DINSDAG 16 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 veestal uitgebrand. Eenige dieren omgekomen. Gistermiddag is de veestal van den land arbeider Verpraat, gelegen aan de Markt te Aardenburg, uitgebrand. Twee varkens, een geit en eenige konijnen kwamen in de vlammen om. Bovendien is eenig land bouwgereedschap verloren gegaan. De oor zaak van den brand is niet bekend. De schuur, welke het eigendom is van den timmerman B., was verzekerd. Dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer kon den de belendende woningen, welke gevaar liepen door het vuur te worden aangetast worden behouden. dubbel woonhuis afgebrand. Door het omvallen van een petroleum- toestel ontstond gisteravond omstreeks half negen brand in het dubbel woonhuis van den heer K. Houtman aan den Kalverring- dijk te Zaandam. Het vuur greep zeer spoe dig om zich heen en hoewel de drijvende spuiten van Zaandam, Zaandijk en Koog aan den Zaan spoedig ter plaatse waren, kon niet voorkomen worden, dat huis en inboedel een prooi der vlammen werden. Daar de heer Houtman slechts laag verze kerd was, wordt de schade slechts gedeel telijk vergoed. brandje te haarlem. Twee broers verdacht van brandstichting. In perceel Cornelissteeg 10 te Haarlem, waarin een boter- en kaashandel is geves tigd, is in den afgeloopen nacht brand uit gebroken. Het vuur werd bijtijds ontdekt door twee agenten, die met behulp van en kele emmers water uitbreiding wisten te voorkomen, zoodat de brandweer, die spoe dig ter plaatse was, de smeulende resten met één slang kon dooven. De benedenach- terkamer, waar de brand was ontstaan, is gedeeltelijk uitgebrand. De eigenaar was niet thuis; de vrouw des huizes en twee zoons redden zich via het dakraam. Het door de politie ingesteld onderzoek had tot resultaat, dat de beide zoons op ver moeden van brandstichting zijn aangehou den. Onder de kapstok in de gang is een brandend petroleum toestel aangetroffen, dait daar kort tevoren moest zijn neerge zet. In de kamer zelf werden twee petro- leumtoestellen, één onder de canapé getrof fen, terwijl een hoeveelheid houtwol in de nabijheid lag. bekentenissen uit oss. Nog een aantal plannen gereed ter uitvoering. Het ingrijpen van den marecbaussée, on der de actieve leiding van kapitein Jhr. Bo- wier, heeft het einde van de Ossche misda den doen naderen. De arrestatie van den verzeker ings inspecteur Sm, en diens be kentenis, hebben het zwijgen van de an dere leden van de bende nutteloos gemaakt. De bekentenissen uit deze onderwereld hebben aan het licht gebracht, dat de hee- ren nog een heel programma hadden, dat moest worden afgewerkt, toen de mare chaussee ingreep en den voortgang belette. De inlichtingen van "den inspecteur waren te mooi, dan dat zij niet daarop zouden zijn ingegaan. Reeds hadden zij een poging ge waagd om een overval op notaris B. te Berghem te doen; daar de misdadigers op een patrouille stuitten, werd het misdrijf uitgesteld. Verder was er een plan uitge werkt, om een bediende van een bankkan toor, die geregeld groote bedragen incas seerde in de omgeving, in een hinderlaag te overvallen en te berooven. Met welke voornemens sommige bende leden bezield waren, blijkt wel uit een me- dedeeling van Piet de Bie, die, naar de „Te legraaf" meedeelt, zou hebben verteld, dat de bende kort voor haar arrestatie op weg was een overval te plegen in het huisje van een bejaarde vrouw te Nistelrode. De jeugdige misdadigers hadden van huis <^>n flesch benzine medegenomen. Zij wa ren voornemens, nadat de overval zou zijn gepleegd, deze misdaad uit te wissen door benzine over de kleeren van de vrouw te werpen en haar dan in brand te steken. Het huisje der vrouw zou aan verschillende punten in vuur en vlam worden gezet. Op den Heesoheweg echter stootte het groepje Ossen ar en op een groepje mare cbaussée. Zij zagen nog juist kans de flesch benzine weg te werpen. Na deze ontmoeting was het bun niet meer mogelijk, him boos opzet uit te voeren, daar zij door de mare- chaussée zoodanig in het oog werden ge houden, dat zij het maar het beste achtten naar foiris terug te keeren. Uit Oss wordt nog aan de „Tel." gemeld: Verdacht van medeplichtigheid aan een zeer ernstig misdrijf, hetwelk in Augustus 1926 hier ter plaatse,werd gepleegd heeft de Ossche gemeentepolitie gearresteerd den 45-jarigen N. van Geenen. De arrestant, die in het politiebureau aan een langdurig verhoor is onderworpen, is naar het Huis van Bewaring te 's Hertogenboech overge bracht. Deze arrestatie houdt verband met een tragischen brand, welke onder zeer ge heimzinnige omstandigheden te Oss heeft gewoed. In den laten avond van den lOen Aug. 1926 brak te Oss door onbekende oor zaken een felle brand uit in een dubbel woonhuis. Het vuur, dat zich geweldig snel uitbreidde, verraste de bewoners in hun slaap. Een moeder en drie kinderen konden niet tijdig meer het brandende perceel ont vluchten. Jammerlijk kwamen deze men- schen in de vuurzee om het leven. In een schuurtje achter het dubbele woonhuis overnachtte vaak een oude zwer ver. Ook op dien noodlottigen avond ver toefde de oude marskramer in het kleine houten gebouwtje. Ook hij werd in zijn slaap door het vuur overvallen en wist zich slechts met deerlijke brandwonden over dekt in veiligheid te brengen. Gedienstige omstanders hielpen den man wiens klee ren in lichter laaie stonden de vlammen te dooven. Zij rukten hem de kleeren van het lijf en het slachtoffer bleef in leven. Geble ken is echter, dat zijn helpers gemeene schavuiten waren, die den ongelukkigen zwerver bij het dooven van de vlammen diens portefeuille met inhoud ontrolden. Terstond na dezen geheimzinnigen brand bestond er reeds ernstig vermoeden van misdrijf bij de politie. Inspecteur Van Kem pen steldte ook toentertijd nauwkeurige nasporingen in het werk, doch hij mocht er niet in slagen licht in deze zaak te bren gen. Thans nu de zwijgzame lieden uit donker Oss als bij tooverslag spraakzaam zijn geworden, is ook het gesprek weer op dezen noodlottigen brand gekomen en is de politie er in geslaagd eenige belangrij ke aanwijzingen te verkrijgen, die een heel ander licht op het misdrijf werpen. In verband met het onderzoek schijnt het gewenscht te zijn omtrent de nadere mo tieven en den verderen opzet vooreerst nog geen publicatie te doen. Algemeen verwacht men echter, dat binnen enkele da gen ook in deze destijds zoo geruchtmaken de zaak nog opzienbarende onthullingen zullen volgen. TWEE PERSONEN WEGENS MEINEED GEARRESTEERD. In het najaar van 1934 werd de heer J. K-, aannemer bij de Provinciale Groning- sohe Waterleiding Maatschappij te Zuid- hom, door de rechtbank te Groningen we gens bedreiging tegen het leven, veroor deeld tot gevangenisstraf. Als getuigen wer den destijds gehoord zekere P. uit Niekerk en U. uit Langelo (Dr.). Thans zijn beiden, verdacht van meineed, door de marechaus- sée te Zuidhorn gearresteerd en gistermid dag voor den Officier van Justitie te Gro ningen geleid. SPORT DER.K. SPORT. In Juli 1933 vaardigde het Eerbiedwaar dig Episcopaat van Nederland een mande ment uit naar aanleiding van de Encycliek (zoo luidde het) van onzen roemrijk regee renden Paus Pius XI over de christelijke opvoeding. „Divini illius Magistri" en waarin op bijzondere wijze werd uiteen gezet, hoe noodzakelijk het is dat de jeugd die de sport wil beoefenen, zulks doet in katholiek verband. Daarvan overtuigd stelden wij ons be schikbaar om er aan mede te helpen dit zooveel mogelijk te verwezenlijken. Dank zij den goeden steun van onze Eerw. Heeren adviseurs en vele ijverige le den der verschillende sportvereenigingen, maar last not least, ook van de ijverige Pro- pagandacomm., alsmede van de Katholieke Pers in onze stad kunnen wij reeds een merkbaren vooruitgang constateeren voor al wat betreft den goeden geest der leden onderling. Helaas ontbreekt echter nog de goede belangstelling van Katholiek Leiden. Om dit te bevorderen heeft, op ons ver zoek, het Leidsch Districtbes tuur een elftal beschikbaar gesteld, hetwelk een wedstrijd zal spelen tegen „Volendam", reeds 2 maal kampioen van R. K. Nederland op Zondag 21 Juli a.s. op het sportpark aan den Haag- weg. Hiervoor wekken wij op tot een bezoek aan ons Sportpark en ongetwijfeld kimt U de overtuiging smaken, dat in de Katholie ke Sport voldoende is te genieten en dat ook door gezamenlijke waardeering veel is te bereiken. Katholieke ouders, helpt ons in belang van uw eigen kind, opdat de jeugd: „Onze Toekomst", gegrondvest blijve op een ge zonde R. K. Kern. De R. K. Centrale voor Lichamelijke Opvoeding en Sport- belangen te Leiden. GYMNASTIEK EEN PROPAGANDA-AVOND IN HET GEZELLENHUIS. Gisterenavond had in het Gezellenhuis de aangekondigde propaganda-avond voor de gymnastiek-sport in R. K. verband plaats, door de Sport Prop. Club in samen werking met de St. Joseph Gezellen Ver- eeniging en „De Bataven" georganiseerd. Na opening met gebed en een welkomst woord door den secr. der Sport Prop. Club, trad de keurploeg van den kring Leiden van den D. H. G. B. allereerst op met oefe ningen aan het hoogrek. Onder leiding van den heer Goddijn werden keurige oefeningen ten beste gege ven, die een dankbaar applaus van de tal rijk opgekomen toeschouwers oogstten. Voor de pauze voerde kapelaan H. Schra- ma het woord en wekte de aanwezigen op zich als lid van onze principieele R. K. Sportclubs op te geven. In de pauze gaven zich verschillende nieuwe leden op, zoodat gegronde hoop bestaat dat „De Bataven" binnenkort weer met een behoorlijke heerenafdeeling voor het voetlicht kan komen. Na de pauze lieten de keur turners uitste kend werk aan de brug zien, terwijl de avond besloten werd met de vertooning van de korte gymnastiekfilm, die zeer in den smaak van de toeschouwers viel. Moge deze avond een spoorslag voor het bestuur van „De Bataven" zijn om moedig vol te houden en met kracht door te gaan met de werving van nieuwe leden en de versteviging van de clubgeest. Katholieken van Leiden, vooral ouders van jongens, die aan gymnastiek willen doen, werkt allen mede, en bezorgt nieuwe leden aan het adres van den secretaris der gymnastiek afdeeling der Bataven, J. Nij- hins, Lange Mare 52. ZWEMMEN DE VELE VEDRINKINGSGEVALLEN. Iedere Nederlander zwemmer! Van de zijde der Propagandacommissie van den K. N. Z. B. schrijft men ons: Duizenden en nog eens duizenden hebben de zomerdagen, waarop met groot verlan gen is gewacht, veel genot en pleizier ge bracht. Het toerisme, en vooral de watersport, vieren in ons waterrijk landje hoogtij. Over al wordt gezeild, geroeid en zeer veel ge zwommen. Ook „tracht" men te zwemmen, gedreven door een intens en begrijpelijk verlangen naar een heerlijk verfrisschend bad. Het genot, dat op de gezichten van de zwemmers en zwemsters staat te lezen, is groot en zij, die iets meer weten van het zwemmen beseffen ook, hoe belangrijk deze lichaamsbeweging is voor de gezondheid. Helaas brengt zoo dikwijls het verlan gen naar een verfrisschend bad ellende en verdriet. Wel zeer sprekend is dit tot uiting gekomen, toen Zondagavond 8 uur het „Al gemeen Nederlandsch Persbureau" bekend maakte, dat alleen in ons kleine landje, op een prachtigen Zondag zeven menschen het leven lieten door verdrinking. Veel luisteraars zullen ervan onder den indruk zijn gekomen, vooral ook zij, die al vele jaren werken om het zwemmen te propageeren en meer algemeen te maken, opdat het verdrinken tot de hooge uitzon deringen zal gaan behooren. Allen die het zwemmen propageeren en altijd weer en steeds meer aandringen op het leeren en beoefenen van deze noodza kelijke lichaamsbeweging, worden door zoon ongevallen reeks wel zeer aange spoord om actief te blijven voor het ideaal van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond. Ieder Nederlander zwemmer. Maar zij kunnen dit ideaal niet alleen verwezenlij ken. Zij hebben daartoe noodig de krachti ge hulp van alle Nederlanders, die zij bij dezen oproepen in het belang van de volks gezondheid, volkskracht en volksveiligheid. Laat ieder naar zijn vermogen medewer ken, opdat: a. zooveel mogelijk goede zwemscholen worden gebouwd, waar zwemmen geleerd en beoefend kan worden onder deskundig toezicht. b. het zwemmen zeil worden onderwezen op de scholen om de jeugd behalve de ken nis van lezen, schrijven, rekenen, enz. ook in het leven mede te geven de beveiliging tegen den verschrikkelijken verdrinkings dood. De Propaganda-Commissie van den K. N. Z. B. wil ieder gaarne behulpzaam zijn. Richt U slechts tot haar secretaris en U kimt de noodige advieszen en hulp krijgen om goede zwemscholen tot stand te brengen en het zwemmen toeer algemeen te maken. WATERPOLO WEDSTRIJDEN L. Z. C. Hedenavond speelt L. Z. C. III in „Poel meer" een competitiewedstrijd tegen Z. I. A. N. IV. Donderdagavond worden gespeeld L. Z. C. I—H. Z. en P. C. I en L. Z. C. II—G. Z. C. II, te 8.15 en 8.45 uur in „Poelmeer". A. Z. C. I—DE ZIJL I 2—5. tGedurende de eerste helft bleken beide zeventallen goed tegen elkaar opgewassen, doch daarna waren de bezoekers over het geheel iets sterker, hetgeen zij m een vier tal doelpunten uitdrukten, waartegenover A. Z. C. slechts eenmaal het net wist te vinden. Het begin was voor de Alphenaren bemoedigend, want toen er nauwelijks 2 min. waren verloopen, plaatste Bonte den bal naar den vrijliggenden Jongeleen, die ineens inschoot (10). De Zijl kwam daar na meer in den aanval. Het schieten der Zijl-voorhoede is niet steeds even zuiver, al weet keeper Gesman eens een schot op korten afstand sublief te verwerken. Ein delijk heeft de Zijl succes, wanneer even voor rust de midvoor onhoudbaar gelijk maakt (11). In de tweede helft heeft A. Z. C. weldra succes wanneer bij een snel opzwemmen der voorhoede Thim een hem toegewor pen bal fraai benut (21). De bezoekers laten zich evenmin onbetuigd en maken weldra door hun midvoor weer gelijk (22) De Zijl behoudt verder het beste van het spel en brengt achtereenvolgens den stand op 52 in haar voordeel, waarmede het einde komt. A. Z. C. H—DE ZIJL ra 1—5. De Alphen reserven brachten het er nog slechter af. Zij moesten zich een nog groo- tere nederlaag laten welgevallen, nadat de A. Z. G. door den Ouden eerst de lei ding had genomen, maakt de linksvoor der bezoekers weldra gelijk. Wanneer bij een overtreding Jansen het water moet verla ten, profiteeren de bezoekers hiervan om door hun linksvoor de leiding te veroveren. Na de rust heeft A. Z. C. maar weinig meer in te brengen. De bezoekers zijn zoo wel iets sneller als technisch beter en we ten successievelijk door hun rechts- en midvoor de stand op 15 te brengen, waar mede einde komt. WIELRENNEN DE A.S. WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN. Op 10 en 11 Augustus a.s. vinden te Brussel de wereldkampioenschappen sprint plaats. Als vulling van het programma zal ook een internationaal omniumnummer worden verreden, waaraan zullen deelne men Karei Kaers, Jean Aerts, Jan van Kempen, Frans Slaats, Schön en Hürtgen alsmede da Franschen Richard en Coupry. Dit omniumnummer bestaat uit een sprint wedstrijd, een 500 meter tegen het horloge, een achtervolging over maximum 5 km. en een puntenrace over 5 km. DE WEDSTRIJDEN OP DE STADIONBAAN. Wals traint achter den motor. Donderdagavond 18 Juli vinden op de Stadionbaan te Amsterdam weer interna tionale wielerwedstrijden plaats, waarbij als hoofdnummer op het programma staat een stayerswedstrijd over 2 x 40 km., waaraan behalve de Nederlandsche kam pioen van der Wulp en de buitenlandsche stayers Paillard, Guimbretière en Möller ook Wals zal deelnemen. Wals gaat van Dinsdag af weer in training achter den motor, waarvoor zijn gangmaker Pasquier Jr. speciaal uit Parijs zal overkomen. Wals heeft medegedeeld, dat hij in geen andere wielerwedstrijden zal uitkomen en dat hij zich geheel en al op de komende stayerswedstrijden wil voorbereiden. In dit verband gaat hij ook niet met de N. W. U. mee naar Floreffe voor de daar te hou den trainingsritten op den weg. In den stayerswedstrijd zullen uitkomen Paillard (gangmaker Guéxin), Guimbre tière (Ceurremans), Möller (Pasquier Sr.), van der Wulp (Kaeser), Wals (Pasquier Jr.), Blekemolen (Deliège) en Buis (Wiers- ma). Voorts vindt een sprintmatoh plaats Ne derlandDuitschland tusschen Richter en Steffes aan Duitsche zijde en Van Egmond, van der Linden aan Nederlandsche zijde. Er wordt gereden in 4 matches a trois. Ook een wedstrijd voor B-stayers staat op het programma en hier starten over 25 km. Valk, Korf, Wildschut, Massing, Nol ten, de Wit en de Duitscher Kab. Interessant zal ongetwijfeld zijn de finale van het clubkampioenschap van Nederland der N. W. U. waarvoor zullen rijden de ploegen van Sparta, Den Haag, Le Cham pion Amsterdam en Ulysses Amsterdam. „NIEUW SWIFT". De uitslagen van de Zondag IJ. klae6e- mentwedstrijden waren als volgt: A. klasse: 1. C. Verburg, 2. K. de Haas, 3. J. Schuller, 4. J. Geertsma. Van de B.- klasse: 1. C. van Diemen, 2. A. Lodewijks, 3. T. van Rooyen, 4. J. Ribot, 5. C. L. Boot, 6. J. Sinteur, 7. J. Duindam. In de C-klasse werd Wim Rijsbergen eerste en kreeg zoo doende voor de competitie 10 punten. Woensdagavond recordrijden P. 20. Aan vang half acht. CRICKET DERDE TESTMATCH ENGELAND ZUID-AFRIKA. Stand na den tweeden dag. Gisteren heeft Zuid-Afrika in totaal 171 runs gescoord. De eerste innings van Enge land hadden, naar bekend, 216 runs opge leverd. De 171 runs waren op de volgende wijze tot stand gekomen: Mitchell 1. b. w. bowled Hammond 8; Diedl run out 33; Rowan c. Hammond en b. Bowes 62; Viljoen c Smith b Wyatt 19; Wade c Mitchell b Verity 3; Cameron L b. w. en bowled Nichols 9; Dalton b Bowes 4; Vincent c. Hammond b. Nichols 18; Bell n. o. 3; Extra's 12. De tweede innings van Engeland bracht de volgende score op: Mitchell c. Viljoen, b. Vincent 72; Smith b Vincent 57; Barber c. Dalton b. Vincent 14; Hammond n. o. 15; Wyatt no. o. 14; Extra's 5. Totaal 177 voor 3. BILJARTEN lisser biljart kring. De verdere uitslagen in de 2de klasse luiden: W. Morseveld G. Elfering pnt. brt hs. gem. 100 32 9 3.12 61 32 9 1.90 N. van Velzen W. de Bruin 100 90 43 43 26 12 2.32 2.09 J. van Diest Th. Sprengers 100 84 36 36 13 9 2.77 2^3 G. van Eik W. de Bruin 100 88 50 50 16 6 2.— 1.76 W. de Bruin G. Diederieks 100 64 31 30 27 8 3.22 2.13 K. Stuhldrayer W. de Bruin 100 z 65 45 45 14 10 k22 1.44 DAMMEN de leidsche kampioensprijzen. Prijsuitreiking en Simultaanséance. Gisterenavond vond in het clublokaal der l. D. V. de prijsuitreiking plaats van het Kamp. van Leiden, waarbij tevens het be stuur van het Haagsche District vertegen woordigd was. De voorz. van L. D. V. heette allen welkom, waarna de voorz. van het H. D. B. gelegenheid kreeg de onder staande prijzen uit te reiken. le kl. M. Optendrees le prijs Leidsch Dagbladbeker met medaille. 2de klasse: J. Huisman le prijs zilveren beker. 3e klasse:. a. de Haan le prijs zilveren beker (kl. f.). Na een hartelijk applaus voor de win naars werd door den heer J. M. Bom (kam pioen v. den Haag) een simultaan séance gegeven. Er werd aan 22 borden deelgeno men, waarvan door den heer J. M. Bom er 12 werden gewonnen, 5 remise gespeeld, terwijl door de heeren S. v. d. Wijngaard, M. Optendrees, A. de Haan, P. Marck en j. Klinkenberg werd gewonnen. De gemid delde partijduur was 8 minuten. SCHAKEN TOURNOOÏ TE YARMOUTH. De resultaten der 6e ronde van het inter nationaal schaaktournooi te Yarmouth luid- dei: Butcher won van Kitto. Resjevsky won van Wood. Seitz won van Vera Men- chik, Fajarowitz won van Conde. Sonja Graf won van Ivanoff. Klein won van Prins Afgebroken partijen uit 5e en 4e ronde: Resjevsky won van Conde. Kitto remise met Sonja Graf. Seitz remise met Conde. Sonja Graf won van Klein. In het damestournooi om het Engelscbe kampioenschap leidt Mevr. Mitchell thans met 5 y, punt uit 6 partijen. In het tournooi om het Britsche kam pioenschap heeft Michell thans de leiding met 5 punten, gevolgd door Thomas, Win ter en Golombek elk met 4 K punt. POSTDUIVEN „De Gevleugelde Vrienden" (Wassenaar). Zondag hield de P. V. )rDe Gevleugelde Vrienden" alhier eene wedvlucht met oude duiven vanuit Corbeil (Frankrijk), afstand pl.m. 416 km. In concours 73 duiven. De vogels werden in vrijheid gesteld te 6 tmr met Noordenwind. De eerste duif berenkte het hok te 1 uur 54 minuten 12 sec. en had het traject gevlo gen met een gemiddelde snelheid van 878.85 meter per minuut. De laatste prijs winnende vogel werd geconstateerd te 3 uur 22 min. 28 sec, en had gevlogen met een gemiddelde van 740.94 meter per minuut. De uitslag was: 1 en 15 L. J. Raaphorst. .2 en 4 R. van Troost. 3 en 8 J. H. Groeneveld. 5 mi 7 C. Versteeg Jr. 6 J. v. d. Lely 9, 11 en 13 W. Florusse. 10 W. van Beekum. 12 A. l'Ami. 14 j. P. Brederode. HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI 115. Daar wachtte hun een vreemd schouwspel, 't Was een druipsteengrot. Groote kegels hingen aan de zoldering en op den grond stonden hooge kegels. Dat was allemaal vanzelf gekomen, door het druipen van die steenen. „'t Lijkt hier net een sprookjesland", vond Piet Prikkel. 116. Drein Drentel was natuurlijk weer het eerste moe. Hij zocht een rustig plekje en bleef daar zitten suffen, ter wijl Piet Prikkel in z'n eentje verder op avontuur uitging. „Ik vind je een flauwe vent, zei Piet Prikkel toen hij Drein Drentel achterliet, en je moet zelf maar weten wat er van komt."

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10