DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Zöste Jaargang ZATERDAG 6 JULI 1935 No. 8158 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 B GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE- ILLUSTREERD ZONDAGSBLAD. V Verkeerde standenvertegen woordiging De standenvertegenwoordiging in de ge meenteraden neemt in vele gemeenten af metingen aan, welke wijzen op zéér ver keerde opvattingen. Voorop zij gesteld, dat wij het afkeuren, zéér sterk afkeuren, als men menschen uit een bepaalden stand zou willen weren, omdat men a priori, van te voren zou aannemen, dat zij voor de functie van ge meenteraadslid niet bekwaam of geschikt zijïï: En,vervolgens, willen wij als onze overtui ging uitspreken, dat het goed is, om, zoo mogelijk, in een vertegenwoordiging in den gemeenteraad van bepaalde politieke kleur bekwame en geschikte menschen te kiezen uit verschillende maatschappelijke standen. Dat is goed, om meerdere redenen. Een dier redenen is, dat iemand, levend mid den in een bepaalden maatschappelijken stand, meer direct de nooden en ver langens van dien stand zal kennen, door dat hij er zelf in leeft, door het dage lij ksch contact, dat hij met de menschen uit dien stand onderhoudt. Maar, dit vooropgesteld, moeten wij het ten zeerste betreuren, als men een af vaardiging in een gemeenteraad als 't ware gaat verdeelen in vertegenwoordigers van verschillende maatschappelijke stan den; als men zelfs aan de beste vertegen woordigers uit niet: van een be paalden maatschappelijken stand niet durft toevertrouwen de behartiging, niet •wil toekennen de bekwaamheid en ge schiktheid voor de behartiging, objectief en met kennis van zaken, van de belan gen van degenen, die behooren tot andere maatschappelijke standen. Dat is kortzichtigheid! En dat zal zich dikwijls wreken op de kwaliteit van de samenstelling eener af vaardiging. En dat kweekt standen-tegenstellingen, waar deze niet behoeven te bestaan en eigenlijk niet mogen bestaan. „De Morgen" schreef dezer dagen over „de fatale samenstelling van den raad volgens een systeem van doodgewone stan denvertegenwoordiging". Men kan, zoo constateerde het blad, bij de uitslagen van zulke raadsverkiezingen vermeld vinden: „arbeiderslijst zooveel stemmen, midden- standerslijst zooveel stemmen, zelfs 'n werkgeverslast ontmoet men wel eens". „Speciaal in zuidelijke gemeenten, komt zulks voor", aldus „De Morgen". Ook in onze streek echter heeft men zich aan hetzelfde kwaad schuldig gemaakt. Wij willen de hoop uitspreken, dat de genen, die zyn gekozen op een „stands"- lijst of onder een bepaalde stands"-etiket, wanneer zij zitting hebben in den gemeen teraad, zich zullen beschouwen als de ver tegenwoordigers van het geheele volk, van èlk der maatschappelijke standen afzon derlijk evenzeer! ONS DISCONTO OPNIEUW VERLAAGD. Met een half procenjt over de geheele linie. Naar wij vernemen zijn de tarieven van de Nederlandsche Bank met ingang van he den over de geheele linie met een half pro cent verlaagd, zoodat deze zullen bedragen: Wisseldisconto 3y2 pet. (4 pet.). Promessendisconto 4 pet. (41/s pet.). Beleening van effecten 4 pet. (4^ pet.). Beleening van goederen 4 pet. (41/, pet.). Voorschotten in rek.-courant 4 pet. (4 y3 pot.). OP WEG NAAR HET NIEUW LEIDSCH STADHUIS. DE FUNDEERING OPGEDRAGEN. Ten behoeve van de fundeering van het nieuwe Stadhuis is kort geleden een proef- heiing van betonpalen gehouden, ten einde het draagvermogen en de afmetingen der palen te kunnen beoordeelen en na te gaan, in hoeverre zich voor de omgeving, in het bijzonder voor den ouden gevel, storende trillingen bij het heien zouden voordoen. Naar de architect ons mede deelt, zijn de resultaten van deze proef gunstig geweest, aldus B. en W. Ten einde zoo spoedig mogelijk tot aan besteding van den onderbouw van het stadhuis te kunnen overgaan, is voor de levering van de voor de fundeering noo- dige 650 betonpalen waaraan uiteraard hooge eischen dienen te worden gesteld aan een drietal daarvoor in aanmerking komende firma's ondershands prijsopgave gevraagd. Van de ontvangen aanbiedingen is, zoowel wat de constructie, als wat den prijs betreft, die van de N.V. Schokin- dustrie, te Zwijndrecht, het aannemelijkst, aldus B. en W. Deze firma biedt aan de palen te leveren voor een bedrag van 17.660.inclusief omzetbelasting. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat de levering aan genoemde firma moet worden opgedragen, weshalve zij den Raad in overweging ge ven te besluiten de levering van 650 be tonpalen voor de fundeering van het nieu we stadhuis ondershands op te dragen aan de N.V. Schokindustrie, te Zwijndrecht, voor den prijs van 17.660.inclusief om zetbelasting, levering franco op den wal aan de Vischmarkt alhier. DE VLIEGRAMP BIJ BERLIJN. Acht personen om het leven gekomen. Zooals gisteren reeds in 't kort gemeld, is gistermorgen om halftwaalf te Britz bij Berlijn een vliegongeluk gebeurd, dat aan acht menschen het leven heeft gekost. Een vliegtuig van de firma Siemens, dat van het vliegveld Tempelhof af geregeld voor technische doeleinden vluchten onder neemt, is kort na de opstijging boven de Berlijnsohe voorstad Britz bekend door haar rozenk weekerij en neergestort. Waarschijnlijk is de machine in een bui terechtgekomen, gaan slingeren en ten ge volge daarvan gevallen. Zij kwam met een ontzettenden slag terecht op een vijf ver diepingen hoog huis in de Jahnstrasse; door den slag ontplofte de benzinetank, de muren van het huis werden vaneengerukt, in alle woningen, welke het bevatte, werd schade aangericht en tot overmaat van ramp ontstond er brand, welke het geheele gebouw in enkele oogesibldkken in lichte laaie zette. Het rumoer, veroorzaakt door den val der machine en het ontploffen van de benzine tank, veroorzaakte natuurlijk groote con sternatie in de voorstad. In allerijl werd hulp gerequireerd; brandweren rukten aan uit de omgeving, Roode Kruis-ambulances repten zich naar Britz en met den groot- sten spoed begon men pogingen in het werk te stellen, de bewoners van het groote hui zenblok in veiligheid te brengen. Terwijl de brandweer alles in het werk stelde om het vuur meester te worden en te voorko men, dat het zich tot belendende gebouwen uitbreidde, slaagde men er met behulp van brandladders in, talrijke bewoners in vei ligheid te brengen. Bij de reddingswerkzaamheden moest men evenwel tot de trieste conclusie ko- emn, dat de piloot en vijf inzittenden van de vliegmachine om het leven waren geko men en dat ook twee bewoners van het huis, waarop het vliegtuig was gevallen, het leven hadden verloren. Bovendien bleken versoheiden personen ernstige brandwonden en kwetsuren van anderen aard te hebben bekomen. Drie art sen, die zich naar de plaats van het onge luk hadden gespoed, verleenden de eerste hulp; acht ziekenauto's vervoerden de ge wonden naar het ziekenhuis. Onder leiding van den eersten burge meester van Berlijn, dr. Salm, slaagde men er in, het vuur, dat zich aan drie verdiepin gen had medegedeeld, binnen een uur meester te worden. Het bleek, dat, behalve het gebouw, waarop de machine is neerge komen, ook eenige aangrenzende huizen aanzienlijke schade hebben opgeloopen. Congres Internationale Kamer v. Koophandel In een onderhoud met een redacteur van het Algemeen Nederlandsch Persbureau over het verleden week beëindigde congres van de Internationale Kamer van Koop handel te Parijs, verklaarde de voorzitter, de heer F. H. Fentener van Vlissingen, die dezer dagen uit Parijs is teruggekeerd: „Het congres is uiterst goed geslaagd. Meer dan ooit tevoren waren de deelnemers zonder uitzondering ervan overtuigd, dat het autarkisch streven met kracht dient te worden bestreden omdat het leidt tot de verarming van de geheele wereld. De een stemmigheid hieromtrent wfs opvallend. Algemeen werd de groote noodzakelijk heid ingezien van samenwerking op econo misch gebied". De belangstelling voor het congres was eveneens grooter dan ooit. Niet alleen de belangrijke figuren uit het bedrijfsleven van de voornaamste landen ter wereld wa ren aanwezig, doch ook de bekende theore tici op economisch gebied waren aanwezig, hielden dikwijls in de plenaire zittingen op uitnoodiging van de Internationale Kamer van Koophandel inleidingen en kruisten de degen met de menschen van de practijk als zij deelnamen aan de discussies. De heer Fentener van Vlissingen ver klaarde, dat men algemeen op het congres had ingezien, dat men vastliep met het na jagen van slechts de eigen belangen, en dat men niet alleen moest nemen wat men kon krijgen, doch ook moest weten te ge ven. Wij maakten de opmerking, dat het merkwaardig aandeed, in een periode, waarin de regeeringen beschermende maat regelen van steeds wijdere strekking nemen en in steeds meer landen de munteenheid haar stabiliteit verliest, naar de regeeringen zeggen onder druk of op verlangen juist van het bedrijfsleven, een Internationaal congres van leiders van het bedrijfsleven uit alle landen bijeen te zien, dat zich zoo onomwonden en krachtig uitsprak voor het verdwijnen der handelsbelemmeringen en internationale stabilisatie der valuta's. De heer Fentener van Vlissingen gaf toe, dat men in een vicieuze cirkel gevangen zat. Iedereen zag de noodzakelijkheid in om er mee uit te scheiden, doch iedereen was gedwongen er aan mee te doen zoolang ook de andere er niet mee ophielden. Een voor beeld ervan is Amerika. Door den oorlog is deze staat van debiteur crediteurenstaat geworden. Toch heeft het zijn tarieven ver hoogd, waardoor Europa geen mogelijkheid meer heeft zijn schulden af te lossen. Ge lukkig begint de tegenwoordige staatssecre taris van buitenlandsohe zaken Cordell Huil dit in te zien en tracht hij er veran dering in te brengen. De Internationale Kamer van Koophan del tracht door dezen vicieuzen cirkel heen te breken, die ook bestond ten aanzien van de monetaire kwestie. Sommigen waren van meening, dat eerst de valuta's interna tionaal gestabiliseerd moesten worden en dan de handelsbelemmeringen uit den weg moesten worden geruimd, doch anderen meenden, dat deze volgorde juist omge keerd moest zijn. Het congres te Parijs heeft ten slotte als zijn meening uitgesproken, dat eerst de in ternationale stabilisatie der valuta's tot stand diende te komen en dat daardoor een der voornaamste voorwaarden zou wor den geschapen voor het uit den weg rui men der handelsbelemmeringen. Men moet zich dat voorstellen aldus de heer Van Vlissingen als een wapen stilstand op monetair gebied gedurende welke periode men tracht te komen tot op heffing der handelsbelemmeringen, rege ling der schulden, het in evenwicht bren gen der begrootingen enz. Welken invloed op den gang van zaken mag men van een congres als dat te Parijs, waarin zoovele invloedrijke mannen heb ben gesproken verwachten? vroegen wij. Directen invloed op den gang van zaken kan de Internationale Kamer van Koop handel natuurlijk niet uitoefenen, ant woordde de heer Van Vlissingen hierop, doch via de bij haar aangesloten organisa ties in de verschillende landen kan zij de publieke opinie beïnvloeden, en dat is, in de meeste landen nog hard noodig. Nog steeds meent het groote publiek, dat men alleen met geld kan betalen en niet in goe deren. Men krijgt dan propaganda voor de leuzen „Koopt Nederlandsch Fabrikaat" of „Buy British", en vergeet, dat men daar door den invoer tegenhoudt uit landen, die bepaalde producten beter en goedkoop er kunnen fabriceeren dan het eigen land en op hunbeurt tegenmaatregelen gaan ne men en geen geld hebben, om schulden te betalen of vreemde producten te koopen. In sommige landen ziet men dat in, doch doet een regeering er niets tegen, omdat zij bang is de publieke opinie te ontstemmen. Dan is men op het gebied der politiek aange land, doch hier is de I. K. v. K. uitgepraat. Toch zal men tot een oplossing moeten kt> men, doch de vraag is langs welken weg. Vast staat, dat het Internationaal moet ge beuren. De Volkenbond? vroegen wij. De heer Fentener van Vlissingen deed sceptisch. Dan zijn Duitschland, Japan en Amerika er niet bij. Er zal o.a. overleg tus- schen de groote centrale banken moeten komen. Misschien dat de Bank voor Inter nationale Betalingen te Bazel er bij betrok ken zou moeten worden. In ieder geval staat vast, dat, indien de regeeringen er mee willen beginnen, er een plan moet zijn. Geen enkele regeering schijnt met een plan te durven komen. Hier ligt zeker een taak voor de L K. v. K. Zij kan zorgen, dat een plan voor het herstellen van den we reldhandel en de welvaart gereed ligt, uit gewerkt in samenwerking tussohen man nen uit de practijk en theoretici. Bij de kleinere technische kwesties, die los staan van de politiek, mocht zij reeds tal van successen boeken, waar het voor stellen betrof tot internationale regeling van verkeerskwesties, goederenvervoer, cognossementen, en vooral op het gebied der handelsarbitrage. Het vraagstuk van de coördinatie van het automobiel- en treinverkeer, de kwestie „route of rail", is met succes de eerste maal aan de orde ge steld. Algemeen was de stemming op het con gres niet pessimistisch geweest. Er waren aanwijzingen, dat ook de regeeringen be gonnen in te zien, dat een andere koers moet worden ingeslagen. De I. K. v. K. zal alles doen om daaraan mede te werken. APOSTOLAAT VOORNAAMSTE NIEUWS „Het Schild". Apologetisch Maandschrift. Uitg. der A.V. Pe trus Canisius. De eerste aflevering van de nieuwe Schild jaar gang is verschenen en opent met een Proloog van den hoofdredacteur, prof. Verhaar van Warmond, die zeldzaam verschijnsel in deze tijden schrijven kan, dat zijn maandschrift geen malaise of crisis kent, noch materieel, noch geeste lijk. Dat is een mooi succes voor de re dactie, te danken aan den bijzonder goed verzorgden inhoud van het tijdschrift. Er zal worden voortgegaan op den weg, dien Het Schild zich voor oogen heeft gesteld, n.L de bevordering en aanmoediging van een viervoudig apostolaat, ml. het aposto laat van actie, van vervolmaakte geloofs kennis, van gebed en van het goede voor beeld. Pater Mag. B. Luyckx O.P. zet vervol gens zijn artikelenserie voort over „Onze eenheid in Christus" en bepaalt in dit ver band de plaats, welke het H. Altaarsacra ment in het mystieke lichaam van Chris tus en dus in ons eigen christelijk leven inneemt. De geleerde schrijver beschouwt het H. Sacrament des Altaars in drie op zichten: lo. Christus leeft op onze altaren in ons midden; 2o daar offert Hij zich voortdurend aan den Vader voor ons op, en 3o. in de Eucharistie schenkt Hij zich aan ons op de meest intieme wijze. Het is een tractaat over de H. Eucharistie in enkele bladzijden, vol heerlijke en troost volle waarheden. Vervolgens leidt Jan Taal uit het feit, dat de H. Petrus in de Evangeliën steeds en blijkbaar doelbewust aan het hoofd van de apostelenlijst genoemd wordt, het pri maat van St. Petrus af. Het is één van de verschillende gegevens, waaruit het leiderschap van den eersten Paus blijkt; over de andere gegevens uit het Nieuwe Testament een andermaal. J. Lammertse Lz. behandelt het onder werp: „De Rechtvaardigmaking", een eeuwenoud twistpunt tusschen de katho lieke en protestantsche theologen, dat nu wordt opgerakeld naar aanleiding van een artikel van dr. A. Kuyper Jr. in de „He raut". Het slot van de artikelenserie wordt ge vormd door een bijdrage van drs. P. Kas teel over den theoloog Strausz, die in 1808 werd geboren. Aanleiding tot deze bijdrage vormde een recent artikel in de N. Rott Crt., die het werk van Strausz verheerlijkte op gronden, die voor bestrij ding vatbaar zijn. In de rubriek „Op den Uitkijk"-treffen wij o.a. een artikel aan van dr. Penzel over de actie der Mohammedanen in Cen traal Azië, dat een eigenaardigen kijk geeft op een actie, waaraan overigens vrij wel geen aandacht wordt besteed. De laatste weken heeft het begrip „kryp- to-katholiek" nogal opgeld gedaan in ver band met de bekende bekeering van oud minister Marchant. Wat dat precies is en BUITENLAND. Abessynië doet een beroep op de Ver. Staten, die zich evenwel afzijdig wenscht te houden (2de blad). Een onderhoud met mgr. Ruiz y Flores van Mexico (2de blad). Nadere bijzonderheden over de vlieg ramp bij Berlijn (1ste blad). BINNENLAND. Disconto verlaagd. (1ste blad). welke redenen een katholiek kan hebben om zich naar buiten niet als zoodanig te toonen, wordt in de Vragenrubriek duide lijk uiteengezet, Ook de brochure van mr. Marchant „Tot Verweer" wordt in de Boekbespreking besproken en genoemd „een eerlijk en klaar exposé, dat indruk maakt". Tot slot een zich steeds uitbreiden de correspondentie. DE LUSTRUMFEESTEN TE LEIDEN. TSPEL VANDEN VOS REINAERDE Eenigszins als mosterd na den maaltijd ontvingen wij dezer dagen den tekst van het spel van den Vos Reinaerde, uitgege ven bij Stenfert Kroese's Uitgevers Mij. Na lezing van dit geestige spel, dat „na den ouden ghedichte ende den nieusten vonden ghedichtet es bi Janne, gheseit Walch", vinden wij het dubbel jammer, dat dit keurig verzorgde boekje ons niet eerder is toegezonden, want vele buitenge woon aardige „nieusten vonden" zijn ons bij de opvoering ter gelegenheid van de Lustrumviering in den Schouwburg ont gaan. Vooreerst is alles Middel-Neder- landsch, dus toch al niet zoo gemakkelijk te begrijpen voor onze moderne ooren en bovendien wordt het voorgedragen door dilettanten, die, welk verdienstelijk spel zij ook te zien gaven, er toch niet op ge traind zijn om elk woord gaaf en helder over het voetlicht te brengen, waarin zij bovendien nog door him maskers werden gehinderd. Pas bij rustige lezing blijkt hoe geestig het spel van Jan Walch is opgezet en uitgewerkt. Zooals reeds opgemerkt heeft de auteur verschillende opmerkingen over moderne toestanden in dit oud Mid- deleeuwsche spel ingelascht en ook toe spelingen gemaakt, welke speciaal Leiden betreffena Z50 zegt b.v. Courtois, dat Rei- naert „avecaet" is, waarop koning Nobel vraagt: „Hevet hi tleyden ghestudeert" (Heeft hjj te Leiden gestudeerd?) en zijn misprijzen te kennen geeft als het ant woord ontkennend is. Isegryn merkt dan op, dat de vos „sake- waernemer" is, of beter nog „sack-waer- nemer". En als de hond en de kat samen twisten over den eigendom van een worst, die Reintje hun afhandig heeft gemaakt, zegt de le aap: „Nie syn si enich, dese twee", waarop de 2e aap antwoordt: „Tes N.S.B. en S.D.A.P.". En elders heet het: „Maeckt dat kabael niet! ten es hier die Staten Generael niet, daer si praten alle dooreen". Wanneer Bruun, de Beer, Reintje komt opzoeken in zijn huis, is deze juist bezig met de bestudeering van art. 73 bis van de Drankwet (dat loy van den supene), waar hij niet uit wijs kan worden, „Seghet niet die minister selve, dat hi den sin daer- af niet up en can delven?" Bruun wordt getracteerd op Bols met suiker, „dats goet voor die sukerindustrie, die up heden so druevigh staet". En als Bruintje dronken is, laat de slimme vos hem als „onge- wenschte vreemdeling" uit zijn huis zetten door de politie. Tenslotte redt Reintje zijn leven door den koning een schat voor oogen te spie gelen. „Als hi maer niet es ghedevalueert, zegt dan een der apen, anders syn wi in mi (in den aap) ghelogeert". En zoo zijn er nog veel meer aardige vondsten, die pas bij de lezing tot him recht komen. Wie het spel gezien heeft en het boekje kan machtig worden, zal het met genoegen lezen en nog eens nagenieten van de heer lijke satyre van dit moderne Middel- eeuwsche dierenepos.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1