WOENSDAG 24 JULI 19£> DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD pag. z WARM EN DROOG. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, half tot licht bewolkt, droog weer, behoudens geringe onweerskans, warm. Hoogste barometers!: 772.8 te Blacksod. Laagste barometers! 748.6 te Janmayen. De hoogste barometerstanden worden thans in het Westen gevonden. Het gebied van hoogen luchtdruk strekt zich over Centraal-Europa uit en reikt in het Oosten tot Oost-Europa en bijna tot IJsland in het Noorden. De depressie in het Noorden, blijft binnen den Poolcirkel en strekt haar invloed niet verder uit dan tot de Noor- sche kust, waar zware regens vielen. Over het geheele vasteland steeg de temperatuur eenige graden; in Schotland en Ierland werd het weer koeler, in Zweden en Fin land houdt de zomerhitte aan, evenzoo in Zuid-Frankrijk. In de Middelgebergten heerscht nog bewolking en is de storm be daard. In de Alpen is het weer onbewolkt met groote droogte. Het vooruitzicht is voor •het geheele continent warm zomerweer met in Zuid-Frankrijk eenige onweerkans. LUCHTTEMPERATUUR. 23.4 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 21 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 21 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 9.36 uur tot Donderdagmorgen 4.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 25 Juli: voorm. 11.06 uur en nam. 11.48 uur. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN Tfét' ENKELE PERS-STEMMEN De liberale pers is zeer ontstemd! Aan een beschouwing in de Nieuwe K o 11. C r t.. ontleenen we: „Een zakelijke basis voor een nieuw kabinet zou de R.K. Staatspartij alleen met de S.D.A.P. kunnen leggen. In dustrialisatie en consequente deflatie onder aantasting van de hoofdsommen der schuldvorderingen, in welke uit breiding van de door het kabinet-Co- lijn voorgestelde maatregelen betref fende de vaste lasten de R.K. de voor waarde zien voor het slagen van de industrialisatie, zouden dan de hoofd punten van het gemeenschappelijke program moeten zijn. Het staatscrediet is er goed voor en ook de aantasting van het credietwe- zen in de vrije maatschappij wordt licht geteld. Intusschen is herhaaldelijk van R.K. zijde verklaard, dat een regeering met de S.D. door de R.K. Staatspartij wordt afgewezen! Wie ziet hier een uitweg? Kamerontbinding zou vermoedelijk slechts verwarring in het kiezerscorps brengen en geen verbetering van den toestand waarborgen. Vrijwel niemand wil bezuiniging en vrijwel niemand van de groote massa begrijpt wat van consequente deflatie of devaluatie. Wel netelig zijn de omstandigheden, waarin het politieke leven en het par lementaire stelsel door het noodlottig optreden van den heer Aalberse en zijn partij gen ooten zijn gestort!" Het Handelsblad is haast nóg boo ker. Het schrijft o.m.: „De heer Aalberse heeft zelf moeten er kennen dat op het punt van actieve han delspolitiek, industrialisatie en de vaste lasten, toenadering is verwezenlijkt tot een deel der roomsche wenschen. Maar de Katholieken eischen blijkbaar het volle pond. Wat dat volle pond precies is, weten zij weliswaar zelf niet precies, gezien de verdeeldheid in hun eigen fractie, waar, evenals elders, bijv. zoowel devaluisten als anti-devaluisten voorkomen. Maar in elk geval zijn zij eenstemmig in hun oor deel dat wat de regeering-Colijn, met in begrip van drie roomsche ministers, kan bieden, niet genoeg is. Ondanks de tegemoetkoming van het kabinet heeft de roomsche fractie haar gebrek aan vertrouwen meenen te moeten uitspreken in den draaierigen maar on- miskenbaren vorm waarin dat gisteren middag in de Kamer is geschied. De ver- antwoqrdelijkheid voor de breuk ligt dus nadrukkelijk bij haar. Want dat het tot een. breuk moet komen, staat wel met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid vast. Het nader „beraad" van het kabi net kan onder de gegeven omstandigheden o.i. niet anders beteekenen dan dat het ka binet zijn ontslag aan H.M. de Koningin zal aanbieden, of tot Kamerontbinding zal adviseeren. Tot zulk een breuk heeft de roomsche fractie den stoot gegeven op een oogen- blik, dat de politieke toestand geen enkele redelijke zekerheid biedt een deel der roomsch pers heeft dat ruiterlijk erkend dat voor de huidige regeering, zoo zij heen gaat, een betere combinatie met een een heidsprogram en een bruikbare meerder- hid in de plaats kan komen. In de sociaal- economische politiek loopen de meeningen van de tegenstanders der regeering ten zeerste uiteen, en de globale begrippen, die daar gangbaar zijn, vertoonen vrijwel alle dezelfde nietszeggende vaagheid van de formule waarmede mr. Aalberse giste ren pleitte voor een „sluitend complex" van maatregelen om ons bedrijfsleven weer rendabel en productief te maken. Over devaluatie bestaat groote onderlinge oneenigheid". Wij later hier in haar geheel volgen de beschouwing, die de M a a s bo d e aan het gebeurde wijdt: „Zulk een snellen afloop heeft wellicht niet iedereen verwacht. Het kabinet heeft naar aanleiding van prof. Aalberse's ver klaring schorsing der beraadslagingen over het Bezuinigngsontwerp gevraagd en, als naar gewoonte in soortgelijke omstandig heden, verkregen. Maar indien misschien wel velen hebben verwacht, dat het kabi net, na Aalberse's verklaring onmiddellijk en zonder meer, daaruit de verst mogelij ke consequenties zoude trekken, dan zul len zij toch ook wel verbaasd staan over de wijze, waarop minister Colijn de ver klaring heeft ingekleed. Wij willen wel zeggen, dat wij er ons niet alleen over hebben verbaasd, maar er pijnlijk door zijn getroffen geweest. Minister Colijn heeft gedaan alsof er een staatsrechtelijke daad door de Kamer was gesteld. Wij meenen, dat dit niet is geschied. Er is geen motie hoegenaamd in gediend: er is in het geheel niet gestemd. De minister zeide Vrijdag, dat het kabinet het als een oorlogsverklaring zou beschou wen, indien de meerderheid der katholie ke fractie tegen het bezuinigingsontwerp zou stemmen. Er is echter niet over dat ontwerp gestemd, ofschoon ons bekend is, dat de katholieke fractie unaniem voor dit ontwerp zou hebben gestemd. Daarbij had de minister de, we zullen maar zeggen onvriendelijkheid, de ka tholieken in den hoek te duwen met so ciaal-democraten, communisten en enkele losloopenöe leden, zooals Z. E. zich uit drukte. Behalve dat dit tactloos was te genover de katholieke fractie was het za kelijk volstrekt onjuist. Noch aan de sociaal-democraten, noch aan anderen is zoo uitdrukkelijk om ver trouwen gevraagd als aan de Katholieken en ook de laatsten alleen hebben bij mon de van hun president op die uitdrukkelij ke vraag geantwoord. Wij begrijpen niet, waarom minister Co lijn, die zeer goed weet, dat de katholieke fractie er natuurlijk niet aan denkt te gaan regeeren met de groepen, die hij aanwijst, in zulk een vorm zijn verklaring aflegde en het is een raadsel hoe de andere minis ters wij staan hier toch zeker voor een kabinetsverklaring? aan zulk een for muleering hun goedkeuring hebben kun nen hechten. Wat daarvan zij. het conflict tusschen Kamer en Kabinet staatsrechtelijk door minister Colijn geforceerd, is een feit. Het kabinet, zoo deelde de minister mede, zal zich nu beraden over den nieuw ingetre den toestand en de Kroon van advies die nen. Het schijnt staatsrechtelijk bedenke lijk, dat een ministerie na zelf arbitrair ge constateerd te hebben het vertrouwen van de Kamer niet meer te bezitten, terwijl geen uitspraak is gevallen, zich zou op werpen als adviseur van de Kroon en de Kroon aldus zou beletten andere advie zen in te winnen. Zoolang immers het kabinet in functie is, zijn de ministers staatsrechtelijk de gewone raadslieden der Kroon en niemand anders". PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de namiddagvergadering wondt het voorstel inzake verlaging van den rente voet der geldleening, pro resto groot 278.000, verstrekt aan de stichting „Ro- senburg" z.h.s. goedgekeurd. De kranzinnigengestlchtea Bij het overzicht uit de verslagen over 1934 van directeuren der krankzinnigen- en zwakzmnigjengestichten vestigt mevr. De VriesBruins (SJD.) de aandacht op de toeneming van het aantal gevallen van tuberculose in eenige van deze ge stichten. Spreekster hoopt dat de betref fende inspectie zich in verbinding zal stel len met de inspectie der volksgezondheid afcL tuberculosebestrijding. De heer B o 1 s iu s (Ged. St.) zal dezen wenk overbrengen ter bevoegd er plaatse. Het voorstel wordt z. h s goedgekeurd. Bij de mededeeling van verleende voor schotten aan kranzinnigengestichten voor conversiedoeleinden, krachtens het statenbesluit van 11 December 1934, con stateert de heer Beckenkamp (Lib.), dat hier een paar millioen voor conversie doeleinden aan voorschotten is verstrekt, t.w. aan de St Bavostichting te Noondwij- kerhout en „Huize Sancta Maria" te Noord- wijk. Hier is op tweede hypotheek een al ge re rente gesteld dan voor de eerste hy potheek. Ls het de bedoeling van de provin cie om aldus de financieele positie van de stichtingen te versterken? Wordt er wel voldoende gelet op verlaging der pleegkos- ten? De heer Bolsius (Ged. St.) antwoordt, dat zoowel de le als de 2e hypotheek in handen van de provincie is. Het doet er daarom weinig toe, dat de rente van de tweede wat lager is gesteld. Verlaging der verpleeggelden is reeds geschied. Vrijdom openbare wegen van polderlasten. Bij het adres van het bestuur van den polder Reeuwijk, gericht tot de Regeering om het alg. polderreglement aldus te wij zigen, dat de vrijdom der openbare wegen van de polderlasten zal vervallen (waar aan 179 besturen van polders adhaesie heb ben betuigd) zet de heer Van Voorts tot Voorst (R.K.) het goed recht van dat verzoek uiteen. Spr. dient een motie in strekkende tot wijziging van art 142 in dien geest. De heer Rijlaarsdam (N.S.B.) wijst op den nood ten plattelande. Het is volko men billijk, dat het Rijk bijdraagt, in de lasten rustende op de wegen in de polders. Spr. dient eveneens een voorstel in. De heer Horsman (s.d). acht het bil lijk, dat de vrijdom voor openbare wegen in de polders wordt gehandhaafd. De heer Trouw (Lib.) wijst erop, dat de ingelanden vaak grooter omwegen moe ten maken om op den Rijksweg te komen. Bovendien, wanneer straks speciale auto wegen zullen worden aangelegd, dan is er reden te meer om de lasten daarvan niet te doen mededra gen door ingelanden, dié niet op den weg mogen komen dan met auto's. De heer Von Fisenne (Ged. St). herinnert aan hetgeen van de zijde van Ged Staten in 1933 te dezer zake is mede gedeeld. De hierbedoelde wegen liggen na genoeg altijd belangrijk hooger dan de overige gronden in de polders. Belangen bij het polderpeil hebben die wegen in den regel niet. Aan den anderen kant hebben de ingelanden wèl belang bij den aanleg van de groote wegen, hetgeen blijkt uit het groote aantal verzoeken om uitwegen en uit de vergemakkelijking van het trans port van land- en tuinbouwproducten. De voorzitter deelt mede dat het voorstel-Van Voorst tot Voorst strekt tot opheffing van vrijdom, behoudens voor de provinciale wegen en dat het voorstel Rij laarsdam eveneens strekt tot opheffing van dien vrijdom doch zonder eenig voorbe houd. Het voorstel Rijlaarsdam is dus van verdere strekking en komt allereerst in stemming. Het voorstel-Rylaarsdam wordt met 63 tegen 8 stemmen verworpen, het voorst el- Van Voorst tot Voost eveneens met 37 te gen 34 stemmen. Electriciteitsverordening. Bij het voorstel tot wijziging en aanvul ling van (de Electriciteitverordening voor Zuid-Holland en van de Drinkwater-veror dening Zuid-Holland zet de heer Van Eek (s.d.) uiteen, dat de verplichting tot koppeling eerst mag worden opgelegd wan neer het rapport van de commissie-Van Karnebeek gereed is. Voorts wenschen Ged. Staten bevoegdheid om de uitbreiding van centrales tegen te gaan. Doch waarom zouden Prov. Staten die be voegheid zon der meer uit handen geven? Spr. zou in elk geval de bevoegheid aan Ged. Staten willen zien gelimiteerd tot 1 Jan. 1938. Een amendement in dezen geest wordt door spr. ingediend. De heer Van Boeyen (Ged. St) stelt op den voorgrond, dat koppeling moet kun nen worden opgelegd. Beroep op de Pro vinciale Staten van een besluit van Ged. Staten inzake koppeling of uitbreiding is te allen tijde mogelijk. Daarmee is de aan leiding voor het amendement-Van Eek ver vallen. Verschillende centrales overwegen uit breiding. De heeren Van Eek en In t Veld re- pliceeren; zij dringen er nogmaals op aan om de beginsel uitspraak aan te houden, de heer Van Boeyen dupliceert; spr. acht het voorstel voldoende gemotiveerd door de deskundige rapporten. Art. n van de ontwerp-verordening, over welk artikel, regelende de vergunning tot aanleg en uitbreiding van electrische centrales de heer Van Eek stemming vraagt wordt met 32 tegen 18 stemmen aangenomen. Het amendement-Van Eek wordt met 34 13 stemmen verworpen. Het voorstel wordt z.h.s. goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd. De zomerzitting van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland werd hedenochtend elf uur in het gebouw der Eenste Kamer voortgezet. De voorzitter, Jhr. Mr. Dr. Van Karne beek, deelt mede, dat thans aan de orde is de rekening van de provinciale inkomsten en uitgaven over 1933, waaromtrent Ged. Staten zich nader hebben willen beraden. Als gevolg van dit beraad hebben Ged. Staten besloten, te bepalen, dat leden van commissies van advies inzake uitbreidings plannen, die tevens lid van Ged. Staten of ambtenaar in provincialen dienst zijn, voor taan geen presentiegeld in die commissies zullen ontvangen. Eenzelfde gedragslijn zal ook bij andere dergelijke commissies worden gevolgd. De rekening wordt z.hs. goedgekeurd. Bebossching van duinen. Aan de orde is het praeadvies van Ged. Staten omtrent het voorstel van het Staten lid J. ter Laan. De heer Ter Laan (s.d.) spreekt al lereerst zijn waardeering uit over het rap port dat een goed inzicht geeft in deze aangelegenheid, en welk rapport werd sa mengesteld door den hoofdingenieurs van den Prov. Waterstaat. Het duingebied van Zuid-Holland is vele honderden ILA groot, terwijl deze provin cie een vierde gedeelte van de geheele be volking in Nederland omvat. Wij gaan an dere tijden tegemoet, de kapitalistische in vloeden worden door andere machten ver vangen. Meer dan tevoren zal straks de bevolking behoefte hebben aan gronden voor recreatie doeleinden. Bebossching van de duinen is daarvoor een aangewezen middel. De boschoppervlakte in Nederland die in 1833 169000 bunders bedroeg, was in 1930 toegenomen tot 254.000 bunders. In Zuid-Holland evenwel is de hoeveel heid bosch van 15.100 H.A. in 1833 afge nomen tot 5700 H.A. dj, een afneming met bijna 2/3 in nog geen 100 jaar. Meer dan ooit is er daarom reden om de bebossching in deze volkrijke provincie met spoed ter hand te nemeh. Vooral is thans noodig uit een oogpunt van werkverschaffing in deze tijden van werkloosheid. Spr. heeft nu in de bladen gelezen, dat van Rijkswege een commissie voor de werkverschaffing in Zuid-Holland is inge steld onder voorzitterschap van den heer Heukels, lid van Ged. Staten, terwijl daarin mede zitting hebben het Ged. Sta tenlid jhr. Von Fisenne, het Prov. Staten lid Jansen Manenschijn als inspecteur voor de werkverschaffing en enkele andere hee ren. Het is spr. niet bekend, dat de heer Henkels op het gebied in de werkverschaf fing deskundig is. Spr. betreurt in ernstige mate dat Ged. Staten nog geen voortgang hebben gemaakt op dit terrein, hoewel de S.D.-fractie daar toe reeds verleden jaar het initiatief nam. Boven den Waterweg liggen 450 a 500 H.A., die geschikt zijn voor bebossching; verder 200 H.A. op Voome en Putten en 200 H.A. op het boscharme Gorree en over- vlakkee. Met een toeneming aan bebossching van 10 HA per jaar, zooals Ged. Staten mee nen komen wij er niet. Bij een dergelijken slakkengang zouden we in Zuid-Holland 100 jaar noodig hebben om de verlangde bebossching te verwezelijken. Jaren geleden heeft spr.'s partijgenoot Van Eek reeds voorgesteld om een paar ton uit te trekken voor werkverschaffing. In volgende jaren heeft hij dat voorstel opnieuw ingediend, doch telkens hebben de Staten het verworpen. Thans moet er ein delijk eens wat gebeuren. Sprekers fractie stelt voor in het komen de jaar minstens 50 H.A. duingebied in Zuid-Holland te bebosschen. De heer Van Voorts tot Voorts (R.K.) acht het noodig rekening te houden met de waterleidingsbelangen o.a. in het Westland, waarbij het duingebied is be trokken. Het gaat niet aan om te zeggen dat de duinen beboscht moeten worden. Ook kan het zijn, dat in een verdere toe komst duingronden noodig worden voor uitbreiding van de groenten en fruitcul- tuur. Dat het Zuid-Hollandsche duingebied arm is aan bosch, juicht spr. in zekeren zin toe. De tegenstelling bosch- en zeege bied zou er door verloren gaan indien de duinen werden beboscht. Wie bosch wil ga naar het Oosten, wie zeelucht wil, kome aan onze stranden. Het ruime aspect van het duingebied dient zooveel mogelijk be waard te blijven. De heer Jansen Manenschijn (A. R.) ziet weinig heil in een debat over het voorstel van ben heer Ter Laan. In elk geval echter moeten de finan cieele consequenties daarvan ter dege on der de oogen worden gezien. Met een be drag van 400 a 500 per H.A. komt men er niet. Het aantal personen, dat door be bossching aan werk zou worden geholpen is betrekkelijk gering. Bij 50 HA. zouden 500 arbeiders slechts een maand werk heb ben. De commissies, waarover de heer Ter Laan sprak, zuilen goed werk verrichten, ook al zitten er geen sociaaal-democi'aten in. Spr. verwijst naar een dergelijke com missie in Gelderland: overigens, de hoofd inspecteur voor de werkverschaffing, die in deze commissies zijn stem kan doen hooren, is een sociaal-democraat. Spreker acht het voorstel-Ter Laan een sprong in het duister, ook al omdat de provincie nog moet probeeren, de betref fende gronden in handen te krijgen. De heer Van Boeyen (Ged. St.) brengt in herinnering, dat het vraagstuk van de bebossching der duinen in deze Staten in 1931 voor het eerst aan de orde is geweest. De heer Ter Laan heeft toen een motie ingediend waarbij hij op korten termijn praeadvies wenschte, doch zijn partijgenoot, wijlen de heer Schaper, lid van Ged. Staten, heeft hem toen wel dui delijk gemaakt, dat zulk een advies niet op korten termijn zou kunnen worden ver kregen. Destijds heeft de heer Ter Laan als voor- deelen van bebossching genoemd: de be- teekenis voor het vastleggen van het duin, verbetering van klimaat, het belang voor de volksgezondheid, de werkverschaffing en het afzetgebied voor kweekerijen. Spr. gaat stuk voor stuk deze vermeen de voordeden na en concludeert, dat zij grootendeels denkbeddig zijn. Een fdt is verder, dat nog steeds de en keling het bosch en de massa het strand als recreatie-oord prefereert. Spr. verwijst naar een artikd van dr. Jac. Ph. Thijsse, die van oordeel is, dat men de duinen niet behoort te bewerken of te veranderen, en dat de diuinen zelf het beste weten wat goed voor ze is. Wegenaanleg kan in de on'beboschte dui nen minstens even goed geschieden als in de beboschte. Wat de werk verruiming betreft, men komt niet hooger dan één werkkracht per H.A. en per jaar, blijkens gegevens daar over door een twintig-jarige ervaring ver kregen. Voor 50 HA. beteekent dat 50, ten hoog ste 70 man werk gedurende een jaar. AGENDA LEIDEN. ,De avond-, nacht- en oZndagdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: P. du-Croix, Rapenburg 9. telef. 807, C. B. de Metz, Korevaartstr. 51, telef. 3553 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, telef. 274. De door den heer ter Laan ter sprake gebrachte kwestie behoort overigens slechts in zooverre tot de taak der Provincie, dat deze etimuleerend kan werken, wanneer Rijk of Gemeente is voorgegaan. Spr. adviseert tot aanvaarding van het voorstel van Ged. Staten. Hierna wordt pauze gehouden. KERKNIEUWS NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. Ruim 1500 pelgrims uit Roosendaal vertrokken. Heden is uit Roosendaal de 42ste Natio nale Bedevaart naar Lourdes vertrokken, waaraan dit jaar in totaal 1525 personen deelnemen. Reeds vroeg in den morgen heerschte groote drukte aan het station, in verband met de aankomst van pelgrims uit alle oor den van het land, onder wie ruim driehon derd zieken, die hier verladen moesten wor den. Door de beschikking over het noodige vervoermateriaal voor zieken op de sta tions haast overal in den lande waar zulks noodig was, bleek het slechts voor een acht tal zieken noodig reeds den vorigen dag naar Roosendaal te komen, waar zij in het ziekenhuis Charitas hebben overnacht. De overigen behoefden eerst hedenmor gen van huis te vertrekken. Evenals vorige jaren zorgde de Roosen daalsche transportcolonne onder leiding van den heer A. v. d. Ven voor het overladen der zieken uit de verschillende treinen naar den ziekentrein, alsook van de vele zieken, die per auto naar Roosendaal waren ver voerd Dank zij de uitstekende samenwer king tusschen den stationsdienst onder lei ding van den stationschef Tjabbring en zijn onderchef Westra, de Roosendaalsche transportcolonne en de marechaussee had de verlading der zieken een vlot verloop. Van de vier pelgrimstreinen, is, zooals men weet, een uit Nijmegen, terwijl de drie overige onder welke de z.g. „witte trein' van Roosendaal vertrekken. De witte trein verliet op den aangegeven tijd, tegen half een, nagewuifd door de overige pelgrims en de honderden belangstellende achterblij vers het Roosendaalsche station. De beide andere treinen volgden eerst eenigen tijd later. Onder de reizigers bevinden zich drie pel grims, die bij vorige gelegenheden als zie ken naar Lourdes waren meegeweest en die zich thans geheel genezen gevoelen en de H. Maagd van Lourdes voor hun genezing gaan bedanken. Zij zullen zich tevens aan het Bureau des Consultations te Lourdes laten onderzoeken om hun genezing offi cieel te laten vaststellen. Onder de pelgrims bevinden zich overi gens Z. H. Exc. Mgr. dr. Olav Smit en Mgr. H. Taskin, president van het Groot- Seminarie te Warmond. Op 31 Juli as. wordt de Lourdes-bede- vaart, te Roosendaal terugverwacht PASTOOR N. A. J. HUYBERS. t Maandagmorgen is de Zeer eer w. Heer N. A. J. Huybers, Pastoor te Bergharen, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten der Stervenden te Gent, waar hij tij delijk bij zijn zuster vertoefde, overleden. De Zeereerw. Heer N. Huybers werd in 1874 geboren en in 1899 priester gewijd. Hij heeft vooral een groote bekendheid gekregen als kapelaan te Oisterwijk, waar hij als leider van den Katholieke Kunst kring een werkelijk merkwaardig kunstle ven wist te doen ontbloeien. Groote vermaardheid kregen vooral de openluchtuitvoeringen. Kapelaan Huybers ijverde ook sterk voor de vereering van de H. Maagd en zijn zoo aanstekelijk enthousiaste, steeds optimisti sche persoonlijkheid was de groote stuw kracht bij de oprichting van het stand beeld van Pater Poirters te Oisterwijk, Sinds 1920 was hij Pastoor te Bergharen. Pastoor Huybers heeft zich ook doen kennen als dichter en prozaschrijver van een opmerkelijk accent, zooals bijv. in zijn boekje: „Naar Jerusalem", een reisverhaal met eigen karakter, en in „Christus mys ticus" een cyclus Sacramentsgedichten in den nieuwen trant, die na de eeuwwisse ling ook in de religieuse poëzie begon door te dringen. „Geld."

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2