Kerkvervolging in Duitschland. Het Abessynische conflict DE A.S. ZITTING VAN DE V.B. RAAD WOENSDAG 24 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 'n Angstige spanning in alle deelen van het rijk. Een herhaling van 30 Juni 1934 - De lijsten der verdachten opgemaakt. (Van een bij zonderen K.W.P.- corresponden t Berlijn, Juli 1935. In verband met de gespannen toestand die er thans in Duitschland onder de Ka tholieken heerscht, is onderstaande brief, die w\j van een bij zonderen correspondent te Berlijn ontvingen, zeer in hooge mate actueel. Het valt niet te ontkennen, dat er op het oogenblik onder de Duitsche Katholieken een angstige spanning heerscht. De benoe ming van Graaf Helldorf tot Commissaris van Politie te Berlijn voorspelt niet veel goeds. Deze graaf, die ook wel „Graaf Pro- grom van den Kurfurstendamm" genoemd wordt, staat algemeen zeer ongunstig be kend. Het was 'n vriend van Röhm en Karl Ernst was zijn „lieveling". Na den moord op Hanussen, den waarzegger, die voorspeld had, dat Hitier een gewelddadigen dood zou sterven, moest Helldorf uit Berlijn verdwij nen. Op 30 Juni 1934 werd ook Helldorf gearresteerd, maar door tusschenkomst van Goering weer vrijgelaten. Zijn benoeming is een triumf voor de extreme elementen. Het oogenblik, waarop de Jodenprogroms m Berlijn een aanvang hebben genomen, was niet bijster gelukkig gekozen. Want de Engelsche oud-strijders, die juist in Berlijn vertoefden, moeten toch geen gunstigen in druk hebben meegenomen van de oorlogs stemming, die er in de hoofdstad heerschte. Met hun nuchter verstand moeten de En- gelschen toch de onbillijkheid en onrecht vaardigheid van deze Joden-razzia's heb ben ingezien. Het is toch absoluut onmogelijk, dat een bende opgeschoten vlegels in het donker 's avonds de Joodsche bezoekers kan onder scheiden van de „onbesmette" Ariërs, die in de avonduren de omgeving van den Kurfurstendamm bevolken. Dat zou een professor in de rassenleer nog niet kunnen, 't Is dan ook geen wonder, dat er „abuizen" werden gemaakt en van hoogerhand heeft men zelfs toegegeven, dat de slagen, die voor de Joden bestemd waren, toevalliger wijze terecht zijn gekomen op andere te Berlijn vertoevende niet-Ariërs, die echter ook niet van Joodsche afkomst waren. Wat nu de verantwoordelijkheid der auto riteiten betreft, deze kunnen zich niet ver schuilen achter „ongure elementen onder de S.A.-troepen in burger", die uitgedaagd waren door d<e Joden. We hebben zelfs ge zien, dat Schupo's voor den vorm enkele belhamels arresteerden om hen can den hoek van de straat weer vrij te laten. Uit heel deze betooging sprak hex karakter en de geest van de Nationaal-Socialistische methode en organisatie. Wij zijn heel den avond rond het tooneel van den strijd gebleven en als het officieel communiqué spreekt van een „spontane verontwaardiging" en van een „volksbewe ging" dan geven de gebeurtenissen rond dén Kurfurstendamm ons eenig idee van de „volksoploopen", die zich in de provin cie afspelen voor de pastorieën van do- miné's en priesters. De menigte was zwijgzaam en bang en men liet de SA.-troepen begaan, maar de verontwaardiging lag op de gezichten van de menschen te lezen. We hebben gezien hoe 20 a 30 S.A.-mannen achter een Jood liepen, die, geheel tegen den stroom der voorbijgangers in, zijn heil zocht in de vlucht. De S.A. gaf toen het orde-woord uit: „Allemaal terug" en haastig schoven de menschen uiteen. De „volksbeweging" van 30 menschen achtervolgde het slachtoffer, dat tegen de „volkswoede" beschermd moest worden. Voor heel de Nationaal-Socialistische ensceneering was maar eén ding jammer: dat er zooveel vreemdelingen op den Kur- fürstendamm waren, die konden con sta tee- ren, dat er van een volksbeweging geen sprake was. Alleen hier en daar werd er geroepen: „Laat de Joden verrekken!" Auto's, die passagiers vervoerden, wier EEN VERLEGENHEIDS-OPLOSSING. Het onderhoud, dat de Britsche ambas sadeur, Sir George Clark, Maandag met minister-president Laval heeft gehad, heeft in zooverre tot een beslising geleid, dat 'Frankrijk heeft toegestemd in den Engelschen eisch van zoo spoedig mogelijke bijeenroeping van den volkenbondsraad tot regeling van het Italiaansch-Abessynisch conflict en beide mogendheden, in verband met het geringe vooruitzicht op een vreed zame oplossing, de toepassing van art. 15 van het volkenbondspact zullen voorstel len. Volgens dit artikel kunnen de Bonds leden een beroep op den Bond doen, in dien een geschil kan leiden tot een breuk tusschen twee leden. Beweert een der par tijen, dat het geschil betrekking heeft op een kwestie, die uitsluitend tot haar com petentie behoort en buiten het internatio nale recht valt en vereenigt de Raad zich met die zienswijze, dan wordt dit in een 1 rapport vastgelegd, zonder dat de Raad een regeling aanbeveelt. Volgens artikel 12 1 voorkomen een Joodsch kenmerk droeg, werden gedwongen am te stoppen. De wa gen van een ambtenaar van de Ambassade der Vereenigde Staten werd zelfs onklaar gemaakt, daar men de bougies losschroefde en meenam. Voor het café Hessier waren wjj getuige van het volgende: Drie S.A.-lui in wit hemd, maar het waren vast en ze ker S.A.-troepen, al droegen ze alleen maar de rijlaarzen, die by het SA.-uniform be- hooren, zochten een plaats. Er waren ta feltjes genoeg vrij. Maar ze wilden liever gaan zitten aan een tafeltje waaraan naar zijn uiterlijk te oordeelen een niet- Ariër had plaats genomen. „Donder op!" riepen ze tegen den man, die veel ouder was dan de S.A.-luL „Een oogenblik hee- ren, ik moet mijn consumptie nog beta len!" De oude heer stond op en ging naar de telefoon. Enkele oogenblikken later kwam hij terug om weer plaats te nemen. De S.A. wilde hem juist te pakken nemen, toen de politie ten tooneele verscheen. De S.A. ga ven hun orders aan de Schupo's. Maar de oude heer liet zyn papieren zien: een diplo matieke pas! De politie bood haar veront schuldigingen aan en de SA. verdween met de staart tusschen de beenen. De „vuile Jood" was niemand anders dan mr. M. X., die als chef van den Persdienst aan de Spaansche legatie verbonden is. Al deze gebeurtenissen hebben op de Ka tholieken van Berlijn een diepen indruk gemaakt: is dit een voorspel van de ter reur waaraan ook zij weldra blootgesteld zullen zijn? In het verscherpte optreden te gen Joden en Katholieken voelen zij de on rust, die er in regeeringskringen heerscht en die zich uit in machtsvertoon en gewel- dadig optreden. By voorbaat willen zy iedereen, die aan verzet zou durven den ken, angst aanjagen. Totdat de Rijksweer ingrypt? Want dat is nog de eenige hoop. Uit zich zelf zal het systeem niet instorten. Een re volutie is ondenkbaar, want heel het machtsapparaat is in handen van de huidi ge regeering. De eenige kans is von Blomberg en de Rijks weer, nog te meer nu de Stahlhelm ontbonden is. Het vorig jaar had Hitier nog een kans om met zijn besten vriend Röhm op te trekken tegen de generaals, maar ook die kans bestaat niet meer. En sindsdien is Hitler de gevangene van de Rijksweer, ofschoon de Rijksweer daarop heelemaal niet gesteld is. Hitier heeft altijd het devies toegepast: verdeel en heersch: het spel van de weeg schaal scheen hem het best toe om zelf in evenwicht te blijven. Hij benoemde Rosen berg tot Rijksleider voor de Duitsche cul tuur, schonk Rome een Concordaat, liet Röhm doodschieten en benoemde Stretcher to Jodenverdelger. Voor de Katholieken ziet de toekomst er heel somber uit. De lijsten met de namen dergenen, die verdacht worden tegenstan ders van het bestaande regiem te zijn, kwa men reeds gereed. Wij hoorden reeds na men noemen en heel merkwaardig: hun paspoorten zijn reeds ingetrokken. Intusschen zijn de katholieken op alles voorbereid: ze zijn den bloednacbt van 30 Juni nog niet vergeten, toen Klausener, Probst en von Bose vielen. De katholieken begrijpen, dat door de circulaire van Goering de hiërarchie ver nietigd wordt en dat de staat ook over de Kerk haar totale macht wil uitstrekken. De Katholieken worden beschuldigd, dat zij aan politiek doen: maar 't is juist omge keerd. De staat doet aan Godsdienst en dwingt de geloovigen, Katholieken zoowel als Protestanten, de Nationaal-Socialisti sche wereldbeschouwing van Rosenberg te aanvaarden, die lijnrecht tegen ieder po sitief Christendom indruischt en die geen enkel waarachtig Christenmensch kan aan vaarden. En dan wil Goering de geestelijken nog verplichten, om positief mede te wer ken aan de vestiging van deze Nationaal- Socialistische leer, die gelijkstaat met mo- dern-heidendorn. mag geen der partijen tot een oorlog over gaan binnen drie maanden na de arbitrale uitspraak, of na het Raadsrapport. Na afloop van dien termijn van drie maanden zou Italië dus tot een oorlog kun nen overgaan, zonder in strijd met de Vol kenbondsbepalingen te handelen. Deze op lossing zou zijn gekozen om de internatio nale verwikkelingen te vermijden, welke zouden kunnen voortvloeien uit een uit treden van Italië en eventueel van Enge land uit den Volkenbond. De vraag is slechts, of Italië er mede accoord gaat, daar zijn militaire operaties in Abessynië vertraagd zouden worden. De raad volgende week bijeen. Nu de Fransche en Engelsche regeerin gen zouden zijn overeengekomen, dat de Volkenbondsraad moet bijeenkomen zal Litwinof, de tegenwoordige voorzitter, den datum bepalen. Waarschijnlijk zal hij den Raad tegen 29 Juli a.s. bijeenroepen» DE WAPEN-UITVOER NAAR ETHIOPIë. In de Engelsche kabinetszitting van gis teren, welke hoofdzakelijk de Abessyni sche kwestie gold, kwam ook het vraag stuk van den wapenuitvoer naar Abessy nië aan de orde. Verscheidene bladen melden, dat het kabinet heeft besloten, den uitvoer van oorlogsmateriaal niets in den weg te leg gen. Verontwaardiging jegens Engeland. Het in de bladen gepubliceerde bericht uit Londen, volgens hetwelk de Engelsche regeering zou hebben besloten over te gaan tot opheffing van het embargo op wapenen naai* Abessynië, is in Italië met verontwaardiging ontvangen en heeft een levendige ontstemming gewekt. In de com mentaren op dit bericht doen de bladen heftige aanvallen op Engeland. De „Giornale d'Italia" wijst er op, dat dit besluit een duidelijk bewijs geeft, dat er een actieve solidariteit bestaat tusschen Abessynië en Engeland. Italië zal een zoodanige beslissing op vatten als een duidelijke daad van vijand schap van Engeland jegens Italië. Het zal daar rekening mede houden voor buren voor de toekomst. Het is volkomen nutte loos, dat men te Londen blijft volhouden, dat Groot-Brittannië onpartijdig wil zijn en slechts wil handelen voor het prestige van den Volkenbond en voor den alge- meenen vrede en de rechtvaardigheid. Hoe komt het dan, dat Engeland de gewapen de invasie van Japan in China heeft aan vaard, ondanks de Chineesche protesten te Genève en geen aanstoot heeft genomen aan de J&pansche minachting voor de aan bevelingen en voorstellen voor een com promis, die de onderteekening droegen van Lord Lytton, op gezag van den Vol kenbond? Niemand in Italië gelooft aan de fabel van de Britsche onpartijdigheid. Het Italiaansche volk zal in tegenstelling daar mede vernemen, dat onder voorwendsel van den Volkenbond Engeland bandieten en slavenhandelaars in Abessynië bewa pent tegen het Italiaansche volk en dat wanneer de beproeving, waartoe Italië ge dreven wordt door de Abessynische bru taliteit harder zal zijn, zal dat zijn omdat Engeland er toe zal hebben bijgedragen. Het blad besluit, dat Italië dit gebaar niet zal vergeten. Het groote Engeland maakt school. Italië zal niet nalaten ook deze les ter harte te nemen. DE PROCEDURE VAN GENèVE. De „Temps", de spreekbuis van het de partement van buitenlandsche zaken, spreekt bij de behandeling van het Ita- liaansch-Abessynische geschil slechts in zeer verdekte woorden over de mogelijk heid van een uiteindelijken oorlog, zulks in tegenstelling met de overige Parijsche bladen. Te grondiger daarentegen behandelt het blad de vastgelegde procedure, die nu in Genève toegepast zal worden. De taak van den raad, aldus het blad, bestaat allereerst alleen daarin den toestand te onderzoeken, die door het mislukken van een vreedzame verzoening en een scheidsrechterlijke op lossing is ontstaan. Hij moet bovendien alle mogelijkheden nagaan om de beide partyen binnen het kader van de procedure van den Volkenbond te houden. Op deze wijze kan men zich inspannen ten behoeve van een vredelievende oplossing. De raad kan voorstellen den voor de verzoening en voor de arbitrage bepaalden termijn te verlengen. Hy kan helpen den vijfden ar biter te benoemen en hij kan de onderhan delingen ten behoeve van een directe over eenkomst vergemakkelijken. Eerst wanneer het onmogelijk mocht blij ken voor 25 Augustus deze procedure aan den gang te brengen, kan een principieele bespreking via Genève op grond van para graaf 15 van het Volkenbondshandvest ge schieden. Er bestaat dus nog een speel ruimte voor een politiek van vreedzame oplossing. Tot op dat oogenblik moeten alle besprekingen er op gericht zijn de beide partijen aanleiding te geven zich te houden aan den normalen weg der pro cedure. INSTRUCTIE AAN DE ENGELSCHE ZENDELINGEN. De Britsche regeering heeft allen zende lingen in Abessynië opdracht gegeven zich naar Addis Abeba te begeven. Zij moeten verder zoo veel mogelijk hun vrouwen en kinderen uit Abessynië doen vertrekken. Voorbereidingen voor hun vertrek zijn reeds genomen. Het gaat om ongeveer 100 personen. LUCHTVAART TWEE ENGELSCHE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Vijf personen om het leven gekomen. De dag van gisteren was een ongeluksdag voor de Engelsche luchtvaart. Er hadden twee ongevallen plaats, waar bij vijf personen werden gedood. Aan de kust van Schotland viel namelijk een militair toestel omlaag, waarbij een of ficier en een soldaat het leven verloren. Verder stortte een passagiersvliegtuig met drie inzittenden op een zandbak in het Bristol-kanaal tusschen Wales en Corn wall. Twee visschers vaar tuigen vonden de lij ken der drie slachtoffers. WRAK VAN VLIEGTUIG OP MINORCA AANGESPOELD. Op de Noordkust van het eiland Minor ca, van de Balearen, is het wrak van een watervliegtuig aangespoeld. Het schijnt het wrak van een Italiaansch vliegtuig te zijn. De cabines van het toestel waren leeg. BUITENLAND DUITSCHLAND. De Kerk onder Staatsdwang ONTBINDING KATHOLIEKE ORGANISATIES Deutsche Jugendkraft in Baden verboden De minister van binnenlandsche zaken van Baden heeft de Katholieke Jeugdorga nisatie „Deutsche Jugendkraft" met al haar nevenorganisaties ontbonden en ver boden en tegelijkertijd hun vermogens in beslag genomen. Voorts werd ter uitbreiding van de vroegere verodening den niet-nationaal socialistischen jeugdorganisaties en diege nen, die vertrouwd zijn met de opvoeding van de jeugd, verboden, op eenige wyze, in de openlucht op te treden, zoomede gymnastiek en sport in gesloten ruimten te beoefenen. Op deze wijze wordt de taak van deze organisaties beperkt tot het gebied der re ligie, der cultuur en der weldadigheid. Bond" van Kath. oud-strijders moet verdwijnen De officieele Pruisische persdienst deelt het volgende mede: De Pruisische minis ter-president Goering heeft, op grond van de verordening tot bescherming van volk en staat van 28 Februari 1933, den „bond van katholieke frontstrijders" inclusief al zijn onderafdeelingen ontbonden, „om dat", aldus de motiveering, „de vorming van confessioneele bonden slechts leiden kan tot ontwrichting der volksgemeen schap en onder de frontstrijders godsdien stige tegenstellingen zou scheppen". Critiek van pater Krauss In de katholieke kerk te Stralsund heeft Zondag j.l. de Jezuitenpater Krauss een verordening voorgelezen van den vicaris- generaal te Berlijn, waarin op scherpe wijze critiek wordt uitgeoefend op de re cente verordening van den Pruisischen premier, Goering. De Pater voegde hieraan nog eenige opmerkingen toe, waarbij hy vooral scherp stelling nam tegen de steri- I liseeringswet. Hij verklaarde, dat geen ka- I tholiek deze wet behoeft te erkennen, en dat dit de onveranderlijke meening van de Kerk is. In verband daarmede merkt de „An- gröff' op, dat het in dit geval gaat om een openlijke opstand van de betrokken ker kelijke persoonlijkheden tegen den staat De verklaring van pater Krauss, dat geen katholiek de steriliseeringswet behoeft te erkennen, staat lijnrecht tegenover de ver klaringen van den rijksminister van bin nenlandsche zaken, dr. Frick, die op on dubbelzinnige wijze eerst kortgeleden naar voren gebracht heeft, dat de wetten van den Staat ook voor de Katholieken gelden. Daaruit moeten de consequenties getrok ken worden. ONTBINDING RLTKSBOND VAN BALTICUM-STRUDERS De rijksminister van binnenlandsche za ken heeft de ontbinding van den Rijks- bond der Balticumstrijders (Vereeniging voor voormalige grensbeschermings- en vrijcorpsstryders) en van alle dergelijke voormalige vrycorpsstrijders-organisaties gelast. Door deze ontbinding aldus wordt medegedeeld worden de verdiensten der oude vrijcorpsstrijders voor volk en rijk op geenerlei wijze gekleineerd. Aan gezien echter in den nat. soc. staat naast de party, haar geledingen, de bij haar aangesloten en door haar erkende bonden aan andere bonden van politieken aard geen afzonderlijk bestaan meer kan wor den toegestaan, is tenslotte het verbod van deze organisaties noodzakelijk gewor den. welke niet reeds zichzelf hadden ont bonden. STAHLHELM-INSIGNES IN ERFURT VERBODEN De staatspolitie te Erfurt heeft het dra gen van insignes of uniformkleeding, wel ke zouden wijzen op het lidmaatschap van den N.S.D.F.B. (Stahlhelm) verboden. Tegelijkertijd zijn alle vergaderingen van den Stahlhelm verboden, evenals het openlijk vertoonen van de Stahlhelmvlag. ENGELAND. KATHOLIEKEN HAAT IN SCHOTLAND Oproep van den aartsbisschop van Edinburgh De aartsbisschop van Edinburgh, Mac Donald, heeft een oproep gepubliceerd, waarin hij o.m. zegt: Sedert eenigen tijd is het zoo goed als onmogelijk voor een katholiek priester in de straten der stad te verschijnen zonder te zijn blootgesteld aan onuitsprekelijken smaad. Men heeft priesters zelfs verschil lende malen bespuwd; in de fabrieken en werkplaatsen worden de katholieke em ployés vervolgd en men tracht de werk gevers er toe te brengen de katholieke employ'és te ontslaan. De aartsbisschop wijst dan op de schan delijke gebeurtenissen naar aanleiding van het Eucharistische Congres. Priesters heeft men op de meest woeste wijze aangeval len, oude vrouwen heeft men overvallen en gestompt. ITeele autobussen met kinde ren zijn zonder erbarmen met steenen be kogeld en weerlooze burgers zijn op on uitsprekelijke wijze mishandeld, gelijk, in een geciviliseerde gemeenschap van dezen tijd bijna ongeloofelijk is. Tegelijkertijd heeft de leider der anti katholieke burgers der stad Edingburgh, gemeenteraadslid Cormack, een schryven gericht aan den aartsbisschop, waarin hy krachtige maatregelen aankondigt. Schot land, aldus schrijft hij, is een protestantsch land, en hij zal er naar blijven streven, dat de katholieke employés worden ont slagen. De veldtocht tegen de Katholieken is pas begonnen, doch zal spoedig op vollen kracht zich ontplooien. Ook onlusten in den Ierschen Vrijstaat De politiek-godsdienstige onlusten te Belfast zijn overgeslagen naar den Ier schen Vrystaat. Te Clones en Limerick zouden de Katholieken vele huizen van Protestanten hebben aangevallen en groo te verwoestingen hebben aangericht. Te Limerick richtte de opgewonden menigte zich tegen twee Vrijmetselaars-loges en vernielde de ruiten van een protestantsch kerklokaal. Te Kilmallock (Limerick) is de toestand bizonder gespannen. Een protestantsche kerk werd in brand gestoken. Het gebouw brandde geheel af. Ook werden drie hui zen van Protestanten zwaar beschadigd. Te Glones is het gebouw der Vrijmetse laars geheel door brand vernield. Te Trum (graafschap Meath) trok de menigte eveneens op naar een protestant sche kerk en vernielde daar vele kost bare oude kerkvensters. Sedert Maandag patrouilleeren in Lime rick soldaten met de bajonet op het ge weer. SPANJE. AANSLAG OP GIL ROBLES? De Spaansche ministerraad heeft zich gisteren o.m. bezig gehouden met de kwes tie van het vinden van een bom langs den spoorweg, welke de minister van Oorlog, Gil Robles, moest passeeren op den terug keer van de legeroefeningen in Astorie. De ministerraad besloot elke politieke propaganda ten gunste van amnestie der October-opstandelingen zoo lang te ver bieden, totdat alle opstandelingen hebben terecht gestaan. Aleen reeds in Asturie moeten meer dan 100 zaken door de krijgsraden worden be handeld. HONGARIJE. HONGARIJE'S LEGITIMISTEN GAAN ZICH ROEREN Bethlen naar Steenockerzeel? De intrekking der Habsburg-wetten in Oostenrijk heeft een herleving van de ac tiviteit der Hongaarsche legitimisten ver oorzaakt. Men beweert, dat de oud-pre mier Bethlen voornemens is, binnenkort een bezoek aan Brussel te. brengen, doch in werkelijkheid zou hij deze gelegenheid te baat nemen om met de Habsburgers in Steenockerzeel te confereeren. De voormalige premier Stephan Fried- rich zeide gisteren in een vergadering, dat een herstel der Habsburgers in Hongarije hartelijk zou worden begroet. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK IN DUITSCHLAND. Gistermiddag is te Dresden een uit Praag komende autobus, waarin een reisgezel schap uit Barcelona gezeten was, toen de chauffeur wilde uitwijken voor een uit andere richting komenden tram, aan het slingeren geraakt en omgevallen. Van de 21 inzittenden werden 16 gewond. De ver wondingen zijn over het algemeen van lichten aard. VERONGELUKTE ALPINISTEN IN OOSTENRIJK. Dinsdag heeft men in het Ankogel-gebied in Karinthie, een der eenzaamste gebieden der Oostenrijksche Alphen, de lijken ge vonden van twee verongelukte bergbeklim- sters, die sedert negen dagen worden ver mist. De twee vrouwen zijn klaarblijkelijk verongelukt bij het plukken van Edelweiss. Een der slachtoffers laat vijf kinderen achter. GROOTE BOSCHBRAND IN ZUID- FRANKRIJK. Een groote boschbrand is gisteren in de nabijheid van Draguignan, tusschen Cannes en Toulon, uitgebroken. Het vuur heeft over een gebied van 20 km. reeds ruim 400 H.A. eiken- en dennenbosch vernield. Troe pen en particulieren werken gemeenschap pelijk aan de bestrijding van de vlammen. In de nabijheid van Nimes zijn voorts nog 200 H.A. bosch door vuur vernield. UITZONDERLIJKE KOUDE IN ARGENTINIë. Geheel Argentinië wordt door een ge voelige koude geteisterd, welke nog steeds aanhoudt. Zelfs in het subtropische Noor den van Argentinië zijn temperaturen ge registreerd van 7 graden onder nul. In Zuid-Argentinië is zelfs veel sneeuw ge vallen. Toepassing van art. 15

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6