DE NEDERLANDSCHE VARKENSCENTRALE WOENSDAG 24 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. BINNENLAND DE ONGELUKKEN BIJ DE KJLJtL Antwoord van den minister op de vragen van Van Braambeek. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek in verband met de ernstige ongelukken, •welke in het laatste halfjaar aan vliegtui gen der KJLM. zijn overkomen, deelt mi nister Van Lidth de Jeude thans het vol gende mede. De ernstige ongelukken, die het laatste halfjaar aan vliegtuigen van de K.L.M. zijn overkomen, hebben niet geleid tot. den in druk naar hetgeen daaromtrent tot dus verre bekend is geworden dat zij zouden zijn toe te schrijven aan mindere zorg voor de veiligheid, of aan het verlangen om de diensten wel uit te breiden en de vlieg- tijden te verkorten, doch veeleer, dat zij moeten worden geweten, aan een hoogst ongelukkige samenloop van omstandighe den, waaraan het vliegverkeer steeds is 'blootgesteld. Geen reden voor ongerustheid. De gegevens betreffende het ongeval met het vliegtuig „Leeuwerik" zijn nog niet volledig, daar de uitkomsten van een on der zoek, ingesteld door de Duitsche autori teiten volgens de daaromtrent tusschen de luchtvaartadministraties getroffen inter nationale regeling nog worden afge wacht. Het onderzoek van rijkswege naar de ongevallen met de vliegtuigen „Kwik staart", „Maraboe" en „Gaai" is onmiddel lijk aangevangen. De vliegtuigen waarmede de diensten worden uitgeoefend voldoen aan de hoogste eischen, welke in Europa en de Vereen igde Staten worden gesteld. Uit den zeer uiteenloopenden aard der ongevallen, overkomen aan verschillende soorten van vliegtuigen, kan niet worden afgeleid, dat omtrent de kwaliteiten der vliegtuigen, waarmede de uitbreiding heeft plaats gevonden, ongerustheid behoeft te bestaan. Omzetting van den wekelijkschen dienst op Indië in een dienst tweemaal per week, is met het oog daarop verantwoord te achten en overeen te brengen met de eischen der veiligheid, daar zulks niet meer verhooging van risico met zich brengt dan een natuurlijk gevolg is van grootere fre quentie van het vervoer. In de wijziging van dezen dienst behoeft geenerlei van mindere voorzichtigheid getuigende drang te worden gezocht. Raad voor de Luchtvaart. Na elk ongeval van beteekenis, een Ne- derlandsch vliegtuig overkomen, worden de oorzaken van rijkswege nauwkeurig onderzocht. Niettemin wordt in de hierbo ven bedoelde ongevallen aanleiding gevon den om een onderzoek te doen plaats vin den naar de mogelijkheid van verhooging der veiligheid in het luchtverkeer door een van rijkswege in te stellen commissie en het resultaat van dat onderzoek aan de Kamer voor te leggen. Daarnevens wordt een herziening van de voorschriften omtrent het onderzoek van ongevallen met luchtvaartuigen voorbe reid, waarbij wordt overwogen de perma nente ongevallencommissie, bedoeld in ar tikel 154 der Regeling Toezicht Luchtvaart te hervormen tot een Raad voor de Lucht vaart, met bevoegdheden van soortgelijke strekking als die van den Raad voor de Scheepvaart. Naar wij vernemen heeft de oud-minister mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, zich bereid verklaard tot aanvaarding van het voorzitterschap der commissie van ondex*zoek inzake de K.L.M. VERLAGING VAN VASTE LASTEN. Beperking van het recht van executie noodzakelijk geacht. In den Haagschen Dierentuin heeft Dins dagmiddag de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers een groote algemeene vergadering van Bonds leden gehouden, waarm het wetsontwerp tot verlaging van vaste lasten is behan deld. De Bondsvoorzitter, mr. J. A. de Meijier, gaf in groote trekken een overzicht van het wetsontwerp. De voorzitter zeide, dat men aan de re geering gevraagd heeft, het request dat aan haar gezonden was, mondeling te mogen toelichten. Aan het slot der vergadering wend een motie aangenomen, waarin werd uitgespro ken, dat betreurd wordt, dat de regeering de belanghebbende organisaties niet heeft gehoord, dat men zich vereenigt met het door het bestuur aan de Tweede Kamer ge zonden adres, dat beperking van het recht van executie ten spoedigste noodzakelijk is met wettelijke maatregelen, vóórdat het wetsontwerp in behandeling komt. DE CLEARING MET DUITSCHLAND. Nieuwe voorschriften voor den tuinbouw- export. De betrokken instanties hebben bekend gemaakt, dat voortaan geen enkel tuin bouwproduct naar Duitsohland mag wor den geëxporteerd, indien niet is gekocht uit het zg. Duitsche gedeelte. Export voor eigen risico is dus ook niet uit het andere deel mogelijk. Voor deze regeling is alleen een uitzondering gemaakt met betrekking tot de compensatie-transacties. ONVERKOOPBARE KOMKOMMERS. Maatregel van het Centraal Bureau voor de Veilingen. In de afgeloopen week zijn aan verschil lende veilingen groote partijen komkom mers doorgedraaid, welke aan de veilingen geen prijs konden opbrengen. De handel in komkommers werd daardoor ontwricht en het bleek noodig, dat het centraal bureau voor de veilingen in Nederland regelend optrad. Op bepaalde veilingen zijn zelfs partijen komkommers tot een totaal van 140.000 stuks onverkocht gebleven. Thans heeft het centraal bureau bepaald, dat in verband met de sterke daling der komkommerprijzen het z.g. uitschot en stek, zoowel voor gele, groene als witte komkommers niet meer mag worden aange voerd. Hieronder vallen alle soorten, wel ke een minder gewicht hebben dan 42 K.G. per 100 stuks. DE EXPORT VAN TOMATEN NAAR DUITSCHLAND. Naar wij vernemen is bepaald, dat thans ook het soort B-tomaten met recht van be taling via de clearing mag worden geëx porteerd naar Duitschland. Op deze wijze is de verriuming van den export van to maten naar Duitschland dus nog vergroot. DE TEELTVERGUNNING VOOR BLOEMBOLLENKWEEKERS. Onder verwijzing naar het perscommuni qué d.d. 13 Juni 1935, ad ten 10de, verne men wij, dat de Minister van Economische Zaken nogmaals heeft bepaald, dat slechts aan die bloembollenkweekers in Augustus a.s. een teeltvergunnjng zal worden uitge reikt, die al htm verplichtingen inzake de betaling van de roeheffing en de roeom slag tegenover de Nederlandsche Sierteelt- oen trale hebben nagekomen. Aan dezen maatregel zal streng de hand worden gehouden. Verder vernemen wij, dat het bij' de kweekers over de verkoopnota te korten percentage berekend zal worden over deze verkoopnota, herrekend tegen de minimum prijzen, zooals bekend gemaakt in de Mi- nisterieele Beschikking d.d. 20 Juni 1935. Deze korting zal slechts worden toege past over de bloembollen geschikt voor ex port Tot deze korting zullen worden gemach tigd, naast alle door de Nederlandsche Sier teeltcentrale erkende exporteurs, de erken de veilingen, de erkende handelaren in bloembollen en de erkende bloemisten, die bloembollen als grondstof voor hun trek- kersbedrijf bezigen. Bovenbedoelde handelaren en veilingen zullen zich, voor zoover nog niet gescheid, ten spoedigste voor organiseering bij de Nederlandsche Sierteeltcentrale hebben aan te melden. DE MELKPRIJS. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscon- tract is voor de volgende week bepaald op 4 3/4 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2K cent per liter. IR. MUSSERT IN INDIë. De „Sperwer" te Medan geland. Arneta meldt uit Medan dd. 23 Juli: Een tachtigtal N.S.B.-ers wachtte in de hanger de aankomst van ir. Mussent af, ter wijl voor het station van de K.NJJL.M. een gelijk aantal belangstellenden niet-'NB.B.- ers aanwezig waren. De „Sperwer" landde om 14 uur 30, waar op de leiders van de N.S.B. te Medan, de heeren Gonggrijp en Trouw, zich naar het toestel begaven. Ir. Mussert bracht met zijn anm den N.SJB.-groet, hierbij „Hou Zee" roepend, waarop door de fcringleiders op gelijke wijze werd geantwoord. Tusschen de kringleiders begaf Mussert zich naar de hangar, waar hij de aanwezi gen met een „Zou Zee" begroette, welke groet door de aanwezige N.SJ3.-ers werd overgenomen. Te midden van de N.S.B.-ers hield ir. Mussert een korte toespraak, waar bij hij verklaarde blij te zijn dat hij was aangekomen. Thans komt eerst Java aan de beurt en over eenige weken keer ik weer terug naar Medan. De heer Mussert vertrok onder „Hou Zee"-geroep en applaus, begeleid door de leiders van de N.SB., naar de woning van den kringleider Gonggrijp. Morgenochtend om vijf uur vertrekt de .Sperwer" naar Batavia. Goedkoope trein. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een goedkoope trein naar Arnhem en Nijmeegn op de Woensda gen t-m. 7 September. Resultaat van een onderzoek naar haar handelingen 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 24 Juli 1935 Prijzen van 20. 40 370 447 546 880 1124 1138 1145 1140 1248 1250 1497 1889 1916 2213 2593 2720 3370 3495 3730 4133 4204 4648 4673 4683 4916 4984 4989 5108 5556 5719 6007 6488 6557 6722 6824 6869 7030 7575 7899 8221 8294 8446 8716 9030 9294 9569 9982 10562 10684 10711 11121 11212 11532 11563 11798 12683 13055 13169 13204 13302 13691 13735 14003 14115 14168 14252 14703 14934 15100 15317 15704 15841 16124 16254 16496 16974 17709 17792 17911 18057 18168 18198 18280 18399 18482 18672 18696 18846 18928 19095 19124 19127 19299 19492 19859 19878 20388 20440 20929 Verbetering: le klasse, 2e lyst: 5547 m. z. 5549; 9897 m. z. 9887. Zooals reeds eerder vermeld, heeft de Commissie van Onderzoek, betreffende Crisismaatregelen, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 19 Januari 1934 hare werk zaamheden beëindigd en in aansluiting aan het door haar op 31 Juli 1934 ingediend rapport, het definitief rapport omtrent het door haar ingestelde onderzoek naar de ges tie van de Nederlandsche Varkenscentrale aan H. M. de Koningin ingediend. Aan dit rapport, dat thans door den Mi nister van Economische-Zaken, na daartoe van H. M. de Koningin verkregen machti ging, is gepubliceerd en bij de Algemeene Landsdrukkerij verkrijgbaar, ontleenen wij het navolgende: De lange tijdsduur, gelegen tusschen den verschijningsdatum van het voorloopig en het definitief rapport is o.a. een gevolog van de omstandigheid, dat de Crisis-Accoun tantsdienst een zeer omvangrijk onderzoek moest opzetten voor de beantwoording van enkele der door de Commissie aan dien dienst voorgelegde vragen, ten aanzien van welke klaarheid moest worden verkregen, wilde het onderzoek voortgang kunnen vin den. De Commissie heeft het wenschelij'k ge acht voor een juiste beoordeeling van de gestie der Nederlandsche Varkenscentrale, de geschiedenis van het totstandkomen van de Orisis-Varkenswet 1932 te bestudeeren. Daarbij is haar gebleken, dat het in de be doeling van den wetgever heeft gelegen den handel in varkens en varkensvleesch bestemd voor de binnenlandsche markt, zooveel mogelijk vrij te laten. Aan de Cen trale kon en mocht derhalve naar het oor deel der Commissie, de eisch worden ge steld, dat zij bij hare gestie het hoofddoel en de nevendoelstellingen vam den wet gever in het oog hield en niet zonder nood zaak ingreep in den bovenomschreven han del. De Commissie is van oordeel, dat de N.V.C. zich aan dezen eisch niet heeft ge houden. Dit oordeel rust onder meer op de uitkomst van het door haar ingestelde on derzoek naar de 'betrekkingen, die tusschen de N.V.C. en de N.V. Engrosslaehterij „Welling" te Borculo hebben bestaan, wel ke voortvloeien uit het tusschen de N.V.C. en den Aartsdiocesanen R. K. Boeren- en Tuindersbond gesloten contract. Nadat de Commissie de voornaamste be palingen uit deze overeenkomst, welke als Bijlage I aan het rapport is toegevoegd, heeft genoemd, heeft zij nagegaan welke de beweegredenen waren, welke de Neder landsche Varkenscentrale ertoe hebben ge bracht bedoeld contract af te sluiten. Zij komt daarbij tot de conclusie, d^t aan de j haar door de N.V.C. opgegeven beweegre- I denen, welke om. waren gelegen in j moeilijkheden met den afzet van incourante i varkens weinig waarde kan worden toe- gekend. Naar het oordeel der Commissie moet de verklaring voor het aangaan der overeenkomst dan ook eerder gezocht wor den in de algemeene geneigdheid, welke er by partijen bestond om met elkaar in zee te gaan, welke geneigdheid t.en aanzien van „Welling" te meer verklaarbaar is, aange zien het dat 'bedrijf in de tweede helft van het jaar 1933 minder goed ging ten ge volge van de concurrentie, welke zij van bedrijven, die met de N.V.C. gecontracteerd hadden, ondervond. De Commissie spreekt als haar oordeel uit, dat de N.V.C. bij het aangaan der overeenkomst op de lucht hartige wijze is heengestapt over het be zwaar, dat bij haar zwaar had moeten we gen, ni. dat zij door deze overeenkomst aan te gaan, zonder dringende noodzaak ging grossieren voor de Nederlandsche markt, waardoor zij dus een daadwerkelijk aan deel nam in de verzorging van de binnen landsche markt, hetgeen geenszins tot de doelstellingen behoorde, voor welker ver wezenlijking zij in het leven geroepen was. De Commissie is voorts van oordeel, dat de N.V.C. openbaarheid had behooren te geven aan de door haar met „Welling" af gesloten overeenkomst, hetgeen niet is ge schied. De Commissie heeft om. het z.g. Bacon- contract, hetwelk mede als bijlage aan het rapport is toegevoegd, in haar onderzoek betrokken. De conclusies, waartoe de Com missie te dezer zake is gekomen, zijn de volgende. Vast is komen te staan, dat de aan de exportslachterijen over het eerste contract- jaar als gevolg van de te gunstige bepalin gen van het contract en mede als gevolg van het bijzondere groote aantal slachtin gen, uitkeerde vergoedingen al te ruim zijn geweest. Door de eerste wijziging van het Bacon- contract zyn de voorwaarden voor de ex- portslachterij en in vele opzichten minder gunstig geworden, waardoor op de vergoe dingen voor vaste en variabele kosten voor de N.V.C. een aanzienlijke besparing werd verkregen. Ook de vergoeding voor winst derving werd belangrijk verminderd. De bepalingen van dit gewijzigde con tract werden op lö April 1934 buiten wer king gesteld en op 27 Novmbber 1934 ver vangen door een nieuw contract met terug werkende kracht tot 15 April 1934. De be langrijkste wijziging van het laatste Bacon- contract is gelegen in de geheel nieuwe wijze van vergoeding der vaste kosten, welke nu wordt betaald in den vorm van eene uitkeering per 100 Kg. geslacht ge wicht., De Commissie is van ooi-deel, dat het Baconcontract thans geen aanstoot meer kan geven uit hoofde van te ruime beloo ningen van de door de bedrijven te pree- teeren diensten. Zij is echter van meening, dat niettemin met het huidige Baconcon tract niet wordt bereikt, dat de export slachterijen op de meest economische wijze voor de gemeenschap worden verricht en meent, dat bij grootere concentratie van de slachtingen in de het goedkoopstwerkende bedrijven stellig nog een omvangrijke be sparing zou kunnen worden verkregen. Deze aangelegenheid betreft evenwel, naar •het oordeel der Commissie een vraag van Regeeringsbeleid, welke buiten het terrein der bevoegdheid van de Commissie ligt. De Commissie heeft haar onderzoek voorts uitgestrekt tot een tweetal, herhaal delijk in verband met het Baconcontract ge noemde punten, te weten: a) de prijs, waarvoor de afvallen aan de bedrijven, welke met de Nederlandsche Varkenscentrale hebben gecontracteerd, worden verkocht en b) de prijs, waarvoor de z.g. binnenland sche varkens aan deze bedrijven worden geleverd. Het is de Commissie niet mogen geluk ken, zich een oordeel te vormen over het sub a. genoemde punt. Het door den Crisis- Accountantsdienst bij eenige bedrijven in- gestlede onderzoek naar de eventueele op den aankoop van afvalproducten gemaakte winst leverde geen voldoend sprekende uit komsten op. De prijsbepaling geschiedde aanvankelijk door mededeeling van drie baconfabrikan- ten aan de Nederlandsche Varkenscentrale van de door hen voor de afvalproducten gemaakte prijzen. Aan de hand van deze op gave werden dan door de Nederlandsche Varkenscentrale de prijzen vastgesteld. Deze wijze van prijsstelling beantwoordde, naar het oordeel der Commissie, niet aan billijke voorwaarden van onpartijdigheid. Sinds 21 December 1933 is de prijsbepaling echter opgedragen aan eene Commissie, bestaande uit een onpartijdigen voorzitter, twee koopers en twee concurrenten. Ten aanzien van het sub. b. genoemde punt deelt de Commissie mede, dat het door de Nederlandsche Varkenscentrale geleden verlies op de door haar verkochte binnen landsche varkens in 1933 bijna 3 cent per 100 Kg. heeft 'bedragen. Een zoodanig ver lies vraagt zeker de aandacht. De Commis sie heeft herhaaldelijk het vermoeden hoo- ren uiten, dat de varkens voor een te ligen prijs aan de bedrijven werden verkocht, waartegenover als verklaring werd aange voerd, dat de Centrale doorgaans een te hoogen prijs aan den boer bestaaide, om de markt te steunen. De 'bepaling van den prijs, waarvoor deze varkens aan de bedrijven werden geleverd geschiedde aanvankelijk door de N.V.C. zelf. Sedert 21 December 1933 heeft zij plaats door de eerder genoemde Commissie. Zooals de Commissie reeds in haar voor loopig rapport heeft medegedeeld, was ter beoordeeling van de vraag, of de bacon be- drijven de varkens tegen te lage prijzen verkregen hebben, een vergelijking tus schen de inkoópsprjjzen van de z.g. be schutte bedrijven en die van de vrije be drijven noodzakelijk. Gebleken is, dat in het algemeen de beschutte bedrijven en in het bijzonder de N.V. Uithoornsche Bacon- I fabrieken, hun varkens tegen lageren prijs van de N.V.C. betrokken, dan waartegen de i vrije bedrijven de varkens op de vrije i markt inkochten. Van bevoordeeling der beschutte bedrijven kan echter, naar het oordeel der Commissie, met eenige zeker heid niet worden gesproken. Het trekken van conclusies in deze is ten eenenwiale on mogelijk, daar uit het ingestelde onderzoek tevens de geringe .waarde der daarbij ver kregen gegevens is gebleken. De omstan digheid, dat de beschutte bedrijven var kens van alle kwaliteiten moesten accep teeren, terwijl de vrije bedrijven selectie konden toepassen, moest volkomen normaal naar een lageren gemiddelden inkoopsprijs voor de beschutte bedrijven leiden. Bij de „Slotopmerkingen" vat de Com missie het resultaat van haar onderzoek samen. Zij merkt op, dat toen de Minister van Economische Zaken op 8 Februari 1934 de Commissie installeerde. Zijne Excellen tie haar verzocht reeds „aanstonds een on derzoek te willen instellen, in verband met veel verspreide geruchten, omtrent de vraag, of bij de gestie van de Crisis-Var- kenscentrale, in wellk onderdeel dan ook, iets geschied is, wat uit een oogpunt van politieke moraliteit afkeuring verdient". De Commissie heeft bij de vervulling van hare taak aan bovenvermelde opdracht een ruime interpretatie gegeven. Klachten, welke zelfs bij een zeer ruime uitlegging van het begrip „politieke moraliteit" niet vielen binnen het terrein, door dat begrip bestreken, heeft de Commissie echter uiter aard niet in behandeling kunnen nemen. Het is de Commissie een voldoening te kun nen verklaren, dat, afgezien van misdragin gen van enkele personen van lageren rang, tegen wie óf de Justitie óf de leiding der N.V.C., óf beide, zijn opgetreden, haar ook bij haar voortgezet onderzoek niet is ge bleken, dat door of vanwege de N.V.C. han delingen zijn gepleegd, welke uit een oog punt van politieke moraliteit afkeuring verdienen. Naar aanleding van het bovenstaande kunnen wij nog mededeelen, dat bij den Mi nister in overweging is óf, en zoo ja, welke maatregelen in verband met de door de Commissie in haar rapport neergelegde con clusies geboden zijn. De ramp van de „Gaai" HET VOORLOOPIG RESULTAAT VAN HET OFFICIEELE ONDERZOEK. IVJededeeling van het Zwitsereche Departement .van .Luchtvaart. Omtrent het tot dusverre bereikte resul taat van het onderzoek naar den ramp van „De Gaai" bij Pian San Giacomo (Misox) deelt het Eidgenössische Luftamt mede: Het onderzoek is thans in zooverre af gesloten, dat een overzicht over de tot het ongeluk leidende omstandigheden verkre gen kon worden. Het onderzoek naar dé tails, die eerst by het opruimen van de overblijfselen toegankelijk worden en na sporingen inzake de radio- en meteorolo gische dienst, zijn nog aan den gang. On der voorbehoud van de resultaten van deze détail-nasporingen kan over het waar schijnlijke verloop het volgende worden gezegd: Volgens de waarnemingen en de mete orologische omstandigheden kan aangeno men worden, dat de piloot in den loop van een hevig onweer dat vooral in het nabij de plaats des onheils gelegen Mesocco aan zienlijke verwoestingen heeft aangericht (wegspoelen van bruggen en gebouwen), trachtte in het gebied van den Sint Bern hardt uitzicht op den grond te krijgen en over den pas naar het Noorden te vliegen. Daarbij werd het vliegtuig doorwolken ingesloten in de dalketels ten Zuiden van San Bernardino, zoodat het eerst geruimen tijd in een kleinen kring moest vliegen, teneinde dan een uitweg naar beneden in den aanzienlijk grooteren dalketel van den Pian San Giacomo te vinden. Na een oriënteeringsrondvlucht was de piloot voornemens daar klaarblijkelijk een nood landing te verrichten met ingetrokken lan dingsgestel op een langzaam stijgende Al penweide, die wel had kunnen gelukken zonder persoonlijke ongelukken. Door de ongewone omgeving van den nauwen dal ketel, het lage wolkendek en den zwaren regen werd deze noodlanding ten zeerste bemoeilijkt. Mogelijk hebben daarbij ook nog de kabels en masten van een draad- baan voor houttransporten een rol ge speeld, zoodat het vliegtuig ten slotte in de curve voor het begin van de noodlading op ongeveer 50 M. hoogte snelheid verloor, voorwaarts tusschen de dennen viel en bij het neerslaan verpletterd werd. Er zijn geen aanwijzingen voorhanden, waarom de piloot de van ouds beproefde methode van het passeeren der Alphen op groote hoogte niet heeft gevolgd. Volgens de hem toe gezonden weer-adviezen zou de mogelijk heid hebben bestaan op groote hoogte er door heen te komen, zonder door wolken of onweer gestoord te worden. Eenigerlei technische gebreken aan het Douglas-toe- stel of zijn motoren konden tot dusverre niet worden geconstateerd. Slachtoffers niet vóór Donderdagmiddag in Nederland. Naar wy vernemen zullen de stoHelijke resten der slachtoffers van de ramp met de Gaai, niet vóór Dondermiddag in Ne derland aankomen. Volgens de voorloopige regeling zal, wat de begrafenisplechtigheid! te Amsterdam betreft, het stoffelijk overschot van den heer A. A. Content en zijn 14-jarig zoontje, Vrijdag te 12 uur op Zorgvlied worden be graven, waarna, waarschijnlijk te twee uur 's middags de ter aarde bestelling geschie den zal van den gezagvoerder Feyst, en den radio-telegrafist Aafjes. Treffend uitgeleide. De K.L.M.-inspecteur Moes heeft aan zyn directie heden getelefoneerd, dat de bevol king van het dorpje San Giacomo op tref fende wijze de slachtoffers uitgeleide heeft gedaan. En ook de bevolking van de dor pen, welke op weg naar Bellinzona werden gepasseerd, bewezen op de meest piëteit volle wijze de laatste eer aan de slachtof fers van de luchtramp. Op het station van Bellinzona was bij aankomst van de lijk kisten een kerkkoor opgesteld, dat plechti- gen zang ten gehoore bracht. De Nederlanders waren in hooge mate getroffen door deze Zwdtsersche deelne ming. Thuiskomst der Gaai-slachtoffers HEDENMORGEN TE AMSTERDAM Teraardebestelling op Vrijdag a.s. Hedenmorgen met den trein van 11.27 uur uit Bazel is aan het Centraal Station te Amsterdam aangekomen het stoffelijk overschot van elf van de dertien personen, die bij het vliegongeluk met de „Gaai" in Zwitserland het leven verlieten. Zooals bekend heeft de Haagsche firma Innemee zich met de overbrenging van de lijken naar Amsterdam belast, Toen de trein precies op tijd het Cen traal Station binnenreed, ontblootten ve len der aanwezigen bij het zien van den achter de locomotief gekoppelde Zwitser- sche bagagewagen, die de droeve last ver voerde en op eenvoudige wijze met guir landes van dennegroen was versierd, eer biedig het hoofd. Het was, toen de deuren van den wagen werden geopend, een aangrijpend gezicht, daar de sombere rij van de elf eikenhou ten kisten naast elkaar te zien staan. Op elk lag een palmtak, treffende hulde van de gemeente Bellinzona. Voorts waren er bloemen en kransen meegevoerd van de Swiss Air, van de directie der K.L.M. en van de Nederlandsche kolonie te Bazel, terwijl tijdens het korte oponthoud te Nij megen door burgemeester mr. Steinweg een krans namens deze gemeente was neergelegd, alsmede nog een tweetal kran sen namens den Bond voor Lichamlijke Opvoeding. Terwijl door $e aanwezigen een eerbie dige stilte in acht werd genomen, droegen begrafenis-dienaren de kisten één voor één in de auto's.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7