VOOR ONZE ZIEKEN. ZATERDAG 20 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 OPMERKINGEN OMTRENT HET BANKWEZEN IN NEDERLAND. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het bezuinigingsontwerp wordt onder meer de opmerking gevonden, dat het bankwezen in ons land op zoodanige wijze gereorganiseerd dient te worden, dat het op betere wijze dan tot nu toe in de credietbehoeften der industrie voorziet. Wij staan hier inderdaad voor een zeer belangrijk vraagstuk, en het kan niet wor den ontkend, dat ons bankwezen in zijn tegenwoordige vorm op dit punt tekort schiet. Zulks is niet als critiek op de ban ken bedoeld, want het is historisch zeer gemakkelijk aan te toonen, dat de organi satie van ons bankwezen een gevolg is van de natuurl-ke ontwikkeling. De eerste groote bank, de Nederlandsche Handel- Maatschappij, is ontstaan op grond van den handel tusschen Nederland en Indië. De andere banken, die later zijn opgekomen, hebben ieder een speciaal terrein voor haar werkzaamheden gekozen, dat voor het grootste deel op scheepvaart en handel betrekking had. Later zijn alle banken min of meer universeel geworden, al had de een of andere bank wel een speciaal ter rein, waarop zij zich bij uitstek speciali seerde, maar steeds bleef handel en scheep vaart het voornaamste terrein, waarop men zich bewoog. De Nederlandsche industrie is opge groeid onder andere omstandigheden dan in verschillende andere landen. Het benoo- digde kapitaal werd door particulieren ver strekt, en was goeddeels afkomstig van de winsten op handel en in de koloniën ge maakt. Van een financiering der industrie door de banken is hier niet, of tenminste op veel bescheidener schaal sprake ge weest dan in verschillende andere landen. Wat er gefinancierd werd op dit terrein lag grootendeels in het buitenland, en vandaar dat Nederland zulk een ernstigen terugslag heeft ondervonden van de Stillhalte in Duitschland en Oostenrijk b.v. Op het oogenblik is het echter dringend noodzakelijk om de Nederlandsche indus trie aan de noodige liquide middelen te hel pen ten einde te kunnen werken. Niet al leen heeft de zwaardere industrie die be dragen noodig om contante bestellingen te financieren, omdat deze vaak eerst na af levering worden betaald terwijl de kosten van een bestelling tot zeer hooge bedragen door de industrie moeten worden voorge schoten, maar bovendien wordt in vele ge vallen crediet verlangd door den* besteller, vooral door buitenlandsche- bestellers. Als Nederland in dit opzicht niet kan meedoen beteekent zulks, dat bestellingen voor ons land onherroepelijk verloren gaan, die wij anders zouden hebben kunnen krijgen. Toch zijn de omstanigheden thans bui tengewoon gunstig om die credietverstrek- king door de banken krachtig ter hand te nemen. Men mag veilig verklaren, dat de waarde der bezittingen van nagenoeg alle soliede ondernemingen op het oogenblik zoover is afgeschreven op de balansen, dat deze met de werkelijke waarde overeen komt. Bovendien heeft de neiging tot ver dere prijsdaling opgehouden. Verleent men dus credieten op de basis van de waarde der huidige bezittingen, dan is men er vrijwel zeker van, dat die waarde ook in de toekomst zal bestaan. De situatie, zoo als die in België bestaat, dat de waarde der onderpanden veel geringer is dan de credieten, die de banken hebben verleend, behoeft hier niet te worden gevreesd, vooral niet, wanneer men voorzichtig te werk gaat. Het is echter het gebrek aan ervaring op dit terrein, en ook de afschrikwekken de voorbeelden van banken elders, die aan deze financiering ten gronde zijn ge gaan, die onze voorzichtige bankiers ervan weerhoudt, zich krachtig in de richting van industriefinanciering en exportfinan ciering te bewegen. En men zal er niet aan kunnen ontkomen, dat de staat hier bij de behulpzame hand biedt door een deel van het resico voor zijn rekening te nemen. Dit beteekent volstrekt niet, dat de staat ook groote bedragen zal moeten betalen. In België heeft een dergelijke transactie plaatsgevonden voor de bevroren indus- trieele credieten, die aan een door den Staat opgerichte credietmaatschappij zijn overgedragen. In Amerika heeft men ver schillende van dergelijke maatregelen ge troffen voor bevroren credieten op ieder gebied. Wanneer men slechts het econo misch leven op gang weet te houden en een betere prijsverhouding weet te be werkstelligen, dan kost al deze garantie den Staat op den duur niets. Ook bij den export is zulks het geval. Men behoeft slechts naar Duitschland te verwijzen, dat in totaal aan de Sovjet-Unie meer dan een milliard Mark door den Staat gegaran deerde credieten heeft gegeven, zonder dat de Duitsche staat daarvoor ooit een Pfenning heeft gehoeven te betalen, om dat de Sovjets hun verplichtingen zijn nagekomen. Het verdient wel degelijk ernstige over weging om het Nederlandsche bankwezen in dienst der industrie te gaan stellen. VEEREN MATRAS VERLUCHTEN. De beste manier, die wel wat zorg en tijd vraagt, maar werkelijk goede resulta ten oplevert, is de volgende: Maak de veeren matras los; zet een ko peren ketel op het vuur en die er een ge deelte van de veeren in; laat ze goed ver warmen en roer gedurig met een houten stok door de massa veeren, zoodat ze al lemaal goed verlucht worden. Door de warmte zetten de veeren uit, worden lich ter en grooter en zijn terzelfder tijd goed gezuiverd. Wanneer een deel goed op deze manier is verwerkt, haalt men het uit den ketel en neemt weer een gedeelte der vee ren, zoodat ten slotte al de veeren, met ge deelten, in den ketel verlucht werden. Dan kan men de matras weer vullen. Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant CEREMONIEEL IS GEEN IJDELE PRAAL Waartoe al die staatsie rond den Paus en dat ceremonieel bij den Bisschop? Heeft Sint Petrus ooit zooveel drukte om zijn persoon toegelaten? Dat zijn twee vragen, die met elkaar niets hebben uit te staan. Een persoon in hooge waardigheid gesteld zal naar de om standigheden zijn optreden moeten rege len. Een statig ceremonieel, passende luis ter kan eisch en loffelijk zijn. De tweede vraag behoeft echter niet zoo algemeen ontkend te worden, als sommi gen wel denken. Daar is om Petrus' per soon wel eens verrassend veel drukte ge maakt. De Handelingen verhalen bijv.: hoe langs de straten, waar Petrus voorbij moest, de zieken op draagbaren en bedden werden opgesteld in afwachting van een wonder bare genezing, als de schaduw van Petrus op hen viel. Zoo'n straatversiering is nog nergens in later tijd voor Paus of Bisschop pen aangebracht. Misschien vindt iemand, dat het niet opgaat, dat het was om de wonderen, om Petrus' heiligheid, niet om zijn waardigheid. Heiligen en wonderdoe ners waren ook de andere Apostelen. Maar God omgaf Petrus met dien bij zonderen luister door wonderen te verrichten, waar zijn schaduw viel. Ook heeft geen Paus of Bisschop ooit zoo plechtig over straat gewandeld als Sint Petrus, toen hij uit de gevangenis kwam en een engel in zichtbare gedaante naast hem liep Maar 't gebeurde in de vroegte, er was geen volk op straat, zoo dat het eigenlijk niet meetelt. Waarom niet? Misschien spreekt het nog sterker, omdat er niet eens bekijks was Dan is er nog de reis van Petrus naar Cesarea. De hoofdman Cornelius zond twee huisknechten met een soldaat, om Petrus af te halen 't Was deftig, en dat is het nog, als iemand met één knecht reist. Met twee knechts op reis gaan was buitengewoon, en dan nog een soldaat! Meer kon al moei lijk. Maar de christenen van Joppe oor- ook nog een groepje mannen mee. 't Werd een stoet, Petrus, Hoofd der Kerk, ging de eerstelingen uit het heidendom opnemen in Christus' Rijk. Maar bij de aankomst in Cesarea. als Cornelius op de knieën valt, zegt Petrus toch maar wat gauw: Sta op! Ook ikzelf ben een mensch". Dat bewijst weer, dat bij alle uiterlijk eerbetoon de hoogstgeplaatste nog nederig kan blijven. De daad van Cor nelius, niet in het minst afgekeurd, toont, hoe natuurlijk het is inwendigen eerbied met eerbetoon te verbinden. En nu Paulus, die met Petrus in één adem genoemd wordt. Hij heeft op reis altijd gezelschap bij zich en soms is dat vrij talrijk. In Lucas heeft hij zelfs een lijfarts, 't Zijn medewerkers. Vanzelf, Pau lus nam geen nietsnutters mee. Te Philippi laat Paulus zich plechtig uitgeleide doen door den heidenschen ma gistraat. De Apostel eischt 't als eerherstel. „Gegeeseld hebben zij ons in 't openbaar, zonder vonnis, hoewel wij Romeinen zijn". Het Romeinsch burgerrecht is de titel om den eisch te stellen, maar hij wil dat eer herstel als Apostel. Dan het afscheid te Milete. De geeste lijkheid van Ephese is door Paulus ontbo den. Daar zijn geen liturgische gewaden of gouden bisschopskruisen, 't is waar. Maar er is een roerende hulde, een plechtig uit geleide naar het schip. En van het onvrijwillig bezoek aan Mal ta deelt Lucas mee: „Veel eer deden die ons aan". Een hartelijke ontvangst in Puteoli. Op dringende uitnoodiging zal Paulus zeven dagen blijven. Om uit te rusten, maar ook met het bericht naar Rome worden door gegeven. Paulus mocht niet aankomen zonder eeregeleide. „Uit Rome kwamen broeders ons tegemoet tot aan Appii Fo rum". Veel toestanden en gebruiken zijn ver anderd. Veel is liturgisch vastgesteld, wat vroeger aan plaatselijke gewoonten werd overgelaten, maar nog altijd geeft Paulus' woord leiding: „Geeft aan elkeen, wat gij hem schuldig zijt.ontzag aan wie gij ontzag, eerbied aan wie gij eerbied schul dig zijt". K. Pr. UIT DE OMGEVING DE KAAGWEEK. De Tweede Dag. De Zaterdagmorgen zette in met heel on zeker weer; we hadden wat zon en wind, doch ook wat regen en de temperatuur was daardoor heel wat frisscher dan den eer sten dag. De zeilers waren alweer vroeg uit de veeren en het eerste nummer van het pro gramma was voor de 45 M.2 kruisers, die 'n mooien start lieten zien, wijl allen bijna gelijktijdig weggingen. Vermaat had de Welta spoedig aan den kop, daarna volgde Warners met de Boekanier, de Boer met Stormfügel, Fenenga met Benate II en Sieverts met de Coppelstock. In deze volgorde werd het Zweiland be reikt en er volgde, nadat Vermaat vrij de leiding genomen had, een loefpartij tus schen Boekenier en Stormfügel, waarvan laatstgenoemde de dupe werd. Hij voer de Boekenier aan en maakte rechtsomkeert. Vermaat liep intusschen meer en meer uit, Fenenga liep naar de tweede plaats op en daardoor kwam het voordeel van het toren- tuig van hun schepen tegen het gaffeltuig der overige deelnemers wel sterk tot uiting. Vermaat won ten slotte gemakkelijk. Uitslag: 1. Walta, st. C. A. Vermaat,; 2. Benati II, st. B. Fenenga; 3. Boekanier, st. A. Worners; 4. Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts. KATWIJK AAN ZEE. Personalia. Voor het Mulo-examen di ploma B aan de Prof. Gunningschool te den Haag slaagden A. C. de Joode, G. Bezemer en N. C. den Dikken alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. Het bestuur der Tuinbouw- vereeniging „Katwijk en Omstr." heeft tot accountant der vereeniging inplaats van wijlen den heer Riedijk benoemd de heer P. v. d. Gugten Cz. alhier. Het nieuwste nieuws. Een niet alle- daagsche gebeurtenis was wel, dat het ge zin H. M. v. d. Kamp-Paardekooper werd verblijd met de geboorte van een drietal jonge spruiten, 2 jongens en een meisje, allen frisch en gezond. Een aanwinst voor het jeugdig paar, wiens eerstelingen het zijn, een aanwinst voor de gemeente die op dergelijke wijze het aantal inwoners met sprongen ziet naar boven gaan. Er zullen ongetwijfeld velen zijn, die, behalve gewone 'belangstelling, ook daadwerkelijke belangstelling voor dit gezin willen too nen. Men is zeer welkom. Het adres is Groote Steeg. LEIMUIDEN. R.K.S.V. OJD.L Vrijdagavond j.l. had ODI de Nic. Boys op bezoek tot 't spelen van een vriendschappelijken wedstrijd. Voor de rust werd saai gespeeld. Er zat nog geen vuur in de spelers. Niettegen staande zette ODI toch na 10 minuten 't eerste doelpunt, dat na een kwartier spe- lens door een 2de werd gevolgd. Daar 't be gon te regenen werd er niet gerust, maar na 3 kwartier spelens gekeerd met 20 voor ODI. Spoedig na rust scoorde Nic. Boys. 't Begon echter ^1 langer hoe har der te regenen en hoe harder 't regende, I des te vuriger werd 't spel. De spelers voelden geen regen en toen de scheidsrech ter 't einde floot, was de stand voor ODI 7—1. LEIDSCHENDAM K. J. M. V. Hedenavond zwemmen 7.309.30 uur, Mauritskade 4, Den Haag. Maandagavond 8.3010.30 uur Sociëteits avond; te 8 uur vergadering Actiegroep. Dinsdagavond geen Maria-Congregatie. Woensdag: Excursie naar de Levers Zeep fabrieken te Vlaardingen uitgesteld tot nadere aankondiging. Donderdagavond Stu dieclub. Voetbalonmtoeting voor a.s. Zon dagavond uitgesteld. St. Josephsgezellen. Morgen te 11.30 uur ontspannigsbij eenkomst. Des avonds verslag van de geslaagde Gezellenbede- vaart naar Keulen en ontspanning. Dins dag geen Maria-Congregatie. Te 8 uur ont spanning. Donderdag te 7.30 uur biljart club A.D.O. en Zaterdag te 7.45 uur ont spanning. Het wordt op Zondag 4 Augustus een buitengewoon mooie reis. Des morgens half negen vertrekken we ieder met eet- voorraad bij ons, per Vios-Touringcar. Men zie verder de Klok van Leidschendara terwijl alle inlichtingen zijn te bekomen bij den Senior en het Bestuur. Men geve zich zoo spoedig mogelijk op, terwijl de ƒ4 voor kosten op 21 Juli a.s. moeten be taald zijn aan Adr. Blokland. NOORDWIJKERHOUT. T.b.c.-bestrijding. De eerw. Zuster Mi riam van het St. Joseph-Ziekenhuis alhier, slaagde voor het examen T.b.c.-bestrijding. OEGSTGEEST Kostelooze rijwielplaatjes. In verband met het op 1 Augustus as. aanvangende nieuwe belastingjaar voor de rijwielbelas tingwet wordt aan de daarvoor in aanmer king komende inwoners dezer gemeente op 23, 24 en 25 Juli a.s. telkens des avonds van 79 uur ten gemeentehuize de gele genheid geboden tot het aanvragen van een kosteloos rijwielbelastingmerk. Na deze data kan de aanvrage uitsluitend gedaan worden ten kantore van den Ont vanger der Accijnzen te Leiden, Lange- brug no. 20. WARMOND. Steeds beter. De afd. Zang van „St. Matthias" heeft Woensdag op het concours te Naaldwijk in de 2e afdeeling een 2e prijs behaald, met 273 punten, hetgeen, in ver gelijking met een tweede prijs in de 3e af deeling op 't vorige concours, een mooi suc ces is. Aan „St. Matthias" onze gelukwen- schen! UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Concours. De R.K. Gem. Zangvereeni- ging „Oefening baart Kunst", zal 15 Aug. in de afdeeling „Uitmuntendheid" aan het concours te Nieuwerbrug deelnemen. Gymnastiekwedstrijden van „D.O.S." Door de Chr. Sportverg. „D.O.S." waren gisteravond onderlinge wedstrijden geor ganiseerd, onder leiding van den directeur den heer G. W. de Jong. De uitslag van deze alleszins prettig verloopen wedstrij den is als volgt: 4 Kamp. Meisjes 2e groep: le pr. W. Vierbergen 27% p., 2e pr. M. Verkade 25 p., 3e pr. A. Verschie 24% p.; Meisjes le groep: le pr. A Noomen 31% p., 2e pr. Jo. v. Minten 30% p., 3e pr. H. Arlman, A. Verbre, en Cath. van Berkel 30 p. Meisjes le graad, le pr. A. Baas 29 p.; 2e pr. Adria Groeneveld 28% p., 3e pr. D. Geertman 27% p. 4 Kamp: Jongens 2e groep: le pr. W. de Jong 28% p., 2e pr. T. Osam 24% p.; Jongens le groep: le pr. J. Windhorst 30% p.; 2e pr. A. de Lange, W. Gesman, R. Roodbergen 28% p., 3e pr. J. Karman 25% p. Jongens 2e graad: le pr. voor 5 Kamp: Joh. v. d. Panne 36% p.; 2e pr. C. de Wit 35 p.; 5 Kamp Jongens: le graad: le pr. P. Kroon 43% p., 2e pr. B. de Nobel 38% p. KOUDEKERK Personalia. Onze plaatsgenoot A. J. van Leeuwen Hzn. slaagde te 'sGraven- hage MULO, diploma A. NOORDEN Coop. Brandwaarborg-Maatschappij. In druk verscheen het 27ste jaarverslag van de Cop. Brandwaarborg-Maatschappij „NoordenNieuwkoop" en naaste omge ving over het jaar 1934. Uit dit verslag blijkt, dat in 1934 gehou den werden 1 leden- en 10 bestuursverga deringen. Tot stand kwam een nieuw her verzekeringscontract, waardoor thans elk risico herverzekerd is en de schade voor de Maatschappij nooit meer bedragen kan BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Lnxor> Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Joseph Aron z. van M. J. v. Gelderen en R. v. Frank Jacob z. vqn M. N. de Meij en A G. Schellingerhout Pieternella d. van J. C. Onvlee en C. Re geer Abraham Gijsbertus z. van G. Nie- vaart en C. van Biezen Frans z. van P. Wakka en L. C. Menijn. Cornells z. van H. M. v. d. Kamp en M. E. Paardekooper Johannes z. van H. M. v. d. Kamp en M. E. Paardekooper Maria d. van H. M. v. d. Kamp en M. E. Paardekooper Jo hannes Jacobus z. van Th. J. de Korte en M. J. A. de Jong Dolores Eveline d. v. A. J. Wijstmae n K. L. A. Keizer Si mon Hendrik Adrianus z. van A. Smit en N. Busscher Franciscus Willebrordus z. van J. P. Pont en H. C. Bemelman Jozef z. van J. W. Helversteijn en J. Boot. Overleden: A. v. VelzenBeuk vr. 41 j. M. R. DriessenBentz wed. 57 j. J. Hartveldt z. 58 j. dan 1500 per totaal risico. Op een totaal verzekerd bedrag van ƒ5.732.366.50 is het risico van de Maatschappij thans niet meer dan 756.690.45, terwijl men _nog deelt in de winst, als de schade over een afgeloo- pen jaar geringer is dan de premie. Het aantal leden bedraagt thans 703, in het afgeloopen jaar traden 46 nieuwe leden toe, wegens niet-betaling van de premie werden eenige leden geroyeerd. De balans wijst aan een totaal aan acti va en passiva van ƒ80.421.63. De totale brandschade bedroeg 177.29. Aan premie is genoteerd ƒ9.649.26, terwijl 1.774.32 in mnidering is gebracht wegens halve pre mie ingevolge de statuten en ƒ1.596.28 kwegens 20 pet. crisis-aftrek. Voor re assurantie werd betaald ƒ2.985.35, wegens salarissen ƒ1.493, terwijl de winst bedroeg 2.857.07. WOERDEN Personalia. Voor het staatsexamen mu ziek (theoretisch gedeelte) slaagde de heer C. Stolwijk, alhier. Voor het examen Nuttige Handwerken slaagde te Amster dam mej. E. Peerdeman alhier. ZOETERWOUDE. Muziek-concours. Onder groote bedrij vigheid worden de lustrumfeesten van het Sint Jansfanfare voorbereid. Ook voor de jeugd is voor de vermakelijkheid gezorgd en is achter het patronaatsgebouw een echte zweefmolen gebouwd. Wij kunnen vermelden dat de jury ge vormd wordt door de heeren musici: Fr. van Beelen te Valkenswaard, Max. Guil- laume, Roermond en Fr. van Diepenbeek, Amsterdam. Waar het offieieele programma het pro gramma van het avond-concert dat door de St. Jansfanfare gegeven wordt niet vermelden kon, laten wij het hier volgen: 1. Mijn Regiment, mars oh H. Blankenburg; 2. L'Amale, Ouverture J. Werkman; 3. L'Secret de la Bohemienne, Overture K. Massard; 4. Weiter durch die Welt, potpour ri Fr. Mankelt. 5. Frühlingsnaken, Concert- Aria Fr. Munkelt; 6. Der Herzendief, Wal- zer A. Merzdorf; 7. Adolf van Nassau marsch J. R. v. d. Glas. In de rondgezonden feestgidsen is ver zocht om in het dorpsgedeelte te vlaggen, welk verzoek wij gaarne overnemen. LAATSTE BERICHTEN ZIEKTE VAN WEILL. Nadat Donderdag een geneesheer bij den 20-jarigen H. Bos, te Mijdrecht, die had gezwommen in open vaarwater, nabij het dorp Mijdrecht, de ziekte van Weill had geconstateerd, werd Vrijdagmiddag door een anderen geneesheer dezelfde ziekte waargenomen bij den 27-jarigen P. Plooij, die zich in den polder ten Westen van Am sterdam te water had begven. Naar omstandigheden maken beide pa tiënten het goed. Het vaarwater rond Mijdrecht verkeert voor zwemmen in zeer slechten toestand en levert groot gevaar voor de gezondheid op. Boter- en Margarine-handelaren. De Nederlandsche R.-K. Bond van Bo ter- en Margarinehandelaren houdt op Don derdag 25 Juli te 6 uur een vergadering in het gebouw „Amicitia", Westeinde 15 te Den Haag. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.26 Londen 7.27 New York1.463/4 Parijs 9.733/4 Brussel 24.80 Zwitserland48.11 Milaan 12.151/o Madrid 20.151/9 Oslo36.55 Kopenhagen32.45 Stockholm 37.50 Praag6.1*2i/2 Ween en Boedapest

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3