ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. De patronen, welke voor de lezeressen in deze Damesrubriek beschikbaar worden gesteld, zijn verkrijgbaar tegen den prijs van 50 et per stuk. Wij kiezen voor onze abonné's zooveel mogelijk de gangbare ma ten, zoodat een ieder haar voordeel kan doen. De patronen kunnen worden besteld per brief, met bijgesloten postzegels, of per postwissel aan de Moderedactrice Dames- rubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. De gevraagde patronen worden binnen en kele dagen aan u afgezonden. EEN PRAKTISCHE HUISJAPON. Dit gemakkelijk huisjaponnetje, No. 901, kunnen wij het best vervaardigen van een niet te kostbare bedrukte stof, zooals b.v. waschecht» linnen of sterke mousse line. Zooals op het prentje duidelijk wordt aangegeven, valt het rechter- pand van de japon over het linker heen, hetgeen voor al bij ons huiswerk gemakkelijk zal zijn. De kraag ziet er nogal bewerkelijk uit, maar is dit toch niet Het is feitelijk een een voudige sjaalkraag. De knoopen op het lijfje en den rok zorgen voor een behoorlijke sluiting van de jurk. De rok is niet klokkend, maar dient vol doende ruimte te hebben, om bij het loopen of bukken niet te hinderen. De panden loo pen daarom naar onderen toe iets wijduit doch niet te veel, want, zooals ik reeds zei, een klokrok dient deze japon niet te heb ben, daarvoor immers is het maaksel te een voudig. De mouwen zijn, zooals u ziet kort en tamelijk strak. Indien gewenscht neemt men deze iets wijder, maar een kort smal mouwtje staat over het algemeen vlugger. Het kleine, smalle manchetje op de mouw maakt de garneering van de mouw uit Verdere versiering heeft deze japon niet noodig; de bedrukte stof en de knoopgar- neering, alsmede de groote gesp op de breede ceintuur, zorgen voor de noodige verseiring. Patronen verkrijgbaar tot en met 50. EEN GEMAKKELIJK ZOMERMANTELTJE. Een gemakke lijk zomermantel- tje toonen wij hierbij onder no. 902. Het jasje is ge maakt van dunne, soepele zomer- mantelstof, of wel licht heeft u een winterjapon, die wat ouderwetse h is geworden en die als materiaal voor dit geestige man teltje kan dienen? De snit van het jasje is heel eenvoudig, feitelijk nauwelijks een beschrijving waard. De voorpanden en het achterpand, de mou wen, de kraag alles loopt recht naar om laag; een bepaalde coupe behoeft in dit model niet te zitten, omdat het jasje op een sportief japonnetje dient te worden gedra gen. Als eenige garoeering zet men op de rechte kraag, die van achteren, doordat zij recht wordt geknipt, half tegen den hals opstaat, een gebloemde of gestreepten fan- tasierand aan, doch men houde er wel reke ning mede, dat deze garneering bij het des sin van het mantetlje moet passen. Een smalle manchet zet men op de mou wen bij den pols aan. Een tweetal zakken, tamelijk diep, wor den boven op het jasje gezet. Geestige zomerjapon voor jonge meisjes. Hierbij weer eens een modelletje van een zomerjaponne tje voor onze jonge meisjes. Deze japon (no. 903), toont wel eenige overeen komst met het mo del 901, maar bij nader beschouwen is zij toch weer verschillend. Wan neer men even zijn aandacht aan de beide plaatjes wil besteden, dan zal men zien, dat no. 903 meer een ja ponnetje is voor jongemeisjes, ter wijl no. 901 ook door een dame van middelbaren leef tijd kan worden ge dragen, tenminste wanneer men slechts een geschikt dessin vindt. Het model 903 dan is gemaakt van een bont gebloemde stof, een dier stofjes, waar van er in dit zomerseizoen zoovele zijn! Dit eenvoudig model kan evenwel ook van een stevige katoenen of halflinnen worden ver- AARDIGE LAMPIONS VOOR DE TUIN. De snit is heel eenvoudig. De rok krijgt slechts enkele naar buiten springende plooitjes, welke tot op kniehoogte zijn in- gestikt. De mouwen zijn kort en strak; hebben ook hier weer een glad opslagje. Om den hals komt een half-opstaand kraagje. Het belegstukje van voren verbergt de opening, welke door middel van eenige drukkertjes wordt gesloten. Dit model is verkrijgbaar in de maten 42 en 48. Reizen en onze garderobe. Om werkelijk prettig te reizen moeten we ervan overtuigd zijn, dat onze garde robe voor 100 pet. in orde is. Een plotselinge verandering van tempe ratuur is geen uitzondering in ons klimaat. Vergeet daarom niet een warme wollen mantel mee te nemen, een tailleur waarbij een rokbroek hoort. Voor 's middags niet alleen dunne "toilet jes, ook warmere, gekleede jurken nemen we mee. En 's avonds? Ja dan zijn we „en grand gala" en den ken niet aan 't klimaat! DE VERZORGING VAN ROZEN IN DEN ZOMER. Wanneer kunnen wij ze snijden. De liefde voor rozen, de ook thans nog onbestreden koningin der bloemen, is reeds vele eeuwen oud, maar vooral de laatste jaren is het gelukt, door zorgvuldige cul tuur de mooie kleuren en vormen te ver krijgen, die het oog verrukken en ons stil doen zijn over de heerlijkheid der bloemen. Van sneeuwwit tot diep, bijna bruinachtig goudgeel, van het zachte rose tot het vurige purperrood treft men allerlei nuances. Hoe verrukkelijk is niet de geur, welke tot ons komt, wanneer wij door een rozentuin wan delen met hooge stamrozen, terwijl de klim rozen onze muren en prieelen op een sprookjesachtige wijze begroeien en het kleine mosroosje bescheiden tusschen het groen dier perken verscholen blijft. In de buitenwijken bloeien om de hekken en de lagen muurtjes der tuinen de tros- rozen, welke weliswaar niet geuren, maar het oog boeien door haar hoeveelheid bloe men. Nieuwe soorten van rozen zijn gekweekt en bevredigen den meest verfijnden smaak, maar stellen dan ook hooge eischen, wat haar verzorging aangaat; vooral in droge dagen is rijkelijk begieten noodig. Wan neer men bemerkt, dat de roos luis heeft, is het noodig, dat zij des avonds met een speciale spuit worden bespoten. Moet eenige rozen afsnijden, dan nemen men de stelen niet te lang, want hierdoor maakte men den stam zwak en meer dan enkele bladen diene men ook niet af te kinppen. Uitgebloeide rozen moeten zoodra zij gaan verleppen, weggeknipt worden, hetgeen de plant ten goede komt en de bloeitijd ver lengt. Wil men eenige rozen als kamerversie ring plukken, dan moet dit heel in de vroegte geschieden, alvorens de zon op de bloemen kunnen inwerken. Rozen komen het meest tot haar recht, indien zij alleen in een vaas staan, zonder andere bloemen; liever beperke men zich dus tot enkele rozen, b.v. vijf of zes, om in het midden op tafel te plaatsen, b.v. in een kristallen vaas. De vaas moet goed van vorming zijn, naar boven toe wijder uit loopend, om de bloemen geheel en al tot haar recht te doen komen. Wordt de verjaardag in den zomer feestelijk gevierd, dan be- hooren er lampions bij! Ieder, die wel eens zoo'n verlichten tuin heeft gezien, weet, hoe bijzonder aardig het is die zacht gekleude lichtjes in boomen en struiken te zien. Deze lampions nu zijn eens iets anders dan de gebruikelijke van papier. Hiervoor maakten wij een geraamte van heel dun ijzer- draad, dat wij bespannen met raffia. Wij gaan van draad tot draad en slaan telkens het raf fia één keer om de ijzerdraad heen voor wij verder gaan, om zoodoende het geheel stevig te krijgen. Electrische veertjes zijn na tuurlijk het veiligste, maar die kaarsen, welke wij in de papie ren lampions gebruikten, kunnen natuurlijk ook nu dienst doen, ofschoon: raffia is heel brand baar, dus voorzichtig! Het verdient aanbeveling de lampions aan ijzerdraad op te hangen. DIE „VERVELENDE" SPROETEN! Meermalen ontvangen wij brieven, waar in men ons vraagt, wat wij toch tegen die vervelende sproeten kunnen doen. Zij blij ken vele dames met een afschrik te ver vullen en een typisch verschijnsel is, dat zij, die geen sproeten hebben, ze inderdaad interessant vinden. Trouwens, het moet ons van het hart, ook wij vinden het allerminst leelijk en alleen vrouwen en meisjes welke een zeer fijne en gevoelige huid hebben, krijgen het eerst sproeten. In Engeland noemt men het „Sun kisses", een origineele uitdrukking inderdaad! Sproeten ontstaan door het verkleuren van het pigment onder de huid en worden veroorzaakt door de inwerking van het sterke zonnelicht. Zal men dan ook het gelaat aan felle zon blootstellen, dan zijn voor velen de „Sun kisses" onvermijdelijk? Natuurlijk kan men trachten de huid min of meer te beschermen door op hals en armen, evenals op het gelaat een be paalde lotion op te brengen. Alleen het inwerken van crème en een wolkje poeder op de huid helpt niet afdoen de en in geen geval mogen olijfolie of te vette crème worden aangewend, daar vet in eiken vorm de zon aantrekt. Men kan na het opbrengen van wat crème een dikkere poederlaag dan gewoon lijk opbrengen, doch beter nog is een lotion en poeder, die even donker gekleurd is als de sproeten b.v. ocre of een dergelijke tint. Het gewone naturele chair, e.a. geven niet de gewenschte uitwerking. Het dragen van een breed gerande hoed is eveneens aan te bevelen, daar het gelaat hierdoor meer beschermd wordt. Natuurlijk zijn er tevens verschillende lotions in den handel, die een bleekende werking op de huid hebben. Meermalen wordt de raad gegeven het gelata te blee- ken met pure citroensap, doch veelal is dit te scherp en irriteert de huid onnoodig. Wat men van raffia kan maken Op bijgaand prentje ziet u een op heel eenvoudige wijze vervaardigd mandje, ge fabriceerd uit lange reepen, gekleurde raf fia. Is een dergelijk werkje geen aardige bezigheid voor onze kleine meisjes? Heel eenvoudigis dit werkje; het bestaat n.l. bijna uitsluitend uit vlechtwerk, iets, dat wij op de kleuterschool reeds leerden. Om het mandje den vorm van een korfje te geven, dienen wij de uiteinden van de raffiastrooken bij elkaar te brengen en ze vast te binden met een gekleurd touwtje ofwel met een klein strookje raffia. Het hengsel is één geheel met het korfje. Om dit stevig te maken, slaan wij er nog een extra reepje raffia of touw omheen. Indien men schilderijen tegen vochtige wanden heeft gehangen, moet men met kleine nageltjes stukjes kurk tegen den muur bevestigen, waardoor zij niet in aan raking komen met den muur, doch on merkbaar van verwijderd worden. VOOR DE KEUKEIN. BROOD MET RHABARBER EN CUSTARD VLA. Benoodigd: 8 dunne sneedjes beboterd oud brood zonder korst; 2 dikke stelen rhabarber, 50 gram suiker, een halve liter melk; 40 gr. custardpoeder, 50 gram sui ker, 1 platte eetlepel boter. De rhabarberstelen worden met een weinig water gaar gekookt en vermengd met de suiker. In een glazen kom worden beurtelings laagjes brood en rhabarber gelegd, terwijl het laatste laagje uit brood moet bestaan. Hierop legt men b.v. een ontbijtbordje en drukt het geheel flink aan, plaatst er desnoods eenige uren iets zwaars op. Vier dl. melk wordt met de suiker aan de kook gebracht, met de overige melk wordt de custardpoeder aan gemaakt en bij de kokende melk gevoegd, roerende even laten doorkoken de boter door de massa kloppen, als de pan van het vuur is, daarna de vla over het brood- laagje gieten en alles koud laten worden. Bruinbrood-sandwiches zijn heerlijk met plakjes tomaten op komkommers, ter wijl schijfjes champignons aangemaakt met wat mayonnaise, een delicatesse is; men legt er dunne plakjes radijs op en bestrooit deze met fijngehakte peterselie. Warme lever van gevolgte of kalfslever wordt fijngehakt en met een weinig spek vet vermengd; hierbij voegt men wat ge snipperde gefruite uien en mengt alles dooreen, waardoor een smakelijke beleg ging voor de boterham wordt verkregen. Om brood, roggebrood en kaas tegen schimmel te behoeden, moet men in de broodtrommel of kaasstolp een klein vaat je met zout plaatsen. EIERSCHOTELTJE Benoodigd: zes eieren, 100 gram ham, petehselie, fijngehakt uitje, geraspte kaas. Hardgekookte eieren worden gehalveerd in de lengte op een schaaltje gerangschikt, daarna bestrooid met de fijngehakte ham, peterselie en het uitje, terwijl de geraspte kaas over de bovenkant wordt verdeeld, terwijl een schaaltje mayonnaise bij de eieren wordt geserveerd. Voor de mayonnaise is noodig 1 eier dooier, dat met peper en zout en 1 eet lepel azijn schuimig wordt geklopt, daar na wordt druppelsgewijze, in den aanvang althans ongeveer 1 dl. beste sla-olie bij 't dooier gevoegd, steeds kloppende. Men kan de eieren op een bedje van sla leggen, hetgeen aardiger staat. HUISVROUWEN GEVEN ELKANDER RAAD Wasch-„geheimen". Organdie japonnen mogen nimmer ge steven, doch eerst in zacht zeepsop ge was- schen worden, daarna in lauw water eenige malen spoelen en ten slotte halen door water, waarin op 1 L. 1 blad gelatine is opgelost en een weinig suiker. In de scha duw drogen, doch volstrekt niet in den wind. Shantung wordt eveneens veel mooi er van glans indien men het apprêteert met gelatine en geheel droog opstrijkt. Zijden tricot nachthemden en dessais worden aan den verkeerden kant gestreken. Kleuren goed te houden na het wasschen hangt voor een deel van het spoelen af. Rood en groen worden gespoeld in water en azijn in het laatste spoelwater, purper en loodgrijs blij ven goed van kleur door toevoeging van soda, zuiver potasch wordt bij het naspoe len van, zwart willen stoffen gebruikt. KOFFIEPRAATJE. 's Morgens zoo een een uur of 11 worden de werkzaamheden even gestaakt en we gaan een kopje koffie drinken. Vriendinnen komen even binnen, vertel len het laatste nieuwtje en genieten van een geurig kopje, 't is zoo echt genoegelyk dat uurtje 's morgens. We rekenen er zoo'n beetje op dat er wel iemand zal komen aanwippen en maken wat extra cake of koekjes. Vroeger was een cake pas goed als er zóóveel eieren en zóóveel boter in verwerkt waren, de' huis vrouw was trotseh op de loodzware pro ducten en al pratende verdwenen die als sneeuw voor de zon. Tegenwoordig is dat anders, we voeden ons veel gezonder en weten precies hoe en wat we per dag moeten eten om de .juiste lijn" te bewaren! Het gebak is zoo gemaakt, dat we kun nen zeggen: „Ja eet dat maar gerust hoor, er is haast geen suiker en boter in". En we drinken niet meer ettelijke kopjes koffie achter elkaar als we niet zeker weten dat het coffeïne vrije koffie Hag is. Eeuwen lang hebben de menschen dus verkeerd geleefd en hun leven verkort door overmatig eten en drinken. Het is verbazing wekkend hoe ver de wetenschap op dat gebied n u gaat, we ver eenigen al het goede van den goeden ouden tijd met de modernste vindingen: het kof fiepraatje is nu heel gezond, tenminste het gifvrije koffiepraatje! En een hapje tusschen de maaltijden kan ook geen kwaad, meerdere kleine maaltij den zijn beter dan de ééne min of meer overladen hoofdmaaltijd waartoe velen door de aard van hun werkzaamheden ge dwongen worden. Dus als het eenigszins kan houdt de hand aan uw koffiepraatje! Wanneer de melk zuur wordt... Het is natuurlijk wel even onaangenaam, indien we op een gegeven oogenblik melk noodig hebben en deze in warme dagen op de meest ongelegen oogeblikken zuur blijkt te zijn. Geen nood, weggooien, doen wij niet, doch we gébruiken ze b.v. voor sla saus. Veel te weinig wordt sla met zure room of melk aangemaakt, evenals velen in den aanvang aan citroensap inplaats van azijn moesten gewennen. We druppelen bij de zure melk citroensap indien wij de smaak scherper wenschen. Verder kan men van dikke of zure melk een" smakelijk gerecht maken door er niet als gewoonlijk beschuit en suiker bij te voegen, doch geraspt zwart roggebrood, ge hakte peterselie, waf zout en kerry of peper. Zure "melk met vruchten is eveneens zeer smakelijk en men voegt er eveneens zwart roggebrood, dat gekruimeld is aan toe en allerlei vruchten die men zelf wenscht, ook süiker in dit geval. Men kan verder 1 halve Liter zure melk vermengen met 50 gr suiker, vanille sui ker en sap van 1/2 citroen, daarna 2 blaad jes in een weinig heet water opgeloste gelatine toevoegen, alles in een glazen schaal doen en op een koude plaats gedu rende 5 a 6 uren weg zetten. Presenteeren met gekruimelde bitterkoekjes. Als de zon niet schijnt. Op 't oogenblik klinkt dat natuurlijk zeer pessimistisch, maar, er moet toch zoo nu en dan even gedacht worden, aan de moge lijkheid van guur weer. En omgekeerd, als de zomer slecht inzet hoeven we niet rustig door te wandelen in winterkleeren en te denken, dat we niets anders noodig hebben. Op alles voorbereid zijn! Op zon en regen, op onverwachte kou de dagen en op een plotselinge hittegolf. Ook de kinderen moeten doelmatig ge kleed gaan bij elke temperatuur. Speelpak- ken voor warm en koud weer, jurkjes en truitjes. Er is een overvloed van keus, die 't kiezen zeer moeilijk maakt en een goede gids is welkom. Dit vindt U in het Practisch Modeblad. Voor alle jaargetijden staan er aardige vlotte modellen in, voor moeder en kind, voor den jongsten zoon en voor den grooten bengel, die een overall als vurigste wensch heeft. Jurkjes voor de kleine meisjes; met lange mouwtjes, en losse dunne voiletjes, lief en eenvoudig van snit. Het Practisch Modeblad schaft raad; al tijd. U kunt er altijd op vertrouwen, dat er ook iets voor U in staat. Met iedere gril van ons grillig klimaat wordt rekening gehouden. Dus: Uw keus wordt makkelijk gemaakt. Maar U zult nu zeggen: wat dan? Het is heel makkelijk om een aardig plaatje uit te zoeken, het modelletje, de garnee ring alles naar mijn smaak. Wist U niet, dat het Practisch Modeblad bijzonder goede knippatronen verkrijgbaar stelt? Knippatronen van een onberispelijke coupe tegen lagen prijs? Wat U ook uitzoekt U kimt zeker zijin van prachtige resultaten. Dus: le. geeft het Practisch Modeblad U raad, wait hoort bij een practisohe garderobe, 2e. U kunt die garderobe zelf maken. Die knippatronen van 't Practisch Mode blad, U hebt geen idee hoe heerlijk het is, om naar een werkelijk goed patroon het model te maken, dat U koos. Een bekwame coupeuse houdt met alles rekening en levert slechts onberispelijke patronen af. De modellen worden met zorg uitgezocht, zóó, dat er voor ieder wat bij is. Moeder en dochter gaan altijd goed ge kleed. In weer en wind, onder een stralend blauwe lucht en ook als de zon niet schijnt. Want.... het Practisch Modeblad is haar goede gids. Het Laatst verschenen nummer van „Het Practisch Modeblad" wordt U gaarne koste loos toegezonden door de moderedactrice van dit blad Nieuwe Havenstraat 58, den Haag tegen inzending van vijf cent porto.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 16