VOOR ONZE ZIEKEN. DONDERDAG 11 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ie den morgen van 11 Juli 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst, te De Bilt. Hoogste barometerst.: 769.1 te Valentia. Laagste barometerst.: 748.Ö te Isafjord. Verwachting tot den avond van 12 Juli: Zwakke tot matige tot Noordelijke tot Oostelijke wind, hel der tot licht bewolkt, droog weer, warm. De hooge drukking uit het Zuidwesten heeft zich veel sneller dan verwacht werd, tot aan Noorwegen uitgebreid, zoodat de wind Noord-Oostelijk bleef, de regenkans verdween en hier te lande geen afkoeling kwam. Op de Britsche Eilanden en in het Kanaal werd het koeler, maar er is daar slechts weinig regen gevallen. Aan de Noor- sche kust valt nog regen, in Noord-Scandi- navië werd het warmer. In Duitschland is bij Noordelijke winden en gedeeltelijk be wolkte lucht de kans op onweer nog niet voorbij, daar in het Zuiden de temperatuur nog zeer hoog is. Over het Alpen duurt ■het zonnige weer voort. Voorloopig is weer zonnig weer met vrij hooge temperatuur te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 26.7 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 22.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 22 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 9.50 uur tot Vrijdagmorgen 4.21 uur. BOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 12 Juli voorm. 11.02 uur en nam. 11.38 uur. WAAR KAN MEN VEILIG ZWEMMEN? Aangezien mij voortdurend vragen berei ken omtrent de veiligheid van zwemmen op bepaalde plaatsen, ten opzichte van be smetting met Weii's ziekte, lijkt het mij gewenscht hier het volgende mede te dee- len. Garantie van veiligheid in dit opzicht kan niemand geven. Wie buiten zwemt stelt zich nu eenmaal meer bloot aajj besmetting dan iemand die thuis een kuipbad neemt. Hier tegenover staan echter de bekende groote voordeelen, die hier niet opgesomd behoe ven te worden. Menschelijker wijze gesproken kan men in de Zijl (laatste bocht) en Kagermeer veilig zwemmen. Wie een bootje heeft zwemme een eind van den kant. De Rijn is nooit geheel vertrouwd wat betreft buiktyphus, beter is de Does. De Meerburgerwetering is vertrouwd, mits men de oevers niet verontreinigd met rat- tenlokkende dingen als b.v. boterham papie ren, enz. De zweminrichting „Poelmeer" en de „Zijl" zijn veilig, terwijl bovendien gewe zen moet worden op de keurige nieuwe zweminrichting in de Brasemermeer bij Oude-Wetering. Wie spant er zich eens voor om een goedkoop vervoer naar deze ideale zwem plaats te orgamseeren? De twee onlangs gemelde gevallen van Weii's ziekte o.a. in Leiderdorp hielden met zwemmen geen verband. Zwemmen in het Rijn en Schiekanaal, in de Zijl, behalve de laatste Jxxaht, en in het Galgewater wordt door mij ontraden. Dr. M. D. HORST, Dir. v. d. G.G. en G.D. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Het bestuur treedt af in verband met de zaak-Marsman. Het bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde heeft, naar aan leiding van den uitslag der stemming over de niet-toekenning van den C. W. van der Hoogtprijs op de laatste jaarvergadering, besloten zijn mandaat ter beschikking te stellen. In September zal een buitengewone ver gadering bijeen worden geroepen om een nieuw bestuur te kiezen. Teneinde alle misverstand te vermijden, wenscht het bestuur uitdrukkelijk te ver klaren, dat het zich bij zijn beslissing door geen ander motief heeft laten leiden dan het hooghouden van de eer der Maatschap pij, welke zijns inziens niet gedoogde, dat door de Maatschappij iemand werd be kroond, die haar zoo zwaar beleedigd had, en die evenmin toestond haar aan een wei gering van die zijde bloot te stellen. Binnen eenige dagen zal een uitvoerige uiteenzetting van het standpunt van het bestuur worden gepubliceerd. Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" ol aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant COMITé VOOR ZOMERPOSTZEGELS. Kindermatinee op „Den Burcht". Vanwege het Comité voor de zomerpost- zegels voor cultureele en sociale doelein den is gistermiddag op „Den Burcht" een kindermatinée gehouden. Een flink aantal kinderen had tusschen de oude muren op het ruime Burchtplein plaats genomen en de fraaie omgeving en het heerlijke zomer weer, alles werkte mee om dezen middag voor de kinderen tot iets zeer bijzonders te maken. De heer Fred. Rubion had als conferencier de leiding, een vroolijke pit tige leiding. Hij wist de kinderen, die in de loome warmte wat doezerig waren, ac tief te houden, zoodat ze van het begin tot het eind met het programma meeleefden. Dat programma was afwisselend en aan trekkelijk genoeg. Het zette in met een kinderliederenmarsch van Han Zirkzee, die verder ook op zeer verdienstelijke wijze het programma muzikaal illustreerde. Mevr. C. Hogeveen-Verhagen boeide de kinderen met een muzikale vertelling „In de Muizenwereld". De kinderen van de burgerzangschool onder leiding van den heer P. de Rook hielden hun kameraadjes met aardige liedjes bezig. Mevr. Tobi Lots vertoonde de Oud-Hollandsche poppenkast en veroverde de kinderharten met een spannend Jan Klaassenspel. Dan was er een dansnummertje „Pierret en Pierette", dat uitgevoerd werd door Mientje en Lien- tje van Oord en ontworpen was door den heer H. J. van Leeuwen en ook dit num mer had veel succes.En tenslotte vermel den we de goocheltoeren van Fred. Ru bion, die de kinderhoofden met een groot aantal vraagteekens vulde en de kinder harten van verbazing sneller deed klop pen. De heer Rubion maakte zeer aardige toeren. Men ziet, dat het programma wel ge schikt was om de kinderen vroolijk bezig te houden. Ze hebben zich heelemaal niet verveeld. Vanavond is er een vroolijke avond voor de ouderen met een dansje aan 't eind. Verschillende nummers van het program ma van gistermiddag zal men vanavond terugzien, maar natuurlijk in een ander genre. Fred. Rubion e.v. heeft een zeer ge heimzinnige reeks van magische toeren op zijn repertoire staan en daarvoor alleen reeds moet men vanavond een kijkje gaan nemen. Er zal ook anderzins veel te ge nieten zijn en men steunt er een mooi doel mee. EEN ADRES AAN DEN MINISTERRAAD. Het comité van Ouders en Verzorgers van leerlingen der Ambachtsschool hier ter stede, gevormd tegen de aangekondigde inkrimping van de cursusduur aan Am bachtsscholen, heeft haar voorbereidend werk beëindigd. Zij stelt zich voor een adres te richten tot Zijne Excellentie den Minister van Staat, Voorzitter van den Raad van Mi nisters en dit adres in de eerstvolgende da gen ter onderteekening aan ouders en verzorgers van bovenbedoelde school te Leiden, aan te bieden. Examen Nijverheidsonderwijs. Aan de R.K. Vakschool voor Meisjes al hier zijn geslaagd voor het 2de ged. (prak tijk) van het examen akte N VII, leerares Huishoudkunde en Wasbehandeling de da mes: H. D. M. Antooüssen, F. M. G. Geus- kens, B. Haex, H. A. L. M. Vosters, allen alhier. Voor de Rijkscommissie slaagden inej. G. A. J. de Jong te Rotterdam. Geslaagd voor het 2de ged. (praktijk) van het xamen akte N VIII, leerares Koken en Voedingsleer de dames: G. M. M. Breuers en M. C. A. Verberne, beiden al hier. Voor de Rijkscommissie slaagden voor dit examen de dames J. A. de Grave, A. J. T. Mensonides Amsterdam, G. C. van Wely Amsterdam, H. L. J. Woldring Groningen, N. M. Stork Groningen en A. E. Zantman Groningen. De praktijkexamens voor bovengenoem de akten worden dit jaar afgenomen aan de R-K. Vakschool voor Meisjes alhier. ST. JOSEPH'S-GEZ.-VER. De pelgrimage naar Keulen. Alle deelnemers aan de reis naar Keu len worden eraan herinnerd, dat zij a.s. Zaterdagmorgen vóór acht uur aanwezig moeten zijn in het Gezellenhuis aan het Rapenburg. Het vertrek is n.l. vervroegd van 8.30 naar 8.15. En voor een goede re geling is het noodig op tijd te zijn. K.JJVI.V. „ST. PETER KANIS". De Bondsdag te Amsterdam Ten einde den leden voor den bondsdag op 14 Juli te A'dam nog even nader on der de aandacht te brengen laten wij hier onder de volledige dagindeeling volgen: 10.45 uur. Plechtige H. Mis in ,,'t Toren tje" aan het Singel. 1 uur Lunoh in Krasnapolsky. Daarna vergadering, eveneens in Kras napolsky tot 3.45 uur. Vervolgens korte pauze. 4.05 uur: Leekenspel „De gehangene met den koorde" van Ghéon. Wij vertrekken óm 9.36 uur per trein uit Leiden. Leden welke zich nog niet aange meld hebben kunnen zich alsnog opgeven aan. ons secretariaat Langegraoht 8; kosten pl.m. ƒ3. De afdeeling Leiden moet, evenals an dere jaren, wederom in grooten getale den bondsdag bijwonen; laten daarom de leden zich allen voor deelname opgeven. Het Bestuur. HET KONINKLIJK MILITAIR INVALIDENHUIS. Tot opheffing besloten. Naar wjj vernemen is in de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergade ring van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapanden dienst in de Nederlanden het voorstel van het Hoofdbestuur tot opheffing van het Ko ninklijke Militair Invalidenhuis te Leiden, aangenomen. De 38 verpleegden zullep als gevolg van dit besluit in „Bronbeek" wor den ondergebracht. Handelsregister K. v. K. Opheffing: 5806. Firma Selico, Lei den, Kagerstraat 24, papierhandel en techn. teekenmaterialen. 1065. Firma Gebrs. J. en F. Paulides, Leiden, Noordeinde 53, zadelmakerij. LUCHTVAART MET VLEUGELS EN PARACHUTE. Eerst val, dan dwarrelvlucht en ten slotte de landing. De parachutist Sanfiroff is, naar het agentschap Tass meldt, met samengevou wen vleugels op den rug en met een val scherm op 2500 meter hoogte uit een vlieg tuig gesprongen. De vleugels openden zich direct en de piloot daalde in een spiraalvormige dwar relvlucht. Na ongeveer 20 omwentelingen opende Sanfirof op ongeveer 1500 meter hoogte het eerste valscherm, waarna aan de draaibewegingen een einde kwam. Hij strekte daarop de vleugels uit en daalde verder in glijvlucht. Op 800 meter opende hij het reserve valscherm en op 400 meter maakte hij de aan zijn rug be vestigde vleugels los, om deze met een spe ciaal daartoe medegenomen parachute te laten vallen. Met behulp der beide valschermen kon de piloot gemakkelijk landen. De vleugels, die een spanwijdte hebben van 4 meter, bestaan uit een geraamte van dunne chroommolijbdeen-buizen, die met linnen zijn bespannen, en de geheele con structie weegt slechts 13.5 kg. In tegenstelling met de vleugels van den Amerikaan Clam Son en van den parachu tist Schmidt, zijn deze vleugels van een stijve constructie. VOORSPELLINGEN VAN EEN WARMEN ZOMER. Eenigen tijd geleden kwamen in de dag bladen mededeelingen voor, waarin werd voorspeld, dat de zomer van 1935 droog en warm zou zijn. De grondslag voor deze voorspelling was, dat in het weer een hon derdjarige periode zou voorkomen en daar in 1932 en 1933 het weer op dezelfde wijze zou zijn verloopen als in 1832 en 1833. Van 1932 tot 1934 werd het voortdurend war mer en droger, evenals in de jaren 1832 tot 1834 en daar 1835 een bijzonder war men zomer had zou dan 1935 ook zulk een warmen zomer krijgen. Nu is het inderdaad waar, dat negen pe rioden van de zonnevlekken overeenko men met een volle eeuw en dat hier en daar is kunnen worden vastgesteld, dat de schommelingen in den gang der tempera tuur een periode vertoond, die hetzelfde rythme heeft als bij de zonnevlekken, maar dit sluit nog niet in, dat in de weersge steldheid als geheel een honderdjarige pe riode voorkomt, die het mogelijk maakt met wiskundige zekerheid een warmen zomer in 1935 te voorspellen. Wel is het waar, dat in de laatste jaren de zomers warmer worden, nadat zij ge durende vele jaren achtereen te koel zijn geweest maar zij waren de laatste jaren nauwelijks een weinig warmer dan nor maal. De sprong van een normalen zomer naar een zeer warmen in de be teekenis, die daaraan gewoonlijk wordt gehecht, is nig zeer groot. Tot nog toe is d,an ook nog niet veel ge-; bleken van een warmen zomer. Mei bracht een belangrijk tekort op de warmte-ba- lans en een voortzetting van de dalende lijn in de temperatuur. De maand Juni gaf een klein positief overschot, dat ech ter het tekort van Mei op verre na niet dekt en Juli heeft tot dusver nog slechts een klein warmte-overschot geleverd, zoo dat van Mei af gerekend er nog een groot tekort aan karmte voor dezen zomer is ge weest. Als het weer doorgaat zooals het de laat ste dagen is geweest, krijgen wij hoogstens voor den geheelen zomer een gemiddelde normale temperatuur en de rest van Juli en Augustus zouden wel een groot aan tal heete dagen moeten brengen om een groot positief saldo op de warmte-balans van den zomer te geven. Dit is natuurlijk nog mogelijk maar met wiskundige zekerheid is dit nog niet te voorspellen. Hoopvol is het, dat sedert ruim tien jaren de Augustusmaand hoe langer hoe warmer is geworden, zoodat het waarschijnlijk is, dat de stijgende lijn wordt vervolgd. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Propaedeutisch examen Theologie: de heeren P. A. Lefeber, L e i de n en G. Fa- fié, Rotterdam; Candidaatsexamen Theologie de heer K. W. Siccama, Rotterdam; Doctoraal examen Rechtsgeleerdheid: de heer B. L. de Regt, Den Haag en mej. S. A. C. Buisman, Leeuwarden; Candidaats-examen Wis- en Natuurkun de, letter J de heer H. C. Raasvedl, Den Haag; Idem letter K.: mej. J. M. Krythe, Den Haag; Idem, letter A: de heer G. K. Lub, te Schiedam. Doctoraal examen Nederlandsche Let teren: de heeren J. P. Moet, Vlaardingen en H. van Randwijk, Dordrecht; Candidaats-examen Rechtsgeleerdheid: Mej. M. Veltkamp, Katwijk a. Zee. Doctoraal examen Rechtsgeleerdheid: de heeren Dr. W. de Bruin, Rotterdam en Dr. H. Emmerich, Amsterdam; Candidaats-examen Rechtsgeleerdheid: de dames P. S. Engers, Groningen en A. C. J. Kruimel, Rotterdam; Doctoraal examen Klassieke Letteren: de heer A. B. Nederlof, Leiden. Bevorderd: tot doctor in de- Geneeskunde, op proef schrift getiteld: „De ontwikkeling van de branchiógene organen bij Ovis Aries", de heer B. M. Tordoir, geboren te Amsterdam; tot doctor in de Letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Apologotiek en christendom in den Octavius van Minu- cius Felix", de heer J. J. de Jong, geboren te Altforst (Geld.); tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Bandjarmasin en de compagnie in de tweede helft der 18de eeuw", de heer J. C. Noorlander, geboren te Hellevoetsluis. WILT U IETS WETEN? Vraag: Op welke wijze verwijdert men een paarse vlek uit een wit overhemd? Antwoord: Behandel de vlek plaat selijk met een weinig bleekwater, spoel de plek eenige malen goed uit. Bestaat de grondstof van het overhemd uit zijde, ge bruik dan een weinig waterstof peroxyde of wat verdunde alcohol. Vraag: Waar wordt Vraag en Aanbod uitgegeven? Antwoord: Bij de N.V. Uitgevers Mij. A. E. Kluwer te Deventer. Vraag: Kan u mij ook zeggen waar in Den Haag de kerk van de H.H. Antonius en Lode wijk staat? Antwoord: Deze kerk, bekend onder den naam „De Boschkant" ligt aan de Princessegracht te Den Haag. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Aarlanderveen naar Cothen en hoeveel ICM.? AGENDA LEIDEN. Donderdag, R.K. Vereeniging van Gezins hoofden. Jaarvergadering, in den Burcht, 8.15 uur. Donderdag. Spoed-Comité-vergadering „Herwonnen Levenskracht" Bonds- gebouw 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502, D. J. van Driesem, Mare 110, telef. 406, en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest tel. 274. Antwoord: Aarlanderveen, Bodegra ven, Woerden, Kamerik, Harmeien, Utrecht, de Bildt, Zeist, Driebergen, Doom, Cothen. Afstand 70 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Roelofarendsveen naar Bussum? Hoeveel K.M.? Antwoord: Roelof arendsveen, Leimui- den, Mijdrecht, Wilnis, Loenen, Hilversum, Bussum. Afstand 30 KLM. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Alphen naar Ede? Hoeveel K.M.? Antwoord: Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, Ede. Afstand pLm. 70 K.M. Vraag: Wleke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Dinslaken? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Renswoude, Ede, Arnhem, Westervoort, Zevenaar, Elten, Em- merick, Rees, Wezel, Dinslaken. Afstand 183 K.M. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Brand in een bakkerij. Heden te 11.15 uur brak brand uit in het wóon- en winkelhuis van den brood- en banketbakker den heer J. Mulder. De brand liet zich efnstig aanzien en er was groot gevaar voor de belendende perceelen, slagerij en postkantoor. De brandweer was spoedig ter plaatse en met 8 slangen op twee motorspuiten was men den brand spoedig meester. De winkel en het grootste gedeelte van het woonhuis brandden uit. De bakkerij bleef behouden. Oorzaak is vermoedelijk onvoorzichtigheid van een der huisgenooten. Alles is verzekerd. Verkeer. Ten behoeve van den nieu wen verkeersweg Den Haag—Haarlem, buiten de kom van Katwijk a. d. Rijn heb ben thans weer verschillende opmetingen plaats van af den Wassenaarschen weg door de Zanderij Westerhaan en uitkomen de op den CommandeurswegCallaoweg, waardoor Katwijk a. d. Rijn van het druk ke autoverkeer op genoemde weg ontlast wordt. De weg gaat dan Callaowegnieu we Zanderij over een nog te bouwen brug over het kanaal om ongeveer op het kruis punt Katwijksche-, Noordwijksahe- Rijns- burgsche weg uit te komen op de bestaande bitumenweg. LEIDSCHENDAM. Concert. Zaterdag 13 Juli a.s. zal de R. K. Harmonie „St. Cecilia" van Leid- schendam een concert geven in park Leeu wenberg te Stompwijk. De Harmonie zal daarheen gaan per motorboot langs de Vliet, zoodat ook de Westvlietweg-fbewoners zullen kunnen genieten van de muziek. Dank zij de medewerking van Burgemees ter Keijzer zal tegelijkertijd een collecte kunnen worden gehouden voor de kas en vertrouwd wordt, dat allen deze collecte voor St. Cecilia, die steeds bij iedere ge legenheid welwillend medewerking ver leent, goed zullen gedenken. STOMPWIJK. AANRIJDING OP ONGEWAAKTE OVERWEG. Groentenwagen vernield. Gistermiddag had een aanrijding plaats aan de onbewaakte overweg aan den Veen- weg met trein 101, welke om 16.54 van den Haag vertrekt en een groentenwagen uit Nootdorp. De groentenwagen wérd zwaar beschadigd en ook de treeplanken van den trein werden ontzet. Vermoedelijk heeft de bestuurder van den groentenwagen de fluit-signalen, die door den bestuurder van den trein gegeven werden, niet gehoord. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Mishandeling. Door den burgemeester is in verzekerde bewaring gesteld de 19- jarige F. N. uit Veur, wegens mishandeling van de gemeentepolitie. NIEUWVEEN. Kostelooze belastingmerken. Zij die in aanmerking meenen te komen voor een kosteloos rijwielbelastingmerk en woon achtig zijn in Nieuwveen, Zevenhoven en Nieuwkoop Wijk D. no. 454, kunnen zich vervoegen bij den heer K. van Veen alhier, kommies bij de belastingen, en wel op 12, 13, 19 en 20 Juli a^. Degene die op 4en deze dagen geen aanvrage heeft ingediend, kan zich alsnog wenden tot den ontvanger te Alphen aan den Rijn. Het afhalen kan geschieden op 29, 30 en 31 Juld, 's avonds te 8 uur zomertijd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2