DINSDAG 23 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN BRAND IN HOUTBEREIDINGS- WFRKPLAATS DER NED. SPOORWEGEN Stookhuis uitgebrand. Een hevige brand heeft gistermiddag in de .houtbereidimgiswerkpLaajts der Neder lands che Spoorwegen aan de Zeehaven te Dordrecht gewoed. Vermoedelijk door een explosie van gas sen, die zich in de stokerij hadden gevormd, stond al spoedig het stookhuis in lichter laaie. Aanvankelijk was het brandweermate riaal van de werkplaats niet tegen het vuur opgewassen, waarop men de gemeentelijke brandweer alarmeerde, aan wie het na eenigen tijd gelukte, door middel van een drijvende motorspuit en een autospuit, de brand te blusschen. Het stookhuis brandde geheel uit, terwijl aan den houtvoorraad groote schade werd aangericht. POLITIE ZOEKT EEN VERDWENEN BANKIER. Deelnemers aan zijn speculatieve transacties voor duizenden benadeeld. Sinds geruimen tijd zoekt de politie naar den directeur van een bank, die tot voor kort aan de Prinsengracht te Amsterdam was gevestigd. Deze directeur is, na vele menschen te hebben gedupeerd, spoorloos verdwenen. De man, zekere L., dreef de bank met één mannelijk en twee vrouwelijke bedien den in een kantoor waarin voornamelijk speculatieve effecten- en goederentransac ties werden afgesloten. De directeur ver zond aan tal van menschen circulaires waarin hij zijn as. cliënten animeerde om door bemiddeling van zijn bureau effecten- of goederen op termijn te koopen. Hij spie gelde hun groote winsten voor en trachtte hen over te halen om deel te nemen aan syndicaten waarbij zij in de groote winsten konden deelen. Tal van personen hebben zich blijkbaar laten verleiden en depo neerden voor den aankoop van de effecten verschillende bedragen. Na verloop van eenigen tijd ontvingen de cliënten, aldus de „Telegraaf", een schrijven van de bank waarin de directeur zijn cliënten feliciteerde met hun onderne mingsgeest die reeds suqpes had opgele verd. De directeur kon reeds melden, dat de koers van de gekochte effecten aanmer kelijk was gestegein, zoodat zij reeds thans winst hadden gemaakt. Cheque ingesloten. Ter verkrijging van deze winst sloot de bankier een chèque bij den brief in, welke zij bij hem konden verzilveren. Hij ried zijn cliënten echter aan de winst voor een nieu we effectentransactie te bestemmen. Hij had m.1. weer nieuwe effecten op het oog die ongetwijfeld nog betere winsten zouden opleveren. De meeste cliënten gingen opnieuw op dit vriendelijk aanbod in en ontvingen la ter nogmaals een schrijven, waarin hun ten tweede male werd medegedeeld, dat er een behoorlijke winst was gemaakt. Veelal ge beurde het dat de cliënten, aangemoedigd door het succes van de bank, nog meer gel den ter beschikking stelden van den direc teur in de hoop, dat zij groote bedragen zouden verdienen. Dan plotseling ontvangen de cliënten be richt, dat de koers van de effecten, die bij een nieuwe transactie waren gekocht, zoo snel was gedaald, dat niet alleen de winst van vroegere transacties was opgesoupeerd, doch dat reeds verliezen waren geleden. Aan het einde der vorige maand bleek de directeur geheel onverwacht op reis te zijn gegaan. Aan geen der leden van zijn personeel had hij iets van zijn vertrek me degedeeld. Hij versoheen eenvoudig niet meer op zijn kantoor en liet niets meer van zich weten. Toen men in het pension van den voort- vlucht i gen bankdirecteur informeerde, bleek hij zijn geheele garderobe te hebben gepakt en met de Noorderzon te zijn ver dwenen. Later ontving één der leden van het per soneel een brief van den directeur uit Pa rijs. Zaak regelen. In dit schrijven vertelde de patroon, dat hij in de Fransche hoofdstad een groote fi- nancieele zaak moest regelen en met 25.000 zou terugkeeren. Men moest de za ken hier voorloopig maar regelen. Nader hand kreeg men nog een brief van hem uit Praag, waarin hij ongeveer hetzelfde onge loofwaardige verhaal mededeelde. Toen de cliënten intussohen op het kan toor verschenen om af te rekenen, bleek hun spoedig, dat zij op listige wijze waren gedupeerd. De politie werd van een en ander in ken nis gesteld. Er volgde een onderzoek, waarbij weldra bleek, dat nimmer effecten voor de cliënten waren gekocht doch steeds „op pa pier*' zaken waren gedaan. Hoewel de politie nog geen overzicht heeft van het aantal menschen, dat met de bank zaken heeft gedaan, neemt zij aan, dat velen in den lande door den directeur zijn opgelicht. Het totaal bedrag, waarvoor de men schen zijn benadeeld, loopt in de duizen den. NEDERLANDSCH SCHIP IN BESLAG GENOMEN. Door Oostenrijkse he douane. Verdacht van het smokkelen van tabak is op de Donau in de nabijheid van Linz een Nederlandsch vrachtschip door douane ambtenaren in beslag genomen. Het schip was van Bulgarije stroomopwaarts geva ren en had in Weenen belangrijke hoe veelheden Bulgaarsche tabak gelost, zon der de verschuldigde rechten te betalen. BRUTALE DIEFSTAL. Op klaarlichten dag ƒ1700 gestolen. Op een expeditiekantoor te Beverwijk is Zaterdag op klaarlichten dag een brutale diefstal gepleegd. Tot nu toe onbekend ge bleven daders hebben uit het kantoortje tijdens een korte afwezigheid van een ex pediteur, een geldkistje waarin een be drag van 1700 aan bankpapier en zilver geld aanwezig was, ontvreemd. Toen de benadeelde expediteur het geld kistje des avonds mee naar huis wilde ne men, ontdekte hij den diefstal. Aangezien de aangifte eerst des avonds laat geschied de, heeft de politie nog geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Zij heeft een be looning in uitzicht gesteld voor degenen, die aanwijzingen omtrent dezen diefstal kunnen verstrekken. SPORT WANDELSPORT SPORTFEEST „L. P. S. V." Ter viering van het eerste lustrum van de afd. Wandelsport heeft het bestuur van de Leidsche Politie Sportvereeniging ge meend dit feit feestelijk te moeten herden ken. Het programma is als volgt samengesteld: 1. Donderdag a.s. aanvangende 7.00 uur nam. op het N. B. L. O. terrein een eere voetbalwedstrijd. Lugdunum met een ge heel nieuwe opstelling tegen de 2e klasser Alphen I. 2. Woensdag 14 Augustus zwem- en polo wedstrijden in de Zijl. 3. Donderdag 19 September atletiek wedstrijd. Bestaande uit een tienkamp. De vierdaagsche Afstands- marschen. HET ZILVEREN FEEST De aankomst der deelnemers. Wie gisteren op de een of andere wijze Nijmegen binnenkwam, zag direct dat er iets bijzonders in de stad was en dat was het ook zeer zeker. Het was de dag, dat de duizende deelnemers en deelneemsters aan de internationale afstandmarschen naar de Prins Hendrik Kazerne, de ka zerne van de Koloniale Reserve trokken, om zich daar aan te melden. Overal in en voor Nijmegen was het langs den weg zeer druk. Uit alle deelen des lands kwamen de verschillende deel nemers, die niet per trein of boot reisden, per fiets, motor, auto, of autobus naar Nij megen. Bij het Lentsche veer was het een op- eenhooping van auto's en autobussen, doch alles had een vlot verloop. Van des morgens tot des middags rol den aan het station treinen binnen en op het stationsplein heerschte dan ook een gezellige drukte. Steeds was daar een mu ziekcorps aanwezig, die de verschillende groepen naar de kazerne begeleidde. De Nijmegenaren lieten zich niet onbetuigd en, was men vreemd, men hoefde geen moment te zoeken, het kleinste kind kon den weg naar de kazerne wijzen. Het is thans voor de 25ste maal, dat de marschen gehouden worden, waarvan reeds 15 maal in Nijmegen en de stad bood daarom een nog vroolijker aanblik dan anders. Ter eere van dit feit werd dan ook overal druk gevlagd. Het leger was in alle afdeelingen vertegenwoordigd. Men zag er infanterie, zoowel als artille rie, bereden en onbereden troepen, ver der waren er nog de marine, marechaussee en militaire politie. De stedelijke politie was vertegenwoordigd door de afdeelingen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Maastricht, Leiden en andere. Het aantal burgervereenigingen wordt ieder jaar grooter, een bewijs hoe de be oefening van de wandelsport steeds groeit. Op het terrein van de Koloniale Reser ve was alles weer keurig verzorgd, de stadsbureaux, die zeer duidelijk aangege ven zijn, hebben elk een staf van mede werkers, die op vlotte wijze de deelne mers van de noodige paperassen voor zien. Behalve in de gebouwen van de Pr. Hendrikkazerne werden de burgerdeel nemers ondergebracht in het tentenkamp en in de exercitieloods van het 15e Reg. Infanterie. Alles is, zooals we gewoon zijn, tot in de puntjes verzorgd. Des middags om vijf uur vond de ge bruikelijke vlaggenparade plaats. Deze droeg ditmaal een bijzonder karakter. Alvorens de vlaggen te hijschen werden er toespraken gehouden. Het was allereerst de burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg, die den voorzitter van den N.B.L.O., jhr. mr. G. C. van Weiier toesprak en woorden zei overde hartelijke samenwerking, die steeds geheerscht heeft tusschen den N.B. L.O. en het gemeentebestuur van Nijme gen. Hij bood behalve een krans een eere medaille van de stad aan. Jhr. van Weiier dankte voor deze hartelijke woorden. Daarna sprak de heer Schippers, voor zitter van „Nijmegen Vooruit", die aan ka pitein Breunesse, den leider van de mar schen de eerelegpenning der vereeniging aanbood. Namens de gezamenlijke Nij- meegsche wandelclubs werd vervolgens een zilveren plaquette aangeboden en door den commandant van de Kol. Reserve kapitein v. d. Berg een portret van de ka zerne als herinnering aan de huisvesting, die de Bond aldaar altijd geniet. Verder bood de heer Winters, voorzitter van de UIT DE RADIOWERELD Programma's van Woensdag 24 Juli. Huizen, 301.5 M. N CR V-Uitzending. 8.Schriftlezing, en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgenwijding. 11.0012.Chr. Gem. Zangvereeniging „Excelcior" uit Barendrecht. 12.15 Gramofoonplaten. 12.45 Reportage. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Zang. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Afgestaan. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbur. en Gramofoonplaten. 7.30 Causerie. 8.00 Berichten, waarna NCRV-kleinor- kest. 10.Berichten. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. VARA-Uitzendin. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Onze keuken. 10.Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i.d. Continubedr. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 De Notenkrakers en Gramofoonpl. I.15 E. Walls en zijn orkest. 2.Gramofoonplaten. 2.30 Orgelspel. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Orkest en Declamatie. 6.45 Sportuitzending. 7.Gramofoonulaten en Causerie. 7.30 Zang en Causerie. 8.00 Nieuwsberichten en Gramofoonpl. 9.00 „Twee levenden en één doode" spel van Nienhuys. 10.00 VARA-orkest. II.00 Gramofoonplaten en pianospel. D r o i t w i c h, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.50 Orgelspel. 12.35 Ch. Manning en zyn orkest. I.35 Orgelconcert. 2.20 Het Schotsche Studio-orkest. 3.10 Pianorecital. 3.35 Sted. Orkest van Bournemouth. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.50 Reg. King en zijn orkest. 7.35 Variété programma. 8.20 Pianorecital. 8.50 „City of Music", Weensche potpourri m.m. v. solisten, koor en orkest. 10.25 Het Bridgewaterkwintet. II.2012.20 Sydney Kykte en zijn band. Rad io- Paris, 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 8.20 Concert. 9.05 „Flipote", spel van Lemaitre. 10.10 Dansmuziek. Kalundborg, 1201 M. 12.202.20 Strijkorkest. 3.50 Omroeporkest. 8.20 Omroeporkest. N.U.W. een als presse-papier uitgevoerde zilveren bondsmedaille aan, terwijl de sportleider van de Haagsche politie, de heer van Willigen een krans overhandig de. Hierna werd, zooals gezegd, overge gaan tot het hijschen van de vlaggen van de deelnemende landen en het spelen van de volksliederen. Het waren achtereenvol gens de dundoeken van België, Duitsch- land, Engeland, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland, die naar boven gingen. Voor de Duitschers werd naast de zwar- wit-roode, de hakenkruisvlag geheschen. Sedert het geval van diskwalificatie nemen de Noren aan deze marschen niet meer deel. Na een défilé van deputaties van deel nemende vereenigingen en troepen onder 9.30 Zang. 10.45 Cabaretprogramma. 11.2012.50 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 11.05 Zang en piano. 12.20 Omroepkleinorkest. 4.20 Zang, viool en cembalo. 5.20 Uit Frankfort: Orkestconcert. 7.20 Schrammelmuziek. 8.35 Rijksuitzending. Stunde der Jungen Nation: Ewiges Volk. 9.05 „Soldaten! Kameraden". 10.5012.20 Orkest, kleinorkest en pia notrio. Rome, 421 M. 9.00 Radiotooneel. 9.50 Symphonieconcert. Brussel, 322 en 484 M 322M.: 12.202.20 en 5.20 Gramofoonpl. 5.50 Zang. 6.35 Harp recital. 7.05 Gramofoonplaten. 7.20—7.50 Zang. 8.20 Pianorecital en Zang. 9.20 Gramofoonplaten. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroeporkest o.l.v. Gasen. I.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Orgelconcert. 5.50605 Gramofoonplaten. 7.507.20 Kwartetconcert. 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest en zang. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.35 Rijkszending. Stude der Jungen Na tion: Ewiges Volk. 9.05 Gevarieerd concert uit Frankfort. 10.20 Berichten. 10.50 Concert (Xylofoon-piano). 11.05 Weerbericht. II.2012.20 Dansmuziek. Gemeentelijke Radio-distributie te Leiden 3e Programma. 8.00 Keulen. 8.40 Deutschls. 10.20 Keulen. 12.05 London Reg. 12.20 Keulen. 14.20 Deutschls. 15.20 Keulen. 15.50 DeutschLs. 17.20 Keulen. 18.50 Brussel F.R. 19.20 Keulen. 19.50 Parijs Radio. 20.20 Brussel F.R. 21.20 Weenen. 22.40 Brussel FJL 23.20 Keulen. 4de Programma. 8.05 Parijs Radio. 10.35 London Reg. 11.50 Droitwich. 12.50 Londen Reg. 14.20 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Droitwich. 21.50 London Reg. (Wijzigingen voorbehouden). de tonen van de stafmuziek uit Amersfoort behoorde deze parade weer tot het ver leden. De deelnemende buitenlandsche groepen zijn: Uit Frankrijk drie dames, een burger- groep en een groep van de Parijsche poli tie; uit Engeland een groep van de Roald Walking Association, verder 7 Duitsche burgers, één Oostenrijker en één dame uit Zwitserland en eveneens één uit België. Des avonds werd in de sociëteit „De Ver eeniging" een concert gegeven door de stafmuziek uit Amersfoort. Velen gingen vroeg ter ruste om Dinsdagmorgen wel gemoed en frisch hun marsch aan te van gen. Er waren er echter ook nog, die des avonds uitgingen en in de stad heerschte dan ook een gezellige stemming. FEUILLETON. DE MAJESTEIT VAN HET RECHT Naar het Amerikaansch van MET,ROD DANNING. (Nadruk verboden). 4) De twee knikten. Toen liet Virginia de hand van haar verloofde los en liep op den rechter toe. Ze legde haar zachte armen om zijn hals, trok zijn gezicht naar haar toe en kuste hem. „Bent u niet blij vader?" vroeg ze. „Blij! Ik ben verrukt! Maar ik ben ver baasd, ik had nooit gedacht...." Virginia trad een schede terug en keek hem aan. Zijn mondhoeken trilden en er was 'n glans in zijn oogen. „U hebt 't aldoor geweten", riep ze. „Nu", antwoordde de rechter met be rouwvolle stem, terwijl de glimlach op zijn gezicht zich verbreedde. „Misschien heb ik het een heel klein beetje vermoed. Hij wachtte en keek van den een naar de ander. Toen stak hij ieder een hand toe. „God zegene jullie", vroegde hij er aan toe. Virginia sloeg haar armen weer om zijn bals, ging toen op 'n hoek van zijn schrijf tafel zitten en wendde zich tot Jackson. „Denk eens aan Jack", zei ze „we hebben geen van tweeën een moeder en samen één vader, daar moeten we ons dan maar in schikken." „Dat zullen we", gaf Jack ten ant woord. De rechter lachte. „Ik denk dat ik voor loopig niet veel van jullie zie, dus be kommer je daar niet over", voegde hij hen toe. „Denk er alleen aan, dat ik er ben als jullie me noodig hebben. Dat is 't eenige, waar wij oude menschen in den tegen- woordigen tijd goed voor zijn." „Dat is niet waar", riep Virginia. Maar rechter Kent boog zich voorover en kuste zacht haar voorhoofd. Ik ben blij, erg blij", sprak hij weer. „God zegene jul lie allebei." Na 'n pauze, keerde de rechter zich af 't scheen dat hij gedachteloos papieren ordende. Virginia kwam dicht bij hem en drukte zijn arm. „Hij blijft even goed van u hoor!" fluisterde ze. De rechter streelde haar hand, zei niets en Jackson voelde zich ineens zoo onhandig. Hij wist niet wat te zeggen. „En u hoort van ons alle twee," voegde Virginia er bij, „is 't niet, Jack?" „Ja, natuurlijk." „Laat u die duffe oude wetboeken lig gen. en geef meer tijd aan ons, wilt u?" „Ouwe duffe wetboeken, wel zeker!" „Weet u, rechter Kent," begon Virginia. „Wie is dat rechter Kent?" „Nu dan, vader", lachte ze verrukt. „Ik geloof, dat u meer van die oude boeken houdt dan vanJack". „Misschien meer dan Jack er van houdt", gaf de rechter droogjes terug maar hij glimlachte tegen zijn zoon. „U weet heel goed wat ik bedoel!" riep Virginia. „Ja, beste kind", hernam hij „maar spreek niet zoo minachtend over de wet. De wet is mijn meester, en zal eens Jack's meester zijn". Virginia pruilde. „Nu hoor als hij ooit", maar ze brak lachend af. „Goed dan", vervolgde ze. „Nu gaan we en laten u bij uw boeken." Ze ging naar de deur, maar snelde weer naar den rechter terug en gaf hem nog een zoen. Maar Virginia was een echte vrouw. „En toch", fluisterde zij, „geloof ik, dat als 't ooit tot een keus moest komen tusschen menschen die u liefhebt en de wet, u de wet zou kiezen." Rechter Kent keek haar ernstig aan. „Ja meisjelief, dat zou ik geloof ik doen", zei hij. De wet is heilig, maar dat voel jij niet zoo. Ik wensch je alle goeds, om je zelf en omdat je mijn zoon het mooist op aarde geeft." Een oogenblik later haddien Jackson en Virginia hem te midden van zijn boeken achtergelaten. Virginia's stemming was ernstiger ge worden; een vaag gevoel van angst had haar aangegrepen, waarom en waardoor kon zij niet zeggen Maar 't ging voorbij want zij en Jackson waren samen en niets kon tusschen hen komen. Doch een heelen tijd later schoot het haar weer te binnen. Nadat zij vertrokken waren, zat de rech ter te peinzen over deze verandering in zijn leven. Hij had dit verwacht, geweten dat 't komen moest en toch, nu 't zoover was, had hij voor zich zelf nog iets in orde te brengen. Zijn gedachten gingen terug naar de ja ren, nadat zijn vrouw gestorven was en naar het oogenblik, toen zij stervende was. „We zijn gelukkig geweest, is 't niet?" had ze gefluisterd. „Je bent alles voor me ge\yeest alles, maar lieve Randolph wees ook alles voor onzen jongen. Wees vader en moeder voor Jackie. Beloof me dat!" En de rechter had zijn belofte gege ven. Nu wist hij zeker, dat, als zij den jongen zien kon en daaraan twijfelde hij niet zij tevreden kon zijn. Alleen doordat de rechter zijn best had gedaan de belofte aam zijn vrouw te ver vullen was Jackson hem zeer na gewor den in de jaren, die op haar dood volgden en nu in zijn zoon's leven, onvermijdelijk iets grooters gekomen was, dan de liefde voor zijn vader nu moest hij daar vrede mee hebben. Virginia bleef dien middag bij de Kent's eten, na Lloyd een briefje gezonden te heb ben, om te vragen of hij later ook nog ko men wilde, want Jackson zou met den trein van 11 uur weggaan en dan zou ze hem on geveer een week niet zien. Na 't eten ging ze naar boven om hem te helpen pakken. Het moeder-instinct, dat van nature in haar was, was gevoed door haar verant woordelijkheidsgevoel voor Lloyd en de korte oogenblikken, waarin ze den man, dien zij liefhad, hielp pakken, waren heel gelukkig. Ze bedacht zich toen ze klaar was, dat de rechter beneden alleen zat en besloot hem nog een poosje gezelschap te houden. „Werkelijk, Massa Jackson", praatte Li- nah, de oude kindermeid, „U hebt vast een goede vrouw gekozen, Jonathan heeft 't me verteld en we gelooven allebei, dat zij de „ware" voor u is." „Dank je, Linah." „Ja mijnheer. En ik denk, dat de rech ter wel blij is." „Ja Dinah, dat is hij." Ja mijnheer, maar Massa Jackson". „Ja?" „Ze heeft een paar sokken met 'n gat in gepakt. En de oude negerin ging naar de keuken, in haar zelf grinnekend. Beneden zaten rechter Kent en. 't jonge paar te praten, tot het tijd werd voor den trein, 't Was een gezellige avond en niet tegenstaande zijn pogingen hen alleen te te laten stonden ze er op, dat hij bleef tot het Jackson's tijd werd. De rechter liet zich, meer dan anders in. 't gesprek betrekken en, vooral Virginia, als hoofdpersoon, eischte zijn gezelschap op en voelde, dat 't haar gelukt was, het wolkje van eenzaamheid, dat zooals zij by intuïtie voelde, zich van den rechter wilde meester maken, te doen wegtrekken. Tot op het laatste moment verwachtten zijn alle drie Lloyd, maar hij kwam niet. Virginia was meer teleurgesteld, dan zij wilde laten merken, omdat ze na haar broer's laatste woorden tot haar en Jack son, dien morgen, hem opgezocht en vre de met hem had gesloten, hoewel hij on gelijk had gehad. Zelfs had ze een belofte van hem gekregen, dat hij dien avond bij de Kent's zou komen, om Jackson goeden dag te zeggen, en tegelijkertijd alles tus schen hen weer goed te maken. 't Laatste oogenblik kwam, maar geen Lloyd. Virginia verborg haar verdriet over haar broer's onachtzaamheid, zoodat niemand er iets van merken zou en ging voor naar de taxi. Lloyd was van plan geweest, zijn belof te gestand te doen; meestal, hoewel niet altijd was hij dat van plan. 't Feit, dat hij zijn belofte haast nooit hield, legde hij op duizend manieren uit, zonder te erken nen, dat hij een slappeling en een egoist was. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9