BINNENLAND LUCHTVAART De Kwikstaart-ramp. DINSDAG 16 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 NAAR HET GRAF VAN KOLPING. Onze SIt. Joseph-Gezellen te Keulen. De bedevaart van de St. Josephgezellen naar het graf van Vader Kolping is vol bracht: behouden keerden zij, die de reis aanvaardden, terug naar de plaatsen, van waar zij kwamen. Zij zijn bevredigd en ge sterkt. Zoo voorspoedig als de reis Zaterdag werd ingezet, zoo voorspoedig is zij ook ge ëindigd. 't Was over tijd, toen men de grens passeerde en het liep tegen den avond, toen ver en nevelig, uit het verre, glooiende landschap de twee torens van Keulens Dom zichtbaar werden. Een half uur daarna marcheerden de ge zellen in gesloten gelederen achter hun vaandels naar het Schniitgen-museum. Terwijl de koperen spitsen der vaandels schitterden in de avondzon en de ranke to rens en bruggen reeds silhouet-achtige fi guren vormden in den achtergrond, weer galmde de lucht van de forsche mannen stemmen, die het lied van Kolping deden weerklinken. OP de binnenplaats van het museum sprak allereerst de wethouder van Keulen, dr. Witte, namens den oberbürgermeister der stad en namens de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Zijn toespraak was hartelijk en enthousiast; vandaar dat hij ook zooveel bijval oogstte, vooral toen hij mededeelde, dat ter eere van deze gasten de Dom en de Rijnoever dien avond ver licht zouden zijn. De nieuwe algemeene secretaris der ge zellen vereeniging, de weleerw. heer A. Buttner, sprak direct na dr. Witte, welke beide sprekers daarop door centraal prae- ses van de Ven werden beantwoord. Aan Kolpings graf. Als dan de maatregelen genomen waren, voor een goede overnachting vereischt, trokken tegen tien uur in den avond alle gezellen vanuit de Breitstrasse naar de Minoritenkerk, naar het graf van Kolping. Inderdaad, met vliegende vaandels en slaande trommen dat wat aan de Duit- sche gezellen nu verboden is hebben de Nederlandsche gezellen de straten van Keu len veroverd, toen zij zoo in gesloten gele deren naar de kerk marcheerden. De burgers, de SA.-maiïhen, de S.S.- mannen, de geheime staatspolitie zagen toe, waren belangstellend. Voor hen, voor de Duitsche gezellen en voor onze gezellen was het een eerezaak, dat de Kolpings- vlaggen in het openbaar werden ontplooid. In de Minoritenkerk werd 'n kort lof gehouden; voor het eerst zagen wij hier den generaal-praeses Mgr. Hürth, die het Aller heiligste uitstelde. Nadat oentraal-praeses van de Ven de noveen had gesloten, legden twee leden van de lijfwacht een krans op het graf van Kolping namens de Nederlandsche gezellen. In simpele woorden stond op het lint der nationale kleuren onder meer geschreven: „Wij danken hier Kolping". Inderdaad, zoo was de stemming, welke heerschte onder alle gezellen, die deze be devaart maakten. Nog spraken de generaal-secretaris en de oentraal-praeses een woord aan den voet van het standbeeld van Kolping. Het was toen al donker geworden en de nacht be gon zich uit te strekken over de ons dier baar geworden roemrijke Rijnstad. De Zondag (te Keulen. Op buitenstaanders moet de plechtige H. Mis die Zondagmorgen in de Minoritenkerk werd opgedragen, een diepen indruk ge maakt hebben. Niet zoozeer het met 'bloe men en veel kaarsen versierde altaar, als- wel de devote Gregoriaansche gezangen, die de gezellen uitvoerden, hebben een stille wijding aan deze plechtigheid gege ven. Het moet gèzegd, de misgezangen werden voortreffelijk uitgevoerd. Bijna alle leden naderden ter H. Tafel. Na deze H. Mis mag als hoogtepunt van dezen dag de plechtige feestvergadering in het Kolpingshuis worden genoemd. Vooral het woord, het eenvoudige woord van een priester als Mgr. Hürth heeft zijn stempel gedrukt op deze vergadering. Prof. Brauwer moge in zijn feestrede na den generaal-praeses den geest en het streven van Kolping met diepe kennis van zaken aan ons hebben geschilderd (hoezeer waar- deeren wij het, dat hij dit in het Neder- landsch deed), het woord van Mgr. Hürth is geweest als het woord van Kolping zelf. Deze priester schijnt in woord en daad een gelijkenis van zijn voorganger te dragen; daarom was zijn aansporing tot het kwee ken van den internationalen familiegeest zoo'n zinrijk woord. Na de rede van. Mgr. Hürth werden de boeken met handteekeningen voor de Zalig verklaring van Vader Kolping overhandigd; men is nu over de 150.000. Prof. dr. Brauwer, de kenner en mede werker der gezellenbeweging, heeft daar na in een splendide rede, de karakteristie ken van Vader Kolping uiteengezet, zijn Godsvertrouwen, zijn liefde voor waarheid en nederigheid, en heeft diens sociale ideeën in 't kort geschetst en diens over tuiging van de waarde der persoonlijkheid, 't Was mooi, dit alles te hooren, het was nog mooier dit te hooren uit den mond van zulk een man als dr. Brauwer is. Zoo is deze bijeenkomst geworden een verheffend slot van het kort verblijf der gezellen in Keulen, een roemrijke sluiting van een grootsche demonstratie. „Tijd". EEN MOOIE ACTIE VAN DE HAARLEMS CHE HANZE. Onder den titel: „Open brief aan onze Katholieke Middenstanders, hun vrouwen, dochters en zonen" lazen wij in de Midden standskrant van 14 Juni ji. een artikel, waaruit wij 't volgende ci tee ren. „Het was nog in den goeden ouden tijd! Toen er nog eens flink wat kon overschie ten. De Hanze in het bisdom Haarlem zou het derde lustrum vieren. Als kostelijk feestgeschenk wilde men in de Haarlemsche Kathedraal een H. Hart Altaar oprichten, waarvoor de gelden ge heel bijeen gebracht moesten worden door giften en gaven van de Hanzeleden. En het is er gekomen! Al sinds dertien jaar staat daar dit al taar als een sprekende getuigenis van den godsdienstzin onzer Haarlemsche Midden standers. Bij groote gedenkdagen komt de ze bond er telkenj are op den feestdag van t H. Hart, komen de leiders van dezen bond voor dat altaar bijeen om te bidden, te vragen en te danken. Het altaar staat daar in kostbare uitvoe ring. Maar verlichting, versiering en om geving van ons altaar zijn daarmede niet in overeenstemming, die wachten nog tot dat onze Hanzeleden ook daarvoor ziullen zorgen. Een prachtige aanleiding, om daarmede nu te beginnen is gelegen in het veertig jarig Briesterjubilé dat Z. H. Exc. Mgr. Aengenent in April 1937 hoopt te herden ken. Dan moet en wil de Hanze de ver fraaiing van ons altaar als een waardige feestgave aan onzen beminden bisschop kunnen aanbieden. Maar daarnaast willen wij ook nog iets anders, n.l. nu wij toch gaan sparen, willen wij tegelijkertijd komen tot oprichting van een „Reserve actie-fonds". Een fonds voor bijzondere acties, een fonds waardoor wij in kritieke gevallen eenig kapitaal ter be schikking hebben om te kunnen optreden en te kunnen helpen. Over deze grootsche plannen hebben wij Mgr. Aengenent om raad gevraagd. Ziehier zijn antwoord: Wij deelen u mede, dat wij met be langstelling hebben kennis genomen van uw plannen, en dat wij van ganscher harte hopen, dat God deze plannen moge zege nen". In diverse af deelingen zijn reeds dames- comité's opgericht om ons speciaal „Hanze- busje" te plaatsen. In duizende gezinnen staat 't reeds, in tienduizend zal 't komen. Als daarnaast ieder Hanzelid één gulden zegge en schrijve één gulden zou willen storten op onze postrekening 59530, dan wa ren wij klaar en hadden ons doel bereikt. Het spreekt vanzelf, dat ook niet-Hanze- leden, die sympathiseeren met dit mooie doel, gerust op onze postrekening een be drag mogen storten. Hoe meer hoe liever! Ter uitwerking van het geheele plan van actie heeft zich een comité gevormd, waar in zitting hebben de heeren: E. J. M. Stum- pel, Bondsvoorzitter en lid van de Tweede Kamer; Th. Dresmé, A. J. van Rest, C. J. van 't Hek. Het Secretariaat is: Jan Bakker, Dir. Cen traal Hanze Bureau, Mauritskade 23, Den Haag. Telefoon 117774—117775. Postreke ning 59530. Inderdaad 'n grootsch opgezette actie van de Haarlemsche Hanze. Moge ze onder de zegen van het Heilig Hart slagen. PROF. DR. J. PRINSEN J. Lzn. t DE GRAAL EN HET GEZAG. Huldebetoogïng aan den Bisschop. Zooals reeds medegedeeld houdt de Graal in verschillende plaatsen betoogingen ter huldiging van het geestelijk en wereldlijk gezag. (Woensdag as. te Leiden). Te Haarlem heeft de Graal gisteren hul de en trouw betuigd aan het bisschoppelijk gezag. Vanaf het Graalhuis aan het Spaarne, marcheerde de Graalstoet zingend tot vóór de Bisschoppelijke woning aan de Nieuwe Gracht. Op het bordes verschenen daar Mgr. Aengenent en Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal, alsmede de beide secretarissen van het bisdom. Nadat de Graal haar groet had gebracht, werd een spreekkoor gedeclameerd. In dit spreekkoor werd uiteengezet wat de Graal wil: niet het geven van amusement, maar het volbrengen van den plicht welken ieder Katholiek meisje als zoodanig heeift. Dan sprak een der vrouwen van Naza reth den Bisschop toe. Zij verzocht den Bis schop Zijn Zegen aan de Graal te willen schenken en dankte hem voor de buiten gewone wijze, waarop hij steeds de Graal gestuwd en gesteund heeft. Dan werd een op perkament geschreven oorkonde voorgelezen en aan den Bisschop aangeboden. Mgr. betuigde zijn tevreden heid met dit geschenk. De Bisschop hield vervolgens een toe spraak, waarin hij de Graal hartelijk dank te voor de mooie betooging. Deze actie is buitengewoon geschikt voor dezen tijd. Wij leven in een tijd van groote beroering en verandering in het maatschap pelijk leven. Niet alleen heerscht er een verschrikkelijke stoffelijke nood, maar de grootste ramp is wel, dat zaken van enorme geestelijke beteekenis worden verontacht- zaamd en op den achtergrond dreigen te geraken. Een daarvan is de eerbied en gehoor zaamheid aan het gezag. Juist onder de jon geren heeft deze eerbeid en aanhankelijk heid veel geleden en onder hen moet dit dus vooral worden aangekweekt. Daarom achtte de Bisschop het van zoo'n groot be lang, dat de Graal blijkt te bestaan uit meis jes die eerbied en trouw toonen aan het ge zag. Velen uwer, aldus Mgr. tot de Graal- leden, zijn de toekomstige moeders. Het is een verheven en vertroostende gedachte te weten, dat gij later uw kinderen zult op voeden in liefde voor het wettige gezag. Verder was deze demonstratie voor den Bisschop zoo sympathiek, omdat de Graal in haar Gezagshulde niet alleen de geeste lijke, maar ook (de burgerlijke overheid had betrokken. Mgr. hoopte, dat de goede geest, die de Graal blijkt te bezitten, er naar streeft de echte Katholieke deugden in de meisjes aan te kweeken, meer en meer tot ont wikkeling zal komen, niet alleen in het be lang van de Kerk, maar ook in het belang van de geheele burgerlijke maatschappij. Mgr. gaf vervolgens in het openbaar Zijn Zegen. Aan MgT. Aengenent werd, toen hij het bordes verliet, door het publiek een harte lijke ovatie gebracht. Woensdagavond a.s. zal de huldebetoo- ging aan den Hoogeerw. heer H. C. J. Son- daal, Deken van Haarlem, en den burge meester van Haarlem, plaats hebben. „Msb." DE WATERWEG ROTTERDAM— GOUDA—AMSTERDAM. Openstelling verbindingskanaal IJssel Gouwe in October. UITVOER VAN TOMATEN NAAR DUTTSCHLAND. Een ongelimiteerde uitvoer toegestaan. Tot nog toe mocht er, in verband met de clearing en de afzetmoeilijkheden, slechts 50 pet. van de op de veilingen aangevoerde tomaten voor export naar Duitse hl and wor den opgekocht. Deze beperking is, zooals gemeld, opgeheven, de exporteurs kun nen nu koopen zooveel ze wenschen, na tuurlijk blijven zij gebonden aan de be perkingen inzake betalingen uit Duitsch- land. Voor hetzelfde bedrag zullen zij nu echter meer tomaten kunnen koopen. Het spreekt vanzelf, dat dit een gunstigen in vloed zal uitoefenen op de algemeene marktpositie. De prijs der tomaten, die, naar de andere landen worden uitgevoerd of die voor het binnehlandsch verbruik dienen, zal daardoor iets oploopen. Het clearingbureau in Den Haag stelt tel kens in overleg met de Duitsche autoritei ten het totale bedrag vast, dat gedurende een bepaalde periode voor betaling van Nederlandsche tomaten in Duitschland mag worden gebruikt. De Duitschers bepalen daarenboven door hun algemeene prijspoli tiek den prijs welke voor de tomaten be taald mag worden. Daardoor ontstaat een hooge exportprijs, die in Den Haag wordt vastgesteld): 15 per 100 kilo (bij de grens). Om nu te verhinderen, dat het groote ver schil tusschen de Nederlandschen veiling- prijs en den exportprijs naar Duitschland in Duitschland geheel aan den Duitschen koopman of aan den Nederlandschen ex porteur zou ten goede komen, kan de Ne derlandsche fruit- en groen tencentrale be slissen, dat slechts een gedeelte van deh aanvoer ter veiling voor export naar Duitschland in aanmerking komt. Onlangs was dit gedeelte vastgesteld op 50 pet. De exporteurs moesten him prijs dus richten niet naar het totale aanbod, maar naar het kunstmatig beperkte. Zoo kreeg men een dubbelen prijs voor tomaten: een voor export naar Duitschland en een voor export naar andere landen er gaan er nog wat naar Zwitserland en tevens voor het binnenland. In de laatste dagen is de VTaag naar onze tomaten in Duitschland echter zeer groot geweest. De importeurs boden de hoogst mogelijke prijzen. By wat ruimer aanbod zou de algemeene prys voor tomaten in Duitschland niet eens dalen. Zelfs tegen 15 gulden per honderd kilo was het aanbod te klein. Men had het dan ook al eerder wü- len verruimen, maar het wachten was op de verdeeling van het totale betalingscon tingent tusschen de verschillende impor teurs in Duitschland. Zaterdag nu heeft men bericht gekregen, dat de zaak geregeld is. Er werd tevens nog eens aan herinnerd, dat het aanbod heel wat ruimer mocht worden. Daarop heeft de centrale nu besloten, de zaak geheel vrij te geven of, met andere woorden, het exportcontingent voor toma ten tot 100 pet. van den aanvoer op de vei lingen te verhoogen. Er zal nu weer een prijs komen voor aUe tomaten op de vei ling. De exporteurs naar Duitschland zullen iets minder betalen, maar daardoor des te meer kunnen uitvoeren. De overige koopers zullen een hoogeren prijs moeten betalen. De tomatenovervloed zal aldus gelijker ver- I deeld worden en zeer waarschijnlijk voor de producenten iets meer opbrengen. „Vad." TARWEORGANISATIES WORDEN STICHTINGEN. Met ingang van 1 Augustus. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, kan dezer dagen de oprichting van de nieuwe gewestelijke Tarweorganisaties tegemoet worden gezien, welke in de plaats zullen treden van de thans bestaande ver- eenigingen Gewestelijke Tarwe-organosa- ties. Er zullen zeven Gewestelijke Tarwe-or- ganiisaties in het leven worden geroepen, n.l. één voor Groningen en Drente, geves tigd te Groningen, één voor Friesland, ge vestigd te Leeuwarden, één voor Overysel, Gelderland en Utrecht, gevestigd te Arn hem, één voor Noord- en Zuid-Holland, ge vestigd te 's-Gravenhage, één voor Zeeland, gevestigd te Goes, één voor Noord-Brabant, gevestigd te Tilburg, en één voor Limburg, gevstigd te Roermond. Deze nieuwe organisaties, welke in stich tingsvorm zullen worden opgericht, en wel ker statuten door den minister van Econo mische Zaken zijn goedgekeurd, zullen wor den aangewezen als crisis-organisatie, waar door zij, andere dan tot dusverre met de vereenigingen Gewestelijke Tarwe-organi- saties het geval was, rechtstreeks onder den minister van Economische Zaken komen te staan, aan wien in de statuten dezelfde ver strekkende bevoegdheden zijn toegekend als de minister ten aanzien van de reeds be staande crisis-organisaties bezit. De oprichting dezer nieuwe organisaties houdt verband met de reorganisatie van de tarweregeling, welke tegen 1 Augustus as. haar beslag zal krijgen. De reorganisatie houdt in, dat de Tarwe- wet 1931 wordt ingetrokken en alle voor schriften betreffende teelt, aflevering, prijsregeling, verwerking enz. der tarwe ge baseerd worden op de Landbouwcrisiswet- 1933. DE TARWEFRAUDE TE ELST. Drie verdachten op vrije voeten. De heeren ir. Verheyen te Arnhem, G. Witjes en J. H. Janssen te Eist, gearres teerd in verband met de opzienbarende tar- wefraude, zijn gisteren op vrye voeten ge steld. De Burgemeester van Bovenkarspel. Bij K. B. is aan W. C. van Breda, op zyn verzoek, met ingang van 17 Juli 1935, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bovenkarspel, KAPPERS CONGRESSEEREN. Een vestigingsverbod voor vreemdelingen gevraagd. Na een inleiding van den Bondssecretaris, den heer J. Cornax, ten congresse van den Nederlandschen Kappersbond werd de vol gende motie met algemeene stemmen aan genomen: De 45ste Algemeene Vergadering van den Nederlandschen Kappersbond, gehouden te Groningen op 15 Juli 1935, bezocht door afgevaardigden en vertegenwoordigers van 65 Bondsafdeelmgen; betuigt haar instemming met de Wet van 16 Mei 1934, regelende het verrichten van arbeid door vreemdelingen, alsmede met de uitvoering van deze wet; constateert echter dat één der gevolgen van deze wet, ni. het zich vestigen als zelf standigen door vreemdelingen, voor wien geen werkvergunningen werden of worden verleend, van zeer nadeelige invloed is, zoowel voor de patroons als voor de be dienden, in het kajppersbedrijf; verzoekt de Regeering met klem te wil len bevorderen dat er een wet tot stand komt die het vestigen als zelfstandigen voor vreemdelingen in het kappersbedrijf ver biedt; draagt het Bondsbestuur op deze motie ter kennis van de Regeering te brengen; gaat over tot de orde van de dag. Ned. R. EL Smedenpatroons. Deze Bond hield zijn j aarlij ksch congres te 's-Hertogenbosch. De aftredende bestuursleden de heeren A. Hovers te Tilburg, H. v. Engelshoven te Maastricht, W. Th. Hoogstraten te Zeist en J. H. Smits te Venlo worden herkozen. Aan Tilburg zegde het hoofdbestuur toe een actie te zullen voeren om voor de ge- organiseerden voordeel en te behalen in den ijzerhandel en aan Boxmeer om pogingen te zullen aanwenden tot het sluiten van overeenkomsten met leveranciers van zuur stof teneinde beunhazen van de leverantie uit te sluiten. Oisterwijk wenschte dat ver koop van landbouwwerktuigen, ploegen e.a. alleen door smeden kan geschieden. Het hoofdbestuur zal overwegen of in samen werking met andere organisaties hier een taak ligt. Verschillende afgevaardigden protesteer den dat in strijd met de bisschoppelijke voorschriften nog steeds bij rekenplichtige lichamen werken worden opgedragen aan onderaannemers die niet R. K. georgani seerd zyn. Het hoofdbestuur zal er de aan dacht aan schenken. Door den heer G. Alders werd een inlei ding gehouden, waarna de vergadering ge sloten werd. Toegeschreven aan onvoldoen de benzine-toevoer. Onmiddellijk na het noodlottig ongeval van het vliegtuig PH-AJQ te Schiphol is in opdracht van den directeur van den Luchtvaartdienst door den inspecteur bij dien dienst, J. van der Heijden, in samen werking met dr. ir. H. J. v. d. Maas, inge nieur bij den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, een onderzoek naar de oorza ken van het ongeval ingesteld. Het onder zoek geschiedde mede in samenwerking met de autoriteiten der Justitie en politie. Voor zoover in dit stadium van het on derzoek kan worden vastgesteld, moet de omstandigheid, die den bestuurder zal heb ben gedwongen tot een noodlanding, waar schijnlijk worden gezocht in het terugloo- pen van het vermogen van twee der vier motoren, tengevolge van onvoldoenden benzinetoevoer. De stoffelijke overblijfselen van de zes personen, die bij de ramp van de Kwik staart zyn omgekomen, zijn tezamen ge plaatst in de rouwkamer van het Binnen gasthuis te Amsterdam. De begrafenis van de vier leden van de bemanning zal Donderdagmiddag om 2 uur 30 op Zorgvlied plaats hebben. De begra fenisstoet zal het Binnengasthuis om twee uur verlaten. De lyken van de beide omgekomen En- gelschen zullen Donderdag naar alle waar schijnlijkheid per stoomboot van de Bata- vieriijn van Rotterdam naar Londen wor den vervoerd. Eerst was het plan, het ver voer per vliegtuig van Amsterdam naar Croydon te doen plaats hebben, maar latere instructies van de familie hebben dit weer veranderd. De lijken van de Engelschen zijn na de sectie geplaatst in zinken kisten, die weer in eiken kisten werden gezet. De politie heeft de kisten verzegeld, zoodat zij thans naar Engeland vervoerd mogen worden. In de rouwkamer van het Binnengasthuis staan de kisten in een rij geschaard, elk voorzien van een nummer. Bloemen dekken de kisten, ook die van de Engelschen, die deze bewijzen' van deelneming ontvingen van Nederlandsche zijde. DE LUCHTVERBINDING TUSSCHEN AUSTRALIë EN OOST-AZIë. De bekende Australische vlieger Kings- ford Smith is te Singapore aangekomen op zijn inspectiereis voor de instelling van een vaste luchtlijn van Hongkong naar Singa pore met aansluiting op .Australië, via Sa rawak. De regeering overweegt den be- staanden wekelijkschen luchtdienst van Singapore naar Port Darwin uit te breiden tot een dienst van twee maal per week, aangezien reeds thans de dienst het aange boden vrachtgoed niet meer kan verwer ken. Op 69-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden Prof. Dr. J. Prinsen J. Lzn., sinds 1919 hoogleeraar in de Nederlandsche let terkunde aan de gemeente-Universiteit. Jacob Prinsen J.Lzn. werd op 9 Maart 1866 te 's-Hertogenbosch geboren. Daar be zocht hij de Rijks-kweekschool voor onder wijzers. Hij zette zyn studie voort aan het gymnasium te Delft en studeerde van 1891 tot 1896 Nederlandsche letteren aan de Uni versiteit te Leiden, waar hij in 1898 promo veerde. Van 1885 tot 1907 gaf hij onderwijs aan de Nutsschool te 's-Gravenhage en van 1897 tot 1918 was hy verbonden als leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen. Prof. Prinsen heeft een groot aantal wer ken op letterkundig gebied in het licht doen verschijnen. Als voornaamste daarvan kun nen worden genoemd „De Renaissance dichter Jan van Hout (1907); Multatuli en de Romantiek (1909); De oude en de nieuwe Historische roman (1909); Hooft (1922); Bredero (1919); Handboek tot de Geschie denis der Nederlandsche Letterkunde (1914) De roman in de 18de eeuw in West-Europa (1925); Het drama in de 18e eeuw in West- Europa (1931). Samenvoeging gemeentebedrijven te Gouda B. en W. van Gouda hebben den raad een voorstel doen toekomen, waarin zij ad- viseeren in beginsel te besluiten tot samen voeging van de bedrijven van Gemeente werken en Reiniging en Ontsmetting, be nevens den Havendienst en van de bedrij ven Openbaar Slachthuis c.a. en Marktwe zen. Gevolg van deze samenvoeging zou, wat de leiding van de thans bestaande bedrij ven, resp. diensten, betreft zijn, dat opge heven zouden worden de functie van direc teur van gemeentewerken; die van direc teur van den Reinigings- en Ontsmettings- dienst en die van den havenmeester. De leiding van het bedrijf Marktwezen zou kunnen worden opgedragen aan den di recteur van het Openbaar Slachthuis, te vens hoofd van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch in deze gemeente, die in laatstgenoemde functie regelmatig met den marktdienst in aanraking komt en ook ove rigens de noodige geschiktheid voor een doeltreffende leiding van het marktbedryf bezit Toen in den nacht van 4 op 5 April j.1. de oostelijke kade van de voorhaven be zweek, welke behoort tot de nieuwe sluis- werken, welke zijn aangelegd in het nieuwe verbindingskanaal Holl. LJsselGouwe in den waterweg RotterdamGoudaAmster dam, vroeg men zich af, hoeveel vertra ging dit in het werk zou brengen. Bij een onderzoek door ons bij den met de leiding van dit werk belasten ingenieur le kl. van den Prov. Waterstaat, ir. W. J. de Koek van Leeuwen, is ons gebleken, dat de herstelwerkzaamheden thans zoodanig zijn gevorderd, dat kan worden gezegd dat de door de doorbraak aangerichte schade geheel is hersteld, dat de afwerking van het geheele werk in snel tempo wordt voortge zet en dat de openstelling van het verbin dingskanaal vrij spoedig kan worden ver wacht. Er wordt thans gewerkt aan den aanleg van een weg, welken den Hoogen Schie- landsohen Zeedijk met den Nieuwen Pro vincialen weg moet verbinden. Deze weg loopt langs het nieuwe gemaal van Rijn land, waardoor in de toekomst dat gemaal langs beide wegen te bereiken is. Met vrij groote zekerheid wordt thans aangenomen dat reeds eind Augustus het scheepvaartkanaal zal kunnen worden opengesteld voor het transport van groot materiaal dat bestemd is voor den in aan leg zijnden rijksweg Den HaagGouda Utrecht, onder de gemeente Waddinxveen. De volledige openstelling van het kanaal voor de scheepvaart RotterdamGouda Amsterdam kan omstreeks October worden verwacht. „Hbld." STEUN AAN DEN SUIKERBIETENOOGST 1935. In de Staatscourant van gisteravond is opgenomen de crisis-steunbeschikking-1935 suikerbieten I. In deze beschikking heeft de minister bepaald, dat uit het Landbouw crisisfonds aan de erkende telers van sui kerbieten op een hoeveelheid suikerbieten van den oogst-1935 van ten hoogste 1540 millioen Kg. steun (garantie) zal worden verleend tot een zoodanig bedrag, dat door de fabrikanten aan de telers 10 gulden per 1000 Kg. netto zal kunnen worden uitbe taald^ Bij deze beschikking is gevoegd een reglement voor den Suikerbietensteun-1935, waarin de regelen voor deze steunverlee- ning zijn aangegeven.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7