De duikboot K XVIII te Soerabaja aangekomen DONDERDAG 11 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 8 Een groot succes voor de Nederlandsche marine HR. MS. K XVin TE SOERABAJA AANGEKOMEN. De grootste reis bijna 23.000 mijl ooit door een duikboot gedaan, gelukkig volbracht Op 14 November van het vorige jaar is Hr. Ms. K XVIÜ uit Den Helder vertrokken. Gistermorgen is de ibuitboot, na 'n reis van ibijna 23000 mijl, behouden te Soerabaia aan gekomen. De grootste toch, ooit door een duikboot gedaan de K XIII heeft in 1926 onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Van der Kun op haar reis naar In- dië via het Panamakanaal een afstand van 21.000 mijl afgelegd is gelukkig vol bracht. „Bedenkt, dat gij dit alles doet ter eere van de Nederlandsche vlag, en dat, als ge offers brengt, deze zijn ter eere van de Nederlandsche marine", sprak minister Deckers bij het vertrek van de K XVIII tot de 'bemanning. Wel mag ons volk de kranige bemanning, onder bevel van luitenant ter zee le klas D. C. M. Hetterschij, dankbaar zijn voor het vele dat nu verricht is tot het hoog houden van onzen naam ter zee, voor de vele opofferingen, die de bemanning zich heeft getroost, niet slechts in het belang van de navigatie, doch ook ten behoeve van den wetenschappelijken arbeid van prof. Vening Meinesz, en ten dienste van den overtocht van de Snip, die kort voor Kerst mis naar West-Indië is gevlogen. De ontmoeting met de Snip. Teneinde de Snip radiopeilingen te ver schaffen, en dus een veiligen overtocht te waarborgen, werd het reisplan gewijzigd en heeft de K XVHI een omweg gemaakt van 2000 mijl; deze wijziging van het reisplan heeft tengevolge gehad, dat de bemanning van de duikboot noch met Kerstmis, noch met Paschen of met Pinksteren in een ha ven kon zijn. Op Woensdag 17 December, toen de K XVHI, de Stuyvesanf en de Renselaer, beiden van de K. N. S. M., de afgesproken positie hadden ingenomen, kreeg de K XVm om 17 u. 15 bericht, dat de Snip gestart was. Het is echter gedurende den oversteek van hat vliegtuig sukkelen ge weest met den zender, zoodat de K XVHI wel af en toe in ongerustheid heeft gezeten. Men zal zich herinneren, dat de Snip de K XVIH boven de wolken is gepasseerd, zoodat de K XVHI niets van de Snip en de Snip niets van de K XVHI heeft gezien. Het bezoek aan Tristan da Cunha. De Nederlandsche duikboot heeft op haar groote reis nog een andere taak gehad. Op weg van Zuid-Amerika naar Kaapstad is op Vrijdag 22 Maart Tristan da Cunha be reikt. Eerst hadden storm en tegenweer de vrees gewettigd, dat de K XVHI, zonder een bezoek aan Tróstan da Cunha te heb ben gebracht, door zou moeten varen naar Kaapstad, maar het is toch mogelijk ge bleken, de opgetogen eilandbewoners de voor Tristan da Cunha merkwaardige sen satie te doen ondergaan twee schepen tege lijk hun eiland te zien aandoen. Behalve de K XVHI heeft namelijk ook de Empress of Australia, een toeristenschip, het eiland be zocht. Bezoeken is eigenlijk een te groot woord: van beide schepen zijn slechts on geveer zes personen aan land geweest, waar zij kennis hebben gemaakt met de afstam melingen van schipbreukelingen en van St. Helena afkomstige vrouwen, die de be volking van de Da Cunnagroep vormen. De mannen van de K XVHI hebben daar nog gesproken met de moeder van het tegen woordige hoofd Repetto, een kleindochter van den uit Katwijk afkomstigen Peter Groen. Toen het reisplan van de K XVHI be kend was geworden, en men dus wist. dat onze duikboot Tristan da Cunha zou aan doen, heeft de Engelsche regeening aan de Nederlandsche verzocht den commandant van de K XVTEI op te dragen lengte- en breedtegraad van de eilanden, die tot de Da Cunha-groep behoor en, nauwkeurig te be palen; de juiste situatie van de eilanden was namelijk niet bekend- Bovendien werd gevraagd een rapport uit te brengen omtrent de omstandigheden, waaronder de arme bevolking leeft. De op dracht op Tritstan is vervuld, de plaatsbe paling van de andere eilanden was echter niet mogelijk. Zoo heeft dus een Neder- landsch zee-officier uitgezocht waar een Britsche kolonie ligt! Het verblijf in de duikboot bij slecht weer. Zooals gezegd had de K XVHL voor dat Tristan da Cunba bereikt werd last van flink stormweer. Het telegram met de plaatsbepaling, dat iederen dag aan den minister van defensie gezonden wordt het uitblijven gedurende enkele dagen voor Kerstmis heeft nog eenige ongerustheid hier te lande veroorzaakt schetste op 20 Maart met weer als volgt: Hooge golven rolden gedurende drie nachten over de boot. Het torenluik bleef gesloten, de brugkuip stond voortdurend onder water. En dan volgt na de mededeeling dat de K XVHI een best zeeschip is, en dat de maannacht zoo mooi was heel laconiek de mededeeling Niets b ij z o n d e r s. Alles wel. Dit „niets bijzonders" typeert de prach tige mentaliteit van de bemanning van de duikboot. Het inwendige van een duikboot is zeer gecompliceerd, tot het uiterste is er met de ruimte gewoekerd. Een duikboot bezit even als elk ander schip waterdichte comparte- menten, door schotten gescheiden. In het voorste compartiment van de K XVIH, de boegbuiskamer, bevinden zich vier lanceer- buizen voor torpedo's van 53 c.M. diameter. Deze buizen waren gedurende de reis ge laden met oorlogstorpedo's men kan nooit weten! Wanneer het een kalme zee is, kan men het torenluik open zetten, en dan komt de frissche lucht in overvloed naar binnen. Rollen de golven echter over de boot, dan worden alle openingen gesloten, slechts één ventilatiekoker, welke de verbrandings lucht voor de Dieselmachines levert, blijft open; door deze ééne noodzakelijke ver binding met de buitenwereld stroomt dan wel eens water naar binnen. Men zal be grijpen, dat het dan, alles potdicht, geen prettig verblijf is in de K XVHI. Maar toch al stormt het, al krijgen de wachthébbenden op de brug af en toe een zeetje: niets bijzonders, alles weL Het wetenschappelijke doel van de reis. Op verzoek van de rijkscommissie voor graadmeting heeft minister Deckers zich bereid verklaard, zwaartekrachtsonderzoek mogelijk te maken en daarom een route vastgesteld over Buen os-A iresKaapstad en Fremantie. Zoo kon prof. Vening Meinesz in zijn reeds van waarnemingen, strekkende den vorm der aarde te bepalen en de samen stelling van en de verschijnselen in de bui tenste honderd kilometers van de aardkorst te onderzoeken, die hij behalve in 1926, tijdens de reis van de K XHI, ook in Fran- sche, Italiaansche en Amerikaansche onder zeebooten heeft verricht, voortzetten. Aan boord was ook nog een toestel ge plaatst ten behoeve van de onderzoekingen van prof. dr. J. Clay te Amsterdam, betrek king hebbende op den invloed van de kos mische stralen op bepaalde diepten. „N.R.Crt." De K XVHI was in den afgeloopen nacht in de Indische wateren, in de Straat van Ma- doera, en naderde haar einddoel: Soerabaia, waar men met groote spanning den onder zeeër wachtte. Men rekende er op dat het schip om zeven uur (plaatselijken tijd of tien voor één uur in den afgeloopen nacht) zou aankomen. Wij geven tenslotte nog een overzicht van de reis die de K XVHI maakte en de afge legde trajecten: Vertrek Den Helder: 14 November '34 Aankomst Madeira: 24 November Vertrek Madeira: 3 December Aankomst St. Vincent: 12 December Vertrek St. Vincent: 16 December Aankomst Dakar: 28 December Vertrek Dakar: 5 Januari *35 Aankomst Pernambuco: 17 Januari Vertrek Pernambuco: 24 Januari Aankomst Rio de Janeiro: 31 Januari Vertrek Rio de Janeiro: 12 Februari Aankomst Montevideo: 18 Februari Vertrek Montevideo: 22 Februari Aankomst Buenos Aires: 22 Februari Vertrek Buenos Aires: 7 Maart Aankomst Tristan da Cunba: 21 Maart Vertrek Tristan du Cunba: 22 Maart Aankomst Kaapstad: 2 April Vertrek Kaapstad: 29 April Aankomst Durban: 4 Mei Vertrek Durban: 13 Mei Aankomst Mauritius: 27 Mei Vertrek Mauritius: 31 Mei Aankomst Fremantie: 20 Juni Vertrek Fremantie: 2 Juli Aankomst Soerabaia: 11 Juli De afgelegde trajecten. Den HelderMadeira 1680 zeemijl MadeiraSint Vincent 1330 St. Vinvent40 gr. W. L. Dakar (Snip) 2340 DakarPernambuco 2270 PernambucoRio de Janeiro 1200 Rio de JaneiroBuenos Aires 1220 Buenos AiresTristan da Cunha 2640 Tritstan da CunhaKaapstad 1730 KaapstadDurban 1490 DurbanMauritius 1635 MauritiusFremantie 3520 FremantieSoerabaia 1655 Totaal 22.710 zeemijl De huldiging van de bemanning Hedenmiddag heeft te Soerabaia de hul diging van de kranige bemanning van de K. XVHI plaats gehad, welke huldiging door de radio ook hier te lande werd uit gezonden. Er bleek in Soerabaia veel en thousiasme. Nadat vice-admiraal Van Dui men, commandant Hetterschij, prof. Vening Meinesz, korporaal Van der Linde en kor poraal Kok van hun wedervaren hadden verteld, heeft de Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, een toespraak tot de bemanning gehouden. Het eerste woord, dat ik op dezen voor de Koninklijke Marine zoo gedenkwaar- digen dag in Nederlandsch Indië mag doen hooren, moet een hartelijke gelukwensch zijn, dien ik richt tot u, vice-admiraal Van Duimen, commandant der zeemacht en in u tot allen, die onder uw bevelen dienen. Met mij hebt gij van 14 November des vorigen jaars af tot heden H. Ms. K. XVIII op haar vijf-wereldeelen-reis gevolgd en het moet u een vreugde zijn geweest deze onderzeeboot behouden Soerabaja's haven te zien binnenloopen, om haar plaats in te nemen naast de oorlogsbodems, waarover gij het bevel voert. Heel in het bijzonder wensch ik u geluk, commandant, officieren, onderofficieren en manschappen van H. Ms. K. XVni. De Regeering verheugt zich zeer over het gelukkig voltooien van uw belangwek kende reis en brengt eerbiedig dank aan God, Die den zeeën beval u te dienen en Wiens zegen u vergezelde bij dag en bij nacht. Schier elk Nederlander en menigeen buiten onze grenzen heeft aan uw langen tocht groote aandacht geschonken en met spanning den dag verbeid, waarop hij zou zijn volbracht. Ik wist, dat hij werd ondernomen onder een ervaren en voor zijn moeilijke en ver antwoordelijke taak volkomen berekend commandant. Ook wist ik, dat gij allen u zoudt beijveren om de reis geheel aan haar doel te doen beantwoorden. Door saam- hoorigheid, gehoorzaamheid en uit plichts besef levende krachtsinspanning zijt' gij daarin ten volle geslaagd. Moge prof. Vening Meinesz, ten behoeve van wiens waarnemingen gij tallooze ma len onder water gingt, zijn wetenschappe lijk arsenaal belangrijk hebben versterkt. De kleuren van de vlag met eere vertoond. Commandant, officieren, onderofficieren en manschappen, de Natie weet u er dank voor, dat gij in vele verre landen met eere de kleuren van de vaderlandsche vlag hebt vertoond en het was mij telkens opnieuw een voldoening uit de reisrapporten van den commandant té kunnen lezen met welk een geestdrift onze landgenooten in den vreemde H. Ms. K. XVIII hebben ontvan gen. De banden, die hen met het Vader land vereenigen, hebt gij nauwer toege haald, hun vaderlandsliefde hebt gij nieuw voedsel gegeven en de dierbare herinne ringen, die zoo velen hunner aan Nederland hebben, zijn door u verlevendigd. Zij heb ben zich ingespannen om u aan den wal schoone en onvergetelijke dagen te doen beleven en wij zijn hun daarvoor dank baar. Niet minder erkentelijk zijn wij den autoriteiten der door u bezochte landen, die u hartelijk gastvrijheid schonken en op ondubbelzinnige wijze blijk gaven van hun vriendschap jegens ons land. Uw bezoek aan de vreemde havens, meermalen door professor Vening Meinesz en den luitenant ter zee Wijtema tot het houden van voordrachten benut, heeft veel bijgedragen tot het geven van grootere be kendheid aan ons land en zijn voortbreng selen van wetenschap en arbeid. Volgden wij dit alles met groote belang stelling, het zal u niet verbazen, dat wij ons het nauwste met u vereenigd gevoelden ge durende de vele weken, dat gij met uw kleine onderzeeboot verbleeft op de einde- looze oceanen. Daar is het vooral, dat uw zeemansdeugden tot haar volle recht kwa men, daar vooral hebt gij getoond te besef fen, dat het uw eereplicht was allen, elk op zijn eigen plaats, den geheelen per soon in te zetten om H.Ms. K XVIII behou den naar Soerabaja te voeren. Ik weet, dat het u heel wat meer heeft gekost dan viel op te maken uit het „Alles wel; geen bij zonders", dat de commandant ons telkens weer seinde, aldus op treffende wijze den eenvoud eerbiedigend van zijn mannen, die het waarlijk niets bijzonders vinden hun plicht te vervullen, ook al zijn de om standigheden moeilijk. „Geen bijzonders"! Al giert de storm, geen bijzonders; al slaan hoog op de golven, geen bijzonders: wij gehoorzamen aan het Gezag en doen wat plicht is. Ziedaar de ware zeemans- deugd. Deze deugd, die onze Marine en met onze Marine Nederland groot maakt, zij blijve U allen, die met U de eer hebben Koningin en Vaderland in onze zeemacht te dienen, leiden en sterken. Commandant, officieren, onderofficieren en manschappen van H.Ms. K XVIH, de grootste reis, ooit door een onderzeeboot van eenige zeevarende Mogendheid afge legd, hebt gij gelukkig volbracht. Aan de geschiedenis van onze Koninklijk Marine hebt Gij een belangrijk hoofdstuk toege voegd. Daardoor verdiendet Gij den dank van Volk en Regeering. Onderscheidingen Hare Majesteit de Koningin, in Wier dienst Gij getrouw Uw moeilijke taak ver- vuldet, heeft U een blijk willen geven van Haar hooge waardeering voor Uw arbeid door enkelen Uwer een Koninklijke onder scheiding toe te kennen. Mij is het een voorrecht U mede te deelen, dat het Hare Majesteit behaagde den be- leidvollen Commandant, Luitenant ter zee der le klasse Hetterschij, Ridder in dé Orde van Oranje-Nassau, te bevorderen tot Of ficier in deze Orde. De Luitenant ter zee der 2e klasse Wijte ma en de Officier van den Marinestoom vaartdienst der 2e klasse Leeuwenburg wer den benoemd tot Ridder in de Orde van Oranj e-N assau. De eeremedaille in de Orde van Oranje- Nassau werd toegekend in goud aan den Opperschipper Boskamp, in zilver aan den majoor-machinist Valkier, in brons aan den kwartiermeester Ter Berg, den korporaal- telegrafist Bauw, den korporaal-machinist Koningstein, den korporaal-kok van der Linde en den matroos der le klasse Kolden- hof. De versierselen, verbonden aan al deze onderscheidingen, zullen worden gedragen met de zwaarden. Ik wensch de gedecoreerden met de him te beurt gevallen onderscheidingen van harte geluk en doe dit te liever omdat ik weet, dat alle opvarenden van H.Ms. K XVIH zich met hen er over verheugen en zich er door geëerd weten en gedankt. Heft thans met mij aan een driewerf hoe zee ter eere van onze geliefde Koningin, Wie wij dienen willen in hou en in trou. Leve de Koningin! UIT DE RIJNSTREEK volgend in de kerk van O. L. Vrouw Moe der van Goeden Raad te BroekhovenTil burg hun eerste plechtige H. Mis zullen opdragen, zullen zij daarbij worden geas sisteerd door een tweetal andere pries ter-broeders. „Msbd." Wetenschappelijke Berichten ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. Naar we vernemen zal de eerstvolgende Raadszitting worden ge houden Maandag 22 Juli. Stremming scheepvaart. Wegens uit te voeren werkzaamheden zal het scheep vaartverkeer langs de Gouwe vanaf Zater dag 20 Juli tot Dinsdag 23 Juli n.m. ge stremd zijn. „Crescendo". De muziek-vereeniging „Crescendo" zal 14 Juli as. deelnemen aan het concours te Nieuwerbrug. KOUDEKERK. Personalia. Onze plaatsgenoot O. Has- pers slaagde te Den Haag voor het Mulo diploma A. WOERDEN. J. Bolander. t Velen zullen met droef heid vernemen het plotselinge overlijden van J. Bolander, die meer dan 25 jaar lang knecht aan de pastorie was, waar hij met voorkomendheid en vriendelijkheid iedere bezoeker bejegende. Tot het laatste toe heeft hij zijn werk waargenomen, toen hij Zondag plotseling een operatie moest on dergaan, die niet meer baatte. We zullen Jan dus nimmer meer aan de deur ont moeten, waar hij zoovelen, in droefheid en vreugd, binnenleidde. In zijn eenvoudig, dagelijksch werk is een bij alle parochia nen sympathieke verschijning heengegaan. Graal. De demonstratieavond der Graal is nu definitief bepaald op Maandag 22 Juli a.s., des avonds 8 uur in het Pa tronaat. Waterpolo. In een verwoede strijd heeft Forel de polokamp tegen Branden burg (competitie 3e klas K.N.Z.B.) verlo ren. Met 30 bleef Brandenburg de meer dere. De wedstrijd kenmerkte zich door een zeer groot aantal vrije worpen. HAZERSWOUDE. Kosteloos rijwielplaatje. Door den as sistent dienstgeleider der Dir. Belastingen alhier zal ten behoeve van degenen, die in aanmerking komen voor een kosteloos rij- wielbelastingplaatje 19351936, zitting worden gehouden op Woensdag 24 en Don derdag 25 Juli a.s., des nam. van 79 uur (zomertijd), ten zijnen huize, Torenstraat no. 7, te Hazerswoude. Personalia. Aan de tuinbouwcursus te Boskoop werden-bij het overgangsexamen uit onzen gemeente bevorderd tot de twee de klas: J. Harkes, J. J. Hassefras, D. Matze, W. van der Poel en G. Timmermans. ZWAMMERDAM. Gevestigd: Van Alphen a. d. Rijn, Johanna v. Harskamp Van Reeuw ijk, Janna Arnolda Kruithof, wed. Jan Konijn en gezin Van Wassenaar, Christine Run- te Van Bodegraven, Theodoras Henricus Zwanenburg Van Bodegraven, Adriana Johanna Verburg Va nVoorschoten, Otto Petrus Rijsdijk Van Bodegraven, Jacob Tuis en gezin. Vertrokken: Naar Molbergen, DuitschL, Angela Drees Naar Reeuwijk, Martinus Willem Slappendel Naar 's-Gravenhage, Bertha Cornelia Verwey, echtg. van N. D. C. de Jong Naar Rijs- wijk (Z.-H.), Cornelis de Jong Naar I Utrecht, Dirk Roedam Naar Alphen a. d. Rijn, Johannes Blom Naar Reeuwijk, Martinus Vermey Naar Boskoop, Willem van Termeij Naar Bodegraven, Bijsber- tha Goudkuil Naar Alphen a. d. Rijn, Wilhelmina Elisabeth Verhoef. NAAR DE STRATOSFEER. Vrije ballon onbemand naar 24.000 M. hoogte. Van uit het Koninklijk Magnetisch en Meteorologisch Laboratorium te Batavia aldus meldt het A. I. D. is Woensdag 26 Juni een ballon opgelaten, waar onder aan de parachute een zelfregistreerend toe stel was bevestigd, een en ander ter onder zoek van de temperatuur en de vochtig heid in de hoogere luchtlagen. Aan het experimenteeren met een derge- lijken ballon is natuurlijk steeds risico verbonden wat het zoek raken betreft. Op het vinden en terugzenden van den ballon staat een belooning van vijf gulden, plus vergoeding van transportkosten. De ballon is, naar wij vernemen, reeds den dag daarop in Maok teruggevonden, vlak bij zee. Te Batavia bleek, dat de bal lon een hoogte van 24.000 meter had be reikt en dus 7000 meter in de stratosfeer is geweest. De stratosfeer begint in deze gewesten op 17.000 meter hoogte, in Europa reeds op 11.000 meter. In Europa wordt in de stra tosfeer een temperatuur van 55 graden onder nul waargenomen, terwijl de tempe ratuur daar, ook bij verder stijgen, con stant blijft. Hier te lande is deze echter veel lager en zoo heeft men aan de hand van het toestel geregistreerd, dat op be doelde hoogte een temperatuur van 78 graden beneden nul heerscht. De laagste temperatuur heerscht derhal ve boven de tropen. HET VIOOLTJE. De viooltjes zijn door alle eeuwen heen een bloemensoort geweest, waaraan men de voorkeur gaf. Blauwe en witte violen werden beschouwd als heilzaam en geluk aanbrengend. De gele violen daarentegen beteekenden haat en nijd en niemand zou het durven wagen een goeden vriend of vriendin een tuiltje gele violen te gaan brengen. Het driekleurig viooltje heeft den naam van stiefmutterchen, hetgeen duidt op ijverzucht en afgunst. Een eeuwenoud verhaal zegt, dat het driekleurig viooltje eens een uitstekend geneesmiddel was en nog veel heerlijker geur bezat dan het bon te viooltje, de viola odorata. Het groeide toen, evenals thans, in het graan, maar het werd zoo algemeen gezocht, dat er veel koren op de velden werd vertrapt. Dit deed het viooltje leed, waarom het haar Schepper bad haar haar heerlijke geur te ontnemen. Sedert dien zoekt men geen driekleurige violen meer. Het driekleurig viooltje wordt in Overijssel ook wel Drievuldigheidsbloem genoemd. Eigenaardig is ook de benaming grilkieker in enkele deelen van Groningen in gebruik, wegens het schrille uitzien van deze helderkleurige bloemen. Mr. J. van Lennep had voor den Amster- damschen schouwburg bewerkt: „De Be- fcooverde Viool", een tooverblijspel met zang. De acteur Simons speelde daarin een der hoofdrollen. Hij verstond weinig van de muziek, doch liet zich nog al wat op zijn muzikale kennis voorstaan. Hij moest in dit stuk een trio meezingen en op een groote repetitie met orkest zong hij zoodanig uit de maat, dat er geen bijhouden of volgen mogelijk was. Natuurlijk maakte de orkest meester hem daarover de noodige aanmer kingen, De acteur liet zioh echter niet van zijn stuk brengen en antwoordde: „Dat kamt omdat ik te verkouden ben om in de maat te zingen". KERKNIEUWS Vier broeders priester. A.s. Zondag zullen de tweeling-broeders H. en Fr. van Iersel S.C.J., geboortig uit Tilburg, in het studiehuis „St. Jozef' te Hees-Nijmegen de H. Priesterwijding ont vangen. Wanneer zij den Zondag daarop GEZEGDEN OP DEN NEUS BETREKKING HEBBEND. De neus is vaak het onderwerp van spot; dat is niet alleen in ons land zoo, maar ook in het buitenland. Talrijke gezegden en spreekwoorden bestaan er, welke op onzen neus betrekking hebben. Als je zelf even nadenkt, dan kun je er genoeg vinden, zooals b.v.: „Hij heeft hem bij den neus ge had", hij heeft hem misleid of gefopt; „Dat gaat zijn neus voorbij", iemand iets verber gen, waar hij op gerekend heeft; „Het ligt vlak voor zijn neus", hij ziet niet, wat on der zijn bereik ligt; „Hij stond op zijn neus te kijken", hij stond verlegen en bedrem meld; „Hij kijkt niet verder dan zijn neus lang is", zijn doorzicht gaat niet ver; „Een fijnen neus hebben", slim zijn; „Den neus optrekken", iets met minachting beschou wen; „Zijn neus steekt hij overal in", zich met alles bemoeien; „Hij zit altijd met zijn neus in de boeken", hij studeert altijd; „Ik kon het aan zijn neus zien", iets ontdekken, alvorens het gezegd is; „Iemand iets onder den neus wrijven", iemand iets verwijten en tenslotte „Iemand bij den neus leiden", met hem doen, wat men wil. Ook spreek woorden, zooals „Wie het onderste uit den kan wil hebben, valt het deksel op zijn neus" en „Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht", worden algemeen ge bruikt. Er bestaan natuurlijk nog een mas sa meer van die dergelijke gezegden, maar in deze rubriek kunnen wij ze natuurlijk niet allemaal opnoemen. Misschien kim je ze zelf vinden?

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8