ZATERDAG 20 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 14 IMTERPAROCHIEELE i. Het oude spreekwoord wil: „Als iemand verre reizen maakt, dan kan hij veel ver halen". Dus overvalt ons een massa vrien den en bekenden met een variatie van vragen, om van te beven. Hoe is 't ge gaan? Deed de nazi jullie niets? Is de toe stand daar goed? Wordt de Kerk ver volgd? Is er volop werk? Hoe was die hul de bij Kolpingsgraf? Allemaal vragen, die een antwoord waard zijn. En meer dan dat. Want er is genoten en geleerd, gezongen en geluis terd, gepraat en veel vernomen. En het mooist van alles, er is dankbaar gebeden bij Vader's graf. Een geweldige voorbereiding is er voor noodig geweest, want veel onzekerheid en angst moest overwonnen, veel gemakzucht omgetooverd worden. Op het Centraal Bu reau in Amsterdam werd alles besproken, berekend en vastgesteld; er moest gecon fereerd worden met de autoriteiten van Keulen en de Gezellenvereenigingen van Düsseldorf en Kevelaer. En aldus promo veerde onze Centraal-Praeses tot reiziger in pelgrims, autocars, chauffeurs, vlaggen en.... angst. Vooral toen in de laatste week vóór de bedevaart dr. Frick zijn be ruchte rede hield in Munster. Maar ala, dat is onbegrepen vrijheid.... Last had den we niet. Eindelijk dan.Zaterdag 13 Juli. En in vele dorpen en steden moet er dien ochtend een blijde gedachte gekomen zijn bij eiken Josephgezel, want het is toch een pracht-prestatie ruim 500 van je broers af te vaardigen naar het „heilige Köln", en bizonder naar het graf van den priester- Gezellenvader, den grooten Kolping. De 20 van Leiden begrepen hun werk aldus, dat ze de bijna 300 Gezellen van Leiden zouden vertegenwoordigen bij deze eerste nationa le bedevaart. En gaf Leiden niet reeds een voorbeeld in 1927? SEVERUS. HOE ONS RECHT ZEGEVIERDE xn. In den strijd om vrijheid en recht vond Smits een trouwen medewerker in Mr. Jan van den Biesen, advocaat te Amsterdam. Deze sterke werker, die van het heillooze liberalisme niets moest heb ben, die bovendien ijverde voor een steeds betere doorvoering van de pauselike richt lijnen en bisschoppelijke wenschen, werd medewerker aan „De Tijd", toen het blad den liberalen geest liet varen. In zijn ge schiedenis van Nederland verdedigt dr. Nuyens zelfs de meening „dat hij Mgr. Smits beïnvloedde om „De Tijd" steeds verder van haar vroegere, misschien al te ruime vrijheidstheorieën te verwijderen en steeds nauwer te doen aansluiten bij den Syllabus". Mr. van den Biesen, zooals hij door de Amsterdammers genoemd werd, was in de hoofdstad een groot bevorderaar van het katholiek onderwijs. Nog staande in de moeilijke periode van beginnelingswerk en slechts mogelijk by ruime offerzin van de Katholieken, heeft hen niet geaarzeld om er zijn persoon, tijd en geld aan te beste den. Katholieke jeugd en z.g. neutraal on derwijs konden niet samengaan en het door mr. van den Biesen verrichte werk wordt nu nog beschouwd als de zegenrijke grondslagen van het thans bloeiende on derwijs in onze hoofdstad. Daarnevens was hij lid van den Raad van Bestuur der St. Josephs-Gezellen-Vereeni- ging aan de Stadhouderskade, de eerste in ons land. Met Praeses van Nispen tot Se- venaer bouwde hij mede op het Kolpings- werk waardoor zijn naam tevens verbon den blijft aan Amsterdam I. In die jaren kwam er nog een medewer ker op de redactie-bureaux bij Smits, die er op uit scheen om wat Cramer niet be reiken kon, nu tot werkelijkheid te gaan maken. De liberale neigingen moesten er uit en de Katholieken moesten met beslist heid den strijd aanvaarden. Het was de man met tintelende geest drift, de jonge priester met brandenden zielen-ijver, Dr. Schaepman. In 1869 kwam hij aan „De Tijd" en kwamjuist op tijd. Want Smits begon oud te worden en de stramme ledematen wilden niet meer zooals vroeger. Zeker, Schaepman was de jongste, maar als vertrouweling van Smits genoot hij een uitstekende opleiding in den dagelijkschen arbeid. Schaepman groeide er als het ware in en al was „de onbarm hartige Smits" soms zoo goed om uit Schaepman's artikelen „de mooiste passa ges te lichten", hij zelf erkende: „Ik kan hem er nooit genoeg dankbaar voor zijn". Want oude oogen lezen beter dan men vaak denkt! Trouw aan „De Tijd", was hy wel het meest verknocht aan den grooten Smits, van wien hij schreef: ,Hij was een staats man van de echte, groote soort. Hij wikte en woog. Hij dacht en handelde. Geen en kele die hem overtrof in scherpte van blik, in helderheid van gedachte, in vastheid van uitdrukking. Er was in hem geen kleinheid". En als in 1872 Smits ten grave wordt ge dragen spreekt Schaepman zijn sublieme woorden: wij staan hier bij de lijkbaar van een meester, zooals God er zendt voor de geslachten, die een harden strijd tegemoet gaan. Hij was een meester, wiens blik in de wolken der eindige tijden de onwan kelbare orde der eeuwigheid ziet". In 1887 stierf Cramer, van wien ook ge tuigd kon worden veel te hebben bijgedra gen tot de gelukkige ontbinding onzer vrij heidsbanden. S. M. MAANDVERGADERING AFD. GEZELLEN Dinsdagavond te 8.45 uur is de verga dering voor onze Gezellen. Dien avond wordt door een der Keulen-pelgrims een causerie gehouden over hetgeen alle Ge zellen zeker interesseert. Onderwerp: „Flit sen van de Keulsche reis" Dat velen ko men en.... leeren! SPORT IN R.K. VERBAND De j.l. Maandagavond gegeven turn- avond is een goede propaganda geweest voor de R.K. sport in de Sleutelstad. Heel wat Gezellen zijn nu ook leden geworden van „De Bataven", aldus een nog sterkere samenwerking biedend van sportbeweging en Gezellen-vereeniging. I£ DAT IETS VOOR ONS? Ik denk er niet aanIk heb er geen centen voor. Ja, dat is zoo gauw gezegd, maar is dat wel waar? Kunt u niet weke lijks 10 of 15 cent sparen? Met een beetje goeden wil is veel te bereiken. En waarvoor? Voor je zelf. Voor je grootste bezit. Voor je ziel! De jaarlijk- sche retraite moet weer goed worden. Weet je het nu? Sparen!!! VOOR ONS DISTRICT Er komt een biljartcompetitie voor het district Leiden. Maar nog niet alle vereeni- gingen gaven antwoord. Wie mee wil doen in de komende wintermaanden, moet zich vóór 1 Aug. melden. LETTEREN EN KUNST HET BESTUUR VAN DE MIJ. DER NEDERL. LETTERKUNDE EN MR. MARSMAN. Het standpunt van het bestuur. Het bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden heeft de volgende nadere verklaring van zijn standpunt, inzake het niet toekennen van den v. d. Hoogt-prijs aan mr. H. Marsman, aan de leden gezonden: „Met gebruikmaking van de bevoegd heid, welke artikel 59 der Wet 't Bestuur verleent, werd de toekenning van den C. W. van der Hoogt-prijs dit jaar afgewezen. Mededeeling daarVan geschiedde aan de Jaarlijksche Vergadering, ook in opvolging van artikel 59. Met dat bestuursbesluit waren in die vergadering blijkens de gehouden stem ming velen 't oneens, en ook achteraf is er in de pers levendig geprotesteerd. Het Bestuur heeft daarom besloten zijn mandaat ter beschikking van de leden te stellen en tegen Zaterdag 21 September klokke veertien, een buitengewone maand vergadering uit te schrijven ter verkiezing van een nieuw bestuur. Daar de critiek, die in open brieven als anderszins is geoefend, veel misverstand verraadt, wenscht 't Bestuur de zaak waar om 't gaat, en zijn daarin gekozen stand punt hieronder nog eenmaal toe te lichten. Wij verzoeken u deze uiteenzetting te lezen en daarna te willen mededeelen op de ter invulling en terugzending vóór 15 September bijgevoegde kaart, of u de gestie van het Bestuur kunt billijken, ja of neen. De C. W. van der Hoogt-prijs is een voortzetting van den Haagsche-Post-prijs, die van 1921 tot 1924 door de gulheid van den heer S. F. van Oss heeft bestaan. Toen ter jaarvergadering van 11 Juni '24 was vernomen, dat die prijs niet zou worden gecontinueerd, deelde een lid, dat onbekend wenschte te blijven, aan het Be stuur mee, dat hij den jaarlijkschen prijs van 1000, die gedurende den tijd van drie jaren door de Haagsche Post was ge schonken, tot wederopzeggens toe uit eigen middelen zou beschikbaar stellen, en dit zonder eenige voorwaarden aan de bekro ning te verbinden. Deze liet hij geheel over aan de wenschen en inzichten van de Commissie voor Schoone Letteren (Bundel of Jaarboek 1924 p. 6). Ook voor een plaats in de commissie, die voor den prijs een reglement kreeg te ont werpen, werd bedankt: „Ik wensch mij •liever geheel te onthouden van eenige in menging in alles wat verband houdt met dien prijs" schreef dat lid d.d. 23 Juni 1925; zooals men 't regelde vond hij 't goed. 't Resultaat van de werkzaamheid dier commissie, waaraan ook de Commissie voor Schoone Letteren haar goedkeuring hecht te is artikel 59 van de Wet, zooals die in 1926 ter jaarvergadering werd gewijzigd: „Telken jare vóór 1 November ontvangt de Commissie voor Schoone Letteren me dedeeling van het Bestuur, of de middelen aanwezig zijn, in het volgend jaar een Prijs van Aanmoediging, ten bedrage van 1000 toe te kennen. Zijn deze middelen aanwezig, dan kan de Commissie vóór den 15den Maart eene met redenen omkleede schriftelijke voordracht tot toekenning van den Prijs richten aan het Bestuur. Zij is beperkt tot dichters en schrijvers van let terkundig proza in het Nederlandsch of Afrikaansch, die niet langer dan twee jaar vóór de dagteekening der voordracht eenig werk in afzonderlijke uitgave hebben doen verschijnen. Het Bestuur kent den Prijs toe. Het is bevoegd de toekenning af te wijzen, doch niet voor den door de Com missie voorgedragene een ander in de plaats te stellen. Het geeft van de toeken ning of van haar weigering aan de Jaar lijksche Vergadering kennis. Blijft de Commissie in gebreke haar voordracht vóór den 15den Maart in te dienen, of raadt zij den Prijs niet uit te reiken, dan heeft geen toekenning plaats. De Commis sie is niet bevoegd verdeeling van den Prijs voor te stellen". De vriend van onze Maatschappij, die 't geld beschikbaar stelde, en die in 1925 was begonnen een fonds te vormen, dat hij, naar gelang 't vorderde, aan den Penning meester overdroeg, ter verzekering van den prijs ook na 't verscheiden van hem en zijne echtgenoote, kwam op 18 Juni 1928 te overlijden. Het Bestuur wenschte toen zijn naam: C. W. van der Hoogt, aan zijn stichting te verbinden; en, nadat Me vrouw de Weduwe van der Hoogt haar in stemming betuigd had, werd daartoe in 1929 de Wet gewijzigd. Sinds spreekt ar tikel 59 van een „prijs van aanmoediging geheeten C. W. van der Hoogt-prijs". In 1931 werd die C. W. van der Hoogt- prijs op voorstel van de Commissie voor Schoone Letteren toegekend aan Arthur van Schendel voor diens „Het fregatschip Johanna Maria". Het geheele artikel van Marsman uit de Groene van 11 Juli 1931 wordt daarna af gedrukt, waarna het bestuur vervolgt: „De auteur van dit stuk werd in 1935 door de Commissie voor Schoone Letteren ter bekroning voorgedragen voor zijn bun del Porta Nigra, mede beschouwd in ver band met zijn vorige geschriften. Het Bestuur heeft gemeend, dat het de Maatschappij belachelijk en verachtelijk zou maken en haar waardigheid te grab bel gooien met aan dit advies gevolg te geven. Naast andere bezwaren bij ver schillende leden was dóórslaand het ge voelen, dat de Maatschappij er voor moest worden behoed, haar beleediger te bekro nen. Woord en critiek zijn vrij, scheld woord en lastertaal niet! Met hen die zich daaraan ten koste van de Maatschappij te buiten gaan, wordt vriendschappelijk verkeer, dat zich uit in aanmoediging en geschenk, onmogelijk. Wanneer 't Bestuur van zijn wettelijke bevoegdheid om de toekenning af te wij zen in dit geval geen gebruik moest ma ken, voor welke gevallen was die be voegdheid dan wel geschonken? Beweerd is, dat 't onrecht was in 1931, om den C. W. van der Hoogt-prijs te schenken aan een auteur die niet meer tot de jongeren behoorde. Men toetse dit aan de bewoordingen van artikel 59 en aan de bekroning nog bij het leven van Van der Hoogt van Aart van der Leeuw voor het Aardsche Pdradijs. Voorts hebben de heer Marsman, de Commissie voor Schoone Letteren en vele protesteerenden in de pers gezegd, dat de C. W. van der Hoogt-prijs zou zijn: niet een prijs van de Maatschappij, doch een letterkundige pry's, uitgeloofd door den heer Van der Hoogt, die gebruik maakte van de diensten der Maatschappij. Men toetse dit aan de hiervoren gege ven stichtingsgeschiedenis en aan de be woordingen van artikel 59. „Geprikkeldheid", „persoonlijke wraak gevoelens" en zoo meer, zijn het Bestuur ten laste gelegd. Het weet er zich vrij van. Zijn visie en beweegredenen heeft het hierboven uiteengezet. Met aandrang wordt U verzocht van uw eindoordeel te doen blijken". De circulaire is onderteekend door Dr. W. van Bemmelen, H. T. Damsté, Dr. J. Heinsius, Dr. N. J. Krom, Dr. J. H. van Lessen, Dr. A. A. van Rijnbach. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Werkloosheid. Bij heit Agentschap der Arbeidsbemiddeling staan ingeschreven 81 werkloozen, waarvan er 66 'bij de werk- verschaffin zijn geplaatst. Geboren: Johanna Frederika dochter van F. Beilschmidt en M. A. Pelser. Ge rard us Petrus Joseph zoon van J. W. de Goey en A. M. Pouw. Johannes zoon van A. J. Jansen en van A. van den Berg. HILLEGOM. Bij de Molenbrug. De Molenbrug, die dateert van 1731 is te smal voor het zich steeds uitbreidende verkeer in de richtingen Noordwijk etc. De brug is eigendom van den Polder. De gemeente zaw nu naast de bestaande brug een voetbrug leggen, wat een verbetering ook der veiligheid betee- kent. Door de volledige medewerking van Gebrs. Murk gaat de haag weg en .wordt het bestaande hek voor de schuren en de kantonren der firma doorgetrokken. Het wordt daar afwerk. De gemeente is reeds begonnen. KATWIJK Raadsvacature. In de vacature J. Dub beldam is door het hoofdstembureau be noemd verklaard de heer A. Parlevliet. Opvolger voor dei. heer M. v. d. Bent (Chr. Volkspartij) die vertrokken is, is de heer J. Zuyderduin. Overvloed. Er draait dezer dagen weer aardig wat door, enkele honderden kisten aardappelen die dan overgeveild worden voor export dus in consumptie komen, en eenige duizenden stuks kropsla die naar de belt gaan omdat er zelfs voor de goedkoo- pe groentendistributie geen plaats te vin den is voor de massa sla die ook op andere veilingen doordraait beneden den mini mumprijs van 0.50 per 100 stuks. Men kan toch ook niet alleen sla eten. Van peen ging ook al een gedeelte naar de belt. Bloemkool is op heden weer aardig in prijs. Da's niet weinig. Door de Katwijksche politiemannen werden in het eerste half jaar 1935 460 processen-verbaal opgemaakt. En dan dachten ze hier dat ze zulke knappe menschen waren! Kringwedstrijd. De Kingwedstrijd van de Kring van Burgerwacht „Duiinland" zal niet, zooals aanvankelijk is vermeld, ge houden worden op Woensdag en Zaterdag dag doch op Dinsdag 30 Juli en Zaterdag 3 Aug. aan de banen te Katwijk aan den Rijn. De regelingscommissie bestaat uit de commandanten der Bur ge wachten van Was senaar, Voorschoten en Valkenburg. De andere commandanten verleenen assisten tie aan de banen. Er zal ook een vrijebaan- wedstrijd zijn. De volgorde van schieten is: in A: 1. Voorburg, 2. Voorschoten, 3. Oegstgeest. 4. Katwijk. In klasse B: 1. Val- kenbrug. 2. Wassenaar, 3. Voorburg, 4. Oegstgeest, 5. Voorschoten. In C: 1. Wassenaar, 2. aKtwijk, 3. Val kenburg, 4. Oegstgeest, 5. Voorschoten, 6. Voorburg. De wedstrijd op Dinsdag 30 Juli is voornamelijk voor Rijnsburg. Het belooft een spannende strijd te wor den. Geboren: Arie z. v. A. den Haas en J den Heijer. Pietje <L v. J. v. d. Bent en N. Zwaan. Gijsbert z. v. K. Paap en G. Ouwehand. Adriaan z. v. P. Kouprie en M. J. Diemel. Overleden: W. G. Griffioen 7 mnd. z. v. W. G. Griffioen en L. de Mooy. Gesina Puister 86 j. wed. van Willem van Beelen. Ondertrouwd: K. van Duyven bode en A. v. Duyn. H. Haasnoot en S. P. Haremaker. Getrouwd: Jac. Floor en R. S. Eeuwes. P. Groen en H. Ouwehand. LEEVIUIDENRIJN Z ATERW OUDE. Kosteloos rijwielplaatje. Zij die mee- nen in aanmerking te komen voor een kos teloos rijwielbelastingmerk kunnen zich op 2426 en 30 Juli a.s. tusschen des na middags 7 en 9 uur (Zomertijd) vervoegen bij den heer G. Hartmans, as.s. dienstgelei der bij de directe belastingen alhier, Dorp straat 120. Ook personen uit de gemeente Rijnzaterwoiide kunnen zich op dezelfde uren aldiaar vervoegen. OUDEWETERING. Reddingsbrigade. Door het bestuur der Reddingsbrigade Oude Wetering en Om streken zullen op een der laatste Zaterda gen van de maand Augustus zwemwed strijden worden georganiseerd in het zwem bad lahier. De Boskoopsche Reddingsbri gade heeft reeds medewerking toegezegd. Beide brigades zullen trachten elkander den loef af te steken in het gekleed zwem men, pop-duiken, estafette-zwemmen enz. Als bijzondere attratcie zal een „automobi list" uit een auto, welke daartoe in het zwembad zal worden geplaatst, gered wor den. Zij, die nog lid wenschen te worden kun nen indien zij zich spoedig opgeven, aan deze wedstrijden deelnemen. TER AAR. Gemeenteraad. Maandagavond om zes uur komt de Gemeenteraad in openbare zitting bijeen ten gemeentehuize ter behan deling van de agenda, luidende als volgt: 1. Ingekomen stuken. 2. Onderzoek g e- loofsbrieven nieuw benoemde Raadsleden. 3 Verzoek Chr. H. B. S. te Alphen aan den Rijn om een bijdrage in de exploitatie kosten over 1934. 4. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening ten bedrage van 10.000. 5. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een veror dening op de heffing en invordering van straatbelasting. „Adolf Kolping". Thuis speelt 't eer ste elftal een vriendschappelijke wedstrijd tegen Steeds Hooger I. Aanvang drie uur. Onze reserve komen om half een uit tegen die van Aarlander veen. Ook op Kolping- terrein. ZILK Opgespoord. Gisterenmorgen zag een der verpleegden kans van uit het gesticht „Vogelenzang" te Bennebroek te ontsnap pen en in de boschen te vluchten. Onmid dellijk werd door het personeel en politie naar den patiënt gezocht, hetgeen echter zonder resultaat bleef. In verband met de omstandigheid, dat de ontvluchte iemand is die zelfs geheel gevoed moet worden, was zijn terugkomst zeer gewenscht. Ten ein de raad werd besloten de heer P. Duive- voorde, jachtopziener alhier, te raadple gen, die onmiddellijk per auto met zijn po litiehond ter plaatse verscheen en den ge zochte, die zich in varens verstopt had en geheel onvindbaar was voor 't mensche- lijk oog, binnen enkele minuten aan te blaffen. Wederom een bewijs voor het groote nut van een goed gedresseerde poli tiehond. Wist je. dat onze dochter omgang met een jongeman heeft? Och, onnoozele hals, ze is al een maand se rieus verloofd, wist je dat dan niet? 't Laatste nieuws is anders, dat ze eergister getrouwd zyn, liefie. •n dat wist j ij niet. KALENDER DER WEEK H. MARIA MAGDALEN A. Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria, geen Credo. De gewone Pre fatie. ZONDAG 81 Juli. Zesde Zondag na Pink steren. Mis: Dominus. 2e gebed van den H. Fredericus, Bisschop en Martelaar (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom); 3e v. d. H. Praxedis, Maagd. Credo. Prefatie van de A'llerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Bij ons heilig doopsel is in ons gestorven de oude, zondige mensch, d.w.z. de toestand van zonde hield op in ons, wij ontvingen een nieuw leven, n.l. het leven der heilig- makende genade, wij werden kinderen van God. De gevolgtrekking is: Dan ook als kinderen van God leven voor God in ge meenschap met Jesus Christus, onzen Heer. (Epistel) .Leven voor God is: Met al onze vermogens en krachten Gods heilige ge boden onderhouden. Dat kost moeite, dik wijls zware offers. Want wel ontvingen wij bij ons heilig doopsel de heiligmakende ge nade terug, doch niet de voorrechten van de eerste geluksstaat; onze wil blijft ten kwade geneigd. Doch de Heer is onze kracht en onze toevlucht. Daarom roepen wij tot Hem om liefde in onze harten en om vol harding in de dienst van God. Hij moge ons helpen tegen onze vijanden. (Introïtus; Ge bed; Graduale; Alleluja-vers). Evenals aan de menigte, die Hem te voet volgde, geeft Jesus ook ons, die Hem 200 graag willen volgen in Zyn levenswijze, in Zijn kinderlijke gehoorzaamheid aan den wil van Zijn en onze Vader, een voedsel, ni. Zijn eigen Vleesch en Bloed in het Al lerheiligst Sacrament des Altaars (Evan gelie) Dat maakt ons krachtig en sterk om voortdurend voort te gaan op de wegen des Heeren, d.wz. om steeds Zijn geboden te onderhouden (Offertorium; Postcommundo). Het Allerheiligst Sacrament als ons Offer en onze Spijze zal ons met Christus ver eenigen voor altijd in den hemel, om daar een eeuwig danklied te zingen voor den Heer. (Communio). MAANDAG 22 Juli. Mis v. d. H. Maria Magdalena, Boetelinge: Me exspectaverunt. Credo. Kleur: Wit. DINSDAG 23 Juli. Mis v. d. H. Apollina- ris, Bisschop en Martelaar: Sacerdotes. 2e gebed v. d. H. Liborius, Bisschop en Belij der; 3e tot den H. GeeSt (wegens de pries terretraite in ons Bisdom). Kleur: Rood. De H. Apollinaris, tijdgenoot en metgezel v. d. H. Apostel Petrus, werd door dezen gewijd en aangesteld tot bisschop van Ra venna. Zijn Apostolisch leven bekroonde hij roet het offer van zijn leven. WOENSDAG 24 Juli. Mis v. d. H. Ber- nulphus, Bisschop en Belijder: Statuit. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. cL Vigilie v. d. H. Jacobus; 3e v. d. H. Christina, Maagd en Martelares; 4e tot den H. Geest. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Wit. Ook mag gelezen worde de Mis v. d. Vi gilie: Ego autem. Geen Bloria. 2e gebed v. d. H. Bernulphus; 3e v. d. H. Christina; 4e tot den H. Geest. Kleur: Paars. De H. Bernulphus, bisschop van Utrecht, is een ij ver aar geweest voor de bloei der kerkelijke tucht en de luister van de kerke lijke eerdienst. Om de vele kerken, welke hij in zijn bisdom gebouwd heeft en welke getuigenis gaven van zijn kunstzinnigheid, wordt de heilige afgebeeld, dragende een kerk. Ook wordt hij aangeroepen als pa troon tegen de kinkhoest. DONDERDAG 25 Juli. Feestdag v. cL H. Jacobus, de Meerdere, Apostel. Mis: Mihi autem. 2e gebed (alleen in stille H.H. Mis sen) v. d. H. Christophorus, Martelaar; 3e (in alle H.H. Missen) voor de bisschop, we gens de verjaardag zijner bisschopswijding). Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De H. Jacobus de meerdere, getuige van de gedaanteverandering des Heeren op de Thabor en van den doodstrijd van Christus in de Hof van Olijven, predikte na Chris tus* Hemelvaart eerst in Samaria, later in Spanje. Na zij-n marteldood door onthoof ding, is zijn lichaam overgebracht naar Compos tell anu nóg de beroemde bede vaartsplaats in Spanje, St. Jacobus ter eere. VRIJDAG 26 Juli. Feestdag van de EL Anna, Moeder der Allerheilig^e Maagd. Mis: Gaudeamus. Kleur: Wit. Een vrouw, die den Heer vreest, wordt geprezen. Heilige Moeder Anna, bid met uw allerheiligst kind voor alle christelijke huismoeders de ware Christelijke geest af en help haar die overstorten in hare kinde ren. ZATERDAG 27 Juli. Mis van Maria op een Zaterdag: Salve. 2e gebed v. d. H. Pan- taleon, Martelaar; 3e tot den H. Geest; 4e voor den Paus. Prefatie van Maria (invul len: En U om de vereering). Kleur: Wit IN DE KERKEN DER E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Angelina van Marsciano, Weduwe; 3e v. h. octaaf v. d. H. Bonaventura; 4e v. d. H. Praxedis. MAANDAG. Mis v. d. H. Laurentius van Brindisi, Belijder: In sermonibus. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. H. Maria Mag dalena. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Cunegundis, Maagd: Dilexisti. 2e gebed en laatste Evan gelie v. d. H. Jacobus; 3e v. d. H. Christina. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Maria Magda lena Martinengo, Maagd: Dilexisti. 2e ge bed v. d. H. Pantaleon; 3e voor den Paus. Amsterdam. ALB. M. KOK pr.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14