met landerijen aan de Toussaintkade in den Bosch en Gast- huizerpolder is niet gegund. Ten overstaan van den Notaris B. H. Stumpel: Huis en erf Oude Singel 148, in bod 3.400.kooper de heer J. C. van dér Steen q.q. voor f 3.425. Huis en erf Beestenmarkt 4o in bod 5.7000.kooper de heer B. J. Huurman Jr. q.q. voor f 6000. Winkelhuis en erf Nieuwe Rijn 31/31a is uit de hand verkocht. Handelsregister K. v. K. Nieuwe Inschrijving. 6632. N.V. van Haren's Schoenfabrieken (f.). Leiden, Haarlemmerstraat 133135. Hoofdz.: Waal wijk, Hoogeinde 39. Cactus- en Vetplantenclub Men schrijft ons: Er zal getracht worden een club op te richten voor R.K. jongens van 12 tot 15 jaar, om onder deskundige leiding, meer kennis bij te brengen tot het kweeken van bovengenoemde planten. Ook zal er ge legenheid zijn planten onderling te ruilen. De contributie zal zeer gering zijn, zoodat ieder kan deelnemen zonder geldelijk be zwaar. Leider is een bekwaam volwassen per soon, evenals de beheerder der kasmid delen. Inlichtingen Roemer Visscherstraat 5. Ook zijn donateurs(trices) welkom tot steun aan dit mooie doel (minimum bij drage ƒ1.per jaar). BIOSCOPEN. LIdo. Stevenson, de bekende Engelsche schrij ver van „creepy" verhalen, heeft in dit genre met zijn „Goud-Eiland" wel een meesterwerk bereikt. Dit sensatie-rijke boek is verfilmd en wordt deze week in Lido vertoond. Filmspelers met klinkende na men Wallee Beery, Jackie Cooper, Lio nel Barrymore, Lewis Stone e.a. hebben in het verhaal een groot aandeel. Wallace Beery als de een-beenige scheepskok, is een vreeselijk vies type, een afzichtelijk moordenaar, maar zelfs de slechtste mensch heeft nog een gaaf plekje. De mui ter heeft een stille bewondering voor het manhaftige kereltje Jim Hawkins, dat als scheepsmaatje meevaart op het zeilschip, dat het Goud-eiland gaat ontdekken. Op dit eiland is een groote schat begraven, maar vóór de rechthebbenden hun dubloe nen en dukaten in handen hebben, wordt et nog menig robbertje gevochten en wordt menigen schurkenziel het levenslicht uit geblazen tot groote stichting van het bios coop-publiek, dat soms lust zou voelen om zich in den strijd te mengen en zich even eens een aandeel in de glinsterende schat te verwerven. Een spannende en karakter volle film, die wordt ingeleid door twee dwaze een-acters, waarvan menschen, die op dolle kluchten gesteld zijn, zullen ge nieten. Lux or. Deze week gaan in het Luxor-Theater twee reprises van films, welke ondanks dat en ondanks zelfs de zomerwarmte in staat blijken en ook waard zijn belang stelling te trekken. Voor de pjauze de interessante klucht „Victor en Victoria" met Herman Thimig en Marta Eggerth, na de pauze „Das Lied van Monte Carlo" met Jan Kiepura en Paul Kemp in de hoofdrollen. De geschiedenis van beide films mogen we bekend achten, maar voor degenen, die deze rolprenten nog niet zagen de aanspo ring alsnog een kijkje te gaan nemen, want er valt te genieten van heerlijke mu ziek, prachtig stemmenmateriaal, fijn ge vonden en uitstekend uitgewerkt enscena- rio, kortom het zijn films, welke een her- vertooning ten zeerste billijken. Volwasse nen hebben "n avond van onschuldig amu sement. In het voorprogramma brengt het Pro- filtinieuws o.m. de ramp van het K. L. M.- vliegtuig de Kwikstaart nabij Schiphol. Casino. De film „Opgejaagde menschen" draagt haar naam niet ten onrechte, want ze geeft ons de politie-achtervolging te aanschou wen van den meubelmaker Vincent (Eugen Klöpfer) en diens achtjarig zoontje Bou- bou (Hans Feher). Juist op den dag van zijn tweede huwelijk ontdekt de politie, dat Vincent niemand anders is dan Ber- nier, een tuchthuisboef, die beschuldigd van moord, „levenslang" kreeg en tien jaar geleden uit de gevangenis wist te ont snappen. Vincent neemt nu -met Boubou de vlucht. Hij komt in Marseille en in deze stad worden de twee menschen door de politie nagejaagd als wilde beesten om ten slotte toch weer gearresteerd te worden. Maar den bekent een vrouw, dat zij den moord gepleegd heeft, en niet Vincent, die steeds volhield, dat hij onschuldig was, Vincent wordt in zijn eer hersteld en zoo eindigt deze merkwaardige en door de pers geprezen film met een blijde ontknoo ping. Goed spel wordt vooral geleverd door den kleinen Hans Feher, die de toeschou wers steeds voor zich inneemt. De tweede film „Als het startschot knalt" brengt ons op de renbaan en geeft onver- valschte sport-sensatie. Doch ook de liefde heeft hier vrijen toegang en zoo krijgen sportlievende menschen en romantisch aan gelegde bezoeksters ruimschoots hun deel onderwijl genietend van 't charmant spel van Claudide Dell in de rol van Sally, de beminde van den jockey Terry Nolan (Buster Collier). Een goed programma, dat we uithoofde van een paar zeer mondaine tooneeltjes toelaatbaar moeten achten voor volwasse nen. UIT DE OMGEVING LEIDSCHE ND AAI St. Josephsgezelilen. Zondagmorgen Zondag te 11.30 ontspanning, tevens des avonds te 7.30 uur, waarbij gelegenheid om de nog te betalen bijdragen voor de reis op Zondag 4 Augustus te voldoen. Onze touringcar biedt plaats voor 37 per sonen, reeds zijn er 34 deelnemers. Dinsdag 30 Juli 8 uur Maria-Congregatie waarna ontspanning. Donderdag 1 Aug. te 7.30 uur biljart club A. D. O. en Zaterdag 3 Aug. te 7.45 uur ontspanning. KJ.M.V. Zaterdagavond van 7.30 9.30 uur zwemmen, Mauritskade 4, Den Haag. Maandagavond te 8 uur voetbalontmoe ting op het A.V.V.-terrein tegen de K. J. M. V., afdeeling Loosduinen. Dinsdagavond te 8 uur Maria-Congre gatie. Vrijdagavond van 8.3010.30 uur So- cieteitsavond. Excursie naar Brussel we reldtentoonstelling op Zondag 4 Aug.; on kosten alles inbegrepen 5.50. Opgave voor deelnemers en deelneemsters tot en met 28 Juli bij Jac. Scholtes en Piet Al. Enkel gebroken. Gisteravond kreeg de vrouw van den heer H., bij het vervoeren van den huisboedel uit de spoorwoning naar de Tedingerstraat, een groote kast op het been. Dr. Dorsten uit Voorburg, die ontboden werd, constateerde een enkel breuk. VEUR Staatspartij. Donderdag hield de R.K. Staatspartij, afdeeling Veur, een algemee- ne ledenvergadering in het Patronaatsge bouw. Wegens bedanken van den voorzitter en afwezigheid van den tweeden voorzitter, werd de vergadering geleid door den eere voorzitter, die de vergadering opende met den christelijken groet. Aan de orde komt bestuursverkiezing. Bij enkele candidaatstelling werden geko zen verklaard de heeren W. v. d. Meer, M. Schalkwijk, C. van der Heijden, H. J. Mol, A. J. Remmerswaal, Chr. Vieveen, G. van Veen Azn., D. P. van den Berg. Daar het bestuur echter uit 11 leden bestaat, werden door het bestuur een drietal can- didaten gesteld, terwijl uit de vergadering nog een 5-tal candidaten naar voren wer den gebracht. Bij de eerste vrije stemming werden gekozen de heeren G. van Veen Czn. en J. C. Coomans, terwijl bij herstem ming wordt gekozen de heer W. J. Bleijs. Met algemeene stemmen wordt de heer H. J. Mol tot voorzitter gekozen. Tot afgevaardigden en plaatsvervangen de afgevaardigden werden gekozen resp. de heeren Th. Raaphorst en W. van Veen Czn., en 2 bestuursleden voor de kringver gaderingen en als afgevaardigden en plaatsverv. afgevaardigden naar de Staten- kringvergaderingen resp. de heeren Th. Blokland en Th. Tetteroo en 2 bestuurs leden. Na rondvraag sluiting. AGENDA LEIDEN. ,De avond-, nacht- en oZndagdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807, C. B. de Metz, Korevaartstr. 51, telef. 3553 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, telef. 274. Ds Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: Bruins Slot, Nieuwzwaag, P. van Es, Nie- mer en Starck. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordi waargenomen door dokter Varekamp. Te lefoon 1916. ten gelanceerd van buitenlanders over den in ons land ingetreden politieken toestand. Het is vooral over de positie van den gul den, dat deze buitenlandsche stemmen hun inzicht weergeven. Op zich zelf is daartegen niets in te bren gen. Bedenkelijker wordt het echter, wanneer deze buitenlanders oordeelvellingen gaan geven over onzen politieken toestand, waar over zij op hun wijze gaan philosofeeren, over wat in ons land dient te gebeuren. Wanneer b.v. in de „N. R. Crt." (Av.bL 24/7 '35) een artikel in de Figaro van Wla- dimir d'Ormesson ons wordt geciteerd, heet het daar: „De hoop op een schikking ligt ten slotte in de moeilijkheid (mogelijk heid?) om den heer Colijn te vervangen". Het is duidelijk, dat hier gepraat wordt door iemand, die van onzen Nederlandschen toestand geen juist begrip heeft. Even verder zegt de heer d'Ormesson: „Het land is in zijn geheel tegen devalua tie en de eerste maatregelen van een nieu we regeering zouden dit bewijzen". Afge zien van de vraag hoe men persoonlijk te genover het. devaluatie-probleem staat, een notoire onjuistheid is het te beweren, dat het land in zijn geheel tegen devaluatie is. In de „Maasbode" (Av.bl. 57/7 '35) wordt melding gemaakt van een hoofdartikel in de Londensche „Daily Telegraph" waarin o.a. wordt gezegd: „De slag om den gulden te redden wordt geleverd door Colijn en Koningin Wilhelmina". Tegen deze voor stelling van zaken past een diep-emstig protest. Het wordt in Nederland toch wel door een ieder als een onbehoorlijke mis kenning van de hooge, bovenpartijdige po sitie onzer Koningin gevoeld, om Haar op deze wijze te betrekken in een volkomen zakelijk economisch-politiek strijdpunt. Dergelijke buitenlandsche voorstellingen late men liever buiten onze meenin>gsver- schillen. Niet zij hebben ons volk leiding te geven en voorlichting te geven over wat ons volksbelang in deze dagen vraagt cn eischt. En bijzonder het voor Nederlandsch gevoel afgrijselijke verwringen van onze constitutioneele verhoudingen door buiten- landsch geschrijf worde door ons, Neder landers, met den meesten klem afgewezen. Ook eenige Belgische stemmen worden ons voorgehouden. A titre d'information is daar geen bezwaar tegen. Maar men hechte aan deze voorlichting voor de beoordeel ing van den politieken toestand in ons land niet de minste waarde. Het liefst late men de buitenlanders „er buiten"! SPORT VOETBAL Nederlaagwedstrijden C.G.W. De uitslagen van deze week zijn: afd. II C.G.W. II4e Reg. Infanterie 1—3. Afd. I: C.G.W. I—Algemeene I 5-^. Maandagavond speelt C.G.W. nDe Kroon. Scheidsrechter v. d. Velden. Woensdagavond C.G.W.-comb. tegen Stoeke. Vrijdagavond C.G.W. I tegen S.C.O. I uit Oegstgeest. Scheidsrechter J. Crama. Alle wedstrijden op Stoeke-terrein 7.15 uur. LAATSTE BERICHTEN C. A. O. in de schoenindustrie. Uit Waalwijk wordt bericht: Na langdurige en voor beide partijen zeer moeilijke onderhandelingen is thans weer een collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie tot stand gekomen, welke op 29 Juli e.k. bij een zestigtal van de meest beteekenende schoenfabrieken in werking zal treden. De collectieve arbeidsovereenkomst is afgesloten tusschen de Federatie van Ne- derlandsche Schoenfabrikanten eenerzijds en de Roomsch-Katholieke, Christelijke en Algemeene fabrieksarbeidersbonden ander zijds. De totstandkoming van dit contract is van het grootste belang voor de rust en de vrede in het bedrijf, terwijl men er even eens een stap in de richting van meer ge ordende toestanden in mag zien. HET BUITENLAND LATE MEN „ER BUITEN". In verschillende bladen worden berich-

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2