LAND- EN TUINBOUW BINNENLAND UIT DE OMGEVING VRIJDAG 12 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 PEIL VAN DEN JANGTSE IETS GEDAALD. Grootste gevaar geweken? Het schijnt, dat het peil van den Jangtse weer wat is gedéald. Dit zou beteekenen, dat voor een herhaling van de ramp van 1931 niet meer direct gevaar bestaat. MERKWAARDIGE VANGST VAN NAPOLITAANSCHEN VISSCHER. Een priesteres in het net. Een visscher in de nabijheid van Napels deed dezer dagen, toen -hij het qet binnen haalde, een merkwaardige ontdekking. Het net bleek n.l. een marmeren beeld te be vatten. Het beeld was geheel met planten en weekdieren overwoekerd. Bij nader on derzoek door den archeoloog prof. Amadeo Majuri, bleek dat men hier te doen heeft met een antiek, Romeinsch beeld, ter hoog te van 1.75 M. hetwelk een priesteres voor stelt. Het vertoont een frappante overeen komst met enkele priesteressen-figuren, welke zich in het Nationaal Museum te Na pels bevinden. DOKTER VOLGT ZIJN PATIENT OP. Natuurlijk in Amerika! Tijdens een operatie aan de blinde darm die dokter Vernon Stevenson te Spokane op een patient verrichtte, kreeg hij zelf een aanval van blindedarmontsteking. Hij zette de operatie door doch ging, zoodra de patient was weggedragen zelf op de ope ratietafel liggen om zich aan een operatie te onderwerpen. De dokter had zijn pa tient vijftig mijlen ver met een auto van een afgelegen district naar het ziekenhuis vervoerd om zelf de operatie onder de gunstigste omstandigheden te kunnen ver richten. Patient en dokter maken het goed. HET LAGERHUIS IN HET DONKER. Debatten bij kaarslicht. Om half tien gisteravond had in het La gerhuis tijdens de debatten over de bui- tenlandsche politiek, een storing plaats in het electrische licht, die vijfentwintig mi nuten duurde. De debatten werden voortgezet bij het licht van een twaalftal kaarsen, die de af gevaardigden door hun flauw schijnsel bij het raadplegen van hun aanteekeningen voor een moeilijke taak plaatsten. Een der afgevaardigde verklaarde: „Ik heb nog nooit zoo'n behoefte gevoeld aan licht". - TE VEEL SLEUTELS Er zijn menschen met bijzonder liefheb berijen en zoo heeft Albert Edward Clarke een verzameling aangelegd van.... sleu tels. Waarom niet, zou men zeggen, maar deze verzamelwoede wordt toch bedenke lijk, wanneer men weet, dat Clarke politie agent is te Hastings in Sussex, en dat hij dezer dagen terecht staat wegens inbraak en diefstal. Ja, wanneer de politie-agenten nog wel in uniform mee gaan stelen, wordt het voor de eerlijke vaklui wat moeilijk, men zou het deloyale concurrentie kunnen noemen. RUKSTUINBOUWSCHOOL TE BOSKOOP. Het einddiploma met aanteekening voor handelscorrespondentie in de achter hun namen aangegeven talen behaalden op 12 Juli 1935: T. G. C. Akkerman en A. J. Kipp te Amersfoort; G. W. A. v. Steenwijk te Amsterdam; M. Guldemond (F. D. E.), P. M. v. Heiningen (E.) en W. Mesman (F. D. E.) te Boskoop, G. P. Harwig (F. D. E.) te Bussum; R. Boom (F. E.) en J. v. Moor- sel te Delft; L. R. Lanjouw (E.) te Deven ter; E. Berends ten Kate te Frederiksoord; H. A. Houtman te Gouda; F. K. Claring- bould, W. Hellmund (F. D. E.), J. Meijlink, C. J. Sletering (F. D. E.) te 's Gravenhage; F. Feith te Hilversum, J. v. Houtum (F. D. E.) te Laren (N.-H.); G. J. Hermanides te Noordwijk a. Zee; J. Bausch (F. D. E.), B. Kuiper te Rotterdam; A. Enklaar te Utrecht; A. J. v. d. Loos (D. E.) en P. R. Schell te Scheveningen; J. T. Filippo te Sohiebroek; A. Houtman (D. E.) te Schie dam; A. W. Spruyt te Waddinxveen; C. Butner (F. E.) en J. Noordink te Zeist. Geslaagd 29 leerlingen. Niet geslaagd 3 leerlingen. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd: J. Maks en K. H. H. Schol ten te Aerdenhout; J. A. Lemkes te Alphen a. d. Rijn; G. Bosgra te Bergum (Frs.); A. Hamburger, J. G. Hooftman en T. A. Venema te Boskoop; Ji C. Elich en M. G. Schuylaman te Breda; J. v. Voorst te Bussum; P. A. v. d. Broek te De Bilt; J. F. M. v. Niel Sdhuuren te Dinteloord; H. Cramer te Doom; F. Doom te Drie bergen; J. L. Vermey te Gouda; J. Jaski, J. G. Monitfoort, F. F. de Pagter en J. N. Wolzak te 's Gravenhage; F. N. Toos te Haarlem; O. Broekema en L. Paardekooper Overman te Heemstede; Th. H. H. Ch. Klumper te Hillegersberg; Tj. Hoekstra te Hilversum; A. v. d. Hoogt te Leiden; W. A. Eshuys, A. L. Ligtermoet, W. Roose boom en J. G. F. Troost te Rotterdam; A. v. IJperen te Vlaardingen, H. v. Zoelen te Wassenaar; J. Wolthers te Zeist; W. C. A. M. de Bie te Zundert. Bevorderd 33 leerlingen. Afgewezen 7 leerlingen. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN TREURIGE OPVATTINGEN. Gebrek aan „zuinigheid" bij een crisis-organisatie. De Algemeene Rekenkamer is een onzer staatkundige instellingen, die weinig van zich doet spreken. Zij werkt buiten het po litieke gewoel, in het verborgene. Slechts eens per jaar geeft zij publiekelijk reken schap van haar werkzaamheden. Het is het j aarlijksche verslag, dat aan de Staten - Generaal wordt aangeboden. Uit deze verslagen blijkt telkens, dat het niet alleen nuttig, maar ook noodig is, dat de Rekenkamer een oog in het zeil houdt. Er blijken immers nog altijd ambtenaren of instellingen te zijn, die er zich niet vol doende van bewust zijn, dat de overheid geen middelen van zich zelf heeft, maar deze door gedwongen heffing van de bur gerij moet verkrijgen. Zuinigheid, een van de grondbeginselen van de publieke finan ciën, wordt dan ook niet altijd nageleefd. Soms is het gebrek aan zuinigheid te wij ten aan onachtzaamheid. In andere geval len is het een bewuste royaliteit, die amb tenaren of ambtelijke personen wat ruim met overheidsgeld doet omspringen. Het geval echter, dat de Rekenkamer in haar jongste verslag mededeelt, voert ons naar den zelfkant van menschelijke opvattin gen omtrent recht en fatsoen. Het is het geval, dat onder het zakelijke hoofd: Gebrek aan zuinigheid bij een crisis organisatie, wordt medegedeeld. Laten wij de Kamer zelf aan het woord: „Het onderzoek, dat de Kamer instelde bij een der oudere z.g. centrales, vestigde bij haar den indruk, dat de directeur dier instelling te kort schoot in het betrachten van zuinigheid in zijn beheer, zoowel in het algemeen als wat uitgaven betreft, waarbij zijn persoon betrokken was. Hij genoot als directeur een salaris van 4000, doch daaraan werd toegevoegd een traktement van 5000 als hoofdcontroleur. Er waren in de administratie geen decla raties of andere -bescheiden aanwezig be treffende reizen, in deze functie gedaan, zoodat de Kamer zich over den omvang van het werk, voor dit traktement verricht, volstrekt geen denkbeeld heeft kunnen vormen. Daarenboven bracht hij 9.60 per etmaal in rekening zonder daartoe ge machtigd te zijn voor verblijf in de plaats, waar de centrale was gevestigd (zijne woonplaats was elders). Ook de kos ten van een spoorwegabonnement eerste klasse, dat blijkbaar bijna uitsluitend dien de voor heen en weder reizen tusschen woon- en standplaats, waren ten laste van de instelling gebracht, evenals die voor ba gageverzekering. De vergoedingen voor eenige dienstreizen naar andere plaatsen in Nederland en naar het buitenland wa ren buitengewoon hoog berekend, terwijl bijna alle kostennota's verhoogd waren met posten voor representatiekosten, taxi's en sigaren (over een tijdvak van ruim 4 maanden beliepen deze extra verhoogingen bijna 200). Het algemeen beheer was op dezelfde leest geschoeid. Het personeel genoot ver schillende voorrechten, die personeel, in gelijke positie bij den gewonen Rijksdienst werkzaam, niet zou hebben verkregen. In plaats van de algemeene salarisverlaging, die voor dit laatste was toegepast, was voor het administratief personeel dezer in stelling eene bijna algemeene salarisver- hooging toegepast. Talrijk waren voorts de aanmerkingen, te maken op de vergoe dingen voor reis- en verblijfkosten, op de uitgaven voor gebruik van automobielen, voor sigaren en sigaretten, voor koffie en thee, voor representatiekosten (deze laat ste in rekening gebracht door controleurs). De Kamer bracht de belangrijkste harer opmerkingen onder de aandacht van den minister van oeconomische zaken, daarbij als haar gevoelen te kennen gevend, dat het niet aanging, den druk, door de oeco nomische crisis op de bevolking gelegd, nog te verzwaren door de gelden, die voor steun aan den landbouw werden opge bracht, te gebruiken op een wijze, als bij deze centrale geschiedde. Zij drong er met klem op aan, dat aan de crisisdiensten het betrachten van de grootst mogelijke zui nigheid zou worden voorgeschreven. Deze diensten mochten haars inziens niet uit het oog verliezen, dat zij met de uitvoe ring der steunwetten belaste bestuursor ganen waren, ook al was hun de vorm van stichtingen gegeven en dat zij zich daar om hadden te houden aan de regelen, wel ke algemeen als richtsnoer voor het finan cieel beleid in den rijksdienst golden. Uit besprekingen met den crisisaccoun tantsdienst was der Kamer gebleken, dat deze reeds vroeger op verbetering van mis standen had aangedrongen, zonder noe menswaardig resultaat. De leider van den accountantsdienst zond thans ook zijner zijds een uitvoerig rapport aan den minis ter in. Deze stemde over het algemeen met de gemaakte opmerkingen in, al waren voor sommige feiten verzachtende omstandig heden aan te voeren en al waren sommige andere (in het vorenstaande niet vermel de) min of meer te rechtvaardigen. De Minister was ook van oordeel, dat de di recteur der instelling in zijne taak te kort geschoten was en verklaarde, niet te zul len nalaten, den directeur en ook het be stuur der centrale van zijn gevoelen ten opzichte van het gevoerde beheer te doen blijken. Verschillende maatregelen tot bezuini ging werden daarna ingevoerd. Zij kunnen geacht worden eene besparing van ten minste f 5000 per jaar te beteekenen, af gezien nog van belangrijke besparingen op reis- en verblijfkosten enz., die niet in een cijfer kunnen worden uitgedrukt, evenmin als het mogelijk is, de zuiver preventieve werking der opmerkingen op eene bepaal de som te schatten". Bij lezing van dit relaas raakt men ver bluft over het feit, dat zulke opvattingen bij een verantwoordelijken leider kunnen bestaan in een tijd, dat de staat en zijn onderdeelen met millioenen-tekorten wor stelen en de burgerij tot het uiterste met heffingen van allerlei soort is belast. Dat er overigens in dezen tijd personen worden gevonden, die een spilziek beheer voeren waarvan ook enkele kruimpjes voor hemzelf afvallen, is, zooals de erva ring helaas leert, niet zoo verrassend. Dat dergelijke personen echter in verantwoor delijke functies worden gehandhaafd, is verwonderlijker. De betrokkene in het hierboven vermelde geval moge nog zoo deskundig zijn geweest op het terrein van de werkzaamheden der crisisorganisatie, hij miste een andere eigenschap, die voor de vervulling van een zelfstandige functie, waaraan een zeker dwingend gezag is ver bonden, noodzakelijk is, n.l. een geweten met betrekking tot de financieele aange legenheden van den staat. De bewuste di recteur is, naar het schijnt, uit zijn functie niet ontheven. Het komt ons voor, dat de Staten-Generaal, naar aanleiding van deze zaak, nog wel nadere inlichtingen mogen vragen. Indien vorenbedoeld geval op zich zelf stond, zou de zaak, hoewel van 'ernstigen aard, niet zoo bedenkelijk zijn. „Einzel- falle" zijn nooit geheel te voorkomen. Blij kens de overige mededeelingen van de Rekenkamer over de crisisorganisaties moet men in het hiervoor behandelde ge val echter een der ergste symptomen zien van opvattingen, welke bij besturen en ambtenaren van crisisorganisaties en -in stellingen, in den beginne althans, heer- schen. Het bovenstaande commentaar bij het citaat uit een verslag van de Algemeene Rekenkamer is ontleend aan de „N. R. Crt." Wij achten het nuttig en noodig, dat een dergelijke ergerlijke feiten als de hierbe- doelde ruchtbaarheid wordt gegeven. De regeering kan dan ingrijpen; zij grijpt dan ook in. Dat dergelijke dingen, als de hier ge signaleerde voorkomen, zal bij geen en kelen Staatsvorm of Staatsinrichting ge heel kunnen worden ontweken of voorko- In een democratisch staatsbestuur als het onze kan echter het staats-apparaat in al zijn geledingen worden gecontroleerd en kunnen alle ontdekte verkeerde toe standen gepubliceerd worden. EEN NIEUWE „MAGISTER" VAN LEUVEN. Promotie van pater dr. Siegfried Stokman O.F.M. Gisteren viel aan pater dr. Siegfried Stokman O.F.M. de eervolle onderschei ding ten deel te worden toegelaten door de theologische faculteit der Leuvensche Alma Mater tot het behalen van den zeldzamen graad van Magister in het Kerkelijk Recht. Den 2en, 5en en 9en Juli verdedigde pa ter Stokman een reeks van 72 theses over een zeer breed terrein, deels in 't Latijn, deels in Nederlandsch gesteld, en gisteren promoveerde hij op de zeer lijvige disser tatie; „De Religieuzen en de Onderwijs politiek der Regeering in het Vereenigd Koninkrijk der Nederlanden (18141830)". Dit is de eerste magister-dissertatie van Leuven, die in het Nederlandsch ver schijnt. Gelukkig wordt men daar steeds breeder van opvatting. Eenzelfde breede opvatting kenmerkt ook den leider van ons Bureau voor On derwijs en Opvoeding, mgr. dr. Verhoeven en deze doet het werk dan ook verschij nen in de serie: „De Politieke Geschiede- i nis van het Lager Onderwijs in Neder- land." land." „Msbd." I CENTRALE H.L.S. j Bejteugeling van den concurrentiestrijd in den lederhandel. Naar wij vernemen, worden thans door I de Centrale H.L.S. ernstige pogingen in het j werk gesteld om te komen tot meerdere i samenwerking in de lederindustrie en tot beteugeling van den scherpen concurrentie strijd, welke in den laatsten tijd den handel in de leder-branche kenmerkt. Bij de commissie van onderzoek, welke in de laatste vergadering van de onder groep Zoolleerlooiers is ingesteld, is n.l. een plan ingediend, opgesteld door den heer G. H. Böinck, accountant te Tilburg, het welk' ten doel heeft te trachten een einde te maken aan dezen ongebreidelden con- currentie-strijd, waarvan de gevolgen voor vele bedrijven niet zullen kunnen uitblij ven. In het kort komt het plan-Böinck, het welk in principe ook voor ieder der an dere groepen is door te voeren, hierop neer: Iedere groep legt aan haar leden de ver plichting op, zoodanig te verkoopen, dat aan het eind van een boekingsperiode een winst gemaakt is van minstens een zeker percentage van den totalen kostprijs. De berekeningen moeten door de bedrij ven op gelijke basis, naar dezelfde normen worden opgemaakt, zoodat alle bedrijven, de grootste zoowel als de kleine, hun kost prijs op dezelfde manier berekenen en daarin met dezelfde factoren, maar dan in verhouding tot den omvang der bedrijven, wordt rekening gehouden. Nagegaan zal worden of by het samen stellen van de balans, meer speciaal bij het vaststellen van het eindresultaat, rekening is gehouden met de aangegeven factoren en zoo dit niet het geval is, wordt het eind resultaat in dier voege gecorrigeerd. Over treding moet dan sancties tengevolge heb ben. Een groot voordeel van deze plannen is dat niet, zooals met productie- en mini mumprijsregelingen het geval is, wordt in gegrepen in de individueele vrijheid van handelen van iederen fabrikant en een ver starring van het bedrijfsleven wordt voor komen. NEDERLANDS HULDE AAN DE K xvm. Gedenkramen te Den Helder onthuld. Op den dag van de aankomst der K AViii te Soerabaja heeft de voorzitter van het comité „Onze Marine", de heer A. W. P. Angenent, de gedenkramen, het nationale huldeblijk van de Nederlandsche bevolking aan de bemanning van de K XVIH, die ge plaatst zijn in de gebouwen van de Onder- zeedienstkazerne te Den Helder, met een korte rede overgedragen. Schout bij Nacht T. L. Kruys aanvaardde, namens den minister van Defensie, de ge denkramen, en sprak in een kort antwoord zijn bewondering uit voor deee nieuwe prestatie van ons Marine. Daarop werden de gedenkramen, vijf in getal, onthuld. AFVLOEnNG SPOORWEGEN. Per 1 October pensioneering van 106 man. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft aan de personeelraad de vol gende brief gericht inzake afvloeiing van personeel bij de dienst van het vervoer met ingang van 1 October as.: „Wij deelen u mede, dat wij met het oog op het overcompleet van personeel bij den Dienst van het Vervoer besloten hebben met ingang van 1 October a.s. te pensionee ren twee rangeerders, een wisselwachter en twee voorlieden-rangeerders en met ingang van dezelfde datum op wachtgeld te stellen zeven arbeiders, een besteller, twee arbeiders-rangeerder, een wagenno- teerder, vier blokwachters, zestien seinhuis wachters, acht eerste seinhuiswachters, zes arbeiders-telegrafist, twee assistenten voor de stationsdienst, drie stationsambtenaren, zes schaalknechts, twee voorlieden-arbei ders, negen onderlading-meesters, zeven tien ladingmeesters, acht controle-beamb ten, een perroncontroleur N.C.S., een bu reel-ambtenaar, een eerste-stations-assis- tent, twee commiezen, twee chefs-com mies, en twee controleurs van de bewe ging eerste klasse, in totaal 106 man." OUDE OF NIEUWE SPELLING? Bij de N.V. Uitg. Mij. „Elsevier" te Am sterdam is verschenen het 8ste deel van Winkler Prins' Algemeene Encyclopaedie. In het vorige deel had de redactie een briefkaart ingesloten met verzoek mee te deelen, welke spelling men in de toekomst gebruikt wenschte te zien. Omtrent den uitslag meldt zij in dit deel: De briefkaart in deel VII, behelzende het verzoek mede te deelen, welke spelling men in de toekomst wenschte gebruik te zien, is slechts door 22 pCt. der inteekenaren op de Encyclopaedie beantwoord. Dit bewijst reeds voldoende, dat de spelling een aan gelegenheid is, waarvoor in het algemeen •slechts een zeer geringe belangstelling bij het Nederlandsche volk bestaat. Intusschen is het aantal ingekomen antwoorden zoo groot, dat het mogelijk is, zich een oordeel te vormen over de verhouding der voor- en tegenstanders der spel 1 ing-Marohant. Vóór handhaving der oude spelling spraken zich uit 88 3/8 der ingezonden antwoorden. De uitgevers en redactie hebben op grond daarvan besloten geen verandering in de spelling aan te brengen. Indien men de juiste verhouding van de aanhangers der beide spellingen wil vast stellen, moet men in aanmerking nemen, dat een aantal inteekenaren wel voorstan ders van de spelling-Marchant zijn, maar zich toch voor de oude spelling wilden ge handhaafd zien. Deze behooren dus eigen lijk bij de voorstanders van de spelling- Marchant te worden opgesteld. Doet men dit, dan blijkt, dat toch verreweg de groote meerderheid voor de spelling de Vries en Te Winkel is, en wel in Nederland 83 pCt. in België 80 pCt. en in Nederlandsoh-Indië 96 pCt. Uit de verdeeling over de verschil lende beroepen blijkt, dat de aandrang tot spellingwijziging voornamelijk van onder wijskringen uitgaat en dat in de maatschap pij zelf daarvoor nauwelijks eenige be langstelling bestaat. DE FEESTEN TE DEN BOSCH. Naar wij vernemen zullen de Ned. Spoor wegen, bij gelegenheid van de feestviering te den Bosch op 14, 17, 24 en 31 Juli a.s. op tal van stations, waaronder ook Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Utrecht, Breda, Cu- lemborg, Geldermalsen en Zalt-Bommel, goedkoope retourbiljetten verkrijgbaar stel len. ZON-VERBRANDING. De Geneeskundige Dienst der Ned. Spoor wegen heeft ter zake van zonverbranding, de volgende waarschuwing tot het perso neel gericht: Hoewel het van algemeene bekendheid mag worden geacht, dat het z.g. zonneba den zeer schadelijk kan zijn voor de ge zondheid, indien men zich in het begin te •lang achtereen aan de inwerking van het zonlicht blootstelt, heeft het zich, blijkens mededeeling van een der controleerende ge- neesheeren, kortelings voorgedaan, dat een belangrijk aantal personen zich ziek heeft moeten melden wegens zonverbranding, verscheidenen hunner moesten daardoor zelfs geruimen tijd hun dienst verzuimen. Bij het zonnebaden dient men, vooral na zwemmen of baden, aanvankelijk niet lan ger dan enkele minuten in het directe zon licht te blijven, welke tijd bij volgende ge legenheden langzamerhand kan worden verlengd; na een zeebad is het noodzakelijk den eersten keer het directe zonlicht geheel te vermijden. Men wachte vooral niet tot eenige roodheid optreedt, want den volgenden dag zal dan blijken, dat de ver branding reeds te intens heeft plaatsgehad, zoodat ziekelijke algemeene en plaatselijke verschijnselen daarvan het gevolg zijn. KAPPERS KRIJGEN EEN BEDRIJFSRAAD. De Ned. Kapperabond bericht ons, dat binnen korten tijd door den Minister, be last met de uitvoering van de Bedrijfsraden- wet, de instelling van een Bedrijfsraad voor het Kapper^bedrijf te verwachten is. R. K. Kantoorboekhandelaren. Na een propaganda-vergadering te 's-Her- togenbosch gehouden, is aldaar tot stand gekomen een Nederlandsche R. K. Bond van Kantoorboekhandelaren. In het voor- loopig bestuur kregen zitting de heer en Roes, Roosendaal; Koops, Venlo; Bloem, Amsterdam; Oortmeyer, Alkmaar en Koo nings, Eindhoven. Heffing op boter. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 1 per K.G. Commissienoteering boter. De commissienoteering voor Nederland sche boter is vastgesteld op 0.43. A. J. Prein f Te Eindhoven is op 52-jarigen leeftijd overleden de heer A. J. Prein, bezoldigd bestuurslid van den R. K. Textielarbeiders- bond. Naar Brussel. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een extra tentoonstel lingsbrem naar Brussel cup Zondag 21 Juli. HILLEGOM. Kinderfeest. Door de Coöperatieve verbruiksvereeniging „Onderling Belang" U.A. is Donderdag de jaarlijksche Coöpe- ratorsdag met een kinderfeest luisterrijk gevierd. Van de beide coöperatieve gebou wen wapperden de coöperatievlag en van Hotel „Flora", waar het kinderfeest ge vierd werd, de vaderlandsche driekleur. „Hulp in Nood". In verband met de be langrijke bestuurswisseling van het zie kenfonds „Hulp in Nood" deelt men ons de volgende bestuurssamenstelling mede: le voorz.: Th. Paase, le secr. H. C. v. d. Berg, le penningm. Th. van Lierop, 2e voorz. H. S. Weijers, 2e secr. N. A. Schip pers, 2e penningm. P. v. d. Drift. De heer C. Seijsener, die ook tot be stuurslid gekozen was, heeft zich terugge trokken; deze bestuursfunctie blijft vacant tot de volgende vergadering. HOOGMADE. „Herwonnen Levenskracht". Zondag 14 Juli a.s. zal met toestemming van Bur gemeester en Wethouders, het plaatselijk Comité van „Herwonnen Levenskracht" een bloempjesverkoop laten houden door eenige jongedames aan het R. K. kerkge bouw na de H. Missen. Koopt allen op dezen dag een bloempje. U helpt hiermede de vele zieken, die aan t.b.c. lijden en die wachten op uitzending naar het sanato rium. Vooral in dezen tijd van crisis, waarin velen door ondervoeding kunnen worden aangetast door deze vreeselijke ziekte is het noodig.dat men zooveel moge lijk zijn steun geeft. Het comité vertrouwt dat allen zullen medewerken, dat de ver koop van deze bloempjes goed zal slagen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. De gang van zaken was deze week geheel buiten verwachting. Aan vankelijk werd gedacht, dat door de slech te gewassen de vraag naar vroege aard appelen wel zoodanig zou zijn, dat maar amper aan de vraag zou kunnen worden voldaan. Thans blijkt het al geheel anders te zijn en draaien dagelijks enkele honder den kisten door, die daarna worden overge- veild voor export en voor de helft van de minimumprijs weggaan n.l. f 2.50 per 100 K.G. Voor binnenland was de prijs tot he den f 5.per 100 K.G. voor de groote aard appelen. Drielingèn mogen niet voor export worden gekocht. Ook hiervan draaien en kele partijtjes door op f 0.62 K per kist. Bij de binnenlandsche prijzen komt dan nog de gebruikelijke f 0.80 per 100 K.G. heffing waarvan een potje gevormd wordt om het te kort op de doorgedraaide en daarna voor export verkochte aardappelen, te dekken. De tuinders krijgen, en dat is wel het prachtige in de regeling, direct de mini mumprijs op heden f 5.per 100 K.G. voor de groote, uitbetaald, ook zelfs al zouden de aardappelen naar de belt gaan. Ver wacht wordt dat Maandag de minimum prijs iets verlaagd zal worden. Aangeno men wordt immers, dat wekelijks ook het beschot toeneemt, ook al is het gewas niet te best. Groenten draaiden zoo goed als niet door. Sla was zelfs de geheele week goed gevraagd en bracht varieerend van f 0.60 tot f 1.90 per 100 op naar gelang van kwaliteit. Peen ging redelijk weg voor prij zen van f 3.50 tot f 5.30 in de beste kwali teit. Ook tuinboonen konden steeds koopei-s vinden en wel voor f 2.50 tot f 3.60 per 100 K.G. Bloemkool was thans zeer schaars. Door de hitte van vorige week is de slag in een paar dagen gevallen, tot schade van de tuinders. Het kwantum is thans klein en brengt in de eerste soort van f7.10 tot f 8.60 per 100 op. Muziek. De Harmonie „Valkenburg" zal Zaterdagavond a.s. een concert geven in de tent aan de Nieuwe Commandeurs- laan.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7