MAANDAG 15 JULI 1935 DE LEIDSCHE C0URAN1 VIERDE BLAD. - PAG. 11 BUITENLAND BELGIE. EEN „VLAAMSCH PROGRAM" VAN OUD-MINISTER SAP. Bestuurlijke scheiding zou volkomen worden doorgevoerd. „De Standaard", het orgaan van den vroegeren minister van Financiën, Sap, pu bliceert hedein een „program tot oplossing van de Vlaamsche kwestie." Het blad, dat onder de Vlaamsche katho lieken veel invloed heeft, noemt dit in 13 punten vervatte program een „strijdplan voor de zelfstandigheid en de nationale solidariteit der Vlamingen binnen het Bel gische staatsverband" O.a. wordt verlangd, dat de centrale bestuursorganen zullen wor den gesplitst in een Vlaamsche en een Waalsche afdeeling. Voorts wordt aange drongen op de aanstelling van Vlaamsche staatssecretarissen in die ministeries, aan het hoofd waarvan een Waal staat, her- nieuwe vaststelling van taalgrens tusschen Vlamingen en Walen, tweetaligheid voor Brussel en een reorganisatie van het leger, waarbij het reeds bestaande principe van scheiding in Vlaamsch- en Fransch-spre- kende regimenten in de practijk nog verder wordt doorgevoerd. Op cultureel gebied wordt uitbreiding van het Vlaamsche hoo- geschoolwezen verlangd. BRUSSEL ERKENT MOSKOU. Diplomatieke betrekkingen tot stand gebracht. Het Russisch Telegraaf Agentschap deelt officieel mede, dat tusschen den Sovjet- Russischen ambassadeur te Parijs, Potem- kin, en den Belgischen ambassadeur, ba ron d'Hestroy, Vrijdag een briefwisseling heeft plaats gevonden, waaruit het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen blijkt. De Belgische ambassadeur deelde in zijn schrijven aan Potemkin mede, dat de Bel gische regeering als gevolg van de uitwis seling van gedachten die in de laatste we ken heeft plaats gehad, tot herstel der normale diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland en tot uitwisseling van ambassadeurs bereid is. Zij hoopt op de wederinvoering van een vriendschappelijke verhouding en op een goede ontwikkeling der economische betrekkingen. In zijn ant- woord-schrijven bevestigt Potemkin de ontvangst van den brief en geeft namens de Sovjetregeering uitdrukking aan de vreugde welke dit besluit van België heeft. DUITSCHLAND. RICHARD STRAUSS GAAT HEEN. Viel hij in ongenade? In verband met zijn leeftijd en gezond heidstoestand heeft dr. Richard Strauss aan minister Goebbels, president van de Reichs- kulturkammer, zoo meldt men uit Berlijn, verzocht hem te ontslaan uit zijn ambt van president derReichsmusikkammer en als voorzitter der vakorganisatie van Duit- sche componisten. Goebbels heeft het ge vraagde ontslag gegeven, en den scheiden den functionaris dank gebracht etc. Als zijn opvolger in het eerste ambt is prof. dr. Wilhelm Raube benoemd en in het tweede dr. h. c. Paul Graener. Van anderen kant bericht men ons, dat Strauss „in ongenade" was gevallen, om dat er bij de première van zijn oper „Die Schweigsame Frau" te Dresden verschei dene Joden hebben meegewerkt. OOSTENRIJK. Bondskanselier heeft auto-ongeluk Mevrouw Schuschnigg en een chauffeur op slag gedood De auto, waarin bondskanselier Schuch- nigg zich met zijn gezin naar een vacantie- oord in de nabijheid van Ebelsberg wilde begeven, is verongelukt. Mevrouw Schusch nigg werd gedood, evenals de chauffeur van de auto; Schuschnigg's zoon werd zwaar gewond, terwijl de bondskanselier slechts lichte verwondingen opliep. Over het verloop van het ongeval deelde de propaganda—minister Adams het vol gende mede: Om half tien vertrokken dr. Schuschnigg en zijn echtgenoote, vergezeld van hun zoontje Kurt, per auto uit Weenen, om te St. Gilgen aan het Wolfgangmeer de zomer- vacantie door te brengen. De wagen werd bestuurd door den chauffeur van den bondskanselier, Piehl, die reeds jarenlange ervaring bezit. In een tweede auto hadden de beide adjudanten van den bondskanse lier plaats genomen. Om 12.25 uur, toen de auto vlak bij Linz was, tusschen de plaatsjes Assling en Ebels berg, wendde de chauffeur plotseling de wagen naar links en reed met volle kracht tegen een boom. De bondskanselier bleef ongedeerd, doch werd uit den wagen ge slingerd en bleef bewusteloos aan den kant van den weg liggen. Mevrouw Schuschnigg schijnt van haar plaats in de wagen om hoog te zijn geworpen en daarbij met de kap van de wagen in aanraking te zijn ge komen en op slag gedood te zijn. De zoon van den bondskanselier werd licht en de chauffeur levensgevaarlijk ge wond. Hij stierf spoedig. Het benzinereservoir van de auto vloog in brand, doch het gelukte de inzittenden van de volg-auto de brand snel te blus- schen. Aan de hand van een door officieren uit gebracht rapport blijkt zeer duidelijk, dat er van een ongeval sprake is, zoodat dus elke andere veronderstelling aangaande de oorzaak uitgesloten is. Het ongeluk, is waarschijnlijk veroorzaakt door een stuurdefect. De chauffeur heeft voor zijn overlijden ontkend, dat hij onder het rij den onwel is geworden. Terwijl aanvankelijk verluidde, dat Schuschnigg zijn geheugen kwijt was, wordt thans bericht, dat hij snel aan de beterhand is en het ongeval geen politieke gevolgen zal hebben. Mocht een tijdelijke vervanging noodzakelijk zijn, dan heeft Starhemberg de meeste kans. IERLAND. TWAALF HUIZEN TE BELFAST IN BRAND GESTOKEN. Troebelen duren nog voort Gisteravond hebben hier opnieuw onge regeldheden plaats gehad. Het publiek verbrak de politie-afzetting in de straten, grenzende aan Yorkstreet en richtte in tal van huizen verwoestingen aan. Een twaalftal huizen werd in brand gestoken. Er werden talrijke schoten gelost. Ook wierp de menigte met steenen naar de po litie, die op haar beurt van knuppels en gewëren gebruik maakte. Daar de toestand voortdurend ernstiger werd, zijn pantserauto's naar het tooneel der onlusten gezonden, alsmede troepen van de nabijgelegen garnizoenen. Tegen middernacht scheen de politie den toestand meester te zijn. Bij de gevechten zijn twee personen gedood, terwijl twintig gewonden naar de ziekenhuizen moesten worden ver voerd. BUITENLANDSCHE BERICHTEN AUTOBUS IN EEN KANAAL GEREDEN. Elf dooden. Gisterenmiddag heeft te Turnhout een ontzettend autobusongeluk plaats gehad. Een autobus uit Willebroeck, die naar Baar- le-Hertog was geweest, kwam omstreeks Vijf uur bij brug no. 1 over het kanaal van Turnhout naar Antwerpen bij het uitwij ken voor een wielrijder in het water te recht. Van de 21 personen, die zich in de autobus bevonden zijn er elf omgekomen. MIJNGASONTPLOFFING BIJ LUIK. Acht mijnwerkers zwaar gewond. Op de mijn L'Aumonier nabij Luik wer den tengevolge van een mijngasontplof- fing acht mijnwerkers zwaar gewond. Vijf hunner verkeeren in levensgevaar. De ontploffing zou veroorzaakt zijn door een defecte mijnlamp. MIJNGASONTPLOFFING IN JAPAN. Zeventig mijnwerkers bedolven. Ten gevolge van een mij ngasontploffing in een mijn te Koekoeoka werden 70 mijn werkers onder puin bedolven. Drie hiervan waren op slag dood. Elf der mijnwerkers konden naar boven worden gebracht. Men verkeert in de grootste ongerustheid over het lot der genen, die nog beneden zijn. TWEE MENSCHEN LEVEND VERBRAND Te Ertvelde nabij Gent heeft zich gister morgen een ernstig ongeluk voorgedaan. Toen men een bus benzine óverschonk in het reservoir van een auto, vatte de vloei stof vlam doordat zij te dicht bij een bran dende soldeerlamp kwam. De bus ontplofte en de brandende vloeistof verspreidde zich over de kleeren van den chauffeur en twee andere personen, die onmiddellijk werden veranderd in levende toortsen. Het vuur deelde zich mede aan een schuur in de nabijheid, maar ijlings toegeschoten bewo ners van Ertvelde slaagden er in de vlam men te dooven. De chauffeur is deerlijk ge wond ih heit ziekenhuis opgenomen; de bei de anderen hadden echter zoo ernstige brandwonden opgeloopan, dat zij aan de gevolgen zijn bezweken. „Tel." SNELTREIN IN DUITSCHLAND ONTSPOORD. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond omstreeks halfelf is tusschen Bitterfeldd en Delitzsch de sneltrein D 226 ontspoord. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan; slechts waren de spoorlijnen ter plaatse eenige uren ver- sperdd. De oorzaken van het ongeval zijn niet bekend. HONDERDDUIZEND DOODEN IN ÏÏET OVERSTROOMDE CHINA? Ook Hankou ernstig bedreigd. Volgens berichten uit Hankou zijn de overstroomingen van de Yangtse-Kiang even ernstig als in 1931. De zijrivier Han is buiten zijn oevers getreden en heeft het geheele gebied van Tien-Mien-sin over stroomd. Honderddduizend mensohen zijn om het leven gekomen, terwijl een kwart millioen huizen zijn weggespoeld. Ook de stad Hankou wordt zeer ernstig bedreigd. Indien het water nog 30 c.M. stijgt, zullen zoowel Hankou als Woetsjang overstroomdd worden. Hier en daar staan de straten reeds blank. De plaatselijke autoriteiten doen, in samenwerking met de buitenlandsche consulaire ambtenaren alles om het gevaar te keeren, doch het heeft BINNENLAND PRINCIPIEELE GRONDSLAG DER KJ.M.V. Viering van bet eerste lustrum in Amsterdam. Treffende toe spraak van den Bonds- moderator. Zang, muziek, tooneel. Op werkelijk voortreffelijke wijze heeft de R.K. Bond van Kaflh. Jonge Midden- standsvereenigingen in het bisdom Haar lem gisteren zijn le lustrum te Amster dam gevierd. De dag begon met een plechtige gezon gen H. Mis in „Het Torentje", opgedragen door den bondsmoderator, rector L. Beune. Assistentie verleenden Kap. W. Burger- houwt, moderator, van Naaldwijk, Kap. P. M. Verhoofstad. moderator van Leiden, ter wijl als ceremoniarius fungeerde modera tor Kok uit Amsterdam. De massa-zang der K.J.M.V.-ers voldeed zeer goed. In optocht, met ontplooide vaandels togen de congressisten daarna, zingende het bondslied, naar „Krasnapolsky", waar om half één de lunch gebruikt werd. Om 2 uur begon het middagcongres. Een uitstekende band der afdeeling Delft gaf reeds lang tevoren eenige goede muziek nummers ten beste, terwijl de zangers van de Haagsche afdeeling him kunnen in eeni ge goedgekozen hymnen demonstreerden. De voorzitter, de heer Ton Lohman, open de de bijeenkomst met den jongerengroet en een woord van welkom, speciaal tot de gasten w.o. de directeur van het Mannelijk Jeugdwerk in het bisdom Haarlem, rector J. Mol en van dat werk in het Aartsdiocees, rector v. d. Berg, de voorzitter der Manne lijke Jeugdbeweging voor Katholieke Ac tie, de heer J. Vollaers; pater Alexander, de bekende kernleider, afgevaardigden der K.J.M.V.-bonden in Utrecht, Den Bosch, Breda en Limburg, afgevaardigden van den R. K. Ned. Middenstandsbond e.a. „Wij zijn jong en dat is fijn", aldus de voorzitter, „fijn, omdat wij de toekomst dragen en omdat daarom alles van ons te verwachten is". Spr. meende, dat na deze 5 jaren wel even terug gezien mag worden op de dagen van het eerste zwoegen. En dan gingen zijn gedachten natuurlijk uit naar pastoor Timp, den oprichter der K.J. M. V. voor geheel Nederland (langdurig applaus). Door parochiaal werk kon de pionier niet komen, maar hij wenschte de vergadering een heerlijke dag en een ge lukkige toekomst. Dan bracht spr. dank aan de leden, die in deze 5 jaren steeds achter het bestuur hebben gestaan. Het komende seizoen moet gestaag gewerkt worden, het win terprogramma moet ieder lid indivi dueel volkomen beleven. Staande baden de congressisten daarna een Onze Vader en Wees Gegroet voor de zielerust van de overleden leden. Besloten werd een telegram van aanhan kelijkheid te zenden aan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent en van voortdurende vriendschap aan pastoor J. B. M. Timp. Dan was het woord aan bondsmoderator Beune. Spr. wees er op, hoe hij na 14 jaar parochieele arbeid plotseling een geheel an dere zielzorg op zijn schouders zag gelegd. De schrik van het eerste oogenblik is ech ter. geheelen al verdwenen door het con tact met de leden, maar vooral met de lei ders. Him ideaal is ook spr.'s ideaal gewor den: de K.J.M.V. omhoog te brengen tot een pracht jeugd-middenstandsorganisatie. Spr. wensohte op dezen dag een eere-sa- luut te brengen aan de zwoegers van het verleden, aan de moderatoren, aan zoovele leekenbestuurderen, aan de stille werkers. Eén naam wilde spr. noemen. Eén naam: Ton Lohman, de bondsvoorzitter, die van daag met den band zijn lustrum viert. (Langdurig, daverend applaus). Ton, ging spr. voort, is de rechterhand van rector Timp geweest. Vijf jaar, dag in dag uit, heb je gezwoegd en geploeterd voor de K.J.M.V. Je hebt dit alles als een levens roeping bedoeld, een voorbeeld was en ben je voor de honderden. Een krans zal ik je niet geven, maar de belofte van alle K.J. M.V.-ers, dat ze zullen voortwerken op de door jou geheide, onverwoestbare betonpa- len. (Ovatie). De moderator kwam dan tot zijn lezing den schijn alsof slechts een wonder Han kou voor overstrooming kan behoeden. De situatie wordt verergerd, doordat in Tibet de dooi is ingetreden. TYPHUS IN ITALIË. Oorzaak te zoeken bij mei keentrale te Rome. Te Rome is een zeer ernstige typhus- epidemie uitgebroken. Officieel wordt mee gedeeld, dat er dagelijksch ongeveer 230 nieuwe gevallen zich voordoen en dat tot nu toe 3144 personen door de ziekte zijn aangetast, waarvan er 133 zijn overleden. Uit deze cijfers zal men moeten aflei den, dat er nog andere ernstige ziekten in de stad heerschen daar uit het dagelij kscrx bulletin over den loop der bevolking blijkt, dat er in de laatste twee weken gemiddeld 65 tot 80 personen per dag sterven, terwijl het sterftecijfer in gewonen tijd niet meer dan 30 a 35 per dag bedraagt. De oorzaak van den typhus is thans be kend. Zij ligt in het onvoldoend pasteuri- seeren van de melk bij de gemeentelijke centrale. Dit is niet officieel bekend ge maakt, doch ieder in de stad heeft het be grepen. De voorzitter en verschillende van de personen, die bij de melk.eentrale werk zaam waren, zijn uit hun betrekking ontzet. Er wordt thans buitengewoon streng opge treden tegen winkeliers en anderen, die op onhygiënische wijze hun levensmiddelen behandelen. en stelde voorop, dat de crisis en malaise in het voordeel der beweging zijn. N u is het crisis, maar de toekomst zal beter zijn en in die toekomst zullen jullie^ jongeren, aan het roer staan. De periode van uitgaan, van fuiven en feesten is voor bij, er is geen geld meer, pa maakt het bedje niet meer klaar. Jonge Middenstan ders hadden in de gouden jaren niet altijd een gouden naam, het ging te goed. Maar de K.J.M.V. heeft een eind gemaakt aan dit alles, dat behoeft niet nadrukkelijk ver zekerd te worden, dat kan men overal dui delijk waarnemen. Spr. drong er op aan de vermakelijkhe den gezond en voornaam te houden. De K.J.M.V. heeft de tijd mee! Nood leert bidden, na tijden van afbraak is opbouw noodig en aantrekkelijk. Spr. noemde eeni ge fouten: toenemende onzedelijkheid, heb zucht, zucht naar eer en roem. En wat is het gevolg? Werkloosheid, él- lende. Waarom? Omdat wijsheid zonder God krankzinnigheid is, 'omdat uitbannen van God gewraakt zal worden. De K.J.M.V. moet haar eerste terrein dan ook op alge meen principieele grondslag zoeken. Na tuurlijk is vakkennis noodzakelijk, maar de practische beleving van onze katholieke beginselen staat vóór alles en boven alles. Door die beginselen zullen we de schoon heid in het leven terugvinden, ondanks crisis, hoe lang die ook moge duren. Aller gulle, 18 karaats, 100 pet. medewerking is daartoe noodzakelijk. Spr. richtte zich dan speciaal tot de moderatoren, die een groo te, positieve leiderstaak hébben in de vor mende beweging. Het win terprogramma is op dit alles ge baseerd, het zal straks in groote gewestelij ke bijeenkomsten uiteengezet worden. Het landelijk orgaan „De Keten" zal mèt het Leidersblad daarbij onontbeerlijk zijn. De Katholieke Actie dient in iedere afdeeling door te dringen. Spr. besloot zijn enthousiaste rede met eenige aanhalingen uit het lustrum-boekje en met den oproep om de K.JJVI.V, te ma ken een instituut van diepe vorming en breede massaliteit. (Langdurig applaus). De voorzitter dankte den moderator voor zijn rede en wat de hulde aan hemzelf ge bracht betreft, hield hij zich aan de woor den van Paul us: „Bidt voor men, opdat ik niet, na anderen gepreekt te hebben, zelf verloren ga". Vervolgens werden eenige mededeelin- gen gedaan betreffende de obligatieleening voor „Het Ketenfonds", het aanschaffen van demonstra/tievlaggen etc. Een waardeerend woord. Rector J. Mol, directeur van het Manne lijk Jeugdwerk bood daarna zijn gelukwen- schen aan. Korten tijd was hij moderator van den bond en hij heeft aan het samen werken met de leiders heerlijke herinne ringen. Tevens ontdekte hij hoe groot de steun der K.J.M.V. voor de ontwikkeling van het nieuwe jeugdwerk zal zijn. Ook spr. bracht hulde aan de pioniers, aan pastoor Timp en Ton Lohman. Als gevol machtigde van den Bisschop voor de Ka tholieke Actie verklaarde spr .zich ver heugd over de wijze waarop de Jonge Mid denstand zich vereenigt en hoe hij zich moeite geeft om de maatschappij te ver christelijken. Verschillende gasten voerden daarna nog het woord, o.a. namens het verbondsbe- stuur de heer Cor Kloppenburg uit Utrecht. Deze herinnerde er aan hoe het grootste deel der K.J.M.V.-ontwikkeling door Haar lem gestimuleerd is, en hoe voor de toe komst nog veel van dit diocees verwacht wordt. Mr. Vollaers, voorzitter der Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, zette nogmaals de beteékenis dier actie uit een en uitte zijn waardeering voor de lei ding. De heer Lohman sprak daarna een slot woord. Later in den middag voerde de tooneel- club der afdeeling Lisse, onder regie van Anton Sweers, op: „De klucht van den ge hangene met den koorde" van Henri Ghéon. DE GRAAL EN HET GEZAG. De Haagsche Graalbeweging heeft giste ren haar hulde een eerbied betuigd aan het kerkelijk en wereldlijk gezag, resp. vertegenwoordigd door den hoogeerw. De ken en den burgemeester der gemeente Den Haag. Om drie uur kwamen de Graalleden en haar leidster bijeen en trokken met hun kleurige vlaggen, meer dan 300 in getal, naar den hoogeerw. Deken, wien den Gralgroet werd gebracht. Na de uitvoe ring van een kort spreekkoor en een toe spraak van een der leidsters werd een oor konde aangeboden. In den middag trok de stoet naar 't stad huis, waar de burgemeester de demonstran ten opwachtte. Nadat de Graalgroet was gebracht en een spreekkoor uitgevoerd was, werd ook den burgemeester een oor konde overhandigd. In een hartelijke toespraak dankte Bur gemeester de Monchy de Graalleden en be sloot zijn speech met het uitbrengen van een driewerf hoera voor onze Koningin en haar Koninklijke dochter, welke uiting van geestdrift door allen werd overgeno men. .Maandagmorgen". TOMATENEXPORT NAAR DUITSCHLAND. Eenige verruiming. Naar het „Hbld." verneemt, is met in gang van Zaterdag een verruiming toege staan van den export van tomaten naar Duitschland. Ook voor het soort B-tomaten zal n.l. export mogen plaats hebben, zulks tegen de volle 100 pet. PLECHTIGE OMGANG TE 's-HERTOGENBOSCH. In de rij van feestelijkheden bij het 760- jarig bestaan der stad 's-Hertogenbosch was de plechtige omgang ter eere van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch, die Zondag middag door de feestelijk versierde straten trok een der meest imposante. Deze om gang houdt betrekking met het Bossche feest, omdat de geschiedenis van V-Hert o- genfoosch voor een groot deel de geschiede nis van de Mariastad is. De Zoete Moeder is er sedert eeuwen vereerd als de be schermvrouwe der bevolking (deze bijzon dere vereering was ook de intentie van den heden gehouden Omgang) en de Omgang dateert van het einde der Middeleeuwen. Hij heeft zijn eigéh historie en de luister rijke stoet heeft dan ook grootendeels een historisch karakter. Meer dan andere jaren nog waren nu bij de Bossche feesten de vreemdelingen uit alle deelen van het land gekomen. De spoor wegen voerden duizenden toeschouwers aan, ontelbare autobussen en luxe wagens en voorts duizenden fietsen bereden de wegen naar de Braibantsche hoofdstad. Het is moeilijk een schatting te maken van het aantal toeschouwers, die zich in een opeen gedrongen rijen langs den geheelen bid- weg hadden geschaard. Misschien kan dit aantal met zestigduizend benaderd worden. In den morgen waren de trottoir al met stoelen 'bezet en uren van tevoren in de schaduw of in den gloed der zon. Onder het zware gelui van de klokken der kathedraal trok om half vier de stoet uit. Het duurde meer dan twee uur aleer hij ge heel was teruggekeerd. Het voorbijtrek ken van de processie nam welhaast een uur in beslag. Sinds vorige jaren was de Omging aan merkelijk verfraaid, terwijl de uitgebreid heid van het deel der meetrekkende ver- eenigingen beperkt was. Men kan zeggen, dat er door het aanbrengen van afwisselin gen in de kleederdrachten een verrijking was gekomen, zooals ook door bondiger strakker kleur in elke decoratieve groep af zonderlijk en vele deelnemende vereenigingen hadden eigen luisterrijke groepen, die met de zangkoren en muziek corpsen, de rijen der biddend en afwissel den. Steeds meer volgden deze groepen el kaar op en in de afdeelingen, die de histo rie van het wonderbbeeld en het leven van Maria in beeld brachten. De climax werd bereikt in de hoofdgroep, waarin ditmaal het wonderbeeld der Zoete Moeder van Den Bosch werd meegevoerd, voorafgegaan door een koninlijk gekleede figuur, d'ie de jubi- leerende stedemaagd voorstelde. Na afloop werd in de kathedrale basiliek een kort lof gecelebreerd, waarna de menig te het Volkslied der Zoete Lieve Vrouw zong. Evenals vorige feestdagen bleef het 's avonds druk in de feestende stad, waar boven de kathedraal weer in floodlicht Straalde. De Bosschenaren volbrachten toen weer hun stillen omgang. 's-Hertogenbosch heeft Zondag een rijke hulde aan Zijn Zooete Moeder en daardoor een prachtigen dag aan het feest geschon ken. „Maandagmorgen". HULDIGING DR. JAC. P. THIJSSE. Een natuurmonument als verjaarsgeschenk. Op 25 dezer hoopt dr. Jac. P. Thijsse zijn 70sten verjaardag te vieren. Zeer velen in den lande, in het bijzonder zij die de beko ring kennen, uitgaande van het Nederland- sche landschap en van zijn flora en fauna, zullen den jubilaris dankbaar wezen voor wat hij tot stand gébracht heeft. Er heeft zich thans een commissie gevormd, om den natuurvriend op zijn verjaardag te huldi gen, en zij meent dat deze huldiging in overeenstemming moet zijn met zijn levens werk: het bevorderen van natuurstudie en het streven naar natuurbescherming. De commissie heeft daarom besloten te trachten een natuurmonument in eigendom te verwerven, waaraan de naam van dr. Thijsse voor altijd verbonden zal zijn. Zij acht het voor de handliggend, dat in de eerste plaats op Texel naar een dergelijk natuurmonument gezocht werd; het is im mers van algemeene bekendheid, hoe nauw Thijsse en Texel aan elkaar verbonden zijn. Texel, door Thijsse „ontdekt" heeft grooten invloed op zijn „vorming" gehad. Zal de huldiging belichaamd worden in een „natuurmonument", waaruit de erken telijkheid van het Nederlandsche volk voor dr. Thijss's levenswerk spreekt, dan is een belangrijk bedrag, ten minste 10.000, noo dig; de mogelijkheid is niet uitgesloten aan het terrein uitbreiding te geven.als een grooter bedrag ontvangen wordt. De commissie wil zich niet ontveinzen, dat het bijeenbrengen van het genoemde be drag in dezen tijd bijzondere moeilijkheden met zich brengt; zij is er evenwel ook van overtuigd, datvelen dankbaar gebruik zullen willen maken van deze gelegenheid om uiting te geven aan hun bijzondere waar deering jegens een groot Nederlander. Zij doen gaarne een ernstig beroep op de offer vaardigheid van ons volk. Bijdragen, groote en kleine, zullen gaarne in ontvangst worden genomen door den penningmeester der commissie, mr. H. Wes- termann. Heerengracht 508 te Amsterdam (postgiro 58438). Voorzitter der commissie is prof. dr. Th. J. Stomps te Amsterdam, secretaris de heer H. Cleyndert Azn., Stad houderslaan 119, 's-Gravenhage. Inneming van versch spek. De Nederlandsche Veehouderij-Centrale maakt beke.nd, dat gedurende de week van 15 tot en met 20 Juli as. de inneming van versch spek zal geschieden tegen dezelfde voorwaarden en prijzen als die, welke ge golden hebben in de week van 8 tot en met 13 Juli jJ.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11