BUITENLAND NED. OOST-INDIE BINNENLAND DONDERDAG 11 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 DUITSCHLAND. DE HETZE TEGEN DE KATHOLIEKEN. Een scherp artikel van de „Oss. Rom." De „Osservatore Romano" wijdt een uit voerige beschouwing aan „het geval van „Munster", d.w.z. aan de redevoering van Rosenberg en Frick en het daaraan voor afgaande schrijven van den bisschop van Munster aan de plaatselijke autoriteiten. „Klaarblijkelijk", zoo schrijft het Va- ticaansche orgaan, „hadden de autoriteiten van West falen ernstig tegen hun plicht en hun aanzien gehandeld door aan een par ticulier den brief van een bisschop over te geven en toe te laten, dat deze in het open baar werd voorgelezen en grof werd aan gevallen. Maar het was niet om deze onbe kwame of partijdige autoriteiten tot de or de te roepen, dat minister Frick zich met die onsmakelijke episode bezighield, doch integendeel om Rosenberg gelijk te geven." De „Osservatore" citeert vervolgens eeni- ge passages uit Frick's rede, waarin o.a. gezegd werd, dat het „in het nationaal-so- cialistische Duitschland onduldbaar is, dat een kerkelijke persoonlijkheid zich gerech tigd acht, zulke vragen tot de overheid te richten." De „Osservatore" merkt daartegen op, dat het in het nation aal-socialistische Duitschland, dat volgens Rosenberg's ver klaringen van September 1.1., de beide christelijke confessies beschermt, onduld baar zou moeten zijn, dat aan het hoofd van de politieke opvoeding der jeugd de meest verwoede en godslasterlijke vernieler van het Christendom en meer in het bijzonder van het Katholicisme gesteld wordt; en dat het niet alleen duldbaar, maar recht matig en plichtmatig voor den bisschop was, den brief te schrijven om den, door de wet beschremden en door het concor daat gewaarborgden godsdienst tegen ver dere beleediging te behoeden. „En dit ook, omdat in eiken staat, die zich van zijn we zen bewust is, een beroep van de burgers op de bevoegde overheden al dan niet kan worden aanvaard, maar nimmer onduld baar kan geoordeeld worden. Dit zou niet alleen een absurditeit, maar een zelfmoord van het staatsprestige beteekenen; tenzij in plaats van het begrip van den staat als oppersten regelaar en rechter in Duitsch land reeds een zonderlinge opvatting in ging gevonden heeft, die door minister Göbbels werd uitgesproken in zijn rede van den len Juli, nJ. dat de partij boven den staat moet staan, die f.lechts een werktuig is om de mensehen te besturen" De „Osservatore" citeert verder de uit latingen van minister Frick over de over bodigheid der katholieke vereen igin gen en er op, dat deze in het concordaat erkend en beschermd zijn, hetgeen beteekent, dat zij niet overbodig geoordeeld werden, maar beschouwd werden als nuttige elementen voor de Duitsche eenheid. Het rondschrijven van den Duitschen minister van Binnenlandsche Zaken, waar bij de Duitsche Katholieke worden be schuldigd zekere Rijkswetten te weerstre ven, heeft in Romeinsch-religieuze krin gen emotie veroorzaakt. Men herinnert zich hier de herhaalde overtredingen van de bepalingen van het concordaat en de vervolging, waarvan ze kere leden van de geestelijkheid hadden te lijden. OPLEIDING VAN MOEDERS. Geen confessioneele cursussen meer. Naar de bladen melden, heeft de rijks minister van binnenlandsche zaken aan de bevoegde instanties instructie doen toeko men het geven van moeder-opleidingscur sussen buiten den Rij ksmoederdienst, en wel in het bijzonder de inrichting van con fessioneele moeder-opuledingscursussen te verhinderen. EEN ZWITSCHERSCH BLAD VERBODEN. Dat 250.000 lezers in Duitschland had. Volgens berichten in de Duitsche pers be droeg het aantal exemplaren van de „Bas- Ier Narhrichten", dat voor het verleden week door dr. Göbbels uitgevaardigde ver bod in Duitschland verkocht werd, niet minder dan 250.000 of 300.000 per dag. Dit cijfer zou slechts overtroffen worden door het oplage-cijfer van de in 370.000 exem plaren verspreide „Völkische Beobachter", dat als officieel orgaan der N. S. D. A. P. op het oogenblik de meest gelezen krant in Duitschland is. OOSTENRIJK. DE RESTAURATIE DER HA BS BURGERS Waarschuwende stem uit Berlijn. De „Diplomatisch-politische Korrespon- denz" schrijft onder het opschrift „Be denkelijke stroomingen" over de opheffing van het Weensche grondwetsartikel in za ke de verbanning der Habsburgers en de inbeslagneming van hun bezit o.a. het volgende: „Men mag niet uit het oog ver liezen, dat de internationale meening niet zonder reden waarschuwend vraagt, met welk doel het Habsburg-probleem, waar aan men in wijde kringen in de wereld meer beteekenis toemeet dan het karakter van een zuivere rechts- of binnenlandsch- politieke aangelegenheid van den Oosten- rijkschen staat alleen, wordt opgeworpen op een oogenblik, dat de toestand in Euro pa toch reeds gecompliceerd en onover zichtelijk genoeg is. In den regel zijn de, veelal met veron- achtzameing van den volkswil, op him troon teruggebrachte dynastieën ten slot te in de verleiding gekomen, haar binnen landsche positie te versterken door de aan dacht naar het buitenland af te leiden. Der gelijke vermoedens zijn in het huidige ge val te meer op him plaats omdat hier in zekeren zin een testament bestaat, welks tenuitvoerlegging het kader van een Oos- tenrijksche binnenlandsche kwestie ver buiten zou moeten gaan. Pogingen om het rad der geschiedenis te willen terugdraaien zijn in strijd met de historische ervaring, dat het onmogelijk is, de bijzondere om standigheden van een bepaald tijdperk, waarin die omstandigheden zeker van be teekenis waren, onder intusschen verander de situaties en inzichten weer in het leven te roepen. Het daarbij vergoten bloed en veroorzaakte onheil zijn nog nooit door blijvend succes beloond. Oostenrijk voert oude eereteekenen weer in. In den gisteren gehouden ministerraad van Weenen is besloten, de eereteekenen, die in het vroegere Oostenrijksch-Hon- gaarsche leger bestonden, weder in te voe ren. Door dit besluit zullen in de toe komst dus weer het militaire kruis van Verdienste in drie klassen en de militaire medaille van Verdienste bestaan. Herstel van adellijke titels. Naar de „Oesterreichische Zeitung am Abend" verneemt, bestaat het voornemen zoo spoedig mogelijk het verbod van adel lijke titels in te trekken. Volgens het blad zou dit vraagstuk on middellijk na de zomervacantie aan de orde komen. LANDDAG KEURT INTREKKING HABSBURGWET GOED. De Federale Landdag heeft met alge- meene stemmen het wetsontwerp tot op^ heffing der Habsburgwetten aangenomen. ITALIË. DE DREIGENDE OORLOG MET ABESSYNIë. De negus beroept zich op den Volkenbond. Naar men in regeeringskringen te Addis Abeba mededeelt zal Ethiopië de onmid dellijke bijeenroeping van den Volken- bondsraad verzoeken, en wil het daarmede te kennen geven, dat het nog steeds tracht een vreedzame oplossing te vinden voor het Italiaansch-Abessynisch conflict. Voorstellen van Grandi. De mogelijkheid van een vreedzame re geling van het ItaliaanschEthiopisch con flict is geopend door de voorstellen, welke de Italiaansche gezant te Londen, Grandi, gisteren op het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gedaan. In Italiaansche kringen te Londen ver klaart men, dat een overeenkomst op den volgenden basis mogelijk zou zijn: Ten eerste, voldoende politieke garantie van de controle door Italië van het Ethio pische achterland van Eritrea en Itali- aanseh Somaliland. Ten tweede, vaststelling van een uitslui tend Italiaansche invloedzone in Ethiopië op economisch en politiek gebied, welke door Ethopië formeel moet worden erkend. Tot nu toe toont de Britsche regeering zich weinig bereid, een dergelijk voorstel tot Addis Abeba te ondersteunen. Bovendien is Italië niet voornemens te Addis Abeba stappen te doen, dan in over eenstemming met Engeland en Frankrijk, de onderteekenaars van het verdrag van 1906. CHINA. DE CHAOS IN HET VERRE OOSTEN. Luchtaanval eischt ruim 1000 dcoden. Op sensationeele wijze publiceeren de dagbladen te Tokio een bericht volgens hetwelk generaal Speng Sji Tsai, de gou verneur van Sinkiang in Chineesch Tur- gestan, kort geleden luchtaanvallen zou hebben doen uitvoeren door verscheidene vliegtuigen op Oeliasoetai, een belangrijke stad tusschen Buiten-Mongolië en Sin kiang, die in 1933 zich heeft losgemaakt van Buiten-Mongolië. Bij deze luchtaan vallen zouden ruim 1000 dooden gevallen zün onder de bevolking. In verband met deze berichten schrijft de Hotsji het volgende: De Sovjet-Russische penetratie in Sin kiang en de Sovjet-Russische overheer- sching van Buiten-Mongolië, zijn verant woordelijk voor de impasse, waarin de con ferentie van gedelegeerden van Mands- joekwo en Buiten-Mongolië geraakt is te Mantsjoeli, aangezien Mandsjoekwo wenseht, dat diplomatieke en commercieele betrekkingen worden aangeknoopt tus schen Buiten-Mongolië en Mandsjoekwo, terwijl Buiten-Mongolië de aanbiedingen van Mandsjoekwo verwerpt in verband met zijn bijzondere betrekkingen met Rus land. Het blad voegt hieraan toe, dat sov jet-Rusland, dat reeds vasten voet heeft gekregen in Sinkiang. thans plannen heeft opgesteld om Buiten-Mongolië met Sin kiang te verbinden. Vandaar de recente luchtaanvallen van generaal Sjeng Sji Tsai, die een protégé is van de Russen. =a KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW 3AGBLAQ ADVERTEEREN BUITENLANDSCHE BERICHTEN. TRAMBOTSING OP DE WERELD TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Zes personen ernstig gewond. Op het terrein van de Wereldtentoon stelling te Brussel heeft gisterochtend een ernstige trambotsing plaats gehad. Een tram, die aan een halte stopte, werd door een daarachter rijdende tram aangereden. De schok was geweldig. De inzittenden van het tramrijtuig werden als kegels door el kaar geworpen. Zes personen werden erns tig gekwetst, terwijl bovendien nog zes an deren minder ernstige verwondingen op liepen. De ernstig gewonden zijn in het zie kenhuis opgenomen. De materieele schade is zeer belangrijk. Het parket heeft een on- zoek ingesteld. BRAND OP DE WERELDTENTOON STELLING TE BRUSSEL. Amsterdamsch fotograaf aangehouden. In den afgeloopen nacht te omstreeks drie uur is brand ontstaan in een restaurant van het attractiepark van de Wereldten toonstelling te Brussel. Het vuur greep vrij snel in het voorloopig opgetrokken gebouw om zich heen, met het gevolg, dat dit totaal werd verwoest. Bovendien deelden de vlammen zich mede aan een twintigtal kleine stands in de omgeving, welke even- gens in de asch werden gelegd. Het blusschingswerk werd behalve door de Brusselsche brandweer ook ter hand ge nomen door de brandweren der omliggende gemeenten. Met vereende krachten had men het vuur vrij spoedig onder de knie. Naar verzekerd wordt zou de brand uit gebroken zijn in de barak van den Neder- landschen fotograaf, Ph. de Winter uit Am sterdam. Daar werd n.l. een petroleumlamp ontdekt. De fotograaf, die op het oogenblik in een woonwagen verblijft, verklaarde, dat de verzekeringsmaatschappij hem had toegestaan een olielamp te gebruiken. Hij kon dit echter niet met het document aan- toonen, aangezien het afschrift van de polis in het vuur was verloren gegaan. Het parket heeft den fotograaf na verhoor op vrije voeten gesteld. Twee personen, die bij het uitbreken van den brand de deur van de barak van den fotograaf ingedrukt hadden, worden door de politie opgespoord om als getuigen te worden gehoord. POOLSCH DORP GEDEELTELIJK AFGEBRAND. In het plaatsje Ghoron (district Kielce) is een brand uitgebroken, welke zich door den krachtigen wind zeer snel uitbreidde. Voor de brandweer kon ingrijpen, stond reeds een vierde deel van het dorp in lichter laaie. 25 woonhuizen, 32 schuren en 40 stal len zijn een prooi der vlammen geworden, terwijl veel vee in de vlammen omkwam. Bij het blusschingswerk liepen twee vrou wen en vier brandweerlieden wonden op. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgestled. STAD OP CUBA IN VLAMMEN. Van de buitenwereld afgesneden. Het Amerikaansche departement van Marine heeft aan een torpedojager opdracht gegeven, met de grootst mogelijke snelheid naar Barocoa te varen aan de Noordkust van Cuba. Deze stad zou n.l. in vlammen staan en niet via spoorlijnen en straat wegen toegankelijk zijn. Barocoa ligt aan het Oostelijkste puntje van Cuba. Het is een plaats van vijfduizend inwoners en is de oudste Spaansche neder zetting op het eiland. Barocoa is bekend als uitvoerhaven van zuidvruchten. DE GROOTSTE TELESCOOPSPIEGEL Door overstrooming bedreigd. Een telegram uit Corning in den staat New-York meldt, dat de overstroomingen in dat gebied ernstig gevaar opleveren voor i den grootsten telescoop-spiegel ter wereld. Deze spiegel van 200 inch is in de glasfa brieken te Coming gegoten en moet daar nu langzaam (gedurende tien maanden) af- 1 koelen in een koeloven. Brandweer en ar beiders werken in allerijl om de glasfa- j briek door middel van dijken en pompwer ken voor een overstrooming te vrijwaren. RECORDREIS VAN DE „JAGERSFONTEIN". In 15 1/2 dag van Southampton naar Kaapstad. Het Nederlandsche motorschip „Jagers fontein" van de HollandAfrika Lijn heeft een recordreis gemaakt naar Zuid-Afrika door den afstand van Southampton naar Kaapstad af te leggen in 15 dagen, 15 uur en 40 minuten. De „Jagersfontein", een zusterschip van de „Bloemfontein", is het nieuwste schip van de HollandZuid-Afrika Lijn en liep in September van het vorige jaar van de werf der Nederlandsche Scheepbouw Mij te Amsterdam van stapel. Het meet ruim 10.000 bruto registerton en is uitgerust met Stork-Hesselmann Dieselmotoren die een capaciteit van 8300 R. P. K. hebben. Alleen in 1893 heeft een schip deze reis sneller gemaakt en wel in 14 dagen, 18 uur en 56 minuten. Het was de „Scot" van de oude Union Steamship Company, welk schip i echter later uit de vaart moest worden ge- genomen omdat het te oneconomisch in het gébruik was. BEKLEMMENDE ZELFMOORDEN STATISTIEK. De Fransche politie-autoriteiten zijn ten zeerste verontrust over het elk jaar toene mende aantal zelfmoorden dat te P a r ij s wordt gepleegd. In het afgeloopen jaar hebben bijna 3000 mannen, vrouwen en kinderen zelfmoord gepleegd, dat is bijna het dubbele van het aantal van zeven jaar geleden en duizend meer dan in 1933. Volgens de statistieken' was het aantal mannen, dat zich van het leven beroofd heeft, tweemaal zoo groot als dat van de vrouwen, en de meeste zelfmoordenaars verdronken zich in de Seine. Hun leeftijd varieerde van tien tot 88 jaar. Juni is de maand met het grootste aantal zelfmoorden en de afgeloopen maand vormde hierop geen uitzondering. „AARDAPPEL-BROEDERSCHAPPEN". In tal van dorpen in Polen wordt bittere armoede geleden, vooral in het Óósten van het land. Thans hebbben enkele pastoors het initiatief genomen om den grootsten nood te helpen lenigen door het stichten van z.g. Aardappel-broederschappen. De leden van deze kleine Orden zijn kinderen en opgroeiende jongens en meisjes die groepsgewijze iederen dag 15 huizen afgaan en daar om een aardappel vragen. Alles wat opgehaald is wordt dan naar de kerk gebracht en door de priesters die een lijst van de armsten der armen bezit verdeeld. Deze „Kinderorden" hébben niet alleen een groot succes te boeken, maar zij worden overal zeer welwillend ontvangen. Men be schouwt deze hulpvaardigheid der jeugd als een uitstekend middel om de jeugd op te voeden voor iedere charitatieve arbeid. DE DOEKOEN-MENSCHENETER. In telegrammen uit Indië wordt melding gemaakt van de arrestatie van den doekoen in Sidorono (district Krian), die als hoofd van een gevaarlijke secte twee personen in zijn woning zou hebben vermoord en het vleesch der slachtoffers zou hebben opge geten. Het „Soer. Hbl." bevat over dit afschu welijk geval van kaniibalisme nog eenige bijzonderheden, waaraan wij het volgende omtleenen: Het was den wedono van Krian en den assistent-wedono's reeds eerder bij ge ruchte bekend, dat in het genoemde ge hucht een doekoen veel klandizie had bij de bevolking, die uit verscheidene kam pongs uit den omtrek, soms van vrij ver, naar hem toe kwam. De assistent-wedono stuurde een vertrouwensman naar Sidoro no, om eens poolshoogte te nemen, en deze deed weldra merkwaardige ontdekkingen. De gesignaleerde doekoen bleek iemand te zijn, die zich „Na-ing Allah" noemde, en die een aantal volgelingen om zich heen verza meld had. Deze volgelingen hadden zelf ook weer fraaie namen, „zoon van Moham med" en dergelijke. De bevolking be schouwde den leider der secte als een hei lige, en vele kwamen bij hem om genezing te vragen. Hij gaf gewoonlijk obat voor een halve cent, en gezien het aantal patiënten was dit een lucratief bedrijf. De vertrouwensman vernam ook, dat de man bij zijn „genezingen" niet voor het dooden van klanten terugdeinsde; dit was dan ook om booze geesten uit te drijven. Zoo gewerd den vertrouwensman ten slotte positief de mededeeling, dat er minstens één mensch gedood was. In dat stadium was de zaak Donderdag. Om half vier des middags veraam de wedono van den moord en vooral van de bijomstandigheden. Hij besloot tot onmiddellijk ingrijpen en tot arrestatie van Allah's zoon. Echter moet men bij een dergelijke groep fanatici op alles bedacht zyn, zoodat verzet allerminst uitgesloten was. De wedono zond dus zijn assistenten met 'n uitgebreide macht in totaal 31 man derwaarts. Er werd groote haast betracht, daar de secte en haar leider by verrassing „genomen" moesten worden. Dit geschiedde ook: een half uur nadat de expeditie uit Krian vertrokken was, wer den de doekoen, zijn vrouw en 15 zijner volgelingen voor den weclono gebracht. De expeditie had de 15 volgelingen vóór het huis verrast en onmiddellijk aangehouden. De doekoen zelf was in zijn huis; daar kwam vrijwel nooit iemand binnen. Ver zet bood hij niet, dat zou trouwens nutte loos geweest zijn. In de eerste plaats bleek nu het verhaal van den moord maar al te waar. In het huis werden deelen van lijken gevonden, o.a. twee schedels. Hoewel het niet volle dig vaststaat, dat er niet meer moorden zijn gepleegd moet toch op goede gronden aangenomen warden, dat het er „slechts" twee waren. De doekoen werd direct door den wedono verhoord. Hij wilde eerst niet veel loslaten, maar bij een later verhoor werd hij stevig aangepakt en toen beken de hij de moorden. De slachtoffers bleken te zijn een jonge man en een jonge vrouw, uit verschillen de kampongs. Naar het schijnt waren ze „gek", door booze geesten behept en de doekoen moest ze genezen. Hij nam ze bij zich in huis en de omwonende bevolking meende, dat ze daar aan het „genezen" waren. Of wist wel beter.... De „genezing" bestond in ieder geval hierin, dat de twee menschen zijn gewurgd, dat de lijken in stukken zijn gesneden, dat althans eenige deelen zijn geroosterd en het vleesch ervan zeer wel mogelijk door de leden der secte is opgegeten. R. K. BOUWPATROONS. De noodzakelijkheid van ordening. In de te 's-Hertogenbosch gehouden jaarvergadering van den R. K. Bond van Bouwpatroons diende het H.B. een voor stel in, luidende: „De vergadering spreke zich in principe uit over het idee van werkverdeeling". Aldus dit voorstel toelichtend: Reeds meerdere besprekingen zijn ge voerd met andere aannemersorganisaties en architecten, om tot saneering van het be drijf te komen. De groote oorzaak der misère is: te wei nig bestedingen voor het aantal aanne mers. Dit veroorzaakt moordende concurren tie. Gedacht wordt over een regeling, waar door niemand meer werk zou mogen aan nemen dan een zeker percentage van het gemiddelde, gemaakt in een zeker aantal verloopen jaren. Daarvoor zal een bureau moeten worden opgericht dat een en ander nagaat en vaststelt. Vóór wij in deze richting verdere stap pen doen is het noodig te weten of de le den in beginsel bereid zijn een dergelijke regeling te aanvaarden. Natuurlijk zal deze regeling niet worden ingevoerd, als er geen zekerheid is, dat ook ongeorganiseerde patroons er aan on derworpen zullen zijn. Dit voorstel ontlokte een levendige be spreking en tal van opmerkingen, die ech ter alle bedoeld waren als practische wen ken voor de uitvoering. Omtrent die uitvoering zelve kon het H.B., naar de voorzitter mededeelde, nog niets definitiefs zeggen, daar het eerst de gedachten der vergadering over het prin cipe wilde vernemen. Het principe vond algemeene instem ming en het H.B. werd gemachtigd, het thema verder uit te werken. Dan kwam weder een principieele vraag in bespreking en wel, of de organisatie als zoodanig zich met de afschaffing van op- zet-contracten moet bezig houden. De vergadering beantwoordde deze vraag bevestigend en zij zal in de afdee- lingen nader worden besproken en zoo mogelijk zullen voorloopig plaatselijke re gelingen worden gemaakt. Nog werden verschillende voorstellen behandeld. Bij de rondvraag wees de afd. Doetin- chem er op, dat de Ned. Heidemij. dit jaar voor 50 millioen werken heeft uitge voerd. Zij begint nu ook al met bovenwer ken. Het wordt naar het oordeel van de afdeeling tijd, dat daar wordt tegen in ge gaan. De voorzitter zegde ernstig bespreking van deze aangelegenheid met den R. K. Werkgeversbond toe. R.-K. BAKKERSPATROONS. Saneering van het bedrijf. Te Venlo is het 18de bonds congres ge houden van den R.-K. Nederlandschen Bond van Brood-, Koek- en Banketbak kerspatroons. De heer J. Loose, bondsvoorzitter, be sprak in zijn openingsrede allereerst den algemeenen economischen toestand van de bakkerijen. Vervolgens wees hij er op, dat de saneering der bakkerijen in haar te- genwoordigen vorm onvolmbaakt is. Men verwacht veel van de nieuwe saneering, die mogelijk gemaakt werd door de wet op het verbindend verklaren van onderne mersovereenkomsten. De geheele regeling is voorbereid. De bonden zijn zeer actief geweest. Als onpartijdig voorzitter is be noemd prof. mr. P. S. Grbrandy, een man, in wien men het volle vertrouwen kan hebben. De bond verkeert in grooten bloei; bij zondere activiteit gaat uit van directeur en hoofdbestuur. 800 nieuwe leden kwamen de gelederen versterken. 19 nieuwe afdeelin- gen werden opgericht, zoodat de bond thans 108 afdeelingen telt. Aan de vor ming van gewesten (men heeft er thans 3) wil het hoofdbestuur nog meer aandacht schenken. Het aantal leden is op het oogenblik ongeveer 2500. Het eigen bureau te 's-Gravenhage voldoet uitstekend; reeds een derde van de leden heeft gebruik ge maakt van adviezen op velerlei gebied. Aan het vakblad werd veel zorg besteed; vooral de vakkundige rubriek werd uitge breid. Spr. we?s verder nog op de uitspraak van mgr. Aengenent over de coöperaties, die door den bond werd uitgelokt. De oprich ting van coöperaties in dezen t\jd is in strijd met de liefde. Door overleg heeft men de oprichting van twee coöperaties tegengehouden, n.l. een in Limburg en één in Noord-Holland. Op voorstel van den bondsvoorzitter werd tot eerelid benoemd de heer M. Krijgs man, wethouder van 's-Hertogenbosch, en voorheen sociaal adviseur van den bond. De jaarverslagen werden vervolgens goedgekeurd. De bondsvoorzitter werd bij acclamatie als zoodanig herbenoemd. De aftredende bestuursleden J. v. d. Bergh. Amsterdam en L. Emmelkamp, Breda, werden herko zen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer F. Courtens, Maastricht. Na behandeling van de afdeelingsvoor- stellen hield prof. mr. Gerbrandy een rede over de saneering, in verband met de wet op het algemeen verbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten. Hartelijk toegejuicht door alle congressis ten, bracht vervolgens mgr. dr. G. Lem- mens, bischop van Roermond, een bezoek aan het congres. Tijdens het bezoek van den bisschop hield dr. mr. A. Schrijvers, directeur van het bondsbureau in Den Haag, een rede over de -ordeningsgedachte. „N. R. Crt."

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6