STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het Eucharistisch Ziekentriduum 26ste Jaargang DONDERDAG 11 JULI 1935 No. 8162 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent pet regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Negus van Abessynië beroept zich op den Volkenbond. (2de blad). De K. XVIII in Ned. Indië. (2de blad). BINNENLAND. Vergaderingen van katholieke bouwpa- troons en katholieke bakkerspatroons. (2de blad). Ontijdige dynamietontploffing bij sloo- perswerk te Rotterdam. (Gem. Berichten, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De intern, tenniskampioenschappen te Noordwijk. (3de blad). LEIDEN. VEERTIGJARIG JUBILEUM. H. TH. VAN DER KROGT. Op 17 Juli a.s. hoopt de heer H. Th. v. d. Krogt den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar benoemd werd tot onderwij zer aan de R. K. Jongensschool, Haarlem merstraat 240. De heer v. d. Krogt staat bekend als een zeer ijverig en plichtbe- trachtend onderwijzer, die moeite noch tijd spaart om zijn leerlingen het beste te geven. Steeds is hij er op uit geweest om ook de leerlingen met een minder goeden aanleg vooruit te helpen en menig vrij uur heeft hij daaraan opgeofferd. De re sultaten bleven dan ook niet uit. En me nigeen mag nu nog dankbaar zijn voor den tijd, dien de jubilaris aan hem heeft besteed. Deze werkkracht en arbeidslust is den heer v. d. Krogt steeds bij gebleven. Ook nu nog werkt hij met een opgewektheid alsof hij nog aan het begin van zijn loop baan stond. We hopen dat de jubilaris zijn voldoening zal vinden in de over tuiging dat hij zijn plicht gedaan heeft en vertrouwen, dat het hem op den 17en Juli niet aan belangstelling zal ontbre ken. Mededeelingen K. J. C. Op 15 Augustus wordt door de Districts K. J. C. voor alle K. J. C.-ërs van het dis trict een bedetocht gehouden naar Noord- wijk, om er met de jongens onzen H. Mar telaar Jeroen te vereeren. De tocht zal gaan per fiets en per tram. In September komt er een groote de monstratie ook weer voor geheel de K. J. C. met tournier voor de Kruisvaart en kamp vuur voor de Verkenners. Omtrent een en ander volgen nog wel nadere mededeelingen. L. BEUNE, pr. Distr. voorz. K. J. C. De Verkenners van de Hartebrugsparo- chie hadden gisteren, zooals gemeld, hun materiaal voor het tentenkamp ter bezich tiging gesteld op een terrein achter het j R.-K. Sportpark. Meerderen hebben blijk gegeven van hun belangstelling voor dit zoo sympathieke jeugdwerk. Moge dit werk een bloeiende toekomst tegemoet gaan. Maar wel vragen wij, dat men, van den an>..- cc wcxA-eajKe Deteeitenis van de desbetreffende voorstellen niet onderschatte! Eerste Kamer De Voorzitter heeft de Eerste Kamer bijeengeroepen tegen Donderdagavond 18 Juli a.s. Dien avond zullen verschillende wetsontwerpen in openbare behandeling worden gebracht, terwijl de Voorzitter zal voorstellen Vrijdag d.a.v. in de afdeelin- gen te doen onderzoeken tal van wetsont werpen, waaronder het ontwerp-Wegen- verkeerswet en het wetsontwerp betref fende uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. i HET EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM TE LEIDEN Een overzicht van het interieur tijdens de plechtigheden DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. OPROEP OM JEUGDLEIDERS Pas twee jaar in werking, heeft de K. J. C. prachtig werk gegeven, zoowel de Ver kennerij als de Kruisvaart. Zonder eenige overdrijving mag getuigd worden, dat de hedendaagsche jeugdbeweging onzen jon gens degelijke godsdienstige en cultureele ontwikkeling bij brengt. Wat een verschil, de vlugge verkenner en de fiere kruisvaar der bij den patronaatsjongen van vroeger! We hebben heel groot respect voor het werk der pioniers, maar zij hadden het systeem niet en de leiding, waarmede nu zoo veel bereikt wordt. Zij zullen blijde zijn, dat uit hun patronaatszwoegen het moderne werk van nu is kunnen opgroeien. Een der oorzaken van den grooteren bloei en succesvoller methode is gelegen in het clubsysteem: geen massakudde meer, maar kleine groepen, waarop zooveel die per kan worden ingewerkt. Maar daarvoor zijn vele leiders noodig. Schoon werk is het leiderswerk, waardoor men mede mag helpen om de jongens tot volmaakter menschen te vormen, menschen met dieper godsdienstig leven, met heerlij ker begrip van de vele levensschoonheden. Daarvoor is eigen vorming noodig, die gegeven wordt op leiderscursussen. Tot nog toe werden deze cursussen op vier of zes avonden gegeven. We probeeren het nu eens op twee Zondagen. Bij mij in het Li- duinahuis komt men eerst de H. Mis vol gen in de kapel en blijft mijn gast tot den namiddag toe. Zulk een cursus zal bij genoegzame deelname nog deze maand gegeven wor den. Deze cursus is de z.g. algemeene, waaraan èn Verkenners èn Kruisvaart èn Franciscus liefdewerk èn de Juniorensport hun leiders behooren te doen deelnemen. De twee Zondagen voor deze algmeene cursus (Cursus A) zijn 21 en 28 Juli, dat is dus Zondag over een week en Zondag over twee weken. Jonge kerels tusschen de 20 en 30 jaar, we hebben je noodig; je jongere broertjes roepen om je; en zelf vindt je er ook vor ming in. Mag ik aan Directeuren, Aalmoezeniers en andere leiders him medewerking vra gen? De tijd van voorbereiding is kort. Geeft zoo spoedig mogelijk candidaten voor de cursus op bij ondergeteekende. Kosten zijn 2.50, maar deze mogen geen bezwaar zijn, dan kome men even bij mij praten! L. BEUNE, Distr. voorz. K. J. C. P.S. Reeds in Augustus hoop ik ook een Kruisvaartcursus te kunnen organiseeren. heid, den Christus Eucharisticus, die in het tabernakel zijn zieken weer opwachtte.... Langzaam aan vulden zich weer de bed den en ligstoelen; uit alle windstreken werden de zieken weer aangevoerd en op hun gezichten was het te lezen: dankbare vreugde vervulde weer aller hart terug te kunnen zijn bij hun God, die alleen de ware vertroosting kan schenken.... Te half tien had weer de zegening plaats der zieken, waarna volgde de plechtig ge zongen H- Mis, opgedragen door den zeer- eerw. heer J. G. Onel, pastoor te Roelof- arendsveen, geassisteerd door de weleerw. heeren W. J. Hessing en P. M. Verhoof- stad, resp. als diaken en subdiaken. Het zangkoor voerde onder leiding van kapelaan Dorbeck weer de liturgische ge zangen uit en vertolkte onder het Offer torium een meerstemmig „O Sanctissima". De predikatie werd gehouden door den weleerw. pater Evodius v. d. Snoek O.F.M., kapelaan der Hartebrugparcchie, naar aan leiding van de woorden van Christus: „Misereor super turbam", Ik heb medelij den met de schare. Spr. schetste in deze treffende predika tie hoe de Christus van den Thabor ook de Christus is van Gethsemane. Het lijden komt van God er. als zoodanig moet het worden aanvaard. Dan zal het harde noodlot niet worden gevoeld, maar Gods vaderhand, want, komt het lijden van God, het voert ook tot God terug. Alle menschelijke vertroosting is onbe vredigend. Er is er -naar één, die troosten en helpen kan: dat is Hij, die alle leed in alle hevigheid heeft moeten verduren. Daarom besloot spr. zijn toespraak door de zieken op te wekken tot geduld en vol harding. Terwijl het H. Misoffer werd vervolgd, deelden de Hoogeerw. heer deken Ho- mulle en kapelaan Lansbergen aan de zie ken de H. Communie uit. Na de H. Mis en den zegen met het Al lerheiligste werd de ochtendplechtigheid besloten met het lied: „Macht van het Lijden". Te 12 uur had de plechtigheid der hand oplegging plaats, welke geschiedde door de volgende eerw. heeren geestelijken: Deken Homulle, pastoor Leusen, pastoor Klaverweijden uit Zoeterwoude, rector Van der Ven, Paters v. d. Snoek en Smits O.F.M., de Kapelaans Leenders, Hessing, Lansbergen, Verhoofstad, Brabander (Voor schoten) en Blankerts (Wassenaar). Hedenmiddag te kwart over twee droeg de zeereerw. heer pastoor A. J. Leusen het plechtig Lof op, terwijl de predicatie werd gehouden door den weleerw. heer kapelaan B. J. Drost uit Nootdorp. V Het Ziekentriduum Voor de 8ste maal wordt nu te Ledden het jaarlijksoh zieken-triduum gehouden. Groote waardeering voor hen, die aan dit werk van zoo groote beteekenis geld, en tijd en arbeid en zorg hebben geschon ken! De onderlinge vriendschap tusschen de menschen manifesteert zich het meest waar en open, als men elkaar graag een „atten tie" bewijst, ook al moet men er wat of veel voor opofferen van eigen gemak en pleizier en voordeel. De „attentie", door het zieken-triduum bewezen aan de zieken, is uitgedacht door een geest, die heeft beseft en aangevoeld de verlangens en behoeften van de zieke mede-katholieken. Het groot aantal zieken, dat aan het tri duüm deelneemt, en zoo veler dankbaar heid voor deze geestelijke gave, bewijst, hoe door die zieken gewaardeerd wordt een verblijf in het Huis Gods, een bijwonen van, een deelname aan de heilige Geheinjen Hoe door die zieken gewaardeerd wordt Onze courant geeft verslagen, indruk ken, photo's van het zieken-triduum. Moge wij nu ook hierbij voor ons, voor de gezonden, die daarvan kennis nemen, in alle bescheidenheid, een „kantteeke- ning" maken? Wij rijden en dragen de zieken naar de kerk. En wij, die er dagelijks kunnen ko men, héél gemakkelijk, velen zelfs zonder eenige moeite, wij gaan niet, wij gaan zoo weinig naar de kerk. Moeten wij ziek worden, om de gezond heid te kunnen waardeeren. Moeten wij ziek worden, om te waardee ren, echt en levendig, den rijkdom en de weelde, die wij, katholieken, bezitten in en door het „Domus Dei", het Huis van God, cms kerkgebouw, waar is o, ontzaglijk diepte van Gods goedheid! God met ons. Om kwart over twee had gistermiddag het plechtig Lof en de ziekenzegening plaats. Het Lof werd gecelebreerd door den zeer eerw. heer Pastoor J. Vijverberg, met assi stentie van Kapelaans J. Sijm uit Zoeter woude als diaken en Kapelaan Krom uit Leiderdorp als subdiaken. Op het priesterkoor hadden plaats ge nomen de hoogeerw. heer H. J. A. M. Ho- mulle, Deken van Leiden, Kapelaan P. Ver- hoofstand. Kapelaan J. Lansbergen en Ka pelaan Roest uit Oegstgeest. Door het zangkoor werden, onder leiding van Kapelaan B. Dorbeck, de kerkelijke ge zangen mooi en vol wijding uitgevoerd. De predicatie werd gehouden door den weleerw. heer J. Hofstede, Kapelaan te Roelofarendsveen, die tot tekst had geko zen de woorden uit den eersten brief van St. Petrus: „Verheugt v naarmate gij met Christus meer moogt lijden, opdat gij, wan neer gij verschijnt, u meer zult verheugen". De gewijde redenaar zette hierna voor de zieken uiteen hoe God hun geluken hun liefde is en hoe Hij ons de kracht geeft tot alles. Daarna had de processie en de ziekenze gening plaats, welke werd verricht door Pastoor Vijverberg met dezelfde assisten tie als bij het Lof en door Pater W. Toe bosch S.M-M. met assistentie van Kape laan P. Verhoofstad en Kapelaan J. Thijssen uit Wassenaar. De aanroepingen werden vanaf het Pries terkoor gedaan door Deken A. J. H. M. Homulle en als de zieken daarop met luider stemme antwoordden, klonk het weer in drukwekkend door het kerkgebouw: Heer, dat ik zien moge! Heer, dat ik gaan moge! Met de zegen met het Allerheiligste en het lied „Wees gegroet, o Sterre", werd deze treffende plechtigheid en daarmede de eerste dag van het Ziekentriduum beëindigd. DE TWEEDE DAG. De „aanpassing" *t Is opmerkelijk, hoe men nu van vele kanten, waarvan men het niet zou ver wachten, aan het „aanpassings"-ontwerp, dat de regeering heeft ingediend, zoo erg weinig waarde toekent! In de socialistische pers wordt met geen woord geconstateerd, dat er nü toch zeker wel van veel kapitaal-bezitters „offers" worden gevraagd. Velen toch zullen 20 pet. van de inkomsten uit huizenbezit moeten derven; van bijna alle verhuurders van huizen zal het inkomen worden vermin derd. En de huurverlagingen zullen toch voor vele, ongetwijfeld zeer vele huurders een aanmerkelijke verlichting van de vaste lasten beteekenen. Wat wij hier constateeren, moet men er kennen. Wij vragen niet de erkenning, dat met de voorstellen der regeerinig alles op het terrein der aanpassing is bereikt, wat be reikt worden ka^ Q-> vragen wij Even schoon als de eerste dag, begon ook de tweede dag van het Eucharistisch Liefdefeest. De warmte der natuur buiten had voor de zieken in de kerk plaats gemaakt voor een aangename koelte, wijl het dikke steenen bouwwerk de felle zonnestralen belette door te dringen. In de plaats daar van voelden de zieken de weldadige warm te van den Zonne-Koning bij uitnemend- Hedenavond van 8.30 tot 9 uur is er voor het laatst gelegenheid de kerk te bezich tigen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1