Stibiodtxri b&JxsdjMri! UITSLAG van onze „Herkenningsprijsvraag11 van 9 Juli LI. STADS X NIEUWS SATERDAG 20 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Juli 1935,medegedeeld door het Kon. Ned. Met. inst. te De Bilt. Hoogste barometerst761.3 te Biarritz. Laagste barometerst.: 745.3 te Aberdeen. Verwachting tot den avond van 21 Juli: Matige Zuidelijke tot Westelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, aanvanke lijk regenbuien met kans op onweer (20 Juli: St. Margriet!) Later opklarend. Iets koeler. LUCHTTEMPERATUUR. 18.6 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 21 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 21 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e^. Van Zaterdagnamiddag 9.41 uur tot Zondagmorgen 4.32 uur. BOOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 21 Juli voorm. 7.02 uur en nam. 7.27 uur. zelf in zijn werk tot uiting, omdat het een stuk van zijn leven is, een visie, die uit het leven zelf is gegroeid. Alle sentimenten, die het leven kent, vreugde, overmoed, verrassing, genegenheid, wreedheid, schrik, gerechtigheid en eibarming, ze spreken ons beurtelings toe uit deze tintelende pren ten. We kunnen dit boek een prentenboek noemen, maar dan in een zeer hoogen zin, een prentenboek, dat men telkens weer met voorliefde uit z'n boekenkast neemt, om er in te blaren en waarin men ook telkens weer nieuwe vreugde vindt. Het boeit, het verrast, het prikkelt en het sticht, het geeft een ernstige les voor het leven mee. Zóó heeft de oude, Vlaamsche moralist het be doeld: Eyck heeft die bedoeling wonder wel begrepen en vertolkt. Een prentenboek voor groote menschen! Het zou de menschen van vandaag nog veel kunnen geven. Genot van een fleurig, boeiend verhaal, met rake, levende pren ten versierd; daarbij ook een levensles, een nuttige herinnering aan oude, vergeten waarheden, die voor een goed en gelukkig leven onmisbaar zijn. Zoeterwoude, 12 Juli *35. Dr. HENRI VAN ROOLTEN, Kruisheer. 1) De rampzalige Kaproen. Middel - eeuwsche boerenroman van Wernher de Tuinder, nageschreven door: Stijn Streu- veüs. Illustraties van Charles Eyck. De Ge- menschap, Utrecht. KERKNIEUWS PASTOOR P. J. BONNET, t Na een langdurige ziekte is overleden de zeereerw. heer P. J. Bonnet, pastoor te Wervershoof. Z.eerw. werd geboren te Leiden op 13 Maart 1870 en is, na gestudeerd te hebben aan de seminariën Hageveld en Warmond, op 15 Augustus 1898 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Spier dijk, H o o g m a d e, 's-Heerenhoek en Wervershoof. Daarna pastoor te B 1 e i s- ■tfrijk, Langeraar en werd op 10 Juni 1932 te Wervershoof als nieuwe herder in gehaald als opvolger van wijlen pastoor C. J. Karskens. De plechtige uitvaart en begrafenis zal Maandagmorgen plaats hebben. Van 1925 tot 1932 is de zeereerw. heer Bonnet pastoor geweest te Langeraar. De Katholieken van Langeraar zullen niet na laten een hartelijk gebed te storten, een of fertje te brengen voor de zielerust van den Priester, die zeven jaren in hun midden heeft gearbeid Niettegenstaande er aan de goede oplossing van onzen prijsvraag veel werk verbonden was, kwam er een groot aantal oplossingen binnen, het welk aan een nauwkeurige vergelijking werd onderworpen. Na schifting kunnen wij de volgende prijswinnaars vermelden: B. S. KLEIN, Heerensingel 8a,Heeren- of damesfiets J. M. H. HORIKX, Witte Rozenstraat 18Fototoestel Wed. VAN BEEK, Haarlemmerstraat 267aArmbandhorloge W. HELVENSTEIJN, Schutterstraat 16a N. A. VAN WIJK, Haarlemmerstraat 161 J. KERKVLIET, Haarlemmerstraat 37,Vulpenhouder JAC. HOOGEV5EN, Joh. de witstraat 42 M. C. DöLL, Anna van Saxenstraat 10b De prijzen, voorzoover door de winnaars nog niet ontvangen, kunnen aan ons bureau worden afgehaald. DE DIRECTIE. LEIDSCHE PROCESSIE NAAR DE H.H. MARTELAREN VAN GORKUM. Zooals de advertentie in dit blad ver meldt zal de Leidsche Processie naar de Maxtelplaats in Brielle op Maandag 29 Juli gehouden worden. Wanneer we deze tocht uit een oogpunt van koopmansschap zouden beschouwen, zou men geneigd zijn te zeggen: „Ze kun nen er wel mee uitscheiden met hun bede vaarten. Er is zóó te over gelegenheid om uit te gaan en dit zóó goedkoop en zóó interessant, tot in het buitenland toe, dat men heusch niet meer met bedevaarten meegaat! Daar moet geld bij." Tegen deze zakelijke redeneering valt niet veel in te brengen. Werkelijk zijn ver schillende bedevaarten stopgezet, bij an dere moest verleden jaar reeds geld bij. Maar tochHet eigenaardige van deze tijd is, dat het zeer veel foutieve dingen heeft rechtgezet, en ons tot bezinning ge bracht heeft over menig vergeten en ver vlakt begrip. En zóó is het meer of min der mislukken van bedevaarten nog eens een geschikte aanleiding ons idee over een bedevaart te herzien. Wanneer we dus met elkander zouden gaan vergelijken een be devaart en een of andere excursie dan zijn dit twee begrippen die eigenlijk niet met elkander vergeleken kunnen worden. De eenige overeenkomst zou hierin bestaan, dat zij beide gebruik maken van verkeers middelen; maar in het eigenlijke verschil len ze geheel en al. Een bedevaart moet dus nooit geven wat een pleizierreisje geeft; dat wordt door het woord bede vaart zelf al uitgesloten. Van een bedevaart moeten we dus niet kunnen zeggen: „Wat hebben we reusach tig pret gehad, en heerlijk genoten voor zoo weinig geld. Zoo gauw we een bedevaart aldus gaan bekijken, moet noodzakelijk van toepasing komen de opmerking van Thomas van Kempen: dat maar weinig menschen beter worden van bedevaarten. Door allen die nu niet meegaan met een bedevaart, omdat ze elders leuker kunnen uitgaan, zal het aantal pelgrims zeer ze ker terugloopen, maar misschien brengt juist dit de goede zijde nog eens naar vo ren: het amusante-idee weg uit onze be devaarten! Voor hen die nog eens een echte bede vaart willen doen, zooals onze voorva deren dit vermochten en er onder onze Brielsche pelgrims altijd gevonden wor den, wordt nog eens gewezen op de Leid sche bedevaart naar de plaats waar de 19 H.H. Martelaren van Gorkum de martel dood stierven. We zullen staan op de eigenste plaats waar eenmaal de turfschuur stond met de balken, waaraan zij werden opgehangen. Waar nu rond de kapel onze voeten zullen gaan, was toen de weide plat getrapt door de honderden, die naar de op gehangen Martelaren kwamen kijken. En tusschen de blauwe stoepen, welke de plaats aanwijzen waar eenmaal de schuur stond, zien we in de geest de eene groote balk waarvan 15 einden touw afhingen, en daarachter de kleine balk waaraan er 3 waren opgehangen en nog één aan een lad der. En we zeggen tot ons zelf: Hier op deze plaats hebben ze dus geleden de ster ke mannen Gods; tusschen deze blauwe stoepen hebben ze gestaan in de donkere schuur; hier zijn ze de ladder opgeklom men ieder met een beul achter zich aan; hier hebben ze him hals door de strop ge stoken. Hier op een warme zomernacht van Juli is het leven uit hun keel weggevlo gen. Maar sinds de 19 zijn heiligverklaard weten we ook dat we staan op de plaats, waar de hemel is open gegaan om de hei ligen binnen te laten in Gods schitterend koninkrijk. En op die eigen plaats zien we de lucht boven de galgen-schuur vol met Engelen der Passie, en Maria met haar zachte moeder-oogen en Christus zelf die de moedige strijders heeft ontvangen en ge kroond. Laat het zóó een bed e-v aart zy'n op 29 Juli! Als we thuis komen zeggen we misschien: „hè, ik ben moe en warm", maar zeker is: „mijn ziel heeft het goed gedaan". Kap. W. HESSING. NATIONALE LOURDES BEDEVAART. Met betrekking tot de as. Dinsdag met meer dan vijftienhonderd deelnemers naar Lourdes vertrekkende Nationale Bedevaart, vernemen wij alsnog de navolgende bijzon derheden. De twee uit Roosendaal vertrekkende pel- grimstreinen staan onder leiding van de Z. E. Heeren Deken Meyer (roode trein) uit Asten en Rector Looymans uit Breda (blauwe trein), resp. Voorzitter en Onder- Voorzitter van het Comité tot Samenstel- lnig van Nederlandsche Bedevaarten. De grootste der vier treinen, die over Nij megenMaastricht loopt, wordt begeleid door de Z. Eerw. Heeren Pastoor Ingendael (Maastricht) en Wiegerink (Doornenburg). Op de Ziekentrein zijn aanwezig de Di recteur der Ziekenverpleging Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer, alsmede de Aalmoe zenier der Zieken Deken Huibers uit Hoorn. De technische leiding van de geheele Bedevaart is, tengevolge van de verhinde ring van den Directeur om de reis mede te maken, gedurende de reis in handen gelegd van den Directeur der Ziekenverpleging Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer. Nog kan gemeld worden, dat deze te Lourdes verblijf houdt in Hotel Modern, terwijl de Administrateur, de Heer van den Camp in Hotel Impérial zijn intrek zal nemen. Laatstgenoemde zal de reis in de roode trein medemaken. Volledigheidshalve wordt nogmaals spe ciaal de aandacht gevestigd op het feit, dat de roode trein niet om 14.45 maar om 14.16 uur uit Roosendaal zal vertrekken. ST. VINCENTIUSVEREENIGING. Aan de leden der St. Vincentiusvereeni- ging wordt nog eens in herinnering ge bracht dat Zondag 21 Juli het St. Vincen- tiusfeest zal worden herdacht door het op dragen eener H. Mis in de kapel der Eerw. Zusters, Pelikaanstraat, daar prof. C. van Tricht van Warmond te 8 uur. Daarna ge meenschappelijk ontbijt en algem. verga dering. LIEFDEWERK STILLE ARMEN DER ST. VINC.-VEREENIGING. In Juni en Juli ontvangen: Bijdrage Liefdewerk Stille Armen N.N. 10.— Aan huis gébracht D. D. van een kaartpotje 7. Van N.N. 2.— Hartelijk dank en God zegene U! Vriendelijk aanbevolen. St. Vincentiusdag 19 Juli 1935. JAC. CREYGHTON, Pres. Bijz. Raad. Rijndbuxgerweg 149. Giro 70164. Tentoonstelling in de St. Lidwina-school De jaarlijksche tentoonstelling van het werk der zwakzinnige kinderen, wordt dit jaar gehouden a.s. Zondag van 25 uur en Maandag van 35 uur, ingang nieuwbouw aan den Zoeterwoudsche Sin- geL Hedenmorgen om 8 uur is op de Haarlem merstraat de 23-jarige mej. J. van L. met haar fiets in de tramrails geslipt en geval len. Zij brak een been en is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Institnnlt Pont. Deze maand slaagden voor Mach.schrij- ven de dames: Pienbroek, Metzelaar, Jon gerius, de Ruyter, Noordwijk en de heer Trel. Stenografie Fransch: de dames Jongerius, Swierstra. Colijn, Alphen a. d. Rijn; Mes man, Boskoop en de heer v. d. Belt. Steno Engelsen: de dames Jongerius, Co- lijn, Alphen a. d. Rijn; Mesman, Boskoop en de heer v. d. Belt. Ned. Hand. Correspondentie: mej. Met zelaar en de heer v. d. Oever, Katwijk a. Zee. Voor Privé-Secretaresse zijn geslaagd: de dames Jongerius, Swierstra, Colijn, Alphen a. d. Rijn; Mesman, Boskoop en de heer v. d. Belt. Allen zijn leerlingen van het Instituut Pont, Breestraat 89a, alhier. Examen Nijverheidsonderwijs. Door de Rijkscommissie zijn in de R.K. Vakschool alhier voor Akte N VII geëxa mineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: M. Brander, Den Haag, C. M. A. Thomas sen, M. Th. Weber, D. C. van Kessel, allen Roermond, A. M. E. Wijnand, Nijmegen. Akte N VIII: Geëexamineerd 6 candida ten. Geslaagd de dames H. v. d. Bend, Amersfoort, M. H. A. Nielenzeef, Nijmegen, Ch. W. Fellinga Groningen, J. M. M. A. Meuwesen, Leiden, C. M. M. Leesberg, Alkmaar, M. C. Vermeulen, Amsterdam. Van de R.-K. Huishoudschool Galgewa ter 1 zijn geslaagd voor het 2de ged. (prac- tijk) van het examen voor de akte N VIII mej. J. M. M. A. Meuwesen, Leiden en mej. C. M. M. Leesberg, Alkmaar. Bij de gehouden examens van den Bond van ieeraressen bij het modevakonderwijs slaagde voor het dipl. coupeuse mevr. Kok- Leyenhorst 's Gravenhage. Voor het dipl. constumière de dames Gr. Klinkenberg, Noordwijkerhout, J. Walle, Th. Honsbeek, J. Koevoet, Leiden, allen leerlingen van mej. H. M. Goddijn Hooigr. 70a alhier. Voor het Mulo-examen diploma A is ge slaagd H. Bokern. Voor het Mulo-examen diploma B aan de Prof. Guruningschool te den Haag slaagden J. H. W. Molijn en A. C. Pieneman en voor diploma A P. M. de Wilde, allen te Leiden. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië." Onder presidium van den heer A. De- vil hield de afd. van de H. K. W. in hui ze „Maria" een goed bezochte ledenver gadering. Na opening en lezing der notu len, werd van uit de vergadering de op merking gemaakt, dat het iets frappee- rends was, dat niet alle werklooze leden op een ledenvergadering komen. De voor zitter hoopte, dat deze opmerking er toe zal bijdragen, dat in den vervolge vooral deze leden op de ledenvergaderingen aan wezig zullen zijn. Ingekomen waren een tweetal verslagen over de gehouden Fed.-examens, welke on der de belangstellende leden zal circulee- ren. Naar aanleiding van een actie, inge zet voor het personeel van v. Gend en Loos en A.T.O., waren enkele circulaires ingekomen. Bereids had een landelijke ver gadering van het personeel plaats, waar na een conferentie met genoemde instel lingen is gehouden, waarvan een resumé was toegezonden. Hieruit sprak, dat het verbroken contact was hersteld en be sprekingen loopende zijn. Voor het grootste gedeelte werd de ver gadering nu in beslag genomen door het verslag van de afgevaardigden naar de Bondsvergadering. Het uitvoerige en za kelijke overzicht gaf een goede weergave van deze zeer belangrijke bijeenkomst. Breedvoerig werd stilgestaan bij de voor gestelde wijzigingen in de werkloozen-uit- keeringen, in tusschen zijn deze voorstel len door den Minister niet aanvaard, daar deze blijkbaar nog te gunstig voor de be trokkenen waren gesteld Na de indiening dezer voorstellen is thans een ministerieele beslissing gekomen over de wijziging in de uitkeeringèn, waarbij enkele zeer ingrij pende besprekingen zijn ingelascht. Een afschrift dezer besprekingen, welke bin nenkort wel in het orgaan zullen verschij nen, is bij den penningmeester ter inzage te bekomen. Deze bepalingen treden in per 1 Aug. as. Na een korte rondvraag, waarbij nog enkele huishoudelijke besprekingen wer den gevoerd, werd deze zeer geanimeerde vergadering met den chr. groet gesloten. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 146. Jac. Goedbloed en Co., Leiden, Breestraat 10a. Assurantie zaken. Overl. E.: Jac. Goedbloed, d.d. 24 Juni 1935. 5128. De Goedkoope Schoenwinkel, Al phen a. d. Rijn, Hooftstraat 57. Vest. fil. Bodegraven, van Tolstraat 19. Beh. fil.: A. Ph. de Vries, Bodegraven. 1960. N.V. Sassenheimsche Motorreede- rij. Sassenheim, Oosthaven, Vrachtvaart. N. Dir.: J. J. Wesseling en Th. J. Wesse- ling, Sassenheim. Geveilde perceelen Ten overstaan van den notaris H. M. Markusse alhier: huis met tuin Hooge Rijndijk 250, in bod ƒ4.450, kooper de heer J. C. Verhaar q.q. alhier voor 4.450; Winkelhuis met afz. bovenwoning Hooi gracht 37/37a in bod: ƒ2.820, kooper de heer E. van Starkenburg qq. te Oegstgeest voor ƒ2.920; Huizen Jan Willemshof 1 en 2 samen in bod: ƒ1.100, kooper de heer D. van Lith qq. te Leiden voor 1.200. WA- BIOSCOPEN. Casino. Behalve de gewone journaals en een paar kleine filmwerken geeft Casino deze week twee hoofdfilms n.L „Onbewaakte overwegen" en „Heerscher der wilde paar den^'. In beide films, die 'n overvloed van sensationeele gebeurtenissen op 't witte doek brengen, gaat het over diefstal. In de eerste steelt een rooverbende telkens de goederen, die per spoor verzonden worden en in de tweede legt 'n stel ban dieten het er op aan zich meester te ma ken van een kudde wilde mustangs. Het spreekt haast van zelf, dat in allebei deze films de schuldigen gevat worden en hun gerechte straf ondergaan. In „Onbewaakt# overwegen" is 't Jimmy, bekend als ar beider no. 81, die den spoorwegroovers een hinderlaag legt juist als ze van plan zijn een aanslag te plegen op 'n trein, die ju- weelen vervoert ter waarde van een mil- lioen dollars. En in „Heerscher der wilde paarden" maakt Rex, de leider van bo vengenoemde kudde, niet alleen Marquee, zijn tegenstander onschadelijk, maar ver trapt ook onder zijn hoeven zijn plaaggeest Bolling, den aanvoerder van de paarden dieven. Deze boeiende Wild-West-film laat weer eens duidelijk zien, hoe ver men 't heeft gebracht in 't dresseeren van paar den. De film „Onbewaakte overwegen" wordt na de pauze gedraaid en draagt de zen naam, omdat de aanhouding van de juweelendieven plaats heeft vóór een on- bewaakten overweg op een manier, die heel aardig bedacht is. Aanbevolen voor volwassenen. Luxor. Na de verschillende uitgebreide journaals, waarin o.m. de verschillende sportgebeur tenissen van den laatsten tijd in Holland in beeld gebracht worden, gaat deze week als eerste film „De Zoon van Komg", een ver- volg-verhaal van den King Kong. Deze film is niet zoo zwaar als de eerste, doch niette min jaagt ook dit monsterdier velen toe schouwers den schrik op den hals. 'n Film, waarbij veel fantasie en veel trucs noodig zijn geweest, om haar tot een goed einde te brengen. Als hoofdnummer na de pauze volgt dan de humoristische film „Punks komt terug uit Amerika". Deze film geeft 'n verhaal van 'n sluwen oplichter, die een juwelier voor 'n kostbaren parel weet op te lichten. Deze juwelier :s Ralph Arthur Roberts, die van dezen rol 'n prachtvertolking heeft we ten te geven. Lien Deyers en Attilla Hörbi- ger staan hem hierin uitstekend terzijde, 'n Film met tal van grappige situaties, niet in het minst door het onbetaalbaar spel van Roberts, die de lachers hier weer terdege op zijn hand heeft weten te krijgen. Hoe zijn neef, die als boemelaar enkele jaren geleden van hem is weggegaan om in Amerika 'n baantje te zoeken, hem ten slotte uit de moeilijke situatie weet te red den, laat deze rolprent op uitstekende wij ze zien. Voor volwassenen eenige uren van spannend amusement. Trianon. Chuck Connors heeft een brandweer corps en Brodie heeft een brandweer corps en deze beiden alsook hun resp. brandweerlieden kunnen elkaar niet luchten of zien. Gevolg: als er brand uitbreekt, knokken de brandweerlieden hevig, terwijl het huis afbrandt. Verdere gevolgen: bokspartijen, een sprong van de Brooklyn-brug zooiets als de Rotterdamsche hefbrug een aan val door vrouwen op kroegen, die kort en klein geslagen worden, enz. enz. Connors heeft de kleine Swipes (Jackie Cooper) tot zich genomen, die overal de ruiten ingooit en later neemt hij ook nog een lieftallige jongedame op, die echter verliefd wordt op Brodie, wat weer nieu we onaangenaamheden teweeg brengt. Dit alles gebeurt in de film „Rivalen", welke rivalen zijn Wallace Beery en Geor ge Raft. De lieftallige jongedame is Fay Wray. Een film is het, gebaseerd op Ame- rikaansche mentaliteit, d.w.z. één stuk sensatie. Eenige tooneelen nopen intus- schen tot een streng voorbehoud voor vol wassenen. Voor de pauze is er een zeer aardige film van Richard Talmadge, die in „Twee vliegen in één klap" op prachtige wijze een heele bende gangsters onschadelijk weet te maken. In het journaal is een aardige vliegfilm, samengesteld uit verschillende journaals, die een duidelijke indruk geeft van alles wat er met vliegen gebeurt en gebeuren kan. Een programma dus voor hen, die de sensatie minnen. Lido. Charles Dickens boek „Het geheim van Edwin Drood", diende, in de gelijknami ge film, welke deze week in Lido draait, tot onderwerp van het scenario. Deze „thriller" boeit niet alleen door de span ning, maar ook door het verdienstelijk werk van camera-man en regisseur, waar door de sensatie niet onnatuurlijk wordt opgedreven. John Jasper, voorzanger in een dorpskerk, gaat door voor een geloo- vig man, doch is in werkelijkheid met misdadige neigingen behept. Zijn neef, Edwin Drood, is verliefd op Rosa Bud, en het is hem totaal onbekend, dat ook Jas per razend verliefd is op Rosa. Op een ochtend na een huiselijk diner wordt Drood vermist en wordt een vreemdeling Neville Landless, van moord beschuldigd. Deze, om zijn onschuld aan te toonen en tevens uit sympathie voor Rosa, weet, na moeilijke speurtochten, het raadsel op te lossen. De aandacht is gespannen van den beginne af en klimt tot het einde, dit me de door het meesterlijk spel van twee be kenden, Claude Rains en Douglass Mont- gamery. Het voorprogramma gaf goede journaals, met de ramp van de „Kwikstaart", een aardige teekenfilm en een goede revue film „Nachtclub-nummers".

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2