OPENINGS AANBIEDINGEN UIT DE OMGEVING De vlootrevue van de Leede. DAMESKRAGEN UIT DE RIJNSTREEK dinsdag 23 juli 1935 de leidsche courant tweede blad. pag. 8 Bij het zilveren regeerings- jubileum van generaal van Hoolwerff. GONDELVAART IN DEN AVOND. Het feest van de Kaag is het feest van Warmond, want in Warmond zijn de jacht havens, daar begint het fleurige water sportleven en daar eindigt het in de ha vens, wanneer de zeilers des avonds terug- keeren naar Warmond als naar een gezellig tehuis. Het kan dus niet anders of Warmond moest zich ook zoo'n beetje jubilaris voe len met -den zilveren Kaag, het moest mee vieren dit schoone, gezonde jubileum van vijf en twintig jaren wind en water, drij vende wolken en schijnende zon. Warmond heeft het meegevierd en het heeft alle bewoners in deze heugelijke festi viteit betrokken. Er is wel geen mensch in Warmond te vinden, die in de „gewone" Kaagweken zich afzijdig houdt en geen belangstelling zou toonen. Want iedere „gewone" Kaag- week is voor Warmond buitengewoon, èn zeker dus deze Kaagweek van den Zilve ren Kaag. Het was dus gisteren extra-druk in War mond. Vreemdelingen uit vele oorden wa ren er verzameld om het waterfeest te zien, dat Warmond aan de Kaag op dezen avond wilde aanbieden. Een gondelvaart zou het zijn, een water corso. Schoon verlichte en versierde vaartui gen zouden in een statigen stoet in den donkeren avond over het donkere water voortglijden, zich zelf beweeglijk weerspie gelend in het dartele water van de Leede. En de Warmonders waren opgeroepen voor dit watercorso. Alle soort van booten zouden mogen mededingen, mits versierd en verlicht. Daarvoor was een groot aantal, zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld. Om 9 uur zou de samenkomst plaats hebben bij de Groo- te Sloot tegenover de jachthaven K. P. M. (Kager Pleiziervaart Meerplaats), waar wij door de welwillendheid van den eigenaar, den heer W. Houweling, een goed plaatsje vonden op het afgezette terrein. Daar voeren op dien tijd de versierde ranke vaartuigjes reeds dooreen als jol len vóór de start. Het was nog licht, zoodat de versiering nu nog het meest te bewonderen was. Daar voer een gondelier in een heusohe gondel. Een echte gondelier was het. De man moet een reis naar Venetië hebben ge maakt om zóó natuurgetrouw den schipper uit Venezzia te hebben kunnen imiteer en. Kleine, smalle bootjes waren er en kloeke vaartuigen, die in de bocht als vogels over het water scheerden en daartusschen schoof en draaide en snelde de GP, de grijze boot van de gemeentepolitie om de orde tus- schen het watervolk te handhaven. Daar voer een Zwaan, eens een ranke kano. Het voorste gedeelte was op waar lijk kunstzinnige wijze herschapen in een zwaan van witte bloemen en daarachter troonde de prinses, die zich op romantische wijze door de zwaan liet voeren langs het wateroppervlak. Daar voer een bootje, dat tot symbool het „Kaagwater" gekregen had. Rondom was de rand „versierd" met kleine jeneverfleschjes en voorin in een ge makkelijke rieten stoel, troonde de oude heer Hulskamp en voor hem stonden zijn kinderen, drie groote jeneverkruiken. Voorts waren er booten met bloemen, booten met balonnen, booten met vlaggen, booten met licht, booten met bakkers, boo ten met slagers. Zoo was het heusch. Want ook het recla me-element was in dit watercorso toege staan. En dus had „de" bakker van net dorp zijn boot versierd met jeugdige bak kertjes, puttende uit den grooten voorraad van het bakkersgezin. En de slager had zijn boot bemand met heel zijn personeel in jas sen en met mutsen nog helder wit en zon der de bloederige bestanddeelen van vele smakelijke dieren. Daar hing het „Leve de Kaag" in bloe men en vlaggen en een der deelnemers had deze hartelijke en welgemeende uitroep zelfs op een zeker deel van zijn pantalon aangebracht. Zoo was het bij licht, hoe zou het in liet donker zijn? Precies 0171 tien uur voer de vloot van ongeveer vijftig booten, vergezeld van de twee Warmondsche Muziekcorpsen af. Langzaam voer de vloot de Leede af, voorop muziek. Het was als de vlootrevue bij Spithead, wel niet ter gelegenheid van het zilveren regeeringsjub ileum van koning George, maar ter gelegenheid van het zilveren re- geeringsjubileum van generaal Hoolwerff, officier in de Orde van Oranje-Nassau, be velvoerder van de Kaagvloot sinds vijf en twintig jaren. En nu was het verbazend jammer, dat enkelen van de aardigste bootjes te weinig verlicht waren om ze op het donkere water goed te kunnen onderscheiden. Maar daar waren vele schoon verlichte booten in deze statige stoet en midden in: het commando schip van de Zilveren Kaag met het getal 25 in een krans van licht. Het was een fleurig gezicht, of om een standaard-term te gebruiken: een feeëriek gezicht. De belangstelling was dan ook enorm. Niet alleen langs de oevers van de Leede hadden talloozen zich opgesteld, maar ook vele groote booten lagen er aan den kant, bemand met kijkers, allen aan lager wal geraakte lieden, zooals iemand snedig op merkte. Langzaam voer de vloot voorbij naar de Sociëteit en daar bood de Zilveren Kaag als contraprestatie aan Warmond een vuur werk aan, waarvan echter door bijzondere omstandigheden in Warmond zelf maar weinig te zien was. Maar de bedoeling was goed en het feest was schoon. En tegen twaalf uur trokken de booten met electrische contouren, met zeilen in den vorm van brandende ballonnen weer huiswaarts naar de Leede. En wij kunnen ons indenken, dat de jury, bestaande uit de heeren dr. H. J. A. Wa lenkamp, J. Heitlager, dr. J. Blomberg uit den Haag en J. Jesse uit den Haag, met de beoordeeling hiervan voor een zeer moei lijke taak werd gesteld. Naar wij vernemen zal de jury eerst he denavond haar beslissing inzake de uitslag bekend maken. Om 8 uur hedenavond zullen in „De Stad Rome" op officieele wijze de prijzen worden uitgereikt. STOMPWIJK. DE HARDDRAVERIJ EN HET CONCOURS HIPPIQUE. Het beloven succesdagen te worden! Behalve de Harddraverij belooft ook het Concours Hippique een groot sucoes te worden. De inschrijvingen hebben de ver wachtingen overtroffen. Voor het Con cours Hippique zijn reeds 48 paarden in geschreven, hoewel tot 1 Augustus de ge legenheid tot inschrijving is opengesteld. Onder de beproefde leiding van de hee ren Beck en Van Hoboken belooft dit con cours een groote sportieve gebeurtenis te worden. Hen, die ook verleden jaar van hun be langstelling blijk gaven, zal het interessee ren te weten, dat het terrein aanmerkelijk is verbeterd en dat de toegangswegen tot Stompwijk in goeden staat verkeeren. Gemeenteraad. Vrijdag 26 Juli 1935, des avonds te 8 uur komt de Raad der Ge meente Stompwijk in Openbare vergade ring bijeen. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingeko men stukken. 3. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden in ver band met de periodieke aftreding in Sep tember as. 4. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening. 5. Nadere voorloopige vaststelling Gemeenterekening 1933. 6. Goedkeuring van de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur van Stompwijk 1933. Geboren: Frank, z. van J. J. Raimond en J. Sies Adrianus Leonardus Johanna, z. van J. A. den Hollander en H. C. Voge laar Maria Magdalena, d. van J. C. Gr oe newegen en A. P. v. d. Ploeg. Ondertrouwd: C. W. A Gordijn en A. A. Krol. Gehuwd: W. van Rijswijk en W. M. Lelieveld. VEÜR. Gemeenteraad. Donderdag 25 Juli 1935, des avonds te 8.30 uur komt de Raad der Gemeente Veur in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrieven en in stallatie van het nieuw benoemde lid J. S. de Gier in de vacature W. B. Blonk. 4. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuwbe noemde raadsleden in verband met de pe riodieke aftreding in September as. 5. Voorstel tot het aangaan van een kasgeld leening. 6. Nadere voorloopige vaststelling Gemeenterekening 1933. Voetbalontmoeting St Josephsgezellen. Maandagavond had op het A.V.V.-terrein te Veur een ontmoeting plaats tusschen de Gezellen van Leidschendam en Voorburg. Als om plm. 8 uur den bal aan het rollen wordt gebracht, wordt eerst aan beide zij den kalm begonnen en blijft het bij eenig terrein verkennen, doch langzamerhand komt er meer teekening en werden aan weerszijden eenige aanvallen opgezet, wel ke echter geen resultaat opleveren. Het sa menspel is bij Leidschendam beter ver zorgd dan bij Voorburg, zoodat ook Leid schendam wel iets in de meerderheid komt en diverse mooie aanvallen opzet, waaruit eindelijk het le doelpunt wordt gescoord (10). Voorburg blijkt hierdoor niet ont moedigd, doch kan, mede door slecht schie ten en het goed verdedigen der Damsche achterhoede geen resultaat behalen. Bij een nieuwen aanval vergroot Leidschendam op mooie wijze den voorsprong (20). Dank zij het keurige werk van den keeper van Voorburg, wordt met dezen stand gedraaid. Na de rust komt Voorburg geestdriftig opzetten en spoedig hebben zij den achter stand verkleind (21). Dan neemt Leid schendam het spel echter weer in handen en slechts sporadisch komt Voorburg over de helft, zoodat de A.V.V.-keeper weinig werk krijgt. De Voorburgsche verdediging blijkt echter in goede conditie en retour neert alles, doch tenslotte moeten zij zwichten en weet Leidschendam den stand op te voeren tot 41. Aan weerszijden vol gen dan nog enkele aanvallen, doch gedoel punt wordt er niet meer en als de scheids rechter, die goed voldeed, het einde fluit, heeft Leidschendam met 41 de overwin ning behaald. Het was een aardigen en prettigen wedstrijd. Geboren: Cornelia Johanna, d. van A. J. van Veen en M. P. v. d. Sman Hele na Adriana, d. en Cornells Ignatius, z. van P. J. Borsboom en P. C. v. d. Togt Mar- tinus Gerardus, z. van A. J. Remmers waal en J. van Santen. OEGSTGEEST. Personalia. De heer J. v. Vliest te Oegstgeest is geslaagd voor het examen boekhouden, te 's Gravenhage afgenomen door de Vereen, v. Leeraren in de Handels wetenschappen. PROFITEERT VAN ONDERSTAANDE leiden NOORD WIJK. Personalia. Geslaagd als costumière: Corrie Broeders, Nellie Alkemade, Rie Kriek, Rie Slots, Truus v. d. Berg, Greta Rietmeijer, Alie Hoogervorst, Dora de Rid der. Geslaagd voor lingerie: Gré v. d. Berg, Gerarda Cocqheit, Cobie Krol, Marie de Groot, Truus v. d. Weijden, Piroska Augus- tinus, allen leerlingen van de Modevak school Bronckhorststraat 42 alhier. TER AAR Personalia. Voor het examen hoofd- acte L. O. slaagde dezer dagen de Eerw. Zuster Brigida (in de wereld A. v. d. Ak ker). De Eerw. Zuster is werkzaam aan de R.K. Par. School alhier. Adolf Kol ping" De veteranen van Kol- ping gingen hun krachten eens meten te gen de veteranen van Nic. Boys. Het was een aardige wedstrijd, en de uitslag be wijst dat ze aan elkaar gewaagd zijn, na melijk 55. Geboren: Johannes z. van J. Zeven hovenHoek Maria Barbara Theresia d. van J. P. v. d. Laanv. d. Laan Aag je d. van B. H. Hyensvan Eyk. G e t r ou w d: A. C. van Apledoorn 23 j. en W. M. Kroon 21 j. Overleden: F. J. Balvers 45 j. M. Bosland 58 j. Gevestigd: G. A. v. d. Ploeg, Oegst geest A. Marskamp, Woubrugge. Vertrokken: Jhr. K. W. L. de Mu- ralt, Soest G. van Lammeren, Naald wijk A. M. Groen in 't Wout, Leimui- den W. H. Klop, Noord wijk aan Zee J. A. Dijkhuizen, Gouda A. Marskamp, Woubrugge M. C. Jansen, Nieuwveen. VOORSCHOTEN. Liefdadigheidswedstrijd. Woensdag a.s. te 7.30 vindt de 2de liefdadigheidswed strijd plaats tusschen V.V.L.-vet. en „Rouw koop"-vet. ten bate van de Voorsdhoten- sche bleekneusjes. De wedstrijd vindt plaats op het V.V.L.-terrein te Voorschoten. Dit is de 3de liefdadigheidswedstrijd om de dok- tesrwisselbeker. Vrijwillige medewerking van de muziek gezelschappen Benvenuto en St. Lauren- tius, die voor de naanvang van den wed strijd een route om het dorp doen. WOUBRUGGE Kosteloos rijwielplaatje. Ons wordt medegedeeld, dat zij, die in het bezit wen- schen gesteld te worden van een kosteloos rijwielplaatje voor het belastingjaar 1935/ 1936, zich op 23, 25 en 30 Juli en 1 Aug. a.s. kunnen vervoegen ten huize van den heer D. Hondt alhier. LEIDERDORP. Gemeenteraad. De Gemeenteraad ver gadert qp Donderdag v.m. 10.45 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Me- dedeelingen en ingekomen stukken. 4. On derzoek geloofsbrieven. 5. Aanbieding ge meente-rekening 1934. 6. Benoeming com missie tot nazien dezer rekening. 7. Wij ziging gemeente-rekening 1933. 8. Verzoek om subsidie van het Groene Kruis. 9. Ver zoek om subsidie van de Chr. H.B.S. te Leiden. 10. Vaststelling kohier straatbe lasting. 11. Wijziging verordening op het vergunningsrecht. 12. Voorstel tot deel name in het Rijlands borgstellingsfonds. 13. Voorstel verlenging overeenkomst met de „Gekro". 14. Wijziging begrooting 1935. 15. Rondvraag. WOERDEN. Gemeenteraad, De Raad dezer ge meente vergadert Vrijdagmiddag te 2.30 uur ten Stadhuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Adres H.B.S. Alphen. 3. Onderzoek geloofsbrie ven. 4. Regeling art. 122 Gemeentewet. 5. Schadevergoeding pacht grasgewas. 6. Sub sidie Koninginnedag. 7. Verbetering bo- vengrondsche distributienetten. 8. Wijzi ging gastarief. 9. Aansluiting begraafplaats aan electrisch, waterleiding, gas. 10. Straat- aanleg land van Dam. 11. Leermiddelen Openbare School. 12. Urinoirs Openbare School. 13. Geldleening. 14. Adres F. Beijen inzake verbreeding „Baan". 15. Begroo- tingswijzigingen. Propagunda-avond van de Graal. In het Patronaatsgebouw gehuld in de veelkleurige Graaltinten had gisteren avond een propaganda-avond plaats voor de vrouwelijke jeugdbeweging „De Graal". Voor een zomersche avond als deze was de zaal desniettegenstaande goed bezet. Voor in merkten we op, van de geestelijkheid der parochie de weleerw. Pater v. d. Boe zem, de rector van het Pensionaat pater v. Berkel, benevens de edelachtb. heer burgemeester en echtgenoote. Een depu tatie van Graalmeisjes met haar leidsters was aanwezig uit Bodegraven, Leiden en Rotterdam. De hoofdleidster uit het district Leiden, mej. Spronk, had eveneens voor in de zaal plaats genomen. In een kort inleidingswoord sprak mej. Moorover hetgeen deze avond de Graal meisjes zouden geven om daardoor aan hen, die met deze beweging nog onbekend waren in Woerden, te laten zien wat zoo al door Graalmeisjes wordt gedaan. Het kon natuurlijk, zeide spreekster, slechts een proeve zijn, die werd geboden. Na een welkomstwoord aan allen werd onmiddellijk begonnen met de afwerking van het programma. Het welkomstwoord, maar speciaal het Graalprogram „Wat wij willen" bracht ons in de Graalsfeer. Hier zagen we de kleurige uniformen, die, al was het slechts naar de uiterlijke vorm, toch een effectvolle invloed uitoefenden op de aanwezigen en het geheel van het voorgedragene, waar de werkelijke kern inzat, beter ingang deden vinden. Velen zullen met ons meegevoeld hebben, dat onze blikken daardoor ook getrokken, werden naar het t.ooneel en zoo de aan dacht kon gespannen blijven op het ge sprokene. We zagen de Graalmeisjes in een veel gevarieerd programma geven, wat zooal ook bij haar op gebied van ontspan ning en ontwikkeling wordt beoefend. De declamatie in het Blijheidslied trof ons als 'het meest sympathieke in het optreden. Wat wij zagen in volksdansen, mario netten, zang (ook volkszang), bewegings koren bij Gregoriaansche zang bewees met welk een ernst de meisjes zich hieraan ge ven. De Bodegraafsche meisjes verdienen zeker een pluim, voor wat zij presteerden. En toch staat het hoofddoel van de Graal op een hooger plan. Dit werd in de vurige toespraak van de hoofdleidster, mej. Spronk, duidelijk naar voren gebracht. Spreekster wees erop, dat het doel der Graalbeweging is: zelfheiliging en aposto laat. Het eerste is absoluut noodig om het tweede te kunnen vervullen. God zal het middelpunt moeten zijn in het leven van het meisje. Spr. verklaarde dan het nood zakelijke van het bestaan der Graal, ook voor kleinere plaatsen. Gebonden aan tijds beperking kon zij slechts in 't kort uitwei den over haar inrichting, de verschillende clubs voor ontspanning en ontwikkeling enz. Wat een nuttige club als die voor houtsnijwerk kon bereiken zagen we aan enkele producten, die waren tentoonge steld. Tenslotte weerlegde mej. Spronk eenige bezwaren, die door meerdere worden ge opperd ten opzichte van het aanschaffen van costuums, het betalen van contributie, de z.g. uithuizigheid e.d. Deze bezwaren werden hierdoor totaal uit den weg ge ruimd. Aan het eind van haar toespraak spoorde zij dan ook allen, die daarvoor in aanmerking kwamen, aan toe te treden tot de Graal, opdat deze in Woerden ook moge gaan bloeien. De zaal applaudis seerde geestdriftig. Deze propaganda-avondmoge voor Woer den op het gebied der vrouwelijke jeugd beweging rijke vruchten afwerpen. Wat in gelijkwaardige plaatsen als b.v. Bode graven is tot stand gekomen, kan toch ze ker hier eveneens met succes geschieden. De Graalmeisjes, die deze avond onder aanvoering van haar leidstershebben ge geven, komt een woord van hulde toe voor het gepresteerde. We wachten de ont wikkeling der Woerdensche Graal in span ning af!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8